iren VOOR PROFCOUREURS IS TOEKOMST SOMRER Gouden tennisplak voor damesdubbel -?i lardel u79ct. loerdloze con Schoutsen kan hoog eindigen Kans op meer medailles „We zijn op de goede weg" Volendam NAC: elk punt telt SPORTTOTO KNWU grote schuldige Agostini in autosport Bavel: tot 't uiterste door 1 i Graadmeter Toto 4 Afwachten Australië daagt VS. tennis uit Pakistaanse hockeyers naar huis ONDANKS KNVB 3S 122 Opmars X IX 1 X IX IX IX IX 1 X 1 X 1 X X DE DEUR DICHT *4 20 17 DE STEM VAN DOKlDTBDAG 3 SÉPWBIR 19^6 23 er 100 gram «MM -.''/v-i'1 -«mémtk '4 Ada Kok: laatste in de rij van medaille-winnaressen. Linda de Boer, een van de Nederlandse troeven voor een ereplaats in Barcelona. NEDERLANDS ZWEMTEAM LIJKT ERFELIJK BELAST, (Van een speciale verslaggever) BARCELONA. Nederland kan bij de komende Europese kam pioenschappen in Barcelona alle gouden medailles, die ons land in het glorierijke zwemverleden bij elf voorgaande evenementen ver gaarde, in één klap verdubbelen. Die theoretische mogelijkheid be staat inderdaad. Sinds 1927 immers legden de vertegenwoordigers van ons waterrijke landje eenendertig maal beslag op een Europese titel. Twee bij de heren (Kees Hoving in 1938 en Johan Bontekoe in het gouden jaar 1962), eenmaal b« het waterpolo (1950), terwijl de ove rige 28 de hals sierden van onze zwemsters, die het woord „meisjes" in de internationale zwemwereld uitdroegen als een synoniem van kracht en ongenaakbaarheid. Grote namen uit dat verleden: Adrie Lasterie, de drievoudige kampioene van 1962, Marie Braun, drie titels bij de kampioenschappen van 1927 en '31, Rie Mastenbroek, tweevou dig kampioene in 1934 en als laatste in de rij Ada Kok, vlinderslag kampioene in 1962 en '66. 31 titels in 39 jaar. zwemmen is een overweldigende op mars begonnen. Toen Nederland acht jaar geleden bij de Europese kampioenschappen van Leipzig op het toppunt van zijn roem was aan geland, waarschuwde de uit Austra lië overgekomen coach van het Ne derlandse team, Forbes Carlile, al onomwonden voor de gevaren van de veronachtzaming van de groep van negen- en tienjarigen. Veronachtzaming was het eigen lijk niet. Meer angst voor schadelij ke gevolgen voor het kind. Een overdreven angst naar achteraf bleek, maar die de start van het jeugdzwemmen in Nederland heeft vertraagd. Zelfs nu zijn de resten van de redeloos gebleken angst nog niet alle uit de reglementen van de KNZB verdwenen. Hansje Bunscho ten, een jong talent, dat op de 800 meter vrije slag in Barcelona zo de finale zou bereiken mag zo'n lange afstand in Nederland niet zwemmen. Omdat ze toevallig nog maar twaalf jaar is. Dat ze al zo'n jaar of zes in training is en per dag onder moe ders hoede tien kilometer of meer aflegt, doet niet ter zake. De selectie van de Barcelona- ploeg is met minder strubbelingen gepaard gegaan dan de laatste jaren bij dergelijke procedures gebruike lijk was. Dat kwam voornamelijk omdat het systeem: selectie-wed strijden aan het einde van de win ter, gekoppeld aan het leveren van het bewijs in de zomer nog in vorm te zijn, uitvoerig met de clubtrainers van tevoren was doorgesproken, ja zelfs met hun toestemming tot stand was gekomen. Een schoonheidsfoutje was, dat van de in april aangewezen ploeg uiteindelijk slechts ruim de helft overbleef en dat de ploeg tot de oorspronkelijke sterkte moest worden aangevuld met de uitblin kers van de nationale kampioen schappen van eind juli. Deze laatste categorie heeft duidelijk op Leeu warden gepiekt en zal volgens