TILBURG Fr jaar? verdient -expert. AC zonder itblinkers •ters STIJGER: VAN HAL CENTRALE FIGUUR Baronie ook dit seizoen weer in nieuw kostuum luter 3n Delmotte aanwinst defensie Bish: op rechter vleugel ong jaar ;ebrek aan inzet „Je leert je spelers meer dan taktiek m illusie Tekst J0 SIMONS Stootkracht Bijgelovig Onder de maat VEEL TE DUUR GOEDE MOED RADIO EN TELEVISIE afdeling Planning- en DE STEM VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 ariode in staat zal zijn om Ier afdelingen te program- sn te beheersen, te verifiëren. e functie worden gesteld, verken met kwantitatieve acfname met alle bedrijfs- in te zetten en te werken ar, die zich aangetrokken komend planningfunctiona- ïten tot de afdeling Sociale rerwacht van het aantal eom- uter-experts blijft sterk achter «ende toekomstmogelijkheden emanalist ng legt nadruk op' de ont- ng van nieuwe computer en, afgestemd op de proble- van het individuele bedrijf, ng: middelbaar niveau. Tijds- maanden. NGRIJK: tleidingen van het Instituut Ier Wetenschappen hebben garantie. U blijft 'op onze ■doorstuderen. Net zo lang tot iploma behaalt. Alle opleidin gen steeds op de eerste van aand worden begonnen.. omputer Wetenschappen, r. 444, 's-Hertogenbosch. ARIE DELMOTTE STANLEY BISH AD BROUWERS CANJELSLEEMTEN ZIJN OPGEVULD BREDA NAC is een van de weinige semi-profclubs in het zuiden j lands, die geen rooie cent subsidie krijgt. Noch van de gemeente, Lch van de provincie. NAC is ook een van de weinige semi-profclubs, die geen rooie cent schuld heeft. NAC is daarom echter een van de vele semi-profclubs, die gedoemd is in de competitie de rol van slip- Lcndrager te vervullen, die af en toe mag meedrinken op de receptie 'van de groten, bij tijd en wijle een verse bloem op zijn revers mag (steken, maar de volgende dag steeds weer het pak van de meester L0et plooien en plissen, om de tag te kunnen prijzen en de avond te 'talen. Elk jaar, elke competitie, elk seizoen is er the struggle for life, Jife in de eredivisie, life in de fiscus. NAC moet steeds roeien met de zelfde riemen. Ze zijn reeds lang, met de opkomst van het professiona lisme, door de houtworm aangetast, maar elk jaar opnieuw worden de parasieten met petroleum bestreden, en elk jaar opnieuw strijkt men er met een harige kwast een glanzende nieuwe verflaag over. Vac. nr. 9-1684/0057 e mogelijkheid kunnen gebouw, 11600-23866. !e belastingen, f910. Vlak voor de competitie blinken je dan ook, mooier en feller vaak lan waar ook. Maar het hout blijft at, de verf bladdert en de gaten [aan weer geeuwen. Elk jaar op- lieuw komt er weer de houtworm d, NAC koestert dan ook geen en- :ele illusie om zelfs maar bij de erste vijf in de competitie te eindi- en. Meer echter om het trieste lot aa de degradatie, dat elk jaar de aindere goden kan verrassen, te ntgaan. Dan, als dat lukt, wil men het spoor der vedetten zo lang aogelijk meekomen, om uiteindelijk nisschien dan vlak achter hen te ndigen. Dat is NAC, dat was NAC p dat blijft NAC. f ti i J* s ï«i C-'t s Leo Canjels, die een jaar bijteken- e als trainer van de Bredase ere- ivisionisten, is reëel genoeg om de eiten onder ogen te zien en zich ;een illusies te maken, die slechts Madurodam zouden zijn te ver wezenlijken. „Kijk", zegt Leo rustig, Ajax en Feijenoord zijn twee on- antastbare clubs. PSV is er als lerde grootmacht, gezien de finan- iële draagkracht, capabel voor om ach bij dit duo te voegen. Het is de Mhovenaren nog niet gelukt, naar als je hun aankopen dit jaar «eer bekijkt. Oei, oei, oei, oei. Als «het nu weer niet halen „De rest van de clubs is gewoon financieel niet bij machte enige rol van betekenis te spelen want wat de Wen willen kopen, kopen ze en 'at ze niet willen, laten ze staan •oor de rest. Nou, en bij die rest lijn wij ook. NAC kan geen sterren lopen. Daarom moeten wij