DIEPTEPUNT IN PRILLE, GOEDE BETREKKINGEN ambassadewoning TATUHEY: „IK ZOU SOEHARTO HONDERD KEER WILLEN DODEN" en bezetting „door de eeuwen door moord Bezoeken (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Als ik presi dent Soeharto tijdens zijn be zoek aan Nederland tegen kom, dan is het hij of ik. Ik zou hem honderdmaal willen doden. Ik begrijp echter dat dit mij als eenling niet zou lukken en ik heb dan ook geen plannen in die richting gemaakt. Ik keur de bezetting van de ambtswoning van de Indonesische ambassa deur niet af, ook al betreur ik dat daarbij een Nederlandse agent gedood is. Ik heb helaas geen binding met de bezetters van Wassenaar, maar ik sta ach ter iedere Ambonees die vecht voor zijn zaak." Dit zei ons gisteren de in Den Haag woonachtige heer Tatuhey, voormalig premier van een Zuid- Molukse noodregering, die thans onder leiding staat van de Ta- muella. De groep Tamuella be staat in Nederland naast de re publiek der Zuid-Molukken on der president Manusama. De heer Tatuhey heeft zich begin van dit jaar na onenigheid uit de groep Tamuella teruggetrok ken en hij staat thans volgens zijn eigen zeggen niet geheel alleen. De heer Tatuhey noemde de dood van de agent een „beroer de zaak" maar de Nederlandse vrijheidsstrijd in de tachtigjarige oorlog eiste ook slachtoffers en ook Soeharto maakt onder onze mensen slachtoffers. Ik sta daarom achter iedere Ambodees die zijn vijand bevecht, aldus de heer Tatuhey. Hij zei voorts dat het gegijzelde gezin van de am bassadeur geen gewoon gezin is, maar een gezin van onze vijand. Ik sta achter de bezetting in Wassenaar ook al heb ik er or ganisatorisch niets mee te ma ken. Ik weet ook niet wie die bezetters zijn. Als ik Soeharto zou tegenkomen, dan is het hij of ik, ik zou hem honderdmaal willen doden, maar dat kan ik niet op mijn eentje tegen een enorme overmacht. Het zal zo ver dan ook niet kunnen komen, maar als hij mij onder ogen zou komen, zou ik hem doden. Ik heb echter geen plannen in die richting. Ik ben nu eenling ge worden. Na mijn vertrek uit de groep Tamuella ben ik niet van plan geweest nog een derde Am- bonese groepering in Nederland te vormen," aldus de heer Ta tuhey. DE STEM VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 Bij de poort van de Indonesische ambassadewoning blijven rechercheurs en agenten angstvallig in dekking. Premier De Jong en burgemeester Geertsema van Wassenaar bekijken enkele rapporten over de gc- trouw" geschokt beurtenissen. Al noemde Adam Malik de bezet ting van de woning van de ambassa deur nog een „terroristisch optreden van onverantwoordelijke elementen, het gaat er wel op lijken dat de toch niet onaanzienlijke tegenstand tegen het bezoek van het Indonesische staatshoofd zijn uitwerking op de re gering in Djakarta niet zal missen. Sinds het herstel van de diploma tieke betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, in 1963, zijn de relaties tussen beide landen voortdurend be ter geworden tot zij, met het bezoek van prins Bernhard, in mei van dit jaar, een hoogtepunt bereikten. Nederland was aanvankelijk door een tijdelijk zaakgelastigde in Dja karta vertegenwoordigd. In januari 1965 werd mr. E. L. C. Schiff, thanS secretaris-generaal van het ministe rie, tot ambassadeur benoemd. In 1968 werd hij opgevolgd door de hui dige ambassadeur mr. H. Scheltema. Reeds een jaar na het aanknopen van de betrekkingen, in 1964, wissel den minister Luns en de toenmalige minister van Indonesië, Subandrio, bezoeken uit (in juli 1968 bracht mi nister Luns opnieuw een bezoek aan Indonesië). Nadat de „daad van vrije keuze" in West-Irian in november zijn beslag had gekregen, leken de laatste belemmeringen voor een vol ledige ontplooiing van vriendschap pelijke betrekkingen opgeruimd. De Nederlandse gemeenschap in Indonesië omvatte eind vorig jaar 3.042 personen van wie bijna de helft 1.420 was verbonden aan missie en zending. Een duizendtal Nederlan ders woont nog van voor de souverei- niteitsoverdracht in Indonesië, de overige 600 (onder wie vrouwen en kinderen) zijn verbonden aan Ne derlandse bedrijven. Het merendeel der Nederlanders ongeveer 2000 woont op Java. De 275 Nederlanders in West-Irian wer ken