OP ICC komt 10$ financieel te hulp Touroperator Gelsing [blijft onvindbaar EX-MINISTER WIL CHICHESTER-CLARK LATEN VALLEN \k nieuw ontwerp kernprogramma STILZWIJGENDE ■EMONSTRANTJ Cambodjanen helpen VS bombarderen Commentaar lïeer bestand I buiten. Cholera-epiclemie in Sovjet-Unie Belastingverliogin g I )ereIDd 99 doden bij vliegtuigongeluk in zuiden Peru Geen sjans voor kale marinier TREINEN BOTSTEN: 33 DODEN IN SPANJE Nieuwe moeilijkheden dreigen in Noord-Ierland D '66 wil gesprek Soeharto en Zuid-Molukkers Vandaag begrafenis slachtoffers ongeluk Wouw \z> Optocht DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 11 meer waar te nemen in <|e erzamelde vrouwen bijeen n aan het verschijnsel kle- (Van onze sociaal-economische red.) GENèVE De in de Amerikaanse .,at New Jersey gevestigde Interna- ;'onal Controls Corporation (ICC) heeft bekendgemaakt dat zij in be- linsel tot overeenstemming is geko men met Investors Overseas Services 7|0S), maar dat zij niet probeert het hü IOS voor het zeggen te krijgen Haar besluit deel te nemen in finan ciering ten behoeve van IOS Ltd. be rust op een diepgaand onderzoek naar je positie van IOS, dat gedurende drie maanden met medewerking van liet bestuur van IOS is ingesteld. „Aan de hand van dat onderzoek is de ICC tot de slotsom gekomen dat, hoewel IOS tussentijdse finan ciering nodig heeft, haar algehele fi nanciële positie gezond is en dat zij een aantrekkelijke gelegenheid voor belegging biedt", zegt de ICC in haar verklaring. Volgens de overeenkomst zal een buitenlandse dochtermaat schappij van International Controls onmiddellijk een lening van vijf mil joen dollar beschikbaar stellen als mede een onherroepelijke kredietmo gelijkheid van nogmaals vijf miljoen dollar. Op een persconferentie heeft de pre sident van de International Controls Corporation, Robert Vesco, bevestigd dat de leningovereenkomst een nega- tieve-toczeggingsclausule bevat, die inhoudt dat IOS zonder toestemming van de ICC geen bestaande activa kan belasten (bijvoorbeeld met hypo theek). Ook, zo zei hij, bevat de over eenkomst een bepaling dat de lening moet worden terugbetaald, als Ber nard Cornfield oprichter en voor malig president-commissaris van IOS of iemand die hij benoemt, zonder toestemming van de ICC in het be stuur van IOS komt. Vesco zei dat de ICC, die zich be zig houdt met de verkoop van „data processing" en technologie, een houd stermaatschappij aan het worden is met belangen in drie ondernemingen. Zijn bedrijf verkeert thans in een on gewoon ruime liquiditeitspositie en vindt IOS een zeer aantrekkelijke be leggingsmogelijkheid. kvP WIL WET TER BESTRIJDING HERRIE wordt een stokoude tradi- ■oken. Misschien appelleert I kertijd aan het gevoel van ;heid dat elke Staphorst» Want vanuit die mentaliteit ,daar heb je niets mee te vanneer er vragen komen dorpsgemeenschap en de Staphorster gebruiken. >n boer, tevens CHU-raads-1 Slager zegt dat er inder- aan de indruk naar buiten lorst moet gebeuren. De die dit wil proberen illigen noemt hij een een geluid van een man, ichter de klederdracht is j ebleven. Een autochtone er, die begrijpt dat de tijd blijft staan. „We zijn een lorp zoals er zoveel in Ne- ;ijn', zegt hij. Maar het eld nog een lange, lange ,n jaren duren, alvorens ook zo bij de brede massa al zijn. Ingekankerd voor- eidt doorgaans een lang le- horst weet er over mee te GOINGA a ruilverkaveling. Een man t de mechanisatie-eisen, die DE wapenstilstand tussen Israël en Egypte wordt nu al drie volle dagen in acht genomen. Het groot- I ste winstpunt hierbij lijkt ons het feit I dat er - althans langs het Suez-kan- 1 'aal - al drie dagen lang geen do lden of gewonden vallen. Het tweede winstpunt is, dat men Inu een adempauze heeft van negen- fig dagen, als beide partijen zich Itenminste kunnen inhouden, die be tkan worden met het openen van (onderhandelingen. Met als einddoel: (rede. Dat einddoel ligt echter nog (griezelig ver weg. Voorlopig zal het Iwel blijven bij gehakketak over de Laats van onderhandelingen en 1 onderd en een procedurekwesties. I:' uit de Parijse Vietnambesprekin- Jjen weten we onderhand waar zo ne's op uit kan draaien. Verder zijn er nog heel wat tere Ipunten, zoals de controle op de nale- ving van het bestand, de interpreta tie van de bestands-, resp. onder- handelingsvoorwaarden enz. Het 1 meest tere punt is echter het feit dat er in het Midden-Oosten nog wel degelijk geschoten wordt. De I Palestijnse commando's zijn voor een groot deel helemaal niet van plan te onderhandelen op basis van het A- merikaanse vredesplan. Ze zijn zelfs harder gaan toeslaan, met het drei gement er een tweede Vietnam van I ie willen maken. •luist omdat het zo'n teer begin is, ikt het huidige bestand een te kost- baar iets om niet alle diplomatieke mogelijkheden die er in zitten, uit te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het nieuwe ontwerp kernprogramma van de Katholieke Volkspartij wordt gepleit voor de spoedige tot standkoming van een wet ter bestrijding van het lawaai. Dit pleidooi vormt een van de aanvullingen die ten opzichte van het oorspronkelijke kernprogram zijn aangebracht, nadat het ontwerp in een aantal werkgroepen is besproken. Het kernprogram zal nu in de afdelingen en kringen van de K.V.P. worden behandeld, waarna de partijraad op 6 november de definitieve tekst zal vaststellen. Het kernprogramma Is het resultaat van een opdracht, vorig najaar door de partijraad van de KVP gegeven. Een stuurgroep onder leiding van prof. dr. P. Steenkamp heeft eind 1969, begin 1970 het ontwerp-pro- MOSKOU (AFP) In verband met de in de Sovjet-Unie heersende clio- lera-epidemie mogen Russen noch buitenlanders de steden Kiev, Sebas- topol, Simferopol, Sotsji, Odessa en Astrakan meer binnenkomen, zo is maandag in Moskou vernomen. Het verbod is afgekondigd door het Russische ministerie van gezondheid. De sluiting van Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne heeft de spanning onder de Moskovieten doen toene men. In de loop van het weekeinde kregen de inwoners van Moskou al te horen dat zij niet meer in de zwembaden van de hoofdstad van het land mochten zwemmen. De Rus sische pers die melding maakte van de in Astrakan genomen overheids maatregelen, laat in dit verband niet veel weten over de andere ste den. Ondanks de drastische maatregelen van de autoriteiten, schijnt de cho- lera-epidemie zich nog steeds uit te breiden. Officiële cijfers over het aantal slachtoffers zijn niet gepubli ceerd. Uit de getroffen streken zijn echter berichten binnengekomen, waarin wordt gesproken van ruim 500 gevallen van cholera. gram op papier gezet. Daarna is het in werkgroepen besproken, waarna de stuurgroep de suggesties voor ver anderingen in het kernprograin heeft verwerkt. Bij vergelijking van het eerste en tweede concept blijkt dat de KVP- strekkirag van het in grote lijnen on- hebben gelaten. Het grote verlanglijstje is hier en daar nog uit gebreid. In een naschrift besteedt de stuur groep-Steenkamp aandacht aan de bezwaren van vele werkgroepen, dat in het kernprograim zo weinig aan dacht is besteed aan de inflatde-be- strijdin®. Opgemerkt wordt dat de inflatie niet alleen door de