Vrouwen van stakers cynisch: „Wie zal dat betalen?"ft] Koortsachtig overleg Commentaar Irak contra Hoessein HULP BIJ ABORTUSPROBLEEM MOET NORMAAL WORDEN CHRYSAL e^elH Gratis reizen 2 septemberdagen voor 65+ers voordelig uit met NS Bij zorg voor ongehuwde moeders: Handen vol Welke gevolgen Onaangename verrassing Kort geding Verkeer ontwricht In Athene: TWEE DODEN BIJ EXPLOSIE Bonden alleen achter stakingen met betrekking tot koppelbazen- kwestie Maatregelen vraag naar de bloemist gebruikt het zelf ook 13 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 17 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De stencils vol hoofdbestuurlijke vakbondstaai werden dinsdagavond al achteloos op straat gegooid. Daar hadden ze niet voor gestaakt. Natuurlijk moes ten de koppelbazen de haven uit en natuurlijk moest er gepraat wor den over de ploegensterkte. maar om het meteen maar een havenar beider te laten zeggen: „Met de centen zit het niet goed". En dat kwamen ze met duizenden tegelijk gistermorgen even duidelijk maken in het nog altijd vrolijk opgetuigde centrum van Rotterdam. „Op uitstekende wijze is door u aan het onbehagen over de situatie in de haven uiting gegeven", aldus het gestencilde schouderklopje van de drie hoofdbesturen van de bon den van vervoerspersoneel„Op dezelfde wijze dienen wij aan onze actie een einde te maken. Rest ons allen te danken voor het vele werk dat in de afgelopen dagen verzet is geworden". Dat waren de vakbon den. Van toen af waren de stakin gen „wild". Die naam loog er gis termorgen niet om. Maar wild of niet. de protestbij eenkomst van de duizenden op het Schouwburgplein, de tocht langs de bedrijven, de „begrafenis" (voor de zoveelste keer overigens) van de NVV-Vervoerdersbond. de groot ste van de drie in Rotterdam, het verliep allemaal heel ordelijk en tegen de middag begon de gemoe delijkheid het steeds meer te win nen van de verontwaardiging. Om twaalf uur kreeg iedereen honger en een voedselstaking was er kennelijk niet bij. De bedrijven kondigden aan. dat iedereen die tussen één en twee uur 's middags weer aan het werk zou gaan. de hele dag zou krijgen uitbetaald STAKINGSGOLF KABBELT WEG (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Nu de bonden hun handen van de stakers hebben afgetrokken, ziet het er naar uit, dat er langzaam maar zeker een einde aan de stakingen zal komen. Op tal van bedrijven is het werk gistermiddag reeds hervat, zowel in Rotterdam, Dordrecht als in Vlis- singen. De Scheepvaartvereniging Zuid, onderhandelaar voor het per neel in de Rotterdamse haven, heeft de stakers gistermorgen meege deeld, dat gisteren registratie van het personeel zou plaatsv -.»• Iedereen moest hiertoe naar zijn eigen baas terug gaan. Wanneer on middellijk aan het werk zou worden gegaan, zou het loon over de hele dag worden uitbetaald. De opkomst is verrassend geweest: het over grote deel van het werf- en machinefabriekspersoneel althans heeft het werk hervat. Woensdagmorgen al werd de staking bij Piet Smit en bij de machine fabriek Braat opgeheven, waarna ook de reparatiewerf Niehtlis en Van de Berg, de machinefabriek A. de Jong en het Havenbedrijf Vlaar dingen Oost volgden. Inmiddels heeft ook vrijwel het voltallige perso neel van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij het werk weer her vat. Alleen bij Wilton-Fijenoord, Guste en enkele andere grote bedrijver wordt nog doorgestaakt, zij het niel overal van harte. Met name bij Wil ton schijnt het slechts een betrekke lijk kleine groep hardnekkige staker- te zijn die de werkwilligen van he werk houdt. Het is echter niet waar schijnlijk dat de stakingen nog vee langer zullen aanhouden. Ook de Rot terdamse Havensleepdienst zal nie' lang meer stilliggen, mits men er ten minste verzekerd van kan zijn, dat voor de sleepdienst dezelfde loon maatregelen worden genomen als voor het overige havenpersoneel. De slepers zullen overigens hun handen meer dan vol hebben wan neer ze weer aan het werk gaan, want voor Hoek van Holland laig gister avond een vloot van ruim 100 sche pen te