RKOPEN Particuliere Synode definitef niet in Informatie Militairen Rampzalig voor glastuinbouw reimerswaal kan heel weinig doen tegen gevaarlijke speedboten «1 gereformeerde kerken zeeland Aanwinst Terneuzense haven Raad Domburg sprak langdurig over subsidie vliegveld m Niet alle veranderingen van oud-Axel onverkort gehandhaafd Bank, d etzijn. win vaker .gitje mee ?5Ontdek-de- ster Axel Expo Prijsstijging stookolie Begroting van Borsele vertoont groot tekort Hulde aan ridder ON Pacifistisch tint ie Voorstel wethouders aanvaard Ravage na botsing Weer naaktloper aangehouden Aanrijding bij uitrit Raad stribbelde wat tegen Elegant papier oor uw pen Totalisator Amsterdam II „Humor" Vergeten groepen 7 DE STEM VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 197u 7 icieringskosten, stratiekosten en Dat is maandelijks ;ts bijzonders grootste en happij i in Nederland, folder ligt voor u klaar. 127.(01600) 4 87 57. 26 t nen. Omdat u toch voor Shappen de deur uitgaat vazen: dat kan niet meer. tal en ongezellig. Daarom, tuurlijk ook omdat alles rood, rose en geel de prachtige rozen ziet \n folder met handige tipt taÜMUll mkele •hinebankwerken tot aanbeveling ken olgens een nacht-, Ifstandig en alleen -stel 318, (Van een onzer verslaggevers) GOES De Particuliere Syno de van de gereformeerde kerken van Zeeland heeft tijdens haar laatste voortgezette vergadering ia de Westerkerk in Goes defini tie! besloten niet deel te nemen aan het Informatiebureau Mili tairen, dat sinds enkele maanden ia Middelburg opereert en waar aan de andere kerkgenootschap pen in Zeeland wel haar mede werking verlenen. Hierdoor is een merkwaardige situatie ont staan. In de begeleidingscommis sie, die het informatiebureau de schijn van politiek engagement doet ontnemen, hebben wel verte genwoordigers van de r.-k. kerk, de Ned. Herv. kerk en de doops gezinde kerk zitting. Echter van de gereformeerde kerk geen, ter wijl wel de directeur van de on- „Het is tegen de regels, als op voortgezette zittingen oude besluiten opnieuw worden bezien. Ik stel daarom voor dit niet te doen en niet op de verzoeken in te gaan", aldus gaf praeses ds. A. G. van der Stoei als eerste zijn mening, hierin later gesteund door mede-moderamenlid ds. J. C. Seegers. „Gezien het feit, dat twee van de vijf classes, die sa men 60 procent van de gereformeer den in Zeeland vertegenwoordigen erop aandringen vind ik, dat u er niet zo maar aan voorbij mag lo pen", stelde de Middelburgse ouder ling O. van Boven uit West-Souburg daartegenover. Een ander lid van het moderamen, de scribadominee L. Berger, vond ook dat de zaak niet zo moest worden vastgetint op de op zichzelf juiste regel, dat men oude besluiten niet mag herzien, terwijl blijkt dat de zaak in twee classes leeft, waarbij men zich onbehaaglijk voelt en verrast is na de vorige ver gadering. „Bovendien is er voordien weinig informatie geweest op de classes", zei hij. De praeses vond echter dat over afhankelijke Stichting Jeugd- en een half jaar, als er weer een verga. Jongerenwerk, ds. J. Wessel uit J J Middelburg, op verzoek van de andere kerkgenootschappen zit- ling in de commissie heeft geno men. Daarin is hjj echter geen of ficiële vertegenwoordiger van de gereformeerde kerk. derimg van de particuliere synode is. opnieuw over het punt vergaderd kan worden. „Maar juist in dit eerste half jaar van dit bureau moeten wij onze steun geven", aldus ds. H. Favier uit Zierikzee, „anders vissen wij als sy node achter het net. En bovendien, wij vergaderen nu toch". (Van een onzer verslaggevers) GOES De CBTB-West-Ne derland, gezeteld in Goes, heeft een telegram gestuurd aan het hoofdbestuur van haar «ganisade, waarin zij ernstige ^entrusting uitspreekt over de prijsontwikkeling in de stookolie