jctie tegen (meer verdienende) koppelhazen 10 ncordia ïr Frank IA RADIOKRAKERS IN BELGIË GEARRESTEERD Kamerdebat over charges Jantjes in Amsterdam y»"3Tx- bont lekker lui h Treffer DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ofdstad Nederlandse Dolle Mina s solidair 'andaag m STEM Goese stukadoor met Feijenoord in Buenos Aires ingbouw n.v. i [001* rel in AANNEMER icordia-polis ar! Verordening in de maak tegen illegale horlogeverkoop zomer pilzen tlmSlwug no. 16514 eegkundige Donderdag 27 aug. 1970 Fraai zomerweer rt0 k"igf zijn tegenstan- I "'p' te zien. Pagina 13 Negenjarige doodgedrukt Mysterieuze epidemie in Guinea Minstens 50 zaken bestolen Textielfabriek - werk voor 150 man - in Kerkrade JURISTEN VRAGEN STRAFVERVOLGING TEGEN MARINIERS EN MATROZEN Telegram Slaapverbod auto's Noordzee-olie mogelijk naar Rotterdam 'RRE" ISKIL (Z.-VL.) nkele jaren bestaande [inrichting waar mo- sn tijdelijke, maar mo- ing 125 patiënten ïen. Nieuwbouwplan- r inrichting van 250 in voorbereiding. Icente uitbreiding is er ïting een vacature voor krijgt leiding te geven ling van 30 bedpatiën- ns de zorg krijgt voor )kenafdeling en voor de ariëring zullen worden >p grond van leeftijd en laagse werkweek. Geen :n. goede huisvestingsmo- atie kan men zich wen- geneesheer-directeur i ook de sollicitatie kan (01157) 651. IITIE VOOR ELAND deur: Dr. w. A. J. M. Harkx Redacteur: L. Leijendekker «Idkantoor: Breda, Reigerstr. 16 ufoon 22341. Postgiro 1114111 WEERBERICHT Droog en zonnig, weinig wind. La ter meer bewolking en kans op een bui. Dezelfde temperaturen als gjsteren. LjjOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 STAKINGEN OP WERVEN or te bouwen woningen IUT rk - timmerwerk. chten aan ons kantoor, 7, teL (010) 23 51 40, na 3107. (Van onze correspondent) OTTERDAM Op drie grote scheepswerven in Rotter- ,n en Schiedam houden sinds dinsdagmiddag in totaal n«eveer 6.000 arbeiders een wilde staking. De moeilijkheden begonnen dinsdagmiddag om één uur op de werf 1 ffilton-Feyenoord in Schiedam, waar de ongeveer 3.000 werk ers het werk neerlegden uit protest tegen het feit, dat de tech- 1 geschoolde arbeiders moeten ervaren, dat koppelbazen ruim Jut 25 gulden meer per week verdienen. De nachtploeg van Wilton, die om 5 uur dinsdagmiddag opkwam, verklaarde zich solidair met de stakers. Men ging de kwestie in de kantine bespreken, en besloot daarna niet aan het werk te gaan voordat de salarissen van koppel bazen en vaste werknemers gelijk waren getrokken op een bedrag van rond 180,per week. Directie en ondernemingsraad van de werf beraadslaagden dinsdag avond urenlang over de eisen, zon der tot een oplossing te komen. Men liet in ieder geval de kantines af sluiten, om te voorkomen, dat ze door de stakers zouden worden be zet. Ook de kantoren, waar het per soneel normaal doorwerkt, zijn afge sloten. In de loop van woensdagmorgen breidde de staking zich als een olie vlek over de werven langs de nieu we Waterweg uit: eerst ging daar de Rotterdamse Droogdokmaatschappij het werk plat, later ook bij de naast Wilton liggende werf Nieuwe Water weg, een dochter van de RDM. Bij Verolme in de Botlek en de Werf Gusto in Schiedam werd gisteren nor maal doorgewerkt. De stemming onder de stakers was gisteren overigens bijzonder vriende lijk. Men zat wat in het zonnetje, en praatte over de voetbalwedstrijd van Feijenoord. Intussen werd op hoog niveau opnieuw overleg ge pleegd, waaruit 'n mededeling van de directie der Rijn-Scbelde-groep resul teerde, een groep, waartoe de drie werven behoren. Hierin werd aange kondigd, dat op korte termijn geen beslissingen kunnen worden geno men, maar dat de directie zich wel zou gaan bezinnen op een aanpassing van de salarissen. Ook werd gezegd, dat het probleem van de koppelbazen ernstig zou worden bestudeerd. Inmiddels is gisteravond de Raad