Lensen wat bent. •digheid Korter leven 'door jvuile lucht CENTRUM VAN AMSTERDAM ERG RUMOERIG IETORICA' DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND, VEEL DODEN IN MAANDAGVERKEER DB STEM „Goede Heertje" uit Zwijndreelit grote man achter nachtkluis-affaire 1943 SLAAPVERBOD INGEGAAN andaag jen PROF. KNAUS OVERLEDEN Lach- cn huilziekte op school: leerlingen 10 dagen vrij MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID: Nog geen maatregelen tegen cholera verncentrale- lanvrage iet feilloos afstanden worden an ZEELAND BRABANT TOURS september Imber: ktober: gcarbedrijf SEN ZONEN \0ERlKAANSE MEERDEN: hmiging milieu- |ygiëne Zeeland: 1,ZlIle is te duur BUSJE A 1970 zullen door ons naast de ;avenhage en Tilburg icursussen voor het OEKHOUDEN BREDA. ingen bij: straat 67c, Rotterdam, 01807 - 2930 jen 26, Breda, 28 BBS piteno-ltalië £aprun en strand Itenrijk fipiteno-Italië trindelwald 210,- 335,- 385,- 260,- 210,- 325,- lourt, Windsor Castle 260,- celona 385,- 315,- 315,- 315,— Merano 335,- kaprun 335,- elwald 325,- pber Bayern, Salzburg 210,- p. Oostenrijk-Tirol 210,- 1 d. Westerwald 145,- 1 - Innsbrück 215,- „Terminus", Fr- den Hol- Iin gebouw „De Pannehoef i in Hotel „Goderie", Spoot' Hotel „Rotterdam Grand Toegang vrij EL (01850) 37283 30388 ||Oejaargang-no. 16512 JJITIE VOOR [pgLAND tour: Dr. W A. J. M Harkx l-fdfedactëur: L. Leijendekker fdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 itfoon 22341. Postgiro 1114111 Dinsdag 25 augustus 1970, WEERBERICHT Droog weer Aanvankelijk hier en daar een bul later weinig bewolking en droog weer. Ongeveer dezelfde tempe raturen. JSOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 Ivianden, Echternach 145,- 185,— Ijn 100,- pnahr-Eifel ƒ115,— ge verzorging vanaf de lunch en inlichtingen lindeman. Randstad Ise, Gaillard; ETTEN: Gaillard lenning Smout, Scheldestroom In Telefoon 00184-4698 voor-de-vuist-weg spreken uw toekomstkansen vergroten onderhoudend discussiëren mensen overtuigen i vergaderingen leiden |linge cursus (persoonlijkheidsvorming) [onder huiswerk) start weer eind lat 16 lesavonden (1 x per week). pGHEID, dat in alle sectoren Ijca volgden meer dan 40.000 Inze cursus, lis om likken. |(\'aa onze redactie buitenland) WASHINGTON De lucht- Ivcivailing in de grote Ameri kaanse steden verkort de te ver luchten levensduur van alle ■kinderen, die nu in deze plaat- Ten geboren worden met ver- Jscbeidene jaren. Tot deze conclu de komen twee Amerikaanse ge- Kirden na een onderzoek dat zij iMben ingesteld naar de gevol- |M van luchtvervuiling voor de Lerikaanse volksgezondheid, flfit enkele gedeelten van het Inderzoek die in het Ameri- anse dagblad Washington Post verschenen, blijkt dat wan- tier de huidige vervuiling van Belucht met de helft zou ver- minderen, de kinderen die nu geboren worden die tot vier langer zullen kunnen leven. sterfte aan longkanker en jjilere longaandoeningen zouden ftct vijfentwintig procent ver tederen en aan hart- en vaat- ikten met tien tot vijftien pro pt Het sterftecijfer in het al- meen zou met ongeveer vier- «nhalf procent teruglopen, liitbij zou liet de (Amerikaan- el slaat op zijn minst een he lmin; van twee miljard dollar ■(ongeveer 1,2 miljard gulden) ■opleveren, die nu worden uitge- sevra aan verplegings- en zie- fcnhiiiskosten. J [Van een onzer verslaggevers) «ELBURG. De aanvrage fl'N.V. PZEM aan de minister V economische Zaken heeft gedaan rwtin bedrijf brengen van haar vjfierglceentrale te Borsele, vol- *lni't aan de bepalingen welke de JJ Ij de kernenergie stelt. |l 's de stellige mening van en- leden van Vereniging Milieu- JWe Zeeland. 