21.5® 14.95 Holland Pop Festival: tekort ruim half miljoen TIJDENS STAATSBEZOEK PRESIDENT SOEKARNO Geen gesprek met opponenten Weinig animo vrouwenstaking FELLE KRITIEK OP BELEID VAN B. EN W. e^elF ëH 15 i In Amsterdamse gemeenteraad RUS SCHRIJFT BRIEF AAN TIMES 945 riLT D-EL OP VILT 50 ■Sf 6.95 PAVON D ft Commentaar Soeharto's bezoek Meisjeshandel BURGER Moeder vecht met leeuwin ORDER Valse aangifte baby berecht Dr. Frenkel (100) overleden Over behandeling gen. Grigorenko 15 ts Me NU diverse mooie kleu- gevend en geluid- LN 28.70 NU VOOR Vele kleuren, bestendig NU VOOR UW GARANTIE DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het ziet er, on- janks eerdere, optimistische berich- t(Ili niet naar uit dat R'dam ooit nog aen popfestival zal krijgen, zoals dat van 26 tot 29 juni in het Kralingse Bos werd gehouden. De Stichting Holland Pop Festival zit met een te- wrt van ruim een half miljoen en je bankrekening is geblokkeerd op lasl van de schuldeisers, onder wie je gemeente Rotterdam voor ruim (wee ton en de N.V. Bottelo (Coca Cola) voor een bedrag, dat nog' vele uien hoger ligt. „Het is helemaal de schuld van de joèlnemers zelf, van een groot deel 1 hen tenminste", vindt een ver ontwaardigde en tegelijk diep gedes illusioneerde Toosje Knap, die samen met haar man George en vriend Bar ry Visser het gigantische evenement heeft georganiseerd. „We moeten een kleine 60.000 man binnen heb ben gehad en maar nauwelijks de helft daarvan heeft betaald. Daar hadden we gewoon geen rekening mee gehouden, we waren veel te blij, dat ondanks alle moeilijkheden bij de voorbereidingen het festival toch van start kon gaan". Een groot deel van de schuld schuift Toosje Knap op de terreinste wards en het loket-personeel van het Feijenoord-stadion, dat speciaal voor deze gelegenheid was gehuurd in de veronderstelling, dat zij, beter dan wie ook, voor hun taak berekend zouden zijn. Maar zowel een groot aantal terreinstewards als veel loket- mensen van Fejjenoord hebben er een potje van gemaakt en hun eigen kas gespekt, in plaats van die van de stichting. „Over het terrein ging het fabeltje dat wij vanaf de eerste dag al dik aan het verdienen waren, en dat dt directeur van Coca Cola reeds in zijn handen zat te wrijven. Hoe komen ze er in 's hemelsnaam bij. We had den juist het zweet in onze handen staan of we er financieel hooguit uit zouden kunnen springen!" Toosje Knap begrijpt er niets van Maan denlang heeft ze zich met haar man en Barry Visser uitgesloofd om er werkelijk iets groots van te maken. Zelf zijn ze er uit eigen zak alleen al een kleine 10.000 gulden bij in geschoten. „Die zien we niet meer terug, maar dat heb je er dan nog voor over als het niet voor niets is geweest. Maar nou? Iedereen had de mond ervan vol, dat het zo machtig was, maar ze laten ons wel mooi met de schulden zitten, terwijl ze zich in de handen wrijven dat ze zo lekker zonder betalen naar binnen waren gekomen, in de veronderstelling nu eens mooi de Coca-Coladirecteur ge pakt te hebben, die toch al zo'n vette winst zat op te strijken. Intussen moeten wij maar zien hoe we er nu uit moeten komen". „Een week na afloop van het festi val belde een van de deelnemers Toosje Knap thuis op, om haar te bedanken voor de grandioze dagen. Hij bood haar, op grond van geruch ten, dat de stichting een enorme strop aan het festival zou hebben ge had, aan om een actie op touw te zet ten om alsnog voldoende geld bij een te krijgen. „Ik heb toen de boot maar even afgehouden omdat we nog niet voldoende inzicht hadden, maar als diezelfde man nu weer zou opbel len, dan zou ik een gat in de lucht springen. Als nou eens