Conflict bouwhoogte Vlissingse flat „RATTENVANGER VAN TILBURG" CONTRA BEVELANDSE AANPAK Ostendestraat Go uit het slop Albert boer de boi in Lai landsc Vijf ke don quis Brabant spreekt mee in adviescommissie Steenbergs vliegveld Schuttershof dreigt te klein te worden Diplomazwemmen iii Goes Bej aardengymnastiek Nieuw- St.-Joosland Burgemeester opent speeltuin in 's-Gravenpolder Opbouwwerker benoemd in Goes Lampionoptocht in Westkapelle Stichting Dienstverlening aan Bejaarden NIEUWE INDUSTRIEëN IN ZIERIKZEE Graanoogst op Walcheren bijna voltooid De Voorwaarts hield wedvlucht papier uw pen Etherchaos Provocatie Burgemeester Reimerswaal slaat eerste paal 6 DE STEM VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Van de gemeen teraad van Vlisaingen zal In de ko mende vergadering een Salomons- oordeel worden gevraagd. Het gaat om de vraag of de Westpoortflat, die aan de Boulevard De Ruyter, voor rekening van het Algemeen Mijnwerkersfonds wordt gebouwd, kan worden voltooid volgens de be doelingen van de architect, of dat de bouw (kosten 6 a 7 miljoen) ernstig zal worden gestagneerd. Be palend voor het antwoord op deze vraag is: welke bouwvoorschriften zijn nu eigenlijk dwingend: die in de gemeentelijke bouwverordening, of die in het partieel bestemmings plan Boulevard De Ruyter? Volgens het partieel bestem mingsplan voor de Boulevard De Ruyter mag de bebouwing niet ho ger reiken dan tot 15 meter. Het flatgebouw, dat het Algemeen Mijn werkersfonds in aanbouw heeft, heeft inderdaad een goothoogte van 15 meter. De gemeentelijke bouwverorde ning eist echter voor een gebouw van 15 meter hoogte, dat het voor zien is van een of meer personen liften. Een lift heeft echter een wet telijk voorgeschreven uitloopruimte en bijgevolg zou er op het dak van het flatgebouw een liftopbouw moeten komen. De architect van de Westpoortflat, de heer P. Gödzen van Middelburg, vroeg in mei van dit jaar een goedkeuring op het aanbrengen van een liftopbouw op het dak van de flat aan. B. en w. rekenden toen uit, dat het gebouw daarmee 16.80 meter hoog zou worden dat is dus 1.80 meter te veel en zij weigerden toestemming voor het aanbrengen van een liftopbouw. Namens het Algemeen Mijnwerkersfonds werd tegen deze beslissing beroep aange tekend, waarbij en passant werd gewezen op het feit dat het flatge bouw toch ook uitmondingen van ventilatiekanalen en dergelijke zou moeten hebben, die hoger zouden reiken dan de voorgeschreven 15 meter. Wat dit laatste betreft toon den b. en w. zich bereid om een gunstige beslissing te nemen. De liftopbouw vindt, zo blijkt uit een voorstel aan de raad van Vlissingen in hun ogen geen genade. B. en w. zeggen, dat het oor spronkelijke bouwplan voor de flat aan de Boulevard De Ruyter, een hoogte van 18.10 meter (inclusief een op het gebouw geprojecteerde liftschacht) aangaf. Op het moment, dat dit plan werd ingediend, was het bestemmingsplan Boulevard De Ruyter nog in voorbereiding. Uit het voorbereidingsbesluit bleek, dat een bebouwing van 15 meter het maximum zou zijn. „Bij het ontwerpen van het bouwplan", zeggen b. en w., „had er dan ook rekening mee gehouden kunnen worden, dat de hoogte van liet gebouw, inclusief een aan te brengen liftopbouw, niet meer dan 15 meter zou mogen bedragen". Waarom het bouwplan, dat slechts een goothoogte van 15 meter aan geeft, en waar schoorstenen, venti- latiekokers en een liftopbouw al leen in plattegrond waren aange duid (waaruit volgt dat zij ook in het verticale vlak aanwezig moes ten zijn) toch werd goedgekeurd, hebben b. en w. niet uiteengezet. Hoe het project nu moet worden afgebouwd is voor de architect een open vraag. B. en w. zeggen nu in het voorstel aan de raad: „Het is technisch mogelijk om de liften on der het dak te laten eindigen, waar door het aanbrengen van een lift opbouw niet noodzakelijk is". Ar