8sl 55; 99 215; 42 75 79 139 115 Chinese vrouw (nog) niet in mini Het verdrag Moskou- Bonn en de economie HET WAS EERST ZO'N RUSTIGE JONGEN" CONFLICT IN ARGENTINIË BLAAS - M - OP - LAMP Nederlander (25) leed schipbreuk en at zijn hondje op. Zijn moeder zegt TC LIKEUR miners) voor ER BLIK mnelijk) PERSONEEL GOUDEN CENT VAN NEDERL-INDIË 62 fcssische Rrijver Mjgelaten krijgen inzage in ei,,le besprekingen Studieweek over verkeer in Rotterdam SS Groene Kruis: ieder gezin eigen koorts- thermometer Bisschoppen en radikale priesters tegenover elkaar De bisschoppen zeggen: Antwoord radikalen WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 j ■JTQ - BREDA UNIEK iiensttreding mannelijke kracht, die van aid is in ploegendienst te 2'/2-urige werkweek en b'l salariëring. nisch een afspraak worde" Door Norman Webster) PEKING. Op het strand van de Chinese badplaats Pei- laih stond een leuk meisje. Ter wijl haar vriend zich opstelde I om een foto van haar te maken liep ze naar de «talie punt van een rots. Onder haar arrti droeg zij een zwarte katoenen rok. Zij trok hem aan, deed de ritssluiting dicht en begon de pijpen van haar lange- broek tot de zoom om te slaan. Het is spijtig te zeggen, dat ze de broek maar een heel klein stuk je oprolde. In China regeert name lijk de midirok. (Hoort u dat Pa tijs?) Minirokken zijn er niet. Ik heb het persoonlijk in Peking onderzocht. Voor mannen die van benen houden is Peking geen fijne stad. Bokken zie je in de-Chinese hoofdstad alleen in de zomer. Ge durende de rest van het jaar dra gen de vrouwen in Peking lange broeken, die gewoonlijk van donker blauwe katoen zijn gemaakt, dat na elke wasbeurt iets lichter wordt. Ze zijn op dezelfde manier ge maakt als de mannenbroeken, dat wil dus zeggen: slobberig. Een strakke broek is voor de Chinese vrouw niet alleen een te ken van Westers kapitalisme en dus een bepaalde politieke gezind heid, maar ook vrij ongemakkelijk gedurende de winter als ze er warm wollen ondergoed onder dragen om zich tegen de ijzige wind van Mon golië te beschermen. Rokken worden zelfs in de zomer, door de minderheid der vrouwen gedragen. Als ze gedragen worden is het door meisjes van 17 tot 23 jaar. De kleine meisjes mogen nu en dan de zoom boven de knie dra gen en de vroege teenagers mogen modellen dragen met de zoom tot half op de knie. De oudere vrou wen bedekken de knie, voor zover ze in een rok lopen, wat niet vaak voorkomt. Het is niet helemaal waar dat er geen enkele minirok in Peking te zien zou zijn. De weinige westerse vrouwen hier dragen korte rokken en vallen dan ook erg op, wanneer ze de stad in gaan om te winkelen. Een functionaris van het Britse ge zantschap die een kilt droeg viel zo op dat hij aangesproken werd door een politieagent die het wer kelijk te ver vond gaan. Toen de Brit uitlegde dat dit de officiële kleding voor mannen was van een kleine Britse groep, trok de agent z'n aanklacht in. De Chinese rokken komen in ver schillende kleuren en patronen voor: zwart, blauw, bedrukt met bloemen: stippen en ruiten. Ze zijn zowel recht als met plooien en zo als de broeken hangen ze altijd slobberig. Dit voorkomt niet (alleen deca dentie maar maakt het ook moge lijk gemakkelijk te hurken. De hurkhouding met de kieën wijd uit- elkaar gebruikt namelijk iedere Chinees wanneer hij gezellig praat, met kinderen speelt en op de bus wacht enz. Dit alles kan men allemaal niet doen, als men zich tenminste dan ook nog als een dame wil gedragen, met een strakke of korte rok. De midirok staat goed hier, waar de kleding over het algemeen sober is. Deze rij meisjes is gefotogra feerd op het vliegveld van Pe king bij aankomst van Prins No rodom Sihanoek van Cambodja. De enige werkelijke kleurige ver toning komt gewoonlijk in de win ter, wanneer de babies en kleuters gekleed worden in oranje, groene en