DE UNION JACK: vergane glorie of satirisch speelgoed Aardappelvleesja lekker Fiets (I) Fiets (II) Fiets (IV) lUWló (S)LIMMERïCK iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiitiii illlllilillliliillillili! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiniiiiiniiiiiiiHiiifiiiiiiiiiiMii iitiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiwfl^ Fiets (III) IlilllIIIH 'straat 25 OIRSCHOT twee toffe totems JOSEPHINE O JOSEPHINE 3SENBANK koffie È®uwisl SUSKE EN WISKE vrouwen mun tortelduifje, ik !?055.e?.„- beloof je dat we met r2?s-£n kerstmie naar new vork opeen gaan.wu tweetjes ali een, congres als op een huwelijksreis, (zonder oe küode DÊ STEM VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 Dit grappige huisje waarvan de ton als wijnwinkeltje wordt gebruikt, is kort geleden in Esztergom, West- Hongarije, geopend. LIEVE VRIENDEN en vriendinnen van de betere slimmerick: de week spoedt zich weer ten einde. Wij hebben ons weer aan het lezen van uw dichtsels gezet en helaas, de stapel op ons bureau werd alsmaar kleiner, maar de prullemand als maar voller. Door deze scherpe se lectie zijn er slechts 5 (vijf) inzen dingen overgebleven voor pubhka- tie. Mevrouw C. Vermeule-De Jonge uit Ovezande (Zeeland): Een kikvorsvanger uit Terneuzen hield van zijn werk en ook van neuzen. Hij dook en hij viste, hjj graaide en hij griste, ja 't liefst onder de boerin d'r keuzen. Zo. Een ietwat vreemder avontuur beleefde de kikvorsvanger van C. van Suylekom uit Breda: Een kikvorsvanger uit Terneuzen deed zijn kleinsten in een cou- veuze. En elke kleine vors groeide er zo fors dat z'uitgroeiden tot kikker reuzen. F. C. van Dongen-Grinwis uit Bre da zond ons de volgende: Een kikvorsvanger uit Terneuzen zei: „Laatst ving ik een heel curieuze. Een kikker met veren echt waar mijne lieren. In 't vertellen ben ik een serieuze." In een brief met zeer fraaie letters geschreven, moeten we van Johan Janssen uit Geertruidenberg het be- ricnt ontvangen, dat hij al ander halve cent rente heeft verloren op het tientje, dat hij nog steeds niet van ons heeft gekregen. Er wordt aan gewerkt. Gelukkig heeft hij wel een slimmerick Een kikvorsvanger uit Terneuzen heeft bij zijn beroep deze leuze: Voedt de kikkers eerst vet, vang ze dan met een net. Hij vangt dan ook kikkers als reuzen. De prijs van de week gaat naar mevrouw Vaes-Gubbels in Breda, maar wat schrijft ze onduidelijk. Ik hoop dat het geld naar het goede adres komt, als het tenminste komt: Een kikvorsvanger uit Terneuzen ving kikkers nog forser dan reuzen. N Hij verkocht dan hun kontjes voor veel zilveren rondjes en 't. werd stil in het land van de geuzen. Bravo. De nieuwe regel Een arme student «it_ Terheijden DE WERELDBEROEMDE Russi sche schrijver graaf Leo Tolstoj, auteur van Oorlog en Vrede, werd op zijn 67ste jaar een fervent fiet ser. Hij kreeg van een fietsclub in Moskou een fiets cadeau toen hij na het lezen van een artikel over hét gezondheidsaspect van het fiet sen, er in het openbaar op wees dat fietsen belangrijk is om fit te blijven. HET witte-fietsen-plan dat destijds door de provo's in Amsterdam werd gelanceerd, is nu gereali seerd op het ten zuiden van Ko penhagen gelegen schiereiland Mon. Op het hele eiland staan fietsen ter beschikking van de daar verblijvende toeristen. Zij kunnen er gratis gebruik van ma ken en ze achterlaten waar ze willen als ze maar op het schierei land blijven. Het enige verschil met het Amsterdamse plan is, dat de fietsen op Mon niet wit zijn. Het idee voor de toeristenfietsen is gerealiseerd door de middenstands vereniging van Stege, de hoofd plaats van het schiereiland. Om zwijntjesjagers op een afstand te houden, zijn geen nieuwe fietsen aangeschaft, maar de fietsen heb ben wel een nieuw verfje gekre gen. Het idee heeft inmiddels el ders in Denemarken navolging ge vonden. Misschien ook iets voor het klassieke fietsland Nederland. Toeristen op de fiets! OP INITIATIEF van -de British Cycling Bureau is men dit jaar in Engeland gestart met het geven van ondei-wijs op de fiets. Een onderwijzer trekt er op de fiets met een groep leerlingen op uit om aanschouwelijk onderwijs te geven in geschiedenis, heemkunde, plant