Bruinisse heeft plannen voor groot recreatiegebied „Oude Wannes" kan liet boeten niet laten ifdeling FINANCIERING AFHANKELIIK VAN DE DELTASCHADEWET MATROZEN EN MARINIERS IN ACTIE LANDMACHT GAAT WERVING REGIONAAL AANPAKKEN Jacht uitgebrand, opvarende gered Duivenexperts spreken elkaar tegen ONDANKS 83 JAREN NOG KWIEK TER BEEN 16.75-1 19.75 5.951 iingenopde IDMAKiNG Drie gewonden bij aanrijding Moeilijkheid Industrie en mosselen Nieuwe uniformen voor Aardenburgse fanfare papier uw pen Amsterdam „Oude knarrenrace" M.S. GEGO OP HAVENDAM Schip omhoog op Oosterschelde Kapelle Biezelinqe DE STEM VAN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 Sportief jurkje van ideaal wasbare bonded Orion. Diverse leuke kleur- kombinaties. 116-146 I Voor baby een praktisch I badstof stretch boxpak, in diverse kleuren. 68-86 (Van onze correspondent) VLISSINGEN. De bestuurster van een Franse personenauto, me vrouw R. L.T. H. en haar drie- en zesjarige kinderen, zijn ten gevolge van een verkeersongeval op de Bur gemeester Van Woelderenlaan te Vlissingen dusdanig gewond geraaki, dat ze per ambulance direct dienden te worden overgebracht naar het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen. De toestand van mevrouw L.T. H. baart zorgen. Het gezin woont momenteel te Vlissingen, waar de heer L. werk zaam is op de Pechineyfabriek. Het ongeluk ontstond op de Burgemees ter Van Woelderenlaan nabij de split sing met de Sloeweg. Een uit Vlissin gen afkomstige bestuurder van een personenauto, de heer J. W. H., kwam rijdende uit de richting Zwaanweg met zijn voertuig in de berm van de Van Woelderenlaan te recht. Hij trachtte zijn voertuig weer op de weg te krijgen en is of geslipt of heeft de macht over het stuur ver loren, waarbij hij in aanrijding kwam met de tegemoetkomende Franse personenauto. De bestuurster van de Franse personenauto moest met een hydraulische pers uit de wrakstukken worden bevrijd. Haar echtgenoot liep lichte verwondingen op. Dit was tevens het geval met de bestuurder en diens echtgenote van de Nederlandse personenauto. Beide auto's werden geheel vernield. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Binnen af- jjeiibare tijd zal in de gemeen te Bruinisse. als de overheid haar medewerking verleent, ten westen van de Sluis in de Creveliiigendam een recreatie gebied van 160 hectare bin nendijks worden ingericht. Jat voorziet in verscheidene campings, parken, parkeer terreinen, horecabedrijven en andere recreatieve voorzienin gen, terwijl buitendijks totaal Jrie jachthavens met een ca ll paciteit van 1610 ligplaatsen anllen worden ingericht met daarbij stranden, speelweiden, botenbergingen, 'n zeilschool, een botel, een jachtwerf en binderzwembadjes. De ge meente Bruinisse zal hiertoe een gesprek arrangeren (met medewerking van Gedeputeer de Staten van Zeeland) in sep tember, met de staatssecreta ris van Economische Zaken, teneinde een gunstige susidie- regeling te kunnen verkrijgen, De doorstoot die Bruinisse wil gaan maken in de richting van de recrea- tie is bedoeld als compensatie van de schade die het stadje lijdt ten ge- volge van de afsluiting van het Brou- wersbaver.segat, in april volgend jaar. De financiering van de plannen, die recentelijk in opdracht van de ge meente Bruinisse zijn uitgebracht door het stedebouwkundig advies bureau Kuyken te Middelburg, is af hankelijk van de Deltaschadewet, die gisteravond in de Tweede Kamer is behandeld, en van de aanleg van een nieuwe provinciale weg, die aan de rand van het nu door de gemeente Bruinisse als recreatiegebied aange wezen grondbezit is geprojecteerd. De plannen zouden in twee fasen moeten worden gerealiseerd. De eerste fase zou binnen vijf jaar in elk geval („wij hopen binnen twee jaar") moeten worden afgerond, de tweede fase zal ongeveer evenveel tijd in beslag nemen. Bij die eerste fase horen onder andere de zonne weiden. een jachthaven voor 500 schepen (die