Ju kader plan-Rogers „Nieuw Links worclt doodgraver PvdA VS bereid ABM op te doeken Ulbricht staat toenadering Oost en West-Europa in de weg ZENUWGAS NAAR STO RTPLAATS Nieuw hard optreden tegen liberalen in Tsjechoslowakije Kamervragen over ongelukken in Drempt °or op 't Centrumbank [NIEUWE GROEP iCONSERVATIEVEN: jEIGEN BISSCHOP In Apeldoorn vliegtuigbom gevonden ARCHU en KVP werken aan actieprogram overgelopen tolk van gomoelka [hamburg <ap> de Oos- Redevoering BOMAANSLAG IN OMAHA: DODE Rem op reclame- uitgaven bij verkiezingen Weer arrestaties Commentator Kennedy overwoog moord op Castro e^eiu ërw MAN STAK HOND DOOD oïondj efnSSe natuurzuivere pepermunt tl DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 V.S. GESPREK M.-OOSTEN SNEL BEGINNEN (Vervolg van pagina 1) I De overgenomen bedrijven zullen Lorden ondergebracht in de G.B.S. Belleermij. De aandelen van deze I maatschappij zullen „voorlopig niet" on de beurs worden gebracht. Het dement „onroerend" goed blijft in de Ijeheermaatschappij. Belangrijk, zo lliet mr. Van der Oever weten. Het lift in de bedoeling te zijner tijd wat Leer scheiding te brengen in ener- ïijds de handelsactiviteiten eii ander- Ljdsde onroerend goed-zaken. Uit de verklaringen van mr. Van jer Oever is niet duidelijk geworden, lof zich in de Centrumbank een I machtsstrijd heeft afgespeeld tussen item en de heer De Ruiter. Er zou Leen enkel conflict zijn over de toe- Ikomstige positie van de heer De Rui- ler. Wel is het de bedoeling dat ge- jprobeerd wordt de naam De Ruiter ■wat uit de publiciteit te houden, ver klaarde mr. Van der Oever. Dat noem- Ide hij een zaak van „verstandig koop- Imanschap". Het zou aanvankelijk wel |in de bedoeling hebben gelegen dat "i heer De Ruiter zich zou „terug trekken", maar door de feitelijke ont- |irückeling sinds de nacht van zondag maandag is die mededeling „ach terhaald". Ik realiseer me overigens Iwel dat ig er niet in zal slagen mis- |wel dat ik er niet in zal slagen mis- Van der Oever. Hjj moest erkennen dat de bedrij- Jven van Bischoff en het Lingeriehuis Izich niet hadden gehouden aan de |door de S.E.R. vastgestelde fusiecode. De voorzitter van de christelijke Ibedrijfsbond HTV, de heer P. de Wit, heeft in een reactie voor de actuali teitenrubriek „Dingen van de dag" jd, dat hij helemaal niet gerust is lover het overleg dat volgens de heer Fan der Oever gaande is geweest tus sen de Centrumbank en de vakorga nisaties. Over de klacht die de vakbond (en) bij de SER hebben ingediend, zei de |heer De Wit. dat het de eerste keer s dat de S.E.R. zich over fusies zal moeten uitspreken, sinds de zoge naamde fusiecode is vastgesteld. ,Ik ben bang dat de uitspraak wei- zal kunnen redden wat betreft de Ibedrijven die inmiddels zijn overge komen, maar we hopen alleen dat de uitspraak van de S.E.R., als die komt, «duidelijk zal zijn dat we geen her haling krijgen van wat er tot dusverre ■gebeurd is", aldus de vakbondsleider. HEERLEN (KNP) De confron tatie beweging weigert haar mede werking aan de plannen van de pas opgerichte St.-Willibrord stichting te komen tot een inter-diocees en |<ra eigen bisschop voor conservatie- ha katholieken. Ook wil zij niet mee- [werken aan de „inter-parochies". De heer J. Bongaarts, redacteur het maandblad Confrontatie is mening dat de Willibrord stich- t wet haar eisen te ver gaat. De ■oprichting van zogenaamde inter- Iwochies op eigen initiatief is tegen kerkelijk recht. D.'. komt aan de bisschoppen toe. Deken Joosten van de Limburgse [«stergroep Waarheid en Leven, t mee, dat zijn groep tot dusver enkel gesprek gehad heeft met ot. Willibrord stichting. (Niet te iJfOTen met de Willibrord vereni- S'de officiële bisschoppelijke in flatie voor oecumene, red.) (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren aangedron gen op een zo snel mogelijk begin van de indirecte vredesbesprekin gen tussen Israël, Egypte en Jordanië over een beëindiging van de crisis in het Midden-Oosten. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Verenigde Staten zijn bereid hun hele anti- raket-raket veiligheidssysteem (A.B. M.) over boord te gooien ais de Rus sen er mee instemmen hun eigen ABM-systeem op te ruimen en op houden met de ontwikkeling van hun reusachtige strategische SS-9S raket ten. Dit hebben Amerikaanse regerings functionarissen bevestigd. De Ame rikanen hebben dit de Russen aan geboden bij de besprekingen over de beperking van strategische wapens (SALT) in Wenen. Het aanbod wordt nu door Moskou bestudeerd. Daar schijnt men net zo verdeeld te zijn tussen voor- en tegenstanders van het ABM-systeem als in Washington. APELDOORN (ANP) Tijdens het graven van een sloot nabij de Vosseweg in Apeldoorn, is een 250 kg zware vliegtuigbom van Engelse ma kelij gevonden. De bom is waarschijn lijk afkomstig uit een in de omgeving neergestorte Spitfire. Tijdens de graafwerkzaamheden kwam het ge vaarlijke projectiel terecht in een grijper. Men heeft onmiddellijk de mijn- opruimingsdienst gewaarschuwd, die de bom heeft gedemonteerd. Omdat een en ander veel gevaar voor de omgeving opleverde, is het treinver keer tussen Deventer en Apeldoorn omgeleid over Zutfen, terwijl voorts een aantal woningen in de omgeving is ontruimd. Om half 8 was het trein verkeer weer normaal. EEN KRACHTIGE bomontploffing heeft zich voorgedaan in een gebouw van de rekruteringsdienst van het le ger in de Amerikaanse stad Min neapolis. Tegelijkertijd verschoof het State Department opnieuw 't bekendmaken van de uitslag van zijn onderzoek naar de Israëlische beschuldigingen, volgens welke Egypte luchtdoelra ketten dichter naar het Suezkanaal plaatst sedert de wapenstilstand van kracht werd. Amerikaanse functionarissen zeiden verrast te zijn door de scherpe op merkingen die Israels minister van buitenlandse zaken Abba Eban had gemaakt over het Amerikaanse onder zoek. Zij zeiden dat de Verenigde Sta ten Israels integriteit, nauwkeurig heid of ernst niet in het geding wil len brengen, maar geen oordeel wil len veilen alvorens alle bewijsmate riaal scrupuleus is geanalyseerd. Eban heeft gistermiddag op een persconferentie in Jeruzalem namelijk gezegd, dat hij het vreemd vond dat de verklaringen van Israël in twijfel worden getrokken, terwijl de schul dige niet gelaakt wordt. Eban zei ver der dat Egypte liet bestand opnieuw heeft geschonden. Waarnemers menen dat er sprake is van een duidelijke vertrouwens crisis in de Amerikaans-Israëlische betrekkingen en dat Israëls geloof in de Amerikaanse belofte, dat het b-e stand de Israëlische militaire veilig heid niet in gevaar zou brengen, is ondermijnd. Volgens Egyptische diplomatieke kringen heeft dr. Al-Zayyat Egyptes ambassadeur bij de Verenigde Naties en delegatieleider voor de onderhan delingen met Israël, gisteren in zijn eerste onderhoud met VN-bemidde- laar Gunnar Jarring de Israëlische beschuldigingen tegengesproken, al dus Egyptische diplomatieke kringen. DEN HAAG (ANP) De ARP, CHU en de KVP hebben een stuur groep ingesteld die tot taak lieeft, een ontwerp te vervaardigen voor een gezamenlijk urgentieprogram van deze drie partijen voor de pe riode 1971-1975. In deze stuurgroep hebben onder anderen zitting: mr. B. W. Biesheuvel dr. A. Veerman (AR), prof. dr. J. W. van Hulst, drs. B. J. Udink (CHU), drs. W. K. N. Schmelzer en dr. G. H. Veringa (KVP). RELLEN ZIJN in de binnenstad van Enschede ontstaan tijdens het week end. De politie heeft 15 jongelui ge arresteerd. Een hoofdagent liep hier bij een gebroken sleutelbeen op, ter wijl een agent en een inspecteur met stenen werden bekogeld. 