overheid wordt veroorzaakt, noch door haar alleen kan worden bestreden. De stuurgroep-Staenkamp wil een beperking van de particuliere inko mensstijging om de financiering van d'e collectieve voorzieningen door de overheid mogelijk te maken. Op deze wijze kam de overheidsitaak voldoende toenemen zonder inflatie te veroor zaken. Opmerkelijk is dat het onderdeel financiën van het ontwerp-kernpro- gram op geen enkel essentieel punt is gewijzigd. In dit hoofdstuk wordt gezegd dat de noodzakelijke stijging van de overheidsuitgaven vraagt om verhoging van de belastingen in de komende kabinetsperiode met een half pereent per jaar, waardoor de belastingdruk stijgt van 29 percent in 1971 tot 31 percent in 1975. Het lijkt erop dat bij de herschrij ving van het kernprograim recente ontwikkelingen mede van invloed zijn geweest. Zo wordt ten aanzien van df milieuhygiëne gepleit voor weten schappelijk onderzoek in internatio naal verband en voor coördinatie in EEG-verbamd van de eisen ten aan zien van de bestrijding vain lucht- bodem- en watervervuiling. Nieuw is het pleidooi te lawaai. Wat betreft het bouwbeleid wordt de wens tot opvoering van de wo ningbouw met 3000 tot 4000 wonin gen per jaar gehandhaafd. Het plei dooi voor het bouwen van aantrekke lijke nieuwe huizen is aangevuld met: vooral eenge-zinshuizen. J (Van onze correspondent) EINDHOVEN De directeur van het Eindhovense reisbureau World Air Ité, e lieer G. G. Gelsing, blijft onvindbaar. Gisteren hebben verschillende men sen, die hun geld terug wilden hebben, bij het kantoor aangeklopt. Zij trof- t'h W .®ch'ei' niemand. Onder hen waren drie mensen van de chartermaat- -tnappij Air Spain. Tussen kwart voor één en één uur werd de heer Gelsing I Sezien, toen hij even zijn kantoor binnenging, al zijn papieren meenam en snel weer wegreed. I reisbureau meldde gisteren via de automatische telefoonbeantwoorder, i' Eet kantoor wegens „drukke administratieve werkzaamheden" was ge sloten. Het kantoor zou, aldus de ingeblikte stem, vandaag om 9.30 uur weer normaal geopend zijn. Verder werd meegedeeld dat er een brief naar alle I) v-en onderweg was om alle persberichten te ontkennen. s Eindhovense recherche had nog geen aangifte gehad van de hele affaire. ™P het eerste gezicht lijkt het erop dat hier sprake is van verduistering, 'sar daarvoor zouden we eerst wat meer inzicht in de zaak moeten hebben", ™s een woordvoerder van de Eindhovense politie. (ADVERTENTIE) Een Solex Oto fe i zeker geen super snelle, benzinever- slindende status- brommer. Nee, maar Solex heeft wel andere eigenschappen. Geen lawaai. Stil- brommer in plaats van snelbrommer. En elke drup- pel benzine wordt vrijwel volledig verbruikt (1 op 60). Resultaat: brandschoon brommen. Maar Solex roept daar niet over. Schermt niet met bestrijding van luchtverontreiniging zus en milieubescherming zo. Solex werkt daar al twintig jaar aan. Stilzwijgend. Ook u kunt dat doen. Voor maar 349,—. Plus 1 cent voor elke kilometer. SqUXOtO LIMA (AFP/Reuter) Het vlieg tuigongeluk van zondag bij Cuzco in het zuiden van Peru heeft aan 99 mensen het leven gekost. Het zijn 54 Amerikanen, 40 Peruanen, 4 Span jaarden en een Nederlander. Er is één overlevende, een Peruaan. Hij is levensgevaarlijk gewond. Het vliegtuig was een Lockheed Electra van de Peruaanse maatschap pij Lansa. Het is tegen een heuvel gevlogen en uitgebrand. Het ongeluk gebeurde kort na het opstijgen in Cuzco. De piloot meldde mechanische moeilijkheden en zei dat hij zou te rugkeren. Tot de 89 passagiers be hoorde e engroep van 48 Amerikaan se studenten die in het kader