Soeters wil op bondskosten spelen, maar: ,DE K.N.L.T.B. MOET ER MEER GELD TEGENAAN SMIJTEN Trainers niet gecharmeerd van „voetbalracket".... Nederland op de goede weg Stalen rackets partners ZEILCOACH IS OPTIMISTISCH Sneek: titel bij amateurs Doorbraak ?4B^S8as«!ag!aiBg!« p%SSgS»m>s88H:aii9 as—SSEïïWW^tl l-MODELENGTE AFKNOOPBARE IIP LANG Is INSNOER EN 4 SPORTIEVE EN [END LODEN IN 1.0. GROEN. ,T/M44. Andere vorm Uitgekeken OPBOUW TIJDROVEND BEWIJZEN 16 I mnixisic ï.;S}S:.-iï::::ii SÏ| *i .*>:::::::s:iy v;;:ssss:"S.'j X[,(ft fM#»dr«jp»jPi£dr Tjr*ira»»«ojr-!i«*B««ciffiiffiaifft, mxatj Mil ,i' -.«WJPVHW Hf JTSJTK «TM JDUffM VB 3 0 311 V DE STEM VAN DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 (Van onze speciale verslaggever) TURIJN Als Peter Soeters (23) zich bijna drie uur lang een arm I ait 't lid heeft staan te slaan in bloedheet Turijn, pakt hij zijn 3 stalen rackets, drukt ze innig tegen zijn borst en laat ze niet meer los totdat I tij de bus in stapt die hem naar zijn hotel moet terugbrengen. Italia- „en zijn net raven, alles wat blinkt verdwijnt in een ommezien in Imn tassen. Ze kunnen Peter Soeters alles af nemen maar van zijn stalen rackets moeten ze toch echt wel afblijven, want dat is zijn .symbool van kracht" geworden. Vorig jaar, toen hij afgunstig keek naar zijn jongere vakbroeders, die op bondskosten nutteloze tripjes tonden maken, stelde hij zichzelf de vraag of hij ooit nog eens hoger !0u kunnen klauteren dan de niet onverdienstelijke positie bij de Nederlandse toptien of er misschien zelfs in zou slagen de muur te slechten die alle Nederlanders, Okker uitgezonderd, tegenhield op weg naar succes op Wimbledon. Hij had zijn studie. Zeker daar I Soa hij altijd op terugvallen, maar jaar het hem om ging was te de- Lonstreren dat Hemmes en Hordijk, I 'roch de nationale kampioen Niek I fleury betere waren dan hij. Op dat moment kwam het stalen jacket enigszins in de mode. Tony Hoche, de Australische krachtpatser I -reduceerde hem min of meer. an dat moment af stevende Peter I Soeters in sneltreinvaart naar de I positie die hij zichzelf had toege- I jacht. De stalen rackets waren zijn Peter Soeters werd eensklaps ge peesd op toernooien waar hij voor- dien na enkele rondes al uit werd igen. Peter Soeters veroverde I vele palmares, maar struikelde toch lillen hij over de eerder geciteerde I muur trachtte te klimmen om einde- I lijk ook eens zijn gezicht op echt I tabledon te laten zien. Een troost: Hemmes en Hordijk Ide meisjes die de KNLTB be- limgrijk genoeg achtte om cijfers liet een paar nullen aan uit te I geven, vertrokken al veel eerder uit I Londen. Ze hebben Wimbledon al- jleen van buiten gezien. De door- van Peter Soeters werd alge- Ineen erkend, zelfs door de strenge Irejenten van vaderlandse bodem, Hie hem aanvankelijk finaal over let hoofd hadden gezien. En toen [het Nederlandse tennisseizoen aan satste fase begon, stond hij aan I'M hoofd van de meute die zich probeerde te maken. Peter ■Soeters werd als eerste geplaatst voor de nationale kampioenschap en, die Schevepingen jaarlijks zo- I veel verrassingen oplevert. Maar zie, I nt zich aankondigde als een gewel- "dige surprise mislukte op de Metz- i waar Peter Soeters zijn klas- smoest bewijzen. De oorzaak? Pe- Soeters: „Ik was ontzettend |ïtoeg in vorm. Een maand eerder i de rest dacht ik. De kans be lt dan dat je ook