paarse pakjes. De groen-bruine uniformen van de mensen van het vrijheidsleger zijn het hele jaar door hetzelfde. Alhoewel men wel een zomer-uni- form kent, dat bestaat uit een wit overhemd met korte mouwen een blauwe broek of, voor de vrouwen, een rok. Bijna iedereen draagt san dalen of vilten slippers. (Copyright De Stem/Globe Mail, Toronto). (Van onze redactie buitenland) BONDSKANSELIER BRANDT ift vorige week in een toelichting het RussischWestduitse verdrag dat de overeenkomst een goe ie grondslag vormt voor de economi se betrekkingen tussen beide lan- Itn. Bijna tegelijkertijd konden an- tae instanties in Bonn bekendma- ira dat minister Schiller van econo- :he zaken het invoercontingent fur Russische stookolie met 450.000 in had verhoogd. He Westduitse automobielfabriek iler-Benz A.G. heeft met Russi- ie functionarissen uiterst nuttige -lekmgen gevoerd. Uiteindelijk Itaat van dat gesprek was dat de Mer-fabriek gaat assisteren bij de »v van een grote vrachtwagenfa- iik in de Sovjet-Unie. Zonder het politieke belang van 't verdrag van Bonn en Moskou te "'tal onderschatten vormen deze imische overeenkomsten een dui- 'jke onderstreping van wat in ou werd bereikt. Dat wil niet Iten dat voor het verdrag derge- t zakelijke contacten tussen beide ien niet voorkwamen. Sinds 1960 lo Russisch—Duitse handel enorm lehloeid. In 1969 hijvoorbeeld slo- le Russen en de Westduitsers overeenkomst, waarbij West rand een grote hoeveelheid aard- an de Sovjet-Unie zou afnemen, nul daarvoor zou West-Duitsland luizen voor het transport van het 'Weren. (J® ziet in de Sovjet-Unie heel ■J ui dat de Westduitse industriële Inktte op een hoog peil staat. De beseffen dat ze de Westduitse J i n S°ed kunnen gebruiken hun eigen ontwikkeling. Daar- isomt dat de Westduitse produk- ten goedkoop zijn, omdat de Duitsers meteen na de oorlog met Amerikaan se steun en „know-how" een efficiënt draaiende industrie konden opbou wen. Dit in tegenstelling tot Enge land en iets mindere mate Frank rijk, die het (gedeeltelijk) met oude hulpmiddelen moesten doen. Boven dien staat de Duitse „Gründlichkeït" borg voor een hoge kwaliteit. Op haar beurt is Bonn niet af kerig van een bloeiende handel met de Sovjet-Unie en zijn satellietlan- den. De landen achter het „ijzeren gordijn" vormen het natuurlijke ach terland voor West-Duitsland. Omdat deze landen in vergelijking met de Westeuropese bijzonder ver in in dustriële ontwikkeling achterliggen, bieden ze de Westduitsers een nage noeg lege markt. Voor een stagneren de Westduitse produktie een pracht van een uitlaatklep. Tot nu toe was Frankrijk de groot ste handelspartner van de Sovjet- Unie. De Fransen leveren bijna het zelfde wat Bonn kan leveren: machi nes, industriële installaties, complete industrieën en fabrieken. Maar zoals eerder gezegd: de Duitse produkten zijn goedkoper, beter en het land ligt dichter bij het Oostblok. Het is dus logisch, wanneer de Russen hun han del met West-Duitsland uitbreiden ten koste van die met Frankrijk. Deze economische argumenten heb ben ook bijgedragen tot de totstand koming van liet RussischWestduitse verdrag. Zij zullen in de toekomst in nog sterkere mate de politieke ver houdingen tussen beide landen bepa len. In de (internationale) politiek vormen economische argumenten na melijk een zeer belangrijk machts middel, in vredestijd misschien wel het belangrijkste. I onze redactie buitenland). "snov^ Anatoli Levitin- sj een van de protesterende ilipriö drijvers, is (volgens lite»!?', vri3gelaten. Het proces rtt !lem 2°u worden gevoerd %Kra cioor zo werd gezegd. Le- ister j?v *s een voormalig ölebekend is geworden Hg v™ Wikelen over de vervol- "jet-Un're e groePen 'n rie IVjn ze redactie buitenland). 