IE Amoud Be Schijndemocratie bij bouw provinciehuis in 's-Hertogenbosch (S)LIMMERICK Pornografie niet schadelijk Protest Rijden Schoon Goed? breiwol, ATIEG.A." VASSERS luke lucky JOSEPHINE g O JOSEPHINE Bus en benenwagen AMERIKAANSE PRESIDENTIëLE COMMISSIE: EDEKENS E' ansporten prikkel draad over de prairie SUSKE EN WISKE twee toffe totems DE STEM VAN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1970 1965 1964 1967 i 1960 t/m 1966 1967 1969 1967 1963 1962 1963 1963 1967 iring even- ng van reis- aagse werk- ge vakantie vakantiegeld )e aantrekke- (heden voor eizen. 9.00 10.00 11.00 12.45 2.00 3.00 J 9.15 10.15 11.15 1.00 1.45 2.30 3.15 SIJ 8.45 10.30 11.30 1.00 2.45 9.45 uur 10.45 uur 11.45 uur 1.30 uur 2.15 uur 3.00 uur 3.45 uur 9.45 uur 11.00 uur 11.45 uur 2.15 uur 3.30 uur Een democratie, die deze situ atie tolereert, is een schijn democratie, schrijft Arnoud Bee rends naar aanleiding van het nieuwe provinciehuis in aan bouw te Den Bosch, in het Tijd schrift voor Architectuur en Beeldende kunsten. En Ruud Brocwers: „De ironie van het lot zal naar alle waarschijnlijkheid Ambtenarensïlo zijn, dat deze ambtenarensilo in derdaad als teken des tijds zal fungeren, maar dan niet zoals bouwdirecteur Gevers verwacht in positieve zin". Beiden passeer den, komend van het SAR-con- gres in Bergeyk, toevallig dit „Maaskantwonder" en vertellen „geschrokken van hetgeen ze zagen". Beerends: „Niet alleen bij be stuurders en overheidsdienaren vindt een voorselectie plaats, maar ook onder architecten. Zij die deze selectie goed doorstaan, worden door de schrijvers van het boek „De Elite" dan ook slippendragers van het kapitalisme genoemd. Bij deze selectie komen twee architecten types naar voren, vaak verenigd in één persoon of samengebracht in één bureau. Tot de eerste groep behoren de technocraten en de utilitaristen. Zij zijn representatief voor het door-de-weekse gezicht van onze maatschappij. De 2e groep levert ons de ontwerpers van het zondag se pak. Het is hun taak om onze maatschappij een ideologischer aan schijn te verschaffen. Hun inbreng is sterk fascistoïde gekleurd. Maas kant behoort tot de laatste groep. Zijn provinciehuis is er een duide lijk voorbeeld van". Brouwers: „De kosten van het gebouw zullen, inclusief de hele verhuizing, naar nu verwacht wordt, zo'n 45 miljoen gulden be dragen. De eerste begroting hield het op 32 miljoen gulden. Zoals bij zoveel bijzondere gebouwen het geval is, lijkt het er niet zoveel toe doen of het enkele miljoenen meer of minder kost. Het Amsterdamse stadhuis van Holzbauer zit al in de sfeer van 80 miljoen, nadat een jaar geleden nog over 50 miljoen werd gesproken en er zijn al mensen die het over 120 miljoen als eindbedrag hebben. Het steekt allemaal wat schriel af tegen de pijnlijke nauwgezetheid, waarmee woningwetwoningen aan de prijs moeten voldoen, omdat er geen cent subsidie extra af kan. „Het lijkt er gek genoeg op of speciaal Maaskant en zijn makkers in ons land ongehinderd door de fi nanciële maatstaven hun gang kunnen gaan. Dat is natuurlijk niet waar, maar toch Maaskant is de ontwerper van Technikon en Akragon, respectievelijk een mam moet van 8 technische scholen in één en de bijbehorende sportzalen, ondergebracht in een toren.. Dit complex in Rotterdam heeft 72 miljoen gekost. Een gewoon archi tect, die een lagere technische school voor 550 