SITU A TIE SCHERPT ZICH TOE Illegale verkoop op markt Hulst gaat onverdroten door Maatregelen bepleit tegen fusies kranten EXPOSITIE IN BURGERZAAL DE EERSTEN ZULLEN DE LAATSTEN ZIJN RIJKSWJ VISSER Rui Fusie Dru Etna-groep EXPO AXEL '70 Activiteiten harmonie Sint-Jansteen V olie vbaltoernooi in Axel KNVB zoekt weg uit impasse de motor af terwijl u wacht" HUISHOUDBEURS EDITIE VOOR ZEELAND RAYONKANTOREN REDACTIE ZEELAND: EXPLOITATIE ADV- ACTIE Weer aan DE STEAA VAN DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 (ADVERTENTIE) v. 29 augustus t.m- 5 september (Van een onzer verslaggevers) ST.-JANSTEEN De r.-k. har monte St.-Jan zal de komende maanden weer aan verschillende muzikale evenementen mee gaan werken. Dit is op de bestuursverga dering besloten. Nu de vakantieperiode achter de rug is zijn de repetities hervat en is er gelegenheid voor extra-activitei ten. Aan het vijfentwintigjarige be staan van het korps, volgend jaar, zal eveneens de nodige aandacht worden besteed, zo heeft het he- stuur meegedeeld. Na de oorlog werd het gezelschap door enkele oud-getrouwen weer nieuw leven ingeblazen. Op 26 mei van 1946 werd het korps opnieuw opgericht en sinds die tijd heeft men behalve in Nederland grote be kendheid gekregen in Frankrijk en België. Ook voor de komende maan den heeft men weer een aantal uit stapjes in het vooruitzicht. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In het kader van de herdenking van de bevrijding van Axel zet de toernooicommissie van de christelijke sportvereniging „Voorwaarts" van Axel op 19 sep tember aanstaande een volleybal toernooi op touw. Aan het evenement, diat om 9.00 uur begint, wordt deelgenomen door de sterkste volleybalverenigingen van Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid- Beveland. Het evenement wordt ge houden in de gymnastieklokalen van de Prinses Marijkeschool en de la gere technische school. OiORM» VOOR ZUIDWEST NIUSRURD ABONNEMENTSPRIJS 16,— per kwartaal binnen verspreidingsgebied (excl. 30 ot. incassokosten); 5,55 per maand (incl. 9 ct. incassokos ten). Buiten verspreidingsge bied 23,— per kwartaal. Overige prijzen op aanvraag. TERN EU ZEN. Nteuwstraat 9 TeL 01150-7920 HULST: Steenstraat 14, Tel. 01140-3751 (3 lijnen) GOES: Klokstraat 1, TeL 01100-8030 (3 lijnen) KLACHTEN OVER BEZORGING: Na kantooruren: teL. 01140-3751 en teL 01158-1940 (Z.-Vlaanderen) Bureau: Kromme Weele 4, Middelburg. Tel. 7764. Postbus 116. A. F. Koopman Chef Zeeland Tel. privé 7438 (01180) Redacteur Goes M. Kersten, tel. 01100-6584 Coördinerend redacteur Zeeu wscb- Vlaanderen G. van Berkek (01150-4886) Redacteur O.Z.-Vlaanderen: A. Verlind (01140-3447) Redacteur Kanaalzone en Terneuzen: A Schel] (01150-4865) Sportredactie Zeeland: R. van Deursen (01155-1367) Fotojournalist Zeeland: Car de Boer (01155-2237) Inspecteur Zeeland: L. K. M. de Jong (01130-4281) Hulst en O.Z.-Vlaanderen: Th. de Bakker (01150-2601) Oostburg en W.-Z.-Vlaanderen: M. Bogere (01170-2893) Kanaalzone en Terneuzen: J. Schieman, Axel (01155-1224) Walcheren en Zuid-Beveland: C. Menu (01100-4318). (Van een onzer verslaggevers) HULST De Rijkspolitie van Hulst is er nog niet in geslaagd een eind te maken aan de praktijken van illegaal opererende handelslui op de markt van Hulst. Afgelopen weekend is er in het centrum van de stad een verscherpte controle geweest. Evenwel zonder merkbaar resultaat: tot nog toe heeft de politie slechts enkele keren kunnen ingrijpen. De waarschuwingen tegen de illegale verkoop, die via luid sprekers over de Hulster markt klinken blijken ook al een averechts effect te hebben: dit gemeentelijk wapen wordt door de kooplieden in kwestie zelfs als verkoopargument gebruikt. „Meneer", vertelde een van de betrokken handelslieden zondag middag op een doorregende Hul ster markt, „laat ze ons een ver gunning geven dan zijn we ten minste van dat eeuwige gelazer af. Wat heeft het nou voor zin om het ten verkoop aanbieden van horloges in het centrum van de stad te verbieden". Volgens de