het heb- kn van een zo compleet mogelijk elftal. We hebben daarin het afgelo pen jaar enige leemten ontdekt, die •os naar de transfermarkt hebben («dreven. En we zijn er naar mijn mening in geslaagd deze goed op te •allen. Natuurlijk hebben we ook »el eens achter het net gevist, maar met al ben ik tevreden". NAC eindigde dit seizoen op de :i®de plaats. Na een succesvolle tot zakte de ploeg op het laatst tok af. „Daarvoor", zegt Leo Can- „waren drie redenen. In de plaats de vele blessures, •'aardoor we bijna nooit met het- 'elfde elftal in het veld konden :(®en; in de tweede plaats de Wen, die ontdekt werden en in derde plaats de mentaliteit. Al '4 drie factoren kwamen echter •oor een gebrek aan spelers. Dat ™tste is nu opgelost en daarmee !|e factoren. Ik heb nu twintig 'e'ectiespelers ter beschikking en ■•armee heb ik een stok achter de ™r, die ik in de vorige competitie jto had Nu zeg ik: laat ieder voor het maar bewijzen. Wie ervoor !?0kt, mag spelen. Wie niet speelt, niet verdient. De jongens heb- ben P®L van sommige spelers ons zeker Punten gekost. Kijk, nu is het nu hun eigen geld in handen, jaar heeft het gebrek aan crg als iemand eens een off-day tot, maar als dit enkel ligt aan de "wijze „ze moeten mij toch op- toi, want ze hebben niemand ™Mrs", dan wordt het een kwalijke Sr 'k .'3en bereid de jongens op manieren te steunen en NAC dat ook. En als ze goed voet en. komt er meer publiek, is er Jr Seld en kan NAC hen ook "to betalen". Bredanaars kochten Stanley Dtto 19-jarige aanvaller van Delm Limburger van origin*, Arie jjtotte, van de amateurclub Mid- en Gerrie Kattestaart keer- van DFC naar zijn oude club terug. Gerrie Deykers, die NAC aan Willem II had uitgeleend, is defini tief verloren, aangezien hij aan DWS is verkocht. „Arie Delmotte", redeneert Leo Canjels, „is een prima versterking voor onze verdediging. Stanley Bish zal op de rechtsbuitenplaats moeten gaan opereren. Dit moest voorheen Frans Bouwmeester doen, maar die heeft wel techniek maar niet de nodige snelheid. Die heeft Bish wel. We hebben dan weer twee vleugels, terwijl we vorig seizoen vrijwel al leen op de snelheid van Ad Brou wers waren aangewezen. Delmotte en Bakker kunnen dan als aanval lende backs voor de nodige stoot kracht zorgen van de aanval waarin de Pool Frackiewicz speerpunt zal blijven, eventueel aangevuld met Jacques Visschers. Nee, volgens mij moet het elftal als geheel een stuk sterker zijn dan in de voorgaande jaren. Ik heb nu potentieel drie keepers, zes verdedigers, vier mid denveldspelers en zes aanvallers ter beschikking. Als het aantal blessu res niet abnormaal hoog is, moéten we goed kannen draaien en hoop ik met Sparta, FC Twente, ADO, MVV en nog enkele clubs die om de vierde plaats zullen vechten, op een zelfde niveau te komen. Een plaats bij de eerste zeven zou voor ons een mooie prestatie zijn". Leo Canjels heeft aan de trip naar Polen, die hij gedurende de stille periode maakte, veel te danken. Hij heeft er met de debutanten geëxpe rimenteerd en is een stuk wijzer geworden. „Delmotte heeft zich pri ma aangepast en is een daadwerke lijke versterking. Stanley Bish is me ook goed bevallen, al moet hij nog veel aan conditie winnen. Maar dat komt voor het begin van de compe titie wel goed. Gerrie Kattestaart moet volgens mij ook wel kunnen meedraaien. Nee, ik verwacht niet dat er een uitblinker bij is Ze moeten het team versterken, meer niet. Sterren zitten bij Ajax, Feije noord en PSV, niet bij ons. Ik héb het Poolse spel bestudeerd en er veel uit geleerd. Ik heb mijn jongens dat ook laten spelen en ik heb ze in de hele competitie niet een wedstrijd zo goed zien spelen als daar, terwijl er eigenlijk niets op het spel stond. Dit heeft mij de overtuiging gegeven dat we dit jaar goed voor de dag kunnen komen". o Leo Canjels: „Ik heb nu een