AUTOHULPDIENST WERKT GOED MINISTER BEERNINK College wethouders moet BOER juiste afspiegeling raad zijn FUSIECODE WERD NIET GESCHONDEN" Geen belangstelling voor bekentenis' van 5 jaar oude moord en in Kloosterzande EDITIE VOOR ZEELAND REDACTIE ZEELAND: EXPLOITATIE ADV Kampioenschap De Knorhanen te Heikant IN ANTWERPEN Dode en twee gewonden bij explosie in raffinaderij Schapenteelt neemt toe Diamanten en gouden bruiloft Wielrijdster gewond na aanrijding in Hoek KAMPIOENSCHAP TENNISCLUB HULSTER AMBACHT Goes Beker-viswedstrijd „De Leeglopers" Bakt U Zelf? Fa. F. C. DE VALK Bedrijfsvoetbal De Vogel houdt derde clubwedstrijd It en dan regen Weer aan zee DE STEM VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - ANTWER PEN De 29-jarige matroos A. B. uit Kloosterzande heeft in juni te genover de Bergen op Zoomse politie verklaard, dat hij in het begin van 1965 in Antwerpen zijn vriendin, een prostituée, heeft vermoord. Hij zou zijn vriendin, waarvan hij alleen de voornaam Maria noemde, de hersens hebben ingeslagen en het lijk in de Schelde hebben gegooid. Hoewel in Antwerpen sedert on geveer vijf jaar inderdaad een pros tituée met de voornaam Maria (de destijds dertigjarige Maria van Bosch) wordt vermist, toont de Ant-werpse politie hoegenaamd geen belangstel ling voor de opzienbarende beken- tenis van de Zeeuwsch-Vlaming. Zij beschouwt de- man als een groot fan tast. Een diepgaand onderzoek naar de verklaring van B. is in Antwerpen tot nu toe niet ingesteld. Mogelijk dat de omvangrijke publikaties in Belgische bladen de Antwerpse poli tie nog op andere gedachten brengt, Nederlandse politie-autoriteiten den ken verdeeld over de waarde van B's bekentenis. Niet alleen heeft hij twee verschillende beschrijvingen van de moord gegeven, later heeft hij zijn bekentenis weer ingetrokken. A. B. meldde zich op 10 juni bij de Bergse politie om te bekennen, dat hij in Antwerpen 16.000 Belgische francs had gestolen van zijn zwager. Op de avond van zijn aankomst DJlfiKiKD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ABONNEMENTSPRIJS 16,— per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 50 ot. incassokosten); 5,55 pet maand (incl. 9 ct. incassokos ten). Buiten verspreidingsge bied t 23.per kwartaal. Overige prijzen op aanvraag. RAYONKANTOREN TERNEUZEN. Nieuwstraat 9 Tel. 01150-7920 HULST: Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 liinen) GOES: fClokstraat 1, TeL 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: tel.. 01140-3751 en tel. 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg. Tel, 7764. Postbus 116 A. F Koopman Chef Zeeland Tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes M. Kersten, tel. 01100-6584 Coördinerend redacteur Zeeu wscb- Vlaanderen G. van Berkel. (01150-4866) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Vertind (01140-8447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A Schel) (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Cor de Boer (01155-2237) Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01150-4281) Buist en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen M. Bogers (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4316) deed B. verder geen onthullingen. Pas na langdurig praten met inspec teur E. Pompe (die eind juni is over leden) en hoofd-agent-rechereheur R. Belaert verklaarde B. tenslotte dat hij in het voorjaar van 1965 in Antwerpen een prostitu)e had ver moord, die naar zijn zeggen zijn vaste vriendin was. Hij gaf daarbij volgens de politie twee verschillen de lezingen. Volgens B., die destijds matroos was op een coaster, ontmoette hij de vrouw (van wie hij nog vertelde dat zij uit de buurt van Marcinelle kwam) regelmatig wanneer hij in Antwerpen was. Volgens B.'s eerste lezing had hij Maria beloofd om met een auto te komen. Omdat hij helemaal geen