ant eel 59, 69, 39,50 19,75 39,— 2175 INATIE X Philips-computers harde strijd om de markt BRANDSCHOON ■ROMMEH SqUXOIO Complicaties bij Britse abortus nemen toe boven N I )e>reiu platenbon voor elke sollicitant Arabieren hopen op soepelheid van Irak nerikaans. D! Mei briefje van pastoor naar Sperma-bank Duitse vrouw blijft mini trouw - NU NU NU NU NU NU UU laat Commentaar y en bus feubtiel I" ®STaat In verbond Uruguay weigert te voldoen aan eis ontvoerders Tijdnood advocaten, proces verdaagd UITBREIDING VAN PHILIPS-BELGIë Verdronken Duitse inbreker opgedregd Engelse dokken op volle toeren Emotioneel kort geding Artibus 8 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) .„STERDAM „Voor „„'kiene jonge sollici- l ,ni(e) hebben wij graag I t over", »gt een Am- I "-rdarase bank in een 1 note advertentie in een I Vintal Amsterdamse kran- l »n Dat begint ai als de I ene jonge sollicitanten I innenstappen bij het kan- de bank, want of lloor van zij nu Wel of niet in dienst komen, zij krijgen in ieder geval een platenbon van f 35.—. Volgens personeelsfunc tionaris Van der Lugt is de actie een groot succes geworden. In totaal zijn ongeveer 100 platenbon- nen weggegeven. Uiteinde lijk zijn er zo'n 15 a 20 serieuze kandidaten voor een functie bij de bank overgebleven. Dat wil vol gens de heer Van der Lugt niet zeggen dat die tach tig anderen alleen om de platenbon kwamen. „Dat waren er hoogstens een stuk of vijf", zegt hij. „De mensen die overgeble ven zijn, hebben talent. Volgens hem is het suc ces niet alleen te danken aan de bon maar ook aan de trant van de hele ad vertentie. Het oude deun tje van „afwisselend" „in teressant" en „leuke sfeer" werd vermeden. Volgens de gesprekken die de heer Van der Lugt met de sol licitanten bad, was dat de voornaamste reden van hun komst. De geslaagde actie heeft niet tot gevolg dat het personeelstekort bij deze bank - een handicap waar alle banken mee te kam pen hebben - tot het ver leden is gaan behoren. Vandaar dat de heer Van der Lugt er aan denkt om de actie te herhalen. Ir. F. J. PHILIPS .„.op het nippertje?.... tegenslag welke de Nederland se Spoorwegen bij Arnhem on- inden, bewijst eens te meer hoe sbaar een op de moderne tech- gebaseerde samenleving is. teker geldt dat voor een railgebon- ien vervoerbedrijf, dat weinig uït- ijkmogelijkheden kent. Bij grote treinstoringen is het seds weer de bus die uitkomst oet brengen. Gezien de nauwe lervlechtingen in het Nederlandse iervoerbestel tussen de verschillen- |(leondernemingen, werkt deze ver- langing nog steeds zeer efficiënt. vraag dient te worden gesteld if zulke hulp nog lang kan worden Het zijn immers niet de spoor wegen, maar de busbedrijven die de Izvtaaiste tol aan de massale auto- tnobilisering betalen. De inkrimping t streekvervoer betekent een weg slinkend bussenpark. paf wil dus ook zeggen minder liulpfroepen voor gestoorde railver- pindingen. De overheid zal er dan ook goed i doen een actiever beleid jegens fei busvervoer te voeren. Dat is in lat belang van het zeer grote aan- h plaatsen dat geen spoorwegver- Imding heeft en ook nooit zal krij- Itn, Het is ook in het belang van let handhaven van een optimaal Ipenbaar vervoer op een zo gezond ke economische basis. Daar- laezal vooral de bewegingsvrijheid j« de bus in het verkeer doeltref- pder moeten worden beschermd, blus zal de vrije busbaan een re- Nk alternatief voor de minder l'exibele spoorweg kunnen worden. (Van