Orleans was géén fair play Onenigheid in bestuur van afvalwaterleiding OVER VERTEGENWOORDIGING VAN DE GEMEENTEN Staking Opnieuw fors aantal altaren (18) bij Colijnsplaat opgevist zou op drie punten ondeugdelijk zijn KERNCENTRALE Aanvrage PZEM van bleef weg bij Sleepboot in haven van Wemeldinge gezonken Kleuter onder auto AUTO REED IN SLOOT Frisser Autobolsing in Terneuzen Schade hij aanrijding te Borsele IN MIDDELBURG AUTODIEVEN ONTSNAPTEN Uniformen voor Aardenburgs fanfare Antwoord Lardinois Toch bijdrage in aanschaf garnalenspoel- sorteermachme 3 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 3 (Van onze duivenmedewerker) BREDA Publieke verkopingen van duiven zijn eerlijke zaken. De belangstelling ervoor is stijgende; iedere serieuze liefhebber wil zijn ras verbeteren. Op de kalender staat de verkoping van late jongen van de geweldige speler C. Dekkers te Etten, kaïnpioen-generaal van de Fond Union „De Baronie" met meer dan vijftienhonderd leden. De veiling zal doorgaan op zondag 6 september 14 uur in het Bondslo- kaal van de Bredase Bond. Gefundeerde kritiek kan onver mijdelijk zijn. Zij is het zonder twijfel in verband met de beroering rond wat de dierenarts dr. Colsen genoemd heeft „de slachtkippen van Orleans". Met hem hoop ik dat dit gevleugeld woord spoedig ver geten zijn zal. Want er is geen doeltreffender anti-propaganda voor de duivesport denkbaar. Tilburg verklaart dat de Zeeuw se duiven, in opdracht van de voor zitter van de Z.N.B. met zijn derti gen in een mand gedaan moesten worden. Tilburg zegt ook dat Piet van Geloven de Zeeuwse en Lim burgse (nationale) duiven graag had willen meenemen via Zundert. Er stond bij Dictus vervoerscapa citeit voor vele duizenden duiven; een van de vier prachtige duiven- bussen van de Nabvanpee is zelfs onverrichterzake terug naar boven de rivieren gereden. Maar zegt Tilburg dit werd door de voor zitter van de Z.N.B. van de hand gewezen. Nu ken ik die voorzitter toevallig een beetje en al een goede dertig jaar. Niemand draagt de duivesport een warmer hart toe, niemand steekt er belangeloos meer vrije tijd in en niemand is meer dieren vriend dat hij. Daarom protesteer ik ertegen dat men hem nu in de schoenen schuiven wil wat onna denkendheid en onvoldoende waak zaamheid van het hele Z.N.B.-be- stuur heeft teweeggebracht, althans niet heeft voorkómen. Door éen verkeerde interpretatie van de plechtige afspraak met de politie- dierenbesclierming, die helaas niet aanwezig was, heeft men ook voor déze vlucht van drie nachten mand (de zoveelste weer te veel dui ven in de manden geduwd. Ik heb hierover bij meer dan een gelegenheid gesproken met mr. Norman de voorzitter van de En tente Beige te Brussel, met mr. Matterne voorzitter van Cureghem Centre en met nog enige officials, die geen blad voor de mond na men. De commentaar van deze of ficials varieert van „godgeklaagd", „een nationale schande voor de N.P.O." die niet ingrijpt en „een Duivebond van mijn voeten". Be doeld wordt het ergernisgevende feit dat de Nederlandse dulvebus- sen eventueel tot barstens toe ge laden met dertig duiven (en meer) per mand naar Orleans, Bourges, Chateauroux, Moulins en Ruffec rijden. Onze zuiderburen hebben al in de jaren twintig vastgesteld dat in zulke propvolle, broeierige verblij ven met overproduktie van drek, alleen die duiven kunnen drinken die toevallig vooraan zitten maar dat de meerderheid van de opeen gepakte en op de duur door kwel lende dorst totaal versufte vogels daar absoluut geen kans voor krijgt. Die zijn reeds uitgeschakeld voor de eerste vleugelslag gedaan is. De bewering dat de duivesport te duur wordt als men op afstanden boven vierhonderd km vijfentwin tig duiven in een mand