\lelle ware Liberty-schip met zenuwgas tot zinken gebracht PROTEST TEGEN NASA wil in 1978 ruimtewerkplaats In Nijmegen dit jaar geen rectoraatsrede Ingestorte zweefmolen slecht opgebouwd DRU Kamerlid wil woord „bank" aan banden leggen Japan bouwt tankers van miljoen ton maat? ,NK XEROX Surinaamse studenten bezetten kabinet gevolmachtigd minister 0ceaan V00T la'"sle heer vmlmsbelt Etna-Daalderop Kerk-parlement Rusland wijst Belg uit ad-projector, jns, samen melde de Rank XerQ* - el geld, tijd, erstanden het ank Xerox 660 u uw bedrijf nog dern genoeg is? sluisstraat 2, erdam. C. van S. 32 jaar, e L., heel sterk in .Wat zegt hij noemt het ype. Altijd onder- schien zit dat wel in, zo heb ik ze dus >eerd. Alle half- n de beste over te /are Van Nelle! Iers. Meer body. •uidelijke zaak dat de betere w Commentaar k Lokaalvredebreuk Zinloos Dom Uithoorn moet houw woningen stopzetten Winst AKZO blijft achter hij hogere omzet Frandjieh nieuwe president Libanon Acht leden PvdA geroyeerd VARA WIL KLOOS ALS VOORZITTER Sarin VERBETERINGEN PENSIOENFONDS BOUWNIJVERHEID -i I )e^e|yd e; c Spoedig gesprek Bonn-Praag EXPLOITANT VERDWEEN NA ONGELUK .WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 *0T±, -arr J tfr CNEOERLANDlItV- eens van een ander. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Vierendertig leden van het actiecomité Surinaamse arbeiders en studenten hebben gisterochtend omstreeks half negen het kabinet van de gevolmachitgd minister van Suriname in Den Haag bezet. Zij deden dit uit protest tegen de uitbuiting en armoede van het Suri naamse volk. D« politie, door de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. 3. D. V. I polaaen, op de hoogte gesteld van de bezetting, was daarop snel ter plaatse met een aantal overvalwagens. Omstreeks tien over negen for ceerden 50 man politie en recherche ten dow de bezetter» gebarricadeer de deur aan de zijkant van het ge bouw, ondanks waarschuwingen van de bezetters, dat bij actie van de po litie de inboedel naar buiten gesme ten zou worden. Toen de politie eenmaal binnen waj, brak het verzet van de bezetters moedig. Men liet zich gewillig van de eerste verdieping naar beneden ten. Alleen bij het overbrengen Zelden hebben vakbonden zich enthousiast uitgelaten over de I 'otstandkoming van een fusie. Zij j richten hun kritiek veelal niet tegen een fusie als zodanig, want zij is in I het economische krachtenspel vaak noodzakelijk om puur lijfsbehoud, I maar tegen de geheimzinnige ma- lierrwaarop samenwerkingsverban- I ien in elkaar getimmerd worden. Niet zeiden is de vakbondskritiek I gerechtvaardigd, want in negen van I ce tien gevallen mogen de vakbon den pas „meepraten", als er niets leer te praten valt, en als het •i point of no return" in de samen werking al verre is overschreden. De vakbonden blijft dan niets an ders te doen dan langs de lijn wat rerongelijkt te pruttelen over de schending van de fusiecode" en over „de bok die al geschoten is". Maandag is dat weer gebeurd: de vakbonden kregen pas lucht van e fusie tussen Etna-Daalderop en J DRU, toen alles in kannen en I buiken was. Wellicht zouden de «kbonden in een vroeg stadium lijn ingelicht als maandagmorgen de geruchten over een voorgeno- I wn fusie, die men overigens kan toejuichen, achterwege waren ge- 1 bleven. Maar dat is een veronder- I stelling achteraf en dus moet toch War geconstateerd worden dat er I .ets" is misgelopen. 'alijker liggen de zaken rond de Centrumbank en haar he nrijkste eigenaar C. de Ruiter. directie van deze bank heeft ~aandag haar best gedaan om te ontkennen dat zij de overgenomen ^magazijnen en winkelpanden "at als onroerend goed zal verko- Aan die ontkenning kan men ?|et al te veel gewicht toekennen, «nt de mededelingen van de di- Wie van de Centrumbank maan- '9 °P een persconferentie hebben S8®1 licht in deze duistere affaire wacht. De vage algemeenheden, gebrek aan gegevens en zelfs l® dige tegenstrijdigheden heb- -n eerder de indruk gewekt, dat Untrumbank een achterbaks «ie wil spelen. W rf kank Prec'es van plan is Pand 6 r!10c'6rr,a9aziinen en winkel- ■Ai611 's voor iedereen verborgen %(Ten'i.2elfs 's n'et "duidelijk ge- ,iQ e,n' en welke geheimzin- tmanciële krachten links en (Uil. .