WV-DIRECTEUR J. DE REGT: „Industrie en toerisme parallel ontwikkelen GOES OPTIMISTISCH OVER SUBSIDIE VERBETERING HAVEN Organisatierapport aan b. en w. Goes blijft nog onder tafel Ambonezen voeren acties om aandacht te krijgen Jongen die zestien keer weg liep op dievenpad „Kapitalisme in de jaren zeventig" Eerste cursus van „Zeeuwse leergangen'" gaat van start Nog één week A is een aapje Zoi: unige perioden Weer aan zee Horlo geverkopers ook in Sluis laakbaar actief 1N NEGEN STEDEN Goed seizoen Politierech ter Middelburg Doorrijden GOES GEEN EUROPESE GEMEENTE Zeeuwse aanvragers faillissement krijgen hun geld VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 euring was mevrouw van de rscheiding op te laten zetten, oen maar mee. Ibloedmerriën toonde in deze 3 van dezelfde eigenaar Ne- een edele schimmel, even- I ikaja van stal Koppejan uit Beide merries zijn afkora- de staatsstoeterij uit Tersk Russische Kaukasus. Merries Je zijn uitgenodigd voor de I keuring in Utrecht. Zij gevolgd door Taja van de- eigenaar en de evenals Taja I bloed voerende Gajnar gnl ichter Sandy Sunshine, beide Lockef eer. ENINGEN Bij de te Wa in gehouden examens trek- :aniciën slaagden van de op l icursus aan de ambachtschool I de volgende kandidaten: Anthonisse, Kortgene; J. van Terhole; E. J. M. Fassaert, aarde; A. D. v. Gilst, Goes, Gouw, Kloetinge; W. Hoek, J. M. Huissen, Baarland; M. Leeuw van Weenen, Kruinin- A. G. Leys, Hoedekenskerke; lijsten, 's-Heerenhoek; M. A- .ruiningen; J. Salverda, Kru'- J. L. de Schepper, Biervliet; Schillemans, Hulst; J. A renaar, Wemeldinge; H. Ver- Axel; C. E. Wiskerke, Goes, rsist is afgewezen. dus niet kunnen verofS naar k dwing hier menserL fc'"""1 Exposeerde werken VVV-directeur J. de Regt (Van een onzer verslaggevers) GOES Het organisatierapport, dat de vereniging van Nederlandse {(meenten in opdracht van b. en w. tan Goes heeft gemaakt over de wij ze waarop het ambtelijke apparaat van de gemeente Goes werkt en ver beterd kan worden, zal te zijner tijd in zijn oorspronkelijke vorm of in een samenvatting openbaar worden iemaakt. Voorlopig echter ziet men bier nog vanaf, omdat de reorgani satie van de gemeentelijke instellin- {tn op het ogenblik zijn beslag krijgt en het gemeentebestuur het onge wenst acht deze werkzaamheden te doorkruisen. Enige tijd geleden heeft de ver eniging van Nederlandse gezinnen 't rapport bij het college van b. en w. van Goes ingediend. Daarna heeft liet gemeentebestuur dit bestudeerd en na herhaald aandringen van de taad, afgelopen dinsdag in een be sloten en informele raadsvergadering behandeld. De door verscheidene raadsleden tij dens voorgaande vergaderingen be pleitte openbaarheid van het stuk al in elk geval voorlopig niet wor sen gerealiseerd. „Maar het is echt oei de bedoelin het voor altijd de soelkast te stoppen", zei wethouder E. J. Prins gisteren, nadat woens- «g de heer M. Loeve, fractieleider an de christelijke groepering in de aad vergeefs getracht had de ge heimhouding te laten opheffen., ven voorstel van de heer Loeve met et doei hierover te debatteren, werd *t alleen zijn stem en de stemmen 'n 7 fractiegenoten voor verwor pen: alleen de heren J. Schipper j®). A. Maljaars (SGP), H. P. J. Je Jonge, J. p. G. van Ooyen, De 'teugel (CHU), G. J. Eshuis en J. tt Polvliet (KVP) wilden erover lraten. Normaal gesproken had 24 Jur tevoren een schriftelijk voorstel weten worden ingediend, teneinde punt op de agenda toegevoegd te ^»Jgen. I De heer Loeve. die zei, dat hij na ,e. ^formele raadsvergadering te inilg tijd had gehad om de zaak I °r te bereiden, heeft nu aange- kondigd ervoor te zullen zorgen dat een dergelijk voorstel