leerlingen moet bouwen inclusief twee gymzalen, moet onder de 4 miljoen blijven." Als kop boven één van beide ar tikelen staat dan ook: Maaskant: representant van een schijndemo cratie. HENK EGBERS. ALS GEVOLG van het steeds groeiende aantal bedelaars, zwer vers, hoeren en straatmuzikanten op de Italiaanse stations, gaat men, allereerst op de stations van Rome, Milaan en Napels, weer het sys teem van de toegangskaartjes (tot de perrons) invoeren. Die kaartjes kan men bij auto maten kopen, zij kosten 100 lire en zijn een uur geldig. De kaartjes waren afgeschaft in 1965. maar sindsdien waren de stations „ver gaarbakken geworden van illegale praktijken". Er komen strengere boetes voor „stelen" van gereserveerde plaat sen in de trein en voor het „verbo den optreden", bijvoorbeeld van muzikanten in de treinen. .Hv? fj&y n«DSo>'«v--' i Sinds de laatste ongemakken, die de treinen ondervinden door het opheffen van rollend ma- terieelfabrieken, het uitbranden van wagenstellen en het kortslui ten van schakelcentra is het bus wezen buitengewoon actief ge worden. Alleen hebben zich on langs minder in de publiciteit ge komen, maar desalniettemin toch desatreuze ongevalletjes voorge daan met bussen. Kleine manke mentjes eigenlijk, zoals een lek kend oliefilter, een versleten kop pelingsplaat, een weigerende clig- noteur, hydraulisch bediende deu ren, die niet meer open en dicht konden. Het gevolg van dit soort onge- makjes is duidelijk. Herhaaldelijk moesten passagiers de bussen ver laten om per benenwagen verder te gaan. Maar het buswezen blijft een technisch apparaat, aan sto ringen bloot staand. Het lijkt daarom aanbevelens waard om vrije benenwagenbanen aan te leggen. Dat maakt het mó gelijk om op elk noodzakelijk mo ment de bus te verlaten en zich redelijk vlug te verplaatsen naar de bestemming. Veel verschil zal het voor de pasagiers niet maken: ze zullen ook dan regelmatig te horen krijgen: „Doorloooopen ONDANKS DE vrij gemakkelijke beginregel van de Slimmerick toch maar weinig inzendingen deze week. Het valt ons eerlijk gezegd wel een beetje tegen. Johan Janssen uit Geertruidenberg, gesterkt door het succes dat hij vorige week heeft behaald, viel de zin van deze keer „ruw op zijn dak" zoals hij dat zelf omschrijft. „Zo moeilijk heb ik hem nog nooit gezien." Verder brengt hij zijn complimenten over aan een ieder die het er deze week goed van afbrengt. Hij dicht zelf: Een nachtspiegellijmer uit Ritthem dacht bij zichzelf: ,Jk wit hem" Want wat was er gebeurd: de nachtspiegel was verkleurd van mevr. Van Bittum uit Ritthem. Een fikse kat krijgen we uit Ber gen op Zoom. De heer L. W. M. Dietvorst stelt maar voor de rubriek „rijmende versjes" te noemen. Hij geeft er tevens een voorbeeld van hoe een slimmerick er uit behoort te zien: Een nachtspiegellijmer uit Ritthem die hield soms te veel van dittem ook de dattem die had hij in voorraad bij 't vat, maar dat was geen lijm en nu zit 'em! Liefst twee briefkaarten kregen we van L. F. Geers uit Halsteren. Op de ene twee versjes, op de an dere een serie nieuwe beginregels. Dit voorbeeld moet de andere slim- merickers aanzetten ook eens wat regels op te sturen. De inzending van de heer Geers: Een nachtspiegellijmer uit Ritthem die ging er ter beevaart naar Wit tem daar sprak hij: „oegot" m'n pot is kapot en meteen dacht hij toen: „Ach ik kit 'm". Op een fraaie kaart