^tenommeerde detailhan- r,iven hebben kunnen ko- Maar. «oden «noen c'e toekomst van dui- Werknemera staat bij deze ton v eS °P vakbon- rezen nu al, dat zij met vela 2u"e '<oine^f^frriers °P sfraat zullen «tode^'u' als - zo veronder- tok vakbonden - de Centrum- Schröcler6 ®erzor|-i Bischoff- en al na panden met forse winsten Wamaai *erk°Pen. Zaken zijn nu Mken, nietwaar? naar de overvalwagens boden som migen hardnekkige weerstand. De gehele actie duurde ongeveer 20 minuten. De 34 bezetters, onder wie 3 meisjes, werden enkele uren na hun arrestatie weer vrijgelaten. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt wegens lokaalvredebreuk. De inboedel van het gebouw was door de bezetters duchtig kort en klein geslagen om het geschikt te kunnen maken voor barricademate riaal. De schade wordt geschat op enkele honderden guldens. Dr. Polanen merkte op: „Als ons land voor zijn opbouw afhankelijk moet zijn van deze mensen, kunnen we wel stoppen". Terwijl aan de gevel een spandoek was bevestigd met het opschrift „Su rinaamse bodemschatten in handen van het volk", werden op straat door geestverwanten van de bezetters pamfletten uitgereikt, waarin stond, dat met deze bezetting geprotesteerd werd tegen: „De uitbuiting en ar moede van ons volk", „de afgrijselij ke poliiek van verraad van de ma rionetten van de Lachmon-Sedney- regering" en „de chantage-intimida- tie-politiek van het kabinet van Su rinaamse zaken, zoals dat opnieuw tot uiting komt in het mentoren- systeem". Dit systeem werd onlangs inge voerd. Een mentor kan, volgens de bezetters, maandelijks bij een stu dent uit Suriname binnenvallen voor controle en hierover rapport uit brengen aan het kabinet van dr. Po- lanen, wat gezien wordt als een in breuk op de rechtszekerheid en pri vacy, een daad van willekeur. De woordvoerder van het kabinet van de gevolmachtigd minister vond dat de studenten en arbeiders, die de bezetting in Den Haag uitvoerden, met een analyse van het mentoren systeem hadden moeten komen, waaruit alternatieven kunnen blij ken. Hij noemde de bezetting zinloos. Premie Sedney reageerde vanuit Suriname als volgt: „Willen deze stu denten die met beurzen studeren, volledig vrij zijn, dan geven ze hun beurzen maar terug en gaan ze wer ken om te kunnen studeren". De voorzitter van de fractie van de NPS (Nationale Partij Suriname) in de staten, de heer Calor, heeft ge zegd, vragen aan de regering te zul len stellen. Blijkbaar heeft gevol machtigd minister Polanen zo weinig tact gebruikt t.a.v. het studentenbe leid in Nederland, dat hij deze groep op deze wijze heeft geprovoceerd, zei hij. I De voorzitter van de PNP (Pro gressieve Nationale Partij), drs. H. Prade, zei dat het bezetten van het Surinamehuis past in de Nederlandse studentensfeer. Maar dat er vernie lingen zijn aangebracht achtte hij buitengewoon dom, omdat daardoor de aandacht op de wezenlijke aspec ten van de demonstratie verloren gaat. Verder zei hij het kwalijk te achten dat iedereen pretendeert na mens het Surinaamse volk te spre ken. „Er zijn in Suriname verkie zingen, laten deze Surinamers, veel al maoïsten, dan naar Suriname ko men om te proberen de Surinaamse kiezers te beïnvloeden". De voorzitter van de staten van Suriname en voorzitter van de Hin- dostaanse partij VHP (Vatan Hat- kari Partij) J. Lachmon: „Indien deze actie gericht is tegen de Surinaamse regering, zal ik deze verzoeken het strakke beleid t.a.v. de Surinaamse studenten in Nederland te handha ven, want alleen op die manier kun nen goede studieresultaten worden verwacht". (Vervolg van pagina 1.) Om de oordeelsvorming van het nationaal pastoraal beraad te kunnen voorbereiden en de kerkleiding te kunnen bijstaan moet, aldus het rap