stok achter de deur, want ik heb twintig selectiespelers ter beschikking." Leo Canjels, oud-internationaal, gevreesd schutter van NAC, windt er geen doekjes om dat hij vooral over de mentaliteit van sommige spelers in het afgelopen seizoen niet bijster tevreden is. „Daar zal heel wat aan moeten veranderen", zegt hij. „Te genwoordig moet je de jongens ei genlijk ook allemaal psychologisch benaderen, maar dat is nauwelijks te doen. Iedereen heeft zoveel pro blemen, die niet algemeen zijn. Ik noem er uit mijn eigen ervaring de wetenschap dat eigenlijk iedere voetballer bijgelovig is". „Je zou het auto-suggestie kunnen noemen, maar de een moet een zoen van zijn vrouw hebben voor de wedstrijd, anders lukt het niet. Een ander moet per se met afgezakte sokken spelen, weer een ander moet vijf minuten voor de wedstrijd al leen in een hoekje een sigaret ro ken. Ach. het zijn allemaal maar kleine dingend maar als ze er niet zijn, zijn de spelers uit vorm. Dan lukt het niet. En elke speler draagt duizenden van die kleine dingen met zich mee, die moeten functione ren. Is er een storing, dan kan dat die hele persoon dermate beïnvloe den, dat ie niet goed speelt. Dan moet je dat zo vlug mogelijk opspo ren en herstellen. Doorgaans loopt dat wel niet zo'n vaart, maar hel kan soms een funeste uitwerking hebben op een heel team. Dit voor komen is de grootste zorg die je tijdens het seizoen meedraagt". Leo Canjels tapt zijn bier zelf. Als eigenaar van een café in Breda kijkt hij met zorg naar het optrekkende schuim. Hij houdt het glas tegen het licht en speurt naar een spoor van troeheiing in het kraakheldere ger stenat. Voorzichtig draait hij zijn vingers, wentelt en wikt. „Goed", zegt hij dan en plaatst het glas op de bar. „Proost". Misschien, als het seizoen draait, mag hij weer drinken. Met een bloem in de revers. Op de receptie van de groten ROOSENDAAL „Kijk, er zijn toch een heleboel dingen hetzelfde gebleven. Je hebt nog de bal en je hebt nog steeds het veld. En er wordt nog steeds getrapt en gekopt. Nee, de mening dat je als trainer van de ouwe stempel bent en daar om niet meer kunt meedraaien ge zien de veranderde zienswijze is totaal verkeerd. Ik ben als trainer steeds actief gebleven en ben mee gegroeid. Daarom kon ik ook, in '62 mijn A-diploma halen". Jac. Stijger is nu 55, maar „als je hem op het veld ziet trainen denk je, jon gen, waar haal je die conditie nog vandaan", prijst broeder Liguorio, die bij het Roosendaalse RBC alom als waardevolle contactman wordt aanvaard. „Ik rook niet en doe zelf actief mee. Ik zorg ervoor zelf op peil te blijven. Zowel conditioneel als qua spelopvatting", verklaart de man, die Tinus van der Pijl opvolgt en RBC dit seizoen opnieuw wil laten meedraaien in de top van de tweede divisie. Hij is een joviale Amsterdammer. Erg gevoelig, maar met de noncha lante flair van een zuiderling. „Dat Amsterdamse", meent broeder Ligu orio, „ligt oois wel. Stijger en RBC zullen goed met elkaar kunnen op schieten". De training is inmiddels al hervat en Jac Stijger kent zijn spelers al grotendeels. „Techniek hebben ze wel", oordeelt hi. „Als een elftal dat niet heeft, hoef je er niet meer aan te beginnen. Nee, 5? hetgeen ik vooral wil verbeteren is de vechtersmentaliteit. Daa* is vol gens mij nog wel wat aan te scha ven. Kwaliteit is er volgens mij ook aanwezig. Vooral een Pierre van Hal bijvoorbeeld vind ik een goed voet baller. Dat wordt ook de centrale figuur. Die jongen heeft een groot inzicht in het spel. En dat laatste is erg belangrijk. Helaas zijn er maar weinig spelers, die een goede kijk op het spel hebben. De meesten zien alleen maar wat er binnen een klei ne straal gebeurt. Maar je moet het hele veld kunnen overzien. Eigenlijk moest iedere speler als een veldheer uit de Romeinse tijd op een verho ging staan om zo het gehele