Karei van der Meer bleef altijd baas Met hi Rijkspostspaarbank rentetot 7% „Ze moeten karakter bezitten „Ze zijn bezeten van sport „Ik ga nu niet naar Barcelona Margaret Court won tennistitel Unieke vrouw Mijn kinderen Bij de kauwgom Wintersport NIET WEG TE DENKEN UIT WERELD VAN DE ARBITERS Levski Sofia klopte Austria .e" SHAKE HANDS EéN PER SEIZOEN DE WAAL 14 DE STEM VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 Linda de Boer: talentvolle pupil van trainster Wil Bunschoten. Hansje Bunschoten: successen tij dens Nederlands kampioenschap. WIL BUNSCHOTEN: EEN UNIEKE VROUW (Van onze sportredactie) 1 HILVERSUM Een portret. De eerste indruk: Wil Bunschoten schuwt publiciteit. Maar zjj kan het ook niet helpen dat de caissière van het Sportfondsenbad in het goedaardige Bussum haar woning in Hilversum-Oost Iaat staan, terwijl Wil, Han, Josje en Hansje (de familie Bunschoten) hun tenten aan de andere kant van de stad heb ben opgeslagen. En zij kan er natuurlek ook niks aan doen dat het zo benauwd is die dag en dat dat Sportfondsenbad krioelt van de steentjesduikers, tikkertje-spelers en trage-snelzwemmers. En kan zij het helpen dat de auto, die zich van Hengelo naar Bussum spoedt, niet is uitgerust met een „hot-line" naar Crailoo, waar ze haar aqpa- rium inmiddels naar heeft getransporteerd. Daarom duurt de speur tocht naar Wil Bunschoten bijna twee uur. Maar schuw, nee dat is ze niet. 55 De tweede indruk: Wil Bunscho ten is streng. Want schreef Ada Kok in haar biografie niet: „Ze duldde weinig. Je zou het niet in je hoofd halen om 's morgens op de training te komen en te zeggen: „Wil, ik doe het vandaag een beetje rustig aan. Ik voel me een beetje moe. Wat moe. Trainen is trainen. Doorzetten Aadje, je moet niet moe willen zijn". En stond er niet in datzelfde oeuvre: „Je wist bij haar van geen ophouden omdat je er niet van mocht weten. We trainden Adrie Lasterie, Gretta en ik op de Loosdrechtse plassen. Het water be vatte nog wel eens wat zand en dat schuurde soms behoorlijk. Op een middag trainden we kilometer na kilometer. Ik voelde na een tijdje dat een schouderbandje van mijn badpak pijn begon te doen. Het liefst zou ik naar de kant zijn ge gaan om even te kijken wat er aan de hand was, maar ik durfde niet. Wil was immers onverbiddelijk. „Trainen en niet zeuren". En zeg nu eerlijk als je dat leest, dan denk je toch aniwillekeurdig: tjonge, tjonge, die is streng. Om even wat recht te zetten: ze is bepaald niet de slavendrijfster, de beul, die men van haar meende te moeten maken. Goed, ze houdt het lijntje aardig strak, maar het staat nooit op bre ken. Want in haar strengheid (de flink uit de kluiten gewassen water rat Ton van Klooster, zwemmend aan haar teugels, schudt grinnekend zijn kletsnatte kop als je hem vraagt of zijn leidster, werkelijk „hard", of „streng" of zelfs „Spar taans" is) is Wil Bunschoten zacht aardig en in haar zachtaardigheid een beetje streng. Want, zegt Ada Kok, aan het slot van haar verhaal over het knappende schouderbandje, niet: „Met de moed der wanhoop haalde ik het einde. Toen ik uit het water stapte, bleek dat het bandje door het schuren helemaal in mijn huid was gedrongen. Mijn schouder bloedde en Wil schrok hevig toen ze de kapoit gescheurde huid zag. „Aad waarom ben je doorgegaan", zei ze boos. Ik heb baar niet geantwoord. Ik was te moe om te protesteren. Maar echt streng, nee, dat is Wil Bunschoten