OOGARTSEN CONTRA OPTICIENS VV ereidkartoenale tussen kaften Naam- krakers Fles Sik gestolen Voorlichting over de Prairie JOSEPHINE O JOSEPHINE Veiligheidskus luke lucky Prikkel draad SUSKE EN WISKE twee toffe totems DE STEM VAN WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 OOGARTSEN in Nederland en Eu- zijn in het geweer gekomen n de bevoegdheden die opti- riens zouden krijgen als de richt lijnen van de Economische en So- ciale Commissie van de EEG wor- gevolgd. De bezwaren van het ïederlands Oogheelkundig genoot- p komen overeen met die van de Europese Vereniging van Oog artsen. Ook het Permanente Co mité van Artsen der EEG heeft scherp tegen de richtlijnen [akant. De opticien-brillenleverancier volgens die richtlijnen het on- iatzoek van het gezichtsorgaan telfstandig kunnen verrichten. De artsen brengen alom naar voren dat de volksgezondheid in gevaar raakt, als het onderzoek niet door medici gebeurt. Bij eenvoudig oog- meetonderzoek, zonder vooraf- id consult van een oog/specia list, kan een ernstige ziekte onont dekt blijven, en dat achten de artsen medisch ontoelaatbaar. In de meeste lidstaten van de EEG, en ook in Nederland, is het de opticien alleen toegestaan, rechtstreeks corrigerende brillegla- zen aan te bevelen door gebruik te maken van de eenvoudige zgn. subjectieve refractiemethode: er worden brilleglazen geprobeerd te genover een letterkaart of brillen- doos. De objectieve methode is de opticiens verboden; alleen artsen mogen de apparatuur gebruiken die dient om oogbrekingsafwijkin- gen te bepalen. Deze regeling is getroffen ter- wille van de volksgezondheid en om degene die bij de opticien komt met oogklachten, niet de in druk te geven dat een volledig oogonderzoek heeft plaatsgehad, als de opticien hem een passende bril levert. Zowel het Nederlands Oogheel kundig Genootschap als de Europe se vereniging van Oogartsen heb ben drie amendementen opgesteld, als noozakelijke aanvulling bij de richtlijnen voor opticiens: Ze hou den in dat het afleveren van een bril tot correctie van het gezichts vermogen, afhankelijk moet zijn van een voldoende recent medisch voorschrift. Dat ook het leveren van contact lenzen afhankelijk moet zijn van een recept na medisch-specialis- tisch onderzoek. De lenzen mogen pas worden geleverd als de arts, na controle van de patiënt en de lenzen, het verantwoordt vindt ze te laten dragen. Dat de bediening van apparatuur om gebreken van het gezichtsver mogen aan te tonen, alleen toege staan is onder medisch toezicht. Slechts op medisch voorschrift mogen verschillende geneesmid delen (zoals pupilverwijdende of verdovende oogdruppels) toegepast worden. M INTERNATIONALE verent te van astronomen heeft op haar ifemeen congres te Brighton 26 pankraters naar Nederlandse ge- Wen genoemd. Op de lijst staan de volgende •Wen: Martinus Beijereinck, bota- jta; Hendrik Berlage, geofysicus; «tzen Egbertus Jan Brouwer, «kundige; C. H. D. Buys-Baliot, Wjteoroloog; Hugo de Vries, bota- J™s, ontwikkelaar van de muta- ratheorieChristiaan Eijkman, Willem Eindthoven, fysioloog, [Mekker van de voorloper van Welektro-kardiogram; H. Kamer- Onnes, natuurkundige, pio- ftr op het onderzoek van extreem JK temperaturen; Hendrik Kra- J®, nucleair natuurkundige; An- ™y van Leeuwenhoek, geleerde, wal bekend om de verfijnde mi- ""m die hij in de 18de eeuw Hendrik Lorentz, natuur- b,8e. nobelprijswinnaar: Albert ™u, sterrenkundige; Antonie Pannecosk, sterrenkundige; J. J. Raimond jr., sterrenkundige; J. W. W. Stein, sterrenkundige; G. van den Bergh, hoogleraar in de rech ten, die een studie van zonsver duisteringen maakte; Johannes van der Waals, natuurkundige; H. van Gent, sterrenkundige; Adriaan