iedereen, die voor niks naar binnen is gekomen, ook de stewards, die dik geld heb ben verdiend we hebben hen met tinnetjes vol geld zien rondlopen eens over de brug kwamen en alsnog geld zouden bijeenbrengen, dan zou er tenminste weer over een popfes tival te praten zijn. Maar nu krijg je toch niemand meer zo gek om ons een lening te verstrekken?" De laatste hoop op leniging van de financiële nood is nu gevestigd op de opbrengsten van de film, die de Amerikanen, Duitsers en Engelsen in het Kralingse Bos van het popfesti val hebben gemaakt. „We hebben een deel van de royalties bedongen", wil Toosje Knap nog wel kwijt. Soeharto moordenaar" is een kreet, die momenteel op vele I muren en schuttingen in Nederland e lezen staat. Er blijkt uit dat be- uald niet iedereen content is met iet bezoek, dat het Indonesisch j staatshoofd binnenkort aan ons land al brengen. Van een zeer grote oppositie kan [overigens niet gesproken worden, j Dat heeft de Brandpunt-enquête van ze week wel uitgewezen. Het ver- I is afgezien van Zuidmolukkers- jroeperingen, namelijk geconcen treerd in de hoek, die men als „links" pleegt aan te duiden. Aan Soeharto wordt medeplich tigheid verweten aan de moord op 1 honderdduizenden Indonesische |tommunisten na de mislukte staats- van enkele jaren geleden. Verder wordt hij primair verant woordelijk gesteld voor het gevan- 1 houden van duizenden Indone- lyërs, politieke gevangenen, die raar geen kans krijgen zich voor de I rechter te verdedigen. Hoe men ook over de mate van Ischuld moge denken, deze zaken terpen een schaduw over het ko kend staats iebezoek. Zij maken dat 1 óezoek echter niet onmogelijk. Juist Iomdat ditmaal voorzien is in een Imtmoeting met het Nederlandse I parlement kan uit dit bezoek meer Igroeien dan een verbetering van za- ilijke contacten. Er kan nu ook ge lsproken worden over de werking, 1e betekenis van de democratie. „Links" zal echter wel blijven Vageren. Voor zover hier sprake is lam een constructieve poging om 1 nacceptabele toestanden in Indo- I resië te corrigeren kan op veler feun gerekend worden. Het zal ech- 1 ter wel niemand ontgaan dat de agi- I Me ook (en misschien wel op de eerste plaats) geleid wordt door lie- Iden, die duidelijk politieke bijbe- telingen hebben. Of dat nu Peking-communisten Izijn of Moskou-communisten, op het |stuk van politieke moorden en con- IMntratiekampen hebben Rusland en I 'Aao-China zoveel boter op het "oofd, dat het verzet van die kant Mn het bezoek van Soeharto als |<olstrekt onzindelijk moet worden aangemerkt. hier geidt het parool„Verbeter l«wereld en begin bij uzelf." jjjf deze week in de openbaarheid gekomen handel in Indiase «eisjes door r.-k. geestelijken ten 'te van onderbezette kloosters kan idlijk meer ontkend worden. De "Ue die dat nog halsstarrig pro- •!sr| is de Osservatore Romano. Na- Wlijk zal er nog gepraat kunnen 'teen over de vraag of en in hoe- hier van „koehandel", van ju- foute praktijken, gesproken worden. Er zal wel weer veel te trouw zijn gehandeld, en sleutelfiguren zullen mis- c aan de schandpaal moeten. r9erlijk |s hierbij vooral de wijze de kerk zich weer eens aan uiten)wereld manifesteert. Pre- .J a's de overal ter wereld autoriteiten die schanda- I- 'efst in de doofpot stoppen en, er iets uitlekt, prompt beloven |Cde,rZOek te 2U"en instellen. IJ de enige zorg is: hoe ver- I j voor mijn kinderen. iHn r!jler V00r die kerk' juist in Fr'' ^aa.r'n z'i althans hier en Lea 9 's los te komen van Leuu,Vkr0?dercle 'ma9e en een :^ldkrÜ9t,dat weer aan- ^nkzinn I socialistische senator dr. Queri- ,t°.i^eekt er bezwaar tegen ge he le 1 lcen ,a.er zoveel personen Ld" 2''n k'l de