de theorie, waarmee het selecteren in de wintermaanden werd verdedigd daarvan de terugslag in Barcelo na ondervinden. In Barcelona staan sinds de uit breiding van het Olympische zwem men 34 onderdelen op het program ma. Elf meer dan vier jaar geleden in Utrecht. De kans op verdubbeling is dus inderdaad aanwezig. Ma u wat zegt de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond, mr. Jaap van de Krol. Ik moet ernstig waarschuwen voor overdre ven verwachtingen. Het kan zijn dat dit ploeg je van zestien meisjes en drie jongens in het geheel niet met ere-metaal naar huis komt en deson danks volkomen aan de verwachtin gen voldoet. Wij zijn niet langer een toonaangevende zwemnatie. Toch hebben we sterk de indruk met de nieuwe opzet op de goede weg te zijn. Dat, bewijst trouwens de ge middeld zeer lage leeftijd van de jongens en meisjes wel. Ons pro bleem is: hoe houden we dit groepje vast tot over twee jaar in München. Er zijn landen, die graag een derge lijk probleem van ons zouden over nemen, want hebben is nu eenmaal hebben en krijgen is de kunst". Graadmeter voor succes of falen is dan ook niet het behalen van per soonlijke records, hoe ver die dan ook van de Europese top verwijderd mogen liggen. Met die gegevens in de hand wil de KNZB straks trach ten het Nederlands Olympisch Co mité te overtuigen van de noodzaak van een vroegtijdige selectie. Dat zelfde NOC, dat twee jaar geleden een soortelijke opzet van de toenma lige coach Rob Kerkhoven niet wil de steunen en in plaats van in april pas begin augustus de zwemploeg voor Mexico liet samenstellen. Alle tegenvallers bij het Olympi sche zwemmen zijn sindsdien in nauw verband gebracht met die in greep van het NOC. Thans nu de voorbereiding onder eigen verant woordelijkheid geschiedde kan de KNZB het bewijs leveren, dat de trainingsopzet van destijds juist is geweest. Voorwaarde blijft natuur lijk het verrichten van acceptabele prestaties door de Nederlandse ploeg. Zo bezien is Barcelona een tus senstation tussen Mexico en Mün chen. Er zijn andere tekenen, die daar eveneens op wijzen: nog nooit heeft Nederland een zo jonge er onervaren ploeg naar zulke belang rijke wedstrijden afgevaardigd. De Europese kampioenschappen komen voor Linda de Boer, Anke Rijnders. Astrid Verver, Els Droog en Anne- marie Groen, om maar enkelen van de allerjongsten te noemen wellicht te vroeg. Maar ze kunnen er een schat aan ervaring opdoen. Al is dat beslist geen overweging bij hun af vaardiging geweest. Barcelona komt te vroeg voor de trainers-adviseurs, die nog geen anderhalf jaar in func tie zijn. Barcelona komt ook te vroeg in verband met de herstructurering van verenigings-trainingen, waarmee de KNZB druk doende is. Zwem mend Nederland is momenteel een bruisend wereldje vol nieuwe idee ën, het mist (nog) de kracht volop mee te gaan in de slag met toonaan gevende zwemlanden van Europa. (Van onze sportredactie) BREDA Voor de vierde sport- toto staat de wedstrijd Volendam- NAC als eerste in het rijtje van 1 dertien. Deze zal de toto-speler te vens heel wat hoofdbrekens bezor gen, aangezien beide clubs onder aan de ranglijst staan met nul pun ten en een doelgemiddelde, dat nu niet bepaald redenen tot juichen geeft. Een gelijk spel zou voor bei de partijen het eerste puntje ople veren en de moed. die reeds naar de „voetbalsloffen" begint af te zakken, weer enigszins omhoog ha len. Zowel DWS als Holland Sport doen het redelijk goed en een klei ne zege voor de thuisclub of een gelijk