wagen had keek hij in de Antwerpse straten uit naar een niet afgesloten auto waarin de contactsleuteltjes wa ren achtergelaten. Hij vond zo'n auto en reed met Maria Antwerpen uit. Nadat zij buiten Antwerpen in de auto onder meer wat hadden gedron ken ontstond er een hevige ruzie over geld. Volgens B. gaf hij zijn geld altijd aan zijn vriendin. Omdat hij deze keer zijn traktement niet binnen had, wilde hij nu wel eens wat geld van haar hebben. Maria weigerde. Volgens B. heeft hij haar toen met de drankfles op het hoofd geslagen. Hij vertelde de politie het lijk in brand te hebben gestoken en in het water te hebben gegooid. Later zei de man tegen de politie, dat hij, nu hij toch aan het bekennen was, helemaal de waarheid wilde ver tellen. Toen kwam hij met een ver haal waarin de auto en de verbran ding niet voorkwamen. B. vertelde nu, dat de ruzie (over het geld) was ontstaan in haar kamer en dat hij haar later, bij een wandeling, met de drankfles sloeg. Volgens B. was Ma ria in één klap dood. Ook dit ver haal eindigde met de mededeling, dat hij Maria, toen zij dood was, in het water heeft gegooid. Mede omdat B. met allerlei details kwam, hechtte de Bergse politie aan vankelijk vrij veel waarde aan de mededeling van B. Na overleg met de officier van justitie werd contact opgenomen met de collega's in Ant werpen. Toen de Antwerpse politie geen belangstelling toonde werd B. (die tijdens zijn verblijf in het Berg se politiebureau vaak hevig geëmo tioneerd was) naar Middelburg ge bracht voor de afhandeling van de diefstal. Inmiddels is hij weer op vrije voeten. Toen hij Bergen op Zoom verliet, had hij al zijn mede delingen over de moord al weer in getrokken. Hoofdagent Belaert ging nog naar Kloosterzande om over B. wat wij zer te worden. Nu zegt hij: „Het kan best fantastie geweest zijn, maar ik sta er niet van te kijken als het wel gebeurd is". (Van onze correspondent) HEIKANT Na de 3e clubwed- strijid, welke gehouden werd in de Wesitenschelde, ziet de stand van het kampioenschap vain de henigelciuib De Knorhanen er als volgt uit: 1 Fr. Neve te Stekene (B) 780 pun ten; 2 E. Strobbe te Heikant 770 punten; 3 F. v. Goethem te Heikant 680 punten; 4 J. Smit te Heikant 480 punten; 5 O. Boon te Heikant 360 punten; 6 A. v. Swaai te Hulst 355 punten; 7 M. Smit te Heikant 270 punten; 8 J. v. Dorsselaer te Hulst 170 punten; 9 W. v. Bundeiren te Hei kant 150 punten; 10 L. de Vas te Heikant 135 punten. (Van een onzer verslaggevers) HULST De autohulpdienst voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de afgelopen vakantiemaan den per weekend gemiddeld zes tot tien gestrande automobilisten geholpen. Daaronder waren op vallend veel buitenlanders: voor- namelijk Belgen, maar ook Duit sers. In nagenoeg alle gevallen kon afdoende technische hulp worden verleend. Verschillende keren werden noodreparaties uit gevoerd en éénmaal moest kraan wagenhulp worden verleend. De Stichting Autohulpdienst draait nu, na een aanloopperiode van enke le maanden, op volle toeren. Vooral in de top van het vakantieseizoen hebben de dienstdoende autobedrij ven elk weekend handen vol werk gehad. Dat varieerde overigens nogal al naar gelang het weekends met goed of slecht weer waren. Hoewel verwacht wordt, dat de grootste drukte in verband met de vakanties achter de rug is, wordt voor de ko mende weken toch nog rekening ge houden met een tamelijk groot aan tal pech-meldingen. Iedfere vrijdagavond om zeven uur wordt de automatische antwoord- apparatuur op het speciale telefoon nummer 2275 (01140) aangesloten tot en met de daaropvolgende maandag morgen zeven uur. Hoeweil de juiste cijfers van de eerste ma-amid-en pas aanstaande woensdag bekend zullen worden hebben de deelnemende ga ragehouders uit de ervaringen uit de eerste maanden reeds die conclusie kunnen trekken, d-art de hulpdienst