Fabrieksteam dat opgang maakte VIER EXTRA TOTO'S VOOR EUROPA CUP Europese zwemsport raakte ver achter Dick Langerhorst de recordjager koos waterpolo Team dat bleef verrassen Wagtmans tekende voor jaar Voetbal uit Brazilië op de t.v. Wereldrecord verspringen Europese primeur ,.Ik wacht nog maar even af Bloeiperiode TEGENVALLER 1 OMVER KEGELEN GESTOPT 17 DE STEM VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1970 23 GOTTWALDOV DE NIEUWE EGENSTANDER VAN PSV (Van onze sportredactie) PRAAG Het Tsjechische voetbalpubliek kon niet geloven dat T. J. Gottwaldov enig succes zou kunnen boeken in de kwalificatie- ronde voor het toernooi om Europa Cup II. De ploeg was in het sei zoen 19691970 gepromoveerd naar de eerste divisie en eindigde als nummer veertien van de zestien teams. Geen daverend heroptreden van een ploeg, die niet minder dan zestien jaar nodig had om weer tot de hoogste klas te komen. AI die tjjd speelde T. J. Gottwaldov een schamele rol in de tweede divisie. Maar de ploeg veroverde wel de Tsjechische beker en door in de kwalificatieronde eerst in Du blin met 21 van F.C. Bohemians te winnen en de thuiswedstrijd op 2—2 te houden, zal T. J. Gottwaldov de tegenstander zijn van PSV in de eerste ronde voor Europa Cup II. domicilie heeft in de stad van de Baita-fabrdieikien, bebaialdlen dinie over winningen en niet op de minste ploegen: Slovan Bratislava, Dukla Praag en Prevsvov, en staat op de tweede plaats. Het veroveren van de Tsjechische beker door T.J- Gottwaldov was een sensatie van de eerste orde. De ploeg ontmoette in de finale kampi oen Slovan Bratislava, speelde de eerste wedstrijd gelijk (0-0) en de tweede eveneens (3-3). Verlenging bracht geen beslissing en er moesten strafschoppen worden genomen: vijf stuks. Aanvaller Nehoda schoot er vier in voor Gottwaldov en Slovan kwam niet verder dan drie treffers. En zo bereikte Gottwaldov het toer nooi oim de Europa Cup 2. De ploeg bleef overigens in de Tsjechische competitie verrassen. Tot nu toe zijn vier wedstrijden gespeeld. „De schoenmakers" zoals de ploeg wordt genoemd omdat ze TURIJN (ANP) De Westduitse Heide Rosendahl heeft gisteren tij dens de atletiekwedstrijden van de Univetsiade in Turijn het wereld record verspringen voor dames ver beterd en gebracht op 6,84 meter. Het oude wereldrecord stond se dert 14 oktober 1968 met 6,82 meter op naam van de Roemeense Viorica Viscopolanu. Zijn werd met die pres tatie Olympisch kampioene Eerst in 1948 werd de tegenwoor dige naam gekozen want Gottwal dov heette oorspronkelijk in 1949 opgericht Sk Bata Ziin omdat het een fabrieksploeg van de fabriek was. De bloeiperiode lag tussen 1938 en 1948 toen Gottwaldov in de eerste divisie speelde. Er volgde de gradatie en alleen in 19S0 en 1953 werd nog de hoogste klas bereikt en in het afgelopen zeizoen. Dit seizoen heeft Gottwaldov als coach Oldrich Subrt, de oud-speler van Slovan Bratislava. Bij het aan vaarden van zijn functie verklaarde Subrt dat hij twee jaar nodig zou hebben om van Gottwaldov een top- ploeg te maken- Gottwaldov is een team van diverse geroutineerde spe lers, aangevuld met jeugdiger talent. De gemiddelde leeftijd is 24 jaar. De oudste speler is aanvoerder Hoj- sik (33 jaar), een van de beste centrale verdedigers van Tsjecho- Slowakije die dit seizoen van Tre- nein overkwam. De jongste speler is schutter Nehoda (18 jaar). Behalve Hojsik werden aangetrokken Cipro, Jeneik en Malaczky. De ploeg is samengesteld als volgt (achter de naam de leeftijd): Jura ssic (25), Zalkrapai (20), Klimes (26), Hejsilk (33), Maitaczky (24), Jeneik (27), JuiginB (24), Kucera (23), Cipro (23), Nohoda (18), Urban (25). De clubkleuren zijn geel en blauw. Het veld van Gottwaldov meet 108 x 65 meter en op de tribunes kunnen vijftienduizend toe schouwers plaats nemen. De indus triestad Gottwaldov ligtt in oMravië, midden in Tsjecho-Slowakije en heeft zeventigduizend inwoners. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het bureau van de nationale sporttotalisator zal in de periode van de eerste en de tweede ronde van de Europacup voor landskampioenen en beker winnaars vier extra toto's uitge ven. Deze „stunt" betekent een primeur voor Europa. De formulieren zullen, zoals ook net vorige seizoen gedurende de we reldkampioenschappen in Mexico verplicht was, met de normale week- cmdetoto's moeten worden ingele verd. De speeldata voor de Europese hekers zijn 16 en 30 september en oktober en 4 november. Eén moeilijkheid doet zich voor met de derde en vierde toto. De citing voor de tweede ronde van de Europa cup zal plaatsvinden op 2 oktober. Het is daarna voor het toto bureau een onmogelijke zaak orn "og nieuwe totoformulieren te laten drukken. Daarom zullen de deelne mers een blanco formulier ontvan gen. De programma's voor de derde en vierde extra-toto zal dan d oor middel van advertenties in de dag bladpers bekend worden gemaakt. Deze opmerkelijke procedure is niet nieuw. Enkele jaren geleden werd vaak een blanco-exemplaar uitge reikt. als de wedstrijden voor de competitie een week werden opge schoven. De heer Luth, plaatsver vangend directeur van de sporttota- hsator, is niet bang dat de lol eraf gaat voor de deelnemers omdat zij overvoerd worden. „Wij kunnen maximaal 52 toto's per jaar uitge ven-Normaal is 42. Door deze extra toto s komen we nog maar aan 46". Nog een andere overweging heeft het totobureau sterk aangemoedigd J°t het uitgeven van deze vier „ex traatjes". In de weken voor de be kerronden zullen waarschijnlijk ver schuivingen plaatsvinden omdat AJax, Feijenoord en PSV in de regel voor zo'n belangrijke opgave uitstel vragen van hun competitieverplich tingen. Om onnodige moeilijkheden te voorkomen worden zij niet ver meld op het formulier. Luth: „Maar het scheelt ons wel in de inzet. Als we twee weken geen topploeg in de toto opnemen kunnen we het al duidelijk merken. Nu komen de supporters van de clubs in de Euro pa cup ook ruimschoots aan hun trekken. (Van onze sportredactie) St. WILLEBRORD De overgang van Rini Wagtmans naar Eddie Merkx' merk is definitief geworden met een handtekening die de Wille- brorder zette onder het contract dat hij met manager Jean van Buggen- hout afhandelde. Rine Wagtmans te kende niet voor een firma maar ging een verbintenis aan met Eddie Merckx die zoals bekend nog moet beslissen welke baas hij gaat dienen nu zijn huidige werkgever Faemino besloot in 1971 geen ploeg te spon soren. Het contract van Rini Wagtmans geldt voor de duur van 1 jaar. Het team van het Tsjechische Gottwaldov, dat de nieuwe tegenstander is van het Eindhovense PSV, in het Europa Cup U-toernooi. (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA Sneller dan ooit tevoren. Zo zullen de Europese kam pioenschappen 1970 van Barcelona ongetwijfeld worden bijgezet in de annalen van de zwemsport. Er staat net als vier jaar geleden in Utrecht een vloed van „beste tijden ooit bij een Europees kampioenschap ge zwommen" te wachten. Hans Fass- nacht, Santiago Esteva of Gunnar Larsson, wie