spel liggen het meest voor de hand. Van de wedstrijd ADO- Ajax kan men goed voetbal ver wachten met een zege van Ajax, dat reeds een punt heeft verloren. ADO op eigen terrein heeft Ajax echter herhaaldelijk bedwongen en het zou de Amsterdammers ook de ze keer wel eens een puntje kun nen kosten. MW doet het ronduit slecht in vergelijking met vorig seizoen en de pupillen van Georg Knobel zul len dan ook tegen Haarlem voor de eerste winst moeten zorgen. NEC met de (jzersterke verdedi ging neemt het op tegen FC Utrecht dat een verrassende aanval toonde afgelopen zondag tegen Go Ahead. Vermoedelijk wint NEC met het thuisvoordeel en de meeste rou tine. In de eerste divisie laat Blauw Volendaim-NAC DWS-Holl. Sp. ADO-Ajax MVV-Haarlem NEC-Utrechit HVC-B1. Wit GVAV-SVV Graafschap-Vitesse Wageninigen-FSC Heracles-Den Bosch RCH-PEC Volew.-Roda JC Eindhoven-Fortuna Wit het helemaal afweten en bij HVC zal daar wel geen verandering in komen. GVAV wil zo snel moge lijk terug naar de eredivisie en SW is een van de vele slachtoffers van deze promotiedrift. Vitesse schoot afgelopen zondag tegen Wa- geningen met 7-0 uit de slof en Graafschap zal dan thuis ook sterk moeten oppassen om niet eenzelfde lot te ondergaan. FSC kan uit in Wageningen het eerste puntje bin nenhalen, terwijl Heracles en Den Bosch op het scherp van de snede gaan uitmaken wie als leider over blijft. In de tweede divisie zal RCH het sterke PEC niet veel in de weg kunnen leggen en stuit Vole- wijekers op het Limburgse Roda JC dat weliswaar zonder nederlaag, maar ook zonder zege is. Fortuna Vlaardingen als laatste op het toto- formulier, zal tegen Eindhoven haar naam heel wat eer aan moeten doen om een puntje te behalen. Bob Schoutsen. het Nederlandse talent zou theoretiscn niet voor een plak in aanmerking komen, maar verrassingen zijn niet uitgesloten bij de Europese kampioenschappen in Barcelona. Toch kan ongeacht de uitkomsten van Barcelona nu al worden vast gesteld, dat de nieuwe lijn „geef de clubtrainers de macht in handen", de 7 magere jaren van de Nederlandse zwemsport zal afsluiten. Het jeugd-1 Of het zo zal gaan, dat Els Droog harder zal zwemmen dan bijvoor beeld Annemarie Groen, moet wor den afgewacht. Waarschijnlijk lijkt het niet. De trainingsmethoden zijn bij het zwemmen nog lang niet in die mate verfijnd, dat men van te voren kan voorspellen, wie op een bepaald tijdstip wel en wie niet in vorm zal zijn. Het blijft vooral meer een kwestie van vingertoppen-ge- voel dan van rationeel overwegen. Derhalve mogen we, ondanks de niet mis te verstane waarschuwing van KNZB-voorzitter mr. Jaap van der Krol toch een beetje hopen dat over het geheel genomen alles net iets anders zal verlopen dan de Eu ropese seizoenranglijsten aangeven. Dat Dijvoorbeeld Linda de Boer op de 800 meter vrije slag een nummer dat tot de laatste dag van i de kampioenschappen bewaard is net iets hoger zal reiken dan de derde plaats, waarvoor zij nu ge boekt staat. Dat Bob Schoutsen, de begenadigde Amsterdamse rugslag- zwemmer, die het onderwerp is van een universitaire studie, toch een medaille zal grijpen op de 100 meter rugslag, hoewel hij daar volgens de papieren niet voor in aanmerking komt. Dat eigenlijk iedereen het iets beter zal doen dan verwacht, opdat op deze nieuwe ploeg een beetje van de glans van het glorierijke verleden zal afstralen. DEN HAAG (ANP) Woensdag morgen waren er bij het bureau van de sporttotalisator in Den Haag ze ven meldingen binnengekomen van j deelnemers