er wei voor de volgende vergadering van de raad zal komen. De heer Loeve wil het rapport in openbaarheid gebracht zien in z'ijn eigenlijke vorm, des noods met de toelichting van b. en w.erbij, maar niet, zoals PvdA-frac- tieleider L. H. de Leeuw voorstel de, in de vorm van een beknopte weergave van het eigenlijke rapport. ,-,Het zal een kwalijke zaak zijn, als het rapport nu in de openbaar heid zou komen", aldus wethouder Prins (PvdA), „het zal onnodige on rust veroorzaken en men zal een verkeerde indruk krijgen van de zaak. Omdat het hier een reorganisatierap port betreft, staan er alleen maar din gen in, die verbeterd moeten worden en het zou een verkeerde indruk kunnen wekken bij de mensen. Men zal er namelijk uit op kunnen maken, dat Goes een slecht georga niseerde gemeente is, maar dat is he lemaal niet het geval. Wat anders is natuurlijk, dat w-ij van mening zijn, dat het heus wel beter kan en daar om ook hebben wij de opdracht voor het verrichten van het onderzoek ge geven. Het is natuurlijk, dat een kleine ge meente als Goes was, die in een zo korte tijd uitgroeit tot een grote ge meente en bovendien nog in een zich zeer snel ontwikkelend gebied, aan gepast moet worden in zijn ambtelijk apparaat omdat het geschoolde ka der er gewoon niet genoeg is. Maar dat is niets bijzonders". *jf Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I.: Zonnige perioden, tijdelijk regen of onweer en 'er normale temperaturen. V°0ruitzicllten in cÜfers Se~ I W over Nederland, tot 9-1 ?aterdag: aantal uren zon: 2 Hm' ®m--temp.: van ongeveer nor- I max-t ®raden boven normaal; I «b pjf?" omstreeks normaal; kans K»ur snr0ge periode oU (Van een anzer verslaggevers) MIDDELBURG. Met een „be groetingsbijeenkomst" zal vanavond om half zeven in de chr. II.B.S. in Middelburg de eerste cursus van de nieuw opgerichte „Zeeuwse leergan gen" van start gaan. Deze leergangen gaan uit van de christelijke en van de rijks-pedagogische akademie, die voorheen ieder een aparte cursus ga ven. Dit samengaan tot een gemeen schappelijk leerprogramma is een no vum voor Zeeland. keel van minstens procent; kans op een ge- Voor °g etmaal: 50 Procent, lot o. (°ndag: aantal uren zon: 0 vtt,min"temp. 0 tot 4 graden bo- ,®rHaa^nj'al; max.-temp.: omstreeks van !ans op een droge periode kins minstens 12 uur; -70 procent; f'ocent een geheel droog etmaal: 30 Het doel maar: bloot, zlillen en wat dies mete*t zie" zijn Liever abstrf „„ofste1' n toch niet wat het .."5evj '^edrukgebied boven onze ter plaatse langzaam ians m de middag voornamelijk Het J! een bei, maar ook perioden zuid en ?cbÜn- Matige wind tussen !ialzuidwest. Temperatuur 18 tot VuiPi2??water 18 graden- einde m 5 Tijdens het week- loitj 'delijk stabieler met afne ig "^enkans en redelijk strand- (Van onze corrrrespondent). SLUIS Ook in Sluis zijn de horloge-verkopers nog actief. Zij blijven de toeristen lastig vallen met hun inferieure koopwaar, soms zelfs op ergerlijke wijze. Zo gaf een dezer dagen een ver koper een Duitse toerist d ie hij trachtte een horloge te verkopen en die van zijn herhaald aandringen niet gediend was en een foto van hem maakte, een slag in het gezicht. De Duitser deed hiervan aangifte bij de rijkspolitie, die zal proberen de dader aan de hand van de inmiddels ontwikkelde foto op te sporen en te vervolgen. Het brutale optreden van de horloge-verkopers is beslist geen reclame voor het drukke toeristen stadje Sluis. Men hoopt, dat spoedig een effectieve methode kan worden gevonden om hieraan een einde te maken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „De industrie en de toeristenindustrie in Zeeland staan op een gezamenlijke basis. Beide