vrijwel alleen voor missie en zending. Op Sumatra wonen 200 Ne derlanders. De ongeveer veertig Ne derlandse ondernemingen die in In donesië een eigen vertegenwoordi ging hebben zijn eveneens op Java geconcentreerd. Tot de belangrijkste bedrijven behoren de HVA, de Borsu- mij, de Delimij en Hagemeijer die zich met de traditionele „produkten- handel" bezighouden, Biliton en Hoogovens die de tinwinning hebben hervat, en drie Nederlandse banken De Algemene Bank Nederland ver keert in zoverre in een uitzonderings positie dat zij in Indonesië, waar de autoriteiten het bankwezen bij voor keur in eigen handen houden, een eigen kantoor heeft. De twee anderen hebben z.g. representative's offices", die geen eigenlijke bankzaken mogen doen maar zich specialiseren in de voorlichting en de acquisitie voor het eigen hoofdkantoor en de dienstver lening aan klanten. The Royal Dutch/Shell staat de In donesische oliemaatschappij Perta- mina bij op velerlei terrein, o.a. ex ploitatie; de KLM werkt samen met de Indonesische luchtvaartmaatschap pij Garuda. Dertien van de ongeveer veertig Nederlandse ondernemingen, w.o. Billiton en Hoogovens, Unilever, de chemische fabriek Naarden, de zui velbedrijven Friesland en DOMO-Be- dum, Philips en Heineken, werken op basis van een investeringsvergun ning, veel in zg. „joint ventures". De Indonesische export naar Ne derland wordt van jaar'tot jaar min der. In 1966 bedroeg zij nog 353,3 min gulden, in 1967 354,5 min, in 1968 215,9 min en het vorig jaar 188,7 inln. Dit laatste cijfer werd vertekend door uitvoer van niet in Indonesië vervaardigde vliegtuigonderdelen ter waarde van 20,6 mlun gulden. Door de voortdurende stijging van de Nederlandse uitvoer naar Indone sië, van 119,8 miljoen gulden in 1966 tot 165,8 min in 1967, 135,4 min in '68 en 163,0 min gulden vorig jaar, is de Nederlands-Indonesische handel beter in evenwicht gekomen. De belangrijkste Indonesische uit- voerprodukten waren het afgelopen jaar oliehoudende zaden ter waarde van 47,5 miln gulden, ruwe aardolie (20,8 min), dierlijke olieën en vetten (18,4 min) en thee (17,2 min). De in voer van tabak was te verwaarlozen (856,000 gld), de waarde van de kof fie-import bedroeg 9 miljoen gulden, van suiker 5,7 miljoen en van spece rijen 4,3 miljoen. De Westduitse ta- baksinvoer beliep vorig jaar echter 35 min gulden. Het Nederlandse exportpakket had de welhaast gebruikelijke samenstel ling: machines en apparaten, voe dingsmiddelen en texxtiel- en orga- nisch-chemische produkten, zoals kunstmest. Vooruitlopend op de ratificatie van I iet eNderlands-Indonesisehe culture- le akkoord, in januari va ndit jaar, werd reeds vorig jaar samengewerkt op het gebied van hoger onderwijs, o.a. door het uitzenden van docenten, het verlenen van studiebeurzen etc. Gezien de grote belangstelling voor de Nederlandse taal (een deel van de wetboeken is nog steeds in het Neder lands) is de verspreiding van litera tuur met kracht ter hand genomen. Prins Bernhard heeft in mei in Djakarta het Erasmushuis geopend, dat een cultureel centrum, een stu diezaal en een bibliotheek omvat. Ook in Bandoeng en Djokjakarta zijn Nederlandse bibliotheken gevestigd, en binnenkort zullen eveneens in Soerabaja en Makassar bibliotheken worden geopend. Hel afgelopen jaar werd Indonesië economische en technische hulp ver leend ten bedrage van 125 min gul den, waarvan 108 min financiële hulp in het kader van de intergouverne mentele groep voor Indonesië. 'M Prins Bernhard hoogtepunt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bestuur van fl< Stichting „Door de eeuwen trouw' dat al jaren ijvert voor de onafhan kelijkheid van de Zuid-Molukken heeft met afgrijzen van de volkomen onverwachte gebeurtenissen in Was senaar kennis genomen. De secretaris van de stichting, de heer N. Padding vertelde ons gisteren dat men bij de voorbereidingen voor acties bij het bezoek van president Soeharto steeds de Zuid-Molukkers op het hart ge drukt heeft in alle opzichten van ge weid af ie zien. ,Wij zullen alleen maar op vredig wflze voor onze zaak opkomen. Daar om hebben wij onze mensen steeds voorgehouden zich niet te identifice een met het comité Indonesië van on der andere professoren