RIJNINK HAD TEVEEL TEGEN Jan Derksen kwaï voor Loevesijn oj het juiste momenl Miller, Baensch en CLOWNS VAN Columbianen LEICESTER Jansen stelde teleur Russinnen opper machtig NEDERLANDS VIERTAL IN [KWARTFINALE S Kalm aan groothandel centrale verwarming NV. NQRAD TWEEDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 „Boston" Miller van de Bahamas. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER Aan kleurrijke figuren, heeft het in de wereld kampioenschappen nooit ontbro ken en Leicester was geen uitzon dering op deze regel. De tot op heden meest opvallende betrokke ne bij het gebeuren om regenboog truien: de profsprinters Leonard Miller en Ron Baensch en een Co- lumbiaans radioverslaggevers team. Leonard Miller een grote zwarte neger van de Bahamas w,erd de meest opvallende verschijning onder de renners. Hij leek opgehangen in spierwitte bandages om been en el leboog, stak met zijn forse postuur indrukwekkend uit boven zijn schrie- lere tegenstanders en voerde op zijn shirt zo'n indrukwekkend groot ge borduurd nationaal wapen, dat het zo wat zijn hele borst besloeg. Tijdens de rustpauzen trok hij een uitgebreide wintergarderobe over zijn rennerstenue en completeerde dat met een grote zwarte ijsmuts voorzien van oorkleppen. In de wed strijd droeg hij geen race-hand schoentjes, maar forse bruine glacés. Interessant aan zijn deelname was verder het feit dat hij voor het eerst in zijn leven op een baan reed. „Bij ons hebben ze die niet", vertelde Mil ler (33 jaar, vader van zes kinde- ren). „Voor ik hier kwam had ik be halve op foto's nog nooit een baan gezien. Ik vind het wel leuk op zo'n piste". Erg lang heeft Miller het er niet op vol gehouden, want ondanks de geweldige aanmoedigingen van het publiek bij wie de vertegen woordiger van de Bahamas onmid dellijk populair was ging hij zon der enige kans uit de kwalificatie ronden. Want dat was ook zo frap pant aan de kolos: hij kon geen meter fietsen. Dat bleek later ook nog eens in de achtervolging, toen hij na orecies 2 minuten werd ingelopen door Bill Lawrie, waarna Miller er maar de brui aan gaf. Hij reed in één ruk de piste af en hobbelde het middenterrein op tot ontsteltenis van de ware wielerliefhebbers, die zo'n resolute nederlaag nog zelden meemaakten. Maar Leonard bleef lachen, twee grote witte rijen tanden bloot. Hoe zijn vrienden op de Bahamas die de vierduizend gulden lapten, die no dig waren om makker Leonard zijn trip te laten maken op deze resul taten in Engeland zullen reageren, is voor Miller een angstig afwach ten Maar.... hij heeft nog één kans: zondag in het wegkampioenschap, want daar doet hij ook aan mee. Net als Eddy Merckx.... Verbazing gold ook voor de Austra liër Ron Baensch, die twee jaar gele den in de zesdaagse van Antwerpen zijn laatste wedstrijd reed, vracht- wagen-chauffeur werd en tot ieders verbazing in Leicester verscheen als deelnemer aan de profsprint. Zij die Baensch levenswandel kennen, vreesden een hopeloze afgang van de 31-jarige in Antwerpen wonende Australiër, maar die overdonderde door de Japanner Madarame te klop pen, wat tot dijenkletsende pret in het rennerskwartier leidde. „Toch", hijgde Baensch na zijn sprint, „ging het niet best. Ik heb geen force meer. De laatste 2 jaar sliep ik gemiddeld hooguit vier uur per dag. Als chauffeur op een dertig tonner had ik een zwaar leven. Ik reed de internationale transporten op Scandinavië. Zeven weken geleden ben ik ineens weer met fietsen be gonnen. Eerst voor de lol, later wat serieuzer. Jack Simes kwam uit Amerika over om bij