chitect Gödzen zegt daartegenover: „Ais er geen liftopbouw op het dak kan komen, raken wij met dit pro ject in grote moeilijkheden". Het Algemeen Mijnwerkersfonds, de eigenaar van de flat, heeft nu een beroep op de gemeenteraad ge daan om de knoop door te hakken. (Van een onzer verslaggevers) GOES. De firma H. Schiiermann In Tilburg, de Nederlandse vestiging van een groot Duits hout- en muur- conserverings- en ongediertebestrij- dingsconcern, is verbaasd over de mo tieven op grond waarvan de gemeen telijke en waterschapsoverheden van Zuid-Beveland hebben gemeend, een gemeenschappelijke rattenbestrij- dingsdienst in het leven te gaan roe pen en de bestrijding niet uit te be steden aan een particulier. De firma heeft, zoals bekend, op verzoek van de Zuid-Bevelandse autoriteiten of-< ferte gedaan voor de bestrijding en kwam daarbij op een bedrag (100.000 gulden voor ruim twee jaar) dat 100% lager zou liggen dan de kosten voor de gemeenschappelijke dienst van de gemeenten en het waterschap. On danks de lagere kosten werd het werk toch niet opgedragen aan de Duits/Nederlandse firma. Eén van de argumenten die pleiten voor de overheidsdienst is volgens dijkgraaf P. J. J. Dekker: „De mede werking van de bevolking is nodig, onder meer om de ratten populaties op te sporen". De heer M. A. Zand bergen, directeur vam Schiiermann- (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Het Brabantse provinciebestuur is niet betrokken geweest bij de samenstelling van het advies dat hot N.E.I. heeft uitge bracht aan de rijkscommissie Fal- kenhagen, waarin, zoals gemeld, het gebied rond Steenbergen wordt aan gewezen als de beste vestigings plaats voor een tweede nationale luchthaven. Wel zal de provincie Brabant via een vertegenwoordiger in de commissie Falkenhagen mee spreken in het advies, dat die com missie tenslotte moet uitbrengen aan de minister. De Brabantse gedeputeerde voor de ruimtelijke ordening, de heer J. van der Harten, vertelde ons dit desgevraagd. Zijn eerste, vluchtige indruk van het N.E.I.-advies was, dat dit instituut de zaak „heel ma cro" bekeken had en dat er derhalve nog heel wat details besproken moe ten worden eer er een definitief besluit kan vallen. „Als een derge lijke situering zou doorgaan", aldus de heer Van der Harten, „zou dat (Van onze sportmedewerker) GOES In het Goese zwembad heeft men voor de tweede keer in dit seizoen voor het diploma ge zwommen onder toezicht van KNZB-consul J. Koene. Er werden 73 A-diploma's uitge reikt. Voor het B-diploma slaagden 43 kandidaten (één afgewezen), ter wijl voor C zes, voor D drie en voor E één diploma kon worden ver strekt. grote gevolgen hebben voor de pla nologie in West-Brabant". Hij is de Mening toegedaan, dat de kwestie van de vraag naar de behoefte aan en de plaats voor een tweede natio nale luchthaven op dit moment pas in een heel vroeg stadium is en dat de zaak ongetwijfeld nog voor dis cussie vatbaar is. Dit laatste temeer omdat er voor West-Brabanit een streekplan bestaat, dat met veel in spraak van de bevolking tot stand is gekomen. Het Brabantse statenlid M. Her- bers, wethouder van Steenbergen heeft een aantal vragen ter zake aan G.S. gesteld, waarin hij o.a. vraagt naar het standpunt dat zij innemen en naar de wijze waarop zij dat, eer er een definitieve beslissing geno men wordt, zullen kenbaar maken. Voorts vraagit hij hoe G.S. zullen handelen, zowel in geval zij voor stander zullen zijn van de vestiging van een tweede nationale luchtha ven in Noord-Brabant, als in het geval zij er tegenstander van zijn. (Van onze correspondent) NIEUW- EN SINT JOOSLAND Een comité, bestaande uit wijkzuster Van de Linde en de heren C. Ray- noudt en L. de Voogd, wil komen tot de oprichting van een bejaarden gymnastiekclub. Bejaarden, die zich hiervoor willen opgeven kunnen te recht bij een der leden van het comité. Een vereiste is echter dat toestemming van de huisarts is ver kregen. (Van een onzer verslaggevers). 