plaatsing van ie- H» een krankzinnigengesticht. "i t teveel. Natuurlijk moet ter u °i.Ver bet algemeen scherp tie v Sn da' er te vee' bureau- !'teelo0rt1! ki'ken bij in wezen "er»n 2aken- Waar in dit geval I's Wei W da' er beter te veel dan 'n,9 personen te maken kun- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er wordt niet aan gedacht een gesprek te arrangeren tussen president Soeharto van Indonesië en de heren Manusama (president van de republiek der Zuid-Molukken) en Nicolaas Jouwe (leider van het stre ven naar een onafhankelijk West-Irian). Dit is gisteren, op een persconferentie van de rijksvoorlich tingsdienst over het komende bezoek van president Soeharto, nog eens nadrukkelijk gesteld door de heer Siri, persattaché van de Indonesische ambassade in Den Haag. De heer Siri zei dat men van Indonesische zijde aanneemt dat de heren Manusama en Jouwe „reeds Nederlanders zijn geworden". Zoals bekend is er vooral van de kant der Zuidmolukkers met klem aangedrongen op een ontmoeting tussen Soeharto en Manusama. Op het programma staat ook een „bespreking" tussen de president en vier van zijn adviseurs met leden van de vaste commissie voor Buiten landse Zaken en Ontwikkelingssa menwerking der Tweede Kamer en der Eerste Kamer en de vaste com missie voor handelspolitiek dor Tweede Kamer. De heer Siri zei dat het karakter van deze bijeenkomst nog niet vaststaat. Wel vertelde hij dat president Soeharto in het Indo nesisch een rede zal houden die in het Engels wordt vertaald. Engels zal trouwens de officiële voertaal zijn tijdens het gehele staatsbezoek. (De officiële speeches tijdens het galadiner in Huis Ten Bosch van ko. ningin Juliana en president Soeharto worden evenwel in resp. het Neder lands en het Indonesische uitgespro ken). Het is de bedoeling dat over de bespreking met de kamercommissie na afloop voor de pers verslag wordt uitgebracht door K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer in zijn kwaliteit van voorzitter vain de commissie van Bui tenlandse Zaken. Beziën wordt nog of er een ontmoeting kan worden ge arrangeerd tussen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, en Nederlandse pers vertegenwoordigers. De heer Malik vergezelt president Soeharto tijdens zijn bezoek. President Soeharto zal steeds in burger gekleed zijn. Over het reeds gepubliceerde pro gramma van het bezoek zijn nog de volgende bijzonderheden te vermel den Op de eerste dag van het bezoek (1 september) zal de Haagse burge meester Marijnen op paleis Huis ten Bosch een bezoek brengen aan presi dent Soeharto en hem een geschenk aanbieden. Dit is zo geregeld omdat burgemeester Marijnen die dag mid den in de officiële installatieplech- cigheden van de nieuwe Haagse ge meenteraad zit. Om dezelfde reden gaat president Soeharto niet meteen al de eeiste dag naar Amsterdam, omdat daar burgemeester Samkalden om dezeifde reden gebonden is. De kransleggingspleehligheid bij het Nationaal Monument op de Dam (ADVERTENTIE) BETERE MANNENMODE NOG SLECHTS ENKELE WEKEN RECHTSTREEKS UIT DE FABRIEK Top-confectie tegen de meest spectaculaire prijzen. Kostuums vanaf f 75,- Jasjes vanaf f 35,- Overjassen vanaf f 35,- Broeken slechts vanaf 15,- Het enige wat aan de kleding ontbreekt is het etiket van de betere detaillist. Alle werkdagen van 9.00- 18.00 uur (ook op de koopavond vrijdag geopend) fabriek West Brabant: Etten Leur Moerdijkse Postbaan 18 Em.HERTZBERGER Confectiefabrieken nen hebben me! het opsluiten van geesteszieken. De historie kent ge noeg voorbeelden waarbij iemand ie gemakkelijk voor krankzinnig is versieten. En uit onze tijd weten we dat dictatoriale regimes (i.c- Rusland) zich