Vier Nederlandse ploegen naar w k-Canada PRINSEN KLOPTE VAN DONGEN IN DE SPRINT Goesenaar Re mi ji in Sluiskil op de eerste plaats {Cristen; SPAR VREDESTEIN Laga-acht had geen tegenstand Nereus won in Duisburg V Erachter blijven of inhalen... RBC gaf voorsprong (4-1) prijs Dekkers beste nieuweling ■iiii; e i ij y s Bengt A berg wereldtitel -- - - ■■PW» "su» Uw macht over het stuur ^allemaal S UISLAGEN Uitslagen UITSLAG LICHTE ACHT Sprint VIERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Koninklijke Neder landse Roei Bond heeft besloten in te schrijven op vier van de zeven nummers bij de derde wereldkam pioenschappen, die van woensdag 3 september tot en met zondag 6 september in St. Catharines (Cana da) worden gehouden. In de wed strijd van de achten, de twee met stuurman en de skiffs zal Neder land niet vertegenwoordigd zijn. De beslissing over de samenstel ling van de ploegen het bestuur nam de voordracht van de tech nische adviescommissie heren over vergde ruim drie uur. Bij de he ren deed zich namelijk de moeilijk heid voor dat in de kampioensacht van Laga roeiers waren opgenomen, die eerder titelhouder in de vier met stuurman werden. De TAC sloeg de kansen op een eervolle klassering van de Laga-vier hoger aan dan die van de acht en advi seerde overeenkomstig. De herenploeg, die onder leiding zal staan van bestuurder ir. A. van der Lee vertrekt vrijdag 14 augus tus voor een dertiendaagse hoogte- training naar St. Moritz en keert 27 augustus in Nederland terug om de volgende dag af te reizen naar Canada. De Nederlandse herenafvaardi- ging is: Vier met stuurman: Laga (Helle, Van Woudenberg, Stefels, Veenstra stuurman n.n.)Twee zon der stuurman: Willem XII (Benecke, Steenkist)Dubbeltwee: Proteus - Eretes - Tritoncombinatde (D'Hoore, Van Schelven); Vier zonder stuur man: Aegir (H. Rouwé, Luyendjjk, Tuinizing, Mulder). Naar de Europese kampioenschap pen voor dames, die van 20 tot en met 23 augustus in Tatra (Honga rije) worden gehouden, zullen wor den afgevaardigd de skiffeuse In- grid Dusseldorp (Gyas), de acht van Argo - De Vliet (Jansen, Van Dijk, Hulsbos, Gijsbers, Van Spron- sen, Franssen, Voetelink, Smei- tink, Veenstra (stuurvrouwe)) en de dubbeltwee van RIC (Klaasse, Vissers). Bij de dames gaf de KNRB de voorkeur aan uitzending van de RIC dubbeltwee boven die van de quadruple van deze vereniging, die nationaal kampioen werd en waar de dames Klaasse en Vissers ook deel van uitmaakten. Mejuffrouw E. A. Veenstra werd benoemd tot chef d'équipe. NEREUS WAS DE GROTE VERLIEZER OP BOSBAAN AMSTELVEEN (ANP) Laga werd de grote overwinnaar van de Nederlandse roeikampioenschappen 1970. Nadat de Delftenaren donderdag de gouden medaille van de vier met stuurman voor zich hadden opgeëist, veroverden zij zaterdag de titels op de twee met stuurman en de acht. Een triest toernooi was de titelstrijd, die zater dag werd beheerst door stromende regen: voor Nereus. Voor het eerst sinds jaren behaalden de herenploegen van de Amsterdamse studen ten geen enkele titel, soor ziekte van de fameuze slagroeier Maarten Kloosterman werd de acht van de Nereïden geheel kansloos. Tot kort voor de slotrace werden zaterdag wijzigingen in de samenstelling van de ploeg aangebracht. Desondanks eindigde de formatie als laatste met grote achterstand. de ploeg voor uitzending naar de wereldkampioenschappen in St.