wachten. Ernstige problemen deden zich hier - wat bevoor rading betreft nog niet voor. Alleen de schepen met bederfelijke waar za ten zich genoodzaakt uit te wijken laar elders. Officir.le berichten hier- >ver waren nauwelijks bij de haven- tnstanties los te krijgen, omdat de in ternationale transportfederatie zich solidair heeft verklaard met de Rot terdamse stakers. De aanvoer van de ruwe olie in Europoort gaat normaal door, want de Europoortslepers doen niet aam de staking mee. Mocht de staking onver hoopt toch langer gaan duren, dan gaat men zich bij de raffinaderijen echter wel zorgen maken over de af voer van de produkten, zodra de blij- of tijd De uitkering ineens van vierhoi derd gulden, waarmee het ge organiseerde bedrijfsleven de sta kingsgolf in de havens probeert te breken zal, als de regering er mee akkoord gaat, hoogstwaarschijnlijk leiden tot een nieuwe loongolf. Bij de huidige krappe arbeidsmarkt kan een extra loonsverhoging van deze omvang niet tot één sector van het bedrijfsleven beperkt ven. De rest zal moeten volgen ze wil of niet. De regering heeft de laatste bij herhaling gewaarschuwd, dat de loon- (en prijs-) ontwikkeling uit de hand dreigt te lopen. Van EEG-zijde zijn soortgelijke geluiden vernomen: de Nederlandse export wordt te duur; de gulden wordt steeds min der waard; arbeidsintensieve bedrij ven raken in een onhoudbare posi tie; straks komt ook de werkgele genheid in gevaar. Is, tegen die achtergrond gezier een nieuwe loongolf verantwoordt Van werkgevers- en werknemerszij de is verklaard dat de gevolgen var een en ander niet overzien kunnen worden. Dat is nogal een uitspraak Mag men dan wel een beslissing nemen, waarvan de gevolgen nie' te overzien zijn? Voor de vakcentrales is het loon overleg een zaak, die op de eerste plaats het bedrijfsleven aangaat. In dit geval lijkt het er echter op, dat men de eigen verantwoordelijkheid (en dat geldt evenzeer voor de werk gevers) probeert af te schuiven op de regering. Als de regering meent dat een nieuwe loongolf te grote risico s met zich brengt, moet zij maar ingrijpen. En zo zit het kabinet-De Jong dan met de zwartepietkaart. Als het een veto uitspreekt over de nieuwe loongolf, die bij elkaar ruim 1,6 miljard gulden zou kosten, komt waarschijnlijk heel het arbeidsfront in beweging. Wordt het overeenge- komene echter goedgekeurd dan dreigen er, zie eerdere waarschu wingen, grote gevaren voor onze economie- Het huidige loonconflict is niet los te zien van de algehele malai se in Nederland, van de on rust en onvrede, die op zovele plaat sen merkbaar zijn. De heftige reacties van de Rotter damse stakers heeft het georgani seerde bedrijfsleven verrast. Men bleek niet te weten wat er onder de mensen leefde. Dat wisten we ook niet ten aanzien van de Ambonezen, ten aanzien van Amsterdam. En daarom worden regering, bedrijfs leven, politie etc. keer op keer ver rast door conflicten, die dan ook orompt uit de hand lopen. Vertrouwenscrisis in gezagscrisis, bij de regering, het parlement en de politieke partijen, in de vakbewe ging en op de universiteiten, in de kerken en gewoon op straat en in de huisgezinnen, overal hebben de genen cfie leiding geven, grote moeite hun leiding aanvaard te krijgen. Dit hangt samen met de omvor ming van soms verouderde gezags structuren naar nieuwe. Op zichzelf een goede zaak. Maar intussen dreigt hier en daar een gezagsva cuüm te ontstaan en dat is gevaar lijk. Van die gevaren zijn velen zich nog onvoldoende bewust. Hoogst onaangename verrassingen blijven daardoor mogelijk. tankcapaciteit van de verschillend raffinaderijen overbelast dreigt te ra ken. Enkele dagen kan men het hiei echter nog wel uitzinigen. Van werkgeverszijde doet men i de staking van de sleepboten intus sen wat men kan om de toestand niet nog gespannener te maken dan ze al is. Enkele boten gingen gistermorgen de rivier al weer op, maar ze werden door de directies teruggeroepen uit vrees voor ongeregeldheden. Ook het kort gedinig, dat de werk gevers tegen de stakers hadden aan gespannen omdat zij naar hun mening wederrechtelijk