Bet leekof er met een vlammenwerper werd geschoten REDDINGSACTIE ZWEMKLEDING redase militair in Duitsland gedood DIESEL OP HALVE ZOLENLIJN WEN IN HULST EN ROOSENDAAL Bumper aan bumper Vliegtuig „Slachtoffers zaten met riem nog vast aan vliegtuig" Zure dood Met pel rond voor druggebruikers in eel Tentoonstellingen ft mm* pelgisclie botsing Wisselend Antwoord min. Bakker „R17 in 1972 verbeterd Tekoah vertrekt later naar VS Hevige onlusten in Los Angeles Leidse hoogleraren tegen wet Veringa Abdoel Rachman treedt na 15 jaar af MAANDAG 31 AUGUSTUS 1970 Vendome. De grillen van Mari. Ambassade; De donkere kamer Rex: Rendez-vous-hote] van Sa Pauli GENT Century: Zwartbaards geest Capitole: De gendarm gaat trouwen Plaza- Baby love Rex: Dokter Zjivago Savoye: De patatten ST.-NIKLAAS Century: Kinderen van jakha Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM Lu xor-theater 20 uur Snip en Snap-revue „Van toen tot thans" ANTWERPEN O. L Vrouwekerk 2122 uur Beiaardconcert door de stads beiaardier Jo Haazen Schietingen HENGSTDIJK P. van Dijk 15 uur DE PAAL (GRAAUW) P. Verras 15 uur ZU1DDORPE A. de Block 14 uur Voor bejaarden Diversen AXEL Huishoudbeurs Expo Axel '70 HENGSTDIJK P. van Dijk: Johnny Contra Eug. de Kort 16 uur Gaaibollii HULST Braderie VLISSINGEN Britannia 20 uur Toneeluitvoering „Wie krijgt i baby" door de toneelgroep j Zeeuwse Komedie" in de Huyta] zaal Opg. voor deze rubriek tel. OlM, 7438 of postbus 116 in Middelburi \XEL Szydiowskiplein: Expo Axel (t.m 5 sept.). Dag. van 1418 19.30—22.30 uur DOMBURG Badhotel. Domburgseweg, Exposl tie schilderijen van Ernst Joachin (t.m. 14 sept.). Dag. van 9—21 tiuj GOES Museum voor N.- en Z.-Bevelam Singelstraat 13. „Kunst in h| klein" (oude tegels) Geopend ma^ t.m. vr. 10—12 en 13.30—1? urn zat 1417 uur (tot 1 sept.). HULST Boelth. Van Geyt: Expositie Jan d Rooden. Johnny Rolf, Jan v. Vaart en V. v. d. Willigen, cera miek (t.m 31 aug.). Werkd. 9-12j 1318 uur, zon. 1417 uur. MIDDELBURG Miniatuur Walcheren: Dag. t,m. aug. van 922 uur. Van 1 t.m. sept, van 918 uur. v. Benthem en Jutting, Lange Delft Expositie van Russische Iconen. Ma. t.m zat. van 9—13 uui (t.m 31 aug.). Abdij- „Spel van klank en licht Iedere woensdag-, donderdag- vrij dagavond (t.m. 4 Sept.). RETRANCHEMENT Galerie „Mauringh", Dorpsstraat! Expositie beeldhouwwerken, aquaj rellen en hedendaagse kunst (t.ir 1 septDagelijks van 11—21 uui •s-GRAVENHAGE Het Mauritshuis, Goya-expositle (t m 12 sept.). Werkd. 10—17, ®>j 1117 Bovendien wo. en vr. var 20-22 uur ROTTERDAM Boymans-van Beuningen: Exuositie .Kijk 's foto's" van J. Verhey Pols (t.m. 6 sept). Maritiem Museum, Burg. s'Jacohs- plein 8 Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (tm- sept.). Dag. van 1017 uur. Zon^ van 1117 uur. Rott. Kunststichting, Zuidplein Expositie Jörg Remé, schildertjenj lithos, tekeningen (t.m. 31 aug Werkd. 10—17, zon. 12—17 uur. SLUIS Raadskelder Stadhuis, SehiMenjWI tenu-onstelling van Belgische scnuj ders. Dag. van 1012 en 14-1 uur ftot 1 sept.). ST.-ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentehuis. Tentoo 1 stelling schilderijen van Joe °Jt en schilderijen en beeldhouw" "I v. J. de Meester de Betzenbrou w Geopend dag. 1012 en 14—1' (tot 15 sept.). Stefafl VEERE Schotse huizen: Expositie Mrozenski, houtgravures, boek illusti aties, gelegenheidsgrafiek (t.m. 15 sept.). VLISSINGEN Britannia: Expositie schilderije Piet Bulthuis (t.m. 31 aug.). VVESTDORPE Galerie Troutzaerte. Zomertent stelling van schilders. beeI5„ wers en pottenbakkers (t-®- aug.) Ma t.m. zat. van 9—1° zon. van 1418 uur. Z1ERIKZEE Gemeentemuseum: Expositie scneepsmodellen. aardewerk, v setem (t.m. 30 okt.). Ma t.m 10—32 en 13.30—16.30 uur. tNTWERPEN tv „Het Sterckshof' te Deurne. positie „Fotografie in Belg» 1940" (t.m. 12 sept.). Meir 50: Tentoonstelling ,."e ninklijk Paleis B°"we£,,fe dal woners" (t.m. 6 sept.). lik van 1220 uur. Zat., zon. en dagen van 1018 uur. ■Dgrgc Morgen, dinsdag 1 sept. op Zoom 4.15 en 16.29, Hansw 3.28 en 15.41, Made-Drimmeien en 18.-55, Terneuzen 2 50 ujf Vlissingen 2.18 en 14.34, We» ge 4.05 en 16.18. i - - B i (Van onze correspondent) VEERE Een van de ooggetuigen van het vliegtuigongeluk op de Haringvreter was de heer C. Polder uit Oosterhout. Hij was voor de derde keer getuige van een vliegtuigongeluk. „Om ongeveer kwart over drie gistermiddag zagen we een klein verkeersvliegtuigje heel laag uit de mist over de bosjes komen. In eens leek het of er met een vlammenwerper werd geschoten. Het was één langgerekte vuurzee", vertelde de heer Polder. „Wij lagen met ons jacht aan de steiger op de Haringvreter, evenals de heren G. Prins en Vermeul uit Vlissingen en de heer B. Vriesman met zijn jacht de Shalom 2. Dit jacht had telefoon aan boord. Bij het horen van de klap en het zien van de vuurzee sloeg dé heer Vriesman on middellijk groot alarm bij radio Scheveningen. (Van onze verslaggever) BREDA. De 20-jarige dienstplichtige soldaat G. C. J. Berende lil Breda is in de nacht van xrijdag op zaterdag in de omgeving van [lieren (West-Duitsland) om het leven gekomen, toen een door hem Instuurde manschappénwagen en een legertruck, bestuurd door de ï-jarige Bernard van Erve uit Tilburg, met elkaar in botsing kwa- iien. De manschappenwagen, die door Berende werd bestuurd, ging fn de botsing aan het slingeren en kwam in een greppel langs de terecht. De bestuurder werd gedood en elf andere in de man- |diappenwagen zittende militairen werden licht gewond. Zij werden en ter observatie opgenomen in het ziekenhuis van Buercn. la de botsing met de manschappenwagen kwam de legertruck, bestuurd Boor Van Erve, in botsing met een Duitse personenauto, waarvan drie in- jAnden werden gewond. Dezen moesten eveneens in het ziekenhuis worden •Benomen. Van Erve liep een zware sliock op. De Nederlandse militairen phoren tot de in Stoeckerbusch gelegen NAVO-eenheid. de kop, nadat hij in botsing was ge komen met een uit de richting Abs- daie komende Belgische personenauto, bestuurd door mevrouw J. m. (68) uit Brussel. Ze gaf bij het oversteken van de kruising geen voorrang aan C. Het was diens moeder, die bij het ongeluk om het leven kwam. De 35-jarige zuster van de bestuurder, mevrouw A. N. de R.. eveneens af komstig uit Ter Hagen, moest met een dubbele beenbreuk naar het zie kenhuis worden vervoerd. Alle inzit tenden van de verongelukte perso nenwagen werden door de kracht van de botsing uit de wagen geslingerd. De auto belandde ondersteboven in de wegberm. Rijksweg 60 onder Huist is fcierdagmiddag de 65-jarige mevr. L. l.Callaert-Vermaeren uit Ter Hagen [België) om het leven gekomen, toen ie auto, waarin zij zat, in hotsing |wam met een andere Belgische wa- Zij werd ernstig gewond naar l ziekenhuis gebracht, waar ze bij «komst reeds was overleden. Hulst en St.