een maand |eerder dan die anderen weer uit i bent. Ik weet het niet zo heel |erg zeker, maar ik heb gewoon dat il gekregen. In de kwartfinale I noest ik tegen Fried Schmitz. Nor pal pak ik die wel. Nu durfde ik IManaal niets. Fried heeft een vre selijk zwakke eerste en tweedie op lag. In een gewooin fijn partijtje kan li hem dat laten voelen. Nu durfde |i niets. „Ik had steeds wel naar dat lat kunnen rennen maar dan had ik pielt geforceerd. Dat wilde ik l'Wkomen. Ik dacht: als hij nu ook ,M fouten maakt,, staan we quitte. Paar heb ik steeds weer aan ge- Itaht. ik wilde niet afgaan." I - tnl k®b ik ook steeds gewipt en wernooien ging het echt fijn met versum was mijn top. Goed, (ADVERTENTIE) erg slecht, je moet ze de tijd gun nen. Als Fred en Jan overal lezen dat ze er nooit komen, dan komen ze er ook nooit. Evert Schneider heeft makkelijk praten. Hij kan best zeggen: „dat ik in de finale ben gekomen, is een schande, want ik ben al oud en ik doe helemaal niets meer". Maar hij heeft nooit gezegd waarom het nu een schande is. Hij had niets te verliezen. Als ze hem in de eerste ronde hadden gepakt, zou hij waarschijnlijk hebben ge zegd: „Oké mag het even, ik train nooit". Maar ik weet dat hij zes weken voor de nationale iedere dag heeft geoefend. Dat is precies ge noeg om in vorm te komen". Tony Roche, de Australische krachtpatser, die het stalen racket min of meer introduceerde. buitenland te gaan, maar dan kon ik met meisjes, maar leerde ik niets. Ze hadden toen veel minder geld. Dat is veranderd, maar ik geloof toch dat we naar een sponsor zitten te snakken. Als* ik die Engelsen zie lopen met B.P. op hun borst dan denk ik: voor die mensen zou ik best willen spelen. Wat heb je er nu aan om vijfendertig uur per week balletjes te slaan op Mariahoeve, dan kots je van elkaar". Na de nationale sprak ik met Peter Scholz, die is nog ouder dan Evert. Hij zei tegen me dat hij nu veel sterker speelde dan vroeger. Dat is met Evert ook zo. Piet van Eysden 'werd in 1961 kampioen van Nederland. Dat moet dan een tijd geweest zijn dat het Nederlandse tennis op een hoger vlammetje prut telde. Ik geloof dat niet. Van Eysden is minstens van gelijke kracht als Hemmes nu. Van Eysden heeft Wimbledon trouwens ook nooit be reikt. Ik geloof dat we in Nederland naar een andere vorm moeten stre ven. We moeten niet doelloos gaan trainen. Veel .wedstrijden spelen, dat is je training. Het zit er wel in dat ik door de bond uitgezonden zal worden, dan zal ik mijn eisen stel len. Die zijn tamelijk hoog. Ik wil per jaar 35 toernooien spelen anders heeft het totaal geen zin". Van wed strijden wordt je koelbloedig. Ik hoef niet in dienst dus ik wil wel een paar jaar aan tennis besteden, maar als het niet gaat zoals ik het wil, ga ik gewoon verder met mijn studie. Ik weet dat ik er nu rijp voor ben. Vroeger niet. Ze hebben me wel eens aangeboden naar het Ik ben echt uitgekeken op Hor dijk en Hemmes. Want zo komen we er geen van allen. Je moet goede spelers als tegenstanders hebben. Als je dan een keer wint, krijg je zelfvertrouwen. Dat hebben we nu niet. Dan gaan ze met hun rackets gooien. Dat doe je niet als je zelf vertrouwen hebt. Ik gooi nooit met mijn racket, niet dat ik wel zelfver trouwen heb, maar ik vind het echt zonde van die dingen. Willigen ze mijn eisen dan niet in, dan kom ik niet. Dan ga ik studeren. Fred en Jan kunnen