van een programma voor culturele uit wisseling een bezoek aan Peru brachten. Het Nederlandse slachtof fer is nog niet geïdentificeerd. (Van onze redactie buitenland) SAN D1EGO Acht leden van het reservekorps der mariniers zijn te San Diego gevonnist tot dwangarbeid, degradatie in rang of het betalen van een geldboete, omdat zij de bevelen in de wind hebben geslagen hun haar te la ten knippen tot een lengte zoals die in de voorschriften aangege ven staat. De uit vier officieren bestaan de krijgsraad stond onder leiding van een vrouwelijke kapitein van de mariniers. Het viertal had ge weigerd naar de kapper te gaan, „omdat dit nadelig was ten aan zien van hun betrekkingen in de burgermaatschappij en hun pri- vé-leven". „De meisjes die ik ken", zei een hunner, een student, „willen geen afspraakje maken met een marinier", waarmee hij dus be doelde dat hij geen sjans had als hij er, als marinier, als zodanig uitzag. Redders zijn bezig met het bergen van de slachtoffers hij het treinongeluk in Spanje. BILBAO (AFP/DPA/RTR) Drieëndertig mensen hebben zon dagavond het leven verloren bij een ernstig treinongeluk nabij Bilbao in het noorden van Span je. Honderdvijfenzeventig mensen werden gewond. Dit zijn de bijzon derheden welke ons bereikten, nadat wij in een aantal edities van ons blad van gisteren hierover een voorlopig bericht hebben gebracht. Even voorbij het station van Plen- cia, een van de meest geliefde bad plaatsen aan de Golf van Biscaye, op 25 kilometer van Bilbao, kwam zon dagavond een trein met ongeveer 600 dagjesmensen en vakantiegangers waarschijnlijk allemaal Spanjaarden op enkel spoor in volle vaart in botsing met een trein uit tegenover gestelde richting. Naar het schijnt heeft het eerstvolgende station, dat van Urduliz, de trein uit Bilbao op het baanvak laten rijden zonder te wachten op een bericht van het sta tion van Plencia of het sein al of niet op „veilig" stond. HET RIJKSMUSEUM heeft zater dag het hoogste aantal bezoekers (8620) in het nog lopende toeristen seizoen gehad. Een groot gedeelte daarvan zag het klankbeeld „17e- eeuwse schilderkunst". (Van onze redactie buitenland) SAIGON Het Amerikaanse opperbevel in Saigon lieeft toegegeven dat Cambodjaanse waarnemers meevliegen met Amerikaanse verkennings vliegtuigen om in Cambodja behulpzaam te zijn bij liet leiden van bom bardementen. Een militaire woordvoerder in Saigon zei dat de Cambodjaanse waarnemers van nut kunnen zijn bij het accuraat uitvoeren van de bom bardementsmissies. De zaak van de Amerikaanse luchtsteun aan de Combo dj aanse strijd krachten werd vorige wek actueel toen getuigen voor het eerst bevestiging verschaften van d'eze bombardementsacties. Tot die tijd had het Ameri kaanse opperbevel volgehouden dat luchtacties in Cambodja alleen maar als doel hadden de communistische aanvoerwegen en troepenconcentraties die de Amerikaanse en Zuidvietnamese strijdkrachten in Zuid-Vietnam bedreigden, te verstoren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een brief aan premier De Jong biedt D '66 aan te bemiddelen, wanneer president Soe harto tijdens zijn bezoek aan Neder land een gesprek zal hebben met de vertegenwoordigers van de Zuid-Mo lukkers in ons land. In de brief wordt opgemerkt dat de Nederlandse rege ring voldoende mogelijkheden heeft om de Indonesiërs tot een dergelijk gesprek te brengen. Het doet er volgens D '66 weinig toe of men he,t streven naar onaf hankelijkheid van Zuid-Molukkers wel of niet wenst te steunen. Een ge sprek met Soeharto, waar de Zuid- Molukkers zelf o-m hebben gevraagd, kan wellicht bijdragen tot