aan het staken waren gegaan, hebben de werkgevers inge trokken om vooral geen olie op het vuur te gooien. De stakende havenarbeiders heb ben Rotterdam gisteren overduidelijk laten voelen dat zij het niet eens zijn met het besluit van de vakbonden om zich niet langer achter de staking te stellen nu het zaterdag bereikte akkoord tussen vakbonden en werk gevers door een groot deei van de stakers niet wordt geaccepteerd. Duizenden stakers hebben gisteren in een demonstratieve optocht het verkeer in de morgenspits volkomen lam gelegd, door zowel de noord- zuid-buis van de Maastunnel te be zetten alsook de Maasbruggen, waar door het verkeer tussen de beide stadshelften alleen nog maar moge lijk was via de Van Brienenoordbrug of via de Beneluxtunnel bij VJaar- diingen. De protestdemonstratie was geor ganiseerd door de actiegroep „Ar beidsmacht Rotterdamse Haven", met steun van de overigens niet erkende Federatieve Haven Vakverenigingen Doel van de mars was het kantoo1 van de Nederlandse Bond van Ver voerspersoneel, eveneens aan eer van de drukste verkeersaders var Rotterdam, de Westzeedijk. Tevoren was de hele stoet, bege leid door patrouillewagens van de Rotterdamse politie, al door het stadscentrum getrokken over Cool- singel en Hofplein, ook hier het ver keer volledig ontwrichtend. ATHENE (Reuter) Bij een bon ontploffing voor de Amerikaanse am bassade in het centrum van Athen zijn gisteren twee Zweedse mensen een man en een vrouw - om het leven gekomen en verscheidene auto's be schadigd. De bom ontplofte toen het ambassa depersoneel na afloop van zijn dag taak het gebouw verliet. Er zouden circa tien gewonden zijn. „Daar trappen we niet in", werd er geschreeuwd en: „Smerige intimi datie". Maar verder hadden de ba zen heel wat minder last van de stakers dan de bonden. Bij het NVV had men 's morgens voor alle ze kerheid de zaak geh"~ ieerd, maar de demonstranten kwamen hun bond niet opblazen. Alleen maar begraven, zeiden ze. „Je bent immers niks zonder de bond", wil den ze dan wel als een „terzijde" kwijt aan een verslaggever. Na één uur begon de spanning weer te stijgen. Op het Schouw burgplein verzamelden zich weer groepen stakers. Bij de havens bleef het stil. Een groot bord naast een van de drie vierkante vijvertjes op het plein verkondigde dat staken arbeidersmacht is. In de vijvers be gon jeugd-in-zwembroek zich ijs koud te vermaken in het Rotter damse chloorwater. Vanuit de gon dels die nog altijd door Rotter dams centrum zweven, keken toe risten blijmoedig neer op de zo op het oog erg zonnige drukte. Een man op z'n zondags, een staker, heeft zijn zoontje meege nomen. „En wat gaan we nou doen?", vraagt-ie van groep tot groep. In elke groep is het ant woord eensluidend: „Staken". Een paar vrouwen tussen de stakers be ginnen cynisch te worden: „En wie zal dat betalen?", vragen ze. Want de bond betaalt wel voor elke sta kingsdag 35 gulden uit, maar niet bij een wilde staking, Een niet-sta- kende ijscoman probeert bellend de aandacht te trekken. Maar de sta kers hebben blijkbaar weinig be hoefte aan afkoeling. Het zoontje van de stakende pa kennelijk wel. Hij krijgt zijn zin. „Waar betaal je het van?", vragen ze plagerig. „Uit de stakingskas", zegt ie met een grijns. Ongeveer 9000 stakende Rotterdammers trokken gisteren in een demonstratieve stoet door de stad. Hier de stakers op de Maasbrug. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De samenwer kende vakorganisaties in de me taalindustrie hebben gisteren aan hun ruim vijftigduizend le den in het gebied in en Om Rot terdam, Dordrecht en Vlissingen per brief een uiteenzetting gege ven over de houding van de vakorganisaties. „Welke eisen vinden zij recht vaardig en welke stakingen zul len zij steunen"? Uit een aantal berichten zou op te maken zijn, aldus de brief, dat de bonden hun handen van alle stakingen af zouden willen trekken. „Met nadruk verklaren wij dat dit beslist niet het geval is. De bon den steunen de stakingen die zijn bedoeld om de onredelijke verschillen in de beloning tus sen het vaste personeel en de