Ruimte voor vloot Breskens Slachtoffer overgevlogen Caféhouder na messteken in het ziekenhuis VOLKERAKDAM OPENGESTELD ZAAL RIJKSWATERSTAAT BELOOFT VISSERS MEER ARMSLAG Hervormde jeugdraad wil meer inspraak in kerkelijk beleid Weer tips in zaak Noorder licht te zien OVERVAL Gebeurtenis van tegenstellingen NIEUW TIJDSCHRIFT „DELTAVISIE" Bruegelexpositie naar Middelburg VERTRAGING DOOR STORING AHORS IN OUDENBOSCH Reliëfwedstrijd voor badgasten ACTIE I »^et de motor af terwijl u wacht" Weer aan zee Na zwemongeval in Spanje Vechtpartij in Sas van Gent Knoppen Isolement Tol DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De hartewens van (|e Breskense vissers zal volgens een mededeling van Rijkswaterstaat di rectie Zeeland binnen afzienbare tijd ij vervulling gaan. Het al jaren be staande gebrek aan ruimte in de Breskense vissershaven zal dan tot een oplossing komen. Welke oplossing dat zal zijm, staat 'nog niet definitief vast, maar in Breskens rekent men er op dat de zeil- en motorjachten die op dit ogen blik in de vissershaven afgemeerd liggen een plaats krijgen in een nieu we jachthaven die aangelegd zal worden op de plaats waar nu het zwembad ligt. Bij de camping „Zee bad" is een nieuw zwembad gepro jecteerd. Rijkswaterstaat heeft de plannen tot verruiming van de vissersaccom modatie in Breskens in een brief aan Zeribel, de vereniging van Zeeuwse visserij belangen in het vooruitzicht gesteld. „Ik heb met voldoening kennis ge nomen van deze mededeling van Rijkswaterstaat. Het ziet er naar uit dat de Breskense vissers na jaren weer de dringend nodige afmeer- ruimte terug zullen krijgen. Laten we echter afwachten wat Rijkswa terstaat onder binnen afzienbare tijd verstaat. In ieder geval zal het wel niet betekenen, dat er al dit jaar iets van komt", aldus de pas benoemde voorzitter van de Breskense vissers- vereniging „Ons Belang", oud-burge meester J. A. Eekhout. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Leden en me dewerkers van de vereniging Mi- lieuhygiënc Zeeland zullen een de zer dagen beginnen met een actie tegen het zogenaamde inversiege vaar. Hiermee wordt bedoeld: een verzadiging van de lucht in nauwe straten en op plaatsen waar het autoverkeer lange tijd met draaien de motoren staat te wachten, met schadelijke uitlaatgassen. Vooral op dagen met weinig wind en vrij hoge temperatuur is het gevaar voor in versie niet denkbeeldig. De Vereniging Milieuhygiëne Zee land heeft uit eigen middelen enkele duizenden pamfletten laten vervaar digen, die op humoristische wijze laten zien wat de vereniging van de automobilisten verwacht: het afzet ten van de motoren op beruchte wachtplaatsen voor het verkeer. De ze plaatsen zijn: de opstelstroken bij de kanaalbruggen in Middelburg, uissingen en Oost-Souburg. De Pamfletten zullen op deze plaatsen aan wachtende automobilisten wor den uitgereikt. Op enkele grote par keerplaatsen in de Zeeuwse hoofd stad zullen de pamfletten tussen de tuitewissers worden gestoken. De vereniging wii met haar actie ten overvloede aantonen, dat haar stre ven niet alleen tegen vervuilende industrieën gericht is, maar dat haar zorg ook de uitlaatpijpen van motor voertuigen geldt. De vereniging keeft voor haar actie toestemming van de politie te Vlissingen en Mid delburg gekregen. J jaar historie laig et ond tussen het begin en het an „Achter het nieuws". Alk vele duizenden gevangenen anners Jappen zouden we geschreven hebben in ■eertig, vertelde mevrouw over haar ervaringen lende kampen. Zij deed dit primitieve maar ook won- expressieve tekeningen, die !ns haar verblijf in die kam- ridestien maakte, en waarvan kunnen voorstellen dat deze tar van onschatbare waarde ofessor Rölinig („Het is juist 'hito niet als oorlogsmisdadi- ■cht heeft gestaan"), de uit" van de Indonesische Repu' ie wanhopige Exodus der hdische Nederlanders en het der Zuid-Molukken, be- Achter het Nieuws in Den aar enkele dagen geleden de ie van Japan herdacht werd duizenden voor wie Neder- ndië eens het niet zo kille was en waarnaar dat luidelijk merken tijdens en- ■views velen van hen, om begrijpelijke redenen, nog terugverlangen. N.B- 5IDENT van Kongo, Ngoua- in Brazzaville meegedeeld. ;omplot is ontdekt. Tegen de eerders zijn maatregelen te' Vooruitzichten voor woensdag en donderdag opge steld door het K.N.M.I. Zonnige perioden, later kans op regen en tem peraturen in het algemeen onder nor maal. WemvooruiMchten in cijfers gemid- over Nederland, voor woensdag: Aarutaj uren 2^. 