Patrijzen bestaat veertig jaar Eij ssens: „Met de jeugd op hoger niveau komen IN TERNEUZEN EEN „OUDE KNARRENRACE'' ik kom voor uw slaapkamer! AJAX WIL OUDE GLANS HEROVEREN Monseré won eerste rit Parijs-Luxemburg :r is ie barmh/ Oprichter bij feest aanwezig Zes belgen in koers Vissingen RENE PIJNEN DERDE 55 V oetbaltoernooi in Heinkenszancl TITEL ACTIEVE ROL VERSTERKEN TOERNOOI rODS Notitieboekje WANDELTOCHTEN JONDE ZWERVERS )rikl<e|- taad )yer de ttairie Wandeltochten in Hengstdijk lucky Niets nieuws Hecht team Zwaar [UKt 12 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1970 (Van onze sportmedewerker) 's-HEERENHOEK Veertig jaar geleden kende men in 's-Hee renhoek kapelaan C. Koning als de man die wel eens op een vreemde manier uit zijn slof kon schieten. Maar dan in de meest gunstige zin van het woord, want naast zjjn geestelijke taak achtte kapelaan Ko ning ook sport en spel zo belangrijk, vooral voor zijn jeugdige dorps genoten, dat er een geheel nieuwe wind ging waaien in 's-Heeren- hoek. Kapelaan Koning, die mede-oprichter was geweest van de voetbalvereniging Volendam, had bij zijn komst in 's-Heerenhoek al snel in de gaten dat er in dit pittoreske Zuidbevelandse dorp behoef te bestond aan een voetbalclub. Ben Mulderzelf op de fiets in de „oude knarrenrace" in Terneuzcn. (Van onze wielermedewerker) TERNEUZEN Terneuzen staat bijna de gehele zaterdagmiddag in het teken van de wielersport. Op het bekende Molenwaterparkoers worden drie wedstrijden gehouden, namelijk voor nieuwelingen en ad- spiranten en als speciale attractie een koers is gepland voor hen die tenminste de leeftijd van 35 jaar hebben bereikt. De zogenaamde „ou- de-knarrenrace" zal wel de nodige hilariteit opwekken bij het publiek. Bekende functionarissen uit de Zeeuwse wielerwereld steken zich die middag in koerstenue en zullen op het stalen ros met elkaar een robbertje gaan uitvechten. Een jury bestaande uit actieve renners zal er (Van onze sportmedewerker) HEINKENSZAND De voetbal vereniging Heinkenszand (eerste klas zaterdagvoetbal afdeling Zee land) houdt zaterdag op het ge meentelijk sportpark een toernooi, dat een sterke bezetting heeft. Be halve Heinkenszand en de zuster vereniging Luctor komen in het veld: ïerseke, Oostkapelle, Jong Ambon, Wolphaartsdijk, Veere en Kruiningen. Het toernooi begint om 13 uur. De speeltijd bedraagt tweemaal 12,5 mi nuut met uitzondering van de finale die om half vijf wordt gespeeld en tweemaal een kwartier duurt. Direct daarna is er prijsuitreiking in café Vermeulen. (ADVERTENTIE) uiteraard op toezien dat niemand buiten zijn boekje gaat. Bij de vertrekkers behoren onder meer hulpconsul Ben Mulder, spea ker Wim Hendriks, de leden van het Middelburgse wielercomité Wim Monné, Henk Simons en de Zeeuwse oud-kampioen op de schaats, Jaap de Jager. Verwacht wordt dat ook diverse ouders van actieve wielren ners van de partij zullen zijn. Deze ongetwijfeld spectaculaire „oude knarrenrace" begint om onge veer 14 uur; de afstand bedraagt 25 kilometer. Daarvoor gaan om 13 uur de adspiranten van start, die 30 kilometer moeten afleggen. De nieu welingen beginnen om 15 uur aan 60 kilometer. (Van onze medewerker) HENGSTDIJK Op zaterdag 15 augustus worden er in Hengstdijk wandeltochten gehouden door de wandelsportvereniging „De Vogel", onder auspiciën van de Zeeuwse Wandelsport Bond. De start vindt plaats om 14.00 uur bij café De Kort. De afstanden bedragen 5, 10, 15 en 25 kilometer, dit naar keuze van de wandelaar. Zowel individue- len, groepen als scholen kunnen deelnemen. Ieder die de tocht vol brengt ontvangt een herinnering in de vorm van een medaille, terwijl door een jury extra prijzen zullen worden toegekend aan de deelne mende groepen. In de avonduren en op zondag zag men de jeugd wel eens tegen een bal trappen op een hobbelig stukje weiland, maar daar bleef het bij Van georganiseerd voetbal was geen