:L '70 xpo 1970 - cappon Grote deelname - hoge verwachtingen Expo - programma Een beetje pop de GELD LIGT VOOR HET OPRAPEN V.V.V.-man uit Axel meent: .on 1722 obby lat 18 - axel DE STEM VAN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 OOSTERSTRAAT 9 AXEL TELEFOON (0H5S) 2094) it tr ruimte genoeg, eens. reiken wij aan het Pi erde bonnen uit. okken door notaris De VI. advertentieblad van worden afgehaald, na Een week EXPO - AXEL AXEL In de Axelse Expo van dit jaar is bijzonder grote aandacht besteed aan het amu sement, met in de programma's uitzonderlijk veel aandacht voor plaatselijke talenten, zo als The Williams en Bloody Picknick. Tijdens de openingsdagen van de tentoonstelling zal het volgen de programma worden afgewerkt: Zaterdag: Grote balavond met muzikale me dewerking van The Williams. Aan vang acht uur. Maandag en dinsdag: Korte mode-shots van verschillen de uiteenlopendë soorten kledij, afgestemd op zowel jong als oud. Woensdag: Dit is de dag, waarvan al veel Axelse dames, wie weet, al dagen dromen. Dan wordt namelijk de „Expo-missverkiezing" gehouden. Een programmaonderdeel, waar van nogal veel werk is gemaakt. Een deskundige jury zal op deze dag de charmes van de deelne mende dames moeten beoordelen. Meisjes die daar iets voor voelen, kunnen zich tevoren nog opgeven bij J. Dieleman, Bastionstraat 52, Axel. Leeftijdsgrenzen zijn er niet. De muzikale omlijsting van de schoonheids wedstrijd wordt verzorgd door Bloody Picknick. Een van de plaatselijke favoriete groepen, „The Williams" Ook hier weer worden mode-shots gegeven. Donderdag De donderdagavond staat in het teken van Axels twienergeneratie. In de amusementhal kan op deze avond gedanst worden op de mu ziek van Bloody-Picknick en ge keken worden naar korte mode shows. Vrijdag: Dit is de dag van de automobilist. In samenwerking met Simea-club Zeeuwsch-Vlaanderen wordt een concours d'élegance op touw ge zet, waarbij het voornamelijk gaat om de combinatie auto en inzit tende. Er is een jury, die de deel nemers met hun auto op de vol gende punten waardeert: a. com binatie auto-inzittende; b. presen tatie; c. harmonie van kleuren; d. originaliteit. Merk, klasse of duur te van de auto spelen hierbij geen enkele rol. Om 21 uur wordt het amusementsgedeelte van deze ex- podag afgesloten met een bah Zaterdag: Dansavond met medewerking van het Belgische gezelschap „Trio", (Van een onzer verslaggevers) AXEL. Dertig middenstandsbedrijven nemen dit jaar led aan de huishoudbeurs van Axel, die voor de tweede in I successie wordt gehouden, nu onder het motto „Expo Axel 70". Zaterdag aanstaande gaan 's middags de deuren van de immense expositiehal op het Sydlowskiplein voor het publiek sagen wijd open. Tot en met de waaropvolgende zaterdag zal de 1 huishoudbeurs, met uitzondering van de zondag, dagelijks te bezichtigen zijn. Amusement neemt in de Axelse manifestatie deze keer een bijzonder belangrijke plaats in. Niet de belangrijkste overigens. De organisatoren steken niet onder stoelen of banken, dat het commerciële aspect van deze huishoudbeurs voor hen en de [^landhouders toch altijd nog liet zwaarste weegt. „Een fijn amusementsprogramma j ii heel leuk", zegt de heer A. Dey, leen van de organisatoren, „maar ■voor de deelnemende zakenlieden is Ier geen lol aan als mensen alleen paar komen voor het amusement. Kijk, het mooiste zou zijn als we ijvoorbeeld de Beatles naar Axel I aden kunnen halen. Dan zouden re op de Expo ongetwijfeld op zo'n tointigduizend man kunnen reke- sen. Maar hoeveel