de moei lijke situatie van deze groep. De generale verbondsraad van het Gereformeerd Politiek Verbond en van het hoofdbestuur van het Natio naal Evangelisch Verbond zijn van oordeel dat tijdens de gesprekken met president Soeharto onder meer aandacht moet worden geschonken aan d executie v-an de Zuid-Moluk- ker dr. Chr. Soumokil in 1966. Tevens aan de onder leiding van zijn generaals uitgevoerde „wraak- gerichten" in 1965 en 1966, waarbij zonder vorm van proces honderddui zenden van zijn landgenoten zijn af geslacht. (Van onze correspondent) ASSEN De zeven slachtoffers van het verkeersongeval bij Wouwse Tol worden vandaag in Assen begra ven. De plechtigheid zal worden bij gewoond door burgemeester P. San ders van Wouw en burgemeester G Grolleman van Assen. Ook vice-pre sident P. W. Lokollo van de regering in ballingschap van de republiek der Zuid-Molukken zal de rouwplechtig- heid bijwonen. De enige overlevende van het on geluk, de 19-jarige bestuurster Jets- ke de B. uit Drachten, is gisteren uit het St.-Franciscusziekenhuis in Roo sendaal ontslagen. Na in het afgedopen weekeinde te hebben geconstateerd, mét figuren als Duynidam, Hoekstra en Jainsen, dat fietsen om het maar eens te zeg gen verdomd moeilijk is, ben ik gisteren welgemoed overgegaan tot de orde van de dag, respectievelijk de week. Samen met mij deden dat zeer vele kinderen, die nu opeens van „jeugd" weer gewoon „schooljeugd" zijn ge worden, en hoe zou ik ze kunnen vergeten de bouwvakkers. Deze zwoegende ploeteraars, die eigenlijk beter, jazeker, échte béter op hun brood zouden moeten krijgen, omdat ze het verdienen. Nietwaar, dag iin, dag uit Schut uit de puree halen is geen licht karwei. Overigens schijnt allerwegen het misverstand welig te tieren, dat on dergetekende een soort lolbroek zou wezen. Edoch, niets is minder waar. Ik méén het. Het is allemaal serieus bedoeld. Slechts de oppervlakkige le zer denkt hier met een clowns-num mer te doen te hebben. Wat, hij denkt nauwelijks. Alleen de ware doordenker begrijpt de grap, die DEZE TIJD, die het le ven zelf is. Een bitter ernstige grap, als u het mij vraagt Uruguay: de diplo-maat is vol. De mLlieuverontr-einiging, beginnen we allemaal in de gaten te krijgen, is een van die zeer ernstige zaken. We krijgen ook door dat het er allemaal niet toe doet uit welk milieu je komt, want ze dreigen allemaal te vervui len. Een nieuwe richtingwijzer naar de klasseloze maatschappij: samen vuil- spuiten, ja gezellig. In Amerika worden ook hiervoor veel stickers, of plakplaatjes verkocht. Zo las ik o.m. deze stioker-tekst: Vecht tegen de smog koop een paard". En deze: „Houd Amerika schoon slik uw bierblikjes in". Een francofiele collega van me pleegt als (hem) dat zo uitkomt zoals hij zegt „chapeau bas" door het leven te gaan. Dat is zoiets als: Met je hoed in de hand kom je door het ganse land. Een mijner voorvaderen placht daaraan te zeggen:.... maar met je pet op je test kom je er ook best. In een van de vele dagbladen die ons land nog altijd rijk is buiten het dagblad dat u nu leest, las ik deze kop: „Korte beentjes, brede dijen, bobbelknieën't geeft niets, want maxi is lief voor iedereen". Dat mag zo zijn, al blijf ik het een niet bijster charmante opmerking vinden, maar ik denk ook dat menige man er wel het zicht op een te breed dijtje of een bobbelknietje voor over heeft, als de vrouwen maar mini blij ven dragen. Vrienden, (voor de latinisten on der u: solflosfielen!) het afgelopen weekeinde heeft opnieuw sensatione le ontwikkelingen opgeleverd aan ons zonnebloemfront. Behalve de mel dingen van mevr. De