hebben belang bij een promo tion van dit gewest en beide stellen zich ten doel, Zeeland omhoog te stoten in de vaart der volkeren. AI lopen niet alle belangen parallel, het is beslist niet waar, dat reclame voor „Zeeland Vakantieland" een schadelijk imago voor de industrie veroorzaakt, of dat de toenemende betekenis van Zeeland als vestigingsplaats voor de industrie en als wervingsgebied voor industrieel personeel, afbreuk zou doen aan de toeristische reputatie van onze provincie. Door een zorgvuldig sprei- dingsbeleid zorgt de provinciale overheid ervoor, dat industrie en toerisme elk op hun eigen terrein kunnen bijdragen aan de bloei van het gewest". Dit zegt de directeur van de provinciale Zeeuwse VVV, de heer J. de Regt. „Ik ben een groot voorstander van een gezamenlijke Zeeland-promotion door industrie (bijvoorbeeld de groep van acht grote industriële be drijven in Midden-Zeeland) en de toeristen-industrie. Ik wil zelfs nog verder gaan en voorstellen om een speciaal ontwikkelingscentrum in het leven te roepen, waarin de fabrieken en de toeristenindustrie te zamen deelnemen. Waarin zij samen aan voorlichting en onderzoek zouden kunnen doen. Het is toch immers een feit dat veel mensen juist doordat zij in Zeeland hun vakantie doorbren gen, tevens met de hier gevestigde industrie kennis maken. Omgekeerd is het ook zo, dat de aanwezigheid van unieke recreatiegebieden een extra-wervingsfactor vormt voor de bedrijven, die personeel van elders willen aantrekken: er is een. brede basis voor samenwerking en ik heb vertrouwen in de mogelijkheden", al dus de heer De Regt. Hij voegt eraan toe: „Ik weet zelfs al een gebouw waarin het Zeeland- ontwikkelingscentrum gevestigd zou kunnen worden: De prachtige Klo veniersdoelen in Middelburg. Dat gebouw heeft nog steeds geen be- (Van onze pari. red.). DEN HAAG Op 22 augustus worden er door de organisatie van Zuidmolukkers (Ambonezen) in Nederland in 9 steden acties ge voerd om de steun van de plaatselij ke bevolking te vragen voor een onafhankelijke republiek der Zuid- Molukken, waarover men een ge sprek wil met de Indonesische pre sident Soeharlo tijdens zijn bezoek begin september. De 9 steden zijn: Den Bosch, Groningen, Assen, Nij megen, Enschede, Utrecht, Maas tricht, Middelburg en Rotterdam. Er zal bij de acties een manifest worden verspreid waarin de huidige republiek Indonesië onder Soeharto wordt afgeschilderd als „een repu bliek geleid door neokoloniale heer sers, een corrupte republiek die niet in staat is economisch orde op eigen zaken te stellen, ondanks uw ont wikkelingshulp waarvan het resul taat voor de miljoenen armoelijders zeer discutabel is. Aan het hoofd van deze republiek staat generaal Soeharto aan wiens handen het bloed kleeft van honderdduizenden communisten en niet-communisten en van onze grootste vrijheidsstrij der mr. dr. Chr. Soumokil". Toch is men niet tegen de komst van Soeharto, mits deze maar een gesprek wil aangaan met de Zuid- molukse leiders. Zoals bekend heeft men van Indonesische zijde officieel laten weten dat er van een dergelij ke ontmoeting geen sprake zal zijn. Daarom heeft de politieke leider van cie Zuidmolukkers, ir. Manusa- ma, in een schrijven aan de voorzit ter van de Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken, drs. W. K. N. Schmelzer, gevraagd om in het gesprek van de commissie met Soe harto het Zuidmolukse streven on dersteunend ter sprake te brengen en aan te dringen op een gesprek (alsnog) met de Zuidmolukse lei ders. stemming. Het lijkt mij gepast, dat er in dit met gemeenschapsgelden gerestaureerde gebouw een dienst of bureau komt, waar het publiek bij wijze van spreken