's-Gravenpolder De burgemees ter van Borsele, de heer G. H. M. van Waes zal zaterdag 22 augustus de speeltuin te 's-Gravenpolder offi cieel openen. Om twee uur 's middags vindt deze plechtigheid plaats en wel in het dorpshuis Ons Dorpsleven aan de Poelvoordestraat. (Van een onzer verslaggeefsters). GOES Tot opbouwwerker in dienst van de Stichting Opbouw West-Zuid-Beveland, is met ingang van 1 augustus 1970. de heer C. H. van Woerkom benoemd. (Van onze correspondente) WESTKAPELLE In samenwer king met fanfarekorps en drumband van O.K.K. uit Westkapelle en Luc- tor et Emergo uit Zoutelande hield de VVV een lampionoptocht. Hiervoor bestond veel belangstel ling. Duizenden mensen waren op de been toen de meewerkende korp sen na afloop van de tocht enkele nummers ten gehore brachten op het marktplein. Nederland, ziet niet in, waarom zijn bedrijf geen medewerking zou krijgen van de bevolking, „die er toch immers bij gebaat is". Een ander argument van de heer Dekker: „Het particulie re bedrijf zeigt, dait het de bestrijding kaïn doen voor een prijs, die gelijk is aan de onze, maar dat is mijns inziens totaal onmogelijk. Neem alleen de loonkosten al. Wij hebben maar liefst minstens 2000 kilometer aan water lopen." De heer Zandbergen zegt hierover zeer verbaasd te zijn, omdat de offer te op basis van „no cure, no pay" is gedaan. „Hoe kan men dan zeggen, dait wij het nooit voor het door ons gevraagde bedrag kunnen doen! Dat is dan toch ons risico?? Bovendien vergeet mn dat onze 60 man perso de! er voor opgeleid zijn en de be strijding dus deskundiger, veiliger, maar vooral ook rendabeler kunnen uitvoeren," Over dat „effectiever" stelt de Schüermjann-diirecteur nog, dat het risico dat de ratten immuun worden voor het rattengif, groot is bij ondes kundige aanpak. „En dan is men nog veel verder van huis." „Op adivies van ir. J. A. Ophof, hoofd van de afdeling ongediertebe- strijding van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, hoofdinspectié van de'Hygiëne-van het Milieu, gevestigd in -Wageniftgen, werden''ivij ook al gepasseerd voor de gemeenschappe lijke rattenbestrijdingsactie van fe bruari 1969 en die van begin dit jaar, die niet nodig was geweest, als er een nazorg na de eerst actie had plaatsge had. By die pure overheidsactie van voriig jaar op Zuid-Bevela-nid werd 80% van de ratten gedood. Als het door ons was gedaan zou er 95 a 97% geweest zijn. Hiervoor kunnen wij genoeg cijfermateriaal en referenties van buitenlandse autoriteiten opge ven." Het andere argument van rijk, Wa- geningen en de Zuid-Bevelandse over heden, dat tot nu toe in Nederland slechte ervaringen zijn opgedaan met particuliere rattenbestrijders, pareert de heer Zandbergen met de opmer king, dat dit kleine en niet bonafide bedrijfjes waren, die geen apparaat en gelid hadden voor de nazorg. „Als de heer Dekker bang is, dat wij niet voor elke melding een mannetje naar Zeeland sturen, kan ik zeggen, dat in het ka-der van onze nabehandeling gedurende twee jaar vijf dagen in de week een personeelslid van ons in Zeeland vertoeft oan onmiddellijk waar nodig actie te nemen." Schüea-mann-Nederland heeft zoals bekend nu brieven gericht aan de fractieleiders in de gemeenteraden, die binnenkort moeten beslissen over het al dan niet verlenen van him medewerking aan een gemeenschap pelijke rattenbestrijdingsdienst. Ir. J. A. Ophof (van het Wagening- se rijksinstituut) die in deze zaken een doorslaggevende adviserende stem heeft en vindt, dat de ratten bestrijding een overheidstaak is om dat het de volksgezondheid betreft, was niet bereid commentaar te le veren op de uitlatingen van het Til- bnrgse bedrijf, noch om de houding van zijn instituut en het overheids standpunt toe te lichten. (Van onze correspondente). MIDDELBURG Het jaarverslag van de Stichting Dientverlening aan Bejaarden te Middelburg is dit keer voor het eerst uitgebracht over een heel kalenderjaar. Het werk van het centrum startte in mei 1968. Het werd in 1969 verder uitgebouwd. Het centrumgebouw Het Schut tershof voldoet aan dc eisen, maar bij verschillende activiteiten dreigt het al te klein te worden. Het aantal bejaarden in Middel burg bedroeg 1 januari 1969 3883. 