van Overleg in de metaalnijverheid in Den Haag in een spoedvergadering bijeengekomen, op verzoek van de werknemersorganisaties. alleen de f35.000, vinstaandeel van laai f 47.600,-. En meer! zo'n winstdelende an bij Concordia, ssen zijnwinstdelena af de eerste dag. e van het verzekerd lie is lager dan U ilichtingen bij: (Vaneen onzer verslaggevers) OEKDAM Het was gister- J opnieuw onrustig in Amster- •1 Tegen acht uur moest de ma- ;e, die zich tot dat moment pg had gehouden, ingrijpen, a de Dam al kwam een grote jongeren die op. het Rokiu ge ïnde busjes met marechaussees jjrote stenen begonnen te beko- 1 Onmiddellijk werd een charge ptrd, waarbij de Dam geheel H schoongeveegd. na acht uur meldde het jibureau van politie dat op dit pelotons van ieder 25 man, fian zes pelotons van de mare- rond de Dam zijn gecon- |teerd. Ook op het Rokin en het treden zij op. is de charge die de mare- |see uitvoerde van het Rokin 1 verschillende plaatsen, zo- Bp de Dam zelf als in de Dam- II, met molotovcocktails naar de lil gegooid. Hierdoor ontstonden tiSende straatbrandjes. Binnen 'jiiuten was versterking van hfdbureau van politie op de aanwezig en slaagde de politie lie gehele Dam te ontruimen en zetten. politie moest ook later op de jd vooral op het Damrak voort- |ni ingrijpen omdat zij daar werd igd door grote groepen jonge- die gewapend waren met ijze- itoen, grote keistenen en zelfs Toen een van hen met een tout een motoragent in het ge- ireigde te slaan werd de jonge- Mgeknuppeld. Hij werd met «nde verwondingen naar een touis gebracht. j kilometer rijden en fo kten in Hulst. Pagina 2 |*'Ppelen als schapevoedsel. Pagina 3 [«weeën van het nieuwe Pagina 5 I ;ü!«re synode der Zeeuwse [^meerden opereert al- Pagina 7 JWeen bevrijdt Schijf van Pagina 5 werise belangen sterker PMux-i ux-gedachte in Philips' Wdpleidooi. Pagina 11 ■Mees tikte niet aan. Pagina 15 51en Gazelle uit de wie- Pagina 19 (Van onze redactie binnenland) EETHEN De 9-jarige Arie Ka merman uit Drongelen, die in Eethen op een mestverspreider die gekop peld was aan een landbouwtractor meereed is gisteren om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de combinatie, die eerst tot stilstand was gebracht, uit eigen beweging weer ging rijden. De jon gen sprong eraf en werd tussen een boom en de mestverspreider dood gedrukt. DAKAR (AFP) De mysterieuze epidemie, die op het ogenblik in Guinea heerst, heeft tot dusver 30 mensenlevens geëist. In Conakry, de hoofdstad van Guinea, zijn 150 ge vallen gemeld van mensen, die door de onderhavige ziekte zijn aangetast. Dit is gisteren in Dakar uit welin gelichte bron vernomen. Utrecht - Tel- 030 -1659I- vjn van de afdeling maal- iiliLjj station Voormaalderij indol "ageningen is door Rilt af^zaak v°or het grootste Itiste Er ging behalve phiur1 Braan «ok kostbare I "ut verloren. PtNio I"! Haarlem een ont- en u rd tussen het Ne- l-'t 1 Duitaa episcopaat. IslrdinP,i LPemen van Duitse schrm ^offner van Keulen P.Tan Osnabrück en van f'tosclmni kardinaal Alfrink I ieel, Drnst, Bluyssen en I (Van een onzer verslaggevers) KIEZEGEM/BREDA Een zware muur van de pastorie in het Bel gische Meensel-Kiezegem is de beruchte bende die de laatste maanden in de Nederlands-Belgische grensstreek talrijke radio-t.v.-zaken op wild-west-wijze heeft gekraakt, fataal geworden. Beladen met rijke buit van vijf kraken in Charleroi zijn de drie bendeleden in Kiezegem met een gestolen Citroen ID in de nacht van maandag op dinsdag uit de bocht gevlogen. Ditmaal hadden de mannen ook een juwelier aan gedaan. De Nederlandse Dolle Mina's hebben zich solidair verklaard met de vrouwenstaking die gisteren in de Verenigde Staten is gehouden. Gistermorgen meldden zij zich bij het Amerikaanse consulaat-generaal op het Museumplein in Amsterdam om de aldaar werkende Amerikaan- sen te wijzen op het