strijdto neel te kunnen overzien. Ook inzicht in het spel, een ruimere kijk in het veld, wil ik de jongens bijbrengen". RBC roerde zich nauwelijks op de transfermarkt. De enige aankoop was Adrie van Laar, linksbuiten van de vierdeklasser De Schutters uit Stampersgat. „wat betreft de aanko pen," zegt broerder Liguorio, „zijn Pierre van Hal, hier duel met de SW-speler Van Meeteren, zal bij RBC de centrale figuur uitstek worden. we geheel afhankelijk van ons he laas beperkte budget. Onze club is een van de weinige zonder schuld, maar ook zonder kapitaal. En we willen ook geen schuld krijgen. On ze penningmeester, de heer Hommel, bokst elk jaar om alles sluitend te krijgen. Al voor het begin van het seizoen begint hij te roepen „we halen het niet". Een misschien is het goed dat hij dat doet, want met die instelling halen we het steeds weer wel. Van de gemeente krijgen we zestig cent subsidie per inwoner. We hebben zo'n veertigduizend inwo ners, dus reken maar uit. Ik vind dat gerechtvaardigd, want per slot van rekening leveren wij in West- Brabant een brok recreatie. We heb ben het afgelopen seizoen gemiddeld tussen de drie- en die iverduizend toeschouwers gehad. Het terrein is van de gemeente, maar de opstal is van ons. We streven ernaar om ook dat aan de gemeente te geven, opdat die ons een vaste huurprijs daarvoor betaalt". Afgelopen seizoen bleek vooral de voorhoede van RBC onder de maat. Met de aankoop van Van Laar zal daar ook weinig verandering in ko men. Tenzij Jac Stijger een doel treffender tactiek weet dan voor heen het geval was. „Tactiek", zegt Stijger, „de meeste mensen weten niet eens wat het is. Die praten maar over defensief en offensief. Flauwe kul. De positie van de bal maakt de tactiek uit. Als Feijenoord wint zeggen ze dat de tactiek goed was, als het verliest was-ie slecht. Kom nou! Je leert je spelers meer dan één tactiek, een heei arsenaal. Maar dan maakt steeds de bal uit welke je toepast. Als je de bal niet hebt, kun je wel zeggen, ik ga aanvallen, maar hoe wil je dlat doen. Je zult eerst die bal moeten probe ren te pakken en vermijden dat-ie in je net suist. Dat is het hele eieren eten, dat is je tactiek". In het nieuwe seizoen is er veel kans, dat RBC uit spelers van eigen kweek kan gaan putten. „We heb ben nu twintig contractspelers", zeg' broerder Liguorio, „en we hebben tien. Maar uit onze jeugd zijn een een selectiegroep gevormd van vijf stuk of zes talentrijke spelers over gegaan naar het B-elftal en er is een reële mogelijkheid dat enkelen over een halfjaar rijp zijn voor het eerste elftal". Voornaamste concur renten in de race naar de top. „PEC en Eindhoven zijn er sterk. En de Limburgse clubs Maar we doen weer mee...." BREDA De baron heeft een nieuwe hoed op. Hij draagt ook een nieuw jacquet. Alleen zijn lorgnet is hetzelfde gebleven. Modebewust als hij is draagt hij elk seizoen een nieuw kostuum. Al is het maar om met de tijd mee te gaan. A propos, dit seizoen niog verblijft hij in zijn eigen vertrouwde milieu, maar de plannen om zich daarna in hogere kringen te begeven zijn dermate serieus, dat hij met de aanschaf van zijn nieuwe kledij reeds rekening heeft gehouden met de Bourbonse stijl. Want dat is het van je. Par- bleu... u vroeg? Ik ben de baron van zijne heerlijkheid Breda, beweeg mij op tweede divisie-niveau, maar pleeg bij tijd en wijle enige sferen hoger te mikken. Eersterangs graag, als het u belieft. Een nieuw gezicht heb ik reeds. Huize De Blauwe Kei mag best een vleugje barok dragen. Oh. u snuift ook? Neem mij niet kwalijk... De baron leeft al lang niet meer. Maar hij zou het zo aanpakken. In Shijn Naam echter strijdt het Breda se Baronie al jaren vergeefs om een graad hoger te behalen, de tweede divisie' te verlaten om in de eerste te kunnen paraderen. Maar zo ge makkelijk gaat dat