Paals mosselfeest wellicht voor de laatste maal 12 Buisleidingstraat spoedig ter visie Sleep in Vlissingen kostte f 3150,- Fabery de Jonge Romei Scheld Gemeenteblad geeft informatie Hontenisse Duiven- misère VERBOD WATERSTAAT GENEGEERD; Wet op fusies noodzakelijk GROTE VC Tilburg nog kandidaat voor VW EDITIE VOOR ZEELAND REDACTIE ZEELAND: EXPLOITATIE ADV EXPO - AXEL 1970 TWEE GEWONDEN BIJ AANRIJDINGEN IN GOES EERSTE EXEMPLAAR J. Oosterveld verlaat Groede Kermis Noordstraat te Walsoorden Nieuwland Krant staat nr. 1 bij Westduitsers Milj oenenorder Havenwerken PvdA'er Lems Commentaar Kerkdiensten uur Theorie van Saeftinghe iResren met zon EWös-cijfers gemid- DE STEM VAN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) DE PAAL De Paalse mos selfeesten en mini-vlootschouw van dit jaar zullen vermoede lijk de laatste zijn in de ge schiedenis van dit kleine dorp. De organiserende watersport vereniging „Saeftinghe" houdt namelijk ernstig rekening met de mogelijkheid dat het pitto reske haventje, in verband met toekomstige dijk- en an dere uitbreidingen, er volgend jaar niet meer zal zijn. Dat deed men vorig jaar trouwens ook al. Maar nu schijnen de dagen van het kleine haventje wel geteld. Reden om van de mosselfeesten van dit jaar een groot evenement te maken. Nou ja, mosselfeesten. Het moet allemaal met een korreltje zout genomen worden, weet water sportvereniging-promotor P. Hen drickx te vertellen. Drie jaar gele den werd het initiatief genomen om in het kleine plaatsje wat leven in de brouwerij te brengen. Dit jaar gaan de mosselfeesten en vloot- schouw gepaard met de plaatselijke kermis dus: vertier volop. Overigens hebben de mosselen met het feest eigenlijk net zoveel te maken als „De Paal" met de toekomstplannen voor het „Land van Saeftinghe". De mosselen overigens wel de beste die er zijn worden gekocht en aangevoerd uit Yerseke. Aan de mi ni-vlootschouw nemen alleen kleine prlvéjachtjes deel, die weliswaar feestelijk opgetooid worden, maar verder met de mossetkweteerij wei nig van doen hebben. Dit jaar zal het grote Paalse feest plaatsvinden op zaterdag 29 augus tus. Plaats van handeling: het wel bekende Speelmansgat, een vertak king van de Westerschelde. Met het oog op het tij zullen de deelnemen de scheepjes tussen 13.00 en 14.00 uur uit de haven vertrekken. Hoe veel boten er aan de minivlootshow zullen deelnemen, weet secretaris P. Hendrickx van de watersportvereni ging nog niet te vertellen. Ongetwij feld ontzettend veel, want vorig jaar was het al bijzonder druk. Hij schat het aantal plezierboten en bootjes in en rond de haven van de.Paal op zeker tachtig. Het zijn allen poten tiële deelnemers er bestaat ook gelegenheid om de vlootschouw van af het Scheldewater mee te maken. „Dat is", aldus de beer, Hendrickx uit Hulst, „een kwestie van afspra ken met de schipper, die men wil vergezellen". Mosselen De mosselen komen aan bod, na afloop van de vlootshow. Ze worden aan wal gekookt en geserveerd voor het luttele bedrag van slechts zeven tig centen of te wel tien frank, want ook van de zijde van de Belgen wordt de nodige belangstelling ver wacht. Het zijn trouwens nagenoeg allemaal Belgen, die in de haven van Paal hun scheepjes hebben lig gen. Uiteraard zal het mosselfeest tot in de kleine uurtjes voortduren. Op de eerste plaats heeft men de Paalse kermis, als de mosselen on verhoopt op mochten zijn, en daar naast wordt in de buurt van het ^nnt.in VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS 16,— per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ct. incassokosten); 5,55 per maand (incl. 9 et. incassokos ten). Buiten verspreidingsge bied 23,— per kwartaal Overige prijzen op aanvraag. RAYONKANTOREN TERNEUZEN, Nieuwstraat 9 Tel 01150-7920 HULST: Steenstraat 14. TeL 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, Tel 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING' Na kantooruren: tel. 01140-3751 en tel 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg. Tel. 7764. Postbus 116 A. F. Koopman Chef Zeeland Tel privé 7438 (01180) Redacteur Goes M. Kersten, tel. 01100-6584 Coördinerend redacteur Zeeuwsch-Vlaanderen: G. van Berkel (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A Schei) (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1387) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01150-4281 Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Tb. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen: M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman. Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316). (ADVERTENTIE) wij adviseren ei verzorgen Uw stand. reclamebureau studio 13 Weststr. 13, axel tel. 01155-1861 (Van onze correspondent) GOES Op de kruising Vogei- zangseweg - van Mellestraat is vrij dagmiddag een aanrijding ontstaan tussen een bromfiets bestuurd door mej. D. P. de L. uit Kloetinge met als duo-passagiere mej. C. C. C. uit Goes, en een personenauto bestuurd door G. J. M. nit Goes. De beide dames moesten met di verse verwondingen worden overge bracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. Het ongeluk ontstond door dat de bromfietsbestuurster geen voorrang verleende aan de personen auto. haventje een tent opgetrokken, waar 's avonds gedanst kan. worden. „Ja", mijmert de secretaris, „het moet een leuk feest worden, want volgend jaar kan het waarschijnlijk niet meer". Het opheffen van de haven van De Paal zal vermoedelijk vol gend jaar ook wel het einde van de watersportvereniging zijn. „Het heeft geen zin om als watersportver eniging te blijven bestaan als je zonder haven zit", is het sombere commentaar van de heer Hendrickx. Alternatieven lijken er vooralsnog niet voorhanden. W.V. „Saeftinghe" werd in 1967 opgericht in de hoop het Paalse haventje te kunnen red den voor de provinciale plannenma kers. Ook directeur Dirk Verwey, de grote man van Veronica, zag in die tijd nog wel wat in de havenac commodatie. Voor de oprichting van de watersportvereniging had hij de haven op eigen kosten- laten uitbag geren in de hoop op een gunstige exploitatie. „Hij maakte jammer genoeg een kapitale fout", vertelt Hendrickx nu, „hij vergat een spuikom aan te leg gen. Of liever gezegd de heer Verwey durfde het niet aan, omdat het van rijkswaterstaat niet mocht. Jaren later legde de V.W. „Saefting he" die verboden negerend, toch een dam aan, ter verkrijging van een spuikom, die de verzanding van het haventje moest tegen gaan. Naar aanleiding van de publicaties rond die illegale bedoening kwam rijks waterstaat poolshoogte nemen en liet het oogluikend toe. Sinds die tijd heeft de watersport vereniging een goede accommodatie. „Het is een fijn haventje", zegt de heer Hendrickx tenslotte als terzake kundig. „Ik vraag me alleen af hoe lang nog?". Het staat wel vast dat de clubleden zich daar in ieder ge val zaterdag 29 augustus niet druk over zullen maken. De haven van Paal zoals hij er waarschijnlijk zaterdag 29 augustus ook zal uitzien. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In het kader van het streven naar een grotere openheid in gemeentezaken is de ze week in de gemeente Honte nisse het eerste gemeentelijke voorlichtingsblad verschenen. Het is een vervolg op „Kond de Vo gel", dat voor de gemeentelijke herindeling in de voormalige ge meente Vogelwaarde verscheen. Nog niet zo lang geleden heeft de gemeenteraad van Hontenisse een aanzienlijk bedrag gevoteerd om de uitgave mogelijk te kunnen maken. Er ontspon, zich toen rond het voor stel een discussie, waaruit duidelijk bleek, dat de raadsleden een gerich te voorlichting van primair belang achtten. In dat kader ook werd eer der al grote aandacht besteed aan gespreksavonden in de verschillende kerkdorpen. Enkele van die „hea rings" zijn inmiddels achter de rug, waarvan de jongste in Terhole. In dit kerkdorp was de laatste maan den een groeiende onvrede te be speuren ten aanzien van de heersen de situatie: te weinig woningen en een snelle teruggang van de bevol king. De schuld daarvan werd in eerste instantie dg gemeente aan gewreven. Voor burgemeester mr. M. Somers was dat de reden om met een deputatie naar Terhole te gaan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnenkort zal het rijk het voorgestelde tracé openbaar maken van wat genoemd wordt een buisleidingstraat vanaf Pernis via Klundert naar de Belgische grens en de provincie Zeeland, waarvoor een strook grond van honderd meter breedte nodig is, aldus het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. De plannen voor deze buisleiding straat zullen spoedig ter visie wor den gelegd in de twintig gemeenten, waar voor dit tracé wellicht onteige ningen zullen plaatshebben. Gedurende een periode van vier weken kunnen belanghebbenden hun bezwaren tegen deze plannen indienen bij de minister van Verkeer en Waterstaat. De leidingstraat zoals die thans is geprojecteerd, is totaal negentig ki lometer lang. Naar verwachting zal eind dit jaar of begin 1971 met de aanleg een begin kunnen worden gemaakt. Het voorgestelde tracé van de leidingstraat volgt de route van de pijp die thans wordt gelegd door Shell Nederland Chemie van Pernis naar Terneuzen, en gedeeltelijk de route van een pijp die door een olieconsortium van Rotterdam naar Antwerpen wordt aangelegd. Nabij Klundert in de buurt van een gepro jecteerd industrieterrein, wordt, zo als bekend een proefvak van deze buisleidingstraat ingericht om de verschillende problemen die de aan leg met zich meebrengt, te bestude ren. De ervaringen die hierbij wor den opgedaan, zullen worden benut bij het opstellen van de plannen voor de inrichting van de gehele leidingstraat. en daar een avond met de bevolking te praten. Ook het nieuwe gemeen telijke voorlichtingsblad is een waardevolle bijdrage in het streven naar openheid. De eerste uitgave is bijzonder snel na de goedkeuring van de gemeenteraad verschenen. Een bewijs, dat deze zaak serieus ter hand is genomen. Het blad wordt gedirigeerd door een staf van specialisten op gemeentelijk gebied. Een van de pioniers is voorlichtings ambtenaar, O. Vosveld, die uit hoofde van zijn functie nauw bij de uitgave is betrokken. De eerste editie van „Rond de Vogel" (de oude maan is opzettelijk gehandhaafd) geeft veel informatie over die zaken, die normaal niet zo duidelijk uit de doeken worden ge daan. Hoewel het informatieblad op de eerste plaats bedoeld is gevuld te