met een hond er op stuurde H. Oomen uit Zun- dert ons de volgende limmerick: Een nachtspiegellijmer uit Ritthem lijmt steeds overdag en dat zit 'm in het feit dat des nachts zo vaak onverwachts, de spiegel zo nat wordt: „da wit 'ml" De winnaar van deze week is een winnares: mevrouw v. d. Beind- Deckers uit Rijsbergen. Een nachtspiegellijmer uit Ritthem draagt de wonderlijke naam Dythem. Het werk dat hij koos maakt veel vrouwen boos als ze dan aan het gelijmde klitten. Tot ziens. Hier is de nieuwe regel: Een buschauffeur uit Oud-Vossemeer IN NOORWEGEN zijn de natuur liefhebbers lastig geworden. Vijftig van hen kamperen in de bergen aan de Noorse westkust om het bouwen tegen te gaan van een elek trische centrale in het prachtige Eikesdal met de hoogste Europese waterval, van 755 m. Knappe inge nieurs willen de rivier, die de wa terval voedt, omleiden naar de cen trale. Bergbeklimmers, trekkers en kam peerders hebben nu een kamp op geslagen dwars over de weg heen, die naar de toekomstige centrale loopt. De wegenbouwers hebben het werk al moeten staken. De grimmi ge kampeerders hebben er wel wat voor over. In de bergen is het door gaans koud en regenachtig. Suppor ters moeten elke dag drie uur door het terrein baggeren om eten en drinken aan te dragen. Trygve Sirra, een van de leiders van de actie, zegt, dat er nu pennen in de rotsbodem zijn gedreven, waaraan de demonstranten zich zo nodig zullen vastbinden, als men hen wil verdrijven. „Ik ben bereid om voor deze prach tige valled naar de gevangenis te gaan", zegt T. Sirra. De directie heeft nu beloofd zomers de rivier via de waterval te laten lopen. Maar kenners vain de bergen zeg gen dat het onmogelijk is de water val als een kraan open en diciht te draaien. OP EEN Limburgse school we een opstelwedstrijd gehouden o\ het chaufferen van hun vader. H volgen enkele reacties: „Als bij een verkeersonge' moeder zou worden gedood, zal r der meteen een nieuwe auto kopc „Vader heerst achter het sti over leven en dood. Moet je de ve gangers zien op de zebra's. Ze v ten niet hoe gauw ze moeten ov< steken. Zo helpt vader flink rr de doorstroming van voetgang over de openbare rijweg te bev< deren." „Vader moet moeder zaterdr. middags altijd naar de stad rijd om te winkelen. Dat vindt-ie vs schrikkelijk. Zegt dan wel: „Gelu kig dat ik christen en geen muz< man ben. Dan zou ik zaterdags ho derd vrouwen naar de stad moet brengen om te winkelen. Hoe zo den die kerels dat daar lappen?" „Laatst kwamen we met vai van een fuifje. We hebben nooit van het autorijden genoten. De w voor ons danste op en neer en ik dacht dat we tegen de hui? reden, zaten we meteen links v de weg. Ik begreep best waar* vader zoveel lol had. Want rijd, dat-ie kan DE CONSUMENTENBOND heeft zes elektrische haarkrultangen on der de loep genomen in het kader van een onderzoek naar veilige middelen om zelf haren bij te krullen. De resultaten van het on derzoek zijn gepubliceerd in het augustusnummer van de Consu mentengids. De zes tangen bleken allemaal onveilig te zijn. „We me nen ze zonder meer te moeten afraden", aldus het artikel. IN DE Gazet van Antwerpen wor den bij een historisch verhaal beulsgereedschappen uit vroeger tijden afgebeeld. Uit de goeie ou we tijd staat erbij. Dat zijn dan: een rooster voor het brandmerken, een blok met ketting, gebruikt bij het geselen, een kapmes voor grote