port, een instituut gevormd worden. Dit instituut moet vier afdelingen hebben, ieder met een zekere auto nomie: een secretariaat voor coördi natie; een studiecentrum op pasto raal gebied; een afdeling voor finan ciën en personeelszaken; een voor lichtingsafdeling die binnen- en bui tenland informeert over de Neder landse kerkprovincie- Het bestuur van het instituut dat tevens het nationaal pastoraal be raad zou moeten leiden, zou naar het oordeel van de commissie twaalf leden moeten tellen. Er zouden drie bisschoppen in moeten zitten en voorts priesters, religieuzen en le ken. Een van de bezetters wordt door de politie uit het gebouw gehaald, waar het kabinet van de gevolmachtigde minister van Suriname is gevesigd. UTRECHT In Nijmegen zal er bij de opening van het aca demisch jaar geen rectoraatsrede meer te beluisteren zijn. In Utrecht spreken ook dit jaar we derom de scheidende en de nieu we rector een rede uit. Aan de Amsterdamse universiteit aarzelt prof. Belinfante nog wat hij moet doen. In Tilburg neemt men op nieuw het zekere voor het onze kere: de rede wordt niet uitge sproken, maar verschijnt wel in druk. Ondanks al deze afwijkingen zit er dit jaar meer lijn in de ope ning van het academisch jaar dan in 1969. Het vorig jaar braken namelijk een aantal universitei ten met de traditie om het plech tige gebeuren op de derde maan dag van september te laten plaats hebben, nu doen ze dat allemaal, met een uitzondering: de Vrije Universiteit in Amsterdam. Alle andere universiteiten en hogescholen laten de plechtigheid nu samen vallen met het eigenlij ke begin van het universitaire jaar: de eerste maandag in sep tember. In Groningen, Leiden, Utrecht, Rotterdam en Wageningen moeten de toga's nog uit de kast worden gehaald. In Delft, Eindhoven en in Enschede is het zondags pak ge oorloofd. Alleen aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam is al les nog onzeker. Gisteren zei men bij de voorlichting: „We durven nog niet te zeggen wat hier zal gebeuren". (Van onze correspondent) MOSKOU Wegens een poging om tegen de Sovjet-Unie gerichte vlug schriften te verspreiden is de Belgi sche student L. Qiuntins uit Rus land gewezen. Hij is er niet in ge slaagd de naar Moskou meegenomen pamfletten te verspreiden. Waar en wanneer hij is aangehouden is niet hekend. De Belgische ambassade deelde la ter mee dat de 20-jarige Qiuntins, psychologiestudent im Gent, ongeveer vier weken geleden op de ambassade is geweest. Hij had toen gezegd dat hij gevolgd werd en bang was van wege-het materiaal dat hij bij zich ha'd gehad en vernietigd had. Daarna is niets meer van hem verno men. AMSTERDAM (ANP) De ge meente Uithoorn moet de houw van een blok van 26 maisonnettes met garages voor zover dit in strfjd is met een bestemmingsplan stop zetten. Voorts mag zij in de reeds gereedgekomen woningen geen nieu we bewoners toelaten. Dit heeft een der vice-presidenten van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Heintz, gisterochtend bepaald in zijn vonnis in het kort geding, dat twee bewoners van tegenover dit blok liggende koophuizen tegen de gemeente hadden aangespannen. De bouw van het bewuste blok is in strijd met het bestemmingsplan Zij- delwaard IV. ARNHEM (ANP) De omzei van AKZO is in het eerste halfjaar 1970 in vergelijking met 1969 gestegen met 19 procent, aldus heeft het con cern gisteren meegedeeld. De netto winst bedroeg f 153,8 miljoen tegen f 164,3 miljoen in dezelfde periode van 1969. De nettowinst is in het tweede kwartaal ten achter gebleven bij het gunstige resultaat van het tweede kwartaal 1969, als gevolg van de sterk gestegen arbeidskosten en de prijs- druk, die ondervonden werd in enige sectoren van de chemische vezel activiteiten. De ontwikkeling van de overige sectoren onzer chemische vezelactiviteiten, alsmede van de andere hoofdproduktgroepen, heeft over het geheel genomen aan de ver wachtingen beantwoord. DEN HAAG Het Tweede Ka merlid mr. W. Scholten (CHU) heeft