worden met „berichten van het ge meentehuis", is er in principe ook voor verenigingen gelegenheid ge bruik te maken van dit medium. Bij de eerste editie komt dat nog niet goed uit de verf. Vermoedelijk omdat er nog zoveel toelichting gegeven moet worden op tal van gemeentelijke aangelegenhe den. In zijn voorwoord schrijft bur gemeester mr. M. Somers: „Het ge meentebestuur biedt u de mogelijk heid u inzicht te verschaffen in zijn handel en wandel: de plannen en besluiten die worden voorbereid of zijn genomen: het hoe en waarom ervan en evengoed de reden waar om bepaalde zaken misschien niet kunnen geschieden". „Dit informatieblad zien wij als een van de middelen om samen met u allen er voor te werken, dat de nieuwe gemeente Hontenisse een ge meente wordt, waar het goed is te wonen en zich te ontspannen", aldus burgemeester Somers. De eerste uit gave, gesierd met de wapens van de twee voormalige gemeenten, die nu één zijn, geeft informatie over de taakverdeling en spreekuren van burgemeester en wethouders, de jongste mutaties in samenstelling van de bevolking (Hontenisse telt momenteel ruim achtduizend inwo ners), informatie over woningbouw- beleid en de gang van zaken op de gemeentesecretarie. Op de achter kant van de laatste pagina prijken de elf raadsleden, de burgemeester en twee wethouders, compleet met foto's en personalia. De gemeentekrant vermeldt ook adressen en telefoonnummers van de raadsleden. Voorlopig ligt het in de bedoeling het gemeenteblad te laten verschijnen rond 1 augustus, begin november, begin februari en begin mei. (Van onze correspondent) GROEDE De heer J. Oosterveld is met ingang van 1 oktober aan staande benoemd tot jeugdconsulent in Utrecht. De heer Van Oosterveld is op het moment jeugdleider van de Stichting Jeugdcentrale in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van onze correspondent). WALSOORDEN Evenals voor gaande jaren zal in de Noordstraat kermis gevierd worden en wel op zaterdag 22, zondag 23 en maandag 24 augustus, 's Zaterdags wordt de kermis geopend met volkspelen, zo wel voor jong als oud, met o.a. grabbelton, ringsteken, zaklopen en fietsen. Alle drie de dagen zijn er gaaibollingen en schietingen bij A. Menheere. Aanvang 3 uur. Op maandagavond wordt de koninklijke harmonie St. Cecilia verwacht, die zal worden verwelkomd in de loods van loonwerkbedrijf G. Vervaet. Juniorenvoetbalwedstrijd De A-junioren van Nieuwland speelden een oefenwedstrijd tegen de junio ren van Arnemuiden, die uitkomen in de hoofdklasse junioren A. van de KNVB. afdeling Zeeland. De Nieuwlanders spelen twee klassen lager dan de junioren uit Arnemui den. Het was dus een hele opgave te kunnen winnen. Dit bleek duidelijk uit het verloop van de wedstrijd: Het samenspel van Arnemuiden was stukken beter dan bij Nieuwland. Na voorbereidend werk van L. van Belzen van Arnemuiden gaf Jan de Nooijer de bezoekers de leiding. Na een fout van Sjaak Cornelissen, keeper van Nieuwland, maakte Piet de Ridder met een ver en hard schot er 02 van. Na zwak ingrij pen van de goallie van de thuisclub werd het 03 door Kees van de Ketterij. Na de rust maakte Rinus van Belzen met twee goede doel punten er 05 van. TUEBINGEN (D.P.A.) De krant blijft voor de Westduitsers de be langrijkste bron van informatie. Te genover de radio en de televisie heeft zij de afgelopen jaren zelfs nog aan populariteit gewonnen. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek vam het Wickertinstituut in Tuebin- gen. 61 procent gaf in geval van keu ze, de voorkeur aan een krant. AMSTERDAM (A.N.P.) Kon. Ned. Maatschappij voor Havenwer ken n.v. (een 100 pet. deelneming van Nederhorst) heeft een miljoe nenopdracht gekregen voor een on derdeel van een groot ijzerertsont- ginningsproject in Australië. Haven werken krijgt hiervoor ongeveer 100 miljoen gulden. Het Vlissingse ontspanningscen trum blijkt te bestaan uit uitgesla pen personen. Eind juni van dit jaar lanceerden zij het idee om in de stad een sleep-in te vestigen, bedoeld voor jongeren die een goedkope logiesgelegenheid zoeken. In de Scheldestad begon het na melijk een wat griezelige traditie te worden, dat jongelui, die geen geld voor een hotel over hadden (en overigens niet zo bijster op hotels gesteld zijn) een of ander leeg staand pand kraakten om daar een of meer nachten in door te bren gen. In de zomer van het vorige jaar heeft de politie eens een heel hoekhuis leeggehaald, waar een half dozijn jongeren lag te snurken. Een ander geliefd plekje voor gra tis overnachtingen vonden de jon gelui in het Nollebos. Ook het strand was in trek. Wat deed nu het Ontspannings centrum? „Laat ons een pand spe ciaal voor het hippe volkje zien op te scharrelen. Dan bevorderen wij het sub-sociaal toerisme en wij voorkomen dat alom in en rond de stad spontaan de slaapzakken wor den ontrold". De gemeente werd met dit idee benaderd en hoewel de gemeente raad van een welverdiende vakan tie genoot, besloten b. en w. onver vaard een greep in de pot voor on voorziene uitgaven te doen en de voormalige huishoudschool (een stichtelijke omgeving voor jongelui die graag op eigen benen staan) ter beschikking te stellen. Bovendien stuurde de gemeente een loodgieter, er werd verlichting aangelegd en de waterleiding werd Weer in be drijf gesteld. Er kwamen uiteraard ook toezichthouders. Dit alles kost de gemeente 3150, Nu moeten b. en w. achteraf toe stemming aan de raad vragen om dat bedrag aan de pot „onvoorzien" te onttrekken. De gemeenteraad van Vlissingen is in zijn nieuwe sa menstelling dermate progressief, dat het college geen enkel gevaar loopt als het voorstel in behande ling komt. Het experiment met de sleep-in is buitengewoon goed bevallen. De ze week wordt hij officieel voor beëindigd verklaard. Enkele hon derden jongeren hebben de huis houdschool van binnen kunnen be wonderen en genoten een voor treffelijke nachtrust op de gekregen matrassen. Het Vlissingse college van b. en w. is vast van plan om het volgend jaar het experiment te herhalen. Het is vooral de royaal aangeboden vrijwillige hulp uit de burgerij wel ke de Vlissingse magistratuur heeft deugd gedaan. (Vervolg van pagina 1) De problemen zijn begonnen toen woensdagavond de 2500 Zeeuwse duiven ingekorfd werden om vervol gens naar Nispen getrasporteerd te worden. Om de kans cp fraude bij de derby zoveel mogelijk te beperken zouden de dieren onder de ogen van officials worden geringd: overigens een normale bezigheid. Toen vrachtwagenchauffeur Oos- terbaan uit Oosbturg in het Brabant se dorpje arriveerde, kreeg hij tot zijn grote verbazing opdracht om de manden te lossen in een daarvoor beslist ongeschikte weide. De trans porteur maakte daarvan melding bij zijn Zeeuwse opdrachtgevers die over de gang van zaken helemaal niet te spreken waren. Tot liun grote verbazing werden hun duiven donderdag plotseling ge retourneerd naar de plaats van her komst. Reden: er zou geen plaats meer zijn om de