654 bejaarden, in totaal 17 pet, zijn regelmatige bezoekers van het dien stencentrum. 1 januari 1970 werd een onderzoek ingesteld naar het bereik van dit centrum. Aan de hand van de uitslag wer den de bezoekers in drie groepen verdeeld. Ten eerste: de deelnemers aan de clubactiviteiten, ten tweede: zij die gebruik maken van verschil lende diensten (spreekuur, wasse rette, badkamer, bibliotheek en pe dicure) en ten derde: de bezoekers van de culturele bijeenkomsten bin nen en buiten het centrum. Tijdens dit onderzoek gaven zeer vele heren hun naam en adres voor het eerst prijs. De bejaarden zagen in deze anonimiteit een prettiger gang van zaken. Ze voelden zich vrijer om in en uit te lopen. Uit het onderzoek is ook komen vast te staan dat het merendeel van de bezoekers uit de oude stad bin nen de veste komen. Daarna volgen (Van een onzer verslaggeefsters) ZIERIKZEE De plastic-reclame industrie O. Bergsma en de kunst- stofverwerkende industrie Madern verhuizen binnenkort van Vlaardin- gen naar Zierikzee. Reden van deze verhuizing is het ruimtegebrek in Vlaardingen en de personeelsschaar- ste. Ruimte vinden beide industrieën volop in het in '64-'65 op het indus trieterrein te Zierikzee gebouwde bedrijfscomplex voor de firma Ha gen. De firma Bergsma houdt zich be zig met het vervaardigen van plastic artikelen en Madern maakt in het bijzonder sleutelhangerfiguren en vele andere weggeefartikelen. Beide industrieën zullen in Zierikzee, in het inmiddels wij-gekomen faihrielks- pand, ga-am samenwerken onldleir de naam NV Bema. Voorlopig zullen dertig mensen te werk kunnen wor den gesteld, waarvan er negen mee verhuizen uit Vlaardingen. De overi gen zullen uit Zierikzee en omge ving moeten komen. de bejaarden die binnen een straal van 800 meter van de oude stad wonen. De buitenwijken leveren be langrijk minder bezoekers. Sommige diensten zoals bibliotheek en pedi cure makein hierop een gunstige uit zondering. Vastgesteld kan worden, aldus het jaarverslag, dat bijna de helft van de herenbezoekers bover de 75 jaar is. Bij de dames ligt dl getal in de leeftijdsgroep veel hoger Onder hen bevinden zich vele mede werkers die er plezier in hebbei met bepaalde activiteiten mee ti doen. Met het oog op de integratie b dit verschijnsel zeer aan te moedi gen, aldus het jaarverslag. Het zou zeer aanbevelenswaardif zijn als een uitbreiding van culture le activiteiten buiten het diensten centrum zou komen. Er moet dan gedacht worden aan uitbreiding in de vorm van meer keus voor een groter publiek. Voorts moet de mo gelijkheid onderzocht worden voor de oprichting van een tweede dien stencentrum voor de bewoners van de Oostkerkwijk en eventueel een centrum voor de wijk Nieuw-Mid- delburg. In 1969 bezochten in totaal 22680 Middelburgse bejaarden het dienstencentrum het Schuttershof. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Door het mooie weer van de afgelopen weken ver loopt het binnenhalen van de graan oogst op Walcheren bijzonder vlot. Afgelopen week werden er bij de co- operatieve landbouwvereniging „Ei land Walcheren" ruim 6.000 ton win tertarwe afgeleverd. Asl het weer goed blijft, zal deze week nog de zo- mertarwe gemaaid en gedorst wor den en zal men in 't weekeinde uit sluitend nog stoppelvelden zien, waar kort tevoren de halmen nog wuifden. De kwaliteit van het graan wordt goed genoemd, al is de opbrengst per hectare (tussen de vier en vijf ton) iets beneden normaal. Er hoeft prac- tisch niet kunstmatig gedroogd te wordien, wamit het vochtgehalte lag eind van de vorige week op 15 pet (het toelaatbare vochtgehalte ligt tussen de 16 en 17 pet). Alleen irn het begin van de vorige week lag het vochtgehalte op 20 pet en moest er nog vocht worden uitgehaald. Voor de rest kan het graan, na geschoond te zijn zo in de schepen verladen wor den. Een gTOOt probleem bij de ont vanger is het vervoer. Men beschikt zelf over drie grote vrachtwagens en heeft er nog zeven gehuurd, maar door de lange wachttijden op de aan- en afvoerwegen bij de stationsbrug te Middelburg, gaan vele kostbare uren verloren. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG De duivenmaat- schappi) „De Voorwaarts" uit Zaamslag-Veer heeft met 42 duiven deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Albert. De afstand bedroeg 172 km. De uitslag was: 1, 3 en 8 C. M. Cornelissen, 2 en 6 C. van Boven uit Axel, 4 en 5 D. de Jonge, 7 en 10 Bareman-De Blaeij, 9 C. van Doorn. De snelheid van de eerste duif bedroeg 1279 meter per minuut. De door het slopen van het pand van Van Melle vrijgekomen Ostendestraat met op de voorgrond rechts de plaats waar het „clockhuys" zou hebben gestaan. Achter de huizenrij is de gerestaureerde stadhuistoren te zien. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Ganzestad heeft er sinds de afbraak van het grote pand van de groothandel Van Melle op de hoek van de Ostendestraat en de Singelstraat een nieuw gezicht bij gekregen: de vroegere Schoolstraat, die sinds de herindeling een nieuw naambordje „Ostendestraat" kreeg. Dat deze straat nu Ostendestraat heet, is eigenlijk ook nog wel een gelukkige omstandigheid, nu bij de afbraak van het pand van Van Melle zowel de straat is „blootgelegd" als ook de overblijfselen van het voor malige Ostende-slot. De school, waarnaar de straat oor- apronkelijk was genoemd, werd sa men met het pand van Van Melle tegen dezelfde grond gelegd, waaruit ook later de slotresten te voorschijn kwamen.... Het pas enkele weken geleden ge sloopte gebouw op de hoek van Os tendestraat en Singelstraat was na melijk, op de voorgevel en enkele andere verbouwingen na, hetzelfde gebouw, dat daar in 1661 als stads school werd neergezet. Daartoe werd in het bouwjaar van de school eerst het „clockhuys" gesloopt, dat op de zelfde plaats aan het einde van de veertiende eeuw werd gebouwd. De stenen en de fundering van deze klokkentoren werden overigens drie eeuwen later nog gebruikt voor de bouw van de stadsschool, zodat men met erg veel fantasie zou kunnen •tellen dat onlangs aan de Singel straat een veertiende-eeuws pand te gen de vlakte ging. Volgens sommigen kan men overi gens nog verder gaan. Een van de theorieën over de historie van dit oudste plekje van Goes luidt, dat de eerste Goese Maria Magdalenia-kapel óók daar heeft gestaan. De resten van dit gebouw zouden dan weer ge bruikt zijn als onderdeel van de fun datie van de klokkentoren. Maar dat moeten de opgravingen die dezer da gen in de bouwput van de Amrobank worden verricht eerst nog bewijzen of weerleggen. Van de fundering op de foto (rechtsonder) vermoedt men dat de klokkentoren er op heeft ge- ■taan. Intussen staan de huisjes die eeuwenlang tegen het snoeperige zeventiende-eeuwse pand (Van Melle was een groothandel in snoepartike- len) hebben staan aankijken, einde lijk ook eens „in aanzien". Honder den jaren hebben zij in de schaduw van hun grote overbuurman in het straatje (beter steegje genoemd) ge staan. Nu blikken zij blikkerend wit de voorbijganger tegemoet. Een fraaie gevelrij met op de achtergrond een kijkje op een ander „clockhuys": de grote gerestaureerde stadhuistoren waarin het 17e-eeuwse stadscarillon (dat vroeger in de grote kerk hing, maar nu is vervangen door een nieu we