de „daarmee verband houden- i rampzalige gevolgen voor de .'lastuinbouw". Deze organisatie er met klem op aan, dat noodzakelijke maatregelen wor- i getroffen om catastrofale ge volgen te voorkomen. De totale verhoging van die stook- olieprijs bedraagt nu reeds 40 pro- 1 wt en het is bekend, aldus de CB ÏB. West-Nederland, dat meer prijs- verhogingen zullen volgen. De ver ingen van de olieprijzen beteke- i reeds een verhoging van de to- produktiekosten met ongeveer ien procent. De consequentie is, jdus het CBTB-districtsbestuur, dat «ermee het netto-rendement van de Gokbedrijven" in de tuinbouw pre cies is verdwenen en zelfs de beste 'ai die bedrijven met verliezen zul- I w moeten werken. Met de grootst i mogelijke spoed moeten maatregelen Jtrden genomen omdat anders ook tee bedrijfstak in dezelfde situatie geraken als de fruitteelt of zelfs geheel verloren zal gaan. Het CBTB-bestuur stelt zich diaar- volledig achter de voorstellen van t Landbouwschap, die inhouden: tuinders zo snel mogelijk in de «tegenheid te stellen, over te scha- ™en op aardgas. Zoals het er nu I «net zal het bouwen van zoge- 1 temde „inkoopcentra" en het leg- 1 van leidingen minstens drie a 11® jaar duren voordat de tuinders I '9 gas kunnen overschakelen. Met grootst mogelijke urgentie zullen I pyerheid, Gasunie en bedrijfsleven ian moeten meewerken. Dit s des te meer, aldus de CBTB, handel reeds te kennen heeft gegeven zelfs bij deze hoge prijzen geen regelmatige levering van de stookolie te kunnen garanderen. Bo vendien zal er een interimregeling moeten komen om de hogere kosten van het stoken van olie, zolang niet op gas kan worden overgeschakeld, op te vangen. Het CBTB-districtsbestuur toont bovendien begrip voor de door de tuinders geuite wens om een demon stratieve bijeenkomst te houden en besloot hieraan zijn medewerking te verlenen. (Van onze correspondente) BORSELE. Het voorgelegde be- grotingsontwerp 1970, zoals dit in de gemeenteraad van Borsele aan de raadsleden werd gepresenteerd, mis te het kenmerk van alle gangbare begrotingen, namelijk een op gestel de prioriteiten gebaseerde uitspraak van het college van b. en w. met be trekking tot het in het begrotings centrum te voeren beleid. Het late indienen van de begroting over 1970 vond zijn oorzaak in het feit, dat de gemeente Borsele kampt met gebrek aan personeel. „Voorts eisten de ver werking van de in verband met de opgeheven gemeenten overkomende werkzaamheden zoveel tijd, dat het onmogelijk bleek per januari met de samenstelling van de begroting te beginnen," verklaarde burgemeester G. van Waes in zijn toelichting. De ontwerpbegroting vertoont een tekort van 800.000 en 'n post onvoorziene uitgaven van rond het half miljoen. De heer I. van Royen beklaagde zich bij b. en w. dat ingezonden stuk ken voor de raadsleden werden ach tergehouden. Hij overhandigde een lijst van twintig ingezonden stukken, die wei bij de gemeente waren bin nengekomen hij kwam dit via krantenpublicaties te weten maar die niet aan de raadsleden werden voorgelegd. Burgemeester Waes be loofde de lijst te zullen bestuderen. Over de argumentatie van de prae ses merkte als laatste de heer J. Arendse uit Schoondijke op: „Een triest standpunt", alvorens de leider van de vergadering het punt afha merde. Een vertegenwoordiger uit Tholen, ouderling H. J. van Horn; kreeg het woord niet meer. De ande ren zwegen, zodat het informatiebu reau voor dienstplichtigen het voor lopig zonder inbreng van de gerefor meerde kerk moet doen. Tijdens de vergadering werd af scheid genomen van de heer L. A. Hartman als directeur van het gere formeerd sociaal centrum voor Zee land. De praeses sprak zijn waarde ring uit voor de negen jaar, dat de heer Hartman, die per 1 september het landelijke