udsmonteu i Den Hertog, Oosterhof, Tabak en Duyker éf CHARLES RUYS NIET VOOR PROF-STAYERS KTIE- RKERS LASTICS 1 Acifit bleek het meest populair N Priem vette premie FLEURY MET VERRASSEND SOETERS GEWIPT Joop Middelink: na Münclien wil ik we! stoppen" rkstudenten Verrast Simpel t gebroken Geerts en Zoon fhers en Vijver N.V. Hotel v. Til bun serveerster j leerling serveerster c leerling keln door peter heerkens GROND- BETON- AFWERKER5 Firma de R ADVERTERB DOET VERKOPEN NOG SLECHTER SOCIALE KANT KERNPLOEG KRITIEK DE STEM VAN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 T7 derhoud van ons wa3enpJ iphstraat 31-33 n - Tel. 01618-2J SELSTRAAT 3 BREDA I. venstaand adres. BRONZEN MEDAILLE VOOR ACHTERVOLGINGSPLOEG Steenbergen vraagt nette Intern is mogelijk Telefoon 01670-5 ■iiimiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiv (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER Van de 24 landen derde worden, is een schitterend resultaat. Een bronzen medaille overhouden aan het wereldkampioen- chap ploegentijdrit, mag tot tevredenheid stemmen. En dat deden Tino Tabak, Popke Oosterhof, Fedor den Hertog en Ab Duyker ook wel maar toch Toch lag er een zekere matheid over hun stem ming bü het opmaken van Je balans. Ze waren immers zo favoriet ge feest. Hun superioriteit glom in de testwedstrijden. Aan zelfover schatting leden ze voor dit wereldkampioenschap zeker niet. Maar mag je iets verwachten na zo'n voorbereiding als zjj hadden en met de resultaten van de laatste koersen als graadmeter Ja toch Dan reken je op meer dan brons, hoe mooi dat op zich ook mag zijn. Dan reken je op goud. Onwillekeurig. LEICESTER-ENGELAND De Nederlandse achtervolgingsploeg op het erepodium, na het behalen van de bronzen medaille. Van links naar rechts: Tino Tabak, Popke Ooster hof, Fedor den Hertog en Adrie Duyker. GEVRAAGD Melden te St. Willeb: Bremstraat 4 Telefoon 0 1653 - 274 KOPEN ZATERDAf A.S. Jonge mannenkanaria ste broed f. 7,-, poppet de f. 2,-, jonge f. 2,51 bra-vinken grijze en! ne f. 3,50 p.k., witte f, p.k., diamantduifjes 8, k., grasparkieten f. 2,50 Tevens kopen wij Au lische parkieten. Tilburg, tel. 04250 34 Vogels brengen in Oui bosch van 10 tot lf café Mol, Prof. van Gi kenstraait. In Bergen Zoom van 11 tot 12 hotel Mulders, Antwer straatweg. In Roosen van 13 tot 14 uur B Horse, Hoogstraat l Breda van 14.30 tot 1 bij café van de Klurci Dijklaan. produktie-afdeling plaaf- Dan reken je ook op alle landen, die je de afgelopen maanden en we ken bekampten en je vergeet, zoals het nu gebeurde, de Russen en de Tsjechen die nooit deze kant op ko men voor hun ploegwedstrijden en dan ineens, zoals het nu gebeurde, toeslaan. Daar reken je niet op en als het gebeurt, overrompelt dat je gedachte, die bij het goud en het zil ver waren en niet bij het brons om dat dat de minst blinkende is van de drie. het al tegen Middelink. Ik zag het duidelijk. Oosterhof moest te veel duwen en daar gaan je spieren zeer van doen." Maar Popke Oosterhof hoefde on danks dat niet te lossen en kon zijn steun blijven geven in de rush naar het brons, achter de Tsjechen en de Russen, op wie geen van hen had gerekend. Ook Joop Middelink niet. „Ik verwachtte Italië en Polen." Met een uiterst sterke laatste 20 km had den de Tsjechen de Nederlanders op verdere afstand gefietst en op dat zelfde stuk ook, verspeelden ze hun voorsprong aan de Russen, die een halve minuut wonnen. lardy, Soko- lov, Shukhov en Likatchen (pas drie weken samen in training „wij wo nen te ver van elkaar om regelmatig te