stadsbeiaard) tik uur zijn wijsje speelt. In uw blad van 30 juli j.l. is e® artikel opgenomen onder de k0. „Europese etherchaos niet van vaj. daag of gisteren". Hierin wordt o,tn. het volgende gesteld: „Nederland zelf is enige jaren g6. leden uit de boot gevallen toen het - de 240 meter voor Hilversum 3 ga, gebruiken. Het protest van de Ne derlandse PTT tegen Radio Nordses doet dan ook wat vreemd aan, want hier ageert de ene overtreder vand golflengte-overeenkomst tegen andere". Dit is een onjuiste voorsl van zaken. Nederland heeft zich betrekking tot het in gebruik netnsn van een golflengte voor Hilversum 3 volledig gehouden aan bedoelde golf. lengte-overeenkomst (Conventie van Kopenhagen 1951). De op grond daarvan voorgeschrt. ven procedures inzake het overleg met andere landen zijn nauwgezet ln acht genomen. Zoals wellicht be. kend, heeft dit overleg met ziek mee gebracht, dait wij de 240 meter na 's avonds 6 uur niet gebruiken. M. de Jong (Hoofd Pers- en Public! teitsdienst P.T.T.). (Inderdaad heeft Nederland de in artikel 8 van de genoemde golfleng. te-overeenkomst aangewezen proce. dure gevolgd. Maar het blijft de vraag of het respecteren van de letter ook recht doet aan de geest van het verdrag. Het gaat immers om een verdeling van golflengten naar billijkheid, waarbij aan Neder land twee volwaardige golven (402 en 298 meter) en het medegebruik van de steungolf 188 meter werden toegewezen. Als iedereen onder hands volgens artikel 8 ging hande len, zou er geen golllengteverdeliij mogelijk zijn. Verder valt niet in te zien waarom van de mogelijkheden van artikel 8 uitsluitend gebrnik werd gemaakt voor Hilversum ffl. Waarom dan ook niet voor Radio- Veronica (dat eerder bestond dan Hilversum Hl) of voor omroepvere nigingen met eigen-zender-aspira- ties? Redactie). Naar aanleiding van uw interview met de heren Klijn, Bayings sr. en jr., verder te noemen K., B. sr., B jr.. d.d. 13 augustus, zouden wij gaarne enige kanttekeningen willen maken t.a.v. de volgende uitspraken voorkomend in voornoemd gesprek B .s.: En als je zoon nou eens met een zwart meisje thiuskomt; B. jr.: De Turken en zo kunnen dan wel rustig zitten, maar ik zou niet wil len dat mijn dochter met een zwarte thuiskomt; B. sr.: Adh ze horen niet op de Havermarkt, geel bij geel en zwart bij zwart zeg ik maar; en de laatste opmerking vam B. sr.: Dat is vooral een kwestie van provocatie „in je blote kont over straat gaan lopen en dan ook nog willen dat ze eraf blijven". Deze uitspraken zijn door mensen die eein invloedrijke functie bekleden bij de brouwerij De Drie Hoefijzers te Breda en als zodanig een grote inbreng hebben bij het beleid dat gevoerd wordt t.a.v. het amusementsleven op de Havermarkt. In het genoemde stuk wordt ml sterk de indruk gewekt, dat deze heren zich zo veel mogelijk van hun verantwoordelijkheid willen ont trekken door te suggereren dat er nauwelijks een beleid mogelijk is (en bovendien dat zij hun verant woordelijkheid afschuiven naar de kasteleins), terwijl zij doordat zij de financiële injecties in véle gevallen geven daar alle mogelijkheden toe hebben. Wij moeten dan ook tot de conclu sie komen, mede door hun zwaar discriminerende uitspraken waarin geen sprake is van een causaal ver band tussen afwijkend gedrag van kleurlingen en het feit dat zij ge weigerd worden, maar dat het slechts oim intuïtieve discriminatie gaat die door hen niet wordt ver worpen maar zelfs wordt goedge keurd en gestimuleerd, dat zij een verga-ande incompetentie tentoon hebben gespreid. Het lijkt ongeloofwaardig dat mensen in deze functie zo'n laag niveau kunnen bereiken en zo gren zeloos het publiek kunnen onder schatten. Bovendien rijst bij mij d# vraag; zijn dit ook mensen die er verantwoordelijk voor zijn, dat pan den als het voormalige Zuid en dat van de Bredasche Courant nog niet ls opgebouwd