van Manen, sterrenkundige; Pieter van Rhijn, sterrenkundige, die het aan tal sterren in het melkwegstelsel heeft berekend; Jacobus van 't Hoff, pionier van de natuurkundi ge scheikunde; U. van Wijk, ster renkundige; Felix A. Vening Mei- nesz, geofysicus; Jan Woltjer, ster renkundige; Pieter Zeeman, na tuurkundige nobelprijswinnaar en Fritz Zemike, natuurkundige en nobelprij swinnaar. DE 14-JARIGE Dieter Handtke uit Bad Hersfeld in de Westduitse deelstaat Hessen heeft bericht ge kregen, dat een fles, die hij in mei 1966 in de rivier de Fulda had gegooid, op de kust van het Griek se eiland Kreta is aangespoeld. De fles moet via de Fulda en de Weser in de Noordzee zijn geko men en toen door allerlei stromin gen via de Straat van Gibraltar n^ar het oostelijke deel van de Middellandse Zee zijn gedreven. EEN KUS lijkt weinig belangrijk, maar is het in werkelijkheid wel degelijk. Zozeer zelfs, dat het Brit se lagerhuislid Sir Edward Brown onlangs op een congres in Londen het onderwerp aan de orde stelde. „Iedere man moet zijn vrouw een kus geven voordat hij naar zijn werk gaat", verklaarde hij. „We moeten zelfs affiches in de fabrie ken ophangen die de arbeiders er aan herinneren". Vanwaar deze te dere bezorgdheid? Bedrijfspsycho logen hebben ontdekt, aldus Het Beste van augustus, dat een man die de moeite neemt 's morgens zijn vrouw een kus te geven, min der kans heeft op een ongeluk dan de „bruut" die 's ochtends het huis uitloopt zonder haar zelfs maar goedendag te zeggen. ONLANGS werd in het Belgi sche plaatsje Heist aan Zee de wereldkartoenale afgesloten. Het was de negende maal, dat deze competitie als onderdeel van het jaarlijkse Humorfestival werd gehouden. De competitie werd in vier verschillende categorie- en verdeeld, gewone getekende grappen, tijdkritische tekenin gen, sportspotprenten en tenslot te humoristische gebruiksgra- fiek. Hoewel de kartoenale zelf al ne gen jaar wordt gehouden, was het nu pas de zesde keer, dat er ook (vette) prijzen te verdelen waren. De winnaar in elke categorie ont ving n.l. 25.000 frank, een 1750 gulden. De wereldkartoenale is een der grootste exposities op dit gebied. Hoewel in principe iedere cartoon ist de kans heeft mee te dingen, wijst de praktijk uit, dat voorna melijk de reeds bekenden daad werkelijk acte de présence geven. Des te groter was dan ook de verrassing, dat de vier hoofdprij zen van dit jaar werden toegewe zen aan weliswaar goede, maar toch ook zeer onbekende cartoonis ten. Slechts de Oostduitser Harala Kretzschmar (Potsdam), winnaar in de categorie gebruiksgrafiek, geniet internationaal enige bekend heid. De beste tijdkritische teke ning, een priester die moeizaam tracht de wereldbol op het kruis te duwen, werd eveneens door een Duitser vervaardigd: Adolf Oehlen uit Krefeld. De prijzen in beide andere categoriën gingen naar twee Belgen: Jos Lambregs uit Bilzen won met de beste geteken de grap en Luk Tegenbos uit We- zembeek-Oppem maakte de be kroonde sportspotprent. Juist over deze laatste twee prijswinnaars kon men nogal van mening ver schillen met de jury. Het publiek had met name ook veel waardering voor een sportcartoon, waarbij de drie prijswinnaars van een wieler wedstrijd de namen van oppeppen de middelen op het shirt dragen. Overigens heeft die jury er een hele toer aan gehad tot hun beslis sing te komen. Er waren in totaal 230 inzenders, wat ongeveer 1320 tekeningen opleverde. Daaruit werden 233 tekeningen geselec teerd voor de tentoonstelling. De beste honderd hiervan zullen dit najaar worden gepubliceerd in een cartoonalbum, dat verschijnt onder auspiciën van het Davidsfonds te Leuven, waar het vanaf oktober aan te vragen is. EEN SIKH