4 tot jj I "w. temp.: 1 tot 5 graden onder nor- 1 maal. "ax. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal. Kans op een droge periode van min- j;®s 12 uur: 90 procent. op een geheel droog etmaal: 10 Procent. donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: W 4 graden onder normaal. Max. rPP» van ongeveer normaai tot 4 jjPuen onder normaal. Kans op een Jtëe periode van minstens 12 uur: Procent. Kans op een geheel droog 40 procent. depressie boven de Noordzee vandaag het strandweer nog (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De provinciale hervormde jeugdraad in Zeeland heeft in zijn zojuist verschenen jaarverslag over 1969, een dringende oproep gedaan voor meer inspraak van jonge mensen in het beleid van kerkelijke organen en organisaties. „De gehele eigen positie en de gedachten welke onder de jongeren leven dienen niet alleen welwillend te worden aangehoord, maar beho ren ook gerespecteerd en zo moge- (Van een onzer verslaggevers) BREDA Eind september zal het eerste nummer uitkomen van een nieuw tijdschrift „Deltavisie", dat bij uitgeverij Continu te Rozenburg gaat verschijnen. Het blad, dat met twaalf nummers per jaar uitkomt, zal aandacht besteden aan bedrijven die in de Delta zijn gevestigd en aan problemen die nauw met de industrialisatie samenhangen, zoals milieuhygiëne, huisvesting, openbaar vervoer, recreatie, pastorale aspec ten e.d. Schrijvers in het eerste nummer zullen o.a. zijin burgemeester J. A- schoff van Temneuzen, die namens het Overlegorgaan Zeehavenontwik- keldmg Zuiidwest-Nedsrlamid zdittinig heeft in het bureau voor acquisitie van zeehaventerreinen, de Antwerp se schepen van de havens L. Del- waide en het Tweede Kamerlid C. Egas, die aandacht zal geven aan het vormingswerk. Uitgever-eindredac teur van het Mad is M. Cih. Hinrierfks. Wel neemt de wind in 1 af en komen er iets meer op- 'Sen. Toch nog een buienkans re koel bij ongeveer 16 a 17 gra- V(v,„?®water 18 graden. „^«UITZICHTEN: Na vandaag een rete stabilisatie met woensdag "rear zon en wat aangenamer. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van oktober wordt in Middelburg waar schijnlijk een tentoonstelling inge richt, die gewijd is aan de werken van Pieter Breugel de Oude. De expositie bestaat uit reproduk- ties en foto's van werken van Breu gel, die zich in Amerikaanse en Europese collecties bevinden. De Breugel-tenjtixiinsteailinig is samenge steld door de directie van het Noordbrabants Museum in Den Bosch ter gelegenheid van de her denking van het sterfjaar van Pieter Breugel de Oude. De expositie zal door het land circuleren en op zijn reis ook Middelburg aandoen. B. en w. van Middelburg hebben de raad gevraagd ten behoeve van deze tentoonstelling, die ook een grote opvoedkundige waarde heeft, een krediet van f 2.050,- beschik baar te stellen. De expositie zal worden ingericht in De Vleeshal van het Middelburgse stadhuis. In zijn vergadering van 24 augustus krijgt de raad ook een voorstel te behan delen om bij te dragen in het ver loop van het exploitatietekort van de stichting Vliegveld Midden-Zee land. lijk gehonoreerd te worden"; aldus wordt onder het hoofdstuk beleid door het bestuur van de hervormde jeugdraad opgemerkt. Op het terrein van de jongeren in de sector van de vrijetijdsbesteding zal gestreefd moeten worden zoveel mogelijk, gezamenlijk met andere kerkelijke en niet-karkelijke organi