Staking bij „De Schelde" ten einde „LATEN WE MAAR Wijkraad Nieuw en St. Joosland vergadert In toekomst stichting begeleiding arbeiders uit buitenland nodig OMGESLAGEN SLEEPBOOT NU GEBORGEN IN VLISSINGEN Eerste paal voor kantoorgebouw OOK VOOR HOGE SPAARRENTE Staking bij Boddaert Koudekerke gametuwtijdmee-ganaardenmb SCHIETING IN OUDELANDE Veel materiële schade bij botsing Desolation opent seizoen soos De Pijp Opbouworgaan Stichting Zeeland Inbrekerscomplot opgerold EXAMENS Boerderij geveild Vrouwengilde Hansweert trad op voor radio Kort geding tegen Centrumbank Definitieve cijfers woningbou w juli DE STEM VAN DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 (ADVERTENTIE) Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8'/4°/o NMS-Rentespaarbrieven. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De wijkraad te Nieuw- en Sint Joosland houdt op dinsdag 17 september een openbare vergadering voor leden en belang stellenden in café De Nieuwe Hoop, aanvang 19.30 uur. De vergadering staat onder leiding van mevrouw dr. S.M.P.F. Jansen-Schrama, viee-pre- sidente. Het bestuur draagt als voor zitter van de vereniging voor de heer C. Zweistra, dit i.y.m. het ver trek van de oude voorzitter de heer ds. P. Siderius. Aftredend zijn me vrouw Jansen-Schrama en de secre taris de heer K. "Warns. Beiden stel len zich herkiesbaar. Alle politieke fracties in de Raad hebben uitnodigingen voor deze ver gadering ontvangen om hun visie te geven op de volgende punten: de bouw van een dorpshuis met gym zaal te Nieuwland; de rehabilitatie van Nieuwland en de demping van het Ame-zijkanaal. Hierna wordt er door de aanwezigen gediscussieerd. De werkgroep ziet de 28 nieuwe woningen en de 20 bejaardenwonin gen in plan Hoge Stelle als een eerste aanloop tot rehabilitatie. De toezegging van de woningen in Hoge Stelle is reeds gebeurd. Zij zijn door de nieuwe bewoners betrokken. 23 gezinnen zijn door de wijkraad voorgedragen, 15 van deze gezinnen kregen een woning toegewezen. Provinciale Waterstaat heeft een plan om alle vier op- en afritten van de Rijksweg bij Nieuwland te laten vervallen. Vandaag is een vertegen woordiger van de Provinciale Wa terstaat van 09.00 uur tot 17.00 uur aanwezig om belangstellenden te woord te staan en de plannen toe te lichten in café De Roode Leeuw aan de Veerdam. Het standpunt van het bestuur van de wijkraad is dat de afrit vanaf Vlissingen moet worden gehandhaafd. De plannen voor het dorpshuis annex gymzaal die de wijkvereniging, in samenwerking met de Stichting Maatschappelijke Opbouw Middelburg, heeft opge steld, zijn aan b. en w. voorgelegd. Het bedrag dat werd toegezegd door (Van onze correspondent) OUDELANDE De handboogver enigingen van Oudelande hebben een schieting op de staande wip gehouden. Er schreven 67 schutters voor deze schieting in. De uitslag is: hoofdvogel: J. Boonman, van Con cordia, uit 's-Heerenhoek; 1ste zijvo gel: W. A. de Wilde, Juliana, Oude land; 2de zijvogel: Jac- Westveer, Edele-Handboog, Oudelande; 1ste bovenkal; J. de Jonge, Willem-Teil, Ovezande; 2de bovenkal: N. Schou- wenaar, Juliana, Oudelande; 1ste on- derkal: W. de Beste, Juliana, Oude lande; 2de onderkal: D. Oele, Julia na, (bij loting); 1ste klep: H. Koens, Spes-Nostra, Ovezande; 2de klep: Jac. Platschorre, Zorgvliet, Elle- woutsdijk; 3de klep: W. de Jonge, ADLm, Kwadendamme. Meeste kleine vogels: A. de Jonge sr., Sora- nus, Heinkenszand, 4 stuks. (Van onze correspondent) VVcS.nINGEN Woensdagmiddag cm 16.40 uur verl-eenide de bestuur der van een personenauto, de heer tot Vlissingen, op de kruising aiul Krugarstraat - Industrieweg geen voorrang aan de Duitse perso nenauto, dte bestuurd werd door F J M-tot Braueüer (W.