70 fatale feestrede voor geliefd luitenajnt XEL '70 EKA" Onderhandelaars niet pessimistisch L politie heeft rellen niet voorzien erelhd Hoofdcommissaris rE AXEL rnhove In 't kort Twee groenen liften per vliegtuig Ontvoering Belgische verijdeld Krenkend VREDESOVERLEG BEGONNEN Botsing Paderborn: Iflftt zes doden Vervuiling Weer Amsterdam EB AN Senaat aanvaardt wijziging krankzinnigenwet, V. en D. neemt Grand Bazar ovei KARDINAAL RECTIFICEERT COMMUNIQUé 15 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 sluiting (Van een onzer verslaggevers) ZUIDLAREN „Het moet ook u Kkend zijn, dat iedere kleine verbe rg vooral als de positie van de I üststplichtigen in het geding komt I jn deze geïsoleerde en door een handjevol dominerende, machtswel- lustige dictators geregeerde groene mjie massa in wezen een enorm' "«betering is". In het speechje dat de dienstplicli I b;e soldaat Hoefkcns op donderdag 15 augustus richtte tot de van de dienst scheidende en bij de dienst plichtigen geliefde eerste luitenant Geersing, stonden wel meer onaar dige opmerkingen over het leger, joefkens kreeg er tien dagen ver maard arrest voor. Een straf die Utaljonscommandant overste Drost hem vijf dagen later oplegde. Het incident heeft zich voorgedaan bij het 44 Pantser Infanterie Batal jon in Zuidlaren. Het kwam pas in de openbaarheid, toen de betreffende compagnie terugkeerde van een op 17 augustus begonnen oefening in Duitsland. Wat is er precies gebeurd? Luitenant Geersing, een kortver- bandvrijwilliger, die na acht jaar de dienst vaarwel zegt om zijn rechten studie |n Groningen te voltooien,- heeft zich bij de dienstplichtigen var de Ondersteuningscompagnie waai hij een tijdlang waarnemend com mandant is geweest, nogal geliefd gemaakt, omdat hij een man is, mei wie je, naar hun zeggen, menselijk contact kon hebben en die iets deed om de positie van de dienstplichtigen te verbeteren. Die speech kwam er pas op aan dringen van de compagniescomman dant, kapitein Van de Mortel. „Er moet geluld worden", heeft hij vol gens een der dienstplichtigen gezegd. „Op de appèlplaats staat een lul- apparaat, zorg dat er iemand lult". De soldaten voelden daar eigenlijk ■liet veel voor, maar volgens een van hen had de kapitein er een dienst opdracht van willen maken als ze niet gewild hadden. Vier jongens, de dienstplichtigen Hoefkens, Soejoko, Teunis en Schuiling, zijn toen, vier iren voordat de ceremonie op de ippèlplaats zou beginnen, een toe spraak gaan samenstellen, waarin zij kennelijk hun dienstplichtigenhart hebben uitgestort. Soldaat Hoefkens las de toespraak voor het front van de hele compagnie voor, in aanwe zigheid van de officieren en onder officieren. Enkele grepen eruit U hebt er nooit een geheim van gemaakt uw positie en uw rang aan te wenden voor een beter leefkli maat, vooral als het erom ging de aanvechtbare, aan het belachelijke grenzende positie van de dienstplich tige te corrigeren.... We hadden een verlenging van uw verblijf hier geprefereerd, maar het zou te ver gaan om een dergelijke opoffering te eisen Meneer Geersing, wij vestigen slechts onze hoop op een nieuwe Geersing". En dan natuurlijk de passage over de „machtswellustige dictators". De dag daarop zei kapitein Van de Mortel tegen soldaat Schulling, die zijn chauffeur is, dat hij dit niet van hem verwacht had, maar, zo voegde hij eraan toe: „Ik trek me er niet veel van aan". De volgende maandag echter zei hij: „Ik trek terug wat ik vrijdag gezegd