van hen ook de 1500 meter vrije slag wint, staat waar schijnlijk al op de kant als de klok is aangeland bij de tijd die Semjon Belitz Geiman vier jaar geleden no dig had om zijn titel te vergulden met een Europees record (16.58.5). Misschien maar ook dat is nog lang niet zeker zullen de winnen de tijden van enkele werkelijke groten van vier jaar geleden niet overtroffen worden: Galina Prozoe- mensjikova's 2.40.8 (toendertijd een wereldrecord) op de 200 meter schoolslag, Christina Caron's 1.08.1 op de 100 meter rugslag en Ada Kok's 1.05.6 op de 100 meter vlin derslag. Zij waren fenomenen voor wie van de ene op de andere dag geen opvolgsters zijn gevonden. Ga lina Prozoemensjikova, Olympisch kampioene in Tokio en tweede bij de spelen van Mexico, heeft na een pauze van twee jaar, waarin zij trouwde en moeder werd van een dochtertje zelf het wedstrijdbadpak weer aangetrokken. En zie, de ware klasse verloochent zich niet. Met 2 min 42.4 seconden staat Galina Ste- panova-Prozoemensjikova op de eer ste plaats van de Europese ranglijst van dit seizoen. Het enige verschil: ze is geweldig afgeslankt in verge lijking tot vroeger. Ze heeft tenmin ste tien kilo aan gewicht verloren. Ook Ada Kok, de onbedreigde Eu ropese vlinderslagkampioene van 1962 en 66, zou met enige training weer kandidaat voor een medaille zijn. Wie twiifelt daaraan. Maar zo als gezegd, zij vormen de uitzonde ringen. Voor het overige zijn de prestaties van de helden van giste ren ondergegaan in de maalstroom van de vooruitgang. Tegelijk echter met die vooruit gang is er sprake van stagnatie, zelfs van duidelijke terugval. Ten opzichte van Amerika, waarbij de nationale kampioenschappen in vier dagen dertien wereldrecords werden verbeterd, is Europa ruwweg vier jaar achter geraakt. Dat wil zeggen: in 1966 zwommen de beste Ameri kanen de tiiden, die de kanshebbers voor een Europese titel straks in Barcelona hopen te maken. Sommige zwemmers zullen een titel winnen met een tijd, waarmee zij in Los Angeles niet eens tot de finale zou den zijn toegelaten. Europa is op zwemgebied het achtertuintje van Amerika geworden. De Amerikanen hebben van hun trainingsmethoden nooit een geheim gemaakt. Ieder, die zich op de hoog te wilde stellen, was van harte wel kom. Zelfs heeft een hele generatie Europese zwemmers stage in Ameri ka gelopen. Maar de verschillen ble ven. De oorzaak schijnt te liggen in het andere leefklimaat van Amerika. Men kan niet zeggen, dat de oude wereld de laatste jaren is ingedut. Na Mexico kwamen Zweden, West- Duitsland, Nederland, Engeland tot een uitwisseling van trainingsgege- vens. Trainers en zwemmers pendel den op en neer naar Amerika. Rus land zette alles op alles om het verloren terrein te herwinnen. Frankrijk begon met de bouw van maar liefst honderd overdekte 50- meterbaden. Maar eigenlijk alleen het van oudsher op zwemgebied weinig betekenende Oost-Duitsland werd een waardige partner in de race. Tenminste tot vorig jaar. Toem namen Gabrielle Wetzko, Karin Neugebauer, Martina Grunert en Roland Matthes een volstrekt unieke plaats in onder de Europese elite en waren zij zelfs vrijwel gelijkwaar dig aan de sterksten uit Amerika. Hoe men er momenteel in Oost- Duitsland voorstaat, is moeilijk te zeggen. De prestaties bij de nationa le kampioenschappen waren niet groots, maar het kan zijn dat de grote dirigent, die daarginds „staat" heet, pas in Barcelona wil toeslaan zonder de concurrentie van te voren in staat te stellen tegenmaatregelen te