VOOR DE GEZONDHEID Staatssecretaris wil nieuwe normen voor alle water Dr. Smallegange verlaat Zeeland BEATGROEP UIT BOERDERIJ GEZET tiek in raad o op gsdienst VEEL AMBONEZEN NAAR DEN HAAG „We laten ons niet tegenhouden" OMMUNIE VOORTAAN NDER 2 GEDAANTEN Hontenisse in Havenschap Terneuzen Voetbalclub Clinge loudt jaarvergadering VOG TROUW NA 70 JAAR Commentaar Zeeland archeologisch luilekkerland zon VECHTLUSTIGE NOORSE ZEEMAN VALT DOOR RUIT Inschrijvingen handelsregister Kampioenschap junioren tennis SJEF te Aardenburg Directeur van gebouworgaan wordt medewerker universiteit Amsterdam Desolation mag wellicht spoedig terug van b. en w. Hulst MOTIEF KRITIEK SCHELDEGALM GEEFT CONCERT V redesmarkten in Zeeland DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 De verkiezing en benoeming van twee nieuwe wethouders had een spannend verloop. De publieke tri bune was vele malen te klein om de belangstellende burgers plaats te bieden. De heer Lansu had de heet A. Paridaen als wethouder voorge dragen. Deze kreeg 5 stemmen op zich. De heer G. Bonte (Gemeente belangen) trok echter met één stem meer aan het langste eind. De heer A. van der Bliek (Prot. Groepering) verkreeg met 6 stemmen de tweede wethouderszetel. De heer W. Stan- daert kreeg de overige vijf stem men. Door deze uitslag is voor het eersl sinds jaren geen vertegenwoordiger van een katholieke lijst of fractie in het college van b. en w. opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In navolging van de gemeente Hulst heeft de gemeen teraad van Hontenisse woensdag avond een motie van b. en w. aan genomen, waarin wordt aangedron gen op vertegenwoordiging van Hon tenisse in het havenschap Terneuzen. Evenals de gemeenteraad van Hulst is die van Hontenisse van mening dat de belangen van deze gemeente met de toeokmstige haven- en industrie ontwikkelingen in Oost-Zeeuwsclr- Vlaanderen-Oost zo nauw zijn verwe ven dat een dergelijke vertegenwoor- diging niet alleen wenselijk, maar ook noodzakelijk is. In de toelichting bij het voorstel spreekt het college van b. en w. min of meer zijn bezorgdheid uit over het feit, dat tot nog toe elke vorm van inspraak bij de streekontwikkeling heeft ontbroken. „Bovendien", aldus het college, „ontbreekt hef ons aan iedere vorm van inlichting of over leg". In de toelichting wordt verder n«g gesteld: „Wij zijn van oordeel, dat de gemeente Hontenisse haar speci fieke taken, die met de industria lisatie van het Westerscheldebek- ken verband houden, slechts naar be horen zal kunnen uitoefenen, indien zij bestuurlijk bij het havenschap Terneuzen betrokken wordt". Dt tekst van de motie is gelijk aan die welke de gemeenteraad van Huls/ vorige week heeft aangenomen. Voorzitter Somers was van menwf "dat het een noodzaak was de ge meenten tijdig bij dit soort oveiH te betrekken en dat het nodig m dat hierop bij de rovinciale bestuur- Iers nogmaals aangedrongen zou wor den. „Als straks het voorontwerp itreekplan er komt is er in de ver- ichillende commissies al gewikt gewogen", aldus mr. Somers. Hij was van mening, dat de gemeente ver vor die tijd gehoord en ingelicht moest worden. Zijn visie in deze werd, blijkens de reacties, door de gehele gemeenteraad gedeeld. (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Het Vaticaan ïeeft gisteren bekendgemaakt dat de •ooms-katholieken met toestemming ran hun bisschop voortaan de com mune onder de gedaante van brood in wijn mogen ontvangen. In het ver sden ontvingen de katholieke leken ie de Latijnse ritus volgden, altijd e communie alleen onder de gedaan- e van brood. Tot gisteren gold de og niet zo lang geleden afgékondig- e bepaling dat het Vaticaan verlof west geven voor het uitreiken en ntvangen van de communie „onder weeërlei gedaante". Nu mogen de dsschoppen hierover beslissen. (Van onze correspondent) CLINGE De voetbalvereniging tinge zal »p zaterdag om acht uur U de zaal St.