handelslui voornamelijk woon wagenbewoners zou er al en kele malen sprake zijn geweest van moeilijkheden met de Rijks politie, waarbij het nog net niet tot een handgemeen kwam. Er valt onder verschillende van de woonwagenbewoners een toene mende vijandelijke houding te be speuren jegens de dienaren van Hermandad. „We willen geen bonje", aldus een van de illegale verkopers. „Wat heb ben we daar nou aan. We zijn hier met in totaal vierendertig man. Denkt u, dat een agent daar iets tegen kan uitrichten' Als het moet, meneer, dan zetten we hier op de markt desnoods al onze woonwagens neer. Wat denkt u dat de gemeente dan nog kan doen? Echt, geloof me: we willen geen troubles. Alleen een centje verdienen en daar willen we niet bij gedwarsboomd worden". De gemeente Hulst wil onderhand wel af van de illegale verkoopprak tijken, die men als hinderlijk be schouwt voor alle bezoekers van het stadje. Telkens als op de markt een auto arriveert, wordt de bestuurder aangesproken door een van de woonwagenbewoners. Ze gedragen zich over het algemeen correct, blij ven meestal vrij lang aandringen, maar worden niet kwaad als ze nul op rekest krijgen. De gemeente Hulst dacht, enkele weken geleden in haar strijd tegen de illegale ver kooppraktijken in de „ingeblikte' waarschuwingen een goed wapen te hebben gevonden. Achteraf blijkt het tegendeel waar. De tekst van de waarschuwing, die met de regelmaat van vijftien minuten wordt uitgezonden, is als volgt: „De burgemeester moet helaas waarschuwen tegen de praktijken van illegaal opererende kooplieden, die horloges en sieraden van min derwaardige kwaliteit te koop aan bieden. Laat u niet overreden". De kooplui zelf lachen om die waar schuwing: ze hebben er allang weer tets op gevonden. „We gebruiken die waarschuwing gewoon in ons eigen voordeel", gaf een van hen als commentaar. „Voor ons levert het een nieuw smoesje op: de angst van de burgervader voor ons levert een nieuw smoesje op. We vertellen de mensen, dat de burgemeester bang is voor concurrentie voor de geves tigde juwelierszaken". Het gaat er ln als koek. Dagelijks worden nog steeds tientallen „gouden" horloges van de hand gedaan voor prijzen van vijfentwintig gulden en minder. „We krijgen zelden wat we vragen", zegt eein van de verkopers. Maar daar wordt dan ook bij voorbaat rekening mee gehouden. „Welke ga rantie u hebt, dat de horloges wer kelijk van goede kwaliteit zijn? Als hier iemand terugkomt met een uur werkje, dat stuk is, krijgt hij me teen een nieuw. Daar maken we toch zeker geen probleem van". Al wil men dat niet direct toege ven: er worden op de markt van Hulst goede zaken gedaan. Vooral met redelijk weer, als de auto's met dagjesbezoekers af en aan rijden. Onder de „cliënten" zijn vooral veel Belgen, maar ook de autochtone Zeeuwsch-Vlaming wil zich wel la- ten overreden voor vijfentwintig gulden en minder. Alleen de politie krijgt bij de woonwagenbewoners geen voet aan de grond. De patrouil les weten wie de kooplieden zijn en wat ze doen, maar men kan ze alleen iéts „maken" als ze op heter daad worden betrapt. DEN HAAG (ANP) De Neder landse Vereniging van Journalisten heeft op verzoek van de vaste com missie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk uit de Twee de Kamer een nota opgesteld die handelt over de concentratie-tenden sen in de pers. Deze nota is bedoeld als een aan vulling op het rapport van een inter departementale commissie over de concentraties in de pers, die naar de mening der NVJ onvoldoende het journalistieke en culturele aspect van de concentratie behandelde. De NVJ, doelend op de derving van advertentie-inkomsten door de bladen als gevolg van de televisie reclame, bepleit maatregelen om de positie van bedreigde uitgeverijbe drijven te versterken opdat een ge differentieerde pers blijft gehand haafd. Deze maatregelen zouden kun nen zijn: het verlenen van faciliteiten op fiscaal enamdere gebieden, het betrekken van de pers bij de exploi tatie van nationale en regionale te levisie- en