sprake, maar toen kapelaan Koning zijn plannen ontvouwde in het Jon geren Patronaat en duidelijk stelde dat hij nu wel eens een echte voet balclub wilde oprichten in 's-Heer enhoek kreeg hij bijval genoeg. Op 15 augustus 1930 werd dit een voldongen feit. De club kreeg de naam Patrijzen, waarschijnlijk om dat de jongens op de grasmat verge leken werden met deze snelle be weeglijke vogels. In het eerste be stuur hadden zitting de heren J. Goense, J. Hoondert, P. Paré en M. Witkam. De heren Goense en Wit kam fungeerden ook als jeugdleider, terwijl kapelaan Koning als trainer optrad en de technische kneepjes van het voetbalspel serieus in zijn oefenstof had opgenomen. Zo wenste de kapelaan, bijvoorbeeld niet dat er tijdens de training „gepunterd" werd. De bal moest steeds met de wreef of de binnenkant van de voet worden geraakt. Reeds in de aan loopperiode kreeg Patrijzen een gro te toeloop van leden, ruim honderd. Het eerste speelveld was waar nu de nieuwe katholieke begraafplaats ligt. Voor de oorlog speelde Patrijzen in competitieverband zowel in de Zeeuwse als in de Brabantse voet balbond en ook in de diocesaanse voetbalbond, die toendertijd een te genhanger was van de KNVB. Tij dens de periode dat men speelde in de Brabantse voetbalbond werd de titel behaald in de vierde klas, maar in de promotiewedstrijden liet Pa trijzen het zitten. Gedurende de mobilisatie, toen vele actieve leden de wapenrok moesten aantrekken, brak er een moeilijke periode aan, maar in de oorlogsjaren kwam men reeds over dit dieptepunt heen en bereikte men de vierde klas van de KNVB. In de eerste jaren van 1950 moest men weer een trapje lager en pas in 1962 bereikte men opnieuw de vier de klas. Daarin kon men zich maar een jaar handhaven. Later daalde Patrijzen af naar de tweede klas van de afdeling Zeeland. In het afgelopen seizoen ging bij Patrijzen de kampioensvlag weer in top, maar de eerste klas kon net niet worden bereikt, omdat Ria uit Westdorpe in de promotiewedstrijden een beter doelgemiddelde behaalde. Behalve kapelaan Koning hebben ook kapelaan Van Zijl en meester Verhaar (onderwijzer aan de r.-k. school) een actieve rol gespeeld in het verenigingsleven van Patrijzen, dat op 1 juni 1961 de koninklijke goedkeuring kon toevoegen aan de statuten. Louw Menheere, Louw Huijzen en Chris Hoornick zijn op de grasmat lange tijd de steunpilaren vain Pa trijzen geweest. Patrijzen, een bloeiende vereni ging, die momenteel 103 leden telt en in de dorpsgemeenschap een be langrijke rol inneemt, heeft sinds kort de heer B. Bruins uit Goes als vaste trainer aangetrokken en brengt straks drie senioren- en drie juniorenteams in de competitie. Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,- Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aanbij Koninklijke Fabrieken Diepenbrock Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft. Het huidige bestuur is ais volgt geformeerd: de heer G. Eij ssens, voorzitter; de heer P. de Winter, secretaris: de heer K. P. J. Vreugde, penningmeester en de heren A. Westdorp, L. Schrieks en A. Moison. commissarissen. Sinds junii van dit jaar heeft men ook een speciale jeugdcommissie gevormd, waarin de heer A. Westdorp als voorzitter en de heer C. Witkam als secretaris - penningmeester fungeert. De jeugdtraining wordt waargeno men door de heren L. Schrieks en P. de Jonge. Voorzitter Eij ssens ver wacht veel van deze nieuwe aanpak. „Wij willen speciaal de jeugd aan trekken om de verenigingsband te versterken en de prestaties op hoger niveau te brengen. Gelukkig be schikken we momenteel over be hoorlijk jeugdig talent, dat nu onder kundige leiding ontwikkeld kan worden". Natuurlijk hebben voorzitter Eijs- sens en zijn medebestuursleden nog wel wensen. Zo is de bouw van een nieuw clubhuis zeer urgent, omdat de bestaande kleedaccommodatie on geveer 150 meter van het voetbal terrein ligt verwijderd. Ook de toe gang tot het terrein is zonder meer slecht te noemen. Eij ssens over deze problemen: „Maar we hebben toch goede hoop dat de gemeente hieraan iets gaat doen. Verbetering van de bestaande situatie is ons toegezegd". Patrijzen gaat in het komende weekend het 40-jarig bestaan vie ren, allereerst met een receptie, die zaterdagmiddag in de Jeugdhoeve wordt gehouden van 3 tot 5 uur. 