bureau „Relatie-op- bouw Nederlandse en Ambonese sa menleving" in Driebergen op poten gaat zetten, baanbrekend werk heeft verricht in Goes. De heer Hartman was voor zijn werk in Zeeland enige maanden geleden al onderscheiden als ridder in de oirde van Oranje- Nassau. Op initiatief van de afzonderlijke j eugdwerkinstellingen van de diverse kerkgenootschappen is indertijd het informatiecentrum tot stand geko men Ds. Wessel was de partner van gereformeerde jeugdzijde. Ds. Wessel is evenwel geen lid van de classis Middelburg (dus ook niet van de Ge reformeerde Particuliere Synode) en was dus ook geen officiële vertegen woordiger van de gereformeerde kerk. Tijdens de tweede synodever gadering, op maandag 20 april, werd door het gereformeerd deputaatschap voor de geestelijke verzorging van militairen voorgesteld aan het infor matiebureau deel te nemen. Omdat de generale synode zich nog niet over de kwestie had uitgesproken in lan- deliik verband en men zich afvroeg of de objectiviteit wel gewaarborgd zou zijn in een dergelijk bureau, ter wijl de kwestie ook in de classis niet of nauwelijks ter sprake was geko men, bleken velen tegen het voorstel te zijn. De stemmen staakten. Het voorstel werd toen als verworpen be schouwd. Voor vele gereformeerden in Zeeland bleek dit echter een onbe vredigende gang van zaken en de classes Middelburg en West-Zeeuwsch Vlaanderen hadden bij de ingekomen stukken van de gisteren gehouden vergadering een Verzoek liggen om de zaak opnieuw te bezien. Ds. P. C. Meyer van de gercfor meerde kerk in Oost- en West Sou burg lichtte het nieuwe verzoek toe. Naar ziin mening ziin bepaalde stro mingen in bet informatiebureau na- rïfistisch. ..Honden we ons afzi'd'i* om dat we daartegen bezwaar hebben dan maken we juist leeen het naci- f'sme de baan vrïi. Doen we mee, dan kunnen we tegengas geven. Van de partners rn de heeelpid'ogsrom- missie Z"P alleep de flonusrezioflen >"tsresnro'<,en ïwcifistisrh". aldus ds. Mever. Daarnaast ziin vier maat- «chanueüïk workers aan bet centrum verbonden, die spreekuur bonden. Twee van ben ziin lid van de gere. formeerde kerk. twee anderen ziin orthodox hervormd. De commissie moet toezien, dat de gesnr»ksnart- ners ohiecfi»f bandelen en dus niet bun nersoopiilke overturning nrohe- rpn over te dragen. Het deel vao b«t adviacbureaii ia: bet geven van al gemene informatie en b"f begeleiden van eewetendwwaren. .Tuist door ais gereformeerde kerk niet te nartiei- oeren is de moeelükheïd tot een naoi- fistïcnPe vereenzelviging des te gro ter. Fn dat. tevwül ook iongplui uit onze kerken d« weg naar dit bureau ""Hen weten te vinden", zo besloot hïi. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de Zevenaar- haven te Terneuzen wordt de laat ste hand gelegd aan een grote op slagloods voor stukgoed van de N.V. Aug. de Meijer. Het gebouw heeft een lengte van ongeveer honderd me ter en een breedte van 40 meter. Burgemeester J. C. Aschoff zal op woensdag 16 september om drie uur de „stukgoed-Terminal" officieel in gebruik stellen. De foto geeft een beeld van deze loods. (Van onze correspondente) DOMBURG De raad van Dom burg heeft uitgebreid gediscussieerd over het minderheidsvoorstel van burgemeester F. Sprenger om het vliegveld Midden-Zeeland een subsi die van f 873 te verlenen. De beide Domburgse wethouders stelden ech ter voor de omringende gemeenten veertig procent en de provincie zes tig procent subsidie te laten betalen. Het voorstel van G.S. was zestig procent voor de gemeenten en veer tig voor de provincie. 