I SCHENK NOG NIET BESLIST ATLETES WAT LATER NAAR DE UNIVERSIADE Wies van Dongen smakte in ravijn Van stick naar stok IAAF SCHORST ZUID-AFRIKA Janssen won in Sittard Feijenoord in retraite NEDERLAAG BENELUX- ATLETEN Grand Tlxomas gaat naar Tricot Noble Slechts zes Nederlandse profs zeker MOEILIJK NEGATIEF UWE SEELER WIL AFSCHEID NATIONALE ELF Ik wil graag fijn werken Strijd om wereldbeker Transfer van f 860.000 Sparta tegen Akraness niet op eigen veld Ada Bakker in halve finale Laver eerste geplaatst op Forest Hills VIJFKAMP VAAG OOK CABALLERO STAAT OP PUNT TE STOPPEN LONDEN LDe Benelux-atletiek ploeg, die gisteren in Londen uit kwam tegen Groot-Brittannië heeft deze wedstrijd met 78,5-109,5 punten verloren. De Benelux-atleten behaal den op zeven onderdelen een over winning. Hans van Enkhuizen won de 110 m horden in 14,3. De Belg Reygaert won de 800 m in 1,48 rond, zijn land genoot Poels was eerste op de 200 m in 21,6, Schroeder wierp met een afstand van 54,54 m de discus het verst, Herbrandt won het hoogsprin gen met 2.03 m en het verspringen met 7,68 m, terwijl de 4 x 100 m estafetteploeg eveneens won, in 41,9, aangezien de Britse estafetteploeg werd gediskwalificeerd. ROTTERDAM (ANP) Feyenoord gaar voor de return tegen Estudian- tes weer in retraite in het KNVB- centrum in Zeist. De Rotterdammers trekken zich daar terug van maandag 7 septem ber tot woensdag 9 september. Kort voor dg wedstrijd begint zal Feije noord in het stadion arriveren. (Van onze sportredactie) ANNA PAÜLOWNA Ard Schenk heeft nog geen beslissing genomen of hij zijn wereldtitel schaatsen zal verdedigen of niet. Ard Schenk: „Ik wil over het al dan niet verdedigen van de titel eerst eens praten met Pfrommer en de KNSB. Daarna neem ik pas een beslissing. Op dit moment is er dus niets zinnigs over te zeggen". Ard Schenk had vorig jaar na het behalen van zijn wereldtitel aange kondigd dit jaar wegens studierede nen alleen zich toei te leggen op de sprint. De schaatser moet namelijk eindexamen doen voor fysio-thera- peut. Hij moet daarvoor begin de cember een schriftelijk en begin januari een mondeling examen af leggen. Overigens ligt bij de KNSB ook nog een Japans verzoek of Ard Schenk op 14 en 15 februari (de data van de wereldtitelstrijd schaat sen in Götebong) wil deelnemen aan sprintwedstrijden in Sapporo, in het kader van -de pre-Olympische Spe len. De Japanse bond heeft voor deze wedstrijden 6 Europese rijd sters en rijders uitgenodigd, te we ten, een Russin, een Nederlandse, een Zweed, een Rus, een Westduit- ser en een Nederlander. Voor Ne derland is met name gevraagd naar Ard Schenk en Ans Schut. Voor het Apeldoornse meisje levert het aan vaarden van de uitnodiging niet zo veel problemen op. Het wereldkam pioenschap van de dames in Finland is dan achter de rug. De KNSB heeft nog niet gereageerd op de Japanse uitnodiging. De schaatsbond zal eerst intern overleg plegen. (Van onze sportredactie! PHILIPPINE Grand Thomas, die in Philippine wonende Engels man, die dit seizoen sterk heeft gekoerst, zal volgend jaar deel uit maken van de ploeg van Trico No- bie. Thomas, die dus onder leiding van Jo de Roo zal gaan fietsen, kwam gistermiddag tot een akkoord met Frans van Turenhout, -die bijzonder blij was met de komst van de blon de Engelsman. „Het is een goede renner, waar ik in de toekomst veel van verwacht. Ik ben blij, dat hij voor ons wil rijden, want er werd van alle kanten aan hem getrok kenaldus van Turenhout. De Australiër Rod Laver is win naar geworden van het met 25.000 dollar (90.000 gulden) gedoteerde tennistoernooi in South Orange (New Jersey) dqor in de finale van het herenenkelspel zijn landgenoot Bob Carmichael te verslaan in drie sets: 6-4 6-2 6-2. Deze zege leverde Laver4000 dollar (14.400 gulden) op. Bij de dames kwam de overwin ning in het enkelspel aan de Austra lische Kerry Melville, die in de fi nale de Amerikaanse Patti Hogan ersloeg met 8-6 6-4. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Wanneer gebeurt wat op dit moment te verwachten is, zal de Nederlandse professionele wieler sport deze week de hardste klap sinds jaren krijgen. Dan namelijk stopt na Willem II/Gazelle ook Caballero als sponsor van een prof-ploeg. De luxe van twee nationale- merkenteams is dan binnen een week tijd omgeslagen tot armoede van het ergste soort. Wie de mentaliteit van Caballero kent, moet bijzonder veel waarde hechten aan de uitspraak van recla me-chef H. Zuurendonk. die zegt: „Wij overwegen ermee op te houden. Het voortbestaan van onze ploeg is onzeker". Omjdat Caballero zich in al die ja ren onderscheiden heeft als een zeer voorzichtige s iponsor, die geen valse publiciteit zocht en integer was in de berichtgeving, kan mien aan deze woorden bijzonder zwaar tillen. Het is droef sensationeel meuws voor de beroepswielersport, die veilig geborgen leek bij Caballero. mers, de firma dus de heer Zuurendonk, „weet ifc niet, het is een zaak, die op directio neel niveau speelt, zodat ik moeilijk een dag kan bepalen" Als Caballero inderdaad niet terug komt iu het volgend seizoen, betekent dat minder werkgelegenheid voor 19 renners, van wie de meesten zoals hun collega's bij Willem II/Gazelle zich niet zullen kunnen verheugen in buitenlandse belangstelling, want die firma's hebben in eigen land geen gebrek aan renners van hun niveau. ia joeg niet alleen suc cessen na. maar wilde duidelijk mee helpen aan de opbouw vam de prof- wielrennerii, welk nobel streven in de puur zakelijke fietssfeer wel eens al te goedmoedig aandeed. Op deze basis mocht men Cabalero nog jaren, van sponsoring toe bedenken en dan ineens -dit. „Ik begrijp", zegt de heer Zuuren donk, „dat dit als een grote verrassing komt. Doorgaan in een volgend jaar is bij ons namelijk nooit een probleem geweest. Het voortbestaan werd een vanzelfsprekendheid, maar nu is dat een zeer onzekere factor". Wat de reden van de overweging om te stoppen zijn, wil de heer Zuu rendonk niet kwijt. „Dat kan ik in dit stadium niet zeggen. Er zijn na tuurlijk zwaar wagende argumenten, maar ik hou ze nog liever even voor me. Wat ik u alleen kan zeggen is, dat wij intern al langer beraad heb ben over deze min-punten. Het is al enige tijd een -discussie-stuk. maar tot nu hebben we er naar buiten uit niets van l-aten blijken, want we von den dat niet verstandig". Uit het feit -dat Caballero het thans wel doet. kan men afleiden, dat de beslissing nagenoeg zeker negatief zal uitvallen of misschien al -genomen is. Officieel worden de plannen voor 1971 in de loop van deze week be kendgemaakt. „Wanneer precies". al- Het zal dus een moeilijke opgave worden voor -de groep van 19. van wie er twee een contract hebben dat offi cieel d-oorloopt tot 1972: Harry Stee- venis en Jaak Frijters. De overeen komsten van -de anderen eindigen al le eind dit seizoen. Die 17 renners zijn: Henk Benjamins. Cees Zoon- tjens, Huub Harings, Jan Harings, Leo Duyndam, Arei den Hartog, Wim