saties, voorzieningen te treffen op plaatselijk en regionaal niveau, al dus de hervormde jeugdraad. „In dit verband is het belangrijk, dat er in de gemeente een jeugdbeleid tot stand komt. Dit zullen we gezamen lijk met andere instanties op het gebied van het jeugdwerk dienen te stimuleren". „De hervormde jeugdraad meent, dat meer dan tot nu toe het geval is geweest, er binnen de kerkelijke organen een grote mate van open heid dient te ontstaan voor de vra gen en de sfceilliiinigimamen yam jonge mensen. Dit te stimuleren wordt van groot belang geacht, opdat bij vele veranderingen in de kerk en de maatschappij jonge mensen hun bij dragen zullen kunnen geven, aldus merkt de jeugdraad op. „Indien er een goede wisselwer king gaat ontstaan tussen enerzijds de nieuwe ideeën bij jomige mensen, en anderzijds de ervaring van vol wassenen, gepaard gaande met een instelling, welke meer gericht is op de toekomst dan op het verleden, dan achten wij dit van essentieel belang voor de kerk en voor de samenleving van morgen. Dat hier bij de bevordering van de oecumene een belangrijk onderdeel is, achten wij een vanzelfsprekende zaak", zo wordt in het jaarverslag van de hervormde jeugdraad opgemerkt. Nu nog ligplaatsen voor jachten, straks voor viskotters? (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN Op het ge meentehuis van Walsoorden zijn maandag weer twee tips binnenge komen met betrekking tot de zaak „Leclerq", de voormalige Franse ml litair, die in Walsoorden nog steeds zijn redders uit de oorlogsjaren hoopt terug te vinden. Of de tips bruikbare gegevens zullen opleveren is nog niet bekend. Het onderzoek naar de identiteit van de redders is het afgelopen weekend even opgeschort. Ook maandag is weinig werk verzet, omdat de ge meentesecretarie in verband met die plaatselijke kermis was gesloten. Een van de twee families, die de gemeente hebben getipt heeft in middels foto's opgestuurd van het huis, waarin men rond de oorlogsja ren woonde in de hoop dat Jules Leclerq daarin de woning zal her kennen waar hij dertig jaar geleden op zijn vlucht uit Duitse krijgsge vangenschap aanklopte voor onder dak. Voorlichtingsambtenaar O. Vos- veld van de gemeente Hontenisse heeft nog steeds goede hoop het raadsel tot een oplossing te kunnen brengen. Vandaag wordt de opspo ringsactie, waarvoor ook landelijk gezien steeds meer belangstelling gaat ontstaan, voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT. De twintigjarige inwoner van Koewacht, Frankie van Waesbergen, is afgelopen weekend met een vliegtuig van de KLM op Schiphol aangekomen, nadat hij op zijn vakantieadres in Mallorla tenge volge van een zwemongeluk ernstig was gewond. De Koewachtenaar is ruim anderhalve week in een zieken huis op Palma verpleegd. In het vliegtuig, waarmee de in Spanje geopereerde vakantieganger naar Nederland werd getransporteerd waren speciale voorzieningen getrof fen. In het Spaanse ziekenhuis had den de artsen een gebroken rugwer vel geconstateerd en daarom moest tijdens het vervoer naar Schiphol de grootste voorzichtigheid worden be tracht. Het vervoer moest uiteraard in lig gende toestand geschieden en daarbij moest de patiënt zo min mogelijk be wegen. De Koewachtenaar is vanuit Amsterdam naar een ziekenhuis in Rotterdam overgebracht. Tengevolge van het ongeval, is Frank, die met zijn vriend op vakantie was, gedeeltelijk verlamd. In zijn toestand is volgens zijn ouders nog geen verbetering op getreden. De ouders van de jongen zijn bij zonder tevreden over de speciale me dewerking, die de KLM bij het trans port heeft verleend. „Het was gewel dig wat men voor hem heeft gedaan", vertelde mevrouw Van Waesbergen maandag. „Hij had een speciale plaats in het vliegtuig en regelmatig werd zijn toestand gecontroleerd. We heb ben die hulp bijzonder gewaardeerd." De ouders van Frank waren in Duitsland op vakantie, toen ze van het ongeluk op de hoogte werden ge steld. De juiste toedracht is niet he