's Avonds om 8 uur is er in dezelfde lokaliteit een reünie voor leden en oud-leden. Zondagmiddag om 1 uur begint dan op het sportterrein een groot jeugdtoernooi voor B- en C-junioren, waaraan zullen deelnemen Luctor, Heinkenszand; Alliance, Roosendaal; Lewedorpse Boys en Patrijzen (in totaal 8 elftallen). Va-n dit toernooi wil men een jaarlijks evenement maken en het krijgt de naam: Pas toor Koning-toernooi. De man die de eerste schot gaf tot de oprichting van Patrijzen en nu als rustend pastoor in Alphen aan de Rijn woont, geniet vanzelfsprekend nog een grote populariteit in 's-Heeren hoek en heeft dan ook toegezegd zeker aanwezig te zullen zijn bij dit jubileum. (Van onze wielermedewerker) TERNEUZEN Het wielercomité Middelburg heeft dit jaar ook de organisatie op zich genomen van de amateurkoers in Vlissingen, die woensdagavond wordt verreden en om half zeven begint. De start en finish zijn op de Boulevard Evertsen bij „Brittania".. Onder de circa zestig vertrekkers bevinden,, zich al le sterke Zeeuwen met uRzaniderinjg van Cees Priem en de Engelsman Grant Thomas die in verband met het wereldkampioenschap beiden in Engeland vertoeven. Van de partij zijn onder anderen Peter Remijn, Wim de Waal, Toine van de Bunder, Henny Gijzel, Wim Evertse, Ad Ku- zee, Cris de Jonge en Mat van Leeuwen. Vooral eerstegenoemd vijftal zal zeker weer een gooi doen naar de vette prijzen. Bij de gevaar lijke concurrenten moeten gerekend worden Peter Legierse, Cees van Dongen en Wim Bravenhoer, die in Vlissingen zijn laatste wedstrijd rijdt in de amateurcategorie. Verder de sterke Belgen De Couwer, Van Landeghem, De Clerq, Debode, Fer- ket en De Bisschop. De renners moeten 80 kilometer afleggen. (Van onze sportredactie) 1 AMSTERDAM „Als je meer dan honderd doelpunten in de competitie maakt, hoeft er aan de voorhoede niet gesleuteld te wor den. Daarom hebben we getracht de defensie nog te versterken", Jaap van Praag, voorzitter van Ajax, verklaart de vrij rustige houding, die de landskampioenen aannamen op de transfermarkt. Er werd nauwelijks een spectaculaire aankoop gedaan. Dit in tegenstelling tot het vorig jaar, toen de Amsterdammers met Feijenoord de Nederlandse spelers top afroomden. Die rol werd nu aan PSV overgelaten. Enkel de aankoop van Sies Wever, spectacu laire keeper van het Nederlandse amateurteam en van de Israëliër Kalderon van Haipoel Tel Aviv trokken de aandacht. Voor de rest beperkte Ajax zioh dn de spelers top tot schermutselingen die wei nig zoden aan de dijk zetten. Het was o-o-k niet nodig. „We zijn landskampioen geworden en we hebben de beker veroverd. We zijn dus dik tevreden", zegt Jaap van Praag. „En als we het spelpeil van het afgelopen seizoen kunnen handhaven is dat voor ons al vol doende". Ondanks de beker, ondanks de landstitel verloor Ajax het afgelo pen seizoen toch een gedeelte van de glamour, die in de voorgaande Europacupstrijd mannen als Johan Cruyff en Piet Keizer tot Europese sterren verhief. Die werd overge- namen door „aartsrivaal" Feijen oord, dat de prestatie van Ajax verbeterde en zelfs de Europacup won. Lang nog bleef de oude glans, door de prestaties van de Amsterdammers in het toernooi om de Jaarbeursbeker, maar toen zij in de halve finale over Arsenal struikelden was het pleit beslecht en streden zij in de schaduw van Feijenoord, dat toch nog altijd de landstitel en de nationale beker miste Ajax verloor dit seizoen aan po pulariteit. „Kijk", verklaart Jaap van Praag. „We zijn de laatste zes jaren