Schepers, Jan Krekels. Gerard Via- nen, Daan Holst. Piet Hoekstra. Jos van Beers, Adri Wouters, Piet de Wit, Gerard Koel, Richard Bukacki en Cees Rentmeester. Mocht Caballero een negatieve be slissing neuten, dan betekent bet dat van de bijna zestig Nederlandse be- roepsrenn-ers er op dat mom-ent slechts zeven zeker zijn van een spon sor in 1971: Pijnen, Jan Janssen (bei den BIC), Beugels, Zoetemelk. Dol man (Mars/Fl-andria), Harrie Jansen (Sonolor), en Ri-nd Wagtman-s, die notg moet beslissen, maar in elk geval bij Edldie Mercikx terecht k-an. PETER HEERKENS De heer Zuurendonk: „De beslissing over het al of niet doorgaan met de ploeg moet nog genomen worden". FRANKFURT (ANP) Uwe Seeler, de aanvoerder van het Duit se voetbalelftal sinds vele jaren, heeft laten weten dat hij in de wedstrijd tegen Hongarije op woen- dag 9 september in Neurenberg, af scheid wil nemen. De HSV'er, die dit jaar voor de -derde maal tot voetballer van het jaar werd uitgeroepen, zal met ..de verkiezing tegen de Hongaren zijn 72e cap in ontvangst nemen. Bom-cfe- coach Helmut Schön, heeft in een onderhoud met de 33-jarige voetbal ler, die viermaal een wereldkampi oenschap heeft meegemaakt, maar die in februari 1965 bijna noodge dwongen, wegens een zware achil- lespeesblessure, zijn carrière mo-est opgeven, zich kunnen verenigen met de wensen van Seeler en zijn ver zoek ingewilligd. (Van onze sportredactie) TURIJN Op de avond van de 28ste augustus had Herman Hofstede (31), de vriendelijke trainer van de hardloopsters Sterk, Vooys, Radema ker en Van der Berg, zijn ploeg compleet. Toen pas arriveerden de meisjes, waarvan men in Hollandse kringen fluistert dat zij de enigen zijn die edelmetaal zullen delven. Mieke Sterk, de recalcitrante atlete die zo van gepeperde kritiek houdt en Wilma van der Berg, de haze wind, op wie Nederland luchtkaste len aan het bouwen is. Mieke Sterk en Wilma van der Berg zaten vast aan een afspraak die zij hadden gemaakt met de he ren van de KNAU en daarom reis den zij de Universiade-ploeg een week na de rest pas achterna. Her man Hofstede, trainer van het Al melose CISU, sportleraar aan de T.H. van Twente: „Jammer, natuur lijk. Wilma en Mieke lopen al jaren samen, die weten heus wel hoe ze elkaar dat stokkie moeten geven. Maar het gaat mij hierom: hoe zul len die twee reageren op mijn ande re meisjes. Josje Rademaker heeft een paar keer reserve gestaan voor de Nederlandse estafetteploeg, Hen- riette niet. Nu kan ik wel dag in dag uit een repetitie houden met deze meisjes, maar als Mieke en Wilma komen kan ik in feite weer helemaal opnieuw beginnen". Dat is dan de eerste winst die Herman Hofstede bij voorbaat al heeft geboekt. Want terwijl de zwemmers 's morgens vroeg al uit de veren moeten, genieten de atle ten van een lange rust die de dyna mo op moet laden. Herman Hofste de: „Ik hoor zo hier en daar zeggen: 55' 55 De rappe Wilma van der Berg, van wie men in het Nederlandse Univer- siade-kamp verwacht dat zij een medaille tal veroveren. die meisjes van Hofstede die zitten wel goed, die komen wel met een medaille naar huis. Maar laten we daar toch over ophouden. Al dat bla-bla-bla. Ik heb de Cubaanse es tafetteploeg zien trainen. Dan zeg ik: pak jij je boeltje maar in Her man. Maar die mensen kunnen na tien meter wel op hun snuit vallen. Je mag er gewoon niets van zeggen. Mieke komt uit op de vijfkamp. Maar Karin Balzer en Heide Rosen- dahl ook. Nou enDat zegt me niets. Wilma loopt de