heb" en hij lichtte Schuiling in, dat Hoefkens zou wor den gestraft. Dinsdag 18 augustus deelde de cc op de appèlplaats mee wat de gevolgen van de toespraak van Hoefkens waren. Deze laatste kreeg het zelf in Duitsland te horen van luitenant-kolonel Drost, de ba taljonscommandant. Overste Drost, dje gisteren van oefening in Duitsland terugkwam, reisde meteen door naar zijn com mandant, kolonel Nortier van de 42 Pantserinfanteriebrigade in Assen. Voor mededelingen over de kwestie wordt men in Zuidlaren doorverwe zen naar kapitein Van Vliet,, voor lichtingsofficier van de brigade. Deze zegt onder andere, dat de scheidende luitenant Geersing achteraf niet erg gelukkig was met de toespraak. Geersing zelf was telefonisch niet te berejken. De strafreden van overste Drost luidt, aldus kapitein Van Vliet, dat „de speech van de dienstplichtige Hoefkens qua inhoud en bewoordin gen krenkend was voor de leger leiding, de officieren en het dienst plichtig personeel". De uitlating over het „handjevol dominerende machts wellustige dictators" is het meest es sentieel geweest bij het bepalen van de strafmaat. De maximale straf voor wat soldaat Hoefkens gezegd heeft is veertien dagen streng arrest, hij heeft tien dagen verzwaard gekregen, al dus kapitein Van Vliet. (Van onze redactie buitenland) IVEV YORK De indirecte vredesbesprekingen tussen Egypte, Israël en Jordanië I lijn gisteren in New York begonnen „in de hoop dat zij zullen leiden tot een rechtvaar- Idige vrede en blijvende regeling van het het geschil". Dal waren de woorden van de vertegenwoord igers van de drie landen na hun eerste bespre- [king met VN-beniiddelaar Gunnar Jarring. Het overleg vond plaats op de werkkamer van I Je Zweed in bet VN-gebouw. De Israëlische onderhandelaar Yosef Tekoah was de eerste die door Jarring werd ontvangen. De Jordaanse onderhandelaar Abdul Hamid Sjaraf volgde hem ongeveer anderhalf uur later. Weer een uur later kwam de derde (Egyptische) onderhandelaar dr. Mohammed Zagyyat De drie vertegenwoordigers hebben elkaar niet ontmoet. PADERBORN (DPA) Het I until doden als gevolg van een Ibotsing die maandag tussen een Ne- Iienlanids busje en een Duitse vracht- lauto bij Padieiriboinn, in Noordrijin- |:md-Westfalen plaatsvond, is geste- Ip tot zes. In de afgelopen nacht overleden lenvrouelijke inzittende van de Nee- priandse bus, de 15-jarige Marta lelena Ngelj aratan uit Zevenaar en 16 jarige Friedhelm Malz Over de gesprekken van de drie onderhandelaars met dr. Jarring is officieel niets meegedeeld. Wel wer den zowel va<n Arabische als van Is raëlische zijde na afloop van deze eerste onderhandelingsronde verkla ringen afgelegd. De Jordaanse onderhandelaar dr. Sjaraf legde de nadruk op een „al gehele terugtrekking door Israël uit alle bezette gebieden en op een ND volgend jaar zullen CBS-ge- gevens ter beschikking komen |wiaruit het schade-effect van water luchtverontreiniging op de wel- jniit en het welzijn in Nederland trekend kunnen worden. Hoe belangrijk de kennis van die Sevens is blijkt uit een onderzoek de gevolgen van de luchtver ing boven grote Amerikaanse (toten. Dit onderzoek heeft aange- »nd dat het leven van de jongste leneratie als gevolg van de vervui- belangrijk wordt verkort. Wan de huidiqe vervuiling tot op lelft zou kunnen worden terug- 'acht zouden Amerikaanse kin- 'tn, die nu geboren worden, on- Mer vier jaar langer kunnen le- In het algemeen gesproken l Het sterftecijfer met vier en een