kan in- en uitlo pen. Bij een voorliehtings- en infor matiecentrum is dat uiteraard het geval. VVV-directeur De Regt spreekt met des te meer zekerheid over de mogelijkheid van samenwerking tus sen industrie en zijn eigen branche, omdat hij er bijna zeker van is, dat het nu bijna afgelopen hoofdseizoen in Zeeland circa 6 miljoen toeristi sche overnachtingen te zien heeft gegeven. Na een stagnatie in de groei van het aantal overnachtingen in 1969 (in dat jaar bleef men on geveer gelijk aan 1968 met zijn 5.650.000 overnachtingen) is er weer vooruitgang te bespeuren, ai is die geringer dan de 10 pet. per jaar, wel ke in al te optimistische prognoses uit het verleden worden genoemd. „In elk geval is het wel duidelijk dat de bezorgdheid, die zich dit jaar heeft toegespitst op milieufactoren (vervuild zeewater bij Vlissingen, industriële luchtverontreiniging) de toerist niet heeft weerhouden om naar Zeeland te komen", zegt de heer De Regt. „Van groot belang is uiteraard wel geweest dat wij na de bouwvakvakantie geen inzinking te zien hebben gekregen. Dat kwam doordat de Duitse vakanties precies aansloten op de Nederlandse". Het grote aantal voorbijrijdende Duitse auto's op de Middelburgse markt (het is weekmarkt) bewijst de me dedeling van de heer De Regt. Een slecht begonnen voorseizoen is dan toch uitgemond in een periode, waarin de vakantiebedrijvigheid re den tot tevredenheid gaf. De heer De Regt is echter niet het type om nu de armen over elkaar te slaan en rustig af te wachten wat 1971 gaat brengen. Ook het minieme aantal klachten, van mensen die verblijfs- accommodaties hebben gehuurd (een stuk of vijf bezwaren op in totaal zo'n 125.000 afgesloten contracten) nopen hem niet tot een afwachtende houding. Integendeel. „Wat nodig is nu en morgen is verbetering van de accommodatie, classificatie van de logiesbedrijven (daaraan, wordt gewerkt) betere ver koopmethoden van het toeristisch produkt in Zeeland, uitbreiding' van het toeristisch pakket in deze pro vincie, samenwerking tussen be- drijfsgenoten, betere exploitatie van het voor- en naseizoen (bijvoorbeeld de diensten van 65-plussers en ge handicapten) en bovenal: onderzoek naar de gewoonten en behoeften van de toeristen die Zeeland bezoeken", aldus de heer De Regt. Het grote toeristische onderzoek, waarvoor het model al is gemaakt, zal waarschijnlijk in 1971 kunnen worden gehouden. „Ik hoop dat het rijk en de provincie het benodigde geld zullen fourneren", zegt de heer De Regt. „Wij kunnen wel eindeloos praten over De Toerist en het Toeris me, maar veelal weten wij nauwe lijks waar we het over hebben. Zo ben ik bijzonder benieuwd naar de aantallen en de motieven van de steeds terugkerende Zeelandbezoe kers. En ook de ontwikkeling in de verblijfsvorm (van tentje naar bun galowtent, via caravan naar het tweede huis) verdient al onze aan dacht. De trend wijst op toeneming van kwaliteitseisen, ook op campings, naar meer behoefte aan privacy: kortom: naar meer comfort". Het najaar gaat in VVV-kringen veel vergaderactiviteit brengen. Er wordt aan een nieuwe structuur voor het VVV-wezen in Zeeland gewerkt, nieuwe ideeën wellen op. „Stilstand is achteruitgang", concludeert de heer De Regt. „Je moet bezig blijven, want het toerisme, hoe groot de be tekenis van deze bedrijfstak ook is uit sociaal oogpunt, is een harde business, waarin je hard moet den ken en met je tijd moet willen mee gaan". (Van een onzer verslaggevers) GOES De gemeente Goes is optimistischer geworden over de plannen tot verbetering van de Goese haven, de sluis „Het Goese Sas" en de verbreding en verdie ping van het kanaal tussen de ha ven en de Oostersclielde. Vooral