honderd en tweehonderd meter. Kat in het bak kie zeggen ze in Nederland. Maar wat zou je denken van Irena Kirs- zenstein". Zijn enige zorg: de trein. De wissel tussen de meisjes die de estafette weg moeten roffelen. Daar om is hij iedere dag enkele uren in het imposante Stadion Communale te vinden, waar hij voorbeeldig omgaat met de meisjes die hem nu zijn toevertrouwd. Henriette Vooys een bijdehante Haagse van achttien jaar die veel belooft voor de toekomst en Josje Rademaker een rustig meisje dat eveneens al wat sporen heeft verdiend. „Het zijn", weet Herman Hofstede uit ervaring, „fijne kinderen. Ze luisteren naar je. Ik hoorde vanmor gen iri het hotel zeggen dat ze zo bang zijn voor Mieke Sterk, omdat ze zo'n grote mond heeft. Dat vind ik te waanzinnig om over te praten. Het ligt er gewoon aan hoe je ze aanpakt. Ik geloof dat je iedereen moet nemen zoals ze zijin, dan maken ze de minste stampij". Herman Hofstede is sinids zijn komst bij de Nederlandse Universia- de-afvaardiging een graag geziene figuur, die vooral opvalt door de manier waarop hij de twee meisjes begeleidt. Op de dag van vertrek naar Turijn, had Herman Hofstede in een stil hoekje van het Euromotel van Amsterdam een gesprek met de trainers Mooyman (Henriette Vooys) en Baart (Josje Rademaker), de andere twee Jacob Dikken en Will Westphal waren niet versche nen alhoewel zij wel waren geinvi- teerd. In dat gesprek heeft Herman Hofstede de trainingsschema's losge peuterd van de oefenmeesters die hem alle medewerking hebben toe gezegd en ook verleend. „Ik wist al vrij snel dat ik naar deze Universia- de zou gaan en ik wist ook wel zo'n beetje wie er gingen. Toen ben ik al gaan werken. Ik heb ze gadegesla gen. Dan voel je je tenminste niet op een vreemd schip. Tijdens de nationale kampioenschappen heb ik al kennis gemaakt met de meisjes. Het is zo vaag als je elkaar pas leert kennen als je in Turijn zit. Zo van: ik heet Hofstede en ben jullie trainer. Jullie moeten voortaan naar mij luisteren en als je dat niet doet ga je maar naar huis. Dat ligt niet in mijn aard. Ik moet de mensen kennen. Dan werk ik het fijnst. Praten kan heel veel communica tiestoornissen voorkomen. Daar heb ben we er al genoeg van in de atletiekbond. Veel haat en nijd weet je. Dat is helemaal niet nodig. ïk heb tegen de meisjes gezegd, als je problemen hebt kom naar me toe, dan lossen we die samen op. Ook al wil je een appel in plaats van een peer. Als zich dat allemaal ophoopt komen er botsingen en dan zijn we verder van huis. We moeten elkaar accepteren en respecteren. Ie dereen heeft zijn fouten. Dat kun je niet in een paar dagen tijd verande ren. Dét is mijn taak niet. Ik wil proberen er een paar medailles uit te slepen. Als ik ze niet win, moet ik toch kunnen zeggen: meisjes jul lie hebben fijn gewerkt, de tegen standers waren gewoon sterker. We moeten niet vergeten dat we hier op tartan lopen. Henriette had het al leen maar gezien. Ze moet zich he lemaal omscsthakelen. En dat gaat in het begin echt wel voorzichtig. Ik moet de meisjes kunnen verklaren waarom we iets doen". Zo is Herman Hofsteee. Zo zijn ook zijn meisjes: waarderen en res pecteren. (Van onze wielersportmedewerker) ST. JOHANS TIROL Bij wieler wedstrijden voor veteranen in St. Jo- hans Tirol te Oostenrijk is de Bre- danaar Wies van Dongen in een ra vijn gevallen. Het gebeurde in een lange afdaling, toen zijn medevluch ter viel. Ex-Tour de France-renner Wies van Dongen kon hem niet meer