duiven naar Orleans te vervoeren. Toen ook bleek dat met de vogels niet bepaald zachtzinnig was omgegaan. Volgens gebruikelijke normen mogen bijvoorbeeld voor een grote vlucht in één mand slechts 25 duiven zitten. Alphons Verhagen uit Oostburg, een van de gedupeerden, vertelt: „Er zaten er wel veertig in. Het leek re gelrechte dierenmishandeling. De duiven hadden niet de minste ruimte om zich te bewegen." Bovendien bleken de dieren uitgehongerd. Na dat ze van het nodige voedsel waren voorzien, bleek tot overmaat van ramp, dat het geen 2500 geretour neerde duiven waren, maar dat het er 3400 waren. De Zeeuwse duiven- prominenten stonden voor een raad sel: „Waar kwamen plotseling die negenhonderd andere dieren van daan?" Uiteindelijk bleken ze eigen dom te zijn van Limburgse duiven- liefhebbers, die terstond op de hoog te gebracht werden van deze kapitale vergissing. Het is geen wonder dat de Zeeuwsch- Vlaamse duivenwereld woedend is over de gang van zaken in het Bra bantse dorp. Alphons Verhagen: „Ze ker 35 mensen zijn er getuigen van dat dit inderdaad zo gebeurd is en dat er kapitale fouten gemaakt zijn. We vinden het een schande en zullen het er beslist niet bij laten zitten." Inmiddels zijn de geretourneerde duiven tóch op' weg naar Orleans. Het staat de Zeeuwen namelijk vrij om buiten de organisators van het Nederlands Duiven Transport om, toch aan de derby van Orleans deel te nemen. Het commentaar van een gedu peerde duivenliefhebber: „Na alles wat die dieren meegemaakt hebben, moeten,ze nu toch nog eens dat lange traject vliegen. Het zou doodzonde zijn om aan deze toch wel belang rijke derby niet deel te nemen en het is dubbel jammer dat dit bovendien nog de schuld is van iemand anders". Het is niet helemaal duidelijk wat de juiste aanleiding tot de moeilijk heden is geweest. Zeeuwschvlaamse duivenliefhebbers zeggen, dat er al langer sprake is van een achterstel ling van de Zeeuwse belangen bij die van de Brabanders en datzelfde geldt voor de eveneens gedupeerde Limburgers. In Brabant wordt dit uiteraard ontkend. Er waren gister avond evenwel geen duiven-promi nenten bereikbaar voor commentaar, De Zeeuwschvlamingen zullen ver moedelijk eerst de derby afwachten om daarna officieel hun beklag te doen bij de daarvoor aangewezen in stanties. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) WOLFSBURG De hoofddirectie van het Volkswagenconcern te Wolfs burg heeft ons desgevraagd meege deeld dat zij nog geen enkele beslis sing heeft genomen over de vesti gingsplaats van de nieuwe fabriek die V.W. binnenkort in West-Europa wil bonwen. Deze week werd bericht dat Fort bij Brussel, zeer hoge ogen zou gooien. Volgens de hoofddirectie zijn Til burg en Gent nog steeds goede kans hebbers. De beslissing zal echter nog enkele weken op zich laten wachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN -HAAG Het tweede kamer lid Lems (PvdA) heeft er bij de mi nister van economische zaken en van sociale zaken op aangedrongen met spoed te komen met voorstellen tot een wettelijke regeling van bedrijfs fusies en overneming van onderne mingen. Hij heeft aan de betrokken ministers gevraagd om een overzicht van de transacties waarbij de Cen- trumbank N.V. is betrokken, waar door diverse textiel- en modebedrij- ven zijn verkocht. Drs. Lems wil ook weten hoe de Centrumbank heeft gehandeld met betrekking tot de werkgelegenheid en de rechtspositie van het personeel der overgenomen bedrijven. De vragensteller wil dat de ministers Nelissen en Roolvink op deze schrif telijke vragen een mondeling ant woord in de tweede kamer geven. Blijkens de gang van zaken rondom de Centrumbank is de fusiecode van de S.E.R. volstrekt onvoldoende, al dus drs. Lems. BRILJANTRINGEN Gaan Uw gedachten uit tiaar een prachtige entourage-ring, een mooie slagring of een' klassieke solitair-ring? In onr« kollektie zult U voortreffelijk kunnen slagen. Prijzen variëren van f 90.