-Jansteen zijn za ag vier ongelukken gebeurd, rbij in totaal drie mensen ernstig terden gewond. Het ongeluk met de Belgische gebeurde zaterdag tegen de feonduren op de kruising Absdaalse- Ptg Rijksweg 60. I De personenauto van G. C. (25) uit lier Hagen sloeg er driemaal over De 40-jarige brom/ieiser A. M. uit Roosendaal is zaterdagavond gedood bij een aanrijding op liet kruispunt Kéimedylaan - Feithlaan in Roosen daal. Het ongeluk gebeurde toen a. m. die op de Kennedylaan richting cen trum reed, linksaf de Feithlaan in wilde slaan. Hij werd daarbij gegre pen door een tegemoetkomend be stelbusje, bestuurd door de 39-jarige l. van m. uit Roosendaal. De brom fietser was op slag dood. Het busje werd licht beschadigd. Het slacht offer was gehuwd. In de buurt van Hasselt heeft zich zaterdagavond een botsing voorge daan tussen een bus met arbeiders en een plaatselijke ^touringcar. Dit onge luk heeft aan vijf mensen het leven gekost. Er zijn 16 gewonden. Bij ongelukken in andere provin cies van ons land kwamen tenminste nog dertien personen om het leven. (Van een onzer verslaggevers) GOES WILLEMSTAD BREDA Het prachtige weer van het afge lopen weekend heeft het verkeer in Brabant en Zeeland veel parten ge speeld. Vooral gistermiddag en gis teravond raakten de uitgaande hoofd wegen in Zeeland overvol. Urenlang heeft tussen Goes en Bergen op Zoom één grote file ge staan. Ook op de weg van Goes naar Rotterdam reden de auto's bumper aan bumper. Flinke vertraging ont stond bovendien in de omgeving van de pas geopende Volkera'kdam. Het ongeluk tussen de Belgische auto's in Hulst: de inzittenden wer én allen uit de wagen geslingerd. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door liet KNMI op zondag om 18 uur: Zon nige perioden, plaatselijk een bui en overdag lagere tempera- Weersvooruitzichten in cijfers ge roddeld over Nederland. voor dinsdag: aantal uren zon: 1 Min. temp.: omstreeks normaal. ™ax. temp.: van ongeveer normaal lot 3 graden onder normaal. Kans 1P een droge periode van minstens uur: 80 procent. Kans op een ge- '"'el droog etmaal: 60 procent. «oor woensdag: aantal uren zon: tot s. Min. temp.: van ongeveer tot 3 graden onder normaal, «x. temp.: van ongeveer normaal et 3 graden onder normaal. Kans op en droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel ar°og etmaal: 70 procent. Strandverwaciiting ~,en zwak front bij Zuidwest-En- seiana zaj ons vangaag n0g niet be- eiken. Na het optrekken van de 'Utendmist overwegend zonnig, nnlf matige wind tussen zuid est en zuid. Temperatuur ongeveer V g'aden, zeewater 18 graden. ^Uitzichten: tijdelijk wat bewol- later weer hogedrukinvloed kin, met redelijk strandweer. 177 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Minister Bakker heeft in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Assmann en Cornelissen (heiden PvdA) gezegd, dat de voorbereiding van de verdub beling en het kruisingsvrij maken van de weg Wouw-Bergen op Zoom (R17) reeds ver is gevorderd. Verwacht kan worden, dat medio 1971 met de werk zaamheden wordt begonnen. Het werk zal naar verwachting in 1972 klaar zijn. De minister is van mening, dat een snelle uitvoering van de werkzaam heden gewenst is. Een versnelling er