-Dlld,). Beide autos liepen aanzienlijke materiële schade op. de Nieuwlandse gezinnen was ge middeld f 22,-. Op alle gemeentehui zen van gemeenten binnen 10 km van de Kerncentrale ligt een veilig heidsrapport van de PZEM voor het in werking brengen van de kerncem trale ingevolge de kernenergiewet. De eerste fase van de verbetering van de openbare verlichting in Nieuwland zal plaats vinden in de maanden september en oktober In juni heeft de wijkvereniging een begroting ingediend bij de ge meente voor speelwerktuigen en basketbal-palen op het speelterrein bij de Van Randwijckschool, In samenwerking met het „tref punt" is een filmmorgen voor de jeugd georganiseerd die, dank zij de medewerking van de middenstand een succes was. Toch kunnen deze filmmorgens niet vaak worden ge houden, aangezien het huren en pro jecteren van een film kosten met zich meebrengt die buiten de nor male begroting van de wijkvereni ging vallen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De staking bij „De Schelde" in Vlissingen is ten einde. Vanmorgen zouden de stakers van de ochtendploeg weer op het werk ver schijnen. Wel zullen de vakbonden en de ondernemingsraad met de direktie verder onderhandelen over de onder het personeel levende wensen en on lustgevoelens. Een en ander werd gistermiddag door een kleine duizend werknemers besloten tijdens een bijeenkomst op de sportvelden bij de keer sluis in Vlissingen. hebben wij f 400,- netto geëist. Als men nu opnieuw gaat roepen: wij willen 400 gulden netto, dan is het voor ons bijzonder moeilijk om daar op in te gaan. Want dan komt er morgen nog een groep (en die zijn er al) die achthonderd gulden eisen. En zo kun je doorgaan", aldus vak bondsvertegenwoordiger H. Berk hout. Om even over acht uur gisteroch tend had het stakingscomité de slag bomen van de hoofdingang aan de Glacisstraat geopend om eventuele werkwilligen door te laten. Dege nen, die wilden blijven staken gin gen naar het Scheldekwartier elders in de stad voor een stakersvergade ring. Daar werd besloten 's middags een massale bijeenkomst te houden voor het gehele Scheldepersoneel op de sportvelden. Intussen waren on geveer 350 werknemers aan het werk gegaan: voornamelijk beamb ten, kantoorpersoneel en werklieden. De stakingsdagen en de afkoe- lingsdag zullen door de directie worden doorbetaald. De directie had hieraan echter de voorwaarde ver bonden, dat men vandaag weer op het werk zou verschijnen. Een en ander was tot stand gebracht na overleg door de vakbonden (namens het stakingscomité) en de directie. Daarbij hadden de vakbonden de eisen, die door de stakers op papier waren gezet onmiddellijk doorgege ven aan de directie. De werknemers van „De Schelde" zullen de lande lijk overeengekomen f 400,- bruto uitgekeerd krijgen. Het heeft, aldus tijdens de „sport-ontmoeting" bij de keersluis een door de inspanningen van de afgelopen dagen zeer ver moeide stakingsleider Coen Hen driks, „geen zin nu nog meer eruit te willen slepen". De directie had toegezegd in overleg met de onder nemingsraad en de vakbonden het probleem van de koppelbazen nader te bekijken. „Nadat wij eerst een uitkering van f 150,- bruto per jaar hadden verworpen, omdat er toch niets van over zou blijven na aftrek, (.Van onze correspondent) VOGELWAARDE Aanstaande zaterdag zullen de leden van de jopgerensoos'-De Pijpiyoor het eerst in dit nieuwe seizoen huri „Fuikské" kunnen betreden voor een ouder wets gezellige avond. Het bestuur heeft namelijk de steeds meer be kendheid krijgende band Desolation kunnen contracteren om deze ope ningsavond van het seizoen op te komen luisteren. 't Fuikske is hier en daar weer wat verfraaid, zodat men goede hoop heeft, dat de in het vorige seizoen zo gewardeerde gezellige sfeer nog wat verhoogd zal worden. De balavond begint om acht uur en duurt tot half twaalf. De geëiste vijfentwintig gulden per 1 januari wordt nog even in beraad gehouden, tot er plaatselijk en lan delijk door de vakbonden een dui delijker inzicht in de situatie is verkregen. „We willen ons ook niet vastleggen op een bepaald bedrag. We moeten de ontwikkelingen in het loonpolitieke vlak van de ko mende maanden eerst afwachten. Anders bestaat de kans dat wij ons zelf in de vingers gaan snijden". Toen door stakingsleider Hendriks gevraagd werd, of degenen die het niet met de gang van zaken eens waren, opzij wilden gaan staan, bleek dat de overgrote