- tot f 1500.- (Van een onze COLIJNSPLAAT „De vl jc archeologen van het Rijks [en en van de Rijksdienst voo [erzoek, de buit aan halve en I i-agmenten, die gistermiddag ijnsplaat uit de netten van de De archeologen en met nam] inds gisteren in een juichster JUWELIERS - HORLOGERS - SINDS 1834 LANGE KERKSTR. 30 - TEL. 5005 - GÓEj ROOMS-KATHOLIEKE KERK Aardenburg: O L V Teniet nemu.g zaterdag 19 zondag 1, 10 uur Axel: H Gregorius de Grolt 01155-1532. zaterdag 19 uur, 8.15. 9 30 en 11 uur Biervliet: H Maria Onbevl tel 01125-382. zondag 9 uur. Barbara, 19 uur- tel II Breskens: H 1587. zaterdag uur Cadzand: Toeristenkerk, 19 uur. zondag 10 uur CHnge: Parochie H Henring terdagavond om 19 uur, zondag' en 11 30 uur Dishoek-Koudewkerke: zon 10 uur. Domburg: Recreatieterrein, dag 19 en zondag 8.30 en 10 uur. Eede: Dorpsplein, zaterdag zondag 10 uur Goes: H Maria Magd., tel. Sl| 6754. zaterdag 19 uur, 10.30 uur R -K h.b.s. Eruitlaan: dag 10 30 uur. Groede: H Bavo, tel. 01111- zaterdag 19 uur. zondag 9 uur. Groenendijk: H Martinua, 01148-382. zaterdag 18 30 uur, dag 7 30 9. 10 30 en 17 uur. Hansweert: O.L Vr. Onbevl. zaterdag 18 uur, zo.ndag 8 uur uur (en 11 15 in Kruiningen), 's-Heerenhoek: Sint-Willibroi tel 01105-264, zaterdag 19 uur, dag 7 30 9 10 en 10 30 uur. Heinkenszand: H. Blasius, tel. ll 1216, zaterdag 19 uur, zondag l' en 10.30 uur. Hoofdplaat: H Eligius, raterdi; uur, zondag 7 30 en 10 uur. Hulst: H Willibrordus, tel, 011 2130. zaterdag 19 uur, zondag 10 11 30 en 17 uur. Kamerland: (Molenhoek), 10 uur. Koewacht; H.H. Philippus enJl bus tel 01146-360. zaterdag U zondag 8 en 10 uur. Krabbendijke: Cultureel Cenl zondag 1015 uur kerkdienst katholieken, Kwadendamme: H Bonifatins 01194-219. zaterdag 19 uur, toni) en 10 30 uur. Lewedorp: H Eligius, tel. 11 336, 7.aterdag 19 uur, zondag i 10 30 uur. Middelburg: Par. H. Petras Paulus. zaterdag 19 uur, ffl 10 30 en 19 uur. Oostburg: H. Eligius, tel "j 2003, zaterdag 19 uur, zondag' en 10 30 uur. Ovezande: O.L.V. Hemelv., 01195-214. zondag 8 en 10 uur. Oost- eD West-Souburg: St.-Mt nuskerk, zaterdagavond 1' zondag 8 en 10.15 uur. Rilland: Gereformeerde keA terdag 19 uur en zondag 9 uur. Sas van Gent: H Maria Hemt tel 01158-1661, zaterdag 19-» zoncfag 8 30 9.30 en 11 uur. Schoondijke: Dorpsplein, tall 19. zondag 10 uur. Slijkplaat: Hulpkerk, zaterdag zondag 9 uur. Sluis: St.-Jan de Doper, tel. 208. zaterdag 19 uur. zondag en tb om Sluiskil: H Ant v. Pad®- 01157-418 zaterdag 19 uur, 0 9(10 en 10 45 uur Terneuzen: H Willibrordus, 01150-2327 Binnenstad zate™1 uur zondag 7 30 en 1145 uu Triniteitskerk, zat. 19.15 uur, 9, 10 30 en 17 uur feffiÜ (Hoek), zaterdag 19 uur;z". uur Par „De verrezen u (R-k school „De Zeemeeu^ terdag 19 uur- zondag uur t, Vlissingen: Parochiekerk en St-Jacob, zaterdagavond an z, noag 8.30. 10.30. 