met een foutloze kolom De tussenstand wat betreft het aan tal meldingen ziet er verder als volgt uit: twaalf goed: 156. Elf goed: 1349- Eerste acht goed: 901. (Van onze sportredactie) BREDA In de roes van hetgeen een droom leek, evolueerde het wie- lerwereldje de laatste jaren naar welstand. De coureur met een zware rugzak om zijn schouders gesnoerd op weg naar de koersen verdween uit het straatbeeld. In de plaats daarvan kwam de welgestelde sport man in de Mercedes. Het kon alle maal. Want grote industriële con cerns zagen in de zwetende, vaak beslijkte en barbaars zwoegende at leet een middel om de roep van nun produkt te verbreiden. Aanvankelijk was er nog enige weerstand van de kranten. Men schreef „ploeg-Vis- sers" en „ploeg-Peters", maar latei werd het Willem II-Gazelle en Ca- ballero. En public relations-officers telden met rode konen van opwin ding het groeiend aantal naamsver meldingen in redactionele kolom men. Een ongekende publiciteit. In die roes groeiden van j-aar to. jaar de wielerbudgetten van de ex tra-sportieve merken. De renners eisten immers steeds meer. Door. Europa trekkend als moderne noma den, gelouterd door het applaus van de nog steeds miljoenen wieleren- thousiasten, verlegden ze hun gren zen steeds verder. Hel kon allemaa' Want zelfs nuchtere zakenlieden anders kien de duiten tellend kwa men in de ban van het bonte miliei en werden, de prestaties van „hun coureurs filmend, als supporter: aangetroffen langs zuidelijke stran den en in Alpen- en Pyreneeëncols Het kon allemaal Vróeg een absolu te topper als Jacques Anquetil een paar jaar geleden nog 1750 gulder, startgeld voor een criterium, Eddy Merckx maakte er terloops 9 000 van Toen kwamen de Italiaanse in dustriële concerns, uit dat zuidelijke land met zijn aparte structuur (rijk en armi. puttend uit astronomisch hoge budgetten. En weer stegen in die op een Eddy Merckx: abominabel hoge bedragen. droom lijkende zeepbel-ontwikke ling de „waarden" van de renners Van de ene dag op de andere was men genegen voor een Kempische zwoeger als George Pintens in plaat» van 10.000 gulden het zeven voudige te betalen. De in felle cor, 'urrenitiestrijd gewikkelde Italiaans, fabrikanten van keukenapparatei -naakten alles en iedereen dol. D renners werd het hoofd op hol ge bracht waarnaar zij steeds dringen der op de brandkast van hun extra sportieve directeuren klopten vor -neer salaris en hogere premies. Maar deze ontwikkeling had ni rampzalig behoeven te worden a. er maar genoeg wedstrijden voo beroepsrenners in Nederland ge u-eest zouden zijn. Want daarin kon den de renners Immers de reclaim litdragen De oogst van 1970. ee klassieker en slechts een 20-ta' cri eria, deed echter de deur dicht Geconfronteerd met weer een hogei -.vielerbudget en met zo'n erbarme lijk aantal prof-wedstrijden moet bij de heren achter de directietafels de eerste vonk der ontnuchtering ont staan zijn. Mars aarzelde lange tijd, maar besloot op het laatste moment nog een jaar door te gaan Willem II echter stopte en veroorzaakte het sneeuwbaleffect Kurt Vyth ziet geen heil meer in een zesdaagse. Caballero stoot zijn profs af en de laatste prof-sponsor, de KRO be sloot zijn toch al bescheiden wieler ploeg aan de kant te zetten. De chaos is compleet. Op de puinhopen van de professi onele wielrennerij achteromkijkend, komt als een grote schuldige de nat'onale wielerbond naar voren, die het sponsoren van amateurploegpn onverantwoord heeft gestimuleerd. Een firma als Ketting