1*01 heeft overleg over deze I !;e. Plaatsgevonden tussen en- II ij" van deze vereniging met -toofd van de directie „Kernener- Ljf Eet departement van Eco- |5, Zaken, mr. J. Mani. li 5 re.eft toegezegd de ministei f "'Mtmgen te zullen vragen. Het «aarvan kan zijn, dat de pro- I, c rme' betrekking tot de aan- voor het exploiteren van een fcwi Se °Pnieuw moet worden I Daartoe behoort ook de in '«plicht geregelde openbare «egging van de aanvrage ge- een maand. ■ow 1-aanvrage voldoet met li al, a^Us d® h®er L- van de I'ui». ™?®r<Roerder van de Ver- Milieuhygiëne Zeeland, aan volgens het besluit 'ïtallaties splijtstoffen en ert- Lt^enigiug heeft er ook de aan- P gevestigd, dat in de ter visie afschriften van de PZEM- (»1 v! m.-de gemeenten die in een li n t'en kilometer rond Bor- |»r J; ee gegevens ontbreken P.tpn ,Vraag hoe bij onverhoopte door ,wetteiyke aansprakelijk- ltdekt tv, aanvrager zal worden WJ P™t wordt van groot be- Mar. °mdat praktisch alle par- ile w^^Hngspolissen ®en eziften waarin staat, dat ra„ i kernexplosies niet wor- Dit bleef over van de Volkswagen, die gisteren nabij H uijbergen tegen een boom (inzetje) vloog. SHHBBR?Tr! SHi AMSTERDAM Op de Dam en het Damrak is het gisteravond sinds kwart yoor acht zeer onrustig geweest door het optreden van groepen jongelui die het verkeer belemmerden en soms tot stilstand brachten. Ook werden toen de eerste projectielen naar passerende politieauto's gegooid. Reeds rond zeven uur gisteravond begon het publiek naar De Dam te stromen en een anderhalf uur later zag het zwart van de mensen. JADVERTENTIEl Benzine is véél te duur L-P;9- 'P'ler no meer dan 30-000 SUndiB )aar ri.ider>, doen er [1;G, an °ver te schakelen op ?ltei fliv,0n?atles hierover kunt s av°bds 01607-2884^" 0160°-25700 Om zes uur was het slaapverbod ingegaan en het merendeel was ken nelijk gekomen om de situatie rond het monument in ogenschouw te ne men en verdere ontwikkelingen af te wachten. Op het monument liepen in het begin van de avond jongelui met borden, waarop in het Engels en Ne derlands werd opgeroepen tot een „sleep out" resp. „sliep uit" op het Damrak bij C en A en bij de ambts woning van burgemeester Samkal- den op de Herengracht. Een van de opschriften luidde: „Samkalden biedt slaapplaatsen aan op Herengracht 502". Teigen negen uur trokken groepen van in totaal zo'n driehonderd man in de richting van het Centraal Sta tion, maar keerden vandaar weer te rug naar de Dam. Inmiddels arri- Middelburgse raadsleden namen afscheid. Pagina 2 Loodsen boos op waterspor ters. Pagina 3 Ook Brabantse duiven in Orleans in de knel, constateren Zeeuwse convooileiders. Pagina 5 Sovjet-economie nog niet op volle toeren Pagina 9 Milvakamp werd te vroeg ge sloopt. Pagina 11 Onderwijzersbond feliciteert mi nister met zijn ambtelijke mo lens. Pagina 13 Estudiantes-trainer Zubeldia: „Feijenoord wel hard, maar niet te hard". Pagina 14 Spanning bij havenwedstrijden in Breskens. Pagina 15 Pipo moest zijn leesbril opzetten om Het contract te lezen: hij geloofde zijn ogen niet. Pagina 16 Wat vind ik van mijn schoentje? Pagina 17 (Van onze verslaggevers) HOOGERHEIDE/BAARDE-NASSAU /BREDA/PADERBORN Het maan- dagverkeer heeft opnieuw een groot aantal slachtoffers geëist. Vier Ne derlanders kwamen om het leven in Duitsland. In Zuid-west-Nederland kwamen vier mensen om in het ver keer. De 23-jarige Ria Dirkx uit Hooger- heide is gistermiddag in de beruchte bocht in de weg tussen haar woon plaats en Huijbergen met een (ge leende) personenauto uit de bocht gevlogen en op slag gedood. Volgens de rijkspolitie is de jonge vrouw ver moedelijk door een te hoge snelheid de macht over het stuur verloren. De auto botste daarop tegen een links van de weg staande boom en kwam in de berm tot stilstand. In Baarle-Nassau is de 42-jarige fabrieksarbeider H. L. M. Verhees uit Baarle-Nassau door een autobus geschept en gedood. De man wilde de weg oversteken naar het parkeer terrein