ten aanzien van de door het rijk te verlenen infra-structuursubsidie zag het Goese gemeentebestuur de zaak tot nu toe somber in. Juist van de subsidie hangt het af of de plannen doorgang kunnen vinden en Goes en de er al gevestigde be drijven zich kunnen ontplooien. De vervanging van de sluis zou bekostigd worden uit de gelden van de Deltaschadewet, die van de haven, 't kanaal en het aan te leg gen industrieterrein vallen daar echter buiten. „Tot nu toe waren in de voorgesprekken met GS hier over de verwachtingen nifet zo hoog gespannen", aldus wethouder di-. E. J. Prins, „maar sinds kort is er hij ons iets meer optimisme ge rezen". Zoals bekend hangt van het welslagen van de onderneming af, of Goes meer industrieën zou kunnen aantrekken en bovendien of het zijn industrieën zou kunnen behouden. Een belangrijke uitbreiding van de AKF-fabniek staat of valt met het uitérlijk oktober bekendmaken van de beslissing, omdat de Hol landse Beton Groep waarvan AKF deel uitmaakt, per die datum een beslissing hierover moet nemen. Als dit spaak loopt, zal de nieuwe hal voor de produktie van grote apparaten die aan enkele honder den mensen werk zal verschaffen, waarschijnlijk in Leiden gevestigd worden. De VVD-fractieleider in de Goese gemeenteraad, de heer H. G. Jung legde tijdens de rondvraag van de laatste raadsvergadering hierop nog eens de nadruk. De heer Prins antwoordde hem toen dat er nog steeds hoop is, dat de beslis sing' op lijd zal vallen. Voor de in hetk ader van de Deltawerken noodzakelijke veran- ging van de Goese sluis bestaan twee plannen. Het ene plan voor ziet in een sluis op dezelfde plaats als de huidige en liet andere plan in een sluis meer landinwaarts. In het eerste geval kan het project twee a drie jaar eerder klaar zijn dan in het andere geval. Aangezien het college in verhand met de be hoeften van en aan industrie een zo snel mogelijke realisering voorstaat heeft het door het ETI laten onder zoeken of er verschil in kosten zou optreden. Dit bleek niet het geval. Dezer dagen heeft in Goes over het resultaat van dit onderzoek een gesprek plaatsgehad tussen de ge meente Goes, het ETI en rijkswa terstaat. Het resultaat hiervan was dat rijkswaterstaat toezegde de zaak opnieuw aanhangig te willen maken in de commissie Delta-aanpassings- werken. Tot nu toe is het standpunt van die commissie geweest, dat de sluis meer landinwaarts, bij Wil- helminadorp, moest worden ge bouwd, zodat buiten de sluis het nieuwe industrieterrein zou kunnen worden aangelegd. „Het college is van mening, dat dit onzin is. Je hebt tegenwoordig overal ter wereld sluizen en in vloed op de tarieven is er praktisch niet", aldus wethouder Prins. Vol gende week zal de commissie Delta- aanpassingswerken over het plan beslissen, waarna b. en w„ rijks waterstaat en provinciale water staat met het provinciebestuur zul len gaan praten over de infra structuursubsidie, waarover GS het rijk moeten adviseren. „We zijn echt wel iets optimis tischer geworden. Bijvoorbeeld liet ETI zit wel goed, maar de zaak moet nu zo gauw mogelijk doorge zet worden. We hebben de laatste tijd enige tijdwinst geboekt en elke dag die we verspelen gaat van die winst af". -1-1 r r fl t 1 f. Iv. V (Van onze correspondente) MIDDELBURG De Vlissingse J.C.H.D. moest zich in Middelburg voor de politierechter verantwoor den, omdat hij op vier juli jongstle den drie inbraken in Delft had ge pleegd. In het clubhuis van Fortuna dronk en snoepte hij wat. Daarna was het clubhuis van Excelsior aan de beurt. Ilier werd onder andere dertig gulden vermist. In de con- sumptietent van het Delftse zwem bad nam hij sigaretten en limonade weg. Hij