nemen. Blijft Oost-Duitsland dus voorals nog een vraagteken, in Rusland is het duidelijk mis gegaan. Op basis van de overvloedig geschapen trai ningsgelegenheden en de toevoer van jong talent, had men daar scherpe limiettijden opgesteld, waaraan men diende te voldoen om in aanmerking te komen voor Barce lona. Toen de nationale kampioen schappen voorbij waren, hadden welgeteld zes zwemmers en twee zwemsters de limiet gehaald. In al lerijl werden nieuwe selectiewed strijden georganiseerd, maar ook daar bleven bij een buitentempe ratuur van twaalf graden toptij den uit. Uiteindelijk besloot men toen maar de nummers één en twee van elk nummer naar Barcelona af te vaardigen om althans qua aantal enigszins gelijke tred te houden met Oost-Duitsland, dat 41 zwemsters en zwemmers afvaardigt. Oost-Duits land offerde daarvoor de nationale waterpoloploeg (tweede in Utrecht) op. „We bekijken dat uit het oog punt van kostenberekening. Een me daille bij het waterpolo kost pak weg het vijfvoudige van een Roger van Hamburg: recordjacht. medaille bij het zwemmen. Daarom kunnen we ons beter op het zwem men concentreren", is de Oostduit- se redenering. De waterpolo-ploeg blijft thuis. Het ziet er naar uit dat slechts één land zich zal kunnen mengen in de te verwachten tweestrijd Oost- Duitsland - Rusland en dat is West- Duitsland. De grote afwezige van Leipzig en aanwezige - maar - niets - presterende van Utrecht heeft on danks vergaand onderling gekrakeel een sterke ploeg op de been ge bracht met Hans Fassnacht, Werner en Hans Lampe, Uta Frommater (herstellend na een handblessure), Angelika Kraus, Folkert Meeuw, Lutz Stocklasa en Michael Holthaus als grote troeven. „Gescheiden mar cheren, gezamenlijk toeslaan" is thans het devies van de Westduit sers, die zelfs een centraal trainings kamp achterwege hebben gelaten om de onderlinge verstandhouding niet verder te verslechteren. Nieuw is dat ook drie leerlingen van de zwemschool „Max Ritter" uit Saar- brücken zijn opgenomen. De school is de eerste Europese copy van de aan universiteiten en middelbare scholen verbonden zwemclubs in de Verenigde Staten. Voor het overige zal de tweestrijd Rusland - Oost-Duitsland worden opgeluisterd door enkele individuele topzwemmers(sters). Allereerst de Hongaarse Andrea Gyarmati, doch ter van de eens beroemde Eva Sze- kely. Het zeventienjarige meisje uit Boedapest zwom dit seizoen een Eu ropees record op de 200 meter rug slag en nestelde zich aan de top van de Europese ranglijst op de 100 meter vlinderslag en de 100 meter rugslag. Daarnaast was ze goed voor een tijd van 60.6 seconden op de 100 meter vrije slag. Verder zijn er de Amerikagangers Gunnar Larsson (Zweden) en Santiago Eesteva (Span je), maar dat is een heel verhaal apart. Het Franse trainingsprogramma heeft minder opgeleverd dan ver wacht. Bovendien v aren er andere moeilijkheden: Sylvie Canet, de snelste zwemster van Europa op de rugslag, kreeg enkele maanden gele den plotseling genoeg van het zwemmen en stopte van de ene dag op de andere. Alain Mosconi, een tijdlang wereldrecordhouder op de vrije slag, kwam overtraind uit Amerika terug en zal in Barcelona hoogstwaarschijnlijk alleen op de vlinderslagmimmers starten. De glorie van Frankrijk staat of valt m Barcelona met de prestaties van één zwemmer en één zwemster: Michel Rousseau, de snelste man van Europa op de 100 meter vrije slag en Claude Mandonnaud, de Eu ropese 400 meter-kampioene van 1966, die zich nu op de 100 en 200 meter heeft