mij thuis te gaan wonen en in België te trainen voor de wereldkampioenschappen. Ik ging een paar keer voor de grap mee en ineens, kreeg ik er weer zin in". Ron Baensch denkt nu ernstig over een algehele come back, „maar", zegt hij, „daar is natuurlijk wel een spon sor voor nodig". De Columbiaanse reporters ten slotte presteerden het om met vier man sterk (verdeeld over twee ra diostations) naar Engeland te ko men voor één cpureur: Martin Ro- drguez. Ze produceerden een hels kabaal op de tribune toen hun land genoot zijn achtervolging reed en.... verloor. De verslaggevers konden dus meteen weer naar huis en lieten een onvergetelijke indruk achter met hun reportages, want die bleken op een merkwaardige manier doorspekt met reclamespots. Hun dure trip was gesponsord door enkele firma's, die als tegenprestatie volop propagan da kregen. Wanneer de ene verslag- Ron Baensch weer beginne, gever krijsend uitriep hoe negi heel Rodriguez probeerde zijn a stand weg te werken, nam de re reporter het verslag over oc vertellen, dat een bepaald ps even sensationeel was. En dat zo minuten door tot stomme zing van het internationale lej journalisten, dat verbijsterd luidruchtig over de hele tribu volgen unieke commerciële zending beluisterde. VAN DOORN Nicholson te slim (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER d'Oprechte amateurs onder de Nederlandse sprin ters, hebben het niet gered. Ze kwamen, ze zagen en ze verloren in Leicester, maar zwaar ontgoocheld en diep bedroefd waren ze niet, Peter van Doorn en Jan Jansen. Hun wielerbezigheden zjjn immers niet gebaseerd op profaspiraties. Ze gaan door het leven als rasechte amateurs, voor wie het winnen vanzelfspreknd heel wat aangenamer is dan het verliezen, maar voor wie ook de nederlagen niet als zweepslagen aankomen, omdat ze geen van tweeën fietsen inet de instelling er ooit de kost mee te verdienen. Jan Jansen, de lakonieke, zegt er geen brood in te zien en Peter van Doorn denkt niet verder dan hij nu is: „Een hobby". verwachtte". Dat had Jan Jansen van zichzelf ook gedaan. „Ik dacht bij de laatste vier te kunnen komen. Maar vergeet niet, dat ik moeilijke kerels heb gekregen, heel wat lastiger dan Peter van Doorn". EMAAL VERRAS In de lange serie wedstrijden (een opeenhoping van kwalificatieronden en herkansingen) haalden ze het ein de niet, maar toch was coach Frans Mahn geen ontevreden man. Uitge sproken content overigens ook weer niet, want daarvoor leverde Jan Jan sen een te teleurstellende prestatie. Als nationaal kampioen had Mahn meer van het verwacht. „Ik rekende erop dat hij zeker bij de laatste acht zou komen". De stemming van Frans Mahn bleef opgewekt door de resultaten van Pe ter van Doorn, die in zijn eerste we reldkampioenschap doordrong tot de kwartfinales. „Voortreffelijk", oor deelde de coach. Peter van Doorn was zover gekomen door in de her kansing van de kwalificatieronden Mountord en Verzini te verslaan. Hij won die rit gemakkelijk (evenals Jan Jansen tegen Richter en Soetaert) door ook met Jansen de op dracht waarmee Mahn hem de baan opstuurde perfect uit te voeren. „In de demarrage van kop af hard blijven fietsen en geen mens die jul lie nog pakt", had de coach gedic teerd, en de theorie kwam uit. In de achtste finales toen, demonstreerde Peter van Doorn op indrukwekkende wijze zijn explosieve kracht. Bij ge brek aan puur sprinterstalent moest hij het hebben van zijn kracht en die bleek andermaal enorm. Als derde gestart achter Geschke en Koblinski nam Van Doorn in de laatste ronde de kop, hield het