er niet voor schamen politiek ongewenste personen door een rech ter krankzinnig te laten verklaren. op 2 september, zal slechts tien mi nuten in beslag nemen. President Soeharto zal zich lopend van het pa leis op de Dam naar het monument hegeven. Op de laatste dag van zijn bezoek. (S september) brengt president Soe harto een bezoek aan Bomjda's proef- boerderij in Wassenaar. Het draai boek zegt daal over: „Tijdens een rondgang door het bedrijf wordt na het tonen van de fokstier een bezoek gebracht aan oe kalveren op stal en de loopstal voor pinlken. Daarna wordt een demonstratie vam gra-sin- kuilen gegeven. Na een bezichtiging van de bostelkuil gaat het gezel schap naar de stal met melkkoeien waar het machinaal melken wordt gedemonstreerd. De rondgang wordt besloten met een wandeling naar de weilanden, waar zich koeien, kalve ren en schapen bevinden". LONDEN (AP) Een moeder heeft in het dierenpark van Woburn Abbey gevochten met een leeuwin om haar dochtertje te bevrijden. Het beest had de vijf jaar oude Sian Symond-Jones door een autovenster gegrepen. Haar been werd lelijk toegetakeld maar na operatie werd haar toestand bevredigend genoemd. De moeder van Sian, de 30 jaar oude mrs. Garland Symond-Jones moest in het ziekenhuis worden op genomen voor wonden op armen en handen. NEW YORK (AFP/DPA) In A- merika en in Frankrijk hebben gis teren vrouwen geageerd tegen de achterstelling, waaronder naar hun mening de vrouw te ijlden heeft. De belangstelling voor deze mani festaties was aanzienlijk minder dan de organisatrices hadden ver wacht. In de V.S. gaven slechts weinig vrouwen gehoor aan een oproep om woensdag niet naar het werk te gaan. In New -York was het werk verzuim nauwelijks hoger dan op andere dagen. In Washington hiel den circa duizend vrouwen een be toging waarbij zij pleitten voor het recht op kosteloze abortus en de oprichting van gratis kinderdag verblijven. In Parijs probeerden ongeveer tien leden van de „beweging voor de bevrijding van de Franse vrouw" onder de Are de Triomphe een krans te leggen voor „de vrouw van de onbekende soldaat". Vol gens hen is er altijd nog iemand onbekender dan de „onbekende soldaat" diens vrouw. De de monstranten werden echter direct aangehouden. In New York riep schrijfster Bet ty Friedan (zie ook foto onder) op tot boycot van vier produkten, die „de vrouw beledigen in hun recla mecampagnes". (foto hiernaast). (Van onze correspondent) AMSTERDAM De fractievoorzitters van de PvdA, CPN en PSP in de Amsterdamse raad hebben gisteren in een motie gezegd veront rust te zijn over het feit, dat het college van b. en w. het maandag avond van kracht geworden slaapverbod op de Dam hebben ingesteld zonder dat zij konden steunen op het advies van de commissie van bijstand in de gemeenteraad. Dit is een vam die grieven, die aam het adres vam burgemeester Samkal den werden gesp-uit nadat hij onder afkeurend handgeklap vanaf die pu- ie, de raadsvergadering Dr. Samkalden had. of- hij geen verantwoording schuldig is over het politiebeleid, een debatje toegestaan. Elke fractie kreeg vier minuten de tijd om haar zegje te Voordien was de burgemeester aan het woord. Inhakend op de gecombi- rin-iers-actie van zei hij: „Met gevoelens van teleurstelling en verontrusting maak ik gewag van wat deze week in Amsterdam is gebeurd. Niet alleen vanwege de grote materiële schade die is aangericht, maar vooral omdat er ernstige gewonden gevallen zijn." Vervolgens zegde de burgemeester een onderzoek toe naar het gebruik van vuurwapens aan de kant van de politie, waarvan zoails is gemeld, de 29-jarige fotograaf Daniël Koning een van de slachtoffers is