- Catharines voor te dragen. Laga won ook al zoals het wilde de slotrace, die der achten. Tot het 500 meter-merkteken bleef de AegirHollandia-combinatie goed volgen. Op de tweede vijfhonderd meter was het verlies van de coalitie echter te groot om ook maar een kans op de titel te hebben. Met een lengte voorsprong ging Laga de laat ste kilometer in. Een winst, die de geroutineerde Delftenaren bekwaam verdedigden. lilifl Op een vrijwel verlaten Bosbaan de organisators besloten ter elfder ure de start een uur te vervroegen behaalden Grothuis en Goslings za terdagmorgen voor Laga de titel in de twee met stunrman. Het decor was triest. Nog geen tien toeschou wers volgden de race, terwijl de re gen loodrecht naar beneden viel. Met duidelijke regelmaat vergrootte Laga zijn voorsprong op een in het geheel niet imponerende concurren tie. De tijd van de Laga-twee was, gezien de zeer zwakke wind, al even min indrukwekkend: 7.40,38, een hal ve minuut boven het baanrecord. De technische adviescommissie heren zag er dan ook terecht geen aanleiding in ijiiiSHiPSüf in GERARD VIANEN uit Koeken-, gen is zaterdagmiddag winnaar geworden van de profronde van Kamerik. Voor de honderd kilo meter had Vianen een tijd nodig van 2 uur 18 minuten en 25 se conden. Dit was negentig secon den minder dan de tweede aan komende, Gerard Koel, die de sprint van het peloton won. De uitslag was: 1. Gerard Via nen (Kockenigen) de 100 kilo meter in 2 uur 18 min. en 25 sec.; 2. Gerard Koel (Hooger- heide) op 1 min. 30; 3. Matje Gerrits (Oploo) z.t.; 4. Jan Ser- penti (Wijk aan Zee) z.t.;5. Jan Harings (Vilt) z.t.; 6. Cees Zoon- tjens (Tilburg) z.t.; 7. Henk Ben jamins (Hollanidscheveld) z.t.; 8. Johnny Brouwer (Rotterdam) z. t.; 9. Piet Deelen (Rotterdam) z. t.; 10, Arie Jongkind (Aalsmeer) z.t. RINI WAGTMANS is in een cri terium in Kalmthout (België), dat* werd gewonnen door de Belg Noël van Cloosfer, derde geworden. De achterstand van de Nederlander bedroeg dertig seconden op nummer twee, George Pintens (Belg.), die de zelfde tjjd voor de 100 km nodig had als de winnaar: twee uur en tien minuten. De overige Ne derlanders Harry Steevens, Huub Harings, René Pijnen, Frits Hoogerheide, Gerard Koel, Peter Kisner en Peter Post, wer den, respectievelijk achtste, elf de, dertiende, zeventiende, 21e, 23e en 25e. KAREL DELNOY eindigde als zesde in de 29e Ronde van Saar land voor amateurs, die beheerst werd door de Belgische ploeg. Al bij de eerste klim in deze rit over 184 kilometer verlieten vijf man het veld, de Belgen Belle mans, die in de Ronde van Rijn land-Palts twee ritten won, Lem- mens, Aerts en De Busser plus de Fransman Boulard. Twintig kilometer voor de finish in Saar- brücken, er was daar ook gestart en het parkoers liep verder langs Völidimgen, Neunkirchen, Hom burg en St. Ingbert, ontsnapte Bellemans uit de kopgroep en nam een voorsprong van één mi nuut. De uitslag: 1. Bellemans (Belg.) 184 km in 4 uur 36 min.; op 1 minuut: 2. Lemmens (Belg.) 3. Aerts (Belg.); 4. Boulard (Fr.); op 5 min.; 5. De Busser (Belg.); 6. Deïnoy (Ned.); 7. Lotz (W.- Dld.); 8. Verreydt (Belg.). PETER REMIJN (Goes) en Wim de Waal (Axel) kwamen goed uit de slag in een sterk bezette amateurkoers in Ledegem. Re- mijn arriveerde als eerste Ne derlander op de vierde plaats, De Waal werd vijfde. Winnaar werd de Zwitser Burki die zijn land vertegenwoordigt bij het wereldkampioenschap op de weg in Engeland. Heren. Acht: 1. Laga (Helle, Van Woudenberg, Stefels, Veenstra, Veld kamp, De Vries, Lentsch, Joustra, Siepman, Van den Berg en De Haan) 6.05,82; 2. Aegir-Hollandia 6.08,9; 3. Aegir 6.09,10; 4. Nereus 6.13,20. Twee met stuurman (2000 meter): 1. Laga (Grothuis, Goslings en Hal- lie) 7 minuten 40,38 seconden; 2. Njord 7.46,49; 3. Triton 7.48,21; 4. Aegir'Hollandia 7.53,01; 5. Skoll 8.00,03; 