niet terug, die moeten op deze manier proberen naam te maken. Ze hebben alle twee alleen maar Mulo: daar kom je niet zo gek ver mee. De KNLTB moet er meer geld tegenaan smijten. De kosten gaan voor de baat uit. Later krijg je het misschien dubbel en dwars te rug. Wsaan deed Peter Soeters niet, IJ? is te intelligent om zijn uitscha- ï'hg belachelijk te laten lijken, '■«gesteld was hij daarentegen Want in het toernooi van de wassingen, Evert Schneider in de «ale, Fred Hemmes kampioen van IJS*'Isnd en Niek Fleury, de natio- I «ie kampioen, geëlimineerd voordat ggoed en wel begonnen was, had I «er Soeters zich in zijn sterkste J^'erkelijk een plekje aan de top ]»"t sla mezelf niet op de borst", Soeters, „maar ik vond het I terecht dat ik als eerste was Ida t - Vroeger ging het zo dat l'Jwmpioen Van het vorig jaar I ™®atisch nummer een werd, I..5 Jat is nu god zij dank veran- |,Zr: heb drie keer tegen Niek en hem alle drie keren Fred Hemmes en Jan tm t ?or maar internationaal ge liet l8, en Ik °°k helemaal niets, lien. Nederlandse tennis trou- m°eten ons niet blind lehhE 0p, wat is geweest. De dames w; "et veel makkelijker als paar daar is het aanbod ook llle" h er' binnen op de „natio- lu_, "ad mijn waarde wat ver is,,,., ,Als je de titel hebt kun je I terecht. Wij zijn niet zo heel (Van onze sportredactie) DEN HAAG Achter de privé- sauna's in de rommelige etalage van de Haagse fabrikant Huysman staat tegen de wand, wat achteloos weg geschoven, een „voetbalracket". Geen opzienbarend apparaat om te zien, dat bovendien al een jaar oud is, maar dat toch van waarde kan zijn voor de Nederlandse voetbalwe reld. Wie de bal met effect tegen het netwerk van nylonband schopt, kan ervan verzekerd zijn, dat deze met dezelfde snelheid retourneert. Een keeper, die veelal op een indi viduele training is afgestemd, zou vooral profijt van deze nieuwe uit vinding kunnen hebben. Ex-Sparta doelman Jan van Beveren testte de voetbalracket het voorseizoen als eerste Nederlandse semi-prof. Zijn enthousiasme over bet gebruik van het apparaat stak hij niet onder stoelen of banken. Maar de Haagse uitvinder Huys man vergat de commercie, dacht aan nieuwe onderwerpen, lanceerde on der meer de mini-stamp, een moder ne springplank, waarmee de gekste capriolen kunnen worden uitgehaald, en zette zijn stalen racket in een hoek, waar het niemand opviel. De fabricage van opklapbare massageta fels, trampolinetoestellen en judo- matten gingen onverminderd door tot het moment, dat het verroeste stalen frame, verstelbaar in alle standen, weer eens in de weg stond in zijn winkel. Weer vatte de Haag se zakenman het plan op de nog nooit in de publiciteit gebrachte voetbalracket op de markt te bren gen, en dat gaat nu gebeuren. „Tot nu toe hebben we het veel te druk gehad om de racket goed te lance ren. Maar daarin zal verandering komen. Ik ben nog even laaiend enthousiast als het vorig jaar en ik weet zeker, dat het apparaat zal aanslaan in de voetbalwereld". Het is natuurlijk nog lang niet bewezen dat het waar is, wat sport- fabrikant Huysman beweert, maar een feit is, dat eerst de spelers van Sparta en daarna de amateurs van het Haagse Quick tijdens de eerste kennismaking met de voetbalracket aangenaam verrast opkeken. De schietzuiverheid en het reactiever mogen van de speler konden door het apparaat aardig getest worden. En daarbij