tempo hoog en gooide er in eens zo'n bruuske jump uit, dat zijn concurrenten kansloos waren. Peter van Doorn plaatste zich daarmee in de kwartfinales en nam op deze wijze revanche voor zijn ne derlaag in het nationaal kampioen schap tegen Jan Jansen, die het in Leicester niet zo ver bracht. In zijn race tegen Semenecz en Pederson verloor hij op het nipperjte na een lange spurt, de herkansing zijn laatste mogel'ikheid in een dui delijke nederlaag tegen Poletaev. „Merkwaardig", reconstrueerde Jansen, „want ik reed vandaag stuk ken beter dan gisteren. Ik had ook meer zelfvertrouwen. De eerste dag was ik nerveuzer en kreeg ik last van de zware lucht hier". Coach Frans Mahn: „Jansen is een mooi weer rijder. Een echte sprin ter. Gevoelig voor rot weer. Dat werkt erg op hem door. Het neemt niet weg dat ik toch meer van hem In die beschouwing had Jan Jan sen echter ongelijk, want alles bij elkaar moest Van Doorn zich drie maal over een nederlaag werken. „Hij deed dat geweldig", prees Mahn. De inzet en macht van Peter van Doorn moesten het in Leicester echter afleggen tegen gebrek aan routine en ervaring. Hij trof de ge slepen Australiër Nicholson als te genstander in de kwartfinales en die verloor hü, door tot twee keer toe in dezelfde truck te trappen. In de eerste serie verraste de Australiër (gouden-medaillewinnaar op de Gemenebestspelen) hem door als een flits onder door te schieten. In de belle nodig omdat Van Doorn de tweede manche tactischer scherp reed en won verloor hij op precies dezelfde wijze op precies dezelfde plaats. Weer dook Nichol son in de twee na laatste bocht on der Van Doorn door en weer gebeur de dat zonder dat de Nederlander er erg in had. „Geweldige schijnbe wegingen van Nicholson", zei Mahn. „Jammer dat Peter er opnieuw in trapte. Maar ach, ik begrijp het wel. De sprint is nu eenmaal een zenu wennummer. zeker in zo'n belle. Een vergissing is dodelijk in de sprint, daarom is het ook zo'n nerveus on derdeel van de baansport". Teleurgesteld verlaat Peter van Doorn de baan in Leicester. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER Jan Derksen heeft in Leicester zijn rol van toeschouwer bij de wereldkampioenschappen tij delijk geruild voor die van coach. Hij dook na in de voorgaande dagen onderhandelende contacten onder houden te hebben plotseling op in de Nederlandse cabine om zich bezig te houden met prof-sprinter Leijn Loevesijn. En dat was een uiterst merkwaardige ervaring, want terwijl de twee jaar geleden als coach door de KNWU ontslagen Jan Derksen zich zorgelijk boog over de met de kens tegen de kou bedekte Loevesijn, zat bondscoach Frans Mahn op enke le meters afstand naar het verloop van het programma op de baan te kijken. Wilde hij geen bemoeienissen met de profdelegatie van de KNWU? „Oh, jawel", zei Mahn neutraal, maar bleef zitten waar hij zat. „Ze hebben niks voor die jongen gedaan", mopperdie Jam Derksen. KNWU-chef d'équipe Arie Zwamtepoorte: „Wat moeten wij onis nou met een prof en zeiker een sprinter, bemoeien? Be- roepsrenmers zijin zelfstandiger dam amateurs. Ze zijm bijna het hele jaar en route en weiten technisch wel wat voor hen het beste is. Je hebt als bond ook niet zoveel vat op ze. Na tuurlijk moeten ze zich wel aan onze retgels houden, want tenslotte zjjn ze door ons uitgezonden. Iedere prof hier iSv Leieester kost de KNWU dui zend gulden. En wat Loevesijn be treft: wat wil je nou in hemelsnaam bij een sprinter voorbereiden! De be moeienis van Jan Derksen zie ik he lemaal niet als een inmenging, want hjj is Loevesijns