Een tweede vakantie(tje) hoeft niet HEYERDAHL SCHREEF BOEK veel te kosten Drukwerk kun je meenemen keuze JOSEPHINE g O JOSEPHIN? SUSKE EN WISKE twee toffe totems /opp£boeqkp'j mum felps... /-uu /ik ga eens ga o'j naar im cow gulch cow gulch maar kjken wat er i luke, als de vee - (aan de hand 15j fokkers je herken nen, knopen \meteeki op! uu eo zoveel mensen in cow gulch rondhangen, let niemand op me een eenvoudige ^^.vermomming is voldoen DE STEM VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 luke' dat is een dwaas heid 1 maak je niet onge loop ri5ic0 het- paard in est te opgeknoopt wordt /f? beioq medweven drie vredes-l pijpenItefm Men! tlijn rode lusters hebben met wno$ Peenytiet bleekzucht met de vredespijp zroobf! Goeie IMkManaerse.. flemende schedel is leer vriendelijVj-j'M Grove snee! i Cl LU un o MET MEDEWERKING van het Centraal Comité Samenwerking UIT HET blad Drukkerswereld knipten wij: „Print you can take it with you", is de slogan waarmee het Amerikaanse blad Life op het ogenblik de elektronische media radio en televisie te lijf gaat. Drukwerk u kunt het meenemen, alleen het beweegt niet en geeft geen geluid. Al jaren daalt in pagina's gemeten de adverten tiebezetting van de massa-publiek- bladen van het type Life en Look. De uitgevers, en niet alleen van deze twee bladen, hebben tot nu toe de advertentieo-mzetcijfers nog vrij redelijk kunnen doen lijken door de tarieven aan te passen aan de kostenstijgingen, maar ook in 1 Amerika groeien de bomen niet tot in de hemel. Fabrikanten willen via hun reclamebureaus best 'n flin ke prijs betalen voor de plaatsing van hun advertenties, maar ze moeten daarbij wel de indruk heb ben dat het geld effectief wordt besteed. En als iedereen roept dat televisie zo'n geweldig reclameme dium is falies in één pakket: be wegend beeld, geluid en eventueel kleur) helpt het inderdaad sterke argument dat drukwerk blijft, op elke moment van de dag kan wor den nagelezen, dat het niet zoals de tv tijdgebonden is, kortom het argument van het zieht-tastbaar 'blijven tegenover het wegvegen van de onaantastbare beelden op de buis, niet veel. Reclamemaken voor massaprodukien doe je op de t.v., zo redeneert de Amerikaanse reclameman. Die ijzersterke regel is kortgele den aangetast door de uitkomsten van een vergelijkend onderzoek dat grootadverteerder General Foods instelde naar de effectiviteit van advertenties in bladen als Li fe, Look en, Reader's Digest en de spots op de buis. General Foods besteedt van zijn reclamebudget ■van 150 miljoen dollar zo' n 100 miljoen dollar via de tv. Het on derzoek, waarbij 50.000 mensen werden ondervraagd, kostte onge veer 2 miljoen dollar. Dat bedrag werd betaald door de drie tijd schriften, maar GF liet het onder zoek door een onafhankelijk bu reau doen. De gedrukte media kwamen er gunstig af. Van de geteste produkten bleken er drie ■beter in drukvorm dan op de tv te ■doen. Voor een ander produkt bleek de tv in het ene testgebied •beter te werken, in het andere testgebied het tijdschrift. Gevolg: General Foods hevelt een deel van zijn televisiebudget over naar de tijdschriften. Niet alleen in de VS maar ook in de Bondsrepubliek, waar de ad vertentiebezetting van de tijd schriften eveneens terugloopt en deze zomer maar liefst vier pu blieksbladen van de markt ver dwenen, zijn de tijdschriftuitge vers een reclamecampagne begon nen om de aandacht op het tijd schrift als reclame-medium te ves tigen. Vijfentwintig uitgevers die samen 47 tijdschriften op de markt brengen hebben zich daartoe vere nigd. In een half jaar tijd zullen in hun eigen tijdschriften 286 ver schillende advertenties verschij nen, de meeste in kleur, die het tijdschrift pousseren als reclame- boodschapper. Een dergelijke cam pagne voor een merkartikel zou minstens vier miljoen mark heb ben gekost. Maar de uitgevers plaatsen