6. Aegir/Nereus 8.03,09. De laatste uitslagen van de natio nale roeikampioenschappen zijn: Dames. Dubbel vier: 1. RIC (Klaas se, Crispijn, Steenman, Vissers en Heynen) 3 minuten 39,05 sec.; 2. On- dine 3.49,82. Acht: 1. Argo/De Vliet (Jansen, Van Dijk, Hulsbos, Gijs bers, Van Spronssen, Franssen, Voe telink, Smeitink en Veenstra) 3.32,78; 2. Nereus 3.35,53. LUXEMBURG (ANP.) De Zweed Bengt Aberg is wereldkam pioen 500 cc motorcross geworden. Hij won gisteren in Ettelbruck de Grote Prijs van Luxemburg met een Husqvarna. Dit was het laatste eve nement voor het wereldkampioen schap. De Nederlander Gerrit Wol- sink eindigde op de eervolle derde plaats in deze motorcross met 9 pnt. De uitslagen waren: Eerste man che (360 km): 1. Adolf Weil (W.-Dld) Maieo, 49.55,2; 2. Bengt Aberg (Zwe), 50.01,7; 3. Christer Hammergren (Zwe) 50.35,1. Tweede manche (357,6 km): 1. Paul Friedrichs (O.-Dld) 47.13,9; 2. Aberg 48,00,3; 3. Gerrit Wolsink (Ned.) 48.01,5. Eindklassement: 1. Aberg 4 pun ten; 2. Hammergren 7; 3. Wolsink 9; 4. Van Velthoven (Bel) 13; 5. Van Loon (Bel) 14. Eindstand om het wereldkam pioenschap: 1. Aberg 88 punten; 2. Arne Kring (Zwe) 80; 3. Ake Jons- son (Zwe) 77; 4. Friedrichs 60; 5. Hammergren 59. - - ijjp,—--- _-£gc-ipir y jir-^ Een beeld uit de strijd bij de achten tijdens de Nederlandse roeikampioenschappen; op de achtergrond het lei dende Laga, dat zonder tegenstand van betekenis kampioen werd, en het verzwakte Nereus dat met de laatste plaats genoegen moest nemen. (Van een onzer wielermedewerkers) WILLEMSTAD Wim Prinsen wist in Willemstad de zege te be halen door in de eindsprint Cees van Dongen te verslaan. Deze twee ren ners reden samen 4 ronden aan de kop met een voorsprong op het pelo ton van 30 seconden. In de I7e ronde was Prinsen uit de grote groep ont snapt, maar ook Van Dongen sprong weg uit het peloton en hij kreeg aan sluiting bij Prinsen. Goed samenwer kend werden de laatste 20 kilometer afgelegd. De meute roerde zich in de slotfase hevig; maar kreeg de twee vluchters niet meer te pakken. Prinsen en Van Dongen hielden aan de meet een voorsprong van 100 meter over. Vanaf het vertrek werden er uit looppogingen ondernomen, maar bin nen enkele ronden was het gehele peloton weer bijeen. Piet de Jong reed een tijd enkele tientallen me ters aan kop met in zijn kielzog Ben Jurriaans, Wim Smeekes en Harry van Groezen, maar zij werden weer ingelopen. Na 100 kilometer koers kwam er pas goed leven in de brou werij. Konings, Legierse en Van Op- dorp sprongen weg uit het peloton. Zij sloegen een gat van 200 meter. Prinsen, Smeekens en Van Hest zet- ten de achtervolging in. Het tempo werd dusdanig verhoogd dat het pe loton in groepen uiteenviel. De ach tervolgende groep wist de vluchters tot de orde te roepen. Prinsen ging gelijk door, waarbij hij Cees van Dongen aan zijn wiel kreeg. Amateurs 1. W. Prinsen (Hank) 115 km in 2 uur 24 min. 17 sec.; 2. C. van Dongen (Oud-Gastel); 3. M. Hese mans (Rijen); 4. B. Jurriaans (Am sterdam); 5. W. Smeekens (Gilze); (ADVERTENTIE) (Van een onzer wielermedewerkers) kans om de 2e plaats te grijpeoJ SLUISKIL De Goesenaar Peter Remijn onderstreepte zaterdag in Sluisgil zijn grote vorm van de laatste weken en kon na een korte maar imponerende solo de bloemen in ont vangst nemen. Remijn die vooral in de slotfase een sterke indruk maakte, ontdeed zich met nog zes kilometer voor de wielen van zijn naaste con currenten, De Smit, De Waal, Van de Bunder en de Engelsman Thomas. Laatstgenoemd viertal bleef in de resterende kilometers verwoed vech ten om het gat nog te dichten