geworden. De beer Samkalden voegde hieraan toe, dat de politie niet alleen een onderzoek instelt naar het tot staafd komen van de rellen, maar met name naar het gebruik vain vuurwapens door twee motoragenten.. De heer Samkalden noemde al met al het beleid met betrekking tot het jeugdtoerisme dit jaar „geslaagd". De verklaringen van de burgemees ter ontlokten enig tumult, niet aüieen aan de publieke tribune, maar vooral aan provo-kabouter-raadslid Roel van Duyn, toen deze een uitgebreid debat, over de affaire eiste. De burgemeester wees dit af. Bij stemming bleken al leen PSP en provo voor een uitge breid debat te zijn. Ofschoon de raadsleden duidelijk niet de mening van Van Duyn en hun pacifistische collega deelden, was er toch ongezouten kritiek op de maatregel van b. en w. om de Dam- slapers vanaf jl. maandag het slapen te beletten. Alleen de christelijke pairtijen wasren iete gematigder im hun kritiek. „Het is van het grootste belang voor onze samenleving dat ordehand having in handen blijft van instan ties, die daarmee zijn belast. Groeps gewijs eigenmachtig optreden, zoals plaats had in Amsterdam, wordt op geen enkele wijze getolereerd of ver- goeilijkt", aldus de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal Maas in een schriftelijke order tot het per soneel Van de marine. Hij wijst hierin het totale personeel van de marine erop dat „een ieder zich onthoudt van acties, die aanlei ding kunnen geven tot ordeversto- rimgen, waar dan ook". De marine-voorlichtingsdienst heeft gisteren meegedeeld dat uit verhoren is gebleken dat de acties van mari niers en marinemensen heeft plaats gevonden, „omdat de naar hun me ning plaatshebbende ontluistering van het nationaal monument niet langer kon worden geaccepteerd". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Tegen de 22-jarige dienstplichtige soldaat Fred O., die vorig jaar december zijn kapitein vertelde dat hij, omdat hij een zoon had gekregen een paar dagen verlof had genomen (wat niet waar bleek te zijn), is bü het hoog militair ge rechtshof vier weken militaire de tentie geëist „Mijn vrouw heeft een zoon gekre gen en daarom ben ik een paar da gen weggeweest," zo meldde de sol daat aan zijn kapitein. Deze ver wees hem naar diens commandant in Amsterdam, en om met bewijzen te kunnen aankomen spoedde Fred zich naar de burgerlijke stand in Haarlem en deed daar aangifte van een zoon met de naam Edward. Toen hij de geboorteakte aan de commandant overlegde, gaf deze hem prompt ver lof met terugwerkende kracht. Alles kwam uit toen Freds vrouw in maart werkelijk van een zoon be viel. Zo, mensen, dat is wat anders dan over het weer kwebbelen, hè? Onze jongens, nóu! Ferme jongens, stoere knapen, wat u zegt! Nu zou ik alleen zo graag willen weten waar u nu aan denkt: aan Feij- enoord of aan de mariniers? In het eerste geval zijn we uitgepraat, want op het ogenblik dat ik dit schrijven moet is FeijenoordEstudiantes nog lang niet begonnen. Tussen haakjes: nog slaperig zeker? In het andere geval moet ik er op wijzen dat mocht het op de Dam wel eens onfris geroken hebben het met het wegvagen van de sla pers bepaald geen matrozengeur en maneschijn is geworden. Als het zo moet heb ik liever wat u- dan marine op de Dam. Natuurlijk zijn er ook wel meer democratisch geaarde jongens bij die „zorg dat je erbij komt"-club, maar het zou goed zijn als die dat eens lieten weten. Suggestie: tatie. een mariniertramsplan- Intussen wordt het bijna pijnlijk als ze je dam-e noemen. Een collega denkt hier dat Feijen oord er nu wel spijt van zal hebben dat premier De Jong niet een vloot- bezoek naar Buenos Aires heeft -ge organiseerd. Samkalden