van de Limfafabriek. Hij ver leende voorrang aan een hem tege moetkomende autobus, maar ver zuimde daarna achterom te kijken, waardoor hij door een achteropko mende autobus werd geschept. De man kwam onder de bus terecht en overleed ter plaatse. Hij was ge trouwd en had een kind. De 62-jarige H. Verweij uit Zwolle is gisterenmiddag bij een aanrijding op de weg Breda Rijsbergen om het leven gekomen. Hij was inzittende van een personenauto die linksaf een inrit wilde inrijden en in frontale botsing kwam met een tegenligger. Twee inzittenden werden ernstig ge wond. In het Elizabethziekenhuis te Til burg is de 62-jarige bromfietsbestuur der P. v. d. Steen uit Oosterhout overleden. Hij was vrijdagmiddag j.L betrokken bij een aanrijding op de kruising Beverweg-Ignatiusstraat. Bij het verkeerslicht stond hij rechts op gesteld, aldus de politie, maar sloeg bij het groen worden van de lichten plotseling linksaf. Hij werd daarbij zeer ernstig gewond door een hem achteropkomende personenauto. Op de Kanaaldijk in Someren (N. Br.) is in de nacht van zondag op maandag een scooterrijder frontaal op een auto gebotst. De berijder van de scooter, de negentienjarige kweek schoolleerling C. H. J. Feijen uit Asten overleed ter plaatse. Het ongeluk gebeurde nadat de per sonenauto bij een inhaalmanoeuvre had voltooid. Elders in het land kwamen nog vier mensen om het leven. Vier Nederlanders zijn gisteren om het leven gekomen bij een frontale botsing tussen een busje en een vrachtauto in de buurt van Pader- born, in Noordrijnland-Westfalen. De overige inzittenden van het bus je vier Nederlanders en een West duitser zijn min of meer ernstig gewond. Volgens de politie is het busje, waarvan de inzittenden bij de Hen schel-fabrieken in Kassei werkzaam waren, bij dichte nevel op een weg versmalling met de vrachtauto in bot sing gekomen. De politie heeft de namen meege deeld van drie der omgekomen Ne derlanders. Het zijn de 27-jarige Ver zijl en de 28-jarige René Tuinder (beiden uit Rotterdam) en de 48-ja- rige Frederik Kist uit Wijk. Het stoffelijk overschot van de vierde persoon, een Nederlandse vrouw, kon nog niet geïdentificeerd worden. (Van onze redactie buitenland) GRAZ Prof. Hermann Knaus, de bekende Oostenrijkse gynaeco loog, is op 78-jarige leeftijd in Graz overleden. Professor dr. Knaus heeft een systeem voor geboortenregeling opgesteld, dat gebaseerd is op perio dieke onthouding. DRIE FRANSE militairen zijn, toen een met twaalf militairen bemande vaartuig op de rivier de Sarthe, bij le Mans, omsloeg om het leven ge komen. GELEEN/DORDRECHT Het „Zwijndrechtse Goede Heertje" is de grote man achter de nachtkluis-affaire die het afgelopen weekend aan het rollen kwam. Het systeem om nachtkluizen van een bepaald type te „kraken" is voor het grootste deel van hem afkomstig. Zoals bekend verwierf het „Goe de Heertje uit Zwijndrecht" door een forse fraude-kwestie in het begin van de zestiger jaren na tionale vermaardheid. Dat de gewraakte nachtkluizen niet safe zijn is de brandkasten- fabriek Lips uit Dordrecht, die ze vervaardigt, door 'n medewerker van het „Goede Heertje" meege deeld. Dat gebeurde al twee maanden geleden. Lips zelf heeft de banken eerst in de loop van de vorige week gealarmeerd. Zegt het „Goede Heertje" „Dat geeft toch geen pas, om het geld van de mensen twee maanden langer dan noodzakelijk in gevaar te brengen." Het is een bijna wonderbaarlijke weg, die van een groot fraudeur tot waker over andermans geld en goed. Een weg die moet zijn afgelegd door Jan Kuipers uit Ge leen, vroeger het Zwijndrechtse Goede Heertje, nu de man die Lips al twee maanden geleden waarschuwde dat een bepaald ty pe nachtkluis niet safe was, zodat geld van de gebruikers wel eens kon verdwijnen. Een mail die volledig met zijn verleden