7\/r i pvftnntrt OTI'H f/op Daarom, en omdat de voriee sv- nodeverfadpririg piet tot een d"id°- Hike uïtsrwnak leidde, stelden de classes vo" Wost.Vpouwscb-Vlaande- ren en Middelburg de zaak onnieuw voor. gegoten in een nieuw iasie: na- meliik bet voorlopig participeren voor een of twee jaar. (Van onze correspondent) VLISSINGEN. In de Glacis- straat heeft een aanrijding plaatsge vonden tussen een op deze weg ke rende personenauto, bestuurd door J. S. uit Vlissingen, en een uit de rich ting Dishoekstraat komende perso nenauto, bestuurd door H. D. uit Sluis. Deze botste vervolgens tegen een langs de kant van de weg staan de aanhangwagen van C. G. H. uit Vlissingen om daarna tegen een langs de rechterkant van de weg staande personenauto van J. S. uit Vlissingen tot stilstand te komen. De aanhang wagen werd tegen de garagedeur van H. gedrukt en de personenauto van J. S. tegen de voorgevel van het huis van M. van W. De betrokken voertuigen alsmede gevel en garagedeur liepen aanzien lijke schade op. (Van een onzer verslaggevers) HULST. De politie te Hulst heeft gisteren weer een naaktloper aange houden De man, de 30-jarige B. uit Appels (B.) lag naakt te zonnen op de wallen. Hij maakte een enigszins zonderlinge indruk. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt werd hij op last van de officier van Justi tie te Middelburg vrijgelaten. SEI11ERSWAAL De gemeente jmerswaal is van mening dat zij "teer kan doen tegen de g Jan i! PH'ktijken van speedboten, lim hanteren van de op het ge- tm V(ln deze vorm van watersport „I ..bestaande verordeningen. Wel t'ZIJ aagaan of het wenselijk is, havo llaven van Krabbendijke een sek r!reSlemeiit (zoals dat voor Yer- pe "«staat) vast te stellen, op vren W' a"twoorden dit schriftelijk Krjku®ei?..rï'e d°or een inwoner van Pbendijke, de heer 1. N. Linden- WerZ1Jn nadat hij „met vele de rv? aan het zwemmen was in i^osterscheide, in dat gedeelte dat tend ilk™ tussen de haven van Krab- Od en de zogenaamde „trapjes" sPeedk geSeven ogenblik kwam een toren j de t'reugde der baders ver ken r met grote vaart tussen lans te.ra«n". teden Ü'en ^et 2eer recente ver is over vrouw door zo'n speedboot overleiu ren en dientengevolge is klem verzoek ik uw college met kt tregelen te willen nemen, j(»r Bif,„ ier niet kan gebeuren, 'J voorbeeld een vaarverbod uit te vaardigen binnen het gebied der gemeente Reimerswaal"/ De heer Lindenberg zou een vaar verbod voor speedboten binnen een afstand van 500 meter uit de onderste glooiing van de zeedijk willen zien en hij vraagt om maatregelen om te bereiken dat speedboten niet anders dan met afgezette motor en geringe vaart de haven van Krabbendijke binnenvaren. Ook vraagt de heer Lindenberg of het niet wenselijk is, dat speedboten een kenteken dragen opdat deze, als zij een ongeluk veroorzaken, te allen tijde herkenbaar zijn. De vragenstel ler vermeldt ook nog, dat dezelfde speedboot, die de baders bijna over voer. later met draaiende motor en hoge snelheid de haven van Krabben dijke binnenvoer, waar op dat mo ment eveneens een groot aantal ba ders in het water lag. Dit kan, aldus de heer Lindenberg, tot slachtoffers leiden (waarbij de eigenaar en niet altijd de schipper zelf) in moeilijk heden zou kunnen komen, terwijl ook vee] schade door de golfslag aange richt kan worden onder de daar lig gende plezierbootjes. In antwoord op deze vragen stelt het gemeentebestuur van Reimers waal, dat de „verordening snelle mo torboten Zeeland" in het varen met de speedboten voorziet. Volgens deze verordening is het verboden, in de door de provincie Zeeland aange wezen voor ieder toegankelijke wa terwegen met een snelle motorboot te varen met een grotere snelheid dan 16 km per uur tussen 8 uur des morgens en zonsondergang, terwij] daarna niet harder mag worden ge varen dan 9 km p. u. Bepaalde ge bieden in het Veerse Meer zijn als zodanig aangewezen. In 1967 heeft het gemeentebestuur van Yerseke verzocht, ook een ge bied bij Yerseke aan te