kunnen oefenen" en gezien die voorbereiding zelf verbaasd over het succes) gooiden er zo'n tempo uit, dat ze de Tsjechen royaal voorbij stevenden in het klassement: 28 sec. Nederland volgde op 41 sec. Goed voor brons. Na zilver in Keulen (1966) weer een medaille. Joop Mid delink was er, terecht, blij mee. „Na tuurlijk hoop je op goud. Logisch, dat doet iedereen. Maar met die derde plaats ben ik dik tevreden." Tino Tabak, Popke Oosterhof, Fe dor den Hertog en Ab Duyker ook. Alleen was het zo moeilijk wennen voor ze. Tino Tabak, Fedor den Hertog, Popke Oosterhof en Ab Duyker (die 2.12.59 reden) zaten er zichtbaar ver rast door de Russen) eerste in een tijd ran 2.12.18) en de Tsjechen (tweede in 2.12.46) bij en ze vergaten de glorie van het derde zijn. Alleen Fedor den Hertog, de koerscaptain voor wie veel lof wierookte (coach Joop Middelink: „Hij deed paarden- werk." Duyker: „Hij was de beste van ons allemaal"), zat er laconiek vrolijk bij, zoals Den Hertog dat kan zijn. „Ik ben wel content," zei hij mon ter. „Maar ik niet," wierp Tino Ta bak tegen. „Er telt maar één plaats en dat is de eerste." Popke Ooster hof, door verwondingen aan het zit vlak en de last daarvan de meest vermoeide van de vier: „Je gaat van start om te winnen." Ab Duyker: „Brons is natuurlijk mooi. Voor het zelfde geld word je vijfde of zesde. Maar ik had zo graag goud gehad ais basis voor een profcontract." De vraag „waarom dan geen goud?" viel eenvoudig te beantwoorden. Ge woon, omdat de Russen (die half- koers leidden, maar toen verdrongen werden door de Tsjechen) en de Tsjechen (die 20 km voor het einde nog op kop van het tussenklassement met een voorsprong van 2 sec, har der fietsten dan de Nederlanders (steeds op de derde plaats). ndienst. rgieke medewerkers in de lldoende verantwoordelijk- itten. bediening van onze kost- tot 222,— per week n 42'/2 uur per week is van openbaar vervoer per 1-8-1970 personeelswinkel. Ilicitatie gelieve U zich te ersoneelszaken, Spoorlaaf 2755. Dat lijkt een wat erg simpele verklaring misschien, maar in een ploegentijdrit, waarin de minste pech, de kleinste hapering en de ge ringste tegenslag meteen moordende gevolgen heeft, is het dat niet. De vier Nederlanders („die alles gaven en tot het uiterste gingen," prees Middelink) gingen eenvoudig minder bard dan de Tsjechen en de Russen. Ze werden geen moment voor het eerst sinds jaren achtervolgd door peeh en reden 100 km-lang als een voorbeeldige eenheid. „Het ging prima," meldde Joop Middelink. „Ze hebben steeds regel matig gereden, om beurten goed, om beurten slecht. Er was er niet een, We wat dat betreft echt opviel." Ab Duyker vond van wel. „Fedor fietste fenomenaal. Hij had een superdag, steken we allemaal in zo'n vorm, dan winnen we glansrijk." Joop Middelink: „Hij heeft inder daad op schitterende wijze het tempo aangegeven en vooral op het laatst veel werk verzet. Daarnaast zwiepte 1 de rest geweldig op. Fedor was «en goede captain." e i boers (drie sec. achter- and toen op als tweede rijdende pochen en 9 sec. op nummer 1, ftusland) had Nederland alle uitzich- Charles Ruys: „Na alles wat er in Leicester gebeurde, heb ik er geen zin meer in om een programma te maken met prof-stayers." ten °P goud, daarna werden de se- naen verspeeld. „We verloren,' yseerde Middelink „met wind toe a' sch°mmelde de snelheid ver over de 60 km. Met wind a K,v^-X en?" ^Iden we het aardig." De t: ye bnes die over het heuvelach- 100 i?ar,cours stond, maakte van de t;„ mnge race een zware en las- v,, °™t, waarop de Nederlanders Wb ?z!nkingen gelijk verdeelden. mn»n"i en allemaal wel eens een üJk moment," zei Ab Duyker. póllCr'gebr<*™ aan de finish was nib»! -festerhof, die minuten lang bon,:!' 