1? en Emmanuelkerk PaauwenburS- dagavond 19 uur en zondag uur St -jMSPnhziekenj!1"® 9 uur Kath Mii Tehuis: zon Vrouwenpolder: Toeristen e- terdag 19 uur. Westdorpe: H. Maria 01158-527 zaterdag 19 uur- en 10 uur k Wesikapelle: Toeristen*» uur: zond 8 30 en 10 uur- ljzendijke: O.L V ming, tel. 01176-284, u(jr uur zondag 8.30 en jJs( Yerseke-. H Anna. uur, zondag 9 uur jojO-l Voor tel. informatie (Hansweert) ffi, Zandstraat: H Pastoor terdag 19 uur zondag Zoutelande: Toeristen» 10 uur. -ir doet momenteel een theorie de ronde, die de bekoring van de .-nvoud heeft. De theorie luidt: Breng het land van Saeftinghe als idustriegebied tot ontwikkeling, in iet voetspoor van de Baalhoekplan- Laat het gebied profiteren van Ie enorme expansie op de Antwerp- e linker-Schelde-oever en van die relke in Ossenisse wordt ver lacht". Het aantrekkelijke van de theorie :huilt hierin, dat zij stoelt op de idachte, dat Saeftinghe automa- fsch door de „persweeën" in de ngrenzende ontwikkelingsgebie- >n zou worden opgestuwd tot eco- imische welvaart. Men zegt dan: let is toch nonsens om te denken, er tussen die twee groeipolen in bedrijvigheid in, een natuurge- led in stand kan worden gehou- ln?". Het lijkt een voorbeeld van Real- blitïk, deze redenering. Zij heeft thter gevaarlijke kanten. Er is al- fcreerst het feit, dat voor een ge- jied, dat een overloopfunctie voor angrenzende terreinen heeft, nau welijks een selectief vesfigingsbe- |id kan worden gevoerd. Saef- jtghe zou de algemene reserve ior de Antwerpse linker-oever en jssenisse worden, om niet te zeg- fen: het gebied van de tweede Een bezwaar van belangrijker or is, dat het prijsgeven van de thorren en slikken (op het oog lijkt fiks nauwelijks meer waard dan pn pennestreek) betekent: het ont- asn van een industriële lintbebou- firtg, reikend van ver voorbij Ant werpen tot enkele kilometers oos- tlijk van Terneuzen. Wie zich de to- lle Vis-,, omvang van een dergelijk, raktisch aaneengesloten industrie- ebied voor ogen stelt, beseft, dat ter een goede gooi wordt gedaan 8ar het „ideaal" van de industriële raestijn. Houdt men daarbij reke- »ng met de steeds duidelijker wor- frek van de zware industrie ric!ltin9 van de zae> en het industrie-spreidingsbeleid °eze hek op alle mogelijke ma- «eren bevorderd, dan heeft men llet veel fantasie nodig om te kun- len beseffen hoe belangrijk die dorren en slikken van Saeftinghe 1 bat hele spel eigenlijk wel zijn. f ontwikkelingsbeleid voor de «ei-schelde, is duidelijk gericht b stichting van afzonderlijke, I te kolossale industrierom an op verspreide plaatsen langs rp-.eear71' waar wind en water hun inri,9, werk kunnen doen. Een Wr,e.zone welke zou ontstaan ianusthalisatie van Saeftinghe, u end °P de linkeroever van !ent°rpen en Jssenisse, zou over- dot n°me? met klet stoppen van een Poetskatoen in de ventilator. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI: Gematig de temperaturen. Plaatselijk regen of een bui, maar ook zonnige pe rioden. uren zon: 1 tot te emp, omstreeks normaal. 4 m-arf van ongeveer normaal 0,1 ogn at onder normaal. Kans fur sn°ge Periode van minstens ■,es' drono p!'ocent- Kans op een ge- iVoor maar.1 aal: 50 Procent. '0 iwf g: Aantal uren zon: 2 "'si Ma,,11, temP-: omstreeks nor- tot' 4 mP-: van ongeveer nor- «4 op graden onder normaal ens 12 „,V ro§e periode van min- Iten geheel al 80 Procent. Kans op droog etmaal: 50 procent. IStran eer aan zee wln dreoogaCmpitng: °ver het alSe" ë01sing. een wisselende be- Ss-6n tuidn^3]1 tot matige wind I a 19 gras en zuid- Temperatuur. ï>lbichtonn'nze,ewater 18 graden. lelijk str zonciag Perioden

de Stem | 1970 | | pagina 2