de minister van Financiën schrifte lijk gevraagd of de minister bereid is gelet op de gang van zaken met betrekking tot de Centrumbank te overwegen om, evenals dat nu reeds is bepaald ten aanzien van spaarbank, het gebruik van het woord „bank" door .istellingen die niet als kredietinstellingen staan in geschreven, te verbieden. In een toelichting zegt de heer Scholiten dat de gang vain zaken met betreikkinig tot de Centrumbank de vraag doet rijzen of het gebruik van het woord „bank" in het maatschap pelijk leven niet aan banden moet worden gelegd. (zie ook commentaar) BEIROET (AFP) Soeleiman Frandjieh is door het parlemant tot president van Libanon gekozen, als opvolger van Charles Helou. De ver kiezing geschiedde met de kleinst mogelijk meerderheid: 50 van de 99 stemmen. Zijn rivaal Elias Sarkls kreeg 49 stemmen. De nieuwe president is 60 jaar. Hij draagt de Palestijnse zaak en de Arabische samenwerking een warm hart toe, maar wenst dat rekening wordt gehouden met de bijzondere positie van Libanon. Verandering in de buitenlandse politiek wordt niet verwacht. Frandjieh is maronitisch christen. Als gematigd centrum-politicus is hij aanvaardbaar voor rechts en links, voor christenen en mohameda- nen. Hij heeft zich uitgesproken voor meer sociale rechtvaardigheid, voor een socialisme zoals in Scandi navië. De loop van het recht wordt naar zijn mening maar al te vaak door politici belemmerd. WASHINGTON (DPA) Het oude verroeste Liberty-schip Baron Russell Briggs uit de tweede wereldoorlog is gisteravond met 12.500 zenuwgasgranaten tussen Florida en Bermuda tot zinken gebracht. De V.S. hebben daarmee voor de laatste maai de oceaan gebruikt als vuil nisbelt voor chemische wapens, zo heeft minister van defensie Meivin Laird verzekerd. Zenuwgas en andere chemische strijdmiddelen zullen voortaan aan land, zonder gevaar voor de omgeving, worden vernietigd. Na een vaart van twee dagen bereikte het schip, dat door twee zeesleepboten werd getrokken, dins dag tegen 15.00 uur Ned. tijd zijn bestemming, 240 kilometer van de Bahama-eilanden, Specialisten van de begeleidende torpedobootjager USS Hartley gingen aan boord van het vrachtschip en openden de ven tielen. De Amerikaanse marine had berekend dat de 10.840 ton metende oudgediende in vier tot vijf uur vol water zou lopen en daarna binnen tien minuten naar de 5.000 meter diep gelegen oceaanbodem zou zin ken. Tijdens het zinken volgden ge leerden aan boord van de Hartley met elektronische apparatuur het zinkende schip, om precies te kun nen - bepalen waar het terecht zou komen. Natadhet schip de bodem bereikt had, werden van het dek automatisch flessen afgestoten, die zich gedeeltelijk met water vulden en daarna weer opdoken. Aan de hand daarvan wil men vaststellen of AMSTERDAM (ANP) Het par tijbestuur van de PvdA heeft acht leden van de partij, woonachtig te Bussum, geroyeerd. De reden van het royement is, dat zij door deel te nemen aan de gemeenteraadsverkie zing te Bussum met een zelfstandige lijst, zich buiten de PvdA gesteld hebben. De geroyeerden zijn me vrouw C. M. G. Grönloh-Bloemsma en de heren Meyer Siuijser, J. Ei serman, P. N. van Doesburg, L. H. Kuiling, G. C. J. Roerd. A. Schim mel en H. de Wind. De heer P. N. van Doesburg, die tot de geroyeerde leden van de PvdA behoort, is thans wethouder in Bussum voor de PvdA. Bij de ver kiezingen voor de nieuwe gemeente raad van Bussum op 2 juni behaalde de PvdA drie zetels. De groep van Meyer Siuijser, die uitkwam onder de naam „Lijst Siuijser" kreeg twee zetels. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De kans is groot dat de heer A. Kloos het NVV gaat verlaten om voorzitter te worden van de omroepvereniging VARA. Het dagelijks bestuur van de VARA heeft Kloos daartoe vorige week be naderd die het verzoek nog in be raad heeft. In omroepkringen acht men de kans dat Kloos toehapt, 60 proeent, temeer daar zes jaar „slopend NVV- werk" niet ongemerkt voorbij gaan. De heer Kloos zou dan de opvolger worden van de heer .T.B. Broeksz, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd vol gend jaar februari de voorzittersha mer neerlegt. ALS HET SUEZKANAAL weer voor de scheepvaart wordt openge steld, zal het olievervoer niet goed koper worden, doordat de huidige tankschepen van meer dan 200.000 ton een te grote diepgang hebben. er al dan niet zenuwgas uit de raketten is ontsnapt. Defensie acht het niet uitgesloten dat de betonnen omhulsels het onder de geweldige waterdruk begeven, zodat de 66 ton gas ontsnapt. Het Pentagon heeft herhaaldelijk verze kerd dat in het ergste geval een kubieke mijl van de oceaan wordt vervuild, maar dat het gas binnen enkele dagen door het zeewater zal zijn geneutraliseerd. Een burger-organisatie en de gou verneur van Florida, Claude Kirk, hebben een week lang getracht een gerechtelijk verbod op het tot zin ken brengen te verkrijgen. De Ame rikaanse defensie heeft echter met succes beweerd dat er geen andere mogelijkheid bestond het gas kwijt te raken. Tijdens de rechtszaken in Washington kwam aan het licht dat het Amerikaanse leger blijkbaar ta melijk zorgeloos met het dodelijk gas was omgesprongen. De raketten waren in beton gego ten, maar niemand kon zeggen hoe dat precies gebeurd was. Het was daarom niet mogelijk in te gaan op een voorstel, gaten in het beton te boren, het gas er uit te pompen en het op chemische manier onschade lijk te maken. Een Amerikaanse vrouwelijke rechter noemde de kwestie „een tragedie van vergissin gen". Een senaatscommissie had het leger al eerder verweten onverant- hebben. woordelijk zorgeloos gehandeld te De raketten zijn gevuld met het vloeibare zenuwgas GB, dat in de Verenigde Staten is ontwikkeld uit het Duitse gas Saiin. Het Ameri kaanse leger heeft nog grote hoe veelheden gasgranaten in voorraad. Buiten de VS is het gas alleen op basissen in West-Duitsland en in de Stille Oceaan opgeslagen. UTRECHT (ANP) Het bestuur van het Bedrijfspensioenfonds voor de Bouwnijverheid heeft - onder voorbehoud van goedkeuring door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid - besloten een aan tal verbeteringen aan te brengen in de ouderdoms-, de weduwen- en we zenpensioenregeling. Degenen, die aanspraak hebben op een pensioenuitkering over het volledige derde kwartaal (lopende van 1 juli tot en met 30 september) ontvangen voortaan een vakantie toeslag ter grootte van 6 pet. van het jaarpensioen (met andere woor den 24 pet. van het kwartaalbedrag) Ook voor 1970 zal nog een vakantie toeslag worden uitgekeerd. TOKIO (RTR) De regering van Japan heeft toestemming gegeven voor de bouw van een dok, waarin tankschepen met een draagvermogen van een miljoen ton kunnen wor den gebouwd. Mitsubishi Heavy Industries wil zo'n dok bouwen op het eiland Koyagi in de baai van Nagasaki. U ziet het weer, huizen van bewa ring zijn en blijven krengen. Of ze nu gebruikt worden of afgebroken, het beste is er maar zover mogelijk vandaan te blijven. Den Haag heeft dat gisteren weer eens laten zien. Blazen slopers de eerste delen van het Huis op, maar uiteraard worden er mensen door rondvliegende stenen getroffen. Zo ziet u maar weer, de sterke arm der wet blijft lange benen houden. Maa;r het waren onschuldige toe schouwers en dat geeft te denken. Klasse-justitie. Dit is evenwel nog niets vergeleken met wat de kappers op het Paki staanse platteland moeten doorma ken. Zij hebben besloten tot een protestactie in het gehele land tegen het gebruik, dat zij worden geacht zonder betaling de buffels en schapen van hun klanten bij te knippen of te scheren. De secretaris van hun vakband sprak in dit verband van „een bele diging van een eerbiedwaardige kunst." Ais het nou nog betaald werd.... Rose Kennedy (80 en over Haile Selassie): „Ik heb altijd gedacht dat de keizer en ik tweelingen waren. Maar hij is twee jaar en één dag jonger. Bovendien heeft hij maar 26 kleinkinderen; ik heb er 28." Overigens heeft Peter Rijnen (u kent onze