ook niet". De derde indruk: Wil Bunschoten is een verafgode, benijde, bekriti seerde maar bovenal een unieke vrouw. Als je haar zo ziet zitten langs de waterkant, een witte swea ter en guitige knickerbockers, een olijk gezicht met een noeste haar dos, dan is ze bovendien nog een uitzonderlijke vrouw. En natuurlijk is ze ook een benij de vrouw, want de kampioenen die zij heeft afgeleverd vormen een in drukwekkende lijst. De bekendste: Ada den Haan, Adrie Lasterie, Ada Kok, Jans Koster, Marian Heemskerk Corrie Schimmel, Tinke Lagerberg. Ze is daarom benijd omdat zij zich nimmer door kritiek heeft laten af remmen. Ze ontdekte de booby-traps altijd voortijdig. En al die meisjes van toen, die nu een tweede leven leven, denken met weemoed terug aan die Wil Bunschoten. „Tijdens de nationale kampioenschappen in Leeuwarden", herinnert zij zich, „komt Adrie Lasterie naar me toe. Ze heeft al twee kinderen. Ze zegt tegen me: „Ik hield het niet meer uit Wil, ik moest het zien". En waarom dan is Wil Bunschoten een bekritiseerde vrouw? In het weekblad Panorama zegt Jaap Ploeg, de trainer van het Vlaardin- ger VZC: „Wil wordt belachelijk gemaakt, omdat zij haar leerlingen met wanten aan en mutsen op laat rondlopen. Maar in Boedapest zagen de Oostduitse kinderen er precies zo uit, en die waren de snelste van allemaal. Mensen worden zo gauw belachelijk gemaakt. Maar zij doet het voor de jeugd, net als ik. Wat moet je anders doen met 300 kinde ren? Als ze dat zwemmen niet had den, liepen ze misschien ook met lange haren over de straat te slier ten". De kritiek op Wil Bunschoten komt zo'n beetje hierop neer. Het zou schandalig geweest zijn dat zij, destijds in Breda bij de nationale kampioenschappen, de toen nog veertienjarige Linda de Boer twee maal de monsterlijke afstand van achthonderd meter zou hebben laten zwemmen en anderzijds werd er in ruime mate bezwaar gemaakt op de aankleding van de meisjes: wollen mutsen en knickerbockers. Wil Bunschoten wond zich er niet over op, maar het stak haar dat een verslaggever durfde te schrijven dat de leden van de zwemclub Naarden alleen al een wedstrijd wilden zwemmen om van die verstikkende kleren af te zijn. „In Leeuwarden", zegt ze vinnig, „hebben we die ijs- musten weer op gezet en hadden we die broeken ook weer aan. Niemand heeft er iets van gezegd, ze liepen nu zelf ook met van die dingen op en aan. Ik lach er maar wat om, om al die kritiek. De kinderen moeten veel te hard werken, zeggen ze al tijd. Maar ik kan ze niet tegenhou den. We zijn vanmorgen om zes uur begonnen. Doorgezwommen tot een uurtje of negen. Toen moest ik zelf boodschappen doen. Hansje en de amidierie meisjes zijn tolt half een gebleven". Om half zes waren ze er weer, de kinderen van Wil Bunschoten, van wie de artsen alle zwarte geluiden wit verven met de jaarlijkse mare dat „ze er blakend uitzien". „Deze kinderen", vervolgt Wil Bunschoten, „zijn bezeten van hun sport. De een ligt in een zandbak en de ander in het water". De indruk die sommige „onweten den" (zo noemt Wil Bunschoten ze dan) hebben gewekt dat de kinde ren door de zweep van de tucht tot hun loodzware trainingen en strenge leefwijze worden gedwongen, nemen zij, in de twee uur dat zij het water van Crailoo doorklieven, zelf weg. Elke opdracht draagt een element van speelsheid. Of er nu acht baan tjes „alleen met de benen moeten worden gezwommen", vier baantjes overdwars zonder