de advertenties gratis. Al leen voor de plaatsing in de recla me- en marketingvakbladen (die niet met de actie meedoen) moet een bedrag van een half miljoen mark op tafel worden gelegd. Het is duidelijk dat de komende jaren de verdediging van gedrukte me dia tegen de verder oprukkende elektronische media volgend jaar komen de eerste cassette-sys temen op de markt waarmee men van zijn televisietoestel een huis bioscoop kan maken s— krachtiger gevoerd moet worden*. Het is in dit verband wel leuk om aan dit knipsel een ander be richt te plakken: „De Amerikaanse bladen Look en McCall's hebben hun oplaag elk met ruim 1 miljoen exemplaren verlaagd. Holiday gaat ditzelfde in december a.s. doen". misschien, maar je hebt een nodig b'j hun laatste aanval hebben we dit kalf veroverd... het is zelfs niet gemerkt 't zai wel gaan DE NOORSE ontdekkingsreiziger, Thor Heyerdahl, de man van de •twee reizen met de papyrusboten Ra 1 en Ra 2, heeft in Oslo vertelt, Rat men tijdens de tweede (en geslaagde) overtocht van Noord- Afrika naar Amerika nu en dan teer moeilijk heeft gehad. - Vooral toen de Ra 2 twee dagen hulpeloos had rondgedreven nadat ie roeren waren gebroken, maar in iet bijzonder tijdens het eerste ieel van de reis, toen ontdekt wrd dat het rieten schip geduren de een aantal dagen steeds dieper kwam te liggen en soms 10 centi meter per dag wegzonk. Inmiddels heeft Heyerdahl het «etste hoofdstuk van zijn boek 0ïer de twee reizen de eerste 'iet, de tweede dus wel gelukt "n zijn uitgevers overhandigd. Het boek zal op 6 oktober tegelijk B Noorwegen, Denemarken en weden verschijnen. Vertalingen B het Engels, Frans, Russisch, bjechisch, Hongaars, Roemeens, 'kliaans en Nederlands zijn in de maak. Heyerdahl zei, dat de vervuiling j"n de oceaan, zoals hij deze op de -'fee reizen had waargenomen, ■tar erg" was geweest en dat er '"logische problemen zouden ko men als men er niet snel iets tegen deed. Vrijwel elke dag had men plastic, oiieblikken en lege flessen zien drijven en er was steeds overal olie te zien geweest in de vorm van klonters in afmetingen variërend van „een zoutkorrel tot een aardappel". Veel van die olie was klaarblij kelijk afkomstig van het schoon maken van tanks. Op de Ra 2 hadden behalve Heyerdahl acht mensen van ver schillende nationaliteit en ras mee- gevaren. „Het was allemaal nogal nauw en je kon je benen niet buigen zonder een ander te raken", maar het was Heyerdahl opgeval len, dat iedereen in grote lijnen precies hetzelfde op de diverse on gemakken had gereageerd. Men trok zeer goed met elkaar op: een Arabier kon vriendelijk het Pales tijnse probleem bespreken met een jood, een Rus kon debatteren over Vietnam met een Amerikaan, om maar iets ie noemen en problemen deden zich geheel niet voor. „Maar tja, als er iemand bij vergissing de tandenborstel van een ander ging gebruiken dan werd het donderen en kon je kras se taal en luid geroep verwach ten". STEEDS meer mensen blijken er behoefte aan te hebben om de lange periode tussen twee grote zomervakanties in herfst of winter even te onderbreken met een paar dagen „er eens helemaal uit". Dat kan tenminste duidelijk worden afgelezen uit het daverende succes van de actie Ameland-Libelleland, die het bekende damesweekblad van die naam vorig jaar organi seerde. Het succes was zo groot, dat een extra bungalowvakantie in het ko mende seizoen ook op vele plaat sen buiten Ameland mogelijk wordt gemaakt. Het Bureau Va kantiereizen van de Nederlandse Spoorwegen verzorgt de vakanties van vier tot acht dagen in bunga lowparken te Holten, Putten, HeT- pen, Borger, Vlierden, Haamstede en op Texel en Ameland (zie fo to's). Bovendien zijn ditmaal ook enkele hotels in de plannen opge nomen. Het aantrekkelijke van deze tweede vakantie zijn met name de billijke prijzen. Bij een vierdaagse reis bijv. kost.het met twee perso nen f 55,. per man, gaat men met drieën dan wordt het f 49,- per persoon, bij vier personen f 45.