f'procent teruglopen. Aan ver- pngs- en ziekenhuiskosten zou par liefst 7.2 miljard gulden wor- 41 bespaard. resultaten van het onderzoek, •:t in Nederland wordt ingesteld, j3 onontbeerlijk voor een gede biteerd uitgewerkt krijgsplan tegen 1 water- en luchtverontreiniging. zal wel 1972 worden eer zo'n n1 de volksvertegenwoordiging 'Hereiken. Als dat maar niet in- w| dat alle maatregelen met he- «king tot de verpesting van het •'milieu tot die tijd worden opge- ort- Tussentijds kan al en moet 'voudig heel wat gedaan worden He vervuiling een halt toe te 6n en waar mogelijk te beper- Zo moet op korte termijn een jssing genomen kunnen worden net uitbannen van de luchtver- ng door uitlaatgassen van au- JJl die een-derde van de totale L^treiniging uitmaakt. Tech- lf,: 's, dit geen probleem meer. De ^sie.gaat alleen nog over de I»? w'e c'e kosten daarvan moet I. e". De volksvertegenwoordi- 9 moet hier op korte termijn een >sing over kunnen nemen. Solera cholera spookt al enige weken °°r het wereldnieuws heen J'eeH geheimzinnigheid waar- Al,. ,e Sc>viet-Unie de zaak om- ■«id ee'f epidemie in haar piik'116* bunnen stoppen. Me' |L or®a' hraël en Libië zag Rus- §,e, 9'steren gedwongen offi- li», l-S"' "He ziekte melding te ma ps^' q ^'ere'clgezondheidsorga- d8 e oHiolera-epidemie trekt n een tragisch maar ook te kenend spoor via het Midden-Oos ten naar Afrika. Tekenend, want in Europa en Noord-Amerika hoeft men nauwelijks bevreesd te zijn voor de ziekte. Daar is immers het gehele (medisch-hygiënische en so ciale) pakket afweermiddelen zo hoog ontwikkeld dat cholera er geen kans maakt. Dat voordeel heb je als je rijk bent, resp. in een rijk land woont. DE over het algemeen rustig ver lopen Amsterdamse zomer is dan toch nog in een rel geëindigd. Sommigen zeggen b. en w. van Amsterdam hadden, na zolang zo veel te hebben toegestaan, niet aan het eind van de zomer ineens het slapen op de Dam moeten verbie den. Nu is het imago van Amster dam als de meest tolerante stad van de westerse wereld aan diggelen gegooid. Dat-imago had echter wel een bepaald luchtje gekregen, want de Damslapers en wat zich daarom heen groepeerde, hebben de Dam en omgeving zo langzamerhand tot een openbare waterplaats gemaakt. En dan kan men wel van iedereen en voor alles begrip tetc- vragen maar ook de winkeliers op en rond de Dam hebben rechten, die geres pecteerd dienen te worden. Maar zelfs al zouden b. en w. fou ten hebben gemaakt en zouden de winkeliers wat erg snel geklaagd hebben, dan nog is het antwoord van „Amsterdam" op het slaapver- bod onaanvaardbaar. Met nadruk moet hier gesproken worden van „Amsterdam". Toen de rel begon hebben de meeste (bui tenlandse) Damslapers hun boeltje bij elkaar gepakt en een goed heen komen gezocht. De rel, de straat schenderij, de plunderingen zijn voor het grootste deel het werk ge weest van Amsterdammers. En dan weer niet alleen van don ker Amsterdam. Onder de enorme menigte, die 's avonds naar de bin nenstad trok, waren ongetwijfeld ook zeer vele „nette" Amsterdam mers. Waarschijnlijk hebben zij niet gevochten of geplunderd. Hun aan wezigheid alleen echter was vol doende om de typisch Amsterdamse rellen-hysterie te doen ontstaan. Zij kwamen voor de rel. Wel, ze zijn volledig aan hun trekken gekomen. Maar intussen zijn ook die „net te" Amsterdammers er voor verant woordelijk dat de naam en het aan zien van hun stad een geduchte knauw heeft gekregen. rechtvaardige oplossing van het