Voogt uit Bre da met zonnebloemen met 3 meter 11 en 3 meter 7, van mevr. Nooyens, eveneens uit Breda, met een knaap van 3 meter 44, van Freddy Oomen uit Oosterhout met een 3 meter 66 hoge zonnebloem, mogen wij melding maken van de tot op heden onge kroonde koning, n.l. de heer Rijnen uit Breda (Liesbosch). Hij schrijft: „Ik heb er ruim twin tig staan boven de I meter, waarvan de langste 4 meter 48 is". Hij voegt er aan toe: „Men kan ze van de straat af zien staan". Mensen, mensen, laat ze groeien. Halen we deze zomer de vijf meter nog? Tot morgen. MERIJN BELFAST (AP). Naast de aanhangers van dominee Ian Pais ley nebben gisteren ook andere Noordierse protestantse extre misten openlijk de oorlog ver klaard aan de regering van pre mier James Chichester-Clark. De gewezen minister van binnen landse zaken William Craig, leider van een groepering tot onderdruk king van „subversieve elementen en herrieschoppers" onder de katholie ken, gaf in een radio-interview open lijk toe dat hij „er zeer ernstig naar streeft Chichester-Clark af te zetten" die hij betichtte van te lankmoedig optreden. Chichester-Clark die kortgeleden is teruggekeerd van vakantie, is in iverleg met zijn naaste adviseurs ge- ;aan. Hoewel officiële zegslieden ver baren dal er in de unionistische re gering zelf geen onenigheid bestaa' zei Craig in het interview vernomen te hebben dat tenminste drie minis ters zijn denkbeelden deelden. Gisteravond moest Chichester-Clark trachten het regeringsbeleid aanne- melij k te maken voor de kiezers in zijn eigen district Maghera nabij Londonderry. Slaagt hij daar niet in. dan zal hij bijna zeker in de 700 leden tellende raad van zijn Unionistische Partij ge confronteerd worden met een motie van wantrouwen. Deze raad schijnt overigens steeds meer naar het stand punt van Craig over te hellen. Craig werd vorig jaar verwijderd uit de regering van de gematigde premier Terence O'Neill, die daarna spoedig door rechtse extremisten werd opgerold die zich verzetten te gen zijn hervormingsplannen. Daar op volgde een seizoen van bloedige opstanden en de legering van Britse troepen in Noord-Ierland om de orde te handhaven. Craig eiste in het radiovraagge- sprek dat het korps reserve-politie, de door de katholieken gehate en ge vreesde B-specials in ere zou worden hersteld. In antwoord op vragen, of dat niet zou leiden tot oplaaiing van de onrust onder de katholieke min derheid zei Craig: „Van die hoek bestaat een zeer bewust streven om de wet te onder graven. Als zij geweld gaan gebrui ken om hun politieke doeleinden te verwezenlijken dan moeten de krach ten tot handhaving van de wet en de orde uitgerust worden om aan die misdadige acties het hoofd te bie den." Niet alleen van de zijde van de partij dreigt gevaar voor Chichester- Clark. In Londonderry, waar de on lusten tussen protestanten en katho lieken vorig jaar begonnen, wordt morgen door de protestanten de over winning van de legers van Willem III op de katholieke koning Jacobus II herdacht. Chichester-Clark Gewoonlijk gaat deze herdenking gepaard met een optocht van „leer jongens" langs de muren van de ka- jaar zijn de optochten verboden, zeer tholieke enclave Bogside, maar dit tot ongenoegen van de aan tradities hangende protestanten. Veel waar nemers hier geloven dat als het woensdag tot ongeregeldheden in Londonderry komt, de premier ge dwongen zal zijn te kiezen tussen een harder beleid of volledige over dracht van de bevoegdheden van zijn regering aan het kabinet van Groot- Brittannië. Dit laatste zou veel ka tholieken welkom zijn.

de Stem | 1970 | | pagina 9