geconcentreerd. Groot-Brittannië selecteerde negen heren en vijftien dames, maar is eveneens afhankelijk van enkelen: Martin Woodroffe, tweede bij de Olympische Spelen op de 200 meter vlinderslag, vrijeslagsprintster Alex Jackson en wisselslag-specialiste Shelagh Ratcliffe. Hetzelfde is het geval met Zwe den, waar het helemaal moet komen van Gunnar Larsson, die bij de nati onale kampioenschappen zeven titels veroverde. Gunnar was daarvoor overgevlogen uit de Verenigde Sta ten. De in Amerika trainende Europese zwemmers vormen langzamerhand een categorie op zich zelf. Het is zelfs zo, dat de Amerikaanse trai ners straks in Barcelona een stukje onderlinge competitie kunnen op voeren. De Westduitser Hans Fass nacht en de Zweed Gunnar Larsson trainden bij Don Gambrill in Long Beach. Alain Mosconi was onder de hoede van Peter Daland op de uni versiteit van Zuad-Californië, de Spanjaard Santiago Esteva trainde bij Doe Counsilman op de universi teit van Indiana. Het keiharde Ame rikaanse trainingssysteem (zestien kilometer zwemmen per dag) heeft hun prestaties zozeer opgedreven, dat zij in Barcelona kanshebber zijn op een groot aantal onderdelen. Winnen zij, dan zal ongetwijfeld de loftrompet worden gestoken over het Amerikaanse systeem. Maar hier moeten enkele kritische kantteke ningen bij geplaatst worden. Boven genoemde vier zijn de overlevenden van een groep van ruim dertig Eu ropese zwemmers (sters), die net zo enthousiast als zij de Amerikaanse trainingsarbeid op zich namen, maar onder het juk doorgingen. Zoals dat ook snkele jaren geleden met de bij George Haines trainende Toos Beu- mer het geval was. Aan de voora vond van Barcelona memoreren we enkele van hen: de Duitsers Klaus Barth en Thomas Aretz, de Zweed Hans Ljunberg, de Finse Marjatta Hara en de Spaanse Maria Paz- Corominas. Wie weet moeten we straks ook Alain Mosconi en Hans Fassnacht aan dat rijtje toevoegen. Want ook deze twee hebben gewan keld onder het loodzware Ameri kaanse trainingsregime. Ze staan weer overeind. Afwachten wat er in Barcelona gebeurt. (Van onze sportredactie) TURIJN Dick Langerhorst, de recordjager die plotseling tussen de waterpoloërs opdook, zwaaide Tu rijn en zijn misselijk makende drukte een etmaal eerder gedag dan zijn makkers, die hun sportieve klusje er dan al een week op heb ben zitten. Duizend kilometer ver der wacht een evenement, waar hij nog steeds zijn hart aan heeft ver pand: de Europese zwemkampioen- schappen in Barcelona. Hij wilde eerst gaan liften, Dick Langerhorst, maar die gok is hem uiteindelijk te groot, en daarom doet hij deze dagen zuinigjes aan met de lires die hij straks in kronen kan omzetten. „Misschien," hoopt hij, „is er wel een of andere krant die sfeerstukjes van mij wil plaatsen. Dan kan ik mijn terugreis verdienen." Ook op de Uni versiade was Dick Langerhorst - vierentwintig jaar - geregeld in het zwembad te vinden. Als hij zelf niet speelde keek hij naar de demonstraties die de leden van de Amerikaanse zwem ploeg de gretige kijkers voorschotel den. Want zwemmen is nog steeds zijn eerste liefde. Hij heeft die ver kering enigszins noodgedwongen uitgemaakt omdat zijn studie in de verdrukking kwam. Maar ergens toch ook omdat hij tot de ontdek king was gekomen dat er na zeven jaren pure topsport niet zo bar veel meer te halen viel. Dick Langer horst borg zijn herinneringen op verhuurde zich aan het eerste team van H.Z. en P.C. als onbezoldigd waterpoloër en keek toe hoe de jeugd zich op de records stortte die hij zo