gebroken heeft, de heer J. Kuipers uit Gcleen. Zo zeer ge broken dat hij in alle toonaarden ontkent het beruchte „Goede Heertje" te zijn geweest. „Ik weet wel dat Lips mij zwart wil maken. Hoe komen ze erbij!" Die laatste uitroep blijkt niet ge rechtvaardigd, want mr. Moors, officier van justitie in Maastricht, laat desgevraagd weten: „Hij is het inderdaad." Een miskend man, de heer J. Kuipers uit Geleen. Llps ver denkt hem ervan dat hij geld wil de zien, en dan nog wel veel geld, voor zijn methode om de ge wraakte nachtkluizen te kraken, en de remedie ertegen. Zegt de heer Kuipers zelf: „Over geld is helemaal niet gesproken." Zegt een woordvoerder van Lips: „Dat klopt. Zover hebben wij het niet laten komen." Zegt de heer Kuipers: „Wij heb ben een systeem ontdekt om het geld uit de uachtkluis te krijgen, en we weten wat ertegen te doen. We hebben dat allemaal moeten onderzoeken. Dat lieeft geld ge kost. Mogen we dat geld alsje blieft terugvragen. Het is tocli in het belang van allen die van een nachtkluis gebruik maken. En toch ook in het belang van Lips. En wat wij van Lips zouden vra gen loopt echt niet in de tien duizenden guldens." Een man die niet aan zichzelf twijfelt, de heer Kuipers uit Ge- Ieen „O, zegt Lips dat ze het mankement kunnen verhelpen Ik maak me sterk dat wij een ge repareerde kluis van heil kunnen kraken als we zouden willen. Nee, dat willen we natuurlijk niet." Een sociaal voelend man, de heer Kuipers: „Ik ben kwaad op Lips, ja. niet voor mezelf, maar voor an deren. Kijk, de ingreep die je moet verrichten om de nachtkluis defect te maken is een kleinig heid. Zo'n kleinigheid dat heel Nederland krom zou liggen van het lachen als ik zou zeggen wat voor een ingreepje het was. Nee, ik zeg echt niet hoe je het moet doen, maar neem van me aan dat de handeling verricht kan worden door een kind van zes jaar. En dan komen we op een belangrijk puntWat wij hebben ontdekt kunnen alle zware jongens ook ontdekken. Daarom liehhen wij Lips twee maanden geleden al ge waarschuwd. Daarom ben ik boos op Lips omdat ze nu pas wat doen. Bovendien doen ze het slecht, want ze zullen een paar weken nodig hebben voordat ze alle kluizen op hun manier veilig hebben gemaakt. Waarbij dat vei lig nog maar relatief is, vrees ik, Maar wij hebben alle banken van daag een telegram gestuurd dat wij de zaak gegarandeerd veilig binnen een week klaar hebben." Beginnen we bij het begin Enkele maanden geleden werd in Geleen ontdekt dat een be paald type nachtkluis van Lips niet kraakvrij was. Op naam van de heer Bemelmans, eigenaar van 'n particuliere „veiligheidsdienst" die zich bezighoudt met het plaat sen van alarminstallaties en der gelijke, wordt de firma Lips ge beld. Maar de heer Kuipers is de grote man, wiens naam naar alle waarschijnlijkheid naar de achter grond is geschoven in verband met zijn verleden als „Goede Heertje". Te bewijzen valt dit niet, onder meer doordat de heer Kuiners dit verleden zo zeer heeft afgelegd dat hij ontkent het „Heertje" te zijn geweest. „Geleen" kreeg bij Lips telefo nisch contact met heer De Groen, chef van de verkoopafdeling. Daarna gebeurde er twee maan den lang niets. „Nou ja", zegt Lips-woordvoer- der directiesecretaris J. Zandee, „dat was als ilc me niet vergis een anoniem telefoontje. Daar kun je toch weinig mee doen, is het niet?" „Wat anoniem telefoontje", stuift de heer Kuipers op, we heb ben die meneer De Groen nog ons telefoonnummer gegeven. Dan kon hij terugbellen. Maar dat deed Lips niet. Lips heeft twee maanden zitten broeden voordat ze ontdekten dat er inderdaad iets met die kluizen was". De heer De Groen kan zijn zeg je over al dan niet telefoneren niet doen want de heer De Groen is, aldus de heer Zandee, op va kantie. (Vervolg op pagina 11) DAR-ES-SALAAM (AP) Alle