zouden er naar de stands kijken? Vermoedelijk zou- i ze ze ondersteboven lopen". De Jrganiserende middenstandsvereni- I Sing is wat dit aangaat, nogal eer- I lijk in het blootgeven van haar mo- I lieven. Die zakelijke Expo-grondsiag I leemt trouwens niet weg, dat er .aan I ie ontspanning toch nog Wel meer |dan gewone aandacht is besteed, ai zaterdag na de opening tot en het laatste uur is er iets te ■J neleven, alles geconcentreerd in de ffote hal. Mode-shots (korte modeshows), ra auto-evenement en de „Expo- »iss-verkiezing" vormen de hoogte- punten. Verantwoordelijke man voor i amusement is J. Dieleman. Bij organisatie van deze attractieve antenlokkertjes heeft hij Axels ta- 1 at laten prevaleren. Zo zullen ver- lallende avonden de Axelse pop- ""ep Bloody-Picknick en het orkest Williams te zien zijn. De eerste «P ten gerieve van de jonge ge- I 'Wie, de tweede als verfegen- 'oordiging van het allerpopulairste De Expo-prominenten hebben programma willen maken met hu „voor elk wat wils". Dat Jkt onder meer ook uit de miss- 'bezing waaraan volgens medede- m het programma dames van leeftijden kunnen deelnemen. E hjn bijzonder blij met de grote .^Welling van de zijde van de j«fflwereld voor deze manifesta- |f' vertelt de heer Marijnissen, 'ffleens lid van het organiserend "De heren Dey en Knieriem, |re.van de organisatoren in een A*els drukke winkelstraten. comité. Opvallend is de belangstel ling van de zijde van de eigen middenstand en verheugend de ani mo van bedrijven uit andere stre ken. „Onze grote wens is om van deze Expo in de toekomst een jaarlijks terugkerend evenement van formaat te maken. Of we daarin zullen sla gen is de vraag. We willen in ieder geval de ervaringen met de komen de Expo afwachten om daar onze conclusies uit te trekken", aldus het bestuur van de middenstandsvereni ging. Optimistisch zijn de verwach tingen voor de Expo van aanstaande zaterdag in ieder geval wel. Er wordt gerekend op tien- tot vijftien duizend bezoekers. Wat wordt de bezoekers geboden? Een van de organisatoren daarop: „Nagenoeg alle branches zijn verte genwoordigd met een overwicht in de huishoudelijke sector. Er zullen veel lang bekende produkten te zien zijp, maar daarnaast worden ook nieuwe gedemonstreerd. De nadruk ligt vooral op dat demonstreren, want dat maakt het voor het pu bliek erg aantrekkelijk. De tweede Axelse Expo zal er een worden met een culturele inslag. Met twee kun stenaars zijn onderhandelingen gaande om te komen tot het inrich ten van een kunstenaarshoekje, waar het publiek ze ook aan het werk ziet. Aan levendigheid zal het op deze tweede Expo niet ontbreken als alle plannen van de organisatoren en ini tiatiefnemers kunnen doorgaan. Af gelopen week zijn nog afrondende besprekingen gevoerd, waarrbij on der meer het openingsceremonieel aan de orde is geweest. Voor de opening heeft men een beroep ge daan op burgemeester M. K. van Dijke en voor de muzikale omlijs ting op een van de plaatselijke mu ziekkorpsen. Als zaterdagmiddag om twee uur de officiële opening wordt verricht, zal de expositie op deze eerste dag meteen tot half elf toe gankelijk zijn voor het publiek, met een korte pauze tussen zes en zeven uur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „We gaan een beetje pop-element toevoegen aan de Expo Axel". Aan het woord: Jaap van der Veldt, artistieke snor, kortgeknipt haar, vol gekke idee- en en bovendien etaleur van een groot Axels familie textielbedrijf. Jaap is een van de velen achter de schermen van Expo Axel '70. Naar