-Cecilia bij L. de rilder een bijeenkomst houden voor aar leden. Naast de gebruikelijke larstukken zullen er belangrijke roblemen worden besproken. Het bestuur dat nu reeds bestaat jt elf personen zal uitgebreid vvor- en met twee personen. Deze zullen o deze avond gekozen worden- 'erder zal de contributie met vijftig rocent worden verhoogd. Tenslotte illen de leden de gelegenheid krij- zn om vragen te stellen. NIJKERK (ANP) Zaterdag 5 ■ptember is het zeventig jaar ge- den, dat H. van Drie in het huwe- ik trad met C. Kuit. Het platina- htpaar woont op de Buntwal 1" jkerk en is nog goed gezond. OOST-SOUBURG-MIDDEL- BURG-KOUDEKERKE On danks het officieel door de over heid opgelegde demonstratiever bod, gaat de anti-Soehartodemon- itratie van Zuidmoiukkers, van daag in Den Haag, gewoon door. Dit deelde de heer P. F. Soumokil, leider van de Ainbonese jongeren in Oost-Souburg, secretaris van de polileke Amboneso jongerenorgani satie „Sou *66" en bestuurslid van de dr. mr. Soumokilstichting in Middelburg (sociaal-cultureel cen trum voor de Ambonezen in Mid den-Zeeland) gisteravond mee. „Wc laten ons door het verbod echt niet tegenhouden". Uit Zee land zullen minstens 250 Ambone- se ouderen en jongeren met bussen naar Den Haag trekken, waar zij om half negen vanochtend aanwe zig moeten zijn. Maar de heer Soumokil rekent erop, dat nog veel meer Zeeuwse Zuidmoiukkers gaan demonstre ren voor hun zaak". Het getal 250 berust op de door de Ambonezen van Middelburg, Souburg en Kou- dekerke woensdagavond in een vergadering afgesproken vertegen woordiging van minstens een man of vrouw per gezin. „Maar er zul len veel gezinnen zijn, waarvan meer leden mee zullen gaan. Wij hebben in eik geval drie bussen ter beschikking, maar de mensen die daar niet in kunnen, gaan met ander vervoer. Wij zullen dan ge woon vervoer charteren. Wij, Zuidmoiukkers hebben er de laat ste cent voor over om deze gele genheid te benutten, om te laten zien dat we er zijn, en dat men met ons rekening moet houden". Volgens het oorspronkelijk opge zette plan (dus voordat bekend werd dat de demonstratie verbo den zou zijn) zouden de Ambone zen vandaag in Den Haag op ver scheidene punten demonstreren. Een honderdtal jongeren zou, on der leiding van een oudere per soon, naar het Binnenhof trekken. Weer anderen zouden naar Huis ten Bosch gaan. „Officieel doen we hetzelfde nog steeds. Maar we hadden dit van te voren met de politie afgesproken en doorgeno men. Nu zullen we, ais we in Den Haag zijn aangekomen, onze tac tiek ter plaatse bepalen. We zullen het aan onze spontaniteit overla ten, wat we gaan doen. We dragen ook spandoeken met bijvoorbeeld forse leuzen als „Schudt u de hand van een moordenaar?" erop. Oor spronkelijk zouden we dat niet doen, maar nu de demonstratie toch verboden is, hoeven we ons helemaal niet meer aan andere af spraken te houden. Gisteren zeiden wij nog dat wij binnen de normen zouden blijven, maar nu wij toch „buiten de normen zijn, als wij demonstreren, maakt het allemaal niets meer uit". Mevrouw J. C. Soumokil-de Wolff (de Nederlandse vrouw van de heer Soumokil)„We hebben ons twintig jaar aan de normen gehou den en ons fatsoen gebruikt, maar wij werden altijd genegeerd. Mo gen wij nu ook eens buiten de normen gaan?" De heer Soumokil verwacht geen direct resultaat van de actie. Hij verwacht hijvoorbeeld geen ge sprek van Manoesama met Soeliarto, „want dat zou erkenning van onze rechten betekenen. Dat doet Soe- harto nooit". Wel verwacht hij met de demonstratie heel 't Nederlandse volk met de neus op de Ambonese zaak te drukken". De mensen be grijpen het niet. Ze denken dat het allemaal niet erg serieus is. Ze kennen onze achtergrond en ge schiedenis niet". Over het verloop van de demon stratie durft de heer Soumokil zich niet aan een voorspelling te wa gen. „Het zit er inderdaad dik in, dat de politie ons probeert tegen te houden. Maar ze kennen ons nieu we plan nog niet. Ik hoop maar dat er geen al te grote moeilijk heden komen. Over wapens: „Daar durf ik mijn handen niet voor in het vuur te steken. De leiders hebben altijd wel gezegd: geen wapens. Maar de jongerenge neratie van nu heeft een andere mentaliteit dan die van ons". De lieer Soumokil zegt tenslotte, dat hoewel ieder zinnig mens de dood van de politieagent in Wassenaar betreurt, de bezetting toch succes heeft gehad. „Veel meer Ambone zen gaan nu meedoen met de actie in Den Haag. Ook zij zijn met hun neus feller op de zaak gedrukt en het verlies van goede naam door tie actie in Wassenaar heeft hen aangespoord, mee te vechten voor de goede zaak. In plaats van de aanvankelijk verwachte tiendui zend Ambonezen in Den Haag zou den het er, aldus de heer Soumo kil, wel eens veel meer kunnen worden. iwMpyiW'l" /~Vp het gebied van oudheidkun dige vondsten vertoont de pro vincie Zeeland enige overeenkomst met het Egypte van koning Faroek. Er worden zaken in de bodem ont dekt waarover geleerden in vervoe ring raken, maar het gewest waar in de vondsten werden gedaan, heeft het nakijken. Een kleine opsomming slechts over enkele weken laat zien welke belangwekkende zaken er op ar cheologisch gebied in Zeeland gaan de zijn. In Oost-Souburg is ingenieur Trimpe Burger van het ROB bezig met Het blootleggen van een com plete burcht uit de tijd van de Noormannen. In het Verdronken Land van Rei- merswaal vinden amateur-archeo logen de ene waardevolle arte fact na de andere. In Goes worden bij de bouw van een bank de oudste resten van de stad ontdekt. Bij Colijnsplaat geeft de Ooster- schelde een archeologische schat prijs die de „Romeinse vondst van deze eeuw" wordt genoemd. In oudheidkamers en particuliere verzamelingen door heel Zeeland kan men zien welke bijzondere vondsten nog met de regelmaat van een klok worden gedaan. Het is bo vendien te verwachten, dat in een provincie die zo grondig wordt ver graven ais Zeeland nog veel meer zeldzame dingen uit het verleden aan het daglicht zullen worden ge bracht. Waar blijven deze vondsten? Nog steeds ontbeert Zeeland een eigen archeoloog die - nu de tijd daarvoor rijp schijnt te zijn - de sou venirs uit het verleden veilig kan stellen. Nog steeds ontbeert de pro vincie het ene, complete oudheid kundige museum waar bijzondere vondsten als de Nehelennia-altaren voor de Zeeuwen en de vele belang stellenden van elders tentoonge steld kunnen worden. Het is nog steeds zo dat degene die een com pleet beeld van het vroegere Zee land wil zien, de hele provincie moet afreizen en zich bovendien ook nog naar Leiden, Amsterdam of andere plaatsen buiten Zeeland moet begeven. Zo goed als de provincie zich be kommert om haar toekomst, zo goed dient zij oog te hebben voor de be tekenis van het verleden. De aan stelling van een provinciaal archeo loog zou de eerste stap kunnen zijn naar een herwaardering van Zee land als vindplaatsen van oudheid kundige schatten. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) wil nieuwe normen hebben voor de kwaliteit van het water, zowel drinkwater als zwemwater. Hij heeft de gezondheidsraad om advies gevraagd en heeft ook stappen ondernomen hij de wereldgezondheidsorganisatie, omdat hij het wenselijk vindt dat er (bijvoorbeeld) voor het zwemwater internationaal aanvaarde normen komen. Over en kele weken zal hij hij een bijeenkomst van het regionaal comité voor Europa op Malta nogmaals aandringen op het aannemen van een norm. De hygiënische eisen waaraan wa ter moet voldoen, hanigt af van het gebruik ervan. Dr. Kruisinga maakt onderscheid tussen drie groepen: wa ter dat gebruikt wordt voor drink water; water waarin voor de con sumptie gevist wordt en water waar in gezwommen en gebaad wordt. Dr. Kruisinga nu wil nieuwe normen voor de kwaliteit van het oppervlak tewater, wanneer dat gebruikt wordt vOo'rde bereiding van drinkwater. Het oppervlaktewater (dat steeds meer gébruikt 'Wo'fdt VcSór het drink- water) wordt op alle mogelijke ma nieren vervuild. Voor water waarin waterdieren le ven die