doet de Belgen doen er op de fonds slechts zestien in! is kwaadwilligheid. Van ieder tientje dat de Bredase liefhebbers aan de kassa betalen zijn er drie rijksdaalders poulegeld. Van de knaak die overblijft ter bestrijding van onkosten, is de vrachtprijs maar een fractie! De af deling Midden-Brabant van de Z.N.B. heeft in het seizoen 1969 (van die fractie) op het vervoer dat recentelijk in eigen handen werd genomen, een halve ton net to verdiend. Voeg daar de halve ton van' 1970 bij en we zijn in twee seizoenen aan rond de honderd duizend gulden winst! De Nabvanpee heeft ook op deze Orleans vijfentwintig duiven in een mand gedaan, daarmee menslie vendheid betonend tegenover het weerloze dier. Willem Hopstaken heeft maatregelen aangekondigd om tot uniformiteit te komen. Hij denkt om te beginnen aan vijfen twintig duiven per mand op alle nationale en op alle bondseoncour- sen van de Z.H.B. Hij is de eerste om te verklaren dat zoals het nu gaat, het geen fair play is. den Bruinen (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. In de raad van bestuur van de gemeenschappe lijke regeling Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwscli-Vlaanderen heerst onenigheid over het aantal vertegenwoordigers dat per deel nemende gemeente in het algemeen bestuur zitting zal nemen. Aan de regeling nemen deel de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas 'van Gent. (Van onze correspondent) OOSTURG Op de provincia le weg Oostburg' - Zuidzande is de 5-jarige J. N. uit Oostburg geschept door een personenauto, bestuurd door J. O uit Oostburg. Het kind liep vanaf de ventweg plotseling de rijweg op, toen de personenauto pas seerde. Een aanrijding was niet te voorkomen. Dokter Rijk bracht het kind, dat slechts licht gewond werd. wat een wondér genoemd mag wor den, naar zijn woning terug. (Van onze correspondent) OOSTBURG Maandagmiddag raakte een personenauto van de heer Th. Pieters op de hoek Langestraat- Van Houtenstraat onder de motorkap in brand. De brandweer moest er aan te pas komen om de brandende auto te blussen. Alleen de motor werd be schadigd. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18 uur: Gematigde temperaturen, zonnige perio den maar donderdag tijdelijk regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland; Voor woens dag: aantal uren zon: 4 tot 10. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: 0 tot 4 graden on der normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 30 procent. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De bussen uit Rotterdam waren in de loop van de morgen al na-ar de reparatiewerf van „De Schelde" in het Sloegebied gegaan om daar de staking op touw te zetten De Vis- siragse werknemers waren maandag middag gewoon naar hun werk ge gaan. Bij de fabriekspoort werden ze tegen gehouden door de mensen van Wilton, die de poort bezet hielden. Het fabriekspersoneel vaal „De Schelde" is daarop in staking gegaan. Er was al geruime tijd ontevreden heid bij „De Schelde", vooral naar aanleiding van de volgens de stakers veel te hoge beloning van de onder aannemers. „We verdienen over het algemeen veel te weinig", zei een van de stakers. „Vakantieuitkering en winstdeling krijg je wel, maar daar gaat dan weer dubbel belasting af. Het werk in ploegendienst wordt veel te slecht betaald". De yiissingers vonden het wel jammer dat de Rotterdammers in Vlissingen een staking moesten orga niseren. „Net alsof we dat zelf niet kunnen",zei een stakende kopersla ger. Er speelden zich voor de poort van „De Schelde" wilde taferelen af. Al het fabriekspersoneel stond voor de hekken, zodat er niemand meer in of uit kon. Het kantoorpersoneel staak te maandagmiddag niet. In totaal