'ern isetiijj. Zwitserland heeft de "feend j Justitie toestemming ("«toen d( n'5rekeningen van 'lationa' Worc'er' verdacht tot (ADVERTENTIE) 7945—7970 in 14 kar. goud gezet met een echte zeldzame smaragd Ter herinnering aan 25 jaar bevrijding van de „Gordel van Smaragd" Slechts 500 stuks 0 22,5 mm, 6 gram 95. Half centje 0 18 mm, 3,5 gram (zonder smaragd) 32.50 Te bestellen bij uw bank of juwelier of rechtstreeks bij Oranje Munt, Waalhofflaan 7, Voorburg. Telefoon 070 - 87.06.02 vmaft misdadigersbenden Jf». Voor 'vPe te behoren in te l?ets biiift"gi.eworié" belastingont- I htij,-«et bankgeheim echter Uerd gehandhaafd. (Van onze correspondent). DEN HAAG In de „Doelen" te Rotterdam zal 7 september de tiende OTA-Piarc-studieweek, die gewijd is aan verkeerskunde en veiligheid, door prins Claus worden geopend. De OTA is de overkoepelende inter nationale organisatie van alle toeris tenbonden en autoclubs ter wereld. Het doel van deze organisatie is het behartigen van de belangen van de weggebruiker op internationaal ni veau. ïtii'i V'cva,:1.- Na de opblaasmeubelen zijn er nu ook opblaaslampen. De Deense ont werper Leopold Beskow heeft een lamp geïntroduceerd die bestaat uit een ballon met een ruimte voor de fitting en lamp. Er mogen geen zwaardere lampen gebruikt worden dan 150 watt. want dan kan de ballon uit elkaar springen. De lamp is in geel, blauw, rood, groen en wit verkrijgbaar. (Van een onzer verslaggevers) GENNEP. Op 21 juli stond ook in de krant dat de solo-zeiler Peter Kemps vijf weken in een moeras had rondgezworven. Peter heet geen Kemps, maar Kamps en Peter is bepaald geen solo-zeiler. Peter is volgens zijn broer in Gennep een jongen die in een gekke bui een dwaze tocht ondernam. Een tocht die eindigde in een toe stand van verwildering en volmaakte ondervoeding. Mevrouw Kamps'wacht nog altijd naar zijn moeder te schrijven^ Hi? op een bericht uit Australië. Zij weet niet meer wat zij heeft aan haar 25-jarige zoon, die vier jaar geleden 'naar Australië emigreerde „om daar veel geld te verdienen en omdat het in Nederland te koud was". Via haar zoon Theo (19), die een klein jaar geleden op de smeek beden van zijn broer inging en ook naar Australië reisde, is zij zo nu en dan iets van haar oudste te weten gekomen. Deze Theo wil trouwens zo snel mogelijk weer terug naar zijn geboorteland. In zijn laatste brief uit het plaatsje Gump water of Gumpborder (het schrift is zeer on duidelijk) schrijft hij: „Hij (Peter) heeft een tik, die gabber. Ik wou dat ik maar weer thuis was. On danks de 105 dollar in de week en een caravan voor niets". Mevrouw Kamps over haar zoon Theo: „Hij vindt het een mooi maar hard land, de kleine, maar wat Pe ter betreft: ik begrijp het niet van hem". Het verhaal over Peter is ver ward, vooral ook daarom omdat me vrouw Kamps alles moet hebben van „horen zeggen". Van Peter is er maandenlang geen brief meer ge weest. Zijn moeder wacht op ant woord, maar dat blijft uit. „Maar zo zegt zei optimistisch, „ik geloof dat het goed met hem gaat. Mis schien is hij door dit voorval iets verstandiger geworden". Even later het verhaal over de Peter van voorheen. „Dat avonturie ren heeft hij van zijn diensttijd overgehouden. Daarvoor was het een vrij rustige jongen. Hij dronk niet, rookte niet en ging nauwelijks uit. Misschien heeft hij die gekke stre ken ook wel in Duitsland opgelopen. Daar heeft hij van zijn achttiende tot zijn negentiende gewerkt in de bouw. Timmerman was zijn beroep. Ze moeten hem daar omgepraat heb ben. Zijn diensttijd bracht hij hoofdzakelijk door in de West, acht tien maanden in de West en drie maanden hier in Nederland. Toen hij uit dienst kwam is hij nog een jaar hier gebleven en toen had hij èr geen zin meer in. Hij vond het hier te koud en je kon hier niet genoeg verdienen. Maar dat is onzin, want hij verdiende in Amsterdam in de bouw tweehonderd gulden in de week. Dat is toch ook niet weinig, dacht ik. Een jaar geleden schreef hij