ademhalen of zes baantjes vrije slag met het hoofd naar rechts, het naïeve blijft. „Als ik zeg", verduidelijkt Wil Bunschoten, „vier baantjes sprinten zonder adem te halen, dan doen ze dat, als ze karakter hebben. Je moet jezelf niet voor de mal houden. Nor maal loop ik met ze mee, op de kant. Maar ook als ik dat niet doe, moeten ze doen wat ik zeg. Als je dat vertikt, wil ik je niet in mijn trainingsgroep. Ik wil niet opschep pen, zo ben ik helemaal niet, maar ik heb er de feeling voor om met ze te praten. Ze weten hoe ik ben, ze weten dat ze karakter moeten to nen". Karakter, het woord staat op de eerste bladzijde van haar dictionnai- re die ze zelf heeft geschreven en uitgegeven. Als zij praat over de korte haren van de meisjes dan heeft dat te maken met karakter, als zij zegt: „Dat een meisje met gelak te nagels altijd verliest", heeft dat te maken met karakter, als ze het heeft over de tripjes die alleen de zwemclub Naarden schijnt te ma ken, dan kan dat worden herleid tot het veel gewraakte woord karakter. „Met lange haren", zegt Wil Bun schoten dan, „bereik je niks. Dan houd je je nek stijf, die lange slier ten, die hinderen je. Als ze ouder worden mogen ze vam mij hun ha ren laten groeien dan worden ze anders, dan komen ze misschien met een knul thuis. Maar nu blijft dat koDje fris en kort". Karakter. De gelakte nagels. Wil Bunschoten verhaalt over Ada Kok die het, vol- Ada Kok: „Een prettige brief was wel gelijk". gens haar, op een gegeven moment verkeerd is gaan doen. „Ze ging met een dikke laag poeder op haar ge zicht lopen. Dat kan nooit goed zijn, wamt je heibt alle zuurstof nodig. Daar heb ik haar een brief over geschreven". Een brief, waarover Ada Kok later zei: „Een prettige brief was het niet, maar ze had groot gelijk". De inhoud: „Lieve Aadje. Heel erg bedankt voor je kaart. Daar zijn we altijd even blij mee hoor! Je zwemmen is wel erg goed, he! Maar ik wou je toch even wat vertellen. Ik weet: ik mag me er niet mee bemoeien, maar één raad wil ik je toch geven. Wil je Olympisch kam pioen worden, en dat wil je, dan moet je voor alles zorgen, dat je niet te moe wordt. Ik bedoel niet deze reis maar als je terugkomt, Aad. Het is heel kort dag en als je moe bent dan gaat het niet goed. Jij bent geen vijftien jaar meer. Als je twintig jaar bent herstel je niet zo vlug. Dat is zo. Als ik je in die mooie jurken zie, de mooie prui ken en je make up, dan schrik ik. Dan denk ik: o Aadje, daar word je zo moe van. Dat merk je zelf niet, maar je geest wel, Aad. Oef! Wat een brief he, maar denk maar eens aan Kees en Ard. Aad, die hebben niet goed geleefd de laatste ander half jaar. Dan kom je in tijdnood. Ze zitten niet stil in Amerika. Ze liggen op de loer. En je bent het Aad. Jij bent de beste van de we reld voor mij. Je Wil. Niet boos zijn hoor. Dit moest ik zeggen". Typisch Wil Bunschoten. Een op rechte brief. Zonder franje. Dwars door het hart. Nu, fluitend en schreeuwend naar de kinderen in het nat, voegt ze er aan toe: „Als je je nagels gaat lakken, als je make up gaat gebruiken, krijg je andere interesse. Dan ben je niet meer zo bezeten van zwemmen als je moet zijn. Als je jaren getraind hebt, hou je nog kracht genoeg over, dan kan je nog wel een paar jaartjes mee. Anders niet, dan duikel je alls een baksteen". Het zijn geen loze kreten. Wil Bunschoten („Ik deed aan waterpolo en toen ik er mee gekapt was had den ze in de club hulp nodig. Nou je weet, van het een komt het ander") heeft ze getoetst aan de praktijk. Ze weet wat karakter is. Ze heeft het zelf uitgevonden. De zwemclub Naarden vormt dat karakter in deze dagen twee keer per dag. 