niet. Dit seizoen echter moet het gebeuren. Alles is klaar gezet voor meneer. De hoed, de jas en de kapstok. Alles is aan wezig. Liefst negen nieuwe spelers werden aangetrokken en het elftal, dat dit seizoen binnen de lijnen zal verschijnen, heeft dan ook een daadwerkelijk nieuw gezicht. Negen amateurs weliswaar, maar talentvol. Ook een nieuwe hoed. een nieuwe trainer, Bary Janse, broer van de succesvolle Bob, die Excelsior gloria liet roepen. Frans Brouwers is waarnemend voorzitter van Baronie, wegens ziek te van voorzitter Seghers. Frans Brouwers: „Je kunt natuurlijk wel een of twee spelers uit het betaald voetbal aantrekken, maar die betaal je dan ook wel. Je legt dan voor een redelijke speler zo'n dertig-, veer tigduizend gulden neer. En dat kun nen wij ons niet permitteren. En toch moesten we spelers kopen. Mattie Brouwers, een centrumspeler, stopte met voetballen, linksbuiten Henk van Ierssel had een hardnekkige blessure, we hadden geen linksback, verder zaten we met het rechtsbui tenprobleem en we hadden afgelo pen seizoen te weinig doelpunten gemaakt". „Om dat allemaal te verhelpen met onze schamele middelen waren we genoodzaakt amateurs te kopen. Maanden voor de transferperiode gingen wij met onze nieuwe trainer al op zoek naar talent bij de ama teurs. Scouting. We hebben het goed gefikst, geloof ik. Het zijn er negen geworden. Als daarvan drie of vier doorstoten naar het eerste team heb ben we een heleboel verdiend". Baronie kocht achterspeler Jan Vleugels (23) van het Limburgse FSC, halfspeler Kees Hurckx (21) van het Ulvenhoutse UW, Gerrie Reedijk (21) topscorer van de Ne derlandse zaterdagvoetbalkampioen SHO uit Oud-Beierland, Piet van Oosterwijk (23)linksbuiten van het B-team van Feijenoord, Riny van de Heuvel (26) van NOAD, Aad Jansen (20) linksback van Excelsior-B, Dick Hoogmoed (21) topscorer van het Dordtse EBOH, Marinus van Steenbergen (21) centrumspeler van Excelsior-B en Cock Meyer (23) keeper van de Feijenoord-amateurs. Weg gingen Mattie Brouwers, die stopte en drie spelers van het B- elftal. Verder ging keeper Korebrits naar Veerse Boys. „We hebben niet slecht geboerd", meent Frans Brouwers. „We zijn dik tevreden en hebben nu een jonge ploeg. We hebben meer keus, er moet harder geknokt worden om in het eerste te komen en bovendien stellen we enorm veel vertrouwen in de kwaliteiten van onze nieuwe trainer, die ook bij de KNVB hoog staat aangeschreven. Hij is er een van het soort Knobel, weet je. Barry Janse heeft drie jaar bij Xerxes getraind en die club is twee maal gepromoveerd. Afgelopen jaar wer den van zijn twaalf elftallen er acht kampioen en het jaar daarvoor zes. Wie doet je wat!". Onid'anks die goede moed en het vertrouwen zal zeker het begin niet meevallen, want aanwinst Riny van de Heuvel werd geblesseerd in de oefenwedstrijd tegen WVO, Aad Jansen, die als vaste linksback zou fungeren, raakte in de oefenwed strijd tegen NAC geblesseerd en zal drie maanden uit de roulatie zijn. Eenzelfde lot was Ger Saris bescho ren, die zo'n zeven weken zal moe ten wachten, alvorens hij weer se rieus tegen het leer kan trappen. Dat zijn de verwondingen, die het gloednieuwe Baronie reeds voor de aanvang van het seizoen heeft opge lopen. De baron heeft een nieuw jacquet, maar zijn hoed is reeds gedeukt voordat hij zijn eerste wandeling heeft gemaakt. Maar dat doet er niet toe. Parbleu! Wat zou het vermo gen? Wij en falen niet zo snel. Het hoofd staat nog steeds trots omhoog. De lorgnet blikt nog steeds naar de eerste rang. Want dat blijft zijn streven. Het bloed van De Kei is blauw, zo u het nog niet wist - bestuur van Baronie streefde naar vernieuwing. Het lijkt goed re- lukt. .l.n.r.: de heren P. H. J. Mulder, secretaris; J. H Simons beltuursM (pers m propaganda) en F. P. Brouwers, wnd-voorzitter.

de Stem | 1970 | | pagina 15