radioreclame, bijvoorbeeld bij de werving van de reclames, in stelling van een bedrijfsfonds voor de pers en het bevorderen van de totstandkoming van grote grafische produktie-eenheden, waarbij ver scheidene bladen kunnen worden ge drukt. Door de ontkoppeling van het uit geversbedrijf en het technische be drijf is het mogelijk louter technische bedrijven te concentreren. Het voort bestaan van de uitgeverij-bedrijven behoeft dan niet in gevaar te komen. Er zou een wettelijk orgaan in het leven geroepen dienen te worden dat dte herstructurering van het persbe drijf ten doel heeft. De taak van de ze instelling zou moeten zijn het toe zicht houden op de fusies, juist van het geestelijk belang van het pro- dukt uit. De NVJ doet in haar nota de inter departementale commissie het voor stel om in de nieuwe wet voorziening perswezen een bepaling op te nemen die voorschrijft dat de zelfstandig heid van de redactie in het kranten- bedrijf woirdt vastgesteld in een sta tuut, waarin de verhouding tussen (hoofd)redactie en directie wordt ge regeld. Aangezien de totstandkoming van de nieuwe wet voorziening perswezen nog geruime tijd op zich zal laten wachten, zouden beginselen van het blad en de bevoegdheid van de (hoofd)redactie bij een afzonderlijke wet dienen te worden geregeld. De (Vervolg van pag 1) De grote DRU-ibelamigen in de sfeer van verwarmfflgsAnetallaties in 1968 gestalte gekregen door de op richting van een aparte n.v. de In ternationale VerwarrnAnjgscompagnie lagen meer in de lijn van het pro- duktiesehema van Etn-a-Daaldlerop. De Koninklijke Ijzergieterijen en emailleerfabrieken „De Etna N.V." wend opgericht in 1865. De ontdek king van aardgas had ie de laatste jaren bij dit bedrijf een enorme om- schakeling tot gevolg. Van de ko len en oiiekachels werd overgestapt prodmktie van gasverwar- ïfomuizen en oen- cetels. Bij de Etoa 900 mensen werkzaam. J. Daiaildeop en Zonen, Ko- metaalwanenfabrietoen te sinds 1880 en fabriceert ie verwairmiingsradiaitonen. ie boilers en elektrische slijke apparatuur, zoals elek- panmen en koffiezetappara- tuur. Bovendien bezit het bedrijf vooral in het buitenland een groot afzetgebied voor siertènartikielen. In 1969 waren bü Da-alderop 1200 men sen werkzaam. De Koninklijke fabrieken Diapen- broek en Reigers n.v. te Uïft over treft de beide andere fusiepartnens verre in leeftijd. Het bedrijf dateert van 1753. De DRU staat ten onrechte uitslui tend bekend als fabriek van braad pannen. De produilatae van badkuipen en poitterieacüvitediten werd al eer der afgestoten. Naast de fabrik-age van pannen richtte zich de proidiulktie bij de DRU vooral op de gaisverwairmdnjgaappara- ten. Tot het DRU-ooncemn behoren de N.V. Kappers te Winiterwijk, DRU, s.a. te Brussel en in 1968 werden die DRU-belangen in de verwiarrninigg- en installatie sfeer gebundeld in de hierboven al vermeide N.V. I.V.C., die de volledige installatie van cen trale verwarming, air-conditioning en brandbeveiliging voor haar reke ning neemt. In deze lijn paste won derwel de Bredase apparatenfaibriek Saiv-al, die op het gebied van brand beveiliging al zekere relaties niet de DRU onderhield. In november 1969 werd Sawei als dochteronderneming in het DRU-concern opgenomen. Sinds 1970 behoort daartoe ook het Haagse imigenieumsbureau W. G. Scheeres. Het DRU-concern, dloor het Finan cieel Dagblad in 1969 uitgeroepen tat een van de drie Nederlandse bedrij ven met die snelst groeiende winst (in 1969 bijna 70 pet) telidie op 1 april j.L 2040 personeelsleden. Het heeft een geplaatst aandelenkapitaal van 6,2 miljoen gulden, terwijl de reser ves worden begroot op ruim 8 mil joen gulden. Vorig jaar boekte het bedrijf een omzet van 78 miljoen gul- dien. In het verslag over het 216e boekjaar deelde de directie mee dat in het eerste kwartaal vain 1970 de gefactureerde omzet van de hele DRU-groep ruim 20 miljoen gulden bedroeg, of vijf miljoen gulden meer dian in diezelfde periode 1969. De totstandkoming van Efcna-Daal- derop is in 1969 niet zonder