- en met vijven f 43,- per persoon Daarbij zijn de reiskosten inbegre pen. Gaat men met eigen vervoer dan wordt iedere prijs met twintig gulden verminderd. Stap je dus met vier man in een auto voor een herfstvakantie van pakweg vier dagen, dan kost dat zegge en schrijve honderd gulden. Wat krijg je daar allemaal voor? De eerste dag staat de bungalow compleet met beddegoed, verwar ming en verlichting, vanaf twee uur voor u open. Op die dag krijgt men ook een „keuzemaaltijd" (zgn. diepvrieshotelmaaltijd) aangebo den. Zo'n maaltijd krijgt men ook op de tweede en derde' dag. Op de vierde dag moet de bungalow om twaalf uur zijn verlaten. Wat de maaltijden betreft is er keus uit veertien mogelijkheden. TOS*» Beroepskeuzevoorlichting heeft het directoraat-generaal voor de ar beidsvoorziening van het ministe rie van sociale zaken en volksge zondheid een momentopname van de voorlichting bij beroepskeuze ons land gemaakt en deze weergegeven in een boekje. Daarin worden de verschillende mogelijk heden belicht, die er bestaan om te worden voorgelicht bij de beroeps keuze. Voor de samenstelling van het boekje is men van de gedachte uit gegaan, dat 't doeltreffend en een voudig is de voornaamste gegevens bijeen te zetten. De behoefte aan informatie of advies over de school- en beroepskeuze neemt nog steeds toe. Dit wordt mede veroor zaakt door het enorm toenemen van het aantal opleidingen en be roepen, die grotendeels onzichtbaar zijn voor het publiek, en door hét feit, dat een beroepskeuze vrijwel niet meer door traditie -wordt be paald. Daarnaast wordt het beroep niet meer alleen gezien als een middel om de persoonlijkheid met haar aanleg en drijfveren te ont wikkelen en tot haar recht te laten komen. In het boekje wordt iets verteld over de adviezen bij school-, stu die- en beroepskeuze, overinforma- tie over beroeps- en opleidingsmo gelijkheden en over de organisa ties, commissies en andere instel- lingen, die zich er mee bezig hou den. Daar het boekje ook voor personen en instellingen in het buitenland is bestemd, wordt nog vermeld, dat in Nederland algehele vrijheid bestaat t.a.v. het al dan niet inwinnen van informatie en advies, de keuze van de voorlich tende instantie en het al dan niet opvolgen van het eventueel inge wonnen advies. In Rusland zal men zich daar waarschijnlijk wei nig aan gelegen laten liggen. EEN BENDE van zeven kleurlin gen heeft in Johannesburg bij een overval loonzakjes met in totaal ruim 2500 gulden weten buit te maken. Dank zij de Zuidafrikaanse apartheid konden zij ontkomen. Zij waren namelijk bij hun vlucht een station binnengerend door een toe gang, die alleen voor blanken is bestemd. Hun achtervolgers ook kleurlingen werden door een stationsbeambte tegengehouden. Zij mochten niet door de „blanke" ingang. Van de overvallers ont breekt elk spoor. De hotelprijzen liggen uiteraard wat hoger maar daarvoor geniet men dan ook volledig pension. Deze tweede vakantie is moge lijk in de periode van 12 septem ber tot volgend jaar 24 mei. De pieken verwacht men tijdens de sehool-herfstvakantie en verdei rond kerstmis, nieuwjaar en pasen Wat de bungalows betreft zijn gereserveerd 66 huisjes in het park „De Bikkels" in de Peel, 35 bungalows bij het Gelderse plaats je Putten in het park „De Hei haas" 48 stuks in „Herperduin" bij Herpen, niet ver van Oss, 108 huisjes in het bungalowpark „Lunsbergen" bij het Drentse Bor ger, in ,,'t Zeepe" bij Haamstede op' Schouwen-Duiveland 86 bunga lows, 52 op Texel in het kamp „Turkse Tent", 40 in „Twenhaars- veld" bij Holten in het Twentse heuvelland en tenslotte 20 bunga lows op Ameland in het vakantie „De Blieke" op Ameland in het vakantiekamp „De Blieke" op de westpunt bij Hollum. i

de Stem | 1970 | | pagina 21