feit, dat zij zich solidair zouden moeten verklaren met de actie van hun zusters op het thuisfront. (ZIE OOK PAG. 5) (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Op basis van een langjarig contract met het chemische wereldconcern Dupont de Nemours heeft de directie van de Oranje-Nas- saumijncn in Heerlen besloten onder de naam Ornatex op het industrieter rein Dentgenbach in Kerkrade een nieuwe onderneming te beginnen. Deze gaat zich bezighouden met het gereedmaken van synthetische vezels voor de textielindustrie. De rond 10 miljoen kostende fabriek moet midden 1971 kunnen starten. In eerste aanleg zullen 150 man werk kunnen vinden. De directie van de mijnen verwacht van deze fabriek een sterke uitgroei: begonnen wordt met een grondoppervlak van tegen drie hectaren, doch op Dentgenbach worden 14 hectaren in totaal aange kocht. Eén van de drie, de 18-jarige E. S., is ernstig gewond geraakt. Niette min hebben dé twee andere bende leden nog kans gezien hem in een snel gestolen Fiat over te brengen. Later op de dag hebben ze hem ech ter in een ziekenhuis te Diest ge bracht, waar de zaak niet vertrouwd werd. Kort daarop kon de rijkswacht de 19-jarige H. B., die evenals S. uit Xessenderlo komt, arresteren. De vermoedelijke hoofddader, de 26-ja- rige L. T. uit Vorst in de Kempen, is echter wederom de politie te vlug af geweest. De drie Belgische verdachten hebben tot nu toe voor vele tien duizenden guldens aan radio's, tv's, bandrecorders, platenspelers en der gelijke geroofd. Ze opereerden in minstens vijftig zaken in Nederland en België. Voor wat Nederland betref) hebben ze plaatsen van Maastricht tot Hulst gekraakt. In West-Brabant: Breda, Zundert, Ossendrecht en Rijsbergen. Hun werkwijze wordt door de po littie als „doldriest" bestempeld. Meerdere malen zijn ze op het nip' pertje aan de politie ontsnapt. |n St.-Pauwels moest een rijkswachter voor zijn leven springen toen het drietal op hem inreed, nadat de rijks politie van Hulst een wilde achter volging was begonnen. Dat was vorige week vrijdag. De werkwijze van de bende was steeds dezelfde: Er werd een aan trekkelijk object uitgekozen (in Ne derland niet verder dan op een af stand van tien kilometer van de grens); met een iedere keer elders gestolen auto werd achteruit de win kelruit aan diggelen gereden, waarna twee man zo snel mogelijk zo veel mogelijk uit de etalage namen. Om hun opsporing te bemoeilijken brach ten de „ruitenrijders" de gestolen auto's na gebruik terug naar de plaats, war ze die gestolen hadden. De drie inbraken in Hulst hebben de mannen inmiddels bekend. Het onderzoek in deze enorme zaak is nog in het beginstadium, zodat over de volledige omvang van de diefstal' len van het drietal nog niet veel be kend is. De voorvluchtige Thijs is nog geen jar geleden uit de gevan genis ontslagen waar hij een straf voor soortgelijke delicten uitzat. De politie verwacht nog wel het een en ander te zullen vinden. In Carleroi schijnt voor het eerst ook een juwe lier te zijn beroofd. Het is vrijwel zeker dat de drie Bel gen niet in Nederland berecht zullen worden. Dit in verband met het feit dat zij voor dezelfde soort inbraken ook in hun eigen land worden ge zocht. Behalve de inhoud van de koffer in de Kiezegem gestrande auto heeft de Belgische politie (nog) niets van de grote buit kunnen terugvinden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het eind van de ille gale horlogeverkoop in de Hulster binnenstad schijnt definitief in zicht. Het college van b. en w. heeft de gemeenteraadsleden een concept-ver ordening toezicht op kooplieden toe gezonden, die het de politie mogelijk zal moeten maken, krachtiger tegen de illegale opererende woonwagen bewoners op te treden. De verordening zal nog in de raads vergadering van deze week aan de orde komen. In de pre-adviezen, waarvan het voorstel