vol overtuiging had neergezet. In de tussentijd haalde hij met veel bravoure zijn diploma op de acade mie van lichamelijke opvoeding en Den Haag. „Nu kan ik ergens anders aan denken. Nu kan ik ook zeggen: zal je nu wel helemaal met wedstrijd- zwemmen stoppen. Ik wacht nog maar even af. Binnenkort moet ik in militaire dienst, als ik merk dat ik daar weer verder kan gaan, doe ik dat misschien wel. Ik hen nog niet oud. Als het lukt wil ik er even geleidelijk weer mee beginnen als ik ermee gestopt hen. Dan kost het ook niet zo veel moeite". Dan kijkt Dick Langerhorst terug. Naar een carrière die vele pieken kende, maar die op internationaal niveau net ergens achter bleef ste ken. „Waterpolo is altijd mijn hobby geweest. Het is ontspannend omdat het niet zo gek veel vergt van het individu. Maar wedstrijdzwemmen trekt me toch nog steeds. Internatio naal vond ik het peil nu wel wat gegroeid, het gaat met schokken. Dat wel, nationaal blijven we nog steeds hangen. Ik heb nog steeds twee records in mijn bezit: op de 200 meter vlinderslag in 2.13.4 en op de 200 meter vrij in 2.00.1. Daar zijn ze nauwelijks bij in de buurt gekomen. Dat vind ik frapant Die records dateren uit 1968 toen Diek Langerhorst er tijdens de nati onale kampioenschappen vijf verza melde, waarvan hij er in de laatste jaren drie verloor aan de oprukken de Roger van Hamburg, die op de 400, 800 en 1500 meter vrije slag. Nu is het ook weer niet zo'n een voudige taak die records van Dick Langerhorst omver te kegelen, om dat vooral de tijd op de 200 meter vrije slag er mag zijn. Dick Langer horst is wat bescheiden. Hij die er zoveel tijd en, inspanning in heeft gestoken ergert er zich een beetje aan dat de jeugd die ze vaak talentvol noemen hem nog steeds die twee records gunt, waar hij dan wel trots op is, maar welke situatie hij niet bepaald gezond acht voor het peil van het Nederlandse zwem men dat nog steeds blijft zitten in de klas waarin het ai jaren sukkelt. Het ergert hem een beetje dat hij in april nog steeds deel uit maakte van de nationale zwemploeg, dat hij tijdens de winterkampioenschappen in Den Haag nog als tweede kon aantikken op zijn specialiteit, de vrije slag en dat hij enige maanden voor zijn vertrek naar Italië nog een uitnodiging in de bus vond om zich met de estafetteploeg proberen te kwalificeren voor Barcelona, waar hij nu als toeschouwer naar toe gaat. „Als ik er mee stop moeten ze met z'n allen op jacht naar de tijden die mijn records zijn. Dat heb ik ze niet zien doen en dat zie ik ze voorlopig ook niet doen. Dat stelt me teleur. We hebben wel een aan tal talentjes, maar dat zijn toch niet de jongens die de meeste mensen als de toekomst beschouwen. Meest al zijn het wat oudere knapen die er straks ook mee gaan stoppen en dan zijn we helemaal van de kaart. Als ik mijn eigen carrière als voor beeld stel dan zouden ze nog ener gieker moeten werken. Ik ben naar Tokio geweest, ik was twee keer in Mexico. Ik heb een bronzen medail le gehaald op de voor Olympische Spelen. Dat is toch iets om voor te trainen. Ik heb alles moeten ontzeg gen, ik heb vier uur per dag in het water gelegen, tijd voor andere din gen had ik nauwelijks. Zwemmen was het enige waar aan ik denken kon. Dat voel je aan de studie, maar je hebt het er voor over. Als was het maanden. Ik ben ermee gestopt omdat het lang ge noeg geduurd had. Op een gegeven moment is het te veel. Dan moet je ophouden maar de jongens van nu trainen niet half zo hard als wij vroeger deden. Als ze in