in 'n grote behoefte voorziet. Het enige probleem, waarmee men nog regel matig wordt geconfronteerd is de on bekendheid met het speciale centrale alarmnummer. Dit ondanks het feit, dat bij de start duizenden gele kaar ten met het nummer zijn verspreid, ondier meer onder caféhouders en restaurant-eigenaars. Overwogen wordt om binnen af zienbare tijd een propag-anda-actie te beginnen met als opzet algemene ver spreiding en bekendmaking van het inmiddels voor insiders magisch ge- warden getal „2275". Behalve particuliere pechvogels, maakte ook de wegenwacht gebruik van de diensten van de stichting in die gevallen, dat de wegenwachters door gebrek aan onderdelen zelf niet de gewenste hulp konden bieden. Stichtings-secretaris A. Biesbroeck zegt daarover: „Het is al verschillen de keren voorgekomen, dat de wegen wacht een beroep op de stichting heeft gedaan. Het is ons inmiddels wei duidelijk geworden, dat die autohulpdienst aLs een soort „aanvullende wegenwacht" voor Oost-Zeeuwsch-VXaanderen bij zonder waardevol is". Vooral voor buitenlanders dlie langs de Zeeuwsch- Vlaamse wegen met pech komen te sitaan, blijkt het centrale alarmnum mer een uitkomst. „Iemand die in deze omgeving bekend is weet allicht gemakkelijker een garage te vinden waar men wil helpen dan een buitenlander". Stichtings-bestuurder Biesbroeck heeft aan de hulp-rapportjes, die van elke assistentie worden gemaakt, in middels wel zijn conclusies verbon den voor wat de zorg van de auto mobilisten voor hun karretjes betreft. „Meneer", zegt hij, „het is afschuwe lijk. Volgens mij rijdt er een groot aantal auto's op de Zceuwsch-Vlaam- se wegen, die er op het eerste ge zicht aardig uitzien, maar die tech nisch gezien wrakken zijn. Volgens mij huldigen veel bestuurders het principe van: rijden tot het kapot Is." Meestal kan langs de kant van de weg meteen geholpen worden, omdat men veelal wordt geconfronteerd met kleine mankementen. Het is nog maar enkele keren voorgekomen, dat een auto niet kon worden gerepareerd. Maar die werden naar huis gesleept of de inzittenden ervan werden naar hun woonplaats gebracht. Tot mog toe is tegen de prijs van tweeëntwintig gulden voor uitrukken en een halfuurtje werken door nie mand bezwaar gemaakt. Secretaris Biesbrooeck: „We hebben de indruk diat deze service van de gezamenlijke geweldig wordt ge waardeerd. Diverse keren hebben we achteraf vleiende brieven gekregen, waarin automobilisten hun dank nog maals uitdrukten voor de geboden hulp."- Voorlopig zal de dienst de ko mende maanden op dezelfde voet worden voortgezet. Er wordt nog wel gestreefd naar perfectionering van d'e organisatie, maar reden tot ontevre denheid geven de ervaringen uit de afgelopen periode zekier niet. (Van onze correspondent) ANTWERPEN Bij een brand en en ontploffing in een zogenaam de powerformer van de Esso Petro leumraffinaderij in de Antwerpse haven, is dinsdagavond één persoon om het leven gekomen en werden twee anderen ernstig gewond. De ontploffing gebeurde omstreeks 18.00 uur. De juiste toedracht van de ramp is nog niet bekend. Het staat alleen vast dat men in de controlekamer van de powerformer bemerkt had dat er iets niet in orde was met een oven, die dient om ben zine op hoge temperatuur te bren gen, vooraleer hij ontzwaveld wordt. Drie personeelsleden begaven zich naar de bedoelde oven. Toen zij in de onmiddellijke nabijheid waren geko men, ontplofte de zaak. De 44-jarige L. Cambre uit Merksem werd ver moedelijk op slag gedood. Toen men korte tijd nadien het stoffelijk overschot kon bergen, was het zo goed als volledig verbrand. De werkleider vam de powerformer, de 38-jarige F. Breughelmans uit Oele- gem, liep zware brandwonden op over het hele lichaam en werd door het Rode Kruis overgebracht naar het Stuivenbergziekenhuis te Ant werpen. F. Matthijssens, 28 jaar, af komstig van Brasschaat, liep brand wonden op in het gezicht. Sedert 1953 is dit het eerste ongeval dat do- dien eist op de Essowerf te Antwer pen. De produktie van de power- former, een eenheid voor het verde len van bepaalde petroleumproduk- ten, is door de ontploffing niet volle dig lam gelegd, maar kan spoedig worden hervat, zij het dan met een kleinere capaciteit. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) heeft giste ren in een interview verklaard, dat de samenstelling van het college van wethouders een juiste afspiege ling moet zijn van de in de gemeen teraad gekozen partijen of lijsten. Hij zei dit in verband met de aanstaande wethoudersverkiezingen op 1 september, wanneer ook de nieuwgekozen gemeenteraadsleden voor het eerst in vergadering bijeen zullen komen. Minister Beernink is van mening dat elke groep die in de raad is gekozen zoveel mogelijk in het col lege vertegenwoordigd moet z(jn. Hij is derhalve tegen een zogenaamd .programcollege', waarin alleen zij gekozen dienen te worden die het gekozen programma (van de diverse lijsten of partijen) geheel of groten deels onderschrijven. „Men moet," aldus minister Beer nink, „onderscheid maken tussen een college van b. en w. en de mi nisterraad. De wethouders worden door en uit de gemeenteraad geko zen en maken dus als raadslid deel uit van het besturend orgaan van de gemeente. De gemeenteraad is het hoofd van de gemeente en alle leden van de raad, met inbegrip van de wethouders, hebben in de gemeente een besturende functie." Minister Beernink is van mening, dat het met het parlement en de ministerraad geheel anders ligt. „De ministers en staatssecretarissen wor den niet gekozen door het parle ment. Ze behoeven ook geen lid van het parlement te zijn. Verschil lende malen komt het voor dat mi nisters en staatssecretarissen voor hun ambtsaanvaarding nooit lid van het parlement zijn geweest. Ook de ministerraad als geheel maakt geen deel uit van het parlement, maar werkt wel samen met het parle ment. Het parlement is geen bestu rend doch een wetgevend lichaam." Volgens minister Beernink moet juist het verschil in karakter aan leiding zijn om er voor op te passen, dat aan het college van b. en „beter gezegd aan het college,! wethouders" hetzelfde W wordt toegekend dat in heren' aan de ministerraad. „Bij de sa» stelling van de ministerraad een team gevormd, waarvan aJ nomen wordt dat het in vrucW onderlinge samenwerking een paald program uitvoert. Bii samenstelling van het college b. en w. moet evenzeer gelet, den op teamgeest". De voorkeur voor een afspj, lingscollege baseert minister ft nink ook op de praktijk. verleden hebben de grote piai| in de meeste gevallen een afsp» lingscollege gehad en de wethouj in die colleges werkten vruchtb samen. In kleine plaatsen r enkele wethouders kwamen de» houders wel uit de partijen, die meerderheid in de raad vonnj Maar er waren ook gemeen waar de meerderheid een wefc der uit de minderheid koos, hij deskundige was." (Van een onzer verslaggev BREDA. De schapenteelt toe. Vooral in de provincies Brabant en Limburg is het schapen in de laatste jaren toegenomen. Een kudde sch blijkt namelijk weinig arbeidsii sief en de schapenfokker veri meer dan de melkveehouder. Met de toename van de scha (Van onze correspondent) HULST Di Hulst was het giste ren op twee plaatsen feest. Het echt paar De Meurichy-Pieck vierde zijn 60-jarig huwelijksfeest. Het echt paar Van de Walle-Zaman herdacht de dag waarop zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Vooral de receptie van het bruids paar De Meurichy-Pieck, die om half twaalf 's morgens in het restaurant van het bejaardenhuis „De Blaauwe Hoeve" plaatsvond, werd druk be zocht. Onder de talrijke aanwezigen was burgemeester P. J. G. Molthoff, die werd vergezeld van wethouder P. Brand van Hulst. De heer en mevrouw Van de Wal- le-Zamen hebben het feest in een iets rustiger sfeer gevierd. In de ka pel van het bejaardenhuis droeg de zoon van het jubilerende echtpaar 's morgens een heilige mis op. In de familiekring werd daarna het feest voortgezet. Voor de bewoners van „De Blaau we Hoeve" werd 's avonds ter gele genheid van deze jubilea een film over Hulst vertoond. Zaterdagavond zal de harmonie van Huist nog een serenade bij het be jaardenhuis brengen voor beide echt paren. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Schutters- maatschappij „Willem Teil" organi seerde ter gelegenheid van de ker mis schietingen op de staande wip. De uitslagen van de schietinigen luidden als volgt: Schietinig I: Wip I: le hoogvogel: C. Rentmeester, Ovezamde; 2e hoog vogel: niet afgeschoten; le zijvogel: C. Weemaes, Clinge; 2e zijvogel: N. Vereecken, Kloosterzande; 3e zijvo gel: A. Meert, Sluiskil; 4e zijvogel: C. de Wolf, Huist; le kal: F. Radema- kers, Kloosterzande; 2e kal A. Meert, Sluiskil; 3e kal: C, Buysse, Stekene; 4e kal: K. Vereecken, Kloosterzande. Wip II: le hoogvogel: J. van Over- meere, Clinge; 2e hoogvogel Th. van Buyten, Kloosterzande; le zijvogel: R. de Block, Graauw; 2e zij vogel: J. Vereecken, Kloosterzande; 3e zijvo gel: J. Vereecken, Kloosterzande; 4e zijvogel: N. Vereecken, Kloosterzan de; le kal: N. Vereecken, Klooster zande; 2e kal: A. v. d. Poel, Graauw; 3e kal: G. Buysrogge, Graauw; 4e kal: A. Meert, Sluiskil. Wip III: le hoogvogel A. Verdur- men, Hulst; 2e hoogvogel: L. Steyaert Jz., Graauw; le zijvogel: L. Rent meester, Ovezande; 2e zijvogel: J. de Kort, Kloosterzande; 3e zijvogel: W. Boudens, Ovezande; 4e zij vogel: F. Rademakers, Kloosterzande; le kal; F. d'Hooghe, St.-Jansteen; 2e kal: C. Weemaes, Clinge; 3e kal: A. Verdur- men, Hulst; 4e kal: C. de Wolf, Hulst. Schieting 2: Wip I: le hoogvogel: niet afgeschoten; 2e hoogvogel: niet afgeschoten le zijvogel: Th. van Buy ten, Kloosterzande; 2e zijvogel: A. Ongena, St.-Jansteen; 3e zijvogel: C. Remijn, Ovezande; 4e zijvogel.: niet afgeschoten; le kal: R. Goossen, Kloosterzande; 2e kal: P. Goossen, Kloosterzande; 3e kal: J. Hoop, Kloosterzande; 4e kal: A. Verdur- men, Hulst. Wip II: le hoogvogel: J. Goossen, Kloosterzande; 2e hoogvogel: A. v. d. Poel, Graauw: le zijvogel: A. Her man, Axel; 2e zijvogel: niet afge schoten; 3e zijvogel: Th. van Buyten, Kloosterzande; 4e zijvogel: A. Suy, Koewacht; le kal: A. Herman, Axel; 2e kal: F. Rademakers, Kloosterzan de: 3e kal de heer Van Hecke, Ste kene (B.); 4e kal: A. Verdurmen, Hulst. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Gistervoormiddag ver leende wielrijdster P. de F. uit Hoek op het kruispunt Molendijk - Provinciale weg geen voorrang aan de uit Biervliet afkomstige automo bilist L. P. van E. De vrouw werd aangereden en liep verwondingen op. Na door dokter Jongsma te zijn behandeld werd zij per ambulance naar het Julianaziekenhuis te Ter neuzen vervoerd. (Vau onze correspondent) CLINGE De tennisclub „Hulster Ambacht" zal aan het einde van het seizoen weer het clubkampioenschap gaan betwisten. De tennisclubs „Hulster T.C." en „Smash" uit St.- Jansteen worden uitgenodigd aan dit kampioenschap deel te nemen. Er zal in twee groepen gespeeld worden, n.l. veteranen, waaronder dan vallen de personen van boven de dertig jaar, en de junioren en se nioren van beneden de dertig jaar. Het is de bedoeling van de toer- nooicommissie dat het kampioen schap in twee weken tijds wordt gespeeld. Hierbij zal de mogelijkheid ontbreken om te herkansen. Voor de veteranen begint het toer. nooi op woensdag 2 september, ter wijl de senioren op zaterdag 5 sep tember met de wedstrijden zullen beginnen. Het gehele toernooi moet gespeeld zijn op zondag 13 septem ber. De jaarlijkse feestavond wordt ge houden op zaterdag 19 september. Dit komt omdat de tennisclub van „Michelstadt" (D.) op 19 september naar Hulst komt. Tijdens de feest avond worden de kampioenen ge huldigd en de prijzen aan de prijs winnaars uitgereikt Rode Kruis Eén dezer dagen heeft de afdeling Z.