al in 1972 klaar moet zijn) en een camping van 6 hectare, waarvan de eerste fase van drie ha (300 caravans) volgend jaar Pinkste ren in gebruik zal worden genomen. Voor de campings staat een plaatse lijke recreatie-exploitatiemaatschap- pij Brunova op het punt van de grond te komen. Vandaag zal hier over een onderhoud plaatsvinden tussen Brunova, het gemeentebestuur en het provinciebestuur. Een moeilijkheid is, dat een deel van de „Bruse" plannen niet geheel strookt met het voorontwerp tweede herziening van het streekplan Schou- wen-Duiveland. De raad van Brui nisse moet voor september aan het college van G.S. zijn mening over dit ontwerp aanbieden. Het gemeentebestuur vindt dat de nu nog agrarische grond tussen dorps kom en bestaande rijksweg de aan gegeven plaats is voor de toekomsti ge uitbreiding van het woongebied en als zodanig ook in het streekplan moet worden aangegeven. Op de plankaart is ten westen van de Gre- velingendamweg een strook parkge- bied aangegeven met een breedte van ca. 400 meter. De in het recreatie- plan Bruinisse opgenomen kampeer terreinen kunnen daarin niet wor den gerealiseerd, hetgeen echter wel gewenst wordt geacht. In het recrea tieplan is een jachthaven op de „plaat van Oude-Tonge" opgenomen, maar deze is niet in het streekplan opgenomen. Het strand, (van op te spuiten zand) met de jachthavens komt in het streekplan als „water" Een en ander werd door loco-bur gemeester W. van Gilst van Bruinisse bekendgemaakt in een toespraak ter gelegenheid vain de vijfde interna tionale Journalistendag Bruinisse. Hij benadrukte tegenover de uit alle de len van het land en uit België ko mende vertegenwoordigers van de pers- en watersportwereld dat het gemeentebestuur de recreatie en de industrialisatie zoveel mogelijk tracht te bevorderen. Er is momenteel een droog indu strieterrein, terwijl plannen worden uitgewerkt voor een nat industrie terrein. Ongeveer 200.000 ton mosse len uit de Grevelingen zullen na vol gend jaar april niet meer geleverd kunnen worden. „Dit betekent", al dus de heer Van Gilst, „dat in Brui nisse, waar 30 procent van de man nelijke beroepsbevolking afhankelijk is van de mosselvisserij, velen gedu peerd zullen zijn''. De heer C. Jumelet, voorzitter van de plaatselijke WV, die de infor matiedag tot in de puntjes had gere geld, deed een hartstochtelijk beroep op de autoriteiten, om alsnog toe te staan, dat de Bruinisser mosselkwe kers tot de afsluiting van de Ooster- schelde in 1978 gebruik maken van de verlaten gronden van de Yerseke- bank. Niet zozeer als uitstel van executie, zo betoogde de heer Jume let, maar omdat aan de hand van de mosselprijzen van de laatste vier jaar voor 1978 de schadevergoeding voor de mosselkwekers zal worden vastgesteld. Het staat nu al vrijwel vast, dat de Waddenzee kwantitatief en kwalitatief veel minder gaat op brengen. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Alsof de last van 83 levensjaren, waarvan het me rendeel gesleten op de zware ha ringvisserij, niet tellen zo kwiek riaalt oud-visser Johan Meliese (in heel Breskens beter bekend «Is „oude Wannes") nog dagelijks 8e steile kadetrap naar de Bres kens 45 „Deo Volente" af. Dat is rijn dagelijkse trimportie en zo te rien komt er nog geen amechtig Sehijg aan te pas". Je blijft er joeg bij. Als ik die »P niet meer ai en op kiain, dlam iis ■4 met me geibeund", zegt de oud- Zijn hele leven is Wannes Meliese aian de visserij verknocht geweest. „Ik was een jongen van elf toen ik van m'n vaider mee aan boord moest. Die haid een hoogaars, zo'n open schuit. Met mijn vijftiende ging ik over op de logger. Eerst natuurlijk op ho-jten schepen en later op die van staal. Ik weet nog goed dat zo'n ijzeren boot in die beginjaren een fiie^s werd genoemd. Ja, ik heb heel wat reizen op de haringvisserij ge maakt. Het was een hard bestaan, maar een mooi leven. Weken was je van huis. Een reis duurde zelfs der tien welken. De