koppelbaasmensen uit de weg te ruimen. Zij hebben daarover voor de Rijn-Scheide-bedrijven met de werkgevers een akkoord bereikt. Zij menen dat dit ak koord ook voor andere bedrijven met koppelbazen moet gelden. Een staking die met dat doel wordt gevoerd, steunen ze." De vakorganisaties geven in hun brief aan de leden dan de belangrijkste punten uit dat ak koord aan: een verschil in belo ning tussen vast personeel en koppelbaasmensen van ten hoogste tien procent. Betaling van 400,aan alle werkne mers in vaste dienst om de pe riode tot 1 januari a.s. te over bruggen. Per 1 januari a.s. op- trekking van liet loonniveau tot ten hoogste tien procent bene den dat van de koppelbaasmen sen. Dit loonniveau zal in de ko mende weken moeten worden vastgesteld. >E STAKING in de mijn te Zolder België) die gisternacht begon, is gis- eren overgeslagen naar Waterschei, vaar tweederde van de kompels niet ifdaalde. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/BEIROET/TEL AVIV. „Irak zal niet werkeloos toezien bij de pogingen het Palestijnse verzet neer te slaan". Dit heeft de vice-president van Irak, generaal Ghaffar gisteren op doorreis naar Loesaka in Beiroet verklaard. Hiermee heeft Irak zich officieel tegen Hoessein gekeerd. Hij zei, dat het Iraakse leger nooit zijn stellingen in Jordanië zal verlaten. „Wij blijven er om de Palestijnen te steunen. Onze strijdkrachten zijn paraat om een onvergetelijke les te geven aan allen, die het Palestijnse verzet willen vernietigen", garan deerde hij. Uit Amman, waar gisteren de toe stand de gehete dag zeer gespannen was, heeft de Jordaanse regering ge meld, dat zij niet kan ingaan op het dreigement met een militaire inter ventie. Dit antwoord is overhandigd aan de Iraakse ambassadeur in Am man na een spoedvergadering van het Jordaanse kabinet. Irak zegt in het dreigement, dat de 12.000 man Iraakse troepen in Jor danië zullen ingrijpen, als koning Hoesseins eenheden blijven schieten op de Palestijnse commandostrijders. Het Jordaanse kabinet heeft gisteren besloten effectieve maatregelen te nemen om een hervatting van de gevechten tussen Palestijnse guer rilla's en Jordaanse legereenheden te voorkomen Welke dit zijn werd niet bekendgemaakt. Het kabinet is vier uur lang bij een geweest nadat de twee partijen voor de vijfde achtereenvolgende maal slaags waren geraakt. De bot sing werd aangewakkerd door een mislukte aanslag op het teven van koning Hoessein Van officiële zijde is meegedeeld, dat er bij de gevechten 17 mensen gewond zijn geraakt. De Palestijnen lieten weten, dat onder de Palestijn- se vluchtelingen 23 doden waren ge vallen en 80 gewonden. EI Fatah sprak van tien doden en 40 gewon den. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie heeft om een spoedzitting ge vraagd van de Arabische Liga. Egyp- steunt dit verzoek. (Van onze verslaggever) DEN HAAG Hulpver lening bij de abortuspro blematiek van ongehuwde zwangere vrouwen zal tot het normale takenpakket moeten gaan behoren var instellingen, die zich bezig houden inet de zorg voo ongehuwde moeders. Dit is een van de be langrijkste conclusies, die zijn neergelegd in een rap port van een commissie van de federatie instellin gen voor de ongehuwde moeders en haar kind. Nog een belangrijke con clusie te, dat de ongehuw de zwangere vrouw zelf moet beslissen of zij a! dai niet het voortbestaan van de vrucht wenst. De com missie die het rapport heef opgesteld, is echter wel var mening, dat bii het nemer van een dergelijk beslui' overleg nodig is met andc ren. Genoemd worden d huisarts, de maatschappe lijk werker en de psychia ter. De combinatie van de ze mensen is tot dusver be ter bekend als het zgc abortusteam. De commissie stelt zich nadrukkelijk op het stand, punt dat de abortusproble matiek niet zozeer medisch van aard is. maar dat he: in zeer belangrijke mate een sociaal psychisch ka rakter heeft. De rapporteur van de commissie, drs. R G. Deibei (38). tevens di recteur van de federate FIOM), die is gevestigd in Oen Haag, verklaarde een- 'er gistermiddag nadruk kelijk dat het standpun' van