5? HILVERSUM (ANP) „Nieuw links wordt de doodgraver van de Partij van de Arbeid". Dat is de mening van prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, eer- ste-kamerlid van de KVP en mede-samensteller van het ontwerpkernpro- gramma KVP. Hij zei dit in Echo, de actualiteitenrubriek van de KRO-radio. Hij voegde eraan toe, deze ontwikkeling te betreuren, omdat Nederland naar zijn oordeel een constructieve P.v.d.A. nodig heeft. „Er is in d"e komende jaren veel te doen. Ik denk aan hervormingen op maatschappelijk en staatkundig gebièd en in het onderwijs en daarvoor heb ben wij een constructieve P.v.d.A. hard nodig. Maar als de ontwikkeling zo doorgaat blijft de P.v.d.A. buiten spel en het is duidelijk gebleken, dat oppo sitie niet betaalt. Je moet in de regering zitten en invloed op het beleid kun nen uitoefenen". Arwin Weit, die de per- nüjke tolk geweest zou zijn L" He Poolse partijleider Go- Ij ,a' is van oordeel dat de V[ leider Walter Ul- lllnl vo°rnaamste struikel- v°rmt dat een verbetering tal/trekkingen tussen Oost- est-Europa in de weg staat. gisteren te lezen in Der (C 'n dr'e gedeelten uit rit h Ilu,)1'ceer' van een boek dat rain» 4 geschreven over zijn er- J> b, Warschau. [tel J™jj het verhaal in Der Spie- t verleden jaar van de *~~ainig toestemming hebben l^naar Israël te mogen emi- Een Deense krant meldde zondag dat Weit naar West-Duits- land was uitgeweken. In zijn boek meldt Weit dat de persoonlijke en politieke vijandig heid die tussen Ulbrichit en Gomoel ka bestaat, was veroorzaakt door een redevoering die de Pooi in ok tober 1965 hield, kout nadat hij aan de mochit was gekomen. In die toe spraak had Gomoelka andere com- muinistenileidlers aangevallen die Stailiins „persoonlijkheidscultus" noemde toen Ulbricht niet met na me, „maar het was iedereen die de rade las duidelijk dat hij Walter Ulbricht bedoelde", aldus Weit. Ulbricht, aldus de tolk, had al jaren de handel tussen Polen en West-Berlijn belemmerd om daar mee Warschau te dwingen een an dere houding jegens die geïsoleer de stad aan te nemen. Toen Go moelka belangstelling had getoond een vooraanstaande Westduitse so ciaal-democraat, Herbert Wehner, in 1956 te ontvangen, had Ulbricht dit onmiddellijk weten te voorko men. Ulbricht zou bij die gelegen heid tot Gomoelka hebben gezegd: „Voor de betrekkingen met West- Duitsland zijn wij allen verant woordelijk. Geen socialistische staat kan zo zijn wij allen verantwoorde lijk. Geen een socialistische staat kan zo maar haar eigen weg gaan". Ulbricht, aldus Weit, zou zelfs zover zijn gegaan om Gomoelka, toen hij in 1958 een officieel bezoek aan Polen bracht, indirelkt aan te vallen. Ulbricht deed dit, terwijl hij zogenaamd vragen beantwoord de die hem werden gesteld door ar beiders van een fabriek. 1 -f VU. •- Het oude Libertysehip „Lebaron Russel Briggs" met een lading zenuwgasraketten aan boord, wordt door zee slepers naar de plaats van bestemming gebracht. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Getrokken door twee sleepboten had het Amerikaanse Liberty-schip Le baron Russel Briggs met zijn dodelijke lading zenuwgas giste ren al een groot gedeelte afge legd van zijn laatste reis naar liet Bahama-bekken, waar het met zijn lading tot zinken zal worden gebracht. De zee is rus tig en het weer is mooi. Ondanks waarschuwingen van verscheidene wetenschapsmen sen en de „dringende" aanbeve ling van een Amerikaanse rech ter zal het schip 300 mijl buiten Kaap Kennedy met de 12.500 in beton verpakte zenuwgasraket ten naar een diept» van 5000 me ter worden gezonden. Het leger sluit niet uit dat de betonnen caissons door de grote druk van het water zullen worden inge drukt en de raketten zullen ont ploffen. Wind en weder dienende zal het transport vandaag' op de plaats van bestemming aanko