visserij van nu is honderd procent beter dan die van vroeger. Ik heb het vaak meege maakt, dat je nia weken vissen niet aan dieilen hoefde te denken, zo wed- Ida maakt ingevolge B®. n de wet op de rutoteW» raad dier in 13 augustus 19™ n J dat een bestemmingsP1^. het gebied Ginneken 4 ;n omgeving) zoals in r ing nr. 15114, globaal een lijn in zuidehjke r Mark. de rivier de M unt Ulvenhoutselaan- nweg, Balvelselaan, laat. laarbij behorende tek®^ esecretarie, afdeling vo» aat 16, ter inzage. nilg was er gevangen." De wieg van Wammes Meliese stond im Vianen bij Ouderkerk. „Een week of wat geleden ben ik er in de auito van mijn zoon nog maar toie geweest, maar van mijn geboorteplaats was niets meer over. Het was allemaal opgespoten land". Zodra de Breskense vissers de thuishaven binnenkomen, hun vangst van de nacht en dia® ter markt bren gen en afmeren aan de steiger, is de heer Meliese op de kadie te vinden. Met een zekerheid en lenigheid, die een veel jongere hem niet na zou doen, daalt hij af op het dielk van de Breskens 45, waarop de sporen van die visvangst moig duidelijk aanwezig zijn. Dan gaat Wammes MeOdese aan de slag. Netten moeiten zorgvuldig op beschadigingen worden nagekeken en zonodig hersteld. Het boeten gaat de oude baas handig en bekwaam af. Visjes, die in de mazen zijn blijven zitten, wonden er met een gerouti neerde beweging uit gewipt. „Het is werk dat ik graag doe. Mfjn vrouw wil liever dat ik op de vaste wal blijf. _Dait geklauter 1-aimgs de trap vindt ze niks, maar zolang jk het kan dioen doe ik het". Zo nu en dan moet de krasse oud-visser zijn karwei ondiedbnekan omdiat er weer eens een toerist op de kade een plaatje vam hem wil schieten. Wan nes Meliese is dat ai helemaal ge wend. Hij zegt in het verleden gravend „in mijn tijd had je goe de en slechte schepen en je had goe de en slechte reutere. Maar ik heb al tijd geluk gehad. Het was allesbehal ve een rijk bestaan, visser op een hardtnigiloggetr. Toch was het een mooie tijd, wiant ik heb altijd het ■geluk gehad op een goed schip te varen. Ik denk graag terug aan die tijd en daarom he!b ik niets liever anidler m'n voeten dan het dek van een schip". AARDENBURG De „Aarden burgse Fanfare" en de majorettes zullen aanstaande zaterdag in een nieuw uniform in het openbaar op treden. De meisjes zijn na een gede gen training gedurende de vorige winter enkele malen opgetreden, za terdag echter voor het eerst in een fleurig uniform. De uniformen zijn een geschenk van Trico-Noble uit Aardenburg, van de n.v. F.P. van Thurenhout. Zaterdagmiddag om drie uur vertrekt het voltallige ge zelschap in de oude uniformen vanaf het sociëteitsgebouw aan de West straat naar de Tricot-Noblefabrieken aan de Eedeweg. Daar zullen de nieuwe uniformen worden aange trokken. Vervolgens wordt via het bejaardencentrum „Coensdifce" een rondgang gemaakt om de nieuwe aanwinsten te tonen. Matrozen en mariniers hebben gis teravond gezorgd voor een onver wacht incident in Amsterdam, dat het sein werd tot nieuwe onlusten t traden niet zachtzinnig op (foto bo. in de Amsterdamse binnenstad (zie ven)maar waren ook bereid tot een pag. 1). De matrozen en mariniers(luidruchtig) debat (foto onder). Naar aanleiding van de rellen in Amsterdam vraag ik me af waarom de regering en de politie niet harder optreden en deze oproerkraaiers en dieven voor een paar jaar achter slot zetten. Wie geeft deze snotneu zen en luiwammesen het recht om andermans goed te vernielen en te stelen? Ze hadden dit in '40-'45 eens moe ten doen. Dan waren ze allang om zeep geweest. Alle hulde aan de politie dat ze zich zo beheersten terwijl ze compleet gestenigd wer den. .BREDA E. M. Als deelnemer aan de „Oude knar renrace" op zaterdag 15 augustus te Middelburg, deed het mij een genoegen dat „De Stem" hieraan zoveel aandacht heeft besteed, te meer daar er na afloop van de wedstrijd bij de deelnemers al weer belangstelling was voor de