leerlingen van een meisjesschool te Kasjasa, in centraal Tanzania (Oost- Afrika) hebben tien dagen vakan tie gekregen „om bij te komen" na dat op de school een „lach- en huil ziekte" was uitgebroken. Deze uiting van massa-hystene komt in die streek tamelijk veelvul dig voor en als zjj uitbreekt kan een schoolhoofd maar een ding doen om dat er met de leerlingen absoluut niets kan worden bereiktde hele zaak naar huis te sturen. Er zijn gevallen bekend dat er een paar scholen tegelijk dicht moesten. veerden ook wagens met manschap pen van de mobiele eenheid en werd het publiek op de Dam gelast zich tel verwijderen. „Weest u nu verstandig, blijf niet staan wachten op de dingen die komen gaan. Als u blijft zijn de risico's voor u zelf. Er zal geweld worden gebruikt", zo klonk het over de Dam. Korte tijd later rukten de wagens van de mobiele eenheid op naar het Nationaal Monument, waar bij zij met stenen en andere projec tielen werden bekogeld. De politie mannen verlieten de wagens en veegden vervolgens het plein schoon. De jongelui keerden echter weer terug en begonnen vuurtjes op het monument te stoken. Het tram- en autoverkeer over het Roltin en het Damrak werd omgeleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken cn Volksgezondheid deelde ons gisteren desgevraagd mee. dat op dit moment nog geen speciale maat regelen getroffen zijn in verband met de zich steeds meer uitbreidende cholera-epidemie in Rus land, de landen rond het oosteelijk bekken van de Middellandse Zee en enkele andere Oosterse landen. Zoals te doen gebruikelijk kan het ministerie alleen maar adviseren de gewone hygiënische maatregelen in acht te nemen. Enkele ad viezen voor reizigers of vakantiegangers die deze landen bezoeken: Drink geen ongedesin- fecteerd water en poets daar ook de tanden niet mee. Om zelf water te desinfec teren kan men bij een apo theek een daarvoor be stemde set krijgen. Ook de gewone dompelaar bewijst afdoende diensten, Het meest eenvoudige is mineraalwater te drinken uit nog niet ontkroonde flessen. Thee is ook goed als het water afdoende ge kookt heeft. Eet geen rauwe of on geschilde vruchten en ook geen schelpdieren, zoals garnalen of kreeft. Voor het gebruik van toiletten gelden de gebrui kelijke voorzorgen. Af doende is de handen na gebruik goed te wassen. De beste methode is uiteraard zich een week voor vertrek tegen cho lera te laten inenten. Inmiddels heeft de West- duitse werkgeversvereni ging gisteren bekendge maakt. dat ongeveer 30.000 Turkse gastarbeiders die met verlof zijn geweest waarschijnlijk met vertra ging op hun werk in Duits land zullen verschijnen omdat zij tegen cholera gevaccineerd moesten wor den. Op het ogenblik wor den tienduizenden Turken aan de Bulgaarse grens op gehouden om gevaccineerd te worden. Postbeambten in Milaan hebben met staking ge dreigd als zij niet worden ingeënt tegen cholera. De 4000 beambten vrezen in fectie door pakketten die uit landen komen, welke door de cholera worden geplaagd. (ADVERTENTIE) Ondanks de moderne communi catiemiddelen lijken de afstan den tussen de mensen toch steeds groter te worden; vooral tussen ons hier en de mensen in de ontwikkelingslanden. Missionarissen laten echter zien hoe deze afstanden overbrugd kunnen worden. Zij zetten zich daartoe volkomen in, en levens lang, om de mensen daar in elk opzicht werkelijk vooruit te helpen. 220 van deze missionarissen ho pen deze week in één slag aan vervoer geholpen te worden om daarmee de onmetelijke afstan den te overbruggen. De MIVA. de Missie Verkeers middelen Aktie. houdt Uiervoor haar jaarlijkse kollekte en giro-aktie. OVERBRUG DE AFSTAND voor deze 220 missionarissen. Giro: 27 22 49 MIVA Kei zersgracht 525 te Amster dam. (Het komend week-eindekol lekte). I I

de Stem | 1970 | | pagina 1