0P een stoel zat en door .In »b ...Roziin werd opgekikkerd, tiifl tkk't gaat mijn zitvlak al- ,7b ,aer doen," zuchtte Oosterhof. 54/11 n ®en srote versnelling IkkifB staan forceert me. s m wel rond, maar niet mak- Wan onze speciale verslaggever) LEICESTER Ploegleider Piet Liebregts van Acifit/Trico-Noble heeft in Leicester, waar hij een paar dagen vakantie viert bij de wereld kampioenschappen, de uitslag be kendgemaakt van de enquête die er onder de renners gehouden werd. Zo als bekend gaan de heren Vyth en Van Turenhout eind dit jaar uit elk aar als sponsors van deze amateur- ploeg nadat het in Olympia's tour tot een botsing van de meningen kwam. De coureurs nu, hebben hun voor keur kunnen uitspreken met betrek king tot het nieuwe seizoen. Acifit haalde de belangrijkste slag binnen, doordat Cees Priem te kennen gaf bij Piet Liebregts te willen blijven. Bovendien contracteerde Acifit de Zeeuw Peet Verschuure (altijd be trokken geweest bij voornamelijk de Trico-Noble-groep) als tweede ploeg leider. De renners die voor Acifit kozen: Priem, Van Doorn, Van de Buit, Van de Kruys, Van de Donk, Leunis, Fens en Van der Vleuten. Naar Trico-Noble gaan: Paridaen, Vonck, Westerweele en Claeysson. Van Brussing en Juriaans werd nog geen antwoord ontvangen en Jef van de Burgh is bezig met een prof contract bij Mars/Flandria. Voor dat merk tekende gisteren (op Schiphol) Acifits koers-captain Wim Braven- boer, die volgende week dinsdag zijn debuut In de rijen der professionals maakt in de ronde van Honselers- djjk. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER De opzichtige combine die de profstayers in de finale van het wereldkampioen schap aan de dag legden, heeft niet alleen veel stof tot praten ge geven, maar inmiddels ook tot twee opzienbarende gevolgen ge leid. Sponsor Magniflex ontsloeg de Belgische ex-wereldkampioen Leo Proost op staande voet we gens zijn gedrag en Charles Ruys boos toeschouwer van het spel dat Ehrenfried Rudolph als win naar moest opleveren en Theo Verschueren in de vernieling draaide kondigde aan dat hij als matchmaker van het Rotter dams sportpaleis geen prof-stay ers zal laten rijden. Begin volgend jaar gaat het sport paleis in Rotterdam open en Charles Ruys weet nu al zeker dat er in geen van de twaalf geplande pro gramma's beroepsrenners achter de grote motoren komen. Ook in Gro ningen waar hij op de demonta bele baan behalve een zesdaagse ook drie baanprogramma's heeft gaat Ruys de profstayers boycotten. „Na wat hier in Leicester gebeurde", sprak Ruys, „kan ik dat niet doen. Daarvoor is mijn verantwoordelijk heid te groot. Misschien als er een jongere stayersgeneratie komt. Dan misschien wel. Maar nu in ieder geval niet. Zulke mensen kan ik geen plaats geven in mijn sportpa leis. Ze hebben in die finale niet geprobeerd eerlijk te winnen,maar alleen om Theo Verschueren de ver nieling in te rijden, ten voordele van Rudolph. Nee, na - alles wat er zich voordeed in de finale heb ik er geen zin meer in om een programma te maken met profstayers". (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER Wanneer Cees Priem wereldkampioen op de weg bij de amateurs wordt, zal sponsor Kurt Vyth die prestatie honoreren met drieduizend gulden. Deze stimu lerende boodschap voor de wedstrijd van zaterdag, bracht zijn ploegleider Piet Liebregts gisteren vanuit Ne derland mee naar