heeft er wel iets bij ge leerd: nooit slapende mensen wakker maken. (Fons Jansen) Ik heb een zonnegroet gekregen van de heer of mevrouw Souke Aalder uit het Amsterdamse, waar ondanks alles toch ook zonnebloemen blijken te groeien. En wel in liet- achtertuintje van deze schrijver (neem ik maar aan). De langste is daar 3 meter 80. Niets bijzonders dus, maar de „dikte" wel. „Een zonne- moeder heeft n.l. 14 zonnekinderen," aldus de briefschrijver. Maar of dat veel is moeten de kenners maar uit maken. Verbaast het u, zo'n schrijven hele maal uit Amsterdam? Och, als De Stem eenmaal een keel opzet Gëk eigenlijk, dat er een bericht gemaakt wordt van het feit, dat een varken een boer' een stuk uit zijn dij been bijt (een paar dagen geleden in deze krant). Hoe vaker immers bijten wij niet in varkensdijen???? Mag zo'n beest nu ook eens wat te rugdoen? Er blijken zelfs in de duivensport- Wereld haviken rond te lopen. „Vakantie-uitkering voor werklo zen, als je dat zo ziet staan, denkt menigeen: Waarom? Niet werken en dan nog met vakantie ook? Jazeker, zeg ik dan, want iedereen heeft toch recht op vakantie, een keertje eruit, nietwaar? Nou, van een werklozen- uitkering kun je niet ook nog eens met vakantie. Dus een vakantetoe slag erbij, net als voor u en mij. Wat het weer in de komende win ter betreft, blijf ik bij mijn eerder zij het met leedwezen gedane vast stelling dat het een zeer strenge win ter wordt. Kenners concluderen dit ook uit het feit dat een collega reeds een week of wat geleden EEN VAN DE BOOM GEVALLEN BEUKE- NOOTJE heeft gevonden. Dat is vroeg. Zo vroeg dat je er koud van wordt. Van de winter dan. Gegroet. MERIJN. MOSKOU (AP) Dr. Zachart Frenkel, schrijver van het ver maarde werk „Hoe uw leven te ver lengen en op uw oude dag actief te zijn" is overleden. Hij is precies 100 jaar geworden. Dr. Frenkel heeft niet minder dan 250 boeken geschreven over tal van onderwerpen die met 't gezond zijn en blijven te maken hebben. LONDEN (Reuter) Een brief, waarin dooreen zoon van een bekende Russische dichter de gees telijke kwellingen worden beschreven, waaraan gene- raal-majoor Pjotr Grigo renko bloot zou staan, heeft het westen bereikt. De brief zou geschreven zijn door Alexander Ese- nin-VoIpe en is afgedrukt op de voorpagina van het Engelse dagblad „The Times". Hierdoor wordt een nieuw licht geworpen op de behandeling van de 62-jarige Grigorenko in de inrichting voor gevangen geesteszieken in Tsjerny- akhofsk, nabij de Poolse grens. De open brief van Volpe is gericht aan de Russische romanschrijver Alexander Solzenltsjin. Volpe. de zoon van de So.jet-dichter Serge Esenin, schrijft dat de gepensioneerde gene- raal-majoor op een zaal ligt naast een moordenaar, die niet verantwoordelijk wordt geacht voor zijn daad. Grigorenko werd vorig jaar in Tasjkent ge arresteerd voor vermeen de anti-Sovjetactiviteiten. Hij mag volgens Volpe In zijn brief geen gebruik maken van enig schrijf materiaal. „Iemand lange tijd in een positie te bren gen waarin het zelfs ver boden is te schrijven, lijkt er meer op dat men hem gek wil maken ln plaats van hem te genezen van zijn ziekte. De psychiaters moeten hier eens ernstig over nadenken." Solzenltsjin is uit de Russische schrijversbond gestoten nadat zijn anti- Stalinistische- romans in liet Westen zijn gepubli ceerd. Enige tijd geleden heeft Solzenitsjin gepro testeerd tegen de behande ling van de bioloog Jaures Medvedev, die enige tijd ui een psychiatrische in richting was geplaatst. Hij noemde de opsluiting van Russen met afwijkende op vattingen in psychiatrische inrichtingen „een lijke moord." I I

de Stem | 1970 | | pagina 13