geeft per ja-ar 70.000 gulden uit aan een amateur- ploeg. Amste] zelfs 80.000. Maar de in 1965 naar het grandioos succes uitgegroeide prof ronde van Neder land moest verdwijnen. Men koos voor Olympia's Tour voor amateurs, terwijl diezelfde amateurs zich toch al uitputten in een onverantwoord groot aantal klassiekers en honder den criteria. Voor de professionals werd er niets gedaan Integendeel. De wielerbond vroeg, toen de Tour met landenploegen gereden werd en ook voor de wereldkampioenschap pen, personeel en materiaal aan de sponsors. De Nederlandse wieler- prof kijkt nu in een sombere toe komst. Vrijdagavond ia er op de Coolsingel in Rotterdam nog een prof-criterium. Een aantal renners wil daar een demonstratieve staking op touw zetten. Dat zal uitstekend passen in het totaal-beeld van Rot terdam (havenstaking). Maar of het helpt? De droom is uit. Getuige Gerard Vianen die net een nieuwe Toyota van 12.000 gulden heeft ge kocht. Hij zei: „Waar moet een tim merman dat van betalen?" Gerard Vianen: „Hoe kan een timmerman zo'n dure wagen be talen?". LONDEN (ANP) De Italiaanse motorrenner Giacomo Agostini. we reldkampioen zowel od 350 als op 500 cc. heeft verklaard dat hij vol gend seizoen zal overstappen op het autoracen. G-iascomo lesde dieze verrassende verklaring af, nadat hij maandag twee wedistrljldien had gewonnen is in Noordwest-Enige- de dat hij reeds aan- ontvamigen van fa- ïigel-amid en Italië, ma John Surtees de tweedie mofarrenmer zijn, d-i-e over stapt naar de „vier-wielenrennerij", nadat hij vier maal het wereldkam pioenschap op „twee wielen" heeft gewonnen. Surtees is de enige cou reur geweest, die tot mu toe wereld kampioen is geworden als motor- en autocoureur. MELBOURNE (ANP) Australië heeft de Verenigde Staten uitge daagd voor een wedstrijd in Davis- cup-stijl met de beste spelers (ook professionals) van beide landen. De uitdaging werd per telegram door Wayne Reid, voorzitter van de Lawn Tennis Association of Austra lia (LTAA), overgebracht aan Alis- ter Martin, voorzitter van de USL- TA. Volgens de heer Reid is Austra lië bereid om op elke datum, in elke plaats en op elk soort baan te spe len. „Ik ben er van overtuigd dat wij hen zullen verslaan", zei hij. De achtergrond van deze uitdaging is het feit dat Australië vindt dat de Verenigde Staten slechts Davis-cup- houder kunnen zijn bij de gratie van de regel dat er in dit toernooi geen profspelers mogen worden op gesteld. „Australië vecht al twee jaar om deze regel veranderd te zien, maar nu onze pogingen worden gedwarsboomd door andere lidstaten van de Internationale Lawn Tennis Federatie, zullen we onze eigen challenge-round organiseren", aldus Wayne Reid. Een eventuele ploeg van Australië zou vermoedelijk be staan uit Rod Laver, John Newcom- be, Tony Roche en Ken Rosewall of Roy Emerson. Tenslotte zei de heer Reid dat deze uitdaging niet impli ceert dat Australië volgend jaar niet mee 'zal doen aan het Davis-cup- toernooi. (Van onze speciale verslaggever) TURIJN Ada Bakker en Tine Zwaan hebben gislei-en in de vroege morgen waf kleut getoverd op de beteuterde Nederlandse gezichten fn de finale van het damesdubbel spel van de Europese studenten kampioenschappen, op het dorr- centre-court van Sporting, waai normaliter vergrijsde Turijnse nota beien iets aan de lichamelijke ont wikkeling doen. ontnamen zij d Japanse zusjes Sawamatsu in eer ontstellend traag partijtje „lobben' in twee sets de hoop op een goudei plak. Met tweemaal 64 konden