bijna ieder jaar landskampi oen geworden. Dat is voor het publiek niets nieuws. Dat slaat niet meer zo aan. Het is misschien te vanzelfsprekend geworden. In de nationale competitie hebben we toch nog alles gehaald wat te halen was". De komende competitie zal een herhaling van de double aanzien lijk moeilijker worden dan in de afgelopen jaren. Het zal nu niet meer zo vanzelfsprekend zijn. Op Ajax gaat immers de last drukken van het Europacupvoetbal, ee[ last, die volgens insiders Feijen oord in de landscoimpetitie b«. hoorlijk wat punten heeft gekost, „Inderdaad", geeft Van Praag t«, „het wordt toch al elk jaar moei. lijker en dit jaar zal een van j( moeilijkste worden. In de eerste plaats hebben een heleboel club| zich versterkt, waarbij ik de aan een FC Twente, een Sparta, die hebben niet zo zeer de last de Europacup en van de inter, lands. Zowel Feijenoord als zullen het enorm zwaar krijgen et] ik zie dan ook de afstand tussen de kopgroep en de middenmeet' een stuk kleiner worden. Voor het voetbal in Nederland zou dat trou- wens toe te juichen zijn, want dtj competitie zou voor het publiek aanzienlijk interessanter worden". Een ander opmerkelijk gezegde van Jaap van Praag: „Wart dacht je? Iedereen denkt dat het voor Ajax en Feijenoord gemakkelijk ij om aan de top te komen, maar jt vergeten, dat onze jongens heel anders moeten spelen dan de andt- re clubs. Tegen ons, de topploegeo knokt iedereen zich ksfpot. Ieder een wil bijzonder graag een puntje van ons afsnoepen, om van winnen maar niet te spreken. Daarom rust' op onze jongens gedurende de hele competitie een zware druk. Een druk, die op andere clubs niet ligt, evenmin als de strijd om de Euro pacup en voor veel van onze spe lers de interlands". Jaap van Praag: „De top en de middenmoot zullen aan het eind van dit seizoen dichter bij elkaar liggen". Men zegt wel eens dat Ajax valt en staat met zijn twee sterspelers Cruyff en Keizer. Jaap van Praag bestrijdt dat beslist. „Natuurlijk hebben wij aan hen veel te danken en we zouden ze dan ook tóe! graag missen, maar wat is een elftal van sterren als het geer. elftal is? Cruyff en Keizer zijn bij ons evengoed nummers als alle an dere spelers. Aan Michels de taak om hier een hecht team van te maken, en ik geloof dat hij daar, gezien de prestaties van het alge lopen seizoen toch maar weer gore in is geslaagd. Iedere speler bij ons staat in dienst van het team, dat weet hij. Houdt hij zich daar niet aan, dan staat hij ernaast". In tegenstelling tot deze zegswij ze werd er, vooral toen Ajax in dt halve finale van de Jaarbeursbeke op Arsenal strandde vrij veel kri tiek geuit op de inzet van enkels spelers, waarbij vooral Piet Keizer het, moest ontgelden. Hij weri zelfs uit de strijd gehaald. Var Praag ziet dat nu, aan het begii van het nieuwe seizoen anders ei het heeft er alle schijn van dat di Amsterdammers weer met eet nieuwe lei willen beginnen, In eer. poging de oude glans terug te krij gen van een jaar geleden, toen alleen al in de beslissingswedstrijd tegen Benfica Place Pigalle in Pa rijs werd overstroomd door eer leger van meer dan twintigduizend mensen, die alleen om Ajax schreeuwden. I Het zal bijzonder zwaar worde» die weer op Feijenoord te herove ren. In ieder geval wordt het ko; mend seizoen een gelijke strijd, want nu zijn beide rivalen in de Europacup vertegenwoordigd. Mi schien botsen ze al vroegtijdig i elkaar. In de landscompetitie k( Ajax niet winnen. Maar wie wee'- Misschien in de strijd om de Euro pacup. Misschien heeft Ajax echter al iets van zijn wilde hare: verloren. Op 16 september immers begint de Europese veldtocht v® Ajax in Albanië. Vlak bij zï» geboorteland. Met of zonder wild' haren. Hij zal er niet willen ster ven JO SIMONS Deze jongelui hebben een plekje lek van de pretbotter, welke momen -aartuig is eigendom van vier Amstei i het idee kwamen het schip als „fu levinden zich