van is echter, gelet op de stand van de grondaankoop, niet mogelijk. De uitvoering van de reconstructie zal in drie fasen geschieden. De eerste fase omvat o.a. het bou wen van twee nieuwe viaducten, reS' pectievelijk over de rondweg en de Burgemeester Frijterslaan. In de tweede fase wordt de aansluiting van de rondweg Roosendaal op rijksweg 17 gecompleteerd en worden de res terende viaducten op de rijksweg ge bouwd. De derde en laatste fase heeft betrekking op een latere doortrek king van de rondweg Roosendaal in westelijke richting als secundaire weg. JERUZALEM (AFP) Het Isra ëlische kabinet is gisteren niet tot overeenstemming gekomen over haar beleid ten aanzien van het indirecte vredesoverleg in New York. Dinsdag wordt de discussie voortgezet, in tegenwoordigheid van Josef Tekoah. ambassadeur bij de V.N. Bij het genoemde overleg treedt hij op als plaatsvervanger van minister van buitenlandse zaken Eban. Tekoah zou aanvankelijk maandag naar ziin post terugkeren. In doorgaans wel ingelichte kringen in Jeruzalem ver wacht men, dat hij nu niet voor het einde van de komende week naar New York zal reizen. De slachtoffers worden onder enorme belangstelling in Veere aan de wal gebracht. PALERMO (AP) De dood van een 16 jaar oude Italiaanse jongen heeft de Italiaanse kran ten gehaald, omdat hij verdron ken is in een tank met citroensap bij een conservenfabriek. Fran cesco Sansone was één van de drie mensen, die te hulp gescho ten waren nadat Antonio Fiorit- to er in was gevallen. Tenslotte lagen vier mannen in de tank te :partelen. De gearriveerde brand weer stak de tank door, waardoor deze leegliep, maar de redding kwam te iaat voor Francesco. LOS ANGELES (Reuter/AFP) In de Mexicaanse wijk van Los An geles zijn zaterdagmiddag tijdens een protestbijeenkomst van tienduizend Amerikanen van Mexicaanse afkomst hevige onlusten uitgebroken, waar bij een dode en zeker 51 gewonden zijn gevallen. De hele politiemacht van de stad is in staat van paraatheid gebracht. Er zijn ten minste zestig arrestaties verricht. Over een afstand van twee kim wer den tientallen winkels en ook restau rants in brand gestoken en geplun derd. FRESHWATER (Reuter) Op het popfestival van Wight heeft een col lecte voor opgesloten of beroofde be zoekers ruim f 11.000 opgebracht. De inzameling was georganiseerd door de organisatie „Release", die mensen wil helpen die moeiliikheden hebben gekregen met de politie. Het field zal in de eerste plaats worden gebruikt voor het „vrijkopen" van talrijke buitenlanders, voornamelijk Fransen, die op gebruik van hard-drugs zijn betrapt en niet genoeg geld bij zich hadden om de boeten te betalen. De andere watersporters holden met eigen brandblnsapparaten naar de plek des onheils. Het was vrese lijk", aldus de heer Polder. „De gewonden lagen her en der in de vlammen. De wraks-tukken van het vliegtuig lagen over honderden meters verspreid. Op blote voeten, sommigen op gymschoenen, de mees ten echter in zwemkleding, stortten ze zich tussen de vlammen om de ge wonden uit de vuurzee te trekken. De piloot zat nog in het toestel. Voor hem was het te laat. Een ander lag onthoofd even verderop. Het was ontzettend", vertelde de heer Polder. De zeven overlevenden, allen meer of minder zwaar gewond, wer den na onderling overleg met de red ders op provisorische brancards en stretchers