en dierkunde, ZWEEDSE VERKEERSPSYCHO- logen zijn van mening dat auto mobilisten van tijd tot tijd moeten fietsen. Niet alleen omdat fietsen zo gezond is, maar omdat men als fietser een betere kijk op het ver keer krijgt. Op de fiets ontdekt men dan welke fouten automobilis ten regelmatig maken en men krijgt, als men zelf weer achter het stuur zit, meer begrip voor de positie van de fietsers in het ver keer. Het zou, zo menen de Zweedse psychologen, goed zijn om verkeersovertreders die beboet worden, niet tot een geldstraf te veroordelen, maar tot een dag, een week of een maand fietsen. Een stukje opvoeding dat misschien meer effect sorteert dan een greep in de portemonnee. uten fauteuil f 295,-» fBiSUST \EEN UITSTAP^) met karakter A ...chops murphv,... die ouwe casey.' toen wu elkaar kenoen waren we twee onder kruipers van cow-boys ...roastv oowl/wgs.. ....ensirlon WALDO. haal-de kudde bu een uur vertrek ik LU <§)p1b flee nee..Irlijn verkiezingen feveest.. De stjum hebben gewonnen, ilji jn nu de slem der bollem Ims1 lusrt Heit is nu tie ALLE BANKZAKEN - Tel. 01640-4662 sstraat - Tel. 01640-6632 1641-353 - u en ar, U vraagt over een I taande uit afel f 332,50, itafel 130x90 cm f 525,-. Penny Wharton, een 22-jarige Londense secretaresse, heeft een vlag van haar land op haar onderbroekje genaaid en gooit scheurpapier in een prullen- sand, waarheen een Union Jack is geplakt plus het op- schrift:„Engelse rommel." Ontering van de vlag? „Dat was helemaal niet bij me I opgekomen", zei Penny. „Ik vind je kleuren rood, wit en blauw alleen maar interessant. Steekt r iets verkeerds in?" I Het antwoord was een donde rend „Ja" van James Scot, een 80- jarige patriot, die juist bericht had - t dat hij een speciale ver- I gunning moest hebben om voor I lijn huis nabij Londen een vlagge- stok van vijf meter te plaatsen. „Geen wonder dat het pond is I gedevalueerd, een wonder dat I het land naar de knoppen gaat", I zei Scott, die van plan was ge- I «eest elke morgen bij het aanbre- 1 ken van de dag de Union Jack te I hijsen en de vlag elke dag bij het ondergaan van de zon te strijken. Vele Britse jongeren springen I tot ergernis van hun ouders met de I Union Jack om als met een geliefd stuk grappig speelgoed, maar uit i onderzoek van the Associated :ss is gebleken, dat in heel Eu- ia en het Midden-Oosten natio- le vlaggen door het publiek of- I wel schijnen te worden beschouwd I met onverschilligheid of als een onaanraakbaar embleem van de dat boven de politiek De vlag, die 354 jaar geleden is geboren na de vereniging van de kronen van Engeland en Schotland speelt in de regel een rol bij politieke demonstraties van de re gerende conservatieve partij. La bour, de oppositiepartij, die on langs de macht heeft verloren De Engelse Union Jack is zowel I ten symbool van vergane grootheid 1 oor de oudere generatie als een I mort satirisch speelgoed voor de I jongeren. pousseert de vlag niet. Het idee van „vlagvertoon" is hier misschien ontstaan in het midden der zestiger jaren, toen Engeland in een staat van verza ligd delirium verkeerde over het winnen van het wereldkampioen schap, Voetballen en winkels in Carnabystreet de afbeelding van de Union Jack begon te vertonen op aile artikelen van overhem den tot deksels van wc-brillen. Vervolgens verscheen zij op bood schappentassen en andere artikelen met de aansporing „Buy British" (koopt Engelse waar). De Union Jack, die is genoemd naar koning Jacobus 1, omdat hij op de wijze van de 17e eeuw zijn naam schreef als „Jacques", bete kent nog altijd iets voor vele En gelsen van de 20ste eeuw. De za kenman Erie Farrell bracht kort geleden een bezoek aan Washing ton en kwam woedend terug, om dat op die dag van de Britse am bassade de vlag niet wapperde. In een protest aan de regering merkte Farrel] op: „De Union Jack is iets om trots op te zijn. Waarom lijken wij ons er bijna voor te schamen de vlag te laten wapperen?" De Britse regering, aan welker hoofd toen de labour-premier Ha rold Wilson stond, antwoordde met de aankondiging, dat de Union Jack voortaan elke werkdag boven alle overzeese missies zou wappe ren. De Union Jack is in het verleden vele tientallen