meerderheid zich achter de stakingsleiding schaarde. Door verscheidene sprekers werd de vreugde uitgesproken over het doorbreken van de cao en van het image van de Zeeuwen als lakse arbeiders: „Wij hebben nu in den lande laten zien dat de Zeeuw ook pit heeft". Een staker in het publiek merkte op: „Het is toch een verlo ren zaak. Laten we maar weer be ginnen morgen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Als het aan tal buitenlandse werknemers in Zeeland, dat thans 350 bedraagt, in de toekomst aanzienlijk gaat toenemen, dan is het wellicht noodzakelijk aan een aparte stich ting voor bijstand aan deze men sen te gaan denken. Momenteel wordt voor het werk onder de buitenlanders een beperkt beroep gedaan op de Stichting Buiten landse Werknemers in West- Brabant. Een en amder staat te lezen in het zojuist verschenen jaarverslag over 1969 van het Provinciaal Opbouwor gaan Stichting Zeeland. De Zeeuwse raad voor het maatschappelijk werk rapporteert in dit jaarverslag, dat de situatie rond de buitenlandse arbei ders in Zeeland op dit moment nog niet verontrustend is. Maar bij de te verwachten grote toeloop van gast arbeiders in die toekomst ban dit beeld snel veranderen. Het is een van de vele toekomst verkenningen die in het jaarverslag voorkomen. Het verslag bevat ook een voor persoonlijke verantwoorde lijkheid geschreven beschouwing van de onlangs vertrokken directeur van de Zeeuwse Culturele Raad, de heer A. Borst, die kritische kantte keningen plaatst bij het fenomeen van de inspraak. „Deze zal slechts kunnen bestaan", zegt hij, „bij de gratie van de verstaanbaarheid van overheid en wetenschap, waarnaast alle aandacht gericht moet worden op de voortdurende educatie in wier kielzog de directe democratie van zelf volgt." In het algemene overzicht van de werkzaamheden van de Stichting Zeeland wordt in het jaarverslag geconstateerd dat het aantal bejaar den in de provincie, waarvan het gemiddelde thans reeds ruim drie procent boven het landelijk gemid delde ligt, steeds sneller zal toene men. In 1980 zal Zeeland, volgens ramingen, 44.800 bejaarden tellen, waarvan 8,9 procent een plaats in een bejaardentehuis zal hebben. Het jaarverslag legt ook getuige nis af van de veranderde positie van de Stichting Zeeland te midden van de Zeeuwse samenleving. Stond van de aanvang af het verlenen van hulp in noodsituaties centraal, gaandeweg ontplooide de stichting zich als een instituut voor overleg en advies in zaken die voortvloeiden uit de socia le dynamiek en de beweeglijkheid van het zich snel veranderende Zee land. Er werden in het verslagjaar 1969 talrijke belangrijke studies verricht. Nieuwe onderzoeken staan op stapel. Daaronder valt een voortzetting van een in 1969 gehouden onderzoek naar de overheidsuitgaven voor cul tuur en recreatie in Zeeland. In de loop van 1970 worden ook, zo meldt het jaarverslag, de resulta ten verwacht van een enqutte op het gebied van de sociaal-culturele centra. De enquête gaat een groot aantal gegevens opleveren over de gebouwen waarin allerlei vormen van vrijetijdsbesteding plaatsvinden, (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Burgemeester D. Roemers van Vlissingen heeft giste ren in een fraai tempo de eerste paal geheid voor een gebouw, dat gaat verrijzen op de plaats waar eens het oude weeshuis stond. De stichting pensioenfonds voor het schildersbedrijf uit Rijswijk gaat hier een kantoorgebouw neerzetten met daarboven 36 woningen. In de kantoorafdeling van het gebouw zal de openbare leeszaal van Vlissingen worden ondergebracht. „Een geschikte plaats, zo vlak te genover het stadhuis", zei burge meester Roemers. Naar de voorzitter van het pensioenfonds, de heer A.J. van Hagen in een feestelijke bijeen komst na het heien van de eerste paal verklaarde, lopen de onderhan delingen over de bouw in Vlissingen al sinds 1964. Hij zag het complex van 36 woningen vooral als een geschikt doorstromingsgebied. Er hebben zich al vier gegadigden voor het huren van een woning op dit centrale punt in Vlissingen aange meld. „Wij houden