behoefde het niet te blij ven. Wie zich erop toelegde haalde er voordeel uit door de mate van securiteit, waarmee de ingeschoten of ingeworpen ballen terugkeerden naar de eigenaar. Urenlang kon deze dan blijven oefenen. Met of zonder effect mee te geven aan de bal. „Het nadeel van de voetbalracket is. dat het een brok werk uit handen van de trainer neemt. Daarom wa ren de reacties van de oefenmees- ters anders dan van de spelers. Als het echter op de televisie komt, worden de mensen nieuwsgierig en dan krijg ik aanvragen voor demon straties. En dan moeten we eens zien, hoe een grote opgang het appa raat zal maken. Maar het geld er voor, heb ik niet". zegt hij: „Zonder overdrijving dacht ik, dat ik best mocht stellen, dat ik een geboren aanleg heb om iets nieuws te maken". Zijn bewijzen hangen aan de muur. Een serie foto's waarop spaar zame geklede jongedames te zien zijn, moeten de toevallige bezoeker de indruk geven van de mogelijkhe den van een van zijn laatste uitvin dingen tot nu toe: de ski's op wie len. Terwijl ze tien jaar geleden in Nederland niet verkocht konden worden door te weinig animo, kreeg de heer Huysman met zijn ski's op wielen in Canada en Amerika meer vaste voet aan de grond. Op initia tief van een Groningse arts, die daar werkte, kwam men in Noord-Ameri- ka in contact met d° uitvinding van Huysman en volgens zijn zeggen leven nu duizenden sportlieden zich uit op zijn ski's op wielen. Nog kan de Hagenaar Huysman glimlachen bij de gedachte aan al die mensen, die zich door de skirage in het destijds nog lang niet zo drukke straatverkeer vermaakten. Soms, als hij voor zaken op reis moet, nam hij enkele exemplaren in zijn auto mee en demonstreerde hij zijn uitvinding ergens, zo maar in het land, op een marktplein of een gelegenheid die hem geschikt leek. „Een geweldige ervaring", stottert de anders zo rap van de tongriem gesneden zakenman, die even een indruk wekt afwezig te zijn. Dezelf de soort belevenis deed Huysman het voorzeizoen op. Door de uitvin ding van de voetbah-"'ket weer en thousiast als vroeger geworden, plaatste hij het apparaat op speel weiden, waar kinderen volop liepen te ravotten met de bal. Binnen een ommezien waren alle voetballertjes in spé enthousiast voor de mogelijk heden van de voetbalracket. Tot 's avonds laat, toen het donker werd, hebben ze er volop plezier van gehad. De eveneens schilderen de, fotograferende en schrijvende Huysman, die al het piekerwerk al leen doet, heeft niet de intentie rijk te worden door de voetbalracket. Alleen hangt de Hagenaar naar een zekere erkenning ervoor. Daarom poetste hij het verroeste exemplaar schoon en reist hij weer de velden af om een demonstratie te verzor gen. Nick Fleury, die in al zijn (drie) wedstrijden tegen Peter Soeters een nederlaag leed. Of het lukt of niet, zakenman Huysman zal er geen nacht om wak ker liggen. Op de buitenplaats ach ter het huis aan het Notenplein, in Den Haag, staat een zelfgebouwd zwembad, waarin hij alle mogelijke experimenten neemt. Een nieuw project, waarmee de Hagenaar ook grote plannen heeft. Altijd blijft hij bezig. Een uitvinder wil Huysman liever niet genoemd worden. Wel (Van onze sportredactie) MEDEMBLIK Tijd voor karate heeft Jack van Hellemond niet meer. Soms, wanneer hij even vrij is, waagt de 26-jarige zeilcoach zich nog wel eens in trainingspak in de buurt van het veertig