Wertheim en Utrecht, omdat dit comité wel revo lutionaire methoden wil toepassen Zondag heb ik noig een gesprek ge had met president Manusama van de republiek der Zuid-Molukken in bal lingschap, ik weet zeker dat ook Ma nusama het gebeurde verafschuwt Hij zei mij gisteren: „Ik ben als gast in Nederland en wens me als zodanl te gedragen. Ook Manusama heeft het gebruik van geweld bij voorbaat afgekeurd. Van wat er nu gebeurt distantiëren wij ons met hart en ziel Wij willen slechts in alle vredigheid onze rechtszaak bespreken en mensen van de juistheid van ons streven overtuigen. Bij de actiegroep in Was senaar zullen zich stellig geen men sen uit onze gelederen bevinden", «1 dus de heer Padding. HET BELEG IN DEN HAAG (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In alle vroegte, nog voordat het goed en wel licht was, bezette een groepje jonge Zuidmolukkers de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar. Op het eerste mo ment werd gedacht aan een onbetekenend incident zoals de meeste bezettingen de laatste jaren zijn geweest. Maar al gauw namen de ontwikkelingen een dramatisch verloop: een politieman wordt neer geschoten, de Indonesische ambassadeur vlucht, de politie zet groot materiaal in, de bezetters vuren op alles wat beweegt, Soeharto laat weten, dat hij onder deze omstandigheden voorlopig niet naar Ne derland komt (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG/DJAKARTA De gebeurtenissen in Wassenaar bij de bezetting van het huis van de Indonesische ambassadeur in Ne derland en het daarop volgende bericht uit Djakarta over het uit stellen van het bezoek van Soe harto dreigen een fikse knak in de nog zo prille goede betrekkin gen tussen Indonesië en Neder land te gaan opleveren. Wat bewoog de bezetters tot zulk een actie? Een van onze verslaggevers had een gesprek met enkele bezetters. Wij geven dat gesprek hieronder let terlijk weer: Wat zijn uw plannen Wij zijn niet voornemens onze plannen op te geven. Wij zitten hier met een man of veertig in huis. Wij willen krachtig benadrukken, dat er een ge sprek moet komen tussen Manusama en Soeharto. Tot welke groep behoort u Wij behoren tot de groep Baran Pasatuan. Hebt u contacten met het buitenland Daarover praten we niet. De gijzelaars worden goed behandeld, ze hebben volle vrijheid. Wie schoot op de agent Dat is een domme vraag, daarop antwoord ik natuurlijk niet. We nemen met z'n allen de verantwoording. Zijn er jonge kinderen bij uw groep Dat is niet waar. De jongste van de bezetters is 16 jaar, de oudste 33 a 34 jaar. We komen uit heel Nederland. Hoe lang liebt u deze actie voorbereid Daarover geef ik geen informatie. We gaan ons straks beraden over wat we verder gaan doen. Tegen een uur of vijf komt er wel een verklaring van ons. (Een andere spreker): We hebben .vanmorgen in een pamflet al mede gedeeld, dat als we om acht uur geen gunstig bericht hebben over een ge sprek Manusama/Soeharto we een gijzelaar zullen doodschieten. Maar u hebt ai iemand gedood, een agent, is dat niet genoeg Dat is heel wat anders. Het was niet de bedoeling hem te dioden. Maar hij schoot eerst, wat zou u doen als er op u geschoten wordt. Neen, hij heeft niemand getroffen. Wij wilden hem alleen maar onschadelijk maken, het was niet de bedoeling hem te doden. En nu gaat u iemand in koelen bloede doden Ja, dat is zo, als we onze zin niet krijgen. Wie verantwoordelijk? Wij allemaal. Tussen Manusama en ons wordt één lijn getrokken. Staat Manusama achter u Dat moet u hem vragen. U suggereert wat. Twintig jaar zijn wij zoet ge weest. Wij hebben het hier goed, maar het gaat er ons niet om het goed te hebben. Wij willen een vrije staat Zuid-Molukken, Wij Zuidmolukse jonge ren nemen het niet meer, dat onze ouders beledigd worden. Wij hebben van alles gedaan langs vredige weg. Wij hopen te bereiken, dat er nu eindelijk iets gebeurt. Nederland is ook verantwoordelijk voor wat ginds is gebeurd. De mensen moeten goed begrijpen dat het menens is. Iedereen, alle Zuid molukkers, staan achter ons, vraag dat maar eens in-de kampen. Grimmig, met de mitrailleur in de aanslag, rijdt deze pantserwagen naar de bezette ambassadeurswoning.

de Stem | 1970 | | pagina 8