men, waar de kranen zullen wor den geopend en de Lebaron Rus sel Briggs met een snelheid van tien meter per seconde in de diepte zal verdwijnen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid dr. D. Dolman (PvdA) wil zeer stringente veiligheidsmaatregelen bij motorcrosswedstrijden. In vragen aan de ministers van C.R.M., van Verkeer en Waterstaat en van Justitie vraagt hjj naar de oorzaken van ongelukken zoals zaterdag' en zondag gebeurden in Drempt en waarbij twee coureurs om het leven kwamen. „Welke culturele en recreatieve waarde hecht die minister van C.R.M. aan wedstrijden, die van tijd tot tijd de dood van deelnemers tot gevolg hebben?" Reeds op 1 juli vroeg de afgevaardigde om bovengenoemde maatregelen. Nu dringt hij aam op een snel en positief antwoord. WASHINGTON (DPA) In de Amerikaanse stad Omaha in de staat Nebraska is gisteren bij een bom aanslag een politieman om het leven gekomen. Zeven van zijn collega's werden gewond. De acht mannen waren naar aanleiding van 'n alarm- oproep naar een leegstaand huis ge komen. Zij vonden daar een koffer, die zij wilden meenemen voor on derzoek. De koffer sprong echter uit elkaar. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het Amerikaan se huis van afgevaardigden heeft een wet aangenomen, die bedoeld is rijke en „arme" kandidaten bij de verkie zingen geiykere kansen te geven. De wet beperkt het bedrag dat de kan didaten voor radio- en t.v.-reclame mogen uitgeven. Bij verschillende verkiezingen is voorgekomen dat politiek volledig onbekende, maar rijke kandidaten het door een hevige t.v.-campagne wonnen van minder-rijke maar waar schijnlijk betere kandidaten. De fi nanciële beperking geldt voor de ver kiezingen van president, vice-presi dent, senator, lid van het congres, gouverneur van een staat en vice- gouverneur. Wat de regeling in de praktjjk betekent, heeft men o.m. voor de presidentsverkiezingen van 1972 uitgerekend. President en vice- president zullen dan „slechts" 5.100.000 dollar aan radio- en t.v.- reclame mogen uitgeven. Dat is on geveer 40 procent van wat Nixon en Agnew er in 1969 voor uitgaven. DRIE VERKOPERS van een radio- en televisiezaak in Amsterdam wor den ervan verdacht in een jaar tijd voor 80.000 aan elektronische appa ratuur en geld van hun werkgever hebben verduisterd. te PRAAG (RTR) Welingelichte kringen in Praag hebben gisteren mee gedeeld dat Alois Polednak, die het hoofd van de Tsjechoslowaakse film industrie is geweest, vrijdag is gearresteerd. Voorts is volgens hen ook de his toricus dr. Jaroslav Sediy in arrest, terwijl de 68-jarige Pavel Reimann, lid van de communistische partij sinds 1920 en in de jaren dertig lid van het polltburo, uit de partij is gezet. Deze maatregelen blijken het gevolg van een nieuw hard optreden tegen de Tsjechoslowaakse liberalen. Polednak was vorig jaar 20 sep tember ontslagen als directeur-gene raal van de Tsjechoslowaakse filmin dustrie. Het is niet bekend wat hem ten laste wordt gelegd. Ten tijde van zijn ontslag werd de filmindustrie er van beschuldigd, met het geld van •een socialistische staat anti-socialisti sche propaganda te bedrijven. Ds Jaroslav Sedivy is volgens zegs lieden in de vroege ochtend van 3 augustus door de veiligheidspolitie in zijn woning gearresteerd. Sedivy spe cialiseerde zich na de oorlog in inter nationale betrekkingen en trad op als commentator op internationale aange legenheden in de liberale kranten on der Dubcek. De zegslieden menen dat andere leidende liberalen gevaar lo pen te worden gearresteerd wegens activiteit tijdens en na de liberalisa tieperiode. Hoewel communistische partijfunc- Wereldkroniek exit (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het geïllustreerde weekblad „Wereldkroniek" zal per 1 oktober niet meer verschijnen. De