's Winters hangt dat af van de situatie op school. Is er huiswerk, dan wacht Wil Bunschoten geduldig totdat dat karwei is opgeknapt, zodra de meis jes gereed zijn, gaat er een tele foontje naar hun trainster, klimmen zij op de fiets en peddelen soms acht kilometer om te kunnen trai- ongeveer zes uur, ja. Zo om en nabij de tweeënveertig uur per week. Er nen. „Per dagja, effe kijken, Linda ligt 's avonds om kwart voor wordt veel gevergd van dat grut. zes al op bed. Ze moeten aan hun slaaptijd komen. Televisie kijken is er niet bij. Ze moeten zwemmen. Trainen". het niet, maar Wil Bunschoten had Leeuwarden, waar Naarden zo'n dikke veertig medailles uit het Ny- lanbad dook, was het groepje Bun schoten 's morgens om zes uur al in Crailoo te vinden. Leeuwarden was gewoon een etappe in het schema. Karakter. Geen gezever over de me dailles. „We gaan", zegt Wil Bun schoten dan, „elk jaar naar de win tersport. Skiën. Daar zijn ze de uit blinkers in. 's Zomers zitten we op Terschelling op het strand. Warm en koud. Daar moet je ook aan wennen. Die manier om je te beschermen tegen afkoeling hebben we wain de s'kiërs afgekeken. En dat vinden ze hier gek. De kindenen leven er naar toe, naar die winter sportvakantie. En ze komen er niet onderuit, daags na het eclatante succes in Maar onwetende kinderen blijven het. Ook dochter Hansje. Een ge bronsd mensenkind dat toevallig een aardig stukkie kan zwemmen en medailles vergaard alsof je ze ca deau krijgt bij de kauwgom. Maar het is niettemin een bijzonder kind en dat is het. „Gisteren", vertelt Wil Bunschoten, „kwam ze thuis met een dooie vogel, die ze gevonden had in het bos. Thuis heeft ze al zijn veren geplukt en laten drogen in de tuin. Ze is gek op de natuur. Buiten vindt ze ook veel mooier dan binnen. Dan voelt ze zich opgeslo ten. Ze is een gewoon kind. Zwem men is nu toevallig haar hobby en dat kan ze een beetje. De weg naar de top is echt te lang". Daarom gaat Hansje Bunschoten, nauwelijks twaalf jaar, ook niet mee naar Barcelona, de Europese kampi oenschappen. Linda de Boer, Anne- marie Groen en Ton van Klooster, drie van haar kinderen wel, en dat is dan de compensatie. Wil Bunscho ten zelf blijft thuis. „Ik kon mee. Ik heb een aanbieding gehad, voor mij alleen. Maar dan moet ik op de eerste plaats mijn man alleen laten en we doen alles samen en ten tweede zou ik me dan gebonden voelen. Dan moet ik doen wat zij willen en ik wil net zo leven als mijn kinderen. Vrij zijn. Ik mag me niet met ze bemoeien en dan zit ik me toch maar te ergeren. Ik begrijp die mensen wel (Wil Bunschoten vindt die vier bondsadviseurs, in tegenstelling tot een groot aantal van haar collega's, schappelijke en ter zake kundige mensen, ook al zitten ze er nog te kort om de vergelijking met de bondscoaches te kunnen doorstaan) als iedere trainer die meegaat er zich mee ging bemoeien werd het een groot rommelzootje. Linda, Ton en Annemarie weten zelf heus wel hoe ze zich moeten gedra gen". Voor de zekerheid heeft Wil Bun schoten ze een trainingprogramma opgegeven dat ze straks, als ze tij dens het oefenkamp in Zeist voor het blok worden gezet, kunnen doorworstelen. „Er kan er dam wei eentje bijlopen die tegen ze zegt: gaan jullie maar. Nou en dan weten ze tenminste wat ze moeten doen". De laatste indruk: Wil Bunscho ten, een moordwijfie. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Twintig jaar ge leden doorstond een in zwart scheidsrechterstenu gestoken Hage naar enige zeer angstige momenten. Enkele seconden nadat hij in het immense voetbalstadion van Rio de Janeiro het eindsignaal had gebla zen van de wedstrijd in het toer nooi om het wereldkampioenschap tussen Engeland en Chili, die door leermeester Engeland met 20 werd gewonnen, stoven opgewonden Chi- lenen op hem af. Terwijl hij de wedstrijdbal streelde, als een teer souvenir, moest hij in een ondeel baar ogenblik beslissen: blijven staan of gaan. Karei van der Meer besloot tot het eerste, want zouden er moei lijkheden komen, dan wilde hij de ze met uit de weg gaan. Dat lag een voudig niet in zijn aard. Hij wacht te op de dingen die zouden komen. En terwijl van de tribunes het ap plaus aanzwol, werd de niet bijster grote Hagenaar door de op het veld aanwezige Zuidamerikanen on danks hun nederlaag op onstui mige wijze gecomplimenteerd voor de manier waarop hij de wedstrijd had gearbitreerd. Twee decennia later staat hij, nog even onberispelijk in het pak, op een van de golfbanen van zijn „De Bataaf", het recreatiepark in Den Haag en zwaait als een routinier behendig zijn golfclub. Aan niets is te zien dat hij enige dagen tevoren lid is geworden van het grote leger der 65-plussers. „Ik heb altijd getracht het enige te doen wat een scheidsrechter moet doen: een wedstrijd leiden tot te vredenheid van spelers en toeschou wers. En ik dacht daarin wel te zijn geslaagd," zegt de man die vijftien jaar geleden op de leeftijd van „Abraham te hebben gezien", vader landse toppers regisseerde. Karei v. d. Meer was de baas op het veld, een personality die reeds bij het be treden van het terrein respect af dwong. „Wij waren vroeger de baas op het veld. Tegenspraak was er niet bij, en dat wisten de spelers ver domd goed, en ook wat de moge lijke consequenties zouden zijn." Karei van der Meer was de man voor de moeilijke wedstrijden. Ajax, maar Feijenoord, door, en ik dacht Sparta van verenigjjg® dat ze me tj6 ook zij wilden graag voetballen. Ook Feijenoord verzocht ik bij de toss aanwezig te zijn. Toen ik het veld betrad en de spelers zich aan het lostrappen waren, kwamen ze bij het eerste fluitsingnaal naar het midden. Weet u wat ik zp vroeg: Shake hands. Ik heb een fijne wed strijd gefloten." Na deze wedstrijd vond Karei van der Meer de tijd gekomen er defi nitief een streep onder te zetten. Ik ben naar dit afscheid toege groeid. Die wedstrijd was één van de hoogtepunten uit mijn carrière en ik vond het een mooi moment om ermee te stoppen. Ik heb het fluiten steeds serieus opgevat en ik heb nooit toneel kunnen spelen, te genover niemand, niet in mijn werk en riet in mijn hobby." Nadat al gemeen bekend was geworden dat Karei van der Meer zich had terug getrokken, stroomden de verzoeken om afscheidswedstrijden te fluiten binnen. „Ik kreeg aanbiedingen van In Rotterdam dreigde door de ge ruchtmakende affaire met Tinus Bosselaar een voetbaloorlog te ont staan tussen Sparta en Feijenoord. „Beide besturen bekeken elkaar niet. De scheidsrechterscommissie voorzag trubbels en of ik de klus even wilde opknappen. Ik was over de vijftig en vertelde de heren, dat ze voor dit karwei maar een jonge vent moesten