Leicester. „Maar", waarschuwde Piet Liebregts, „wan neer Cies Priem inderdaad wint, krijgt hij dat bedrag niet in baar geid, want daar zou gedonder van kunnen komen. Meneer Vyth zal het hem in natura geven. Dat wil zeg gen hij doet Cees Priem de aanbe taling van een nieuwe auto met drie mille". Piet Liebregts, een jaar nu ploeg leider over de jonge (19 jaar) Zeeuw se belofte in de wielrennerij, becijfert de kansen van Cees Priem in dit we reldkampioenschap op 75 procent. „Hij heeft", roemt Liebregts, „veel aanleg, enorme klasse, een eigen wil en mening en hij is geweldig eer zuchtig. Het ontbrak hem begin dit jaar alleen aan zelfvertrouwen, maar dat bracht ik hem bij in de Ronde van Midden-Zeeland. Toen heb ik Priem laten zien dat ik in hem ge loofde door de hele ploeg voor hem in te zetten. Hij won en vanaf dat moment rijdt hij zelfverzekerder". De begeleiding van Cees Priem, beschouwt Piet Liebregts als zijn laatste grote daad in de \vielersport. „Cees Priem", kondigt Piet Liebregts zijn vertrek aan, „zal mijn laatste zijn. Als hij overgaat naar de beroeps renners, stop ik. Dan heb ik het alle maal wel gezien in de wielersport en ga ik bij mijn broers in het fami liebedrijf. Ze doen in centrale ver warmingen, dat loopt lekker. Tja, wat moet ik verder in de wielrenne rij? Bij de amateurs kun je wel leuk geid verdienen, maar nooit een top salaris. En een prof-ploeg wil ik niet. Die zou ik slecht leiden, want ik ben te veel gevoelsmens". Cees Priem: vette premie in het vooruitzicht. Maar dan eerst de we reldtitel veroveren. SCHEVENINGEN De titelhou der en de nummer een geplaatste beiden uitgeschakeld. Men zou ver moeden dat op de zonnige metsba- nen zich donderdag sensationele verwikkelingen hadden afgespeeld, ware het niet dat met Niek Fleury en Peter Soeters de laatste tennis sers uit het toernooi verdwenen, die althans de intentie hadden aan vaardbaar tennis te spelen. In Ne derland leven ook de sterksten vrij wel uitsluitend van de fouten van de tegenstander. Wie de realiteit negeert en zelf de punten probeert te scoren, gaat onverbiddelijk aan deze zelfoverschatting ten gronde. Zo bezien lag hun uitschakeling ei genlijk in de lijn van de verwach ting. Hun overwinnaars, de afgestu deerde jurist Evert Schneider en de derde jaarsstudent in de rechten Fried Schmitz gaan nu vrijdag uit maken wie zondag in de finale tegen over de winnaar van het duel Jan Hordijk - Fred Hemmes zal staan, De twee, die binnenkort het witte bondstennistenue verruilen voor het groene van de militaire dienst, heb ben zich er tot dusverre toe bepaald de bal in het spel te houden en initiatieven te vermijden. Een han delwijze, die leidde tot overwinnin gen met maximale cijfers. Volgens dat recept wandelde Hemmes veilig langs weekendspeler Peter Scholtz 64 61 64 die voor de zevende of achtste maal in de kwartfinales strandde. „Toch wat zwaar elke dag zo'n paar uur de baan op te moe ten", aldus Scholtz. „De nationale kampioenschappen zijn eigenlijk te zwaar in verhouding tot de overige toernooien in Nederland, afgezien van het feit dat we nergens anders best-of-five-partijen spelen". Jan Hordijk, de meer explosieve van de twee, waagde het tegen Piet Veent- jer na twee gewonnen sets, de pa den van de voorzichtigheid even te verlaten. Het bekwam hem slecht en er was een vierde set nodig om de schade te herstellen: 61 63 2—6 Joop Middelink „Dat ik een amateur kapot zou maken, is een valse beschul diging." 