zijn broer zo gek, dat Theo naar hem toeging. Maar dat is op ruzie uitgedraaid. Er was geen werk en zo daar en toen is Peter in de goudmij nen gaan werken. Van het geld dat hij daar verdiende heeft hij zich een boot gekocht en is naar Darwin gegaan. Daar heeft hij geprobeerd om een aantal vrienden met zich mee te krijgen om een tocht te maken rond Australië. Maar ieder een heeft hem dit afgeraden, wild idee en klippen en zo. Ze hebben hem toen een hondje meegegeven, anders was hij zo al leen tijdens zijn reis. Hij is trou wens niet ver gekomen. Al vlug leed hij schipbreuk. En toen. is hij gaan schieten om aan eten te ko men. Eerst een slang en gevogelte en zo. Op het laatst heeft hij dat. hondje gedood, het bloed opgezogen en het beest opgegeten. Een paar dagen later is hij bewusteloos ge vonden door twee negers van de missie. Ik geloof dat het feit dat hij zo goed kan zwemmen hem gered heeft. Maar ik begrijp het niet van hem! Het was eerst zo'n rustige jongen. Hij heeft mij wel eens geschreven dat het zo'n geweldig mooi land was en dat hij daar wilde blijven. Mis schien dat hij nog eens op vakantie zou komen, maar hij is niet geweest. Ook niet toen zijn vader vorig jaar overleed. Ik heb hem een telegram en alles gestuurd en hij is niet gekomen. Och, misschien durft hij wel niet moet er totaal verwilderd uitzien en heeft een baardje. Ik heb het niei begrepen. Hij slaagde destijds als beste op de technische school als timmerman en hij had zo een beurs kunnen krijgen om voor architec verder te gaan, maar hij vond dal hij genoeg had geleerd. In zijn vriji tijd heeft hij later wel eens eer boot gebouwd. Hij wilde ermee op vakantie. Maar de boot heeft hij aan zijn broer Jan verkocht, die hem weer doorverkocht tegen een gitaar Zoveel zaaks was die boot ook niet" Mevrouw Kamps beëindigt haar verhaal met de onbeantwoorde vraag: „Zou Peter iets van zijn avontuur geleerd hebben?" (Van onze redactie binnenland) UTRECHT In de tegen woordige tijd dient in ieder ge zin een koortsthermometer aan wezig te zijn. Dit is een van de conclusies waartoe de algemene Nederlandse vereniging „Het Groene Kruis" komt na een uit gebreide landelijke enquête, die met technische bijstand van de geneeskundige hoofdinspectie is gehouden. De resultaten van het onderzoek, waaraan medewer king is verleend door nagenoeg alle plaatselijke verenigingen van het Groene Kruis waar bij de helft van de bevolking als lid is aangesloten zijn neergelegd in vier rapporten, welke In hoofdzaak statistische gegevens bevatten, aldus het Groene Kruis in een communi qué. Een van de oudste taken van het Groene Kruis is het ver strekken van artikelen, die thuis bij de verpleging van zie ken nodig zijn. Uit de enquête is gebleken, dat de huidige con sument over meer geldmiddelen kan beschikken dan de genera tie voor wie eind vorige eeuw de uitleenmagazijnen werden ingericht. Zo is de koortsther mometer geen uitleenartikel meer, daar hij door ieder gezin kan worden aangeschaft. Dat zelfde geldt voor warmwater- zakken, oogbladjes, drinkbuisjes en dergelijke. Ondersteken, bed- zeilen, babyweegschalen, Iedi- kantverhogers en infraphillam- pen zijn de meest te leen ge vraagde artikelen. Volgens het rapport is de hoogtezonappara- tuur hoewel er in enkele provincies een druk gebruik van wordt gemaakt geen ge schikt artikel voor uitlenen, om dat enige kennis wordt vereist bij de toepassing ervan en bo vendien niet zonder meer vast te stellen valt of de verwissel bare lampen, gezien het aantal branduren, voldoende effectief zijn of reeds aan vervanging toe zijn. Door de leden van het dage lijks testuur van de bijna 900 geënquêteerde plaatselijke ver enigingen werden in 1968 gedu rende 260.896 uren werkzaam heden voor het Groene Kruis verricht zonder dat zij daarvoor een vergoeding ontvingen. BUENOS AIRES (KNP). In