met speedboot en jacht naar Veere gebracht. Dhr. Vriesman voer tweemaal op en neer naar Vee re met de twee zwaarst gewonAen. Bovendien wist hij het logboek te redden. De heer G. Prins uit Vlissingen: Ik heb nog een mevrouw uit het toestel kunnen trekken. Ze zag er verschrik kelijk uit. Ze zei: Het was prachtig weer en ineens was alles grijs. De heer Prins had gezien dat het vlieg tuig eerst met de rechtervleugel de grond raakte. De heer Verheul uit Vlissingen bracht drie gewonden met zijn boot aan wal. Er hing een afschuwelijke stank van verbrand nylon, waarschijnlijk afkomstig van -de kleding der passa giers, vertelde de heer Polder. Hij bracht twee gewonden met zijn boot aan wal. De watersportvloot bracht alle zeven mensen, waaronder een kind aan wal. Drie kwartier ma het ongeval werd de eerste gewonde aan de inmiddels gearriveerde aimbulan- cewagen uit Middelburg in Veere overgegeven. Op het vliegveld Midden-Zeeland heerste grote verslagenheid. Twee mannen stondien te wachten op de te rugkeer van hun vrouwen, die voor een rondvlucht van het vliegveld wa ren opgestegen. Een man uit Goes zag de auto van zijn buurman op het vliegveld staan. Onmiddellijk, na de melding vertrok de stationschef van het vliegveld Midden-Zeeland, de heer A. Bdgaard, de douanebeambte A. Bliek en en kele anderen naar de ongelnksplaais, waar de redding dank zij de water sporters al volledig op gang was ge komen. De heer Polder uit Oosterhout: „Het vliegtuig één langgerekte vuur zee". (Vervolg va» pagina 1) De gewonden zijn: de weduwe Van der Driest-de Winter en haar negen jarig dochtertje Josina uit Heinkens- zand, het echtpaar W. van der Driest- Notegem uit Terneuzen, mevrouw Schooten-de Groot uit Middelburg, mevrouw Willemse-Cijvat uit Mid delburg en de heer N. Boudens nit Goes. Omtrent de aanwezigheid van een tiende inzittende is lange tijd onze kerheid geweest. Volgens de admini stratrice van het vliegveld waren er in totaal tien personen in het vlieg tuig, volgens haar man negen. Toen tegen vijf uur mevrouw Gunst uit Goes in het ziekenhuis naar haai man kwam informeren, bleek hij nog vermist te zijn. Daarop is een zoek actie op touw gezet. Bij het vallen van de duisternis vond men zijn li chaam onder een vleugel van het uitgebrande toestel. De reddingsactie is volgens de rijkspolitie in Zeeland wonderlijk snel verlopen. (Van onze verslaggever) VEERE De heer Ton Brand uit Vlissingen lag met zijn boot op honderd meter afstand van de plaats waar het toestel neerkwam. „Eerst dacht ik dat het nog wel mee zou vallen en ik ging met mijn familie en kinderen snel naar het bos toe om hulp te bie den. Al heel snel zag ik echter meerdere slachtoffers verspreid over de grond liggen en ik heb toen snel mijn kinderen terugge stuurd. Het vliegtuig was totaal vernield. Het was niet meer te zien dat het ooit een vliegtuig geweest was. De passagiers waren zonder uitzondering allemaal buiten be wustzijn en we wisten niet wie we het eerst uit de vlammen moesten halen. Verschillende slachtoffers zaten met hun rie men nog vast aan stukken van het vliegtuig. Het was moeilijk om die in de hitte los te krijgen." De heer Brand laat de brand- vlekken zien, die hij zelf opliep bij zijn hulpverlening. „De eerste gewonde werd één uur en de laatste twee gewonden anderhalf uur na het ongeluk in Veere aan wal gebracht. Alle ze ven gewonden liggen in het zie kenhuis van Middelburg", aldus de heer Brand. TON BRAND Verschillenden hebben zware brandwonden opgelopen. „Twee dames hebben met een deken om tien minuten ten aanschouwe van enkele honderden Veerse toeris ten op een trapje aan de steiger zitten wachten op de ambulance", beëindigt de Vlissinger zijn re laas. Artsen waren snel ter plaatse. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Ongeveer 120 hoogleraren en lectoren, verbon den aan de rijksuniversiteit te Lei den hebben een dringend beroep op de Staten-Generaal gedaan het ont werp van wet universitaire bestuurs- hervorming 1970 te verwerpen. In het adres wordt onder meer de vrees uitgesproken dat „bepaalde ac tieve groeperingen" in de raden oververtegenwoordigd zullen zijn, dat de kwaliteit van het onderwijs achteruit zal gaan en dat de univer siteit van de samenleving zal wor den geïsoleerd. KOEALA LOEMPOER (Reuter) - De premier van Maleisië, Toenkoe Abdoel Rachman, zal op 21 septem ber aftreden. Op die dag zal hij de koning van Maleisië verzoeken zijn ontslag te aanvaarden en zijn plaatsvervanger, de 48-jarige Toen Abdoel Razak, tot premier te beëdigen. Abdoel Rachman is 67 jaar en heeft 15 jaar lang het premierschap uitge oefend. (Van een onzer verslaggevers) RAAMSDONK De Langstraat zag zaterdagmorgen voor het eerst sinds jaren weer een personentrein op de zogenoemde Halve-Zoleniijn. De van alle kanten toegelopen bevolking zag er zelfs twee. Het toeval wilde, dat niet alleen de Nederlandse vereniging van belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen een excursietrein liet rijden, maar dat de Waalwijkse chroomlederfabriek De Amstel op dezelfde dag een speciale trein van wel twaalf grote rijtuigen voor een personeelsuitstapje liet lopen. En dan was er een volijverige WV, die tussen Vlijmen en Waalwijk een race tussen old-timers over de weg waarbij een BBA-bus uit de dertiger jaren, -en een oude brandweerauto en de diesel met 150 rail-liefhebbers aan boord organiseerde. De trein won gemakkelijk, ondanks het feit, -dat er met niet meer dan 30 km per uur op dat baanvak mag wor den gereden en dat elke overweg stapvoets achter een man met een ro de vlag moest worden overschreden. Maar verscheidene old-timers kamp ten met peoh onderweg, dus zoveel is er ook niet veranderd. Het startsein in Vlijmen heeft ge klonken: Old-Timers en trein zetten zich in beweging. De hele rit liep tenslotte bij Raarns- donk vast op de ijzeren balk, die ver der rijden verhindert sinds -de brug over de Donge werd aangevaren en niet meer hersteld, terwijl nu ook de rijksweg naar Gorcum een onneem bare barrière vormt. Toch worden de rails in de Langstraat, hoe weinig ge bruikt, ook niet met opbreken be dreigd. Dat is geen stukje monumen tenzorg, maar een oekase van de mi nister van Defensie. Als er dus toch nog eens een trein rijdt, weten we dat het uur u geslagen heeft. ONZE NIEUWE NAJAARSKOLLEKTIE Elegante Damesconfeclie Ginnekenstraat 153 Hoek van Coothplein Breda tel. 01600-34965 's maandags gehele dag gesloten DRIE JONGE DEENSE vakantiegan gers zijn gisternacht gegrepen door de expresse-trein MilaanBari en ge dood. IN EÉN APOTHEEK te Compiègne heeft zich gisteren een explosie voor gedaan, waarbij vier mensen werden gedood en 20 gewond.

de Stem | 1970 | | pagina 3