sta ken er 2000 arbeiders in Vlissingen en 300 van de reparatiewerkplaatsen „Scheldepoort". De zeehavens van Terneuzen on dervinden geen extradrukte door de havenstaking- in Rotterdam. De over slagbedrijven in de kanaalzone zitten volop in het werk en kunnen op dit moment geen extraschepen verwer ken. Tot nu toe is er overigens nog geen aanbod geweest van uitgewe ken schepen, die niet in het Water weggebied terecht konden. Op het ogenblik is Terneuzen de enige gemeente die met drie leden in de raad van bestuur vertegen woordigd is namelijk de heren Ra- mondt, Huijbrecht en De Putter. De heer Ramondt stelde dat, nu Ter neuzen de rechten van de voormali ge gemeente Hoek heeft overgeno men, Terneuzen eigenlijk zelfs vier vertegenwoordigers in de raad van bestuur moet hebben. De suggestie van de voorzitter, de heer D. J. Oggelom, teneinde uit de impasse te raken, de heer De Putter slechts een adviserende stem toe te kennen, vond in de ogen van de heer Ramondt geen genade. Besloten werd alle stukken waarover in de raad van bestuur gestemd zou moe ten worden uit te stellen tot de eerstvolgende vergadering wanneer de onderscheiden gemeentebesturen zich hebben uitgesproken over hun vertegenwoordigers in het bestuur van de gemeenschappelijke regeling. De heer Huijbrecht wees er op dat de gemeenschappelijke regeling per 1 oktober a.s„ ook wat de be stuurssamenstelling betreft, in kan nen en kruiken moet zijn. Zo wiet, dan bestaat de mogelijkheid dat ge deputeerde staten van Zeeland zelf een voor de drie gemeenten binden de regeling zal opleggen. „Het zou voor de Kanaalzone, waar zoveel haven- en industriebelangen op het spel staan, ronduit een schandaal zijn als Gedeputeerde Staten op de ze manier zouden ingrijpen. Dat zou naar buiten uit geen beste beurt zijn", aldus de heer Huijbrecht. Het voorstel van het dagelijks be stuur om de vergoeding voor de secretaris te brengen van f 1000,- op f 2000,- per jaar stuitte op weer stand van de heer Ramondt. Hij vond het maar vreemd dat een ver goeding wordt gegeven aan een be stuurlijke secretaris. Hij wilde deze kwestie voorleggen aan de respec tieve gemeenteraden. De voorzitter, de heer Oggelom, zei ervan over tuigd te zijn dat de vergoeding ge zien het aantal uren en het werk dat het secretariaat vergt, op haar plaats is. Aangezien de heer Ramondt er op bleef staan dat over de vergoe ding aan de secretaris gestemd zou worden, werd deze aangelegenheid tot de volgende vergadering uitge steld. Het dagelijks bestuur werd machtiging verleend met Rijkswa terstaat te onderhandelen over de afloop van de retributie voor de afvoer van het zogenaamde Zwarte Water uit België. Deze afvoer van Belgisch water beloopt 2,5 miljoen kubieke meter per jaar. De heer De Meijer (Sas van Gent) zou graag zien dat in de onderhandelingen met rijkswaterstaat rekening wordt ge houden met de komende industrie- uitbreidingen in Gent en Zelzate. De raad van bestuur ging verder akkoord met het beschikbaar stellen van f 47.000,- voor de uitbreiding van het Westerscheldekanaal met een schaft- en doucheruimte, een kantoor en een archiefruimte. In negen gevallen besloot de raad van bestuur schadevergoedingen te betalen aan landbouwers als gevolg van de aanleg van secundaire leidin gen. Dertien verzoeken van eigena ren-pachters voor schadevergoeding op percelen op het traject Sas van Gent-Sluiskil, waar de hoofdleiding is aangelegd, werden afgewezen om dat men van oordeel is dat op dit gedeelte als gevolg van de aanleg van de hoofdleiding in 1964 geen schade aan het gewas meer kan ontstaan. De hoeveelheid afvalwater in 1969 werd definitief vastgesteld op 3.076.695 kubieke meter. De hoe veelheid afvalwater in 1970 werd voorlopig vastgesteld op 2.997.285 kubieke meter. Van de technische dienst werd meegedeeld dat er be drijven in de Kanaalzone zijn die met toestemming van Rijkswater staat hun afvalwater lozen in het kanaal van Gent-Terneuzen, Dit is goedkoper dan gebruik te maken van de afvalwaterleiding van de drie Kanaalzone-gemeenten. Bedoel de bedrijven kunnen niet verplicht worden hun afvalwater te lozen in de AWL. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT - GOES Op de eerste dag van de een volle week du rende „Romeinse expeditie" in de Oosterschelde bij Colijnsplaat, heb ben de archeologen van het Rijksmu seum voor Oudheden in Leiden maar liefst achttien Nehalennia-altaren of fragmenten daarvan opgevist met de sleepnetten van de TH. 6 van schip per K. J. Bout. Bij de achttien alta ren waren tien complete. Dit betekent al weer een record in de serie vondsten, die men op dezelf de plaats incidenteel sinds 15 april heeft gedaan. Tot nu toe werden 28 altaren buitgemaakt tijdiens de weke lijkse tochten met de TH. 6. Nadat vorige week kapers op de kust waren verschenen (in de vorm van te en thousiaste amateurduikers) werd be sloten haast met de zaak de maken en deze week de hele week te gaan vis sen. Tijdens het weekend heeft de Co- lijnsplaatse politie een oogje in het zeil gehouden, opdat onbevoegden niet op eigen houtje Nehalennia (de waarschijnlijk regionale godin van de vruchtbaarheid in de Romeinse tijd) zouden proberen op te zoeken. Zoals bekend moet even buiten de kust bij Colijnsplaat een omvangrijk en be langrijk heiligdom van de godin heb ben gestaan in de derde eeuw na Christus, misschien nog wel eerder. De oudheid-vissers vonden tot hun verrasinig vrijdag een ineriptie uit het jaar 223 na Christus. De tempel heeft dus in dat jaar op de toenmalige noordoever van de Scheldemondin; gelegen, vanwaar militairen en han delaren een gevaarlijke oversteek naar Engeland maakten. Op de zuid oever éan de toenmalige Schelde- mond lag een andere haven met een Nehalenniatempel: Domburg, waar enkele' eeuwen geleden ongeveer 40 altaren werden bovengebracht. Afgelopen vrijdag werd met veer tien hele of gedeeltelijke altaren de tot dan vergaarde buit al verdubbeld. Gisteren kwamen maar liefst acht tien altaren boven water, zodat tot nu toe 46 complete of fragmentarische altaren zijn opgevist. Een van de gisteren bovengehaalde stenen was, evenals een altaar waarvan op 18 april de onderhelft werd gevonden en vrijdag verrassend de ontbrekende (Van onze correspondent) TERNEUZEN A. H. uit Terneu zen reed met zijn personenauto in de Axelsestraat te Terneuzen richting Dam en wilde toen linksaf slaan de Tramstraat in. Op dat ogenblik kwam uit tegenovergestelde richting een personenauto, bestuurd door L. de B„ eveneens uit Terneuzen. Bij de botsing die volgde werden beide auto's aan de voorzijde zwaar be schadigd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De belangheb bende burger, die gebruik wil maken van zijn rechten om inlichtingen te verkrijgen over de PZEM-kernener- giecentrale te Borsele, wordt op minstens drie punten onvoldoende voorgelicht, aldus de Vereniging Mi lieuhygiëne. In de stukken, die de PZEM ter verkrijging van een vergunning op grond van de kernenergiewet in een aantal Zeeuwse gemeenten ter inzage heeft gelegd, leest men niets over: De hoeveelheid splijtstoffen die ten hoogste ooit in de kerncentrale aanwezig zal zijn; Het aantal personeelsleden, hun taakverdeling en hun bevoegdheid (bijvoorbeeld of zij de deskundig heid bezitten om bij het vrijmaken van kernenergie te worden betrok ken) en De financiële zekerheid wegens eventuele schade aan derden, wel ke de aanvrager stelt. (Bekend is, dat in vrijwel alle brandverzeke