strubbe lingen verlopen. De voornaamste tegensitamideirs wa ren leden van die familie Klep, die een groot dieel van de aandelen in handen had. Oud-diirecteur Jaap Klep verzette zich fel tegen de fusie met het Tidlse bedrijf, omdat hij van me ning was de financiële stand van za ken bij Daaiklerop mooier was voorge steld d-an zij in werkelijkheid was. De Etna-DaaMlerap Holding hoek te in 1969 een omzet van f 86,3 mil joen, heeft een geplaatst aandelenka pitaal van ruim veertien miljoen gul den, het bedrijfsresultaat bedroeg in dat jaar f 9,2 miljoen, die netto-winst na fusde- en holdingskosten f 1,1 mil joen en er werd over dat jaar 4,4 procent dividend uitgekeerd. De directies van beide bedrijven heb ben de verwaohitninig uitgesproken dait de resultaten over dit jaar tenminste diie van 1969 zullen evenaren. Het ligt in die bedoeling voor het sluiten van die aanmeldingstermijn buitengewo ne algemene vergaderingen van aan- dieeilhouidiems van beide vennootschap pen bijeen te roepen. De omruiling geschiedt in de ver houding een tegen een, d.wz. voor f 500 nam. DRU zal f 500,- nam. Eltma Daaldierap Holding, ten volle delend in de resultaten 1970, wanden gege ven. Bovendien anltvamigt elke aan deelhouder DRU voor elk aandeel DRU f 500,- nam. f 150Q,- converteer bare 8,25 pet obligaties rentedragend vanaf 1 januari 1970, zodanig conver teerbaar dat zeven obligaties f 100,- tot ednid 1975 recht -geven op tien aandelen van nam. f 20,- Etna Baalderop Holding. Daarna zal lossing plaatsvinden in tien jaarlijkse termijnen. jïvri-.i: (Van een onzer HULST In het stadhuis van Hulst wordt tot en met 6 septem ber een expositie gehouden van edelsmeedwerk, poppen en hout sneden van een groepje kunste naars uit Den Haag, Hilversum en Bloemendaal. De tentoonstel ling is zondag ingericht in de bur gerzaal van het stadhuis en tot 6 september dagelijks te bezichti gen. Het is de tweede keer dat deze groep kunstenaars, bestaande uit Corry Borst en Karei Niehorster, afkomstig uit Bloemendaal en Hilversum en Aimée Crince le Roy en Wim Freyhoven, beiden uit Den Haag, in Hulst wordt ge houden. Vorig jaar bestond voor de ex positie in het begin van het jaar van de zijde van het publiek een grote belangstelling. Op de ten toonstelling van dit jaar zijn uiteraard op een enkele uitzonde ring na tal van nieuwe creaties te bewonderen. Het edelsmeed werk is van Corry Borst en Ka- rel Niehorster. Aimée Crince le Roy maakte de houtsneden en de poppen zijn van Wim Fraeyhoven. l'-.fi-Hy.sïi is,? |i' i'i I vl (Van een onzer verslagge: BRESKENS De harten de Breskense vissers zal volj mededeling van Rijkswaters rectie Zeeland binnen afzien! in vervulling gaan. Het al j: staande gebrek aan ruimte" Breskense vissershaven zal een oplossing komen. Welke oplossing dat zal zij 'nog niet definitief vast, ir Breskens rekent men er op zeil- en motorjachten die op blik in de vissershaven af; liggen een plaats krijgen in ei we jachthaven die aangele worden op de plaats waar zwembad ligt. Bij de campir bad" is een nieuw zwembad jecteerd. Rijkswaterstaat heeft de tot verruiming van de vissers modatie in Breskens in een bi Zevibel, de vereniging van Z visserij belangen in het voon (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het bestuur van de K.N.VB. zal op zeer korte termijn de mogelijkheden onderzoeken om uit de impasse te geraken, die na het afbreken van de onderhandelingen tussen KN.V.B. en N.O.S. is ontstaan over de vergoeding van de televisie- uitzendingen op de zondagavonden. Dat werd meegedeeld na een ver gadering, die het K.N.V.B.