jaar oude opleidingsschip Prinses Juliana om zijn conditie wat op peil te houden. Maar daar blijft het in de drukke zomermaanden zo ongeveer bij. Zijn karatehobby, waardoor hij in febru ari voorpaginanieuws van de kran ten werd, toen hij net na zijn benoe ming tot zeilcoach de karatetitel veroverde, is thans definitief naar het tweede plan verschoven. De eerste „fulltimer" in dienst van het koninklijke Nederlands Wa tersport Verbond zit momenteel tot zijn oren toe in het werk. Buiten, waar talrijke zeiljachtjes langs de Prinses Juliana het bedrijvig ha ventje van Medemblik inen uit varen, staat men daar niet bij stil. Het licht dat in de patrijspoort vaak tot 's avonds laat blijft branden, valt niemand meer op. Dat is doodnor maal voor de buitenwacht geworden. De ingewerkte Van Hellemond, vroeger een Finnzeiler, kan nu beter dan een maand of wat geleden beoordelen wat de mogelijkheden in de praktijk zijn voor de Nederland se zeiltop. En als hij daar over uitwijdt wordt onmiddellijk duide lijk dat zijn optimisme voor de toe komst nog groter is geworden. „Als alles zo soepel blijft functioneren ais nu, dacht ik, dat Nederland niet alleen op de goede weg is, maar bij de wereldtop zal komen". Een uit spraak, die goed doordacht is. Een groot compliment maakte Van Hel lemond de technische commissie van de zeilbond, die hem in zijn eer zuchtig streven met alle mogelijke middel en steunde. „Je hoort tegen woordig altijd maar dat coaches overhoop liggen met de bonden in andere sporten. Maar ik verkeer in de gelukkige omstandigheid dat dit prot)l|am jn. de zeilwereld niet he- staaï/Önze samenwerking is op \- "na ëllé fronttn voorbeeldig te noe men".' Als de nuchtere Jack van Helle mond dit vertelt, heeft hij met een groepje jeugdzeilers van ongeveer 15 jaar, dat te gast is op de Prinses Juliana, het trainingscentrum van de bond, een uurtje vrijaf gegeven. Week in week uit, wanneer nieuwe selecties zich aanmelden in Medem blik, moet de Hilversumse sportman waar wat hij in de eerste interviews na zijn aanstelling als coach aankon digde: „Ik ga werken aan de op bouw van een hechte groep achter de huidige topmensen". Van Hellemond doet dat op zijn specifieke manier. Helder formule rend en recht door zee. Erg belang rijk voor jonge mensen. Scherpe uit latingen als: „het spinnakeren ging vandaag slechter dan ik ooit van mijn leven heb gezien" klinken de zeilers van de toekomst niet vreemd meer in de oren. Ze worden stuk voor stuk hard, maar correct op de fouten gewezen. De beste van de aanloopklasse pikt van Hellemond er later uit. In over leg met alle instanties die er voor nodig zijn, wordt uitgezocht in wel ke klasse hun aanleg het best tot zijn recht komt. Ook maakt hij de zeilertjes van morgen meteen duidelijk dat zeilen niet alleen meer bestaat uit stuurkunst, maar ook door kennis kan worden beslist. Zoveel mogelijk theorie leren is daarom een belang rijk agendapunt van zo'n instructie- week. Het optimisme van Van Hel lemond stijgt door de vooruitgang die merkbaar is. „Dit jaar zijn we in de aanloopklasse pas goed gaan meedraaien". Als verklaring hier voor geeft hij op de experimentele wintertraining in de ogen van de meeste wedstrijdmensen was dit ini tiatief een groot succes. Zeilcoach Van Hellemond is er erg blij mee: In het buitenland met name in WestDuitsland, zeilen de echte cracks allang het hele