62. „De eerste ronden speel je onder een bepa,alde druk. Je kunt je niet veroorloven af te gaan. Dat remt je spel. Maar nu we langza merhand onder elkaar zijn, geloof ik dat we wat meer risico's moeten gaan nemen", aldus Hordijk. „Nog slechter dan de finale van vorig jaar. Met de nadruk op het woordje nog". Dat was de kwalifica tie van Evert Schneider voor zijn kwarteindstrijd tegen Niek Fleury, waarin hij met 63, 63, 64 re vanche nam voor de nederlaag van vorig jaar. „Toen speelde Niek be ter. Naar mijn gevoel wordt het elk jaar slechter. Een jaar of acht gele den was het Nederlandse tennis met Willem Maris, Piet van Eysden, Tom Okker, Jan Kajer en Henk Goris beslist een stuk sterker dan nu". (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER KNWU's bondscoach Joop Middelink (49 jaar) is een rus tig en nuchter man. Hij kan zich la ten meeslepen in het succes van zijn werk, zoals gisteren toen de Neder landse ploeg op de 100 km tijdrit voor de tweede keer onder zijn be wind een medaille haalde, maar men ziet het niet aan Joop Middelink, die trots. Hij blijft er beheerst onder. Het brons van Tino Tabak, Fedor den Hertog, Popke Oosterhof en Ab Duy ker mocht dan een plezierig moment zijn om er even bij stil te staan, Joop Middelink de nuchtere holde met zijn gedachten weer naar zijn werk. „Vol gend jaar" keek hij vooruit, „maak ik mijn ploeg voor de tijdrit rond Cees Priem. Van de jongens die nu reden, zullen er wel een paar over gaan naar de beroepsrenners." Joop Middelink. Dag en nacht is hij bezig met de amateur-wielersport. Al tien jaar nu als onbetaalde coach. Hij stopt er al zijn vrije tijd en ook riog 'n groot deel van die der baas in. Ty pisch een man die het zichzelf moei lijk maakt in de perfectie. Voor Joop Mididelirak is het nooit vroeg en altijd laat. „Ik zou er niet buiten kunnen", zegt hij. Maar dan, dromerig in de verte starend: „Soms wordt het te gek. Toen ik begon was ik wieler- coach. Meer niet. In de loop van de tjjd heeft die functie een hoop ne ventaken gekregen. Je moet psycho logische begeleiding geven en ze ko men met medische probleempjes bij je. Daarnaast stelde ik me als een van de grootste taken om de renners voor te bereiden op hun plaats in de maatschappij. Je mag gerust van me weten dat ik er wel eens een mee naar het buitenland neem als belo ning voor hum prestaties op school. Op de leeftijd waarop ik ze meemaak beseffen ze dikwijls niet hoe belang rijk het is een diploma te halen. Dan ga ik met ze praten. Ik neem de ou ders in.de arm en ik wijs ze er op dat ze beter een half jaar minder aan dacht kunnen geven aan de wielren- nerijjdan hun diploma te laten schie ten. Soins stel ik een uitzending naar het buitenland in het vooruitzicht als traktatie wanneer ze slagen. Kun je je voorstellen wat het voor mij bete kent als ze dan op een goede dag voor mijn neus staan met dat papier tje Man, dat vind ik geweldig. Dan gaat er iets in me om." De sociale begeleiding vraagt van Joop Middelink meer dan zijn eigen werk ais vertegenwoordiger van een bandenfabriek en het uitgangspunt wielercoaching hij zijn KNWU- aanstelling toelaat. Daarnaast slurpt ook de mentale hegeleiding veel van zijn tijd en aandacht op. „Ik praat verschrikkelijk veel met ze. Onder vier ogen en in groepsverband. We, de renners en ik, onderhouden re gelmatig contact. Dat is de enige ma nie? om ze mentaal sterk te krijgen en te houden in de wielersport. Pra ten .praten en nog eens praten. Een jongen moet zo vertrouwd met je ra ken dat hij je al zijn problemen voor legt. Dit dat contact kan hij ook le ren voor later, als hij meer op zich zelf staat. Daar