zjjn ontwerp zal op de ko mende huishoudbeurs een fraaie stand komen. „Geen verkoopstand", vertelt de van energie bruisende etaleur. „Ge woon een lekker hippe tent, waar we iets bijzonders van proberen te maken. De stand wordt van binnen en van buiten zwart. Aan de voor kant komt een „inkijk" met aan het eind daarvan een projectiescherm. Daar gaan we films op draaien van uit een „helse" machine. Erg hip". In de stand, die Jaap van der Veldt ontwierp, zullen vooral jongeren aantrekkelijke facetten kunnen ont dekken. Constant aan de lopende band worden er mode-dia's vertoond en zal er een in Zeeuwsch-Vlaande ren opgenomen levende modefilm met daarin de nieuwste creaties worden vertoond, dat alles vergezeld van de nodige gekke effecten. De mode-films zijn overigens niet het enige. Weken is er gewerkt aan de compositie van een echo-geluids band, die eveneens op de Expo te horen zal zijn. „Je weet wel", ver telt Jaap. „Zoiets waar je één keer „Expo" op roept en het dan nog tien keer achter elkaar hoort, maar dan kanonhard. En verder draaien we gewoon lekker moderne muziek. Hoort er bij. De mensen zullen in ieder geval merken dat we er zijn. Moet ook, vind je niet?" Er zal overigens tussen woensdag en komend weekend nog ontzettend hard gewerkt moeten worden. Woensdag wordt op het Sydlowski plein een aanvang gemaakt met de opbouw van de grote expositie- an nex amusementshal, die uit verschil lende tentelementen opgetrokken zal worden. Als dat gebeurd is, wordt verder de eer aan de deelnemers gelaten om in een tijdsbestek van enkele dagen de zaak in orde te maken. Vooral voor degenen, die er iets bijzonders aan willen doen, be tekent dat een hele opgave. Woensdag beginnen we meteen", vertelt de Axelse etaleur. „De op dracht voor het zagen van alle pla ten is al gegeven. Die dingen moe ten deze week nog opgeverfd wor den. Dan gaan we ook die helse machine vervaardigen, waarin het allemaal gaat gebeuren". Jaap van der Veldt heeft uiteraard zelf al lang een aardig idee van hoe het allemaal worden gaat. Ter ondersteuning van andermans voorstellingsvermogen heeft hij bo vendien nog een maquette gemaakt van de stand, waaraan dan inmid dels ai weer wel het een en ander is veranderd, maar die in grote lijnen toch nog wordt zoals u hem op de foto ziet. Rechts: Jaap van der Veldt („Moet dat nou per se?") en links Johan Knieriem. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Een Belg, die naar Axel komt om te kopen, interesseert er zich niet voor of deze gemeente een zwembad heeft of niet. Bij hem speelt de entourage, waarin hij winkelt de belang rijkste rol en het café waar hij na afloop een pintje kan pak ken. Wat dat betreft kan Axel de toets der kritiek door staan". Dit is de visie van een WV-nian op de koop- en ver koop-charmes van Axel, dat jaarlijks steeds meer klanten van buiten de eigen gemeente grenzen trekt. De afgelopen jaren is het aantal Beigen. dat zaterdags op de Axel se marktvoordeeltjes afkomt, maar enpassant ook wel een paar mid denstandzaken binnenstapt, met dui zenden gestegen. Juiste cijfers ont breken, maar het toenemende aantal Belgische autobussen, dat op zater dagen de stad aandoet, spreekt wat dit betreft boekdelen. Het winkelstadje heeft zich de afgelopen decennia bijzonder sterk ingesteld op de zakelijke belangstel ling van met name de zuiderburen. Dat blijkt het duidelijkst uit de cijfers, waarover de middenstands vereniging beschikt. Axel-stad telt negenduizend zielen. De kern be schikt evenwel over een winkelare aal met