maar zonder resultaat, want een fanatiek rijdende Remijn gaf geen krimp meer. Hoewel de regen lange tijd spel breker was en er van de 47 gestarte renners maar 21 de finish haalden, was vooral de tweede koershelft bij zonder spectaculair. Na een lichte afscheiding van tien man in de beginfase kwamen kort daarop nog tien anderen zich vooraan mélden onder wie de latere winnaar Remijn en de plaatselijke renner De Feber, die noodgedwongen (banden- pech), later de strijd staakte. Het sein tot verwoede strijd werd ingeluid door het duo Franken-Gödde dat na 60 kilometer kans zag een gaatje te maken. De Waal en Gijzel streken na een felle jacht als eersten op de vluchters neer, maar ook het peloton onder aanvoering van Van Stralen, Thomas en De Smit "wenste niet veel terrein prijs te geven, ter wijl ook Remijn steeds actiever werd evenals Van de Bunder. Met nog 20 kilometer te doen stre den alle sterken weer in het voorste gielid, maar toen moesten alle ogen weer worden gericht op Gijzel, die de ruimte inging en enige ronden voor de andere uitdraafde. De zeer attente Remijn gaf het sein tot een tegenoffensief dat werd gesteund door De Waal en Thomas. Dit drietal slaagde er in met nog 12 kilometer voor de wielen Gijzel terug te pak ken. Inmiddels was Van de Bunder aan een fraaie opmars naar het 'voorste gelid begonnen, terwijl ook De Smit mee aan de leiding kwam. Gijzel daarentegen viel wat terug. Met vijf sterke kleppers Remijn, Thomas, De Smit, De Waal en Van de Bunder ging men de finale in toen de rondeteller het bordje vijf had op gehangen. Een finale die toch nog verrassend werd omdat een ronde later Remijn zo fel aanzette dat niemand zijn wiel kon houden. De concurrentie viel zelite nog in twee groepen uiteen bij het ingaan van de leatste twee ronden, omdat De Waal en Van de Bunder moesten afhaken. De Smit kreeg ook geen dat Grant Thomas het niet' op eindsprint liet aankomen. Hjj zich los in de laatste kilometer, 1. P. Remijn (Goes) 100 kilo> in 2.22.10; 1. op 10 seconden G.'ït mas (Philippine); 3, op 15 secoM C. de Smit (Hoofdpleat)4. V,' Waal (Axel); 5. A. van de Buil (IJzendijke); 6. op 25 seconden Franken (Oosterhout)7. H. Gij (Heikant); 8. A. Kuzee (Kapeïe) op 56 seconden J. Tolhoek (Yersei 10. P. Gödde (Hulst); 11. J. vanKj (Aardenburg); 12. D. Smalle® (Ellewoutsdijk); 13. P. van Stti (Hulst); 14. J. Blok (Kruiningen); W. Westdorp (Heinkenszand); ij, Vonck (St.-Jansteen)17. M. j, Leeuwen (Goes)18. A. van G; (Breda); 19. J. Mc Caeig (Philippj 20. F. Aarts (Roosendaal). DUISBURG (ANP). De lich acht van Nereus heeft gisteren dens de roeiwedstrijden om de o Duitse kampioenschappen in Dui burg de eerste plaats behaald. Amsterdammers lieten een tijd drukken van 6 minuten en 20,65» conden. De Duitse combinatie Mac heim/Ulm/Koblcnz was ruim 4i seconden langzamer. De uitslagen van de wedstrijd: met Nederlandse vertegenwoordig: zijn: Elite vier met stuurman; 1.F Konstanz/Wetzlar/Ulm/Ludwigsh fen (W.-Dld) 6.31,05; 2. Rg Neui burg/Luzern/Zürich (W.-Dld) 6.4#,, 3. Italiaanse bondsploeg 6.41,14; Bulgaarse bondsploeg 6.43,26; 5. Pt teus-Eretes (Ned.) 6.44,47; 6. Hat Dortmund (W.-Dld) 6.48,93. Lid acht: 1. Nereus (Ned.) 6.20,65; 2. B Mannheim/Ulm/Koblenz (W.-Dld1 6.24,07; 3. Etuf Essen (W.-Dld) 6. M. Berton (Den Haag)7. T. Ouds hoorn (Waverveen); 8. B. Beuse- kamp (Amsterdam); 9. P. Legierse (Den Haag)10. A. Suijkerbuijk (Til burg); 11. W. Steenis (Hoog-Blok- land); 12, B. Broere (Oudenibosdh); 13. J. Spetgens (Someren); 14. A. Overveld (Zegge); 15. A. Coppens (Moerstraten); 16. A. Konings (Sprundel); 17. P. de Jong (Tilburg) 18. A. van Opdorp (Hoogerheide); 19. J. Huijps (Heerle); 20. W. van Hel- voirt (Tilburg). Nieuwelingen: 1. A. Dekkers (Uden- hout 52 km in 1 uur 19 min. 33 sec.; 2. J. Voesenek (Prinsenbeek); 3. J. Leyten (Chaam); 4. C. van Bragt (Lage Zwaluwe); 5. J. Akkermans (Nw.