voor de consumptie worden gebruikt (dus niet alleen vis. maar ook oesters en mosselen) wil de staatssecretaris weten welke normen moeten gelden voor de menselijke gezondheid. Met name bacteriën, vi russen, giftige stoffen (zoals inseti- ciden) zware metalen en dergeliike kunnen via de dieren in het mense lijk lichaam komen met gevaar voor de gezondheid. De kwaliteit van het zwemwater wordt op dit ogenblik nog getoest aan de voorlopige TNO-norm, die in 1952 is vastgesteld. Deze norm is ge baseerd op het aantal colibacteriën. Hoewel de aanwezigheid daarvan op zichzelf als onschuldig beschouwd, mag worden, vormen de bacteriën een indicator voor een mogelijk verontreiniging. Een belangrijk deel van het op pervlaktewater voldoet niet aan die TNO-norm (100 colibacteriën per 100 ml.), aldus de staatssecretaris in ant woord op vragen van enkele Twee de Kamerleden. Het is echter volgens de vraag of en in hoeverre het water dat niet aan deze eisen voldoet, on geschikt is om als zwemwater te worden gebruikt. Een persoonlijke beoordeling van het zwemwater op het uiterlijk, en het gevoel voor hy giëne, zijn voorshands nog elementen bij het baden in oppervlaktewater. „Elke zwemmer met een normaal ge voel voor hygiëne kan persoonlijk beoordelen of het wtaer vuil is". Staatssecretaris Kruisinga zegt verder dat het grootste deel van de aandoeningen en ziekten, die bij het zwemmen worden opgelopen niet veroorzaakt worden door contact met van elders komende ziektekiemen, maar door microben die de zwemmer zelf bij zich draagt en die ten ge volge van een tijdelijke vermindering van zijn weerstandsvermogen als ziekteverwekker gaan optreden. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Vrij zonnig maar later kans op regen. Temperaturen in het alge meen beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland Voor vrijdag aantal uren zon 4 tot 9. Min. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Mex. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. STRANDVERVV ACHTING De depressie boven de Noordzee geeft vandaag onstabiele lucht. Op enkele plaatsen een bui met een vrij krachtige zuidwestenwind. Ook en kele opklaringen. Temperaturen 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Geleidelijk iets sta bieler met morgen weer verspreide opklaringen, maar een iets te lage temperatuur. Verder zegt de staatssecretaris nog dat de hygiënische kwaliteit van het zwemwater in recreatiegebieden over het algemeen van zodanige kwaliteit is dat er voor de gezondheid geen ernstig gevaar bestaat. Bij het verzoek om nieuwe nor men aan de gezondheidsraad, heeft de staatssecretaris ook de kwaliteit van het zwemwater in circulatieba- den betrokken, omdat ook hiervoor noch nationaal noch internationaal overeenstemming bestaat over een goede norm. Bij de bepaling van een norm kan het Nederlandse weten schappelijk onderzoek op internatio naal niveau een waardevolle hijdra- ge leveren, want het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening is door de werèldgezondheidsorganisa- tie aangewezen als internationale standaardinstituut. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een ruzie tussen enkele zeelui van het in het „Ze- venaardok" te Terneuzen liggend zeeschip „Rossmount" en enkele on bekend gebleven personen, leidde in de nacht van dinsdag op woensdag tot een handgemeen, waardoor een Noorse zeeman door een ruit viel van het pand Nieuwstraat 16. Omwo nenden die het glasgerinkel hoorden, waarschuwden de politie. Volgens de Terneuzense politie heeft de Noor 400 gulden betaald ongeveer de helft van de aangebrachte schade. Naar de „tegenpartij" van dit nachtelijk duel wordt door de Terneuzense politie naarstig gezocht. MIDDELBURG-TERNEUZEN In de handelsregisters van de Ka mers van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord Zeeland en voor Zeeuwsch-Vlaanderen werden de volgende ondernemingen inge schreven 17792: Handel in sierteeltgewassen H. M. van