kend. Vermoedelijk is Frank bij het zwemmen ergens tegen aan gestoten. (Van een onzer verslaggevers) HOEVEN De directie van de volkssterrenwacht Simon Ste- vin in Hoeven laat weten, dat vanavond in onze streken het noorderlicht gezien kan worden. Dit is, voor deze breedtes, een zeer zeldzaam maar buitenge woon boeiend verschijnsel. De radio-astronomen van de volkssterrenwacht hebben op de zon magnetische stormen geme ten van een uitzonderlijke kracht en intensiteit. Deze stormen ver oorzaken het noorderlicht. Bij de huidige intensiteit, die wellicht nog een etmaal aan zal houden, is het noorderlicht bij ons te zien. Als de lucht helder is, moet men daartoe pal naar het noor den kijken. Het gebied waarin het noorderlicht zich manifes teert kan reiken tot aan de pool ster, een graad of vijftig boven de horizon. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH De Ahobs van de spoorwegovergangen aan de Bos- sehendijk en de Vaartweg in Ouden bosch zijn gisteravond tussen tien over half zeven en tien over half acht gestoord geweest. Hierdoor ble ven de ahobs automatisch gesloten. De politie in Oudenbosch leidde het wegverkeer uit beide richtingen om beurten tussen de halve bomen door. De weggebruikers ondervonden hier door enige vertraging. (vervolg van pagina 1) „Ik ben wel geschrokken, maar dat ben ik nu onderhand wel te boven", reageerde zij gisteravond kortaf toen we haar eindelijk te spreken kregen. „Maar ik ga eens vlug een poos weg. Ik ben al door meer kranten gebeld en ik mag absoluut niets zeg gen. Belt u de heer Berkhout maar", aldus juffrouw Van Diepstraten. Ook de naam van het meisje wilde ztij niet noemen. De buurtbewoners steunden haar daarin. De maatregel is volgens de heer Berkhout nodig „in het belang van de veiligheid op alle postkantoren, -agentschappen, -filialen en -bijkan toren. Een maatregel die we nu ge nomen hebben en in de toekomst zul len doorvoeren", aldus de directeur. De politie zette bij het onderzoek elf rechercheurs in, die direct met een buurtonderzoek en een technisch on derzoek begonnen. Het resultaat daar van was gisteravond volgens de Rijks politie nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT-SLUISKIL Met omzwachteld hoofd ligt de 40- jarige bar- en pensionhouder Joop J. uit Sas van Gent in het Sluiskilse ziekenhuis. Tijdens een hevige vechtpartij in zijn zaak ,,'t Cen trum" aan de Ooststraat liep hij ernstige steekwonden op. Voor de heer J. staat het als een paal boven water vast dat hij meer dere malen met een mes is gesto ken. „Ik werd door iemand in een (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD De ingebruikname van de Volkerak- dam gisteren in Willemstad was een gebeurtenis van te genstellingen. Enerzijds was er de vreugde, omdat Willemstad en daarmee de hele Brabantse westhoek nit hun eeuwenlange isolement zijn verlost. Anderzijds het feit, dat de nieuwe brug een on derdeel vormt van de Noord-Zuidverbinding, die nog lang niet gereed is en in en rond Willemstad met name in de weekends waarschijnlijk zal leiden tot chaos. Het contrast klonk zeer duidelijk door in de toespraak van ir. C. Rietveldt hoofd van het Rijn Scheldebureau dat het nooit in de bedoeling heeft ge legen, dat de brug op zo'n betrekke lijk korte termijn geopend zou wor den. „Willemstad zal," aldus de heer Rietveldt. „overlast krijgen. Laten we hopen, dat het daarbij zal blijven en van rijkswaterstaat, die benadrukte, dat er geen erger dingen zullen ge beuren". Van de andere kant noemde de heer Rietveldt het voor de streek een gebeurtenis, die een nieuwe aanzet betekent voor belangrijke ontwikke- een voortdurende verkeers- lingen in West-Brabant. „Het is lo gisch, dat de gemeente Willemstad er op heeft aangedrongen, dat de dam zo spoedig mogelijk open zou gaan," aldus de heer Rietveldt. Eerder op de middag had de heer Rietveldt de dam offjeieel in ge bruik gesteld door samen met twee kinderen de 11-jarige Gerda Wie- gant en de