een verzorgingscapaciteit van dertig- tot veertigduizend inwo ners. Het duidelijkste bewijs, hoe nauw de plaatselijke middenstand is verbonden met de portemonnee van de kopers van „buiten". De afgelo pen jaren heeft Axel een stelsel van aanlokkelijke winkelstraten opge bouwd. „Naar mijn mening heeft het gemeentebestuur in die zakelij ke welvaart oök zijn aandeel gele verd door er voor te zorgen, dat de potentiële kopers in de binnenstad hun auto kwijt kunnen", aldus een gemeentelijk woordvoerder. En ver der: „Axel heeft altijd al plannen en wensen gehad om het woon- en leefklimaat zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Daarom is er veel gedaan aan verfraaiing van de stad en naar mijn mening niet zonder succes". Axel is bijzonder ingenomen met de Belgen. „Als u zo door de week Axel ziet, dan zou je zeggen wat is het rustig", vertelt een middenstan der. „Maar zaterdags word je hier overspoeld, meneer. Dan kun je in de Winkelstraten en op de markt nauwelijks een voet verzetten, zo druk is het." Wat voor speciale service verleent de Axelse middenstand zijn poten tiële klanten? Koopcentra als Hulst en Sluis houden ook zondags hun winkels open om maar zoveel moge lijk te kunnen „vangen". Commentaar van de middenstand en de gemeente daarop: „Het is niet uitsluitend uit religieuze overwegin gen, al speelt dat ook een rol. We vragen ons evenwel af, of je de zaak niet gewoon gaat verschuiven ais de winkels zondags open zijn. We be doelen: de drukte, die je niet als enig verschil op zondag komen Het is trouwens nog maar de vraag of je voor de zondag perso neel kunt krijgen en of de investe ringen de moeite lonen. Wij betwij felen het". Geen winkelopening op zondag dus in Axel. De Axelaren zelf schrijven hun zakelijk succes voor een belangrijk deel toe aan de winkelentourage: de gezellige win kelstraten met aanlokkelijke etala ges en grote assortimenten. Binnen kort wordt het bestaande arsenaal winkels officieel uitgebreid met de nieuwe passage. Grote wens van de Axeler WV: de vestiging van een motel binnen de gemeentegrenzen. Het succes van Axel als koopcen trum mag volmaakt zijn, op ander gebied schiet de stad tekort. Dat realiseert zich vooral het VVV-be- stuur. Het kooptoerisme. bloeit, het verblijf toerisme is stiefmoederlijk bedeeld. Reden: gebrek aan accom modatie. VVV-bestuur: „Hotelaccommodatie is er voldoende. Alleen mensen die per se niet naar een hotel wil len, kunnen hier nergens terecht. Er zijn te weinig zomerhuizen en er is een chronisch gebrek aan pensions". Aan het begin van het seizoen heeft de VtV een beroep gedaan op de inwoners van de stad, eventuele leegstaande kamers beschikbaar te willen stellen voor pensiongasten. De oproep heeft geen enkel effect gesorteerd en de problemen zijn nog even groot als vroeger. „Onbegrijpe lijk", zegt het VW-bestuur. „Het geld ligt hier gewoon voor het op scheppen. De mensen realiseren zich gewoon niet, dat ze hergen geld kunnen verdienen met het verhuren van kamers. Dat is in wezen een vreemde zaak. Het is wel zo, dat er bijvoorbeeld structurele verschillen bestaan tussen West- en Oost- Zeeuwsch-VIaanderen, maar het is vreemd, dat de mensen in het wes ten al hebben ontdekt dat er een „winstgevend handeltje" inzit en hier in het oosten nog niet". De VVV heeft overigens al laten weten het hoofd niet te lanten han gen. Binnenkort wordt weer bespro ken wat eventueel gedaan kan wor den om in de behoefte aan pension accommodatie in de toekomst toch te voorzien.

de Stem | 1970 | | pagina 9