circa zestig jeugdige opv M de honderdduizenden toeristen, nnen- en buitenlandse, langs de ist van de Middellandse Zee een hoorlijke nachtrust te garanderen, n de laatste weken in Aix-en- 'ovence en Saint-Raphael nogal it pop-voorstellingen met orkes- n verboden. De hippies mogen erdag doen wat zij willen, en dat toch al veel, maar 's nachts moe it zij ook aan anderen denken. Jacques Collard was op het idee komen zijn veertigste verjaardag et zijn orkest Maschou-Beach aan X strand van Cannes te vieren en ar had hij nog al wat vedettes uit n milieu voor uitgenodigd. De i o-formatie Les Commodores" ti voor de muzikale begeleiding roen. Maar Jacques heeft een ief van de burgemeester gehad. heb niets tegen uw veertigste irjaardag, schreef monsieur Le aire en wat mij betreft mogen er veel vedettes komen als u wilt, aar de „Commodores" moeten hun S'EEDS meer automobilisten eofien in het handschoenenkastje f,un ?uto een eenvoudig foto- 'o gebruiken die camera n°titieboekje bij aanrijdingen. n goede foto van autoschade of ]p«.ee? verkeerssituatie zegt vaak in/ d v een ellenlange verkla- S- Politie en verzekeringsmaat- WE ZULLEN ON6 AMU5EREN, J0NGEW5 EEN ECHT PICk_ NICKJE 1 SAINT AMAND LES EAUX (ANP) De Belg Jean Pierre Monseré heeft de eerste etappe gewonnen van Parijs-Luxemburg. Monseré versloeg in de sprint Wolfshohl, Pijnen en De- lisle. Het viertal had aan het eind van de rit, over 237 km van Parijs naar Saint Amand les Eaux, een voorsprong van negen seconden. De beslissing in de eerste etappe van Parijs-Luxepiburg viel in het laatste gedeelte van de rit, waar de karavaan tussen Solesmes en Valen ciennes over stukken weg geplaveid met kinderhoofdjes moest rijden. Door de regen was dat gedeelte ge vaarlijk glad en talrijke valpartijen waren het gevolg. Na Caudry, er waren toen 184 km afgelegd, ontsnapte de Fransman De lisle. Zijn poging werd nagevolgd door Zoontjens en Rouxel, maar het tweetal slaagde er niet in contact met de kopman te maken. Delisle be hield zijn voorsprong, hoewel talrijke renners de jacht inzetten op de Fran se oud-kampioen. Bij die jagers be hoorden Pijnen, Wagtmans, Sture Pettersson en Alain Vasseur. Kort voor de finish werd Delisle, wiens maximale voorsprong een minuut en tien seconden had bedragen achter haald door Pijnen, Monseré en Wolfshohl. Monseré won de sprint van het viertal gemakkelijk, maar de voorsprong van de ontsnapten was geslonken tot iets meer dan 100 me ter. De etappe van dinsdag bestaat uit twee gedeelten. Eerst gaat de kara vaan van Saint Amand les Eaux naar Eigenbrakel in België. Over 121 km en daarna volgt het tweede gedeelte, een rit over 131 km van Eigenbrakel naar Maastricht. De uitslag van de eerste etppe is: 1. Monseré (Belg.) 237 km in 5 uur 50 min. en 20 sec. (met bonificatie); 2. Wolfshohl (W.-Dld)3. Pijnen (Ned.) 5.50.30; 4. Delisle (Fra); 5. Le" man (Belg.) 5.50.39; 6. Reybroeck (Belg.); 7. Peffgen (W.-Dld); 8. Gui- mard (Fra); 9. Roger de Vlaeminek (Belg.); 10. Van Rijckeghem (Belg.) 11 ex aequo het peloton: 70. Harings (Ned.) 5.51,08; 75. Vianen (Ned.) 5.51,17; 76. Den Hartog (Ned.); 83. Ottenbros (Ned.) 5.51,47; 90. Van Beers (Ned.) 5.59,42; 95. Hoogerheide (Ned.) 6.01,11. TERNEUZEN - Op zaterdal augustus 1970 houd' de wandetël vereniging De Jonge Zwerver Terneuzen wandeltochten over 15, 25 en 40 kilometer, dit in san werking met de Zeeuwse Wa« sport Bond. De deelnemers aar 40 kilometer starten 's morgens 10 uur bij de Tamarindeschool- wij] d deelremeis aan de 0" afstanden 's middags om 2 uur- ten Men verwacht grote deen van wandelverenigingen, sen" sportgroepen en individuele11-, vanwege het feit ook, dat de jonge wandelvereniging uit Tcr'. zen zich op vele tochten in de», vin.-ie heeft laten zien. Voor deelnemer is een medaille be- baar, terwijl een jury beke maken, wie van de groepen i merking zal komen voor een I prijs.

de Stem | 1970 | | pagina 12