evenoude Adrie Bons knoppen in te drukken, waardoor de bomen bij de sluizen geopend werden. Afgevaardigden van de drie nieu we buurgemeenten Willemstad, Oost- Flakkee en Numansdorp begaven zich hierop naar het midden van de brug, waar men elkaar langdurig de hand schudde. Het grote gezelschap ging vervolgens naar 't Arsenaal aan de Willemstadse haven, waar een offi ciële ontvangst volgde. Burgemeester J. Reinders van Wil lemstad zette uiteen, wat de motie ven zijn geweest om te pleiten voor vervroegde openstelling. „Een van de grootste problemen was," aldus de heer Reinders, „dat met name de laat ste maanden zeer velen clandestien gebruik maakten van de dam. De po- iitiebezetting was er niet op bere kend om constant een oogje in het zeil te houden, speciale maatregelen veranderden niets en zelfs boetes, die opliepen tot 60 gulden hadden geen effect". „Het werd op de dam vrijwel een onhoudbare situatie". Een ander belangrijk motief was uiteraard het isolement, waarin Wil lemstad altijd heeft verkeerd. Slechte verbindingen met het achterland, vrijwel geen openbaar vervoer en onderwijsvoorzieningen op grote af stand. „Nu kan men zich in Willem stad gaan oriënteren op Rotterdam en omgeving", aldus de heer Reinders. „De nieuwe verbinding maakt het mogelijk om daar snel te zijn. Voor winkelende mensen, voor scholieren en voor pendelaars betekent deze brug een uitkomst. Voorts noemde de burgemeester de nieuwe industrieën in de Dintelmond, die nu een prachtige woon- en werk- verblniding met de randstad hebben. Dit echter wel met de beperking, dat vrachtwagens nog geen gebruik mogen maken van de brug, omdat de weg voorlopig wordt aangemerkt als B-weg. De heer Reinders pleitte voorts voor het totstandkomen van een nieuw Delta-gewest. Een gewest met een bestuursorgaan, dat volgens }iem zou kunnen functioneren als „De Smitse van Europa". Volgens hem is het een vanzelfsprekendheid, dat een dergelijk nieuw gewest in de toekomst gecreëerd wordt. Burge meester W. van der Horst van Oost- Flakkee sprak tijdens de bijeenkomst gisteren in het Arsenaal van een ge beurtenis, waar slechts een beschei den vreugde op zijn plaats.- Bittere kritiek had hij voor de instanties, die „er voor zorgden, dat er ook voor de ze nieuwe brug tolgeld wordt gehe ven". houdgreep gehouden, hij omknelde mijn hoofd met zijn arm, en een ander stak keer op keer met een mes in mijn hoofd en nek. Ik kon niets doen. Het was verschrikke lijk". Mevrouw J. Sdbat de materiële schade, die in het café is aangericht, op f 1500,- tot f 2000,- gulden. „Er zijn zeker zestig flessen drank stuk gegooid. Alle drinkglazen zijn stuk en verder zijn diverse stoelen en barkrukken en een tafel bescha digd". De politie heeft twee vechtersba zen, de 30-jarige A. van W. en de 25-jarige J. van E., afkomstig uit het nabij Sas van Gent staande woon wagenkamp, als verdachten aange houden. Een derde medeplichtige, de 19-jarige P. van E., is nog voort vluchtig. Hij wordt ervan verdacht de messteken te hebben toegebracht. Volgens de heer J. had het drietal al de hele avond de bezoekers van het café lastiggevallen en uitge daagd. Nadat de ruziemakers buiten het café waren gezet keerden zij kort daarop terug en ontstond er eein algemene kloppartij, waarbij bar krukken, flessen en stoelen als wa pens werden gehanteerd. Toen de gewaarschuwde politie met vier man op het strijdtoneel aankwam, had den de drie genoemde vechtersbazen al een goed heenkomen gezocht. Dokter E. du Puij verleende de hevig bloedende caféhouder de eer ste hulp. (Van onze correspondente) WESTKAPELLE De VVV Westkapelle hield op het hadstrand te Westkapelle een reliëfwedstrijd. Hiervoor bestond een grote belang stelling. De jury, bestaande uit drie Duitse echtparen, stond voor de moeilijke taak uit de gemaakte figuren de mooiste uit te zoeken. Na afloop van de wedstrijd reikte de heer Hui- bregtse namens de VVV aan «He groepen een prijs uit. V

de Stem | 1970 | | pagina 3