Nieuwendijk, Zuiddijk 20 Sint-Philipsland: 17793: Groothandel im- en export van groenten en fruit L. M. E. A. Vercruysse, Kerkplein 3 Yersekê; 17418: Cafébedrijf Bar The Country Club. Hogezoom 180 Renes- se; 16011: Kleinh. in radio en tv art. enz. NV Fabro TV (fil.) Vlasmarkt 24 Middelburg: 17798: Kleinh. in brandstoffen Sinke. Nieuwlande- straat 12 Krabbendijke; 17797: Han del in schoeisel enz. Feenstra's schoenenhuis NV, Hermesweg 23 Vlissingen; 17796: Visserijbedrijf Fa. gebr. van de Gruiter, Oranje Nas- saustraat 13, Arnemuiden: 17794: Slijtersbedrijf W. van Bakel, Bo- gerdweg 48 Dreischor; 17795: Ho veniersbedrijf A. Boot (eig.), Bagij- nenstraat 5 Zierikzee: 17801: Kleinh. in antiquiteiten, I. A. Haartsen (eig.), Pulwijkstraat 16, Oost-Sou burg: 17800: Aannemersbedrijf voor burgerlijke en utiliteitsbouw, Bouw combinatie Heboma-Peters. Am- bachtsveld 2 Oost-Souburg: 17799: Drogisterij Parfumerie Raaijmakers- van Grootel.Paauwenburgweg 65 Vlissingen: 10396: Kleinh. in meube len en woningtextiel NV „S.Ï.H.O.", Rijksweg' H 2 Sluis; 10397: Schip- Dersbedrijf met ms „Marianne", F. H. Tooren. P.a. Blokken 1 Ter neuzen: 10398: Camping „Het Helle gat", Dijkstraat 1 Ossenisse. DE TWEEDE KAMER is gistermiddag akkoord gegaan met het wetsontwerp dat de uitvoering beoogt inzake de uitbanning van elke vorm van rassen discriminatie. Twee leden van de Hulster pop- formatie Desolation voor de boerde rij aan de Zandstraat, die sinds vo rige maand voor hen „verboden ter rein" is. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op de ge meentelijke tennisbanen aan de Herendreef te Aardenburg werden de juniorenkampioenschappen van de tennisclub SJEF gespeeld. De wedstrijden hadden onder goede omstandigheden een vlot verloop, Jeugdkampioene bij de meisjes werd Mieke Reyniers, die in de finale won van Loes Paridaen met 64 en 7—5. In de halve finale had zij gewon nen van Corrie de Rijcke; Loes Pa ridaen had gewonnen van Monique Buijck. Bij de jongens werd de broei' van Mieke, Frans Reijniers, kampioen. In de finale had hij nogal wat moei te met een eveneens sterk spelende Ronald Quataert in drie sets: 46, 61 én 6t. Frans Reijniers won in de halve finale van Jackie Puijen- broek en Ronald Quataert schakelde in de halve finale Bert de Baere uit. De titel bij het meisjes dubbel ging naar Boes Paridaen en Monique Buijck, die wonnen van Corrie de Rijcke en Monique Braet, met 61, 60. Bij het jongens dubbel werden Ronald Quataert en Geert Rotsaert overwinnaar. In een spannende drie- setspartij werden Frans Reijniers en Bert de Baere geklopt: 79, 64 en 6—4. Na afloop van de kampioenschap pen werd 's avonds in het sportpa- viljoen een feest voor de jeugdleden van de tennisclub SJEF gehouden. Hierbij vonden tevens de prijsuitrei kingen plaats door de voorzitter van de tennisclub de heer J. M. Pari daen. Behalve de prijswinnaars, werd ook Bert de Baere met een herinne ringspresentje verrast, in verband met zijn verdiensten bij de verzor ging van de banen en als scheids rechter bij de wedstrijden. Ook Paul Paridaen, die het afgelo pen seizoen een gedeelte van de jeugd had getramd, ontving uit han den van de voorzitter een presentje als organisator en wedstrijdleider van deze geslaagde kampioenschap pen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Oe directeur van het provinciaal opbouworgaan „Stichting Zeeland", dr. G. J. Smal legange, heeft het dagelijks bestuur van de stichting zijn ontslag aange boden. Met ingang van een december aanvaardt de thans 55-jarige dr. Smallegange de functie van weten schappelijk hoofdmedewerker aan de sociale faculteit van de universi teit van Amsterdam. Dr. Smallegange zal zich in zijn nieuwe functie specialiseren op het gebied dat hem het beste ligt: dat van de sociale welzijnszorg. Ook in Zeeland heeft dr. Smallegange zich in de periode van ruim drie iaar dat hij directeur van het opbouworgaan was, in deze tak van wetenschap een reputatie verworven. Het