ringpolissen de clausule voorkomt, dat door kernexplosies ontstane schade niet is meegerekend). De hier beroelde informatie ont breekt geheel in de voor het publiek ter inzage gelegde stukken. Degene die zich in een andere gemeente dan Borsele op de hoogte wil stellen, blijft bovendien onkundig van de geo grafische, geologische en klimatolo gische omstandigheden en over de wijze waarop de PZEM zich denkt te ontdoen van gebruikte splijtstoffen en radioactieve afvalstoffen. Deze ge gevens zijn én dit is in strijd met artikel 6 van het besluit kerninstalla ties, splijtstoffen en ertsen niet in de PZEM-aanvraag opgenomen. De vereniging milieuhygiëne Zee land, die deze feiten heeft vastge steld, heeft zich terstond tot de mi nister van Economische Zaken ge richt. De vereniging vraagt de be windsman om de aanvraag van de PZEM," zoals deze thans ter inzage ligt, te doen aanvullen met de door de wet op de kernenergie en het be sluit kerninstallaties gevraagde of geëiste gegevens. Daarna zal de aan vraag opnieuw een maand lang voor belanghebbenden ter inzage moeten worden gelegd. Vandaag is ar in het stadhuis in Vlissingen een hoorzitting in verband met de aanvrage van de N.V. PZEM. Het Iaat zich aanzien dat de vereni ging Milieuhygiëne Zeeland de gel digheid van de tot nu toe gevolgde procedure zal bestrijden. De brief aan de minister van Economische Zaken is in afschrift gezonden aan de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het collége van GS van Zeeland, b. en w. van Borsele en de raad van bestuur van de N.V. PZEM. bovenhelft, in de tempel bijgezet door een voor behouden terugkomst dank bare handelaar in zout (Negotiator Salarius). Van de gisteren gevonden altaar beelden was er één opvallend, omdat naast de godin geen hond of mand (karakteristiek voor haar tot nu toe gevonden afbeeldingen) was uitge houwen. Tijdens de tocht van giste ren vond men ook een halsfragment van een Romeinse amphora en een versierd stuk terra sigilata met een stempel van de indertijd beroemde pottenbakkerij van „Rhein - Zabern". (Van onze correspondent) BORSELE Op de Europaweg te Borsele vond een aanrijding plaats tussen een stilstaande en een rijden de personenauto. Terwijl drs. j. de H. uit Vlissingen zijn auto tot stil stand bracht, botste de heer M. H. C. S. uit Souburg met zijn auto tegen de achterzijde van zijn voor ganger. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Beide auto's moesten worden weggesleept. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Eevenals ge beurd is na de verkiezingen voor Provinciale Staten in maart van dit jaar, heeft de gemeente Middelburg laten nagaan hoeveel Middelburgers de gang naar de stembus niet heb ben gemaakt en welke leeftijdsgroe pen bij de nul-stemmers het sterkst vertegenwoordigd waren. Gebleken is dat 6306 kiezers (32,77 pet. van het totaal aan uitgebrachte stem men) zijn weggebleven. Voor de groep jonge kiezers (21 tot en met 29 jaar) waren de staten verkiezingen kennelijk belangwek kender dan de gemeenteraadsverkie zingen. Bij de statenverkiezingen bestond 55 pet, van de groep 21 tot en met 29-jarigen uit wegblijvers. Bij de raadsverkiezingen bedroeg dit percentage niet minder dan 76.6 pet. Ook op het totale kiezersvolk ge rekend nam het aantal jeugdige wegblijvers toe namelijk 29.6 pet. tot 31,2 pet. van het totaal. De leeftijdsgroep met het kleinste aantal thuisblijvers bij verkiezingen is die van 60 tot en met 69 jaar. Bij de statenverkiezingen bleef 19.2 pet. van deze groep uit het stemlokaal weg, terwijl he-t bij de raadsverkiezingen 22.4 pet. was. De absentie ten dele kan worden toege schreven aan hun mindere validiteit, brachten het er nog altijd veel beter af dan de