ongekroonde zonnebloem koning inmiddels al zeer goed) zijn favorieten weer eens nagemeten. De langste is inmiddels (schrikt u niet) 4 meter OS. Hij heeft er nog zes staan van boven de vier meter vijftig. Waar moet dat naar toe? Wij weten het niet. Misschien wel naar Suriname, hoewel het daar volgens diverse Surinamers in Ne derland ook niet pluis is. En. om dat nog even te benadrukken bezet ten ze gistermorgen bet kabinet van de gevolmachtigde minister in Ne derland. Ook een manier, natuurlijk. En zeker een goede om den volke kond te doen van misstanden. Een Centrum (bank) van onzeker heid. Amerikaanse leger: de zenuwen én het gas. Maar dat neemt niet weg dat de prijzen nog steeds stijgen. Weliswaar in een rustig tempo, maar ze stijgen. We wilden dat nog maar even zeggen. Partir c'est mourir un peu, sprak een wijsgerige Fransman al weer ge ruime tijd geleden. En het is waar. Een paar centimeteronder deze re gels is Deze Tijd wég, afgestorven. Staat er weer wat anders. Ergo: ik moet vertrekken voor vandaag. Dat doe ik in gezwinde pas en welgeluimd. MERIJN BONN (DPA) De persdienst van de Westduitse socialistische partij van bondskanselier Brandt heeft be kendgemaakt, dat „binnen afzienbare tijd" officiële afvaardigingen van Tsjechoslowakije en de Bondsrepu bliek besprekingen zullen beginnen. Uit de reacties op de ondertekening van het niet-aanvalsverdrag tussen Bonn en Moskou was gebleken, dat men zich in Praag ernstig'en concreet met de problemen betreffende de ver houding tot de Bondsrepubliek bezig houdt. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De NASA wil in 1978 een ruimtelaboratorium lanceren door middel van een Saturnus-5-raket. De „werkplaats" moet dan op een af stand van 402 kilometer om de aarde gaan cirkelen. In het begin zal de be manning en de wetenschappelijke staf bestaan uit ongeveer 12 personen. Men blijft twee a drie maanden aan boord con dan te worden afgelost. Het is de bedoeling dat het station tenminste tien jaar zijn taak zal vervullen. Over deze plannen wil de Nasa in september met 450 geleerden praten. Het vooronderzoek voor het uitsturen van een ruimtestation zal tegen het einde van 1972 beginnen. Dit zal gebeuren door ruimteschepen met drie man aan boord te lanceren, die een maand wegblijven. Later wordt die periode dan twee maanden. (Van onze redactie binnenland) VASSE. De exploitant van een ingestorte zweefmolen op de kermis in Vasse (Overijssel), de heer N. van der V„ is na zijn aanvankelijke ver dwijning weer in Apeldoorn opgedo ken. Hiermee is een einde gekomen aan allerlei geruchten over de kwali teit van de molen, die het eigendom is van mevrouw Bakker uit Apel doorn. Het ongeluk gebeurde zondagavond op de kermis in Vasse. Er ontstond hevige paniek, toen de zweefmolen met een donderend geraas het plotse ling begaf. Sommige kinderen wer den tientallen meters uit de bakjes geslingerd. Anderen werden met veel moeite door kermisbezoekers uit de wrakstukken getrokken. Direct na liet ongeluk is de exploitant, Van der V., verdwenen, hetgeen aanleiding gaf tot de nodige geruchten. Uit een gesprek dat de rijkspolitie uit Tubbergen met de eigenaresse had en uit een onderzoek van de wrak stukken is komen vast te staan, dat de verongelukte molen zeker geen verouderd bouwsel was, maar in uit stekende staat verkeerde. Het schijnt vrijwel zeker te zijn dat de molen niet juist was opgebouwd en daardoor niet stabiel genoeg was. Omdat er nog maar drie kermissen op het programma stonden en omdat de eigenaresse mevr. Bakker onder handelde met Van der V. om de mo len aan hem te verkopen, was de ker misattractie niet verzekerd. Inmiddels is na de 9-jarige Gerard dubbele beenbreuk in het ziekenhuis Ekelhof uit Ootmarsum, die met een in Oldenzaal moest worden opgeno men, maandagmorgen nog een twee de kind naar het ziekenhuis gegaan voor een nader onderzoek. De ver wondingen van de overige acht kin deren zijn van lichte aard.

de Stem | 1970 | | pagina 11