wijzen. Dit verzoek werd door G.S. afgewezen op grond van artikel 5 en 8 van de zelfde verordening. Hierin staat (tot het de bestuurder van een „snelle motorboot" verboden is zodanig te varen dat daardoor de vrijheid van het verkeer te water zonder nood zaak wordt belemmerd of de veilig heid in gevaar wordt gebracht of een vorm van recreatie op of aan het water wordt gehinderd. Dit geldt ook voor degene die door deze „snelle motorboot" op waterski's wordt voortbewogen. Bovendien is het ver boden, door het in werking hebben van de motor van een speedboot, onnodige geluidshinder te veroorza ken. „Daar de onderhavige materie is ning, is de gemeenteraad niet be- geregeld in een provinciale verorde- voegd, maatregelen te treffen", aldus schrijft burgemeester mr. C. Pijl Ho geweg aan de heer Lindenberg. Tenslotte vermeldt hij, dat op grond van het gemeentelijk haven reglement van Yerseke in die kern in de haven niet harder mag worden gevaren dan vijf kilometer per uur en niet onnodig lang en zonder doei mag worden gevaren en onnodig hin der te veroorzaken voor andere sche pen. ovendien verbiedt dit reglement het maken van onnodige geluidshin der met een motorboot. Het voeren van een kenteken is eveneens gere geld in de provinciale verordening, maar de vaartuigen hoeven alleen in de door G.S. aangewezen wateren een kenteken te voeren. De heer A. Don zei het in het belang van Zeeland te vinden dat het vliegveld in stand zou worden gehouden. Hij steunde het voorstel van burgemeester Springer. Het voorstel van de beide wethouders werd echter met acht tegen twee stemmen aangenomen. Tijdens het vaststellen van een nieuwe politieverordening tekende de heer Don bezwaar aan tegen een artikel dat bepaalt, dat het verbo den is om zonder toestemming van de burgemeester gemaskerd over straat te gaan. Burgemeester Spren ger voelde er weinig voor het ge wraakte artikel te schrappen. „Je weet nooit hoe dit artikel nog eens toegepast moet worden". Het voor stel van de heer Don om nog enige artikelen te schrappen, werd even eens afgestemd. Tijdens de laatste vergadering in de oude samenstel ling werd afscheid genomen van jonkheer mr. G. Rutgers van Rozen burg, de heren M. Maas en J. de Visser. Ir. de vergadering van 1 september worden de nieuwe raads leden W. Schuiling, A. de Troye, C. Dominicus en S. Lous beëdigd. 55 AXEL Dinsdag is men op het Szydlowskiplein in Axel begonnen met de Expo-hal, die woensdag al bij na geheel overeind stond. Vanaf za terdag zullen in de immense tent tal van activiteiten ontplooid worden. Vandaag zal een begin gemaakt wor den met de bouw en inrichting van de stands van de dertig deelnemende bedrijven. Aan het amusementspro gramma is inmiddels na ampel be raad een onderdeel toegevoegd. Ko mende week zal naast de reeds be kendgemaakte programma-onderde len bovendien nog een „ontdek-de- ster"-talentenjacht worden gehouden waaraan alle muzikale en minder- muzikale belangstellenden met wat voor instrument ook, of eventueel vocaal, kunnen deelnemen. Inschrij ving kan tevoren geschieden bij een van de organiserende winkeliers of ter plaatse. (Van onze correspondent) GOES. Op de Houtkade voor de uitrit van de bouwmaterialenhandel De JagerTolhoek vond een aanrij ding plaats tussen een personenauto, bestuurd door A. J. H. uit Driewegen en een bromfiets, bestuurd door W. B. uit Goes De bromfiets werd ge heel vernield, de auto liep lichte ma teriële schade op. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op aandringen van een aantal raadsleden heeft het college van b. en w. het besluit tot het van toepassing verklaren van een aantal verordeningen van oud-Axel voor het grondgebied van de gehele nieuwe gemeente voorlopig opgeschort. Van de achttien verordeningen werden er slechts tien van toepassing ver klaard. De overige acht zullen nog op hun merites gewaardeerd moeten worden door de raadsle den. Ook bij dit agendapunt zijn de grootste en eerste bezwaren weer gekomen van de zijde van de fractie van A.H. van der Lee en de KVP- fractie. Door het college was voorge steld om, in afwachting van defini tieve regelingen, voorlopig alle ver ordeningen van de voormalige ge meente Axel ook van toepassing te verklaren op Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. En daar waren het de bewuste fracties niet mee eens. Vooral niet met betrekking tot de verordeningen voor de vakantieslui tingen. „Die verordeningen zijn er inder tijd op verzoek van en in overleg met de Axelse middenstand geko men", aldus de heer P. Apers. „Het is niet juist om daar nu de Koe- wachtse, Zuiddorpse en Overslagse middenstand zonder meer en zonder vooroverleg te betrekken. Die men sen hebben er geen idee van wat hun te wachten staat. Daarom zou den wij het op prijs stellen als ze daarvan door middel van hearings op de hoogte gebracht zouden wor den". De heer Van der Lee zag daarin een taak voor een eventuele com missie midden- en kleinbedrijf, waarvan de instelling eerder al vu rig is bepleit door M. 't Gilde. Wethouder D. Oggel bleek de nood zaak van vooroverleg niet te zien. „Ja, u hebt natuurlijk wel gelijk" zei hij in zijn commentaar, „maar de verordeningen waar u tegen ageert hebben voornamelijk betrekking op de winkelsluitingen in de vakanties en daar hebben we de komende maanden toch niets meer mee te maken, omdat iedereen weer aan het werk is. Tegen de volgende vakantieperiode beschikken we al weer over nieuwe verordeningen, daar kunt u op rekenen". Het relaas overtuigde de heer Van der Lee niet. De argumenten die wethouder Oggel aanvoerde om de verordenin gen dan toch maar goed te keuren, waren voor hem de argumenten om een beslissing aan te houden „Als ze toch geen dienst meer doen, heeft het ook geen zin om ze nog van toepassing te verklaren", aldus het commentaar van de fractie. De heer Apers had nog een ander bezwaar: „De tijd van voorbereiding is veel te kort geweest. We hebben geen kennis kunnen nemen van de in houd". De heer Van der Lee: „Het zou eleganter zijn als u eerst tevoren eens met de betrokken mensen ging praten en ze gelegenheid geeft, zoals in Axel indertijd, om een verzoek in te dienen". De kritiek van dit raads lid betrof ook het feit, dat de veror dening van bovenaf werd opgelegd en dat er daarna pas gesprekken op gang zouden kunnen komen, terwijl bij de instelling ervan toch van een andere intentie was uitgegaan De KVP-fractie en de heren Apers en Van der Lee kregen in hun betoog van de raad geen gelijk. Met een stemmenverhouding van negen te gen zes (inmiddels in de Axelse raad een magische verhouding) werd het ongewijzigde voorste] van b. en w. aangenomen. De Stichting Totalisator Nederland exploiteert met vergunning van de minister van Landbouw en Visserij en van de minister van Justitie de totalisator bij de paardensport. De aldus verkregen gelden worden aan gewend uitsluitend ten bate van de sport en voorts voor liefdadige doel einden. In De Stem d.d. 20-8-'70 is de indruk gewekt, dat De Centrum- bank via het bankiershuis Landry en Van Till werkt met gelden uit de paardentoto. Te Uwer informatie diene, dat ons tegoed bij Landry en Van Till per heden niet meer be loopt dan f 281.000 tegenover een tegoed bij andere banken ad. rond f 4.000.000. Volgens krantenberichten zijn bij de overname van een aanital textiel zaken door De Centrumbank (of door de instelling die daarvoor in de plaats is gekomen) enige tientallen miljoenen guldens gemoeid. Mede gelet op de overige verplichtingen van de bank volgt uit een en ander, dat ons tegoed