-Beveland West van het Rode Kruis, dank zij de medewerking van de bedrijfsleiding, een lectuurkastje kunnen installeren aan de gevel van de Spar-winkel in het winkelcentrum „De Bussel" in Goes-Zuid. Het Rode Kruis stelt de boeken en tijdschriften, die in dit kastje worden gedeponeerd, ter be schikking van patiënten in zieken huizen, sanatoria en thuis. (Van onze correspondent). 's-HEERENHOEK De „De Leeglopers" te 's-Heerei, hield aan de zeedijk „Duijnki te Borsele haar derde viswedstjj voor het kampioenschap. In vert; met de slechte weersomstandigkcj was de deelname aan deze wedsti zeer matig. In totaal werden 15 v sen gevangen. De eerste prijst 156 punten werd gewonnen dooi de Jonge Bz, de tweede prijs r 146 punten kwam toe aan J. Frai Az en voor de derde prijs kwt aanmerking A. Koole met 111 ten. De prijsuitreiking geschieddt hotel Verhoeven te 's-Heerenhoei. (ADVERTENTIE) Bakoventjes, Beslagkommen Mixers Kortemeestr. 9, Bergen op Zoon (Van onze correspondent) (Van een HULST Steeds veelvuldiger en havenproblematiek van het W het Land van Saeftinghe, de 10. Zeeuwsch-Vlaanderen, als potenti dustriecn. Het is geen geheim dat van het Land van Saeftinghe in kanaal zou toejuichen, omdat r linker Scheldeoever aanzienlijk v De bestemming van het ver ken Lanid van Saeftinghe tot hav en industriegebied is een aangelege heid die ver uitgaat boven het p vinciaal en zelfs nationaal belang. Deze kwestie dient op Benelux veau behameid te worden. En 1" men het dan niet alleen bij woord op congressen en studiecommiss' laten. Saeftinghe is, vind ik, een daging tot gezamenlijk ondemem- Er zou een speciaal Benelux-orga Er zou een speciaal Benelux-orga voor dit nieuwe haven- en industri areaal moeten komen. Bij de ontw keling van dit gebied mag de lan grens eigenlijk geen belemmer' vormen. Grote ondernemingen zoek* immers altijd de meest gunstige ging voor hun vestigingen. Wel 1 ik van mening dat bij de uitgifte v~ grond een zo goed mogelijke selee" van bedrijven toegepast moet worde Bij de benadering van deze vro stukken dient het belang van de me die hier leeft en werkt voorop t worden gesteld". Aan het woord is drs. W. L. iockefeer uit Hulst, lid van de Eer ste Kamer voor de KVP en Neder ands afgevaardigde in de rnterparle nentaire Beneluxraad. De 42-jarige lenator, die deel uitmaakt van de vaste commissie voor Verkeer en Wa terstaat, is een man met uitgesproken deeën over het economische perspec- ief van Zuidwest-Nederland. Hij stelt voorop dat wil men CLINGE De voetbalveren^» FC Clitex heeft een wedstrijd speeld tegen SHP '67 uit Hulst, - was een gelijkopgaonde en to >ver ontwikkeling van dit gebied waarin kwam. geen verandering spannende wedstrijd, waarbij bet n naaste of latere toekomst mee. partijen elkaar niet veel toegavi en en meedenken, het maken - - Van een duidelijke keuze en het stel- en van alternatieven onmisbaar 'zijn. w» ,i„ Je komt er niet wanneer je alleen rivh tJddrft "aar zegt: Saeftinghe moet blijven T wfri w i' JSÏÏ Ihet is. of. havens en industrieën Th T .TTT:Ta ni het land van Ossenisse, dat nooit.' pan zul je ook met alternatieven oor de draad moeten komen. Er van litgaande dat mensen nu eenmaal noeten werken om te leven dan zul- fin daartoe de zo gunstig mogelijke voorwaarden geschapen dienen te vorden. Uit nationaal en internationaal llanologiseh oogpunt gezien is het nafwendbaar dat Zeeuwsch-Vlaan- eren eer, gebied van zeehavens en wustrieën wordt. We zullen met dit Wustrieel fatum dat boven deze •wek hangt, moeten leven leven", ■ious de heer Lockefeer. Over de waarde van het Land van aeitmghe als natuurreservaat zegt (Van