heengaan van dr. Smallegange betekent dat de top van 't opbouw orgaan geheel vernieuwd gaat worden. Enkele weken geleden ver trok, zoals bekend, de heer A. Borst, de adjunct-directeur van 't opbouw orgaan naar Arnhem. De heer Smallegange heeft zich op betrekke lijk gevorderde leeftijd als weten schapper ontpopt. Voor hij naar Zeeland kwam was hij directeur van een rijksobservatiehuis voor jongens. Dr. Smallegange heeft de samen levingsopbouw (een betrekkelijk nieuw gebied van sociale weten schap, dat hij zelf kenschetst als „het monteren van wielen onder een rijdende trein") steeds als een der belangrijkste opdrachten voor de Stichting Zeeland beschouwd. Hij heeft dan ook zonder aflaten geij verd voor het aantrekken van func tionarissen voor samenlevingsop bouw, die men „opbouwwerkers" noemt, en waarvan er thans vier in Zeeland werkzaam zijn. Kenmerkend voor de scheidende directeur is ook zijn hang naar een straffe organisatieplanning voor liet scheppen van structuren, waarin ta ken en werkzaamheden als het ware kunnen worden „ingevuld" Dit bracht hem wel eens in conflict met de verschillende raden, die in de stichting samenwerken, doch wier autonomie groot geschreven wordt. Dr. Smallegange is al langer dan tien jaar medewerker aan de sociale faculteit van Amsterdam. De functie die hij tot dusver in part-time-ver- band vervulde, wordt nu zijn hoofd betrekking. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De leden van de Hulster popformatie Desolation zijn op last van de gemeente en op beschuldiging van het „aanbren, gen van vernielingen aan gemeen te-eigendommen" uit de voorma lige boerderij van Strobbe aan de Zandstraat gezet. De groep ge bruikte de voormalige woning sinds een jaar, met goedvinden van een van de Hulster wethou ders, als repetitielokaal, totdat de manager in juni plotseling een be vel tot ontruiming kreeg. Nadat gebleken was, dat in augustus nog steeds materiaal van de groep in de woning stond, kreeg de politie opdracht tot het opmaken van proces verbaal, wegens weder rechtelijk verblijf in een gemeen te woning. Hoewel de politie van de door de gemeente aangevoerde vernielingen bij haar bezoek aan de woning nau welijks iets heeft geconstateerd, heeft de gemeente haar zin doorge dreven. Het gevolg is, dat zanger Ferry de Witte, basgitarist Bram Millenaar, sologitarist Huub De- wachter, organist Ferdy de la Ruel ie, allen zeventien en verder drum mer Fred Dewacliter van veertien en slaggitarist Leo van Dorsselaer van negentien nu met de handen in het lange haar zitten. De jongens van de popgroep moeten hun contractuele verplichtingen voor vele weken nakomen, inaar zijn bij gebrek aan repetitieruimte niet in de gelegenheid nieuwe nummers in te studeren. De groep is wel uit de woning gezet, maar er is niet ge dacht aan een alternatief. Even is er een lichtpuntje ge weest. Dat was toen repetitieruimte werd aangeboden in 't Houtenkwar tier. Het was onvoldoende. Boven dien weigerde de groep zijn installa tie van twaalfduizend gulden op te slaan in een lokaaltje met muren van hardboard. De jongens van de succesvolle Hulster groep zijn ontsteld. Ontsteld over het vandalisme, dat hun in de schoenen is geschoven en dat ze niet hebben gepleegd. Vandalisme, waar van ook volgens mededeling van de politie geen sprake is geweest. Er is daarom ook geen proces verbaal opgemaakt wegens het „kra ken" van een woning. De betrokken politieambtenaren achtten daarvoor geen termen aanwezig, toonden zich uiterst tevreden over het correcte optreden van de leden en adviseerde de gemeente van vervolging af te zien. Die raad werd opgevolgd. Even goed echter staat Desolation nu toch op straat en dat zint de jongens niet. Te meer, omdat ze geen gelegenheid hebben gekregen zich te verweren tegen het hun ten laste gelegde. Als geconstateerde vernielingen werden in het bevel tot ontruiming, gericht aan manager Tony Maes uil Terneuzen, genoemd: een geforceerd buitendeurslol, in