de hand aan de pols", verklaarde de heer Van Ha gen. „Als zich voor ons uit beleg gingsoogpunt nieuwe mogelijkheden in Zeeland voordoen, dan zullen wij die stellig benutten". Burgemeester Roemers herinnerde in een korte toespraak aan de moei lijkheden die met het slopen van het voormalige weeshuis gepaard zijn gegaan (het slopersbedrijf dat het werk binnen een bepaalde tijd zou volbrengen, liet het afweten). Het tempo waarin in Vlissingen wordt gebouwd weerspiegelt de dy namiek van de nieuwe tijd, zo stel de drs. Roemers vast. „Wij leven (Van onze correspondent) VLISSINGEN In de nacht van 18 op 19 augustus werd te Vlissingen in een drietal zaken ingebroken, ter wijl eveneens diezelfde nacht een inbraak werd gepleegd te Middel burg en één in de veiling te Kapelle. De daders hadden gebruik gemaakt van een in Vlissingen gestolen auto, waarmee ze onderweg te Walcheren pech kregen. Een behulpzame Bel gische automobilist zag zijn hulp dus danig beloond dat men er met zijn auto vandoor ging. Deze Belgische personenauto is aangetroffen op een plein voor het Centraal Station Utrecht. In venbanid hiermede heeft de po litie een vientail jomgelui gearres teerd. Dezen zijn voorgeteld voor die officier van justitie te Arnhem en al spoiedig bleek dat hier sprake was van een complot van 12 jonge lui waarin de leider F. S. die be trokken was bij de overval van de Indonesische ambassade te Waase naar., de hoofdrol speelde. Hü ia in- gsetoten in de gevangenis te Sche- veninigen. Inmiddels heeft de politie van Vlissingen de gebroeders J. en W. M. uit Vlissingen en A. L. udit Middel burg gearresteerd. In eerste instantie had dte polHitie vijf man gearresteerd, doch twee hiervan bleken züdelinigs betrokken geweest te zijn bii de diefstallen en zijn weer vrij gelaten. Naar is gebleken zijn de jomgelui in de gestoten auto naar Middelburg gereden. Na Middelburg heeft men. met de gestolen Belgische auto. met acht personen de reis voortgezet, te weten vier persomien uit Tdèl en twee uit Nisteilnoide. In verband met het verdere onderzoek kimmen noig geen madlere gegevens wonden verstrekt. Ook kon nog niiet worden overge gaan tot arrestatie van.de gehele bende. De politie verwacht dat met dë arrestatie vas deze jongelui nog meer diefstallen aan het lidhit zulten komen. (Van onae correspondent) WEMELDINGE Gistermiddag om drie uur is het dlofk Walcheren van het bergingsbedrijf Van den Alc- Willem van het sleepbootbedrijf Mul- zen en zal dan voor verdere reparatie ker uit Vlissingen erin geslaagd de Ier uit Temeuzen te bergen. De naar een nog nader aan te wijzen in de Wemelddnlgse haven, sedert sleepboot wörüt momenteel teegge- weef «aan. maandagmiddag, gezonken sleepboot pompt door de Coby M uit Temeu- KAPELLE Tijdens in Scheven- ingen gehouden examens hebben een aantal personen die dit voorjaar slaagden voor het diploma bloem- sierkunst B aan de Ir. v. d. Plassche school in Kapelle, het diploma „Aalsmeer" ontvangen dat hen de mogelijkheid geeft op te treden als bloemist. De geslaagden zijn: P. Hermes, Kapelle; A. van Liere en A. J. van Liere, Kapelle; J. J. Flik- weert, 's-Gravenpolder; A. A. Jon ker, Haamstede; J. Jonker, Bruinis- se; P. Labryère, Middelburg en mej. C. Lutyn, Kruiningen. MIDDELBURG Voor het in ju ni 1970 afgenomen examen Moderne Bedrijfsadministratie (M.B-A.) slaagden: J. J. Baaij, Goes; C. Bak ker. Yerseke; I. W. Leijdekkers, Cadzand; L. Mesman, Vlissingen; M. C. Meijers, O. en W. Souburg; J. S. Rijk, 's-Heerenhoek; J. J. Slabbe- koorn, Goes. Voor het examen Prak tijkdiploma Boekhouden slaagden: P- C. Alewijnse, Middelburg; G. de Bree, Zoutelande; P. B. Buijs, Mid delburg; E. Compeer, Vlissingen; C. Dagevos, Wemeldinge; R. W. Dege- ner. Vlissingen, A. G. Geerse, Se- rooskerke; A. Jonkheer, Middelburg; P. J. Keijmel. O. en W. Souburg; C. P. Linnenbank, Vlissingen; mej. J •T. Loof, Vlissingen, J. J. Looise, Middelburg; J. B. Minnaar, Wemel dinge; J. Siegers, Vlissingen; mej. L. Verhage, Zoutelande; P. H. Wa verijn, Middelburg- Allen waren cursisten van de Stichting