een verzachte verklaring, die mild is naar alle kanten maar te timide om een van beide partijen, conservatieven of progressieven te bevredigen, heeft het Argen tijnse episcopaat stelling geno men mzake de „priesterbeweging voor de derde wereld," De verklaring is ondertekend door kardinaal Caggiano, aartsbisschop van Buenos Aires en volgt op een onderhoud, dat drie Argentijnse bis schoppen vorige week dinsdag met de nieuwe president van Argentinië heb ben gehad, juist over deze zaak. Intussen hebben de duizenden aan hangers van de Priesterbeweging, die naar men schat zelf 1500 priesters omvat, een antwoord op de bisschop pelijke verklaring gegeven, waarin ze geen duimbreed van hun stand punt wijken. In de bisschoppelijke verklaring wordt de radicale priesterbeweging als eenzijdig bestempeld; de her vor mingsactiviteiten draven in één rich ting door. Verder wordt hun Ver weten, dat zij te dicht staan bij de marxistische ideologie en niet terug deinzen voor gewelddadige tactieken. De kardinaal wijst de besehuldiging van de jonge priesters af, dat de kerk de rijken wenst te beschermen tegen de armen. Eveneens wenst hij niet te aanvaarden de bewering, dat de kerk TJg situatie alleen maar de status quo wil hand haven, net alsof die Gods Wil was. christelijke beginselen van recht vaardigheid te doen doordringen en ze aan te passen aan de behoeften dei ontwikkelingslanden. Maar zeggen de priesters en hun aanhangers let terlijk: „De Argentijnse bisschoppen blijven maar werken volgens de op vattingen, die van vóór de zondvloed dateren." In een verklaring zeggen de aan hangers van de priesterbeweging, dat het episcopaat van Argentinië blijk baar niet gelooft in de leer van Chris tus, tenminste niet dat deze leer de mens en het mensdom kan bevrijden. Nogmaals stellen de aanhangers, dat de „Derde werelders" de doel stelling wensen te verbreden van een kerk, die nu alleen maar de hoogste klassen dient. De verklaring vestigt er de aan dacht van de bisschoppen op, dat overal ter wereld de kerk bezig is dienstbaar te worden aan de armen. Overal in de kerk tracht men de De correspondent van het KNP te kent hierbij aan dat men zich goed dient te realiseren hoe de kerk tus sen twee vuren zit. Aan de ene kant de jonge priesters, die de sociale leer van Vaticanum II beleefd wensen te zien. Maar aan de andere kant de conservatieven, vooral in de regering, die net geweld overal in Zuid-Ameri- ka zien opkomen. De bisschoppen kunnen zich niet openlijk achter die priesters stellen, die hoe langer hoe meer aan dit geweld gelieerd worden. En toch kan de kerkelijke leiding niet ontsnappen aan de noodzaak po sitie te kiezen in de sociale ellende, waartegen niets gedaan wordt. De bisschoppen beroepen zich wel op een „noodzakelijke verandering in mentaliteit", wetend dat niemand zich iets van encyclieken of verkla ringen van de paus aantrekt. Zij doen een beroep op de teksten uit hei tweede Vaticaans concilie, waar de radicalen weer andere teksten tegen over stellen: enerzijds worden pries ters aangespoord aan de kop te gaan van hervormingen, anderzijds wor den zij tot gehoorzaamheid aan de bissenoppen verplicht. Medellin eist van de priesters alt morele leiders op te treden in So ciale en economische vragen, maai verbiedt ze deel te nemen aan poli tieke acties. De bisschoppen beweren, dat de priesters geweld en terrorisme wil len, maar in feite veroordelen de priesters die, hoewel ze zeker revo lutie, maar dan geweldloos preken. De grootste desillusie voor de rij ken en de conservatieven bestaat hierin, dat de bisschoppen wel het privaateigendom verdedigen, maar dat zij geen straffe maatregelen te gen de jonge priesterbeweging af kondigen. Volgende maand komt er een grote ontmoeting tussen bisschoppen en priesters. Daarnaar ziet men met spanning uit.

de Stem | 1970 | | pagina 13