bij Landry en Van Till van geen betekenis is voor de financiering van De Centrumbank. Nog afgezien van het voorgaande, is ons niet kunnen blijken, dat Lan dry en Van Till meedoet aan de financiering van de overname van een aantal textielzaken door De Centrumbank. DEN HAAG. STICHTING TOTALISATOR NEDERLAND. Wat de politie van de fel rood gekleurde Amsterdamse gemeente raad niet mocht (dolgraag wilde) doen hebben eindelijk veel en veel te laat onze marinemensen weer eens gedaan. Een keurkorps waar we altijd trots op konden en kunnen zijn. Hier geen Jan Salie-geest maar een krachtig optreden tegen het vuile, luie, langharige Dam-gepeupel. Geef dat een enke' reis naar Siberië. BREDA. J. W. M. GOES. Een dertienjarig meisje te Am sterdam is bij het spelen door een zwerm wespen aangevallen, en moest in een volgens deskundigen levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis. Voor „Merijn", schrijver in de Stem-rubriek „Dez Tijd" levert zulk een triest voorval blijkbaar voldoende stof om er een zogenaamd humoristische noot tegenaan te gooi en: „Gelukkig", schrijft hij, „is het meisje er goed van afgekomen. Ze heeft er wel een wespentaille aan oyergehouden". Is het eerste nog niet eens helemaal zeker, het twee de slaat letterlijk nergens op. BREDA. L. PISON. Een groep kinderen waarover tot dusver nog weinig gepubliceerd werd, is die der „zwak begaafden". Voor hen is nog steeds geen passend onderwijs. Op de debielen-scholen horen deze kinderen absoluut niet thuis, aangezien er tussen debiel en zwak begaafd een duidelijke schei dingslijn valt te trekken. Het zwak begaafde kind kan n.l. gewoon lager onderwijs volgen, mits dit zoveel mogelijk in individueel verband ge schiedt. Helaas worden deze kinderen meestal geplaatst op scholen voor gewoon lager onderwijs met overbe zette klassen, waar zij totaal in de verdrukking komen. Zij kunnen im mers dit tempo niet volgen, worden dientengevolge door hun medeleer lingen bespot en op z'n minst uitge lachen. De leerkrachten ontbreekt het meestal aan tijd, maar ook aan liefde om deze kinderen nog iets bij te brengen. Het gevolg is, dat zij zich gaan isoleren. Voor deze kinderen is de school tijd één groot verdriet. Na iedere klas minstens gedoubleerd te heb ben, verlaten zij op veertien- of vijftienjarige leeftijd de school, hoogstens vanuit de vierde of vijfde klas. Het is goed te weten, dat deze groep „zwak begaafden" die ieder jaar de school voor gewoon lager onderwijs verlaat, het ontstellend aantal van 12000 kinderen bedraagt. Deze kinderen, die immers geen voortgezet onderwijs kunnen volgen, doen hun entree in het grote leven zonder enig respect voor hun mede mensen en met angst voor de maat schappij. Een angst, die immers in hun schooljaren werd gekweekt. El ke gemeenschapszin ontbreekt. Hoe kunnen wij verwachten, dat uit deze kinderen evenwichtige mensen zullen groeien? Hebben wij het recht te oordelen en te straffen, als deze geestelijk minder bedeel den, wanneer zij tot volwassennen zuilen zijn uitgegroeid, een zedende lict of ander strafbaar feit plegen? Indien wij nimmer ook maar enigs zins geprobeerd hebben een minder begaafd maar nog geenszins debiel individu behoorlijk zoveel mogelijk onderwijs, liefde en waardering voor zijn medemens bij te brengen, vervalt dit recht onherroepelijk en moeten wij als normaal begaafden in de eerste plaats onze excuses aanbieden. Hier moet iets wakker geschud worden! Meer individueel onderwijs, meer geduld van de leerkrachten', meer begrip van allen die ook maar enigszins met het onderwijs te ma ken hebben, meer geld. om dit doel te bereiken! Duizenden kinderogen kijken ons vragend aan. Geef hun een kans voor de toekomst. BERGEN OP ZOOM E. G. FASEN-KOOMEN.

de Stem | 1970 | | pagina 7