vraagstuk van de Palestijnse Arabie ren, »in overeenstemming met de re soluties der Verenigde Naties". De Israëlische onderhandelaar, Te koah, sprak over de noodzaak van „vredesverdragen" met Egypte en Jordanië. Hij zei dat zijn regering be reid is met dr. Jarring samen te wer ken. De Egyptische onderhandelaar, Za gyyat, zei na afloop van zijn ondier- houd met dr. Jarring aan verslagge vers: „Als de vrede een goede zaak is, dan moeten wij daar ook iets voor over hebben. Bij ons oprecht zoeken naar vrede, zijn wij hiertoe bereid". Tekoah is gisteravond voor over leg naar Jeruzalem vertrokken. Dit overleg zou een week duren en zou geen uitstel gedogen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, Abba Eban, heeft dins dag in het parlement in Jeruzalem verklaard, dat de besprekingen in New York alleen succes zullen heb ben als Egypte bereid is de raket- installaties te verwijderen, die vol gens Israël na het ingaan van de wa penstilstand zijn aangelegd. Hij zei dat onderhandelaar Tekoah opdracht had gekregen de nadruk te leggen op het belang dat Israël hecht aan de schendingen van het bestand. Minister Eban legde deze verkla ringen in de Knesseth af tijdiens een debat over de buitenlandse politiek. Hij zei dat Israël met het staakt-het- vuren had ingestemd op voorwaarde dat beide partijen zich aan de bepa lingen van het bestand zouden hou den. Hij herhaalde, dat Israël alleen met een algehele vredesregeling ge noegen kan nemen. Hij verwierp iedere gedachte aan een terugkeer naar de grenzen van voor de zes daagse oorlog van juni 1967. Een der gelijke terugkeer zou het bestaan van Israël in gevaar brengen, aldus Eban. In politieke kringen in Jeruzalem zag men hierin een verwijzing naar de voorstellen van de Amerikaanse senator Fulbright. Deze heeft gezegd dat Amerika bij afzonderlijk verdrag de veiligheid van Israël moet waar borgen binnen de grens van voor juni 1967. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, Robert MeCloskey, heeft dins dag de hoop uitgesproken, dat de on derhandelingen binnen 90 dagen •de tijd van het bestand zullen lei den tot een politieke regeling van het geschil tussen Israël en de Ara bische landen. Amerika's grootste zorg is, aldus de woordvoerder, of de besprekingen zullen worden voortge zet en produktief zullen zijn. Mc Closkey zei dit in antwoord op de vraag of de Verenigde Staten hun invloed op Israël en de Arabische landen zullen aanwenden om het be stand zo nodig te verlengen om de kansen op een regeling te vergroten. DE VORIG jaar gedeeltelijk door brand verwoeste meubelfabriek Nie- weg (Banis) te Steenwijk zal het ein de van het jaar gaan sluiten. Het bedrijf, dat in zijn beste jaren aan 170 personen werk verschafte, heeft nu 17 personeelsleden in dienst. DOOR HET niet verschijnen van „de razende Agostino" een waar schijnlijk 17-jarige motorrijder die z.g. „dodenritten" door Napels maakt om de politie uit te dagen, ontstonden er rellen tussen suppor ters en politie. Er werden 9 suppor ters en 11 politieagenten gewond. De matrozen en mariniers, die gisteravond op De Dam in Amsterdam voor een onverwacht incident zorgden dragen Uier een man weg. Meestal gebruikten de „Jannen" grof geweld. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM „Amsterdam gaf maandagavond het beeld van een stad, waar de vrijheid was overgeslagen in terreur. En daar moeten we ons met kracht tegen verzetten", aldus burgemeester Samkalden gisteren naar aanleiding van de ongeregeldheden die zich in de Am sterdamse binnenstad hadden afgespeeld. Hij verklaarde ook dat „de verto ning niets meer met protest had te maken en ook niets met de vrijheid van de buitenlandse toeristen", Want „die was gewaarborgd". De ongere geldheden waren volgens burgemees ter Samkalden het werk geweest van groepen mensen die er hun roeping in vinden rellen te veroorzaken en ver nielingen aan te richten Met na druk verklaarde de heer Samkalden dat de buitenlanders er zich in het begin niet mee hadden bemoeid. De politie was uitermate lankmoedig op getreden. De Amsterdamse burge meester stelde vast dat de escalatie niet van de zijde van de politie was gekomen. Hoofdcommissaris P. A. Jong van de Amsterdamse politie zei hierover. „U kunt er ons voor in gebreke stel len, maar de politie heeft de moeilijk heden niet voorzien. We hadden geen aanwijzingen dat de situatie zou ont aarden. Er waren alleen wat politie mannen achter de hand gehouden voor eventuele moeilijkheden met Damslapers". Tijdens de rellen werden 25 ge wonden, onder wie acht politie mensen naar het ziekenhuis ver voerd. Er werden in totaal negen ar restaties verricht,- vier wegens plun dering en vijf wegens openbare ge weldpleging. Onder de arrestanten bevonden zich twee Duitsers en een Frangaise. De schade werd op 250.000 gulden geschat. Gebleken is dat niet één, maar twee motoragenten schoten op het publiek hebben gelost. Volgens hun eigen verklaringen waren zij met hun motorcombinatie in ernstige moeilijkheden geraakt. Een van de getroffenen, de 29-jarige foto-journa list Daniël Koning van De Tijd die in de rug werd getroffen is giet eren twee maal geopereerd. Hij verkeerde gistel avond buiten levensgevaar Het dagblad De Tijd heeft in een com mentaar een direct onderzoek naar het lossen van de schoten geëist. De Tweede Kamer heeft met 65 tegen 59 stemmen het voorstel van de pacifist Wiebenga verworpen om aan de regering te vragen een ver klaring af te leggen over de relletjes van maandagavond in Amsterdam. Tegen stemden de KVP, VVD, de Boeren, SGP en 'n deel van de CHÜ en de AR. De fractievoorzitter van de CHE, de heer Mellema stelde daarna voor de regering te vragen zo snel moge lijk de Tweede Kamer schriftelijk in te lichten. Intussen heeft het Tweede Kamer lid Schuitemaker (DS'70) schriftelijk aan de minister-president gevraagd of de recente ongeregeldheden in Amsterdam niet het gevolg zijn van het veel te lang uitblijven van de kant van de regering van duidelijke beleidslijnen om tot handhaving van het gezag te komen. Acht de minister-president zich door het uitblijven van de duidc - lijke beleidslijnen niet mede-schuldig en verantwoordelijk voor de chao tische toestand in Amsterdam waar bij in de laatste maanden een dode en verschillende gewonden zijn ge vallen, terwijl vele eigendommen zijn vernield en de naam van de hoofd stad te schande wordt gemaakt. Ge vraagd wordt aan minister-president De Jong om op korte termijn te be vorderen dat duidelijke beleidslijnen voor de handhaving van de orde worden gegeven (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Er is geen land waar plaatsing in een krankzinnigen gesticht de tussenkomst van zovele personen vereist als in Nederland aldus dr. Qurido (P.v.d.A.) in de Eerste Kamer bij de behandeling van de wijziging van de krankzinnigen wet uit 1884. De wijziging, die iin de eerste plaats een verandering van de spoedproce dure en de inbewaringstelling