denk ik steeds aan. Leer ze redeneren en discussiëren. School ze in hun optreden met anderen. Daarom laat ik ze bijvoorbeeld aan tafel wel eens een speech houden. „Spreek jij ons nou eens toe", zeg ik dan tegen een. In het begin staan ze te stotteren, maar op het laatst klet sen ze met gemak weg. Er wordt natuurlijk van weerskanten gelachen om de zinsconstructies, maar het werkt positief door. Dat merk ik. De mentaliteit van de Nederlandse ren ners is de laatste jaren steeds beter geworden. Een tijdje geleden las ik in een krant over de beschaafde mar nier waarop onze professionals zich. gedragen. Dat vond ik geweldig, want zowat alle beroeps heb ik als amateur onder handen gehad. Als je zoiets leest, dan weet je dat al je werk niet voor niets was. Echt, de mentaliteit werd beter. Daarom ge loof ik ook in de zaak waarvoor ik werk. Sociale begeleiding, mentale bege leiding en dan ook nog wieier coach ing, waar Joop Middelink uiteinde lijk voor begon. „Aan het begin van het seizoen maak ik aan de hand van uitslagen in het vorige jaar een kernploeg van dertig man. Die krij gen allemaal een boekje met een seizoenindeling die bij hun kwalitei ten past. De eerste fase gaat tot het Nederlands kampioenschap, de twee de tót het wereldkampioenschap en de derde tot de Tour de l'Avenir, die dit jaar jammer genoeg niet door gaat. Voor de meesten plan ik een in ternationaal programma, waarbij ik met nadruk stel dat ze niet te veel in Nederland mogen koersen. Er zijn er, die zeggen dat onze ama teurs te zwaar belast zijn en ergens ben ik dat met ze eens. Maar het ligt niet aan mij. Ik kan verbieden wat ik wil, maar ze rijden in Nederland toch meer koersen dan ik voorschrijf. Dat is al jaren zo en je doet er niets aan. Een coureur rijdt liever drie of vier keer per week, dan hooguit twee keer zoals ik ze opdraag. Alle landen kennen trouwens dat probleem, wij zijn het heus niet al leen. Maar dat ik onze amateurs ka pot maak, wat weieens beweerd is, vind ik een valse beschuldiging. Ik ben toch zeker niet gek. En boven dien: er zijn genoeg voorbeelden van goede internationale amateurs die bij de profs wat bereikten. De klacht van de mislukkingen speel ik terug naar de wil van de renners zelf, die te vroeg beroeps werden. Neem Duyn- dam, neem Krekels. Twee geweldige talenten, maar het is er nog niet uitgekomen, omdat ze te jong over gingen. Misschien werken de spon sors dat in de hand. Ze lopen nou al weer achter acht jongeren aan te rennen, dat is ook niet goed." Kritiek Iaat Joop Middelink meestal over zijn brede rug wegglijden „Je krijgt een huid als een olifant. Nee, ik maak me er nooit druk over. Al leen wanneer ik door vrienden un fair wordt aangevallen. Dat doet me dan echt zeer." Vindt Joop Midde link zijn werk dankbaar „Ja. Zon der meer. Dat ervaar ik steeds weer als een jongen nadat hij bij mij weg is. volwassen is geworden en een ge zin heeft gevormd, het contact blijft onderhouden met een telefoontje, een kaart uit een etappekoers of van vakantie. Dan word ik warm van binnen." Wil Joop Middelink dit werk nog lang doen „Ik heb mezelf een ter mijn gesteld. Na de Olympische Spe len van 1972 in München wil ik er mee ophouden. Tegen die tijd hoop ik een goede opvolger gevonden te hebben, maar op dit moment zie ik nog niet wie dat moet zijn. Er zijn er zo weinig die dat kunnen." En als Joop Middelink die man niet vindt „Dan", zegt hij traag, „ja, dan Het klinkt niet alsof de wielereoach in dat geval met tegen zin aanblijft. PETER HEERKENS

de Stem | 1970 | | pagina 13