nemen. De commissie bleef op haar standpunt staan. In die week ben ik naar de wedstrijd gegroeid en heb me er volledig op geconcentreerd. Daar mankeert het tegenwoordig ook nogal eens aan. Voor de wedstrijd begon ben ik met mijn twee neutrale grensrechters naar de kleedkamer van Sparta dat toen nog Terlouw in de gelede ren had gegaan. Ik vroeg: Heren, wat doen we, gaan we voetballen of gaan we met elkaar in de clinch liggen! Graag voetballen, meneer v. d. Meer, was het antwoord. Allright, zei ik. Ik wil dat iedereen bij de toss aanwe zig is. Diezelfde vraag stelde ik in de kleedkamer van Feijenoord en waarvan ik dacnt dat ze me gjjj mochten. Tegen elk van hen zej a Sorry heren, maar ik ben al gemeubileerd. Ze begrepen het" „Scheidsrechters zijn een jpJtl volkje, net zoals keepers," zegt Ka. rel van der Meer. „Het zit ook jj,| in het kennen van de spelteg^ want van hoog tot laag kennen die. Ik durf te zeggen, als je de amateurs, desnoods uit de jj. deling, dertig scheidsrechters ha]| en dertig uit het betaald voeth. kan op het gebied van de spelregel, kennis die laatste categorie het wej eens afleggen. Het is veel meer. Je moet marchanderen. Ik eiste onverbidi lijk aanvaarden van welke 1 sing dan ook. Als je dat niet ondermijn je je eigen gezag." In 1942 legde Karei van der Mee de basis voor een uniek record, ,jj dat jaar werd op de international lijst geplaatst. Maar ik moest ti 1948 wachten op mijn eerste wei strijd, in Praag, Tsjecho-Slowakiji Polen. Na die wedstrijd moest is meteen naar Londen om voor Stanley Rous examen af te leg(,.__ want in Londen stonden de Olyo pische Spelen op het punt te bega nen." Dat examen werd glansriji gehaald en Karei v. d. Meer kreeg de gelegenheid voor nog een record het fluiten van vier wedstrijden ij een toernooi." Toen Karei v. d. Meer in 1955 ett streep zette onder zijn carrière hij hij vijftig interlands gefloten, eti aantal dat nog steeds respect i|.: dwingt en dat moeilijk te evetura is. Karei van der Meer is nog me weg te denken uit de scheidsre<h< terswereld. Zijn coachen van jongt scheidsrechters zal straks vruchten afwerpen, „Het huidige peil in de breedt Margaret Court-Smith: ins onaal kampioene van Canada. TORONTO (ANP) Mr Court heeft te Toronto het tenniskampioenschap van Can? de dames op haar naam ge door in de eindstrijd met 6-8 6-4 te zegevieren over de i kaanse Rosemary Casals. De Australische kampioene, eerste set verrassend verloor, «telde zich echter op prachtige door de volgende sets naar zit te trekken. Rosemary Casals n de eerste set een 4-0 voorspro de Wimbledonkampioene, die tijd nodig had om op temperati komen. In het herendubbelspel de titel naar de Australiër Stolle en de Zuidafrikaan Drysdale, die Bill Bowrey (A en Marty Riessen (V.S.) met 6 6-2 versloegen. is niet zo hoog. We hebben mater; aal genoeg maar dat moet je op juiste wijze bewerken. Toen de coi missie mij vorig jaar vroeg of de begeleiding van scheidsrecht op me wilde nemen, heb ik jage?