jaar door. Men moet er ook in Nederland aan leren wennen. Zeilen is geen sei- zoensport meer Je bent als je het goed wilt doen het hele jaar in touw". Door het tijdrovende karakter van de zeilsport kreeg Van Hellemond begin 1970 niet iedereen op zijn hand. Talrijke plezierzeilers, die be kwaam manoeuvreerden in de Val kenof Regenboogklasse, weiger den in te gaan op het verzoek van de Hilversummer om deel te nemen aan een van de Olympische klasse. Ze zeiden er doodeenvoudig de tijd niet voor beschikbaar te hebben. Anderen deden het wel Rink Alber- da en Ben Staartjes ontwikkelen zich in de Tempestklasse tot zeer verdienstelijke krachten. Ook Muller komt steeds beter mee. In de Finn klasse heeft Nederland al de top bereikt. Vij f kandidaten, Brink horst, Van Eist, Beek, Kreier en Doeze, kunnen het opnemen tegen de besten van de wereld. Minder goed wordt Nederland vertegen woordigd in de F.Dklasse Alleen Imhoff kan meekomen op niveau. Het slechts is het gesteld met de Solingklasse. In deze groep telt Nederland wel kundige zeilers, maar zij blijven door gebrek aan het juis te materiaal (nog) achter bij de concurrentie. Niettemin heeft van Hellemond ook in deze klasse ver trouwen. De Hagenaar Arie Kleijn voorspelt hij een goede toekomst. „Kleijn is een vent die serieus zijn sport beoefenen en er volgens mij beslist zal komen. Die man heeft een geweldige mentaliteit". Om de kosten het volgende sei zoen voor de zeiiers een beetje te drukken, onderzoekt de adviescom missie van het KNWV de mogelijk heid van het oprichten van een sponsorfonds. Reglementair mag er geen reclame op de boten staan, maar voorzitter Tromp van de advies commissie, acht het niet uitgesloten dat er binnenkort een compromis voorstel uit de bus komt. Door de indiensttreding van Van Hellemond is een begin gemaakt met de professionele aanpak van de zeilsport in Nederland. Niemand twijfelt aan de capaciteiten van de jeugdige Hilversummer. Hij heeft de reputatie een veelzijdige sportman te zijn. In 1962 studeerde hij af op het CIOS, waar hij het vak judo koos. „Ik heb een aantal jaren aan deze sport gedaan, ben toen overge gaan op karate en dat ging toen meteen goed". Zo goed zelfs, dat Van Hellemond in 1969, 1969 en 1970 kampioen van Nederland werd Voor hij landelijke bekendheid kreeg, heeft hij veel werk verricht in de sporthal van zijn vader in de radio- stad. Vanaf die periode dateert zijn eerste ervaring met de topsporters. Hij gaf onder andere de tennis jengdkampioene Dorien Valkerhoff adviezen voor haar conditietraining. SNEEK (A.N.P.) De v.v. Sneek is algemeen kampioen geworden bij de amateurs door op eigen veld de tweede wedstrijd tegen de zater dagkampioen SHO met 3I te win- Sneek had verleden week de eer ste ontmoeting tussen beide clubs in Oud-Beyerland ook reeds met winst afgesloten. Toen was het 21. Voor 2500 toeschouwers trad Sneek dinsdag aan met een versterkte ach terhoede. Eerste opzet was het hand haven van het voordelige verschil, dat in de eerste wedstrijd ontstaan was. Toen echter SHO door de weer herstelde Cees van Bennekom in de 54e minuut de score opende, ging Sneek offensiever te werk, hetgeen resulteerde in doelpunten van Anno Abma (61e min.), Gerrit Abma (68e min.) en Johnny Veluwenkamp (85e min.). Het „voetbalracket", dat uitstekend geschikt is om de techniek bij te schaven. f

de Stem | 1970 | | pagina 17