resp. nog steeds leeg staat? Blijkbaar bestaat er alleen een interesse in de financiële sfeer met daarnaast een geweldige arro gantie t.a.v. Breda en haar inwone» Bayings provoceert zelfs met W broek aan! BREDA A. en M. DE BRUïN- (Van een onzer verslaggeefsters)- REIMERSWAAL De burge meester van Reimerswaal, mr. c- Pijl Hogeweg, zal donderdag 20 au gustus de eerste paal slaan van o' eerste woning van de tweede bouV- stroom keuzewoningen in de ge meente Reimerswaal De gezamen lijke woningbouwverenigingen heb ben voor deze gelegenheid een bij eenkomst belegd in hotel Oester beurs te Yerseke. (Van onze correspondent) LAREN Albert Mol, Keizers!. gracht, AmsterdamAlbert] Mol, op een boerderij aan eer, landweg, in 't Achterhoekse La renTwee totaal verschillende werelden. In Amsterdam valt Al- bert nauwelijks op; hij is komiek onder tal van andere komieken. Maar hoe gaat dat in de buurt schap, waar hij nu al weer dri. jaar woont? Wat moet een rare artiest uit dat lichtzinnige Amsterdam b, ons I doen? Wat heeft zo'n vreemde vo-f gel hier eigenlijk te zoeken? „Welnee", zegt de populaire?; schrijver en televisie-artiest dodelijk serieus. „Er is hier niet één sterve ling te vinden, die mij zo zou bena deren. De mensen hier zijn geweldig vriendelijk, behulpzaam en tolerant. Misschien vind je dat wantrouwen wel op de Veluwe, maar hier ten oosten van de IJssel is daar geen sprake van". En daarom zit Albert Mol, wiens artistiek talent vooral de laatste ja ren de erkenning kreeg die het ver dient, t°n oosten van de IJssel. Mid den tussen de diepgroene weilanden. Midden tussen de loeiende koeien, ver van Amsterdam, ver van de te levisiestudio's in Bussum. „Ik woon hier praktisch het hele jaar door. Voor eventualiteiten heb ik mijn huis aan de Keizersgracht (Van onze RTV-redacteur) HILVERSUM Vanavond be ginnend en voorts op de dinsda gen 25 augustus, 1 en 8 september en woensdag 9 september brengt de A.V.R.O.-televisie een feuille ton in vijf delen, gesitueerd in de tweede helft van de negentiende eeuw, naar de gelijknamige ro man „Nana" van Emile Zola, be werkt door Robert Muller, op het scherm. „Nana" kwam uit omstreeks 1880 als deel negen van Zola's twintigvoudi ge romancyclus „Les Rougon-Mac- quart" waarin hij het leven be schrijft van Anna Coupeau, de doch ter van een wasvrouw en een alcoho lische vader. Wanneer ze furore maakt als hoofdrolspeelster in het stuk „De Blonde Venus" is Nana, BREDA. Nederlands jongste cabaretgroep - op - de - plaat, Don Quishocking is in tegenstelling tot de meeste andere cabaretgezelschappen met uit Amsterdam afkomstig en is «aar ook bewust niet begonnen met het geven van voorstellingen. Met uitzondering van Fred Florusse, die m Eindhoven woont en werkt, zijn de Wer andere leden van Don Quishoc- jj-mg echter Neerlandici in de hoofd- "M; het echtpaar George en Anke ym°t is inmiddels afgestudeerd, ter- "91 Jacques Klöters en Pieter van ^mpelen nog met htm studie bezig Voor een jonge groep heeft Don xUishocking al een indrukwekkende gelijst: winnaar van het Delftse studenten Cabaret 1968, verschillen- ®Ptredens voor radio en t.v. en cnslotte, in mei van dit jaar een op- Men in het Lurelei-theater te Am- Nam. tv?? zes aPril j.l. vonden in het Tingel-Tangel de live-opna- M Plaats voor een eerste LP, sim- Een t T,Don Quishocking genaamd, een m waar°P deze groep zich in een v p dan waar maakte; bonte mengeling van doldrieste nerp eigentijdse satire. Opvallend is in afgewisseld met vlijm- ke r name de presentatie van An- rrn? 0°t' die als cabaretière een gaan r,toeh°mst tegemoet lijkt te V°k de muzikale ondersteuning n,,, ,"leter van Empelen is het ver- 6eNa Waard. Het bewijs dat er in lcin„ ?rlandse kleinkunst nog zeker ze t b nt aanwezig is, lijkt met de- LP wel geleverd. P.D. 640? „^SHOCKING PHILIPS 003 (STEREO).

de Stem | 1970 | | pagina 6