gelegenheden en een bijl voor kleinere straffen, zoals het afkap pen van handen en vingers. Die goeie ouwe tijd! DE PRESIDENTIëLE commis sie ter behandeling van het vraagstuk der pornografie is voorlopig tot de conclusie geko men, dat ontucht geen seksuele misdaden veroorzaakt of het mo reel van jonge mensen besmet. De vrees, die bestaat ten aan zien van de gevolgen van de hui dige golf van seksuele vrijheid in films, boeken en tijdschriften, wordt als volgt afgedaan: „Uit niets blijkt, dat de bloot stelling van jonge mensen aan por nografie een nadelige invloed heeft op moreel, karakter, sexuele oriëntatie of houding". Hieraan wordt toegevoegd: „Uit research is gebleken, dat erotische materiaal niet bijdraagt aan de ont wikkeling van karakterfouten en evenmin -een belangrijke factor vormt in anti-social gedrag of in de misdaad. Samenvattend kan gezegd worden, dat er geen bewijzen zijn, dat blootstelling aan pornografie leidt tot wangedrag door jongemen- sen of volwassenen". Het rapport van de commissie zal eerst tegen het einde van deze maand worden gepubliceerd, maar het grootste deel van het eerste ont- Een buschauffeur, in huilen uitgebarsten, omdat de benzine op was. werp is ter kennis gekomen va een sub-commissie van het hu van afgevaardigden, die zal trad ten de volgende week in hoorzittir gen de conclusies te bestrijden. Andere belangrijke conclusies i het ruim 300 bladzijden tellenc ontwerp-rapport, dat gewijzigd ka worden, zijn: Zowel mannen als vrouwen rt ken zeer opgewonden door ero! sche films en foto's. Uit proev is gebleken, dat vrouwen die dac ten niet opgewonden te zijn g raakt door dergelijke films en 1 to's, dat in werkelijkheid wel w. ren. Mensen met een conservatie\ politieke inslag raken niet zo sn opgewonden door pornografie a liberalen. Ondanks die opwinding en on danks het feit, dat sommigen i de eerste 24 uur na het zien va erotisch materiaal blijk geven va een grotere sexuele activiteit, treec geen wijziging in in de fundame tele houding en het seksuele gedra In het algemeen raakte 90 pr cent van de paren van 20 tot jaar opgewonden door erotisch films in drie studies, terwijl 30 p 60 procent van de personen van 4' tot 50 jaar door dezelfde films op gewonden raakte. „Er zijn geen gevallen beken geworden, dat onder de honderden deelnemers aan de twaalf expen menten gevallen waren van seksu ele agressie, homoseksualiteit, les bisme, exhibitionsme of seksuee misbruik van kinderen als gevo van het lezen of zien van erotisci stimulerende boeken, films e, foto's". De presidentiële commissie van deskundigen, die twee jaar gele den door het congres werd inge steld om een onderzoek (van 2 mil joen dollar) in de stellen naar d< gevolgen van pornografie, hee nog niets van het rapport goedgc keurd. Verwacht wordt, dat eer groot deel van het rapport her schreven zal worden. 9.00 9.15 uur 9.45 10.15 uur 10.50 11.45 uur 1.00 1.30 uur 2.00 3.00 uur ngen o.a.: Wolfede- 57, nu 72,50; bad- bileumprijs 9,75; ïeedoeken: 3 stuks dernier, naadloos, fan tankwagens, k of mondeling efoon 01155—1353 a 6 uur. wa een intensieve training onder leving van luckv luke hebben de boeren ontegen- zeggel'jk vooruitgang geboekt... bah, ze hebben hun \les>je geleerd. ze hebben geen prtóel" draad meer om hum boerderijen staan... Binnenkort jaag ik ze helemaal vam het land af...

de Stem | 1970 | | pagina 15