de deurposten aangebrachte gaten voor liet aan brengen van een nieuwe deurver grendeling, kapotte dakpannen, een kapotte ruit van een dakkape' en de binnentrap, die verdwenen zon zijn. De kapotte ruit was vervangen toen de politie polshoogte kwam ne men en de dienaren van Hermandad konden constateren dat de trap ge woon op zijn normale plaats 3tond, Bleven de gaten in de deurpost en de kapotte dakpannen over. De le den van de groep vertellen daaro ver: „Het slot in die deur was versleten en kon niet gerepareerd worden. Op een gegeven moment konden we niet meer binnen. We zijn toen met een ladder via het dak door het dakraam binnengekomen. Daarbij sneuvelden wat dakpannen en de ruit. De deur hebben we later door het boren van gaten en het aanbrengen van een ketting beter trachten af te sluiten. U móet niet vergeten, dat daarbinnen voor twaalf mille aan apparatuur stond". Ook de politie gelooft niet in op zet. „De jongens van die groep staan bekend als hardwerkende knullen, die misschien na een avondje repe teren wel eens uitgelaten kunnen doen, maar echt geen tijd hebben voor vandalisme". Er zijn trouwens nooit klachten bij de politie binnen gekomen. Het illustere muzikale zestal is bij lange niet te spreken over de plotse ling veranderde houding van de vroede vaderen van Hulst. Nog geen jaar geleden kreeg men wei spon taan alle medewerking. „Nu krijgen we ineens van alles de schuld. Er breken door onze schuld paarden uit, de melkprnduktie van koeien loopt door alle lawaai terug en in de volksmond hebben we ons zelfs ver laagd tot pogingen tot aanranding. Man, dat is gewoon te gelt". Bij de politie is van dit laatste niets bekend. Ook in de aanklacht van de gemeente wordt er niet over gesproken. Uit het commentaar van wethouder J. Stolte blijkt, dat ook d« gemeente achteraf tot de conclu sie gekomen is, dat het allemaal wel meevalt en dat er voor dc eerder genomen maatregelen eigenlijk geen termen aanwezig zijn geweest. Wethouder Stolte: „Er waren aan vankelijk wat problemen, die voort vloeiden uit een aantal misverstan den. Er zijn eigenlijk geen gronden aanwezig om verder gebruik van die woning te ontzeggen. Ja, zo'n groep die alleen in een boerderij zit ge draagt zich misschien wat uitgelaten en wellicht dat daaruit verkeerde conclusies zijn getrokken. Ik denk wel dat het college van b. en w. op deze zaak zal terugkomen en dat Desolation alsnog toestemming krijgt om terug te keren". (Van onze correspondent) HANSWEERT Zaterdagmiddag te half 5 zal in de tuin van het be jaardenpension Mariaoord te Hans- weert een concert worden gegeven. Dit concert is gratis toegankelijk en is speciaal bedoeld voor de inwoners van oostelijk-Hansweert. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale werkgroep Vredesweek is van plan tussen maandag en vrijdag 11 sep tember in Zeeland vier vredesmavlt- ten te organiseren, die bedoeld zijn als ruggesteuntje door de plaatselij ke werkgroepen, de jeugdorganisa ties, scholen, geestelijken en alle anderen die menen dat zij in de Vredesweek de wereld wel iets bij zonders hebben te zeggen. Het doel is via de vredesmarkten het bewustzijn van de mensen te activeren voor de hoofdgedachte van de Vredesweek (van 20 tot en met 27 september) „Verenigde Naties". Oo de vredesmarkten 's documenta tiemateriaal verkrijgbaar dat kan worden gebruikt op bijeenkomsten in ruimere kring, zoals gespreks groepen. kerkdiensten, lessen, clubs, jeugdsociëteiten en dergelijke Op de vredesmarkten wordt ook de film „Niet genoeg" van Wim van de Velde vertoond. Deze film toont de noodzaak van ontwikkelingssa menwerking aan. De vredesmarkten worden gehouden in Goes (maandag zeven september in De Veste) Zie rikzee (dinsdag acht september in het r.-k. parochiecentrum), in Mid delburg (tien september in de hal van de ontmoetingskerk), en in Ter neuzen (elf september in gebouw Bethel). De aanvangstijd is op al deze plaatsen acht uur.

de Stem | 1970 | | pagina 3