wordt verge zeld zeggen b. en w. „Toeristen en andere bezoekers van de binnenstad van Hulst worden de laatste maan den op de openbare weg regelmatig lastig gevallen door kooplieden, die zonder vereiste ventvergunning onder meer horloges te koop aanbieden. Voor de ambtenaren van de politie is het bijzonder moeilijk overtredingen te constateren van de in de algemene politieverordening van de voormalige gemeente Hulst opgenomen verbods bepalingen om zonder ventvergun ning waren te koop aan te bieden". Gezien de wenselijkheid van een snel en afdoend politieoptreden wordt voorgesteld de verordening te laten ingaan, onmiddellijk nadat ze is vast gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/AMSTERDAM Volgende week woensdag of don derdag zal de Tweede Kamer een debat wijden aan de charges van marine-mensen dinsdagavond in Amsterdam. Op verzoek van oppo sitieleider Den Uyl (PvdA) heeft Kamervoorzitter Van Thiel minis ter-president De Jong gevraagd op korte termijn de Kamer in te lich ten over het optreden van marine-personeel in Amsterdam. Vóór dinsdag zal de regering aan de Kamer een nota overleggen, aan de hand waarvan kan worden gedebatteerd. Bij het kamerdebat zullen behalve de minister-president aanwezig zijn de minister van Binnenlandse Zaken, Defensie en Justitie en staatssecretaris Van Es van Marine. De heer Den Uyl zei in de Tweede Kamer het gebeuren van dinsdaga vond als bijzonder ernstig te be schouwen. „Daar heeft namelijk ma rinepersoneel de wettige organen van de rechtsorde terzijde gescho ven. Dit is een hoogst gevaarlijke inbreuk op de democratische rechts orde", aldus drs. Den Uyl. Hij wil volledige opening van zaken over het marine-optreden. Met name moet inzicht geboden worden over de manier waarop deze actie is ge organiseerd en over degenen die voor die organisatie verantwoorde lijk zijn. De heer Koekoek (Boerenpartij) verzette zich met zijn fractie als enige tegen het verzoek van drs. Den Uyl, omdat hij vreest dat diens verzoek alleen gericht was tegen het ook door hem afgekeurde optreden van het marónepersoinieei. In een telegram aan de ministers van Justitie en Defensie verzoeken zeventien juristen, verbonden aan de juridische faculteit der universiteit van Amsterdam, een strafvervolging te doen instellen tegen de mariniers en matrozen, die 25 augustus de op de Dam aanwezige personen met geweld verdreven. Het is volgens deze juristen „onaanvaardbaar dat georganiseerde groepen onbevoegde- lijk de rechtshandhavende taak van de politie overnemen. Dit klemt te meer nu het hier een in overheidsu- niformen optredende groep betrof". Tot de ondertekenaars van het tele gram behoren mr. P. Nicolai, dr. J. D. van der Meulen, mr. E. C. M. Jurgens en mr. Alex Komen. Dezelfde groep heeft een brief gestuurd aan B. en W. van Amster dam waarin ze vragen of uit het afkondigen van het slaapverbod voor de Dam en omliggende straten mag worden afgeleid dat binnenkort ook het autoverkeer in de betrokken straten zal worden verboden. Het is B. en W. immers bekend, zo stellen dieize juristen, dat giftige en stinken de uitlaatgassen van auto's een ern stige aantasting betekenen van openbare hygiëne en volksgezond heid. Dat voorts het voetgangersver keer in de betrokken straten bij herhaling ernstig wordt gehinderd en belemmerd door op verboden plaatsen met name op de stoep en in de directe nabijheid van zebrapaden geparkeerde auto's. Dat tenslotte ie der dagelijks in de betrokken stra ten door automobilisten gepleegde wetsovertredingen kan constateren. De juristen vragen B. en W. ken baar te maken binnen welke termijn zij denken over te gaan tot het bovenbedoelde „slaapverbod' voor auto's op de Dam en in de omlig gende straten. DE luchtvaartmaatschappijen verlie zen jaarlijks ongeveer zes miljoen dollar door vervalste biljetten. T»OVEN Amsterdam heeft