uitgave van het blad is niet langer financieel verantwoord. De Zuidhol landse .uitgeversmaatschappij, waar aan „Wereldkroniek" behoort, wordt al geruime tijd benaderd door ver schillende bedrijven die op de een of andere manier toch nog mogelijk heden in het blad zien. tionarissen herhaaldelijk beweerd heb ben dat politieke processen zoals in het begin van de jaren vijftig niet zul len worden herhaald, bevinden zich nu minstens drie personen in arrest in afwachting van een proces. Zij zouden anti-socialistische propaganda hebben bedreven, door aan de rege ring een petitie te zenden waarin ge waarschuwd wordt tegen terugkeer naar de stalinistische praktijken. NEW YORK (Rtr) De New York Times weet te melden dat president Kennedy vóór de ra ketcrisis van 1962 en de mis lukte inval in de Varkensbaai op Cuba, de mogelijkheid van moord op de Cubaanse leider Fidel Castro heeft overwogen. Het blad beroept zich voor dit nieuws op documenten, pas ter beschikking gesteld van ge leerden door de bibliotheek die is gesticht ter nagedachtenis van John F. Kennedy. De New York Times citeert in dit verband een gesprek, op schrift vastgelegd door George Smather die tijdens het bewind van president Kennedy democra tisch senator was. Volgens dit verslag was Kennedy ervan overtuigd dat Castro vermoord zou kunnen worden, maar er niet zeker van of deze moord zon leiden tot de val van het be wind in Havanna. Persoonlijk, beste sportliefhebbers, ben ik op de hand van de NOS in die ruzie met de KNVB. Niet alleen omdat er bij de televisie collega's van ons werken, maar ook „gewoon, zo maar". Gevoelsmatig. Waarom mogen er nou geen uitzendingen verzorgd wordenDaar begrijpen wij niets van. De KN gaat in mijn Verdom Boek. Over dan maar naar betere tijden, waar de zon een belangrijke rol speelt. Juist: de zonnebloemen-race. Eerst twee meldingen: Jos van Vugt jr. uit Geertruidenberg heeft er een van 4 meter 10 en de heer Koreman uit Breda reikt naar de 4 meter 22,5 cen timeter. Zeer goed. Overigens heeft onze actie (zo mag ik' dat wel noemen, na al die mel dingen) gistermorgen ook de VARA- radio gehaald. Spitsuur Amsterdam heette het programma op de vroege tot zeer vroege morgen. Tijdens de uitzending zijn alle zonin ebloembezit- ters opgeroepen om hun reuzen te meten, opdat de juiste zonnebloem- koning van Nederland opsta. (Ik geef Peter Rijnen met z'n 4.48 een goede kajns). „Wat is het neutraalste land ter wereld? Tsjechoslowakije, want dat piengt zichzelf niet eens in zijn eigen 'binnenlandse aangelegenheden" (Ion Gheorghe Maurer, premier Roemenië, onder vrienden). Je kunt dan nu wel in een of andere textielzaak (c.q. modehuis) werken, maar dank zij een rijke me neer kan het best zijn dat je binnen kort zonder een draad textiel oon je lijf komt te staan. Gerzon-der werk. Hoe zou zo'n nieuwe combinatie nu gaan heten? Utna-Draaldrop of Det- ma-Daaldurop? KNVB: geNOSide! Waar maken we ons trouwens druk over, luid't de vraag van iemand die net van vakantie terug is. En er dus kennelijk weer naar terug verlangt ook. Israël: Al(sja)gerijnen. Pi Overigens wens ik alle schoolgaan - den veel sterkte toe in het kamende jaar. Wij leven met u mee, zo vlak na de (ontelbare) vrije dagen. Waarmee we de rest van de Neder landse bevolking niet willen verge ten. Maar daarover later in het jaar meer. MERIJN DORDRECHT (ANP) In een ca fé in Dordrecht heeft de 32-jarige transporteur H. van de N. een Duitse herder doodgestoken. De man had de hond zodanig geplaagd, dat het dier op een gegeven moment naar hem uitschoot. Woedend omdat hjj hierbij een klein wondje aan zijn arm had opgelopen, trok de man een dolkmes en stak de herder in de hals. Er is proces-verbaal tegen hem op gemaakt. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1970 | | pagina 11