de commissie niet ge den moet worden als Jiet landpunt inzake de zorg voor ongehuwde moeders. Hij meende dat het rapport meer moet worden gezien als een praatpapier, dat de discussie bij de aangesloten instellingen op gang moet brengen. Wel wilde hij tij dens een Dersconferentie die over het rapnort werd gehouden zeggen, dat hij het nodig vond dat ieder een die met deze orobie- natiek zat. zich zo spoe dig mogelijk tot een ol an dere instelling zou moeten venüen. Naast de problematiek van de abortus is nog een uidere besproken namelijk liet afstand doen van het kind na de geboorte. De leden van de com missie zijn van mening, dat echter in beide gevallen de vrouw na rijp beraad moet beslissen. (ADVERTENTIE) geen water verversen bloemen gaan langer mee H. P. BENDIEN N.V. - NAARDEN Vandaag zal ik mij beperken tot enkele interessante mededelingen, waarover u zich bij en/of na lezing niet hoeft op te winden. Zo u dot toch mocht doen, zoekt u spijkers op laag water Op de eerste plaats ben ik u nog steeds het bericht schuldig dat de Indonesische ambassadeur in ons land, mijnheer Natadiningrat, jongst leden maandag, toen zijn woning op zo brute wijze 's morgens in alle vroegte werd bezet, jarig waal Voorts dient vermelding het feit dat het Vaticaan een forse prijsver hoging heeft doorgevoerd op benzine, drank, vlees en andere artikelen, die in de winkels en bedrijven van en in Vaticaanstad verkocht worden aan de ongeveer 3000 werknemers van het Vaticaan. Nou. dat piel natuurlijk niet lekker bij de dienstdoende gelo vigen Maar ja, ook het Vaticaan gaat mee in de economische vaart der volkeren. Het opmerkelijke is met het Vaticaan op die manier: hoe harder ze meegaat, des te meer raakt ze achterop. Hééé. denkertje! Ik heb het niet op zulke wereldse besognes. Het wordt zo: onze huis moeder de H. Kerk. Voorts geef ik u kennis van het weer-bericht. volgens welke de naar stig aflopende zomer 1970 een elf jaar oud record heeft gebroken. Sinds de roemruchte zomer van '59 is het aantal uren zonneschijn niet zo groot geweest en nu zélfs iets groter. In de drie maanden juni, juli en augustus hebben we 655 uur zon gehad, terwijl 607 het gemiddelde is. Juli heeft daar, zoals men zich zal herinneren, uiterst weinig toe bijgedragen, hoewel ge zegd moet worden dat het aan (tie maand te danken is dat het geen droge zomer is geworden. Afijn we weten het weer. Met dank aan De Bilt. Edoch, nü de winter, en daar weet u inmiddels alles vanll En Soeharto kamt vandaag hele maal het huis niet uit. Maar hopen dat het regent, dan valt het niet zo op. Maar premier De Jong had het maandag jl. al gezegd (léés deze fraaie formulering): „D-e veiligheids maatregelen van het bezoek waren al scherp en ze zullen nu zeker niet stomper worden." De oude stompl Als laatste een schrijven van de heer M. van Son uit Terhejjden. Hij beantwoordde mijn vraag waarom mensen nooit schrijven of ze manne lijk of vrouwelijk zijn, als volgt: „Al leen -anneer een dame schrijft, zal zij als afzender vermelden mej. of mevr. Met andere woorden, als vóór de naam niet staat mej. of mevT. kan men aannemen dat men met een mannelijk persoon te doen heeft" Daar houd ik het voortaan op. Je kunt hieruit wel twee conclusies trek ken. Ofwel: wat zijn mannen inge beelde kwasten, ofwel: wat zijn vrou wen attent. In beide zit wel iets. Overigens meldt de heer Van Son (die de hartelijke groeten van mevr. Merijn verdiend heeft) ook: ,J?.S. Een zonnebloem heb ik niet; ik kan u eventueel wel een erg lange tv- antenne laten zien." Hiervan echter een soort wedstrijd maken lijkt me moeilijk, want veel mensen, zoals ik, hebben geen eigen antenne meer, maar huren collectief een centrale antenne. Hiermee besluit ik. (Hopelijk hebt u zich toch opgewonden.) MERIJN (ADVERTENTIE) In september kunt u met NS op uw 65kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele reisprijs. Een driemaandskaari kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaar kaar f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een september kalendertje.

de Stem | 1970 | | pagina 13