gis- -LJ teren in de lunchpauze een vliegtuig gevlogen dat achter zich een sleep had met de tekst: „Dank aan de marine". Dit was kennelijk bedoeld voor de blik semactie van de 80 mariniers en matrozen dinsdagavond bij het Nationaal Monument op de Dam. Het vliegtuigje, een Piper Cub, fs eigendom van het reclame vliegbedrijf „Skylight" uit Loos- drecht. De directeur, de heer J. Daamse, deelde mede dat de op drachtgever voor deze „vliegende dank" uitdrukkelijk had gezegd dat hij anoniem wenste te blij ven. De woorden „dank aan de" waren in zwarte letters uitge voerd, „marine" in rode. Deze kleuren zouden gekozen kunnen zijn omdat zij in het Amster damse stadswapen voorkomen. WILHELSHAVEN (Reuter) r.r - - - Rotterdam, Wilhelmshaien in Duits land en de Engelse haven Teeside zijn de mogelijke eindstations van een pijpleiding onder de Noordzee. Dit is van welingelichte zijde bij de olie industrie in Wilhelmshafen verno men. •Een internationaal consortium dat geleid wordt door Philips Petroleum Corporation Europa-Afrika is van plan een pijpleiding aan te leggen om de olie te transporteren die zal worden aangeboord in de olievelden in de Noordzee ten zuidwesten van Noorwegen. De beslissing over het definitieve eindstation van de pijp leiding zal na de zomer genomen worden. (ADVERTENTIES) (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25,Breda,Tel. 01600-306501 lakens en slopen (Van een onzer verslaggevers) GOES „Mijn man ziet graag wat van het buitenland", zegt me vrouw M. Korsuiz uit de Willem Zelleweg in Goes, wier man, de 45- jarige eigenaar van een stukadoors- bedrijf ran de Westhavendijk D. B. Korsuize, een van de zeer weinige Nederlanders is (en de enige Zeeuw) die met Feijenoord naar Buenos Aires is gereisd voor de eer ste wedstrijd tegen Estudiantes om de wereldbeker voor landskampioe nen. „Hij heeft niet echt verstand van voetballen. Hij kent bijvoor beeld de spelregels niet zo. Hij heeft zelf nooit gevoetbald of een andere sport gedaan. Dat komt om dat hij uit een arm gezin komt (in Wissenkerke) waar hij dadelijk na de schoolbanken aan de slag moest. Sinds enkele jaren kijkt hij op de televisie naar voetballen en sinds dien ziet hij het graag. Plaatselijke clubs of andere eredivisieclubs ziet hij nooit". Mevrouw Korsuize is met haar man mee geweest naar Milaan, toen daar in mei door Feijenoord de Europa-cup werd veroverd op Cel tic. „Het was een gezellig uitje. Vooral de sfeer daar was fantas tisch. Het voetballen zelf interes seert me erg weinig. Maar nu heeft een vriendin van me, mevrouw 1. Domisse, die twee huizen verder woont, me overgehaald om tot drie uur vannacht te blijven kijken. Haar man interesseert het niet, maar haar wel". De heer Korsuize heeft de laat ste tijd alle Europa-cupwedstrijden van Nederlandse clubs meege maakt. „Mijn man is geen speciale Feij- enoordfan. Als het Ajax is, dat om de cup moet voetballen, gaat hij naar Ajax kijken. Maar als het ADO is of Haarlem, gaat hij even goed die clubs aanmoedigen", zegt mevrouw Korsuize, die hiermee wel verraadt dat zij het een en andei van de Nederlandse voetbalclubs afweet. „Ja, ik kijk ook wel naar het voetballen op de t.v. De namen van de clubs weet ik van het toto papiertje. Nee, ik vind het helemaal niet erg dat mijn man daar alleen naar toe gaat in Buenos Aires. Ik heb laatst vier weken met de kin deren hi Domburg gezeten met va kantie, en mijn man was gedurende de twee weken van de bouwvakan- tie ook daar en tussendoor nog een paar keer Maar om nu mee te gaan is mij wel een beetje te ver. Boven dien: mijn man mag het er best eens een keertje van nemen. Hij zegt altijd: „In een café kom ik nooit. Dan kan ik voor de daar uit gespaarde centen op reis. Nee, mar sen slaap ik niet uit. Mijn kinde ren moeten er vroeg uit om naar school te gaan I I I

de Stem | 1970 | | pagina 1