liep uit het tehuis voor werkende jongeren tot zestien keer toe weg. Tijdens een rondtocht via Amers foort, Amsterdam, Rotterdam, wer den een bromfiets en bezine gesto len. Na een soortgelijk vergrijp in Rotterdam werd hij in de kraag ge grepen. De officier van justitie, mr. W. Kolkert, had niet veel hoop op verbetering. In die mening werd hij nog gesteund na het lezen van het reclasseringsrapport. Hij eiste twaalf weken gevangenisstraf met aftrek waarvan zes voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en toezicht van het Leger des Heils. In het tehuis moest mijn cliënt al zijn ver diensten afdragen en hij kreeg slechts negen gulden zakgeld. Daai- kon hij onmogelijk mee rondkomen, voerde mr. Van Nievelt ter verdedi ging aan. Hij hoopte dat zijn cliënt na ontslag uit de gevangenis in een kosthuis zou kunnen worden onder gebracht. Dit zou de situatie een stuk verbeteren, aldus de raadsman. Politierechter mr. P. van Empel vonniste conform. A. J. van 't L. uit Middelburg had in de nacht van 5 op 6 juli een aanrijding veroorzaakt op de Boule vard in Vlissingen. Na de aanrijding zette hij zijn beschadigde voertuig op de parkeerstrook en nam een taxi naar Domburg, waar hij als chef-kok werkzaam was in het Bad hotel. De volgende dag informeerde de politie bij het hotel naar de ware toedracht van de zaak. Dit bezoek was voor de personeelschef een vol doende argument de ehef-kok zijn congé te geven. Achteraf bleek, dat de auto niet verzekerd was en het rijbewijs verlopen. Dit is nu weer zo'n onplezierig geval van doorrij den na een aanrijding, vond de offi cier. Hij eiste f 150 boete, vier maanden ontzegging uit de rijbe voegdheid voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. van Empel liet het bij de f 150,- boete. Een soortgelijk, geval deed zich voor met de Vlissingse rij-instruc- teur J. van S. Deze reed een lan taarnpaal aan in de gemeente Veere. Hij ging zonder aangifte te doen naar huis. De gemeente Veere wist hem te vinden met de rekening van bijna zeshonderd gulden. Bovendien kwam daar nu nog tweehonderd gulden of twintig dagen van de politierechter bij. De Middelburgse J.C.H. werd echter na een soortge lijk feil vrijgesproken. Hij was na de aanrijding wel uitgestapt, maar had geen beschadiging gezien, ter wijl de schade volgens de politie toch duidelijk te zien was. Deze had hij dan achteraf ook wel vergoed. (Van onze onderwijsredacleur) TILBURG De ontwikkeling van het kapitalisme wordt van 10 tot 13 september van alle kanten doorge licht op een congres dat in de Til- burgse Hogeschool wordt gehouden. „Kapitalisme in de jaren zeventig", gaat pogen het linkse, radicale en socialistische handelen en denken over het kapitalisme een weten schappelijke fundering te geven. De organisatoren, een aantal do centen en studenten, menen dat de kapitalistische ontwikkeling en ten- denzen kunnen worden bestreden als ze tijdig worden onderkend. Het congres gaat zich bezig houden met het kapitalisme en zijn verschijnse len in de geïndustrialiseerde wereld en de onderontwikkelde wereld. Donderdagmiddag 10 september opent de Marxistische historicus, prof. dr. Th. van der Klundert, het congres. Daarna houdt de Belgische Marxist E. Mande] een inleiding over de geschiedenis van het kapita lisme. E. Altvater uit Duitsland ver diept zich vervolgens in de heden daagse relatie tussen de maatschap pelijke klassen. A. F. Frank uit Chili besluit de reeks lezingen van de eerste congresdag met een inlei ding over imperialisme en onderont wikkeling. Vrijdag 11 september staat in het teken van het Westerse kapitalisme en de Marxistische theorie. Er wor den over de monetaire, politieke en