een trai ningskamp moeten, weigeren ze. Ik vond het ook waardeloze in stellingen. Meer noodoplossingen. Mensen die in hun club niet konden trainen en dan in zo'n trainings kamp de hemel op aarde vonden. Maar dan moet jij niet zeggen dat je niet wilt, dan moet je dankbaar zijn dat jij in je club wel de mogelijkhe den vindt die anderen niet vinden. Ergens klopt het toch niet helemaal dat ik nog een uitnodiging krijg voor die estafetteploeg". In de Nederlandse Universiade- waterpolo-equipe, een soort b-ploeg, ook al hoort bijvoorbeeld een Hans Parell een klas hoger, komt Dick Langerhorst nu bij van zeven jaren topsport, die hem veel voldoening hebben geschonken. Waterpolo vult de gaatjes die het afscheid van de zwemsport hebben achtergelaten „als ik die jongens hier in Turijn zie zwemmen, dan denk ik toch wel: Dick, als je in dienst moet, probeer dan eens of je terug kan komen. Dat vind ik een heerlijke uitdaging". (Van onze sportredactie) HILVERSUM De heer Siebe van der Zee kwam tijdens de AVRO-pers- conferentie met de verrassende me dedeling, dat zijn omroep voornemens is om eenmaal per maand de kijkers een beeldbandreportage te laten zien van 45 minuten, welke worden ge maakt van voetbalwedstrijden in Bra zilië. Zoals bekend zond de AVRO vorig jaar gefilmde verslagen uit van wed strijden uit de Enigelse league. De KNVB kon hiertegen in eigen land niet optreden, aangezien er geen af spraken daaromtrent bestaan tussen de KNVB en de AVRO. De heer Burgwal, secretaris-penningmeester van de KNVB verklaarde destijds dat de stand in deze kwestie 1-0 voor de AVRO was, maar dat de KNVB spoe dig de partners op gelijke voet zou brengen. Dit is dan ook gebeurd doordat de KNVB de Engelse voetbalbond onder druk zette en wist te bewegen, geen nieuw contract meer aan te gaan met de AVRO. Daarop was de stand 1-1. Maar thans staat de AVRO, dank zij een uitermate handige tegenzet weer voor. Immers geen KNVB kan de AVRO verbieden films v®n Zuid- amerikaans voetbal op het scherm te vertanen, aangezien er geen contrac ten met de voetbalmachtihebbers in dit Latijns-Amerikaanse werelddeel bestaan. Het bezwaar van de KNVB, dat de kijkers met voetbal overvoerd zouden raken, wees de heer Van der Zee van de hand. Immers de NOS zendt in „Studio Sport" maximaal vier uur voetbal per maand uit Rekent men daarbij de reportages van de inter land-ontmoetingen en cup-wedstrij den, dan komt men op maximaal 100 uur per jaar. Omgerekend betekent dit dat thans zo'n acht uur voetbal per maand via het scerm in de huis kamers verschijnt. Waarom de AVRO zich aan overdosering zou schuldig maken door er eenmaal per maand drie kwartier voetbal uit Brazilië aan toe te voegen, was de heer Van der Zee niet duidelijk. Trouwens, de KNVB heeft niet uit te maken of de t.v.-programma's aan overdosering van een bepaalde tak van sport lei den. Voor een reportage van een con cert of een toneelstuk uit het buiten land, behoeft geen enkele zendge machtigde hiervoor toestemming te vragen bij de toonkunstenaarsbond of welke instantie dan ook. OSAKA (ANP) De Ameri kaanse zwemsters Susie Atwood, Kim Brecht, Alice Jones en Cindy Schilling hebben in Osaka (Japan) een nieuw wereldrecord gevestigd op de 4 x 100 meter wisselslag estafette. Zij zwommen de afstand in 4 min 27,4 sec. Het oude wereld record stond op naam van het Amerikaanse kwartet Kaye Hall, Cathy Ball, Elly Daniel en Sue Pe- dersen met een tijd van 4 min 28,1 see. Zij vestigden dit op 15 aep-

de Stem | 1970 | | pagina 17