-bestuur gisteravond in Den Haag heeft ge houden. Deze verklaring kan inhouden, dat de K.N.V.B. een wat tegemoetkomen der houding tegenover de N.O.S. wil gaan inhouden. (Van een onzer verslaggevers) De eersten zullen de laatsten zijn Dat zou wel eens op kunnen gaan voor Nummer Een, een groepje hui zen onder de rook van Breskens. Voor de herindeling van Zeeuwsch- Vlaanderen ging de bevolking over naar de gemeente Oostburg. Voor heen behoorden zij tot Hoofdplaat. Bjj het vervangen van de bordjes is Numer Een kennelijk op de laatste plaats gekomen, want volgens het gemeentebord ressorteert het nog steeds onder Hoofdplaat. Bijna dlertig jaar historie lag ■gisteravond tussen het begin en hel einde van „Achter het nieuws". Ah een der vele duizenden gevangen81 der Japanners Jappen zouden vroeger geschreven hebben ia jaren veertig, vertelde mevrouw i'- Brücker over haar ervaringen if verschillende kampen. Zij deed bij haar primitieve maar ook won derlijk expressieve tekeningen, dis zij tijdens haar verblijf in die kam pen clandestien maakte, en waarvan we ons kunnen voorstellen dat de® voor haar van onschatbare waarde zijn. Via professor Rölinig („Het is juif' dat Hirohito niet als oorlogsmisdad1' ger terecht heeft gestaan"), de uit' roeping van de Indonesische Rep"' bliek, de wanhopige Exodus d® 300.000 Indische Nederlanders en h8 probleem der Zuid-Molukken, he' landde Achter het Nieuws in -f' Haag, waar enkele dagen geleden de capitulatie van Japan herdacht werd door die duizenden voor wie Ned®' landsch-Indië eens het niet zo kil® vaderland was en waarnaar kon je duidelijk merken tijdens lcele interviews velen van hen, valkomen begrijpelijke redenen, dagelijks terugverlangen. N.R- DE PRESIDENT van Kongo, W»s' bi, heeft in Brazzaville meegede^ dat een komplot is ontdekt. Tege# 'e samenzweerders zijn maatregelen f nomen. „Ik heb met voldoening ken noïnen van deze mededelin; Rijkswaterstaat. Het ziet er n dat de Breskense vissers na weer de dringend nodige a ruimte terug zullen krijgen, we echter afwachten wat R: terstaat onder binnen afzienb: verstaat. In ieder geval zal b niet betekenen, dat er al dit ja van komt", aldus de pas bei voorzitter van de Breskense r vereniging „Ons Belang", oud- meester J. A. Eekhout. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Leden ei dewerkers van de verenigin; lieuhygiëne Zeeland zullen zer dagen beginnen met een tegen het zogenaamde inveij vaar. Hiermee wordt bedoeld verzadiging van de lucht ln straten en op plaatsen waatj autoverkeer lange tijd met de motoren staat te wachten, schadelijke uitlaatgassen. Voor: dagen met weinig wind en vrij temperatuur is het gevaar voo versie niet denkbeeldig. De Vereniging Milieuhygiëne land heeft uit eigen middelen ei duizenden pamfletten laten ver digen, die op humoristische laten zien wat de vereniging v| automobilisten verwacht: het ten van de motoren op ber wachtplaatsen voor het verkeer ze plaatsen zijn: de opstelstrokej de kanaalbruggen in Middel Vlissingen en Oost-Souburg, pamfletten zullen op deze pla aan wachtende automobilisten den uitgereikt. Op enkele grote keerplaatsen in de Zeeuwse h' stad zullen de pamfletten tusse ruitewissers worden gestoken, vereniging wil met haar actie overvloede aantonen, dat haar yen niet alleen tegen vervuil industrieën geridhit is, maair diat zorg ook de uitlaatpijpen van mi voertuigen geldt. De vereni heeft voor haar actie toestemi van de politie te Vlissingen en delburg gekregen. Vooruitzichtei W* voor woensda donderdag op jMsteld door het J JkJiÏ tóf♦M. Zonnige perio IpLplMi later kans op regen en tem peraturen in het algemeen onder waal. Weersvooruitzichten iin cijfers genj deld over Nederland. Voot woensdag: AairutaJ uren zon: 4 tot 11 A™, temp.: 1 tot 5 graden onder Waal. temp.: 0 tot 4 graden orader i Waal. ^ans op een droge periode van n stens 12 uur: 90 procent. - op een geheel diroog etaiaa Proeent. v°Or donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. ter jtat 4 graden onder normaal. N I®fP" van ongeveer normaal to ®™en onder normaal. Kans op ÏÏ"°ge periode van minstens 12 t Procent. Kaïns op een geheel dr 40 procent. depressie boven de Noorc 1 vandaag het strandweer Wel neemt de wind HJMht af en komen er iets meer r*™®gén. Toch nog een buienk. hoél bij ongeveer 16 a 17 ygd. leewater 18 graden, ve^ri ITZICHTEN: Na vandaag 616 stabilisatie met woens* Weer zon en wat aangenamer

de Stem | 1970 | | pagina 2