jaren een mikpunt geweest van de nationalisten in Schotland, Wales en Noord-Ierland. Er komt nauwelijks een alinea .over in de kranten* als een .natio nalist de Britse vlag omlaag haalt en vervangt door het embleem van zijn eigen „onderworpen" land. Medewerkers van de Ranks Hovis Mc-Dougall Food Com- Ipany hebben bekendgemaakt Ito zij een methode hebben I ontdekt om gewoon zetmeel i te zetten in voedsel met een »g eiwitgehalte. En dit, zeg- zij, zou bijzonder veel kun- bijdragen tot de bestrij- tog van de ondervoeding in I ie wereld. de experimenten van de I Corporation succesvol verlopen is I j''M in zicht dat men goed vlees l ;!ij maken van aardappelen of l'iserbieten en dat men rijst kan 1 -^vijzelen" totdat het evenveel ll?"en. kevat a's rosbief of melk. I tos in de wereld is men ook I 'n de weer om nieuwe voed- '?rten te scheppen. Zo zijn al I!™ '(td in de Verenigde Sta- en in Japan experimenten ii, om. eiwithoudend voedsel i' maken uit aardolieprodukten en uit sojabonen. Het zal vermoede lijk nog zeker drie jaar worden voordat men met de proefnemin gen zo ver is dat het stadium van aan-tafei-gaan is bereikt. Volgens de National Research Development Corporation, een Britse staatsinstelling, is de ont dekking van de Britse levensmid delenmaatschappij „even belang rijk als de landingen op de maan of de uitvinding van de computer". Volgens de genoemde maat schappij zal men in de komende zomer per week ongeveer zes ton koolhydraten gaan omzetten in drie ton voedsel. Tot nu toe werd volgens het nieuwe procédé gedu rende vier jaar lang per week ruim 90 kilogram van het nieuwe voedsel, dat voorlopig de naam draagt van A3/5 vervaardigd. Prof. Arnold Spicer, de directeur van de research-afdeling van de Britse firma, heeft meegedeeld dat men in 1971 gaat beginnen dieren met A3/5 te voederen en dat men vermoedelijk over drie jaar zover zal zijn dat de mensen aan de beurt kunnen komen. Zowel de National Research De velopment Corporation als Ranks Hovis McDougall zijn ervan over tuigd dat men op het goede spoor is en dat A3 5 een groot succes gaat worden. Volens professor Spi cer was men de anderen op het gebied van de ontwikkeling van eiwitten drie jaar voor. Japan was de. naaste concurrent. A3/5 dat een volkomen natuur lijk voedingsmiddel is, er is niets kunstmatigs aan, is al door de Amerikaanse gezondheidsdienst goedgekeurd. Journalisten hebben donderdag het „wondervoedsel" mogen proe ven dat in de fabriek te High Wycombe werd opgediend in de „gedaante" van goulasj van vlees en gebraden kip. Hoe dat alles smaakte? Niet buitengewoon sma kelijk, maar zeker niet minder dan in elk doorsnee-eethuis. De maatschappij liet evenwel weten dat men erin zal slagen de smaak te veredelen zodat tenslotte een produkt wordt gemaakt waar zelfs een fijnproever de neus niet voor zal ophalen. Maar dat kan nog wel een jaar of vijf duren. A3/5 vertelde prof. Spicer, was een wit poeder dat 45 procent eiwitten bevatte, ongeveer twee maal zoveel als biefstuk en zowat evenveel als volle melk. Eiwitten, die behalve in vlees en melk voorkomen in vis, eieren en kaas, is van essentieel belang voor de groei van de hersenen. Een groot deel van de wereld krijgt niet genoeg eiwitten toege diend in het voedsel van alledag. Het revolutionaire van A3'5 is, aldus de professor, dat het in de meeste landen goedkoop zal kun nen worden gemaakt uit levens middelen (zoals aardappelen, cas save of suiker) die ter plaatse worden verbouwd. Het kan zelfs worden vervaardigd uit bijproduk- ten van bepaalde voedselfabrieken. Voorts kan het worden gemaakt in „vaste" vorm en dan kan het een bepaalde vorm, en smaak, worden gegeven maar ook als poe der, dat men kan voegen bij of mengen met ander voedsel. Tenslotte kan A3/5 worden ge bruikt om geheel nieuwe voedsel- soorten te maken met geheel nieu we smaken, die men thans nog niet kenit. cass casev heeft begrepen dftt ce boeren een gevaarljke bedreiging vormen voor zon r'jk en heeft de brom besloten 2un soortgenoten te hulp te roepen hu roept de voornaamste fokkers op voor een congres in cow gulch en beveelt ze hun kudden mee te brengen... VOORAANSTAANDE VEEFOKKERS ALi-

de Stem | 1970 | | pagina 17