onze correspondent) strijd begint om half drie en om half zes. Inschrijving en prijsn reiking in het clublokaal (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het vroegtijdig uit lekken van de ophanden zijnde fusie tussen Etna-Daalderop en Dru uit Ulft heeft, behalve de vak bonden (zie pagina 1), ook de di rectie van Etna-Daalderop ver rast. Van de door de directie ge plande manier om de fusie we reldkundig te maken is weinig te rechtgekomen. „Het bericht van de Amsterdamse effectenbeurs, dat onze beursnoterin gen moeten worden gestopt, kwam ook voor mij als een verrassing", zo zegt dr. A. L. Jongbloed, voorzitter van de raad van beheer van Etna- Daalderop Holding. Dr. A. L. Jongbloed is in het gezel schap van diireotóelid drs. C. B. A. Kramers. Om aain te tonen hoe ver schrikkelijk geheimzinmig het is toe gegaan in het vooroverleg, beamen beide heren dat niemand buiten dit tweetal vam die voorbereidende be sprekingen o,p de hoogte was. Zelfs hun vrouwen niet. De bureaus gingen na kantoortijd op stat. Als er stukken getypt moesten worden, deden de heren dat zelf en om alle geruchten te voorkomen (maar die waren er toch wel) bleef de chauffeur thuis als het tweetal riehitiimig Ulft moest. Op 5 augustus waagde, zoals drs. Kramers het niu uitdrukt, de Haagse effectenh.amidielaar J. Kraayenhagen in zijn imformaitiebuïLetim „een schot iin de lucht" door heel fijntjes te sug gereren „dait Etna-Daalderop en DRU wel weer eens interessante samen werkingspartners zouden kunnen worden, niu zjj elkaar minder becon curreren dan enkele jaren geleden het geval was. Het overleg tussen DRU en Etna-Daalderop was op dat momenit weliswaar op gang gekomen, maar er was tot zondagavond noig geen overeenstemming bereikt. Dr. Jongbloed: „Zondagavond zijn we voor het laatst irn Chalet Royal in Den Bosch bij elkaar geweest. Tot drie keer toe zijm de tassen dicht gegaan op momenten dat de bespre kingen waren vastgelopen. Om elf uur waren we rond. Waarmee we maar willen zeggen, dat het zondag avond evengoed had bunnen afketsen. Onze commissarissen kwamen maan dagochtend binnen en wisten op dat moment nog van niets. Ook zij had den nog kunnen weigeren". „Nog tijdens de besprekingen met de commissarissen op maandagoch tend kwam omstreeks elf uur plotse ling het bericht van de Amsterdamse effectenbeurs dat de beursnotering moest worden gestopt, oimdat aller lei geruchten de ronde deden over een op handen zijnde samenwerking. Door diie mededeling werd ons sche ma totaal in de war geschopt. Het had in de bedoeling geltelgen om ma de informatie aan de commissarissen, 's middags de vakbonden in te lich ten. Ili heb staande de commissaris sen vergadering de v akbonden opge beld en hen inderdaad wat panieke rig uitgelegd hoe de zaken er op dat moment bijstonden". Landelijk voorzitter van het NVV metealbedrijfsbond Zondervan rea geerde eng boos en vroeg „Waarom nu pas?" „Pogingen", aldus dr. Jong bloed, „om diezelfde dag nog een gesprek te krijgen met regionale vertegenwoordigers mislukten. Voor een deel ook om dat ik verplicht was in Tiel en im Breda de onderne mingsraden te informeren. De uiteim delijke afspraak werd dus bepaald op donderdagochtend". De vakbondsvertegenwoordigers hebben u verweten de fusiecode van de SER te hebben geschonden? „lik vind" aldus dr. Jongbloed, „die bewuste paragraaf een beetj't Welit- fremd en onpraktisch". Daarin staat letterlijk: „De besturen van de on dernemingen die fusiebesprekingen voeren, stellen de vakorganisaties hiervan in kennis zodra op grond van de resultaten van het oriënterend overleg de verwachting gewettigd is dat overeenstemming kan worden bereikt". Dra. Kramers: „Wanneer houdt een gesprek op oriënterend te zijn en wanneer vind je dat overeenstem ming kan worden bereikt? Met die twijfels hebben de fusiepartoers tot zondagavond