manager." Behalve het opvallende entree van Peter van Doorn schudde vol on begrip over zijn vergissingen het blonde hoofd. „En ik hield het tempo nog wel hoog. Bovendien bleef ik extra laag rijden. Ik snap nog niet hoe hij me dit voor de tweede keer kon flikken". Van de andere kant was Peter van Doorn eerlijk genoeg om te beken nen dat hem de nodige ervaring ont breekt. Gok in het nationaal kam pioenschap kwam dat naar voren, toen Jan Jansen hem op nagenoeg dezelfde wijze van de titel afhield als nu Nicholson hem uitschakelde voor de halve finale, waarin de Russen de opvallende afwezigen waren, even als de Italianen, die twee grote kans hebbers hadden (Rossi en Oardi) in de kwartfinales. Grote winnaars op dit nummer werden de Fransen, die twee renners op het erepodium kregen Moreion als winnaar van het goud, Quentin als veroveraar van het brons. Voor Daniel Moreion is het niet moeilijk geweest zijn vierde wereldtitel veilig te stellen. Hij had aan de verrassend doorgedrongen sterke Deen Pederson weliswaar een taaie tegenstander, maar op het beslissende moment geen moeilijke rivaal. Voor Quentin was het lastiger afrekenen met Ni cholson, die het tot een belle bracht. De lange sprint van Nicholson werd toen bekwaam opgevangen door Quentin, die daarmee de derde plaats bezette. Jan Jansen: niet in kwartfinale. LEICESTER Amateurstayer Jo Rjjnink heeft het in zijn eerste wereldkampioenschap niet verder gebracht dan de series. Geen mo ment was hjj in actie voor een fi naleplaats, want daarvoor had RU- nink (25 jaar, pas begonnen met het rijden achter de grote moto ren) te veel tegen. In de eerste serie kreeg hij geen schijn van kans en werd allerlaatste op maar liefst veertien ronden. Zijn excuus voor die uiterst magere pres tatie „Ik had een verkeerd verzet staan 65/15. Zeker twee tanden te groot naar voren. Ik ben geen mo ment echt op gang geweest. De Schwung kwam er niet in. Toen ik dat merkte, ben ik het bewust kalm aan gaan doen om me te sparen voor de herkansing. Ik heb me niet geforceerd." Coach Martin Wierstra predikte „Let op, als jij morgen een ander verzet hebt, maak je een beste kans. Ik heb dat spul eens aangezien, maar je kunt ze hebben." Zo ver kwam het echter niet. Jo Rijnink verdween al na een kwartier wedstrijd met zes ronden achterstand uit de baan. Hij kreeg te veel last van een darminfectie, waar hij al en kele weken mee sukkelt. Zijn dieet bestond de laatste tijd uit babyvoe ding „en", zei Martin Wierstra, „rij daar maar eens een wereldkampioen schap op. Dat lukt geen mens." In de eerste serie ondervond Rij nink geen hinder van zijn kwaal, maar in de beslissende wedstrijd voor een finaleplaats dubbel zo hard. De medicijnen, die KNWU-arts Rozijn hem toegediend had, bleken niet te helpen en Joop Rijnink besloot zich zelf en zijn collega's in de wedstrijd niet in een nodeloos gevaar te bren gen. Hij staakte de race. (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER De Russinnen hebben de strijd om de medaille op de sprint volkomen beheerst. Ze lieten de Tsjechische Zajicko- va nog toe tot de halve finales, maar verder niet. De eindstrijd werd een volkomen Russisch on deronsje met Carera en Ermo- laeva van wie Carera in beide manches absoluut de sterkste bleek. Cariova Carera, 20 jaar, stu dente aan de sportacademie in Leningrad won de twee ritten zonder enige moeite, waarmee ze het goud vlot veroverde. Zil ver dus voor Ermolaeva en om het Russische succes compleet te maken, versloeg Savina haar Tsjechische tegenstandster Za- jickova in de race om het