ontwijken en rolde in een dertig me ter diep ravijn. Met een beschadigde halswervel werd hij opgenomen in het ziekenhuis, waar hij vier weken zal moeten verblijven. Zijn fiets was totaal vernield. De wedstrijden werden gereden om de zogenaamde wereldbekers voor veteramen en waren ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Oostenrijkse wielerbond extra groots opgezet. Er namen renners van veertien verschalende naties aan deze jubileurnwedstrüden deel. Wies van Dongen reed in die cate gorie van 40 tot 45 jaar. Na d-e val partij van de beide koplopers kwa men er acht nieuwe leiders. Bij hen bevond zich de Bredanaar Harrie Voesenek, die als zevende finishte. Voor hem gingen Jozef PfaffHch (Duitsland), Lavin Bilato (Italië), Werner Gerstner (Did.), Franz Ra- mer (Did.), Wolfgang Strenzel (Did.) en Max Meyer Zwitserland) over de laatste kalkljjn. Voesenek en zijn me devluchters hadden 32 seconden voorsprong op de rest van het veld. In de wedstrijd voor veteranen van 45 tot 55 jaar waren Ernst Bau- man uit Duitsland en aKrl Altsen- hof uit Oostenrijk ontsnapt. Zij fi nishten in deze volgorde. Veertig se conden na dit tweetal meldde zich een groep van negen. Achter Guisep- pe Turota uit Italië en Werner Heim- garter uit Zwitserland werden Jac. van Dongen uit Prinsenbeek en Jan van Dongen uit Breda vijfde en zes de. In de jongste veteranengroep was die zege voor d-e Duitser Horst Stieve- hng, die die 120 km aflegde in 2.58,12. De andere twee categorieën had- NAIROBI (ANP) Hockeyspe lers zwaaiden met hun sticks en toeschouwers, gewapend met vlagge- stokken, vochten midden op het veld toen tijdens de derde wedstrijd tussen de Olympische kampioen Pa kistan en Kenia te Nairobi de spe lers met elkaar slaags raakten. Vijftien minuten na de rust werd de wedstrijd gestaakt, toen het veld van het City Park-stadion herscha pen was in een slagveld. Jagjit Singh, de rechtsbinnen van Kenia, kreeg zo'n mep met een stick, dat hij een gapende hoofdwond opliep. Bovendien werd hij getroffen in de maag. Op vermoeden van enkele gebroken ribben werd hij voor rönt genonderzoek naar het ziekenhiis gebracht. De Keniase scheidsrechter Peter Barboza liep in het strijdge woel een gebroken arm op. Pakistan leidde met 1-0, toen de wedstrijd werd gestaakt. In de drie wedstrij den omvattende serie waren de eer ste twee wedstrijden geëindigd in een overwinning voor Pakistan en een voor Kenia. COVENTRY (ANP) Wilf Smith, de 23-jarige verdediger van Sheffield Wednesday werd gisteren voor een bedrag van 100.000 pond sterling (on geveer 860.000 gulden) getransfereerd naar Coventry City. Het is een recordbedrag in Enge land voor een verdediger. Smith zal woensdag zijn debuut bij Coventry City maken in de eerste divisiewed strijd tegen Derby County. STOCKHOLM (ANP) Het con gres van de internationale atletiek- federatie (IAAF) in Stockholm in vergadering bijeen, heeft gisteren Zuidafrika als lid geschorst tot 1972. In dat jaar komt de IAAF in Mün- chen bijeen en zal over het ai dan niet uitsluiten van Zuid-Afrika wor den heslist. De in Stockholm genomen beslis sing is een volgende stap op de lad der naar totale isolatie van Zuid- Afrika op sportgebied. Zuid-Afrika is nu uitgesloten van: Olympische Spelen, internationaal tafeltennis, gewichtheffen, boksen, basketball voetbal, schermen, volleybal, judo en worstelen. Voorts mochten zij dit jaar niet meedoen aan het Daviscup- toemooi, en zijn zij uitgesloten van deelname aan de