Ad; Bakker en Tine Zwaan kusjes, schouderklopjes, handdrukken en (overigens welverdiend) edelmetaal toevoegen aan de verzameling. Dat het Nederlandse duo als eerste zou gaan finishen in dit onderbezette damesdubbel-toernooi was op de dag, voordat de finale gespeeld zou worden, overigens al even helder als de Italiaanse lucht De Japanse zus jes staan bekend als vriendelijke meisjes, maar in net tennissen zijn ze niet bekwaam om af te wijken van de baseline, vanwaar zij hun vrijwel altijd hoge lobs naar de verkam sturen En dan maar hopen dat hun tegenstanders enkele ballen in het net willen slaan. Dat gebeur de prompt, omdat Tine Zwaan niet zo heel erg scherp meer zag. De :wee Nederlandse meisjes leverden eigenlijk hun beste prestatie in de halve finale toen zij geconfronteerd werden met de Russinnen Iarmas en Sobol, die door een ieder als 's werelds sterkste koppel worden be schouwd. In de ronde daarvoor, Tine Zwaan en Ada Bakker waren als tweede geplaatst, hadden zij reso luut afgerekend met de Mexicaanse dames Subirals en Montano en ook dat was eigenlijk een verrassing. Maar die finale, nee dat zat er alle maal heel erg dik in. AGOSTINI NAIROBI (ANP) Het Pakistaan se hockeyteam heeft zijn tournee moeten inkorten en is naar huis te ruggekeerd in verband met de rel len, tijdens de derde wedstrijd te gen Kenia, die zondag werd gespeeld. De chef d'équipe en pioagmamaiger hebben maanidag een onderhoud ge had met de Keniase minister van sport over de toestand. Zii konden over dit onderhoud geen nadere mededelingen verstrekken. Vast staat dat reeds voor die ploeg is ge boekt voor die thuisreis. Pakistan zou dinsdag tegen Nueri speien, maar deze ontmoeting werd afgelast.' Van die vijftien vastgestelde wedstrijden hebben de Pakistani er slechts drie gesepeld. Zij wannen de eerste wedstrijd, verloren de tweede en leididien in de derde ontmoeting met 10, toen rellenmakers de oor zaak wenden d-at de wedstrijd moest worden gestaakt. (Van onze sportredactie) BAVEL Na de uitspraak van de KNVB-secretaris Burgwal, dat hij voor 99,9 procent zeker zou zijn van een speelverbod van Bavel tegen Es- tudiantes de la Plata (zie De Stem van gisteren), geeft de Brabantse tweede klasser echter de moed nog niet op. Het is zelfs sterker: voorzit ter Van Gils gelooft nog een zeer goede kans te hebben om tegen de Zuidamerikaanse bekerhouder uit te komen. „Toen ik vandaag De Stem las, heb ik er eens hard om gelachen", aldus Ba vel-voorzitter Van Gils. „De KNVB zou ons de wedstrijd verbie den, omdat wij er financieel voordeel in zouden zien en omdat deze oefen wedstrijd eoscurrentie van het Ne derlandse voetbal is. Nogmaals: iik vindt het jammer dat onze plannen zijn uitgelekt, maar dat onthoudt ons niet om tot het uiterste door te gaam om deze wedstrijd toeh te realise ren. We zullen dat natuurlijk do-en volgens de spelregels, wamt die ken nen we heus wel hier in Bavel. Maar de KNVB zal toch met hele goede gronden moeten komen om ons deze wedstrijd te verbieden". Intussen heeft men van de zijde van Feijenoord laten weten, dat Es- tudiiantes contractueel geen wedstrijd op Nederlands grondgebied mag spe len, walt de plannen van Bavel wel ten gronde zou richten. „Er bestaat helemaal geen con tract" verklaarde de heer Van Gils echter beslist en over de contacten tussen Estudiantes en Bavel: „Daar laai ik me niet over uit Maar één ding staat voor mij vast: de KNVB kan zo maar niet zonder meer deze wedstrijd verbieden".

de Stem | 1970 | | pagina 17