onze redactie binnenland) PARIJS - EINDHOVEN Zo wel het Philips-concern als offi ciële instanties bewaren het stil zwijgen over een ontmoeting van een aantal vertegenwoordigers van Philips, waaronder ir. F. J. Phi lips, met het Franse staatshoofd, president Georges Pompidou, op 20 juli. Aangenomen kan worden, dat daarbij een eventuele Nederlandse deelneming in de ontwikkeling van een Europese computer-industrie ter sprake is gekomen. Voorlopig is men vooral in Enge land geestdriftig over het denkbeeld een Europese computerindustrie te stichten ais tegenwicht tegen de Amerikaanse reuzen op dat gebied, IBM en Honeywell. Laatstgenoemde onderneming heeft dezer dagen de van oorsprong Franse, maar al in (andere) Amerikaanse handen overgegane fabriek van Buil overgenomen. De resterende Franse onderneming CII heeft zich samen met de Britse ICL verbonden met het Amerikaanse bedrijf Control Data, een benjamin in vergelijking met IBM en Honeywell en dus nog niet gevaarlijk op de Europese markt. verbond te springen. Afgewacht dient te worden of men elders in Europa deze Nederlandse bijdrage nog nodig acht. Tot nu toe leed Philips alleen maar verlies op zijn computerproduktie. Dr'9e week publiceerde het Am- 1 sterdamse dagblad Het Parool P vraaggesprek met de minister 111 financiën, dr. H. J. Witteveen, allerwegen belangstelling trok Pook door ons blad werd gesigna- minister wenst namelijk -strekkende volmachten om door jobelinge belastingmaatregelen 5 conjunctuur mede te kunnen be hoeden. Op zichzelf geen onver- "tlige gedachte van 's ministers 'iseurs, al klinkt ze in de mond een vertegenwoordiger van een M die altijd zoveel belastingver- 8n9 in haar verkiezingsprogram- p P'ee9t te doen wel opmerke- j -'■jkbaar heeft de bewindsman iL. 00'< zo gevoeld, want hij I t; Z'c'1 c'e moeite getroost een j 5 naar Hef Parool te schrijven lot"", hii z'ch beklaagt over het |.;,7 van het woord „bestedings- L| r.m9". Hij wil, zo legt hij sub- n ült' n'6t de bestedingen beper- |j,,rnaa^ de groei der bestedingen. I J^kleurig perspectief inder- |üt Voor de veie vaderlanders die |elle1etueen minimumloon moeten Ijl ij.'briefje van de minister ■I 'I hen wel niet veel uithalen. |w n9sbeperking is een na-oor- |:en "J w°ord voor bezuiniging. 6gelijk synoniem dient |anne °m herinneringen uit te L aan ®en vooroorlogse perio- rfelfd Nederlandse regeringen Nderf i p?'ltleke samenstelling '*rt<v> u f huidige kabinet. En |'srjacu a<^ meri behoefte aan een end woord. Bezuiniging e,0®n aanpassing. Ii! Ho fhet veel hoop meer Veerboot r?! ?n van de gezonken P15 eilana c?1113 hij het Westindi- le«-&St:Kitts levend te vin- [;!nf Mental zou dan 155 bedra- Aangenomen kan worden dat Phi lips, dat ook niet vooraan staat op de computermarkt, zal proberen, zij het op het nippertje, in dat computer- (Van onze redactie buitenland) MONTEVIDEO De regering van Uruguay zal niet ingaan op de eis van de „Tupmaros"-stadsguerrilIeros tot vrijlating van alle politieke gevange nen in ruil voor de invrijheidstelling van ontvoerde Amerikaanse ambassa- defunctionaris Daniel Mitrione en Aloysio Mares Dias Domedes, resp. tweede secretaris van de Braziliaanse ambassade en assistent consul-gene raal. De regering in Montevideo maakte gisteren bekend dat geen enkele po litieke gevangene zal worden vrijge laten. Het gaat om ongeveer 150 ge vangenen. PRETORIA (Reuter) In Preto ria is gisteren een proces begonnen tegen 20 negers die er van