wereldkampioen schappen gymnastiek van 1970. De „Tour" van het Zuidafrikaanse cricketelftal door Engeland moest dit jaar worden afgezegd onder pressie en de Britse regering en de onlangs wel doorgegane toernee in Groot- Brittannië van het Zuidafrikaanse rugbyteam werd verstoord door an ti-apartheidsdemonstraties. BASKETBALL De Nederlandse basketballspelers hebben in het troosttoernooi van de universiaide in Turijn met 104—63 (45—30) gewon nen van Perzië. DEN HAAG (ANP) Sparta zal de wedstrijd voor de Runners up beker tegen het IJslandse Akraness geen van beide op eigen terrein spelen. De eerste wedstrijd, die als thuis wedstrijd wordt beschouwd, wordt gespeeld op woensdag 23 september in het Feijenoordstaidlion, de return, de uitwedstrijd, wordt op 29 sep tember op het ADO terrein in Den Haag gehouden. Beide wedstrijden beginnen om 20.30 uur. den hun koers overigens ook imet een moyenne van rond de veertig afge legd. De Amsterdammer Pullings werd in de categorie jongsteii tiendie, terwijl de nationale veteranenkiam- pioen Frans Ralbé als 24e eindigdie. PifSfP SITTARD (ANP) De Neder landse wielrenner Jan Janssen, die samen met Roger de Vlaeminck na 32 kilometer was ontsnapt, heeft "gisteravond de profronde van Sit tard (100 kilometer) gewonnen. Tweede op drie seconden werd Wim Bravenboer, die met Henk Ben jamins, Leo Duyndam en Jean Pier re Monseré na 50 kilometer Janssen en De Vlaeminck had ingelopen. Er waren ongeveer 6000 toeschouwers. De uitslag: 1 Jan Janssen, de 100 km in 2.33.45; 2 Wim Bravenboer op 3 sec; 3 Roger de Vlaeminck; 4 Henk Benjamins; 5 Arie den Hartog; 6 Leo Duyndam; 7 Jan Krekels op 3 min; 8 Eef Dolman; 9 Matje Gerrits; 10 Harry Steevens. TURIJN (ANP) Ada Bakker heeft gisteren op de Universiade de halve finales bereikt In het dames enkelspel. Zij versloeg in de kwart finales de Amerikaanse Pixie Lamm met 6-4 6-1. In de halve finale zal zij de Japanse Sawamatsu ontmoe ten. Deze won van de Italiaanse M. Giorgi met 6-0 6-1. In het gemengd dubbelspel heeft onze landgenoot Peter Soeters met zijn parterin eveneens de halve eindstrijd bereikt. Dit resultaat werd bereikt door een 6-1 9-7 zege op het Britse duo Boavan en Weathe Ley. NEW YORK (ANP) De titel houder Rod Laver (Aus.) en Margaret Court (Aus.) voeren de plaatsings ranglijsten aan voor het toernooi om de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen op Forest Hills, dat 2 september begint. In dit evenement is aan prijzengeld 160.000 dollar te ver dienen (ruim een half miljoen gul den). Voor Margaret Court bestaat boven dien de gelegenheid om haar grand slam te voltooien. Tom Okker bezet de negende plaats op de ranglijst. De plaatsingslijsten zien er als volgt uitherenenkelspel: 1. Rod Laver (Aus), 2 John Newcombe (Aus), 3. Ken Rosewall (Aus), 4. Tony Roche (Aus), 5. Roy Emerson (Aus); 6. An dres Gimeno (Spa), 7. Arthur Ashe (VS), 8. Roger Taylor (GB), 9. Tom Okker (Ned), 10. Cliff Richey (VS). Damesenkelspel: 1. Margaret Court (Aus), 2. Rosemary Casals (VS), 3. Nancy Richey (VS), 4 Franfoise Durr (Fr), 5. Virgina Wade (GB), 6. Karen Krantcke (Aus), 7. Kerry Melville (Aus), 8. Judy Dalton (Aus). CEES KOEKEN heeft gisteren in het Belgische plaatsje Mariekerke een koers over 110 km gewonnen. Koe ken, die met een voorsprong van 2.15 min. op die eerstvolgende renner finishte, legde die afstand af in 2 uur 36 min. Tweede werd de Belg Ver- coulen. Wim de Waal udit Axel werd vierde. i

de Stem | 1970 | | pagina 15