beoogt, werd zonder hoofdelijke stemming door de senaat aangenomen. De bezwaren van dr. Querido in. zake het aantal personen komen erop neer dat hij het toch wel wat veel vindt, dat er volgens de nieuwe wet zes tot acht personen bij de plaatsing van een patiënt betrokken kunnen worden. Dit kunnen zijn de burgemeester, een zenuwarts (of andere arts), de inspecteur van de volksgezondheid, de officier van justitie, de president van de rechtbank, de geneeskundige van de inrichting, eventueel de huis arts en eventueel de minister van Volksgezondheid of een vervangende ambtenaar. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Als onderdeel van een liftwedstrijd tijdens de ontgroening op de Haagse sport- academie Halo, hebben twee groenen een lift weten te krijgen van een vliegtuig van de Rotter damse luchthaven Zestienhoven. De groenen hadden de op dracht gekregen in 7 uur tijd zo ver mogelijk en zo origineel mo gelijk te liften en daarbij in de publiciteit te komen. Ze moch ten slechts een lunchpakket en twee kwartjes meenemen. Bij de Haagse camping Ockenburg, waar de wedstrijd van start ging, kregen de 18-jarige Hilde Kester en de 17-jarige Martin van Lijf een lift naar Rotterdam. Op voorstel van de chauffeur, die hen meenam, stapten ze uit bij de Rotterdamse luchthaven. Hier troffen ze de heer G. Kleingeld van Air Agencies Hol land, van welke firma juist een toestel op het punt stond te ver trekken. De heer Kleingeld vond het idee zo origineel, dat hij ter stond de piloot liet waarschu wen nog even te wachten op twee nagekomen passagiers. Om «wart over elf landde het toestel met de lifsters op Schip hol, vanwaar ze in de middag hun liftreis weer over de weg voortzetten naar Den Haag. DEN HAAG (ANP) Grand Ba zar en V. en D. hebben overeen stemming bereikt omtrent de overna me van het gehele pakket aandelen van Grand Bazar Nederland n.v. In een communiqué van V. en D. wordt gezegd dat „deze overname door V. en D. op 1 september zal worden geëffectueerd. Er zijn ernstige verliezen geleden' en zonder drastische reorganisatie bestaat geen uitzicht op verbetering. De warenhuispanden in Eindhoven en Heerlen zullen door V. en D. aldaar in gebruik worden genomen. De bestaande vestiging in Maas tricht zal worden gesloten en in het nieuwbouwcomplex van V.en D. al daar worden opgenomen. Met de werknemersorganisatie, sa menwerkend in de Decom, is een bevredigende afvloeiingsregeling ge troffen, aldus het communiqué. J Dat wordt een ruige nacht, 'man nenbroeders, als ik het goed heb be grepen. Onze bloedeigen jongens gaan een bloedlinke strijd aan tegen niets meer of minder dan een con tinent. Begrijpt u dat? En daar mo gen wi„ naar Rijken, voor niks (dat wil zeggen: de kratten pils zullen wel klaar staan, neem ik aan. Maar dat zij u gegund). Estudiantes de la Plata, oorspron- elijk een voetbalclub van studenten, leb ik me laten vertellen. Nou, daar moeten we toch tegenop kunnen, met Feijenoord, die club van gewone, rondborstige arbeidersjongens. V weet wel, Rotterdam, haven-CAO's en zo. Ruig, hoor! Nu die Argentijnen zo ongewoon vriendelijk zijn, lopen straks de Rot terdammers wel de kans als de boos doeners uit de strijd te komen. Damslaper: ik heb gisternacht geen 009 dichtgedaan! De landmacht hoopt meer vrijwil ligers te krijgen door het inrichten van V.V.V.