Voortgezet Economisch Onderwijs te Middelburg. MIDDELBURG Aan de Chris telijke Pedagogische Academie voor Zeeland slaagden voor het herexa men HAVO de heren B. Geelhoed en J. Kruit. Voor het herexamen kleuterleidster slaagde aan de Oplei dingsschool voor Kleuterleidsters te Middelburg mejuffrouw M. W. Post. snel. Drie jaar geleden werd er ge- juichd als een industrie zich in Zee land vestigde. Nu hoort men bij nieuwe vestigingen bezorgde gelui den over de hygiene van het mi lieu". NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Notaris J. A. Janse de Jonge te Mid delburg heeft woensdagmiddag in het café „De Nieuwe Hoop" te Nieuw en St.-Jooslaind in het openbaar ver kocht de hofstede bestaande uit woonhuis met schuur en ingebouwde garage, kippenhok, bouw- en wei land, totaal 11 hectaren, 61 aren en 30 centiaren. Koper was de heer J. H. F. Schwartz te Goes voor de som van 195.000. (Van onze correspondent) HANSWEERT Het Rooms-Ka- tholiek Vrouwengilde heeft dinsdag een reisje gemaakt. Reeds vroeg in de morgen vertrok men naar de KRO-studio, waar zij het programma tussen twaalf en twee bijwoonden. De dames namen ook aan 't program ma deel. Mevrouw T. den Boer-Kok heeft het liedje „Hans de Weert zat aan de Schelde" geschreven en ge componeerd door de heer C. Oele, ge zongen, terwijl de andere dames steeds het refrein meezongen. Dit werd een groot succes en zelfs Ted de Braak was van het liedje weg. Hierna werd een bezoek gebracht aan de wandelpier van het vliegveld Schiphol en in Oosterhout werd ge dineerd. Toen de diames rond half twaalf te Hansweert arriveerden, stond in de Seheldestraat een grote luidspreker opgesteld die de dames ontving met hun eigen liedje, diait zij voor de radio hadden gezongen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/KOUDEKERKE Op de Ijzergieterij en Machinefa briek N.V. „Boddaert en Co" is gis termiddag na het schaftuur een sta king uitgebroken. De staking beperk te zich tot de machinefabriek en con structiewerkplaats in Koudekerke waar circa zestig mensen werken. Op de Middelburgse vestiging, waar aldus de directie oudere en bezadig der mensen werken, die zich hou den aan het centraal overleg, was de toestand rustig. De leden van de ondernemingsraad in Koudekerke scharen zich achter de staking, die in Middelburg niet. „In Middelburg zijn ze met ons van mening dat ook onze directie de cen trale beslissingen moet afwachten en als klein bedrijf niets kan doen. Het centraal overleg is nu immers dui delijk aan de gang", aldus directielid J. Melkert. De staking in Koudeker ke was algemeen, op enkele voorlie den en leden van het kantoorper soneel na. De verwachting was gis teravond dat vanochtend het werk weer hervat zou worden, omdat de ondernemingsraad de zin van een staking niet meer zou inzien. De eisen van de stakers waren, be halve de fl. 400.netto per jaar ex tra en de fl. 25.per week met in gang van 1 januari: een belasting vrije vakantietoeslag en meer vakan tie. Het probleem van de koppelba zen speelt bij Boddaert geen rol. Vol gens de vakbonden echter is een van de redenen van de staking ook het feit dat het loonniveau bij Boddaert lager ligt dan bijvoorbeeld bij De Schelde. Boddaert is een dochteron derneming van de motorenfabriek Thomassen uit De Steeg( waar het overigens rustig is). UTRECHT (ANP) Het door de drie vakbonden van winkel- en han- delspersoneel aangespannen kort ge ding tegen de directeur van de Cen trumbank zal op 10 september die nen voor de president van de Haagse rechtbank. De eisende partijen zijn de algeme ne bond Mercurius, de katholieke bond van personeel in de handel en de christelijke bedrijfsbond H.B.V. DEN HAAG (ANP) In de maand juli 1970 werd volgens definitieve gegevens van het centraal bureau voor de statistiek met de bouw van 8.711 woningen begonnen en zijn 10.809 woningen voltooid. In juli 1969 waren deze aantallen resp. 7.903 en 11.635. In de 12-maandsperiode augustus 1969 - juli 1970 werden 124.839 wo ningen in aanbouw genomen en 117.478 woningen voltooid.

de Stem | 1970 | | pagina 7