-Vossemeer); 6. J. Raas (Hein kenszand); 7. G. van Gerwen (Hol land); 8. C. Stoutjesdij'k (St-Maar- tensdijk); 9. R. Bakker (Berkhout); 10. J. van Laarhoven (Udenhooït); 11. P. van Bergen (Oss)12. L. Lakeman (Amsterdam); 13. J. van Dijk (XJ1- venhout);: 14. C. Looze (Haarlem) 15. H. Mutsaard (Schijndèl). Peter Remijn met de bloemen voor zijn fraaie zege in Sluiskil. ROTTERDAM (ANP) Da 5 terdamse eredivisieclub Sparta zaterdagavond op eigen terrein]' i___0 (0—0) gewonnen van I Praag. Het winnende doelpun deze door tienduizenden toest wers bezochte wedstrijd werd t tijr minuten voor tijd gescoord ge Deense linksbuiten van S) Jorgen Kristensen. 0 De Dteivierftier eredivtisiiedlulH 4j,ead heeft zaterdagmiddag 3686 toeschouwers verloren van Engelse Bristol City, dat speel je tweede divisie. De ruststan- I deze in Bristol gespeelde weds wag jo door een doelpunt I Garland. Deze zelfde speler zo ook voor de eindstand door ir tweede helft een strafschop te nutten. t Excelteior heeft gisteren op Y denstein een teleurstellende ne j laag geleden tegen de Rotterdc eersteklasser bij de amateurs 1 tunus: 01. Het doelpunt kwan I die tweede helft tolt sltiamld!. 0 De dit jaar maar dé emeldiKl] gepromoveerde voetbalclub Vo dam heeft zaterdagmiddag dm Noot, loos (Al'biasserwiaairid) met 42 NAC BAR Wim Prinsen gaat als eerste over de eindstreep in de Ronde van Willemstad met in zijn kielzog Cees van Dongen. Het tweetal had circa honderd meter voorsprong op het peloton. t««« leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden, inhalen, accelereren, bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. VBEDESTEINl Soepel. Radiaal. Breed loopvlak. Ben Redclhattrick (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL In een voor publiek aantrekkelijke wedstf; heeft RBC tegen de eerste divii club Wageningen een eervol 4 gelijk spel behaald. De circa 1] toeschouwers, die naar het Roos daalse sportpark waren gekom genoten vooral in de eerste hé van fraai spel van de thuisch waarin de B-elftalspeler Mathijss uit Wouw op de rechtsbuitenpla redelijk spel liet zien. Over I algemeen werd van zijn snelhf nog te weinig gebruik gemaakt. Vanaf het eerste fluitsignaal n£ RBC het heft in handen. Hoevena: zorgde vrij snel voor het eer; doelpunt. Toen daarna Redel, die uitblinker was, hier nog twee go: aan toevoegde (30), leek het pli beslecht. Voordat het rustsigm klonk, scoorde de Wageninger V Ginkel echter nog tegen, zodat ruststand 31 voor de thuiscli was. Deze voorsprong was besl verdiend aangezien de Roosendale vloeiende combinaties op de grasm hadden gelegd, waarop Wagening ghen antwoord had. De tweede helft leek een herh hng te worden van de eerste, ma nadat Redel de hattrick volmaal to RBC naar 41 knalde, zwal het spel van RBC sterk af. Te v< "Qividuele acties en te kort spel wageningen gelegenheid terug ™men en via Van Ginkel werd 1 *^-2. De achterhoede van de Rc „dalers ging steeds slordiger spel n De Weerd kon zelfs het der wagenmgse doelpunt maken, hven voor het eindsignaal sla; ï.r-i Wageningers er n°S in t. ker te scoren. Blauw stra ""nchalant spel in de achterhoe !u af. Zo ontging de thu UD op de valreep nog de ze «amer Jacq. Stijger: „We hebb 1 ue eerste Uoift .«.a .ecnee 4-1 '.Oorsprong niet meer moi verliezen".

de Stem | 1970 | | pagina 10