-kantoren voor de wer ving". Leuk gevonden. Alleen heb ik nogal moeite met de kampeerterreinen en hotels waar je daarna heen gestuurd wordt. Op zo'n manier kun je ook mili taire oefenterreinen recreatiegebie den noemen, en wat erger is omgekeerd. Een monseigneur uit Kerala: non sens. Zoals u in dit blad kunt lezen, was het gisteren op een bepaald moment zeer druk aan de balie van ons hoofdkantoor in Breda. Zingend be zetten meer dan tweehonderd fans de administratieruimten. En ik moet zeggen, jawel, ik was in de buurt, vrienden, de teksten waren zonder meer goed. Puntig. Snedig. Geestig. En dan te bedenken dat ze 's mor gens nog in een vloek (zelfs meer dere, denk ik) en een zucht in elk aar waren gezet. Eerst dacht ik, het woord acade mieopvangend (ze zongen n.l. hard): „Ha, eindelijk, daar zijn de vrienden van de koninklijke militai re. Maar neen, het bleken onze veel dikkere vrienden van de sociale te zijn." En die zie je niet elke dag demon streren. Vietnam, luchtvervuiling, Zuid-Amerika ik noem maar wat dwarsstraten daar hoor je ze niet :o over. Op welke academie in dit vredig stadje wel, trouwens? Nou begrijp ik dat ze de laatste tijd in eigen huis erg veel problemen heb ben gehad. Democratisering, weet u. En dat is een goede zaak: de ont manteling van het oude gezag, dat kan men van mij weten. Maar laten we niet vergeten dat we vrij snel zélf 65+ers zijn. Mis schien zijn de studenten van nu zelfs met 55+ al uitgepraat. Voor het overige blijf ik erbij dat de komende winter zeer hard zal aankomen. Niet alleen liggen er op merkelijk veel denneappels, maar bo vendien zijn de takken der kastanje bomen ongekend zwaar beladen met vruchten. Volgens de kenners een veeg teken Voor vannacht: sterkte, en morgen ochtend: glück auf! MERIJN. (Van onze redactie buitenland) MEXICO/MONTEVIDEO Het Mexicaanse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt dat het enige tijd geleden een poging heeft ver ijdeld de Belgische ambassadeur in Mexico. Jacques Groothart, te ont voeren. Vier mannen, van wie twee al in de gevangenis zaten weigens diefstal, zijn in staat van beschuldiging ge steld wegens poging tot ontvoering. Een vijfde verdachtee een wiskunde leraar, wordt nog gezocht. De Belgi sche ambassade heeft laten weten van de beweerde poging niet op de hoogte te zijn. ETRECHT (KNP) Naar aan leiding van de publicaties over het onderhoud van kardinaal Alfrink met vertegenwoordigers van de Septua gintgroep op donderdag 20 augustus j.l. deelt het secretariaat van de bis schoppenconferentie het volgende mede: „Kardinaal Alfrink heeft op ver zoek van de bisschoppen ennamens hen aan de vertegenwoordigers van de Septuagintgroep meegedeeld, dat de bisschop het plan, gehuwde priesters te laten voorgaan in de eucharistie niet te kunnen goedkeu ren. De bisschoppen meenden dat de septuagintgroep voor de eventuele uitvoering van hun plan het afwijzend standpunt van de bisschoppen zon den moeten kennen. Kardinaal Alfrink heeft in het ge sprek gewezen op de gevolgen van deze afwijzing door de bisschoppen. Hij herinnerde aan het beginsel, dan van ouds heeft gegolden in de kerk als geloofsgemeenschap en liefdebond. Wie rechtens de eucha ristie wil bedienen moet dit doen In verbondenheid met de bisschop, want het is de bisschop, die hem daartoe machtigt en zendt. Wie te gen de uitdrukkelijke wil van de bisschop de eucharistie, het sacra ment van de eenheid bedient, doet afbreuk aan de eigenlijke bedoeling van de eucharistie, die gericht is op de verwerkelijking en uitdrukking van d« gemeenschap die de kerk is".

de Stem | 1970 | | pagina 13