^ Ftf/fi aitt zegd, maar op één voorwaarde:! trlhW Ltl\ L) wilde per seizoen maar één scheids? rechter begeleiden. Het seizoen heb ik Theo Boosten bege- '111 f ATI I leid en ik moet zeggen dat hij de u VAV^XA LAv/11 kwaliteiten heeft om een grote MS ternationale carrière tegemoet is gaan. Hij heeft flair, een autoritair ,y()ll 1|| I voorkomen en wat belangrijk is, Ij spreekt zijn talen, en dat kan ji niet van alle scheidsrechters zeg- (Van onze wielermedewerki gen." KLINGE Peter van den D Ook op een ander terrein is Kartl won gisteren de grote kermi. van der Meer nog steeds actief. Met Klinge (België) waarvan het Karei van der Meer op zijn eigen minigolfbaan met de bal waarmee in 1950 onder zijn leiding in het wereldtoernooi Engeland - Chili werd gespeeld. mr. Piek „Geweldige man, dis ondanks zijn zeventig jaar nog feil loos werkt. Ik leer nog altijd ras hem" zit hij in de spelregel® missie en verzorgt hij, met de te Piek, het spelregelboekje. Op het CIOS in Overveen is Van der Mes ook een wekelijkse gast als h(j daar zijn colleges geeft. Karei van itt Meer keek ook maatschappelj) vooruit, want ook daar haalde lij de top. Volgend jaar is Karei va der Meer 25 jaar directeur van fi Bataaf", waarvan hij sinds twee jaar de enige eigenaar is. In een jubileum? „Neen, beslist niet. Daar houd k niet van. Wel van jubilea, dis moet ik met mijn zalen en keuken van leven. Maar voor ui persoonlijk hoeft het niet." (ADVERTENTIE) SPAARBANK SERIE* EN VOLG 999-123 Uw «pioirekenmg ft bekend o tene- en volgnummer. Vermeh op de formulieren voor Inleg en brieven, die u tan de Centrale de Rtjkipoittpjarbar.k zendt. De STAAT worborgl dl volh door lie K'lkipoiispaarbaik lintei hnr door o]krochten! i Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. koers voor een groot gedeelte ij Nederlands Clinge lag, door ii sprint de rappe Belg Van Landi en Peter van Straalen, die woordig in Hulst woont, te kloj De grote animator van deze 1 waarvoor 40 renners van start gen, was de Belg Gislain de Cl die onder andere de Ronde van °P zijn naam schreef en in de e etappe van de Ronde van Zeeuw Vlaanderen van zich deed spre nij deed er van alles aan om te snappen. Zelfs tijdens de laatste de oleek de kleine Belg nog a genoeg te hebben om er vandoo gaan, doch op 300 meter voor de iomst bij het overschrijden var Nederlands-Belgische grens wer< raan uit Kemzeke door het dn •an den Donck, Van Landeghen •an Straalen ingehaald en voo gegaan. In deze koers gingen naast den Donck en Van Straalen ook "engroot aantal Nederlanders ,i Bijzonder ongelukkig eind! Je scryd voor Wim de Waal uit Peter Gödde uit Zwijndrecht. °g een 25-tal kilometers voor eg op het moment dat zij van ïf11 sterke hoofdgroep deel h-t n, kwamen beide renners 1 t weggedeelte tussen Nieuw ?n Clinge met een langs de tin« erd staande auto in aa„ iwaai'door hun kansen in r inX0?01, Waal moest zelfs mbulance naar het ziekenhuis iraSi T,^aas (B) worden ovei uit a i u ?n onderzoek wees ecl aan k enkele diepe vleeswon en armen had opgelop :iek»Üv, den te zÜn. mocht hij ...enhms verlaten rs verlaten. iRnim i^' 1 Beter van (Rosmalen); 2 G. van den Do Landegi Mar'J P-,van straalen (Hulst); j 7 A. Suych buykIS Vliede (B) 9 Fy% Terneuzen); 8 11 A a £st (B): 10 B. Polissen euter (B): 12 Peter Vo: werd ai vanaf de dertiende pis groep ex aequo geplaat ^ANP) In Sofia is g voor het vnetvfn wedstrijd gespe Pacup r]pr altoernooi om de Eu Levski Jr landskampioenen 1970-' ®iet 3.i i"3 versloeg Austria Wi de eerste Plaat;smgsduel v Êulgarn^ Bi.l de rust leidf 1 Leva], imet 1"°- Be doelpun ,-'kov (S kwamen op naaim (53e en e ®muut) en_Asp. Sn Leva li- ,met 1-0- De doelpu ?®tlcov (i7 kwamen op naaim (53e en«mmu.llt) en Asp-- ?mhut) minuut). Riedl (7 k^ier. voor de Oostenrijk e cluh ??de wedstrijd tuss en gespeeld 2 september in W

de Stem | 1970 | | pagina 14