sociale aspecten van dit thema lezin gen gehouden door J. Valier (Frank rijk), B. Rowthorn en M. Dobbs (Groot Brittannië) en M, Gintis (Verenigde Staten). Imperialisme «n onderontwikke ling is het thema van de bijeenkom sten op zaterdag 12 september. Er staan inleidingen op het programma van S. Amin (Senegal), R. Wolff en V. Perla (Verenigde Staten) en M. de Cecco (Italië). Zondag 13 september gaat het congres zich verdiepen in de strate gie van de linkse stromingen die nodig zijn om het kapitalisme te bestrijden in de geïndustrialiseerde en de ontwikkelingslanden. Er zijn dan inleidingen van A. Gorz (Frankrijk) en B. Sutcliffe (Groot Brittannië). (Van onze correspondent) GOES Met vijftien stemmen legen en zes stemmen voor heeft de gemeenteraad van Goes het voorstel van b. en w. om toe te treden tot de Raad der Europese gemeenten ver worpen. Een van de tegenstemmers was SGP-raadslid A. Maljaars, die ver telde dat zijn partij tegen een vere nigd Europa is, waarin de SGP-ers een beperking van ^de Nederlandse soevereiniteit menen te ontdekken. Raadslid TI. G. Jung (VVD) en wet houder Dijkgraag vonden daarente gen dat de eenheid in Europa bevor derd moet worden, PvdA-er P. Duin- kerke noemde namens zijn fractie de Raad der Europese Gemeenten „een praatclub". DEN HAAG (ANP) De twee aannemersbedrijven uit Zeeland, die het faillissement van het Delftse baggerbedrijf Sanders n.v. hebben aangevraagd, krijgen alsnog hun volledige vorderingen van totaal ruim f 75.000 uitbetaald. Dit heeft de raadsman van Sanders n.v., mr. E. Hamburger uit Rotterdam, don derdag aan de rechtbank in Den Haag meegedeeld. De faillissementsaanvrage wordt in afwachting van de betaling acht dagen aangehouden op verzoek van mr. Th. L. van der Veen uit Delft, die de twee aannemersbedrijven vertegenwoordigt. In geval van fail lissement zouden bij Sanders n.v. ruim honderd werknemers op straat komen te staan. Een groep andere schuldeisers had zich tegen de fail lissementsaanvrage verzet, onder meer omdat bij een faillissement de concurrente schuldeisers nauwelijks een uitkering zullen kunnen ver wachten. Bij voorlopige voortzetting van het baggerbedrijf zouden nog enige baten kunnen worden ver wacht. De groep crediteuren spande een kort geding aan tegen de aan vragers van het faillissement. De president van de rechtbank besliste echter dat de Zeeuwse aannemers niets onrechtmatigd deden en hun aanvraag niet behoefden in te trek ken. DE BOUW' VAN een supersoon transportvliegtuig is volgens een subcommissie van het Amerikaanse Congres economisch nauwelijks ver antwoord. (Van een onzer verslaggeefsters). MIDDELBURG Tot nu toe heb ben een kleine tweeduizend mensen de tentoonstelling A is een Aapje in het Rijksarchief te Middelburg be zocht. Nog een week lang blijft deze expositie geopend. Daar is te zien hoe aan onze betovergrootouders de beginselen van lezen rekenen en zingen werden bijgebracht en hoe mooi er geschre ven werd in onooglijke leslokalen. Tot zaterdag 29 augustus zal de tentoonstelling, die voor -Zeeland waar krachtige impulsen tot verbe tering van het lager onderwijs wer- Jen gegeven van bijzondere bete kenis is. te zien zijn. In het Rijksar chief wordt nu al gewerkt aan een tentoonstelling over de Zeeuwse boerderij als .raonumen4 en als be drijf. Deze tentoonstelling zal in het winterseizoen worden gehouden. De zomertentoonstelling van volgend jaar zal waarschijnlijk gewijd zijn aan het hoogadellijke geslacht van de Van Borsseles, hun invloed op de Zeeuwse samenleving en de lotgeval len van hun heerlijkheden tot en met de bouw van een atoomkern centrale bij het dorp Borssele.

de Stem | 1970 | | pagina 3