brons. F I.G" "H r Keetie Hage uit Sint Maarten: Engelse Burton. VJ.n.r.Mahn, Jan Derksen gimig de start van sijm in het kampioenschap ook ongemerkt voorbij door een van Loevesijn na zijn eerste rat»,'; hij verloor van de Australiër son. Waarom reed je zo stom?' Derksen hem verwijtend, „je kop nooit moigen overnemen." sijn plofte op het bankje en „Waarom? Waarom? Omdat dens op m'n beik gevallen was, het niet gezien dan, dat wié! steeds wegsloeg." officials susten de vesijn, die met zijn vol toewijding sleutelende mecaa Jan Legrand in het diepste van hart trof. „Als je zo begint", cperde Legrand, „stap ik meteen Die fiets is wei goed." De reconstructie van de klacht de de mecanioiën in het niet de kwaliteit van maar vain die baan bleek sijn problemen En achteraf, toen hij de gewonnen had van die Japanner madio en daarna ook eerste we dus een plaats veroverde in de finales) iin de finale van de sing, wilde de Amsterdammer ook nog wel bekennen dat hij xiit tegen Johnson slecht reed. heeft Leijn altijd", ontleedde Derksen. „Hij is geen sprinter ineens kan gaan. Loevesijn altijid wat warm draaien. Na twee uiltjes krijgt hij zijn vonn Loevesijn bewees dat in de sinigfimale, toen hij van kop af „Gelukkig", verzuchtte Derksen ben er wel even bang voor Leijn rydt het hele jaar al iets <ïen zijn kwaliteiten, wat voigei komt door zijn huiselijke heden. Een paar jaar geleden leed zijn moeder en begin dit zijn vader. Die jongen staat nu maal alleen. Dat is wat voor knul." In Leicester nu heeft Jam zich over Loevesijn ontfermd, dat", verklaarde hij zijn die zonder protesten van de werd toegelaten, „de KNWU voor hem doet. Ér was niet eens schema voor het laatste uur. race hoor je een renner venteilen wat hij moet doen en want in de zenuwen van de denkt hij zelf aan niks. Neem simpel feit. Er was niet eens warm drinken gedacht na de rit. Dan vraag ik je De tekortkomingen, die hij te, werkte Jan Derksen met schema's, stopwatches en ondersteunende woorden Leijn Loevesijn haalde de les. ÏXWZ 88958 SS SUM ffWjf I Routi opges (Van onze sp LEICESTER In het aan si derlandse wielerploeg in het w volgingsteam de teleurstelling Daarmee ook de kritiek, die in d [voor de wedstrijd besloot om N: I dat zijn vorm naar de mening v Imaat was. Er viel bovendien n 1 sink die op eigen verzoek („ik b I werd vervangen. Frans van de uitvallers en samen met Peter schepten ze de eerste bedenkin [in te zetten door zich te plaatse weliswaar niet erg overtuigend «gen, die zich kwalificeerden) /Nederlandse prestige in dit weel Het passeren van Nanno Bakke [kwam als een verrassende slag aai I Goed, Bakker was na de Nederland: I kampioenschappen grieperig gewee leri had er veel last van gehad, mar I hij voelde zichzelf over de inzinkin [heen, dokter Rozijn keurde hei I goed op de dag dat de sportcommi: jsie besloot hem niet op te stellen e [de ploegmaats, die met Bakker trail den waren tevreden over zijn prest; [tie. Desalniettemin kwam Nanr 1 Bakker naast de ploeg te staan e [chef d'équipe Arie Zwartepoort I verklaarde dat met: „Bakker schiji [hersteld te zijn, maar ik heb he [nog niet goed zien rijden". Nanno Bakker zelf: „Ze kunne [niet zeggen, dat ik slecht ga, war daarvoor is er te weinig getrain En de keer waar het waarschijnli; lom gegaan is bij de beoordeling, Vie ™neer Mahn tegen ons gezegd net kalm aan te doen. Maar, tja, stonden heren van de KNWU I tiPy^ohes langs de kant en 'Okten maar. Ik denk dat ze daar m (ADVERTENTIE) Ènn6k£uweg 60 feteda td40896-454Sl Leijn Loevesijn-: huilt

de Stem | 1970 | | pagina 8