volgende koers. Dit heeft mij dan ook aan het denken gezet en ik opper daarom een voorstel om nogmaals in deze vorm een rit te laten rijden door de oudjes. Is er een wielercomité in Zeeuwsch- Vlaanderen die dit wil bewerk stelligen? Mijn gedachten gaan uit naar Zuidzande. Daar is op 12 september een koers voor nieu welingen. Men zou kunnen pro beren om b.v. 20 „oude knarren" en 20 adspiranten en amateurs bij elkaar te krijgen om een soort tijdrit te laten rijden van ongeveer 15 km. Om de kansen eerlijk te verdelen moet men lo ten wie achter wie moet rijden, d.w.z. dat dus de remmer met li centie de gangmaker is van de „oude knar", met die bepaling dat er niet mag worden overge nomen! Verder om de twee mi nuten starten, dus neemt dit evenement aan tijd ook niet zo veel in beslag. Ik zie hier voor delen in, omdat er alweer een vorm van verbondenheid in zit in de wielersport. Ik weet zeker, dat er belangstelling bestaat bij de oudere generatie. Het zou ook nog niet zo vreemd zijn om een club te stichten van deze ouderen b.v. „Tourclub Zeeland Combina tie". Er is volgens mij op dit gebied wel iets te bereiken iin Zeeland, ook wat betreft het or ganiseren van fietstochten e.d. Ik hoop dat het wielercomité Zuid- zamide de twede is, die mijn voorstel voor ons ouderen en al len die hier belangstelling voor hebben, werkelijkheid zal maken. Hr. Monnè Pelgrimstraat 35 Vrouwenpolder. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/BREDA Het Regio nale Informatiecentrum voor de Landmacht in de Bredase Halstraat heeft zoveel succes dat de krijgs macht besloten heeft dit experiment voort te zetten en uit te breiden. Be gin volgend jaar zullen er in het ge hele land verspreid acht van deze centra zijn ingericht. De tweede is gisteren opengesteld aan de Malie baan in Utrecht. Aan de beurt komen nog Amsterdam, Rotteidam, Gronin gen, Zwolle, Arnhem en Roermond. Het kantoor in Breda werd een halfjaar geleden bij wijze van proei geopend. Aan het tot nu toe toege paste systeem van de centrale wer ving vanuit Den Haag, kleefden nog al wat bezwaren. In de eerste plaats moesten geïnteresseerden helemaal naar Den Haag komen en dan nog eens zo'n enorm complex van minis teries met duizenden kantoortjes binnengaan. Dit leidde tot een drem pelvrees. Het hoofd van de afdeling perso neelsvoorziening van de Koninklijke Landmacht, de ko-lonel J. E. A. Post Uiterweer, zei bij de opening van het nieuwe centrum in Utrecht, dat de centra moeten gaan fungeren als een soort VW voor de landmacht. „De centra worden niet in de. veelal on wennig aandoende kazernes geves tigd, maar in gewone kantoorruim ten buiten de kazernepoort", aldus de heer Post Uiterweer. „De legerlei ding hoopt op deze wijze meer gega digden 'voor een loopbaan bij de landmacht te krijgen. Staatssecreta ris Haex wil meer beroeps- en KVV- personeel aantrekken, omdat de op leiding bij de landmacht ook steeds ingewikkelder wordt, wegens het steeds ingewikkelder wordende ma teriaal". Jaarlijks kwamen er tot nu toe zo'n twaalf- tot zestienduizend ge- interesseerden voor e-en kortere of langere carrière bij het leger praten in Den Haag. Daarvan meldden zich later ongeveer de helft aan, waarvan ongeveer zo'n drie- a vierduizend uiteindelijk in dienst kwam. Bij de marine is een dergelijke regionale werving al enige tijd van toepassing. Ook bij de luchtmacht heeft men plannen om de werving te decentra liseren. (Van onze correspondent) HANSWEERT Bij afgaand wa ter is het 385 ton metende Neder landse motorschip Gego, onderweg van Frankrijk naar Antwerpen en geladen met erwten, bij het binnen varen van de haven van Hansweert op de havendam vastgelopen. Het schip is vlotgetrokken door de ber gingsvaartuigen Zeetijger van L. Pol derman te Hansweert en Zeewolf van Van den Akker uit Vlissingen. Ten gevolge van de stranding heeft het vaartuig roerschade opgelopen. Deze zal gerepareerd worden op de werf te Hansweert. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op de Ooster schelde ter hoogte van het Brabants vaarwater is het 644 ton metende Belgische tankschip Telstar te 14.00 uur omhoog gevaren. Het schip was geladen met stookolie onderweg van Pernis naar Klapbeek, België. De En Avant 15 van het bergingsbe drijf Muller uit Terneuzen heeft te 18.35 uur het Belgische vaartuig weer vlot weten te trekken. BRUINISSE Nabij boel U in het Keete Is dinsdagmiddag ojn een uur een 5.80 m lange polyester boot van het type Hiza geheel uitgebrand en gezonken. De enige opvarende en eigenaar, de 39-jarige expediteur C. W. Valkenburg uit Zundert, kon door de heer M. Boeren uit Prinsen beek, die op z|jn jacht in de nabij heid lag, worden gered. Het vaartuig vertegenwoordigt een waarde van f 22.000,De eigenaar is verzekerd. De heer Valkenburg was gaan vissen in de Krabbekreek. Toen echter het resultaat uitbleef, wilde hij naar beter viswater varen. De 150 p.k.-motor van zijn jacht weigerde echter elke dienst. Na eni ge malen gechoked te hebben ont stond er een ontploffing en het jacht met aan boord 150 liter benzine was binnen de korst mogelijke tijd een brandende fakkel. De heer Boeren heeft de on fortuinlijke sportvisser aan wal ge zet te Bruinisse. Later heeft men nog naar het wrak gezocht, doch dit blijlrt geheel te zijn uitgebrand en is on vindbaar. De rijkspolitie 113 van de politie te water uit Wemeldinge is na het brandalarm direct uitgevaren, doch toen deze speedboat arriveerde bleek het ongeluk zich reeds te heb ben voltrokken. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. Oud papier Ten behoeve van de jeugdsoos „De Canus" in Kapelle- Biezelinge zal saterdag weer een oud-papieractie worden gehouden. De opbrengst hiervan is ten bate van de kas van „De Canus" en voor de financiering van de jeugdkrant „Ol- lah". (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM „De dui- venliefhebbers kunnen gerust zijn. De kwestie rond het vervoer van de duiven naar Orleans zal grondig wor den onderzocht. Er zullen zo no dig drastische maatregelen wor den genomen om te zorgen, dat het vervoer van de duiven en de verzor ging van de dieren juist geschiedt", aldus voorzitter W. Hopstaken van de Zuid Nederlandse Bond van Post- dulvenhouders. „Indien mogelijk zul len hierover nog deze week bestuurs vergaderingen plaatsvinden", zegt hij. Meer duidelijkheid over de duiven- transporten lijkt wel gewenst. Er is niemand te vinden, die zich verant woordelijk stelt voor de volgens getuigenverklaringen slechte be handeling van de duiven, die vorige week door de concoursvereniging Tilburg Vooruit vervoerd moesten worden naar Orleans. „Wij staan er helemaal buiten", zegt de heer Bertens uit Tilburg, die de leiding had van het nationale con cours Orleans. „Wij moesten de dui ven, die in Nispen bijeen kwamen, alleen maar ringen. Het voederen van de duiven is een zaak voor de convoyeurs. Daar mogen wij ons zelfs niet mee bemoeien. Dit is zuiver eer taak voor de begeleiders". Over de duiven, die vorige weel donderdag vanuit Nispen terugge stuurd werden naar Zeeuwsch-VIaan deren, zegt hij: „Dit is gebeurd oj verzoek van de Zeeuwen zelf. Zi' hadden in Oostburg blijkbaar eei- halve vracht „onderlinge'' duiven staan (deelnemers aan het provin clale concours, red.). Om vrachtkos ten te besparen vroegen zij de dni ven voor het nationaal concours te -.-lig te sturen naar Zeeland, vanwaar ee met eigen vervoer naar Orlealis tonden worden gebracht. „Het is waar dat wij in Zeeland iok provinciale spelers hadden voor de vlucht naar Orleans", bevestigde mevrouw Colsen te Hulst echtgenote van de voorzitter van de Zeeuwse luivenliefhebbersbond. „Maar wij hebben die duiven van de nationale spelers niet op eigen verzoek uit Nis- len terug laten halen Nispen belde op, dat er geen ruimte meer was In de containers en dat wij zeil voor .'ervoer moesten zorgen"

de Stem | 1970 | | pagina 7