Uit Bedford meldde deze week aan de politie, dat zijn baard was gestolen. En dat is voor een Sikh, een lid '-an een Indische stam uit Poenjaab, een bijzonder erg ding, want volgens zijn gods dienst moet hij de baard laten staan. De baard, aldus de politie, was na ruzie over een vrouw door vijf mannen „met geweld" afgeschoren. Die vijf worden nu verhoord. Waarvan zij moeten worden be schuldigd is nog niet helemaal uit geplozen: diefstal? Het wegnemen van een baard zonder toestemming van de eigenaar? Het aandoen van lichamelijk geweld? Een aanval op iemand? Huisvredebreuk? B. EN W. VAN UTRECHT willen de voorlichting aan nieuwe stads bewoners realistischer gaan maken en daarbij advies vragen aan het jongerencentrum De Kargadoor of de raad voor jeugd en jongeren Utrecht. Stafleden van De Karga door, die enige tijd geleden zo'n voorlichtingsavond bijwoonden, hebben in een brief aan de ge meenteraad hun misnoegen uitge sproken over de naar hun mening veel te fraaie voorstelling van za ken die de gemeente zou geven. Opgemerkt werd dat de afbraak- wijken, de milieuvervuiling, de woningnood, de saaie flatwijken en andere negatieve punten van het stadsleven volledig uit het pakket voorlichting werden weggelaten. B. en w. schrijven in hun ant woord: „Acht men het een eis van objectiviteit in te gaan op de scha duwzijden van de stedelijke sa menleving, dan vraagt dezelfde ob jectiviteit tevens om een opsom ming van de veelheid van öoor de gemeente genomen maatregelen om het leefklimaat te verbeteren. Bijeenkomsten voor nieuwe stads bewoners lijken ons hiervoor min der aangewezen". Toch willen b. en w. van Utrecht iets doen. Ze schrijven namelijk; „De brief van De Kargadoor heeft bij ons wel de vraag doen rijzen of deze bijeen komsten niet mede dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de bestrijding van zo niet alle dan toch enige minder gewenste toe standen, die in de brief worden gesignaleerd. Dit kan geschieden door aan de dia's, welke „ongerep te" beelden van stad en omgeving tonen, dia's toe te voegen van bij voorkeur dezelfde plaatsen, maar dan verstopt door verkeer, ver vuild door weggeworpen afval en zovoort. De gesproken tekst zou een aanpassing dienen te onder gaan en meer moeten tenderen naar een oproep mee te werken aan handhaving of verbetering van het leefklimaat". De Utrechtse ge meenteraad moet nog een debat wijden aan dit onderwerp. GEMEENTEN, DIE toestaan dat hun reserves aan zoet water ver vuilen, dienen te beseffen dat ver vuilen sneller gaat dan schoonma ken. Een bezoekje aan het meer van Nantua in de Franse Jura zal hen tot nadenken stemmen, want daar wordt de tijd voor herstel van het water op 500 jaar geschat. Het meer van Nantua, waarnaar de beroemde Nantua-saus is ge noemd, wordt voornamelijk gevoed door de sneeuwmassa's van de Ju ra, maar door de steeds groeiende toevloed van afvalwater is het meer thans bedekt met een rood en een groen slijm. Het laatste verspreidt bovendien een onaange name geur. Zwemmen in het meer wordt echter veilig geacht, omdat er zo weinig zuurstof in het water zit, dat zelfs de schadelijke bacillen geen overlevingskansen hebben, aldus de plaatselijke functionaris sen. De nabijgelegen stad Nantua wil een zuiveringsinstallatie in de rioleringsleiding naar het meer aanleggen. Men gelooft dat zelfs met een zuiveringsinstallatie, uit baggering van het meer en kunst matige zuurstofvoorziening pas over tien jaar enige tekenen van verbetering te bespeuren zullen zijn. De beste tijdkritische tekening van 1970 van A. Oehlen. Geen prijswinnaar' toch een der iesie sportspotprenten. TT?»-.-iiiiiK, De Amerikaan CHUCK zag zijn president zó

de Stem | 1970 | | pagina 19