jongeren. Van hen bleef 24.9 pet. weg bij de statenverkiezin gen en 24.5 pet. bij de raadsverkie zingen. (Van onze correspondent) YERSEKE Te Yerseke is een personenauto van J. van V. uit Yer seke, die aan de Lange Ville onafge sloten stond geparkeerd, ontvreemd. Twee personen maakten zich mees meester van het voertuig en verdwe nen. De surveillancewagen van de politie achtervolgde de zich enigszins vreemd gedragende .twee personen in de auto. Toen dit tweetal dit echter bemerkte, is het direct ge stopt en omhuld door het nachtelijke duister verdwenen. De politie kon de daders niet vinden en tot nu toe ontbreekt van ben elk spoor. (Van onze correspondent) AARDENBURG De koninklijke Aardenburgse fanfare inclusief drumband en majorettes heeft de nieuwe unifirmen in ontvangst ge nomen. Deze uniformen waren een geschenk van de textielfabriek Trico Noble uit Aardenburg. De muzikanten waren vanaf hun clublokaal vertrokken naar de fa briek, waar zij hun uniformen in ontvangst namen en aantrokken. Tijdens een hierna volgende muzi kale rondgang door de gemeente, werden dé nieuwe groene uniformen aan de bevolking getoond. De muzi kanten en drumband hebben een groen unifirm. De majorettes hebben groene jasjes; witte rokjes en witte mutsen. Het bestuur van de muziek vereniging, alsmede de gebroeders Van Turenhout die de schenkers zijn, zijn op het gemeentehuis ont vangen, waarbij de voltallige raad en b. en w, aanwezig waren. Tijdens deze bijeenkomst werd het woord gevoerd door de burgemeester van. Aardenburg, -de heer Van Berkel. Ook de voorzitter van de muziek vereniging, de heer Van Daale voer de het woord, alsmede de firma Van Turenhout. De burgemeester, de ge broeders Van Turenhout en het oud bestuurslid van de muziekvereniging de heer D. Leijre werd tijdens deze bijeenkomst het ere-Iidmaatschap van de muziekvereniging aangebo den. (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENHAGE In antwoord op vragen van het Kamerlid Van Rossum (SGP) heeft minister Lardi nois (Landbouw en Visserij) meege deeld, dat door een noodzakelijke verlaging van de premie ter verbe tering van de kwaliteit van aange voerde garnalen teleurstelling en zelfs onrust bij veel garnaleinvissers is ontstaan. De minister noemde het niet onmogelijk dat de garnalenvis- sers die bij de aanschaf of bestelling van een garnalensorteermachine er op rekenden deze installatie mede te kunnen financieren door middel van bedoelde premie ter verbetering van de kwaliteit, thans moeilijkhe den kunnen ondervinden. De minis ter meent, dat de premieverlaging op zich geen rechtsgrond kan ople veren voor een compensatie. Toch blijkt hij bereid terzake van de aanschaf óf bestelling voor 20 juli 1970 van een garnalenspoelsorteer- machine alsnog een eenmalige bij drage in de kosten van aanschaf van die machine toe te kennen. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Maandagmid dag is op onverklaarbare wijze de 35 ton metende sleepboot Willem, van Muiters Sleepdienst in Terneuzen, bij het binnenvaren van de haven van Wemeldinge gekapseisd. Het schip is direct gezonken. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor. De sleepboot ligt tweehonderd meter in de haven en dertig meter van af de glooiing van de westelijke havendam. De sleepboot levert ge vaar op voor de scheepvaart en wordit waarschijnlijk dinsdag ge licht. De scheepvaart ondervindt echter geen stagnatie van het wrak. De Willem was met een duweenheid van 200 meter lengte onderweg van Dortrecht naar Hamsweert. Toen de Willem ongeveer 150 meter de We- meldingse haven was binnengelo pen kapseisde de boot. De rijkspolitie te water te Wemeldinge stelit een onderzoek in naar het ongeval.

de Stem | 1970 | | pagina 3