te maken gehad". „Er komt noig een andere vraag bij te pas" vindt dr. Jongbloed: „Mogen wij leden van de ondernemingsraad en vertegenwoordigers van vakbon den een dergelijke gehedmplicht op leggen? Daarnaast durven we ook ge rust te stellen dat we de zaak, uit angst voor speculaties op de beurs, potdicht wilden houden. De medede ling vanuit de beurs dat, onze note ringen zouden worden stopgezet, kwam ook voor ons als een volslagen verrassing. Onze eerste reactie was: Nu hebben we het drie weken stilge houden, kan daar nu geen week meer bij". „Vanaf dat moment kreeg alles een hollend verloop; er moest op heel korte termijn worden beslist. De kans op speculaties rond onze aandelen is bepaald niet denkbeeldig. Je weet niet van welke kant het je bekruipt. Onze aandeelhouders moeten geen gokkers zijn op ons wel en wee". Dr. Jongbloed, die evenals zijn fu- siepartner ir, Daamen, maandagavond na een enerverende reeks besprekin gen al om tien uur het bed opzocht, houdt vol „dat er niets beters te doen viel dan er gedaan is". Schending van de fusiecode vindt hij een groot woord: „Het hondt iets opzettelijks in". Hij geeft toe; „De fusiecode is in het gedrang geraakt, maar echt i op onze wens". HENGSTDIJK De hengel!»! !,,ï^ez.pockefeer: „Velen met mij vereniging „De Vogel" houdt zond "dit natuurgebied met pijn in 23 augustus in het viswater Del z'en verdwijnen. Voor mij gel de derde clubwedstrijd. De n wensen echter nog altijd bo- u-n „1,1 VOCelS en He nrcrti9gml»0 v°feis en de werkzaamheid en '^naarheid van een streek stel ik ,Aer dan het bezit van een natuur- ervaat. Tussen de groeipolen van wwerpen en Terneuzen is een na- Efervaat volgens mij niet be- inbaar, Envervolgens: „Laten we naar on raste buren, de Belgen, kijken. ati.f;MSe7? er voor hun tempo hij de «wikkeling van de linker Schelde- >0» aan te passen aan het al of nie/# «aan van heit Baalhoekkamaal. Aanmerkelijk zwijgzamer wo(* die heren als het gaat om die uitjw' punten voor een toekomstig W Het blijft bij de constatering dat1 na-Daalderop gelukkig is met „sterke compagnon". Er vallen"^ den als bij een huwelijk met „Goede toekomst" „sterke coi tie", „echte fusie van twee waardige partners" en verder beleefd verwezen naar een mi Mrig die binnen enkele weken aandeelhouder® zal warden vi Dr. Jongbloed: „We moeten onM met te ver uitsteken". Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag opge steld door het KNMI; Nu en dan regen. Tem peraturen over dag in het alge meen onder nor- cijfers gemid Over ae neutrale naam van we Holding is al vagelijk n: Er is er nog geen gevonden. «*- wordt de derde werkmaatschapPr de totale Holding. De eigen m< en fabrieken blijven bestaan- fusie", aldus beide heren, is dut' gericht op groei. Dat houdt in groeikansen dankzij deze same»' king zowel op de binnenlands® op de buitenlandse marlot W' vergroot, maar zij is hier ook belang vam de werkgelegenheid De vrees, uitgesproken door de Van Dijk (Christelijke me® dirijfsbomd) dat er over een gevolg vam deze fusie ontslagen len vallen, wordt ongegrond ge»01 Er is noig altijd een groot tekort personeel. oor Jer Nederland. tot ?°"^er(dagAantal uren zon: 'tai M temP-: omstreeks nor- «al tt' temP-: van ongeveer nor- lans 4 graden onder normaal. tot 4 lens °io een droge periode van min- fen „pi, "U,T: 60 procent. Kans op Jtorvrijd. ;°°g etmaal: 30 Procent. S-en zon: 1 tot 7. Min. temp.: Kt 5 normaal. Max. temp.: 0 een h n onder normaal. Kans Uur. "r°ge periode van minstens feel dr Proeent. Kans op een ge- oog etmaal: 4Q procent. h r&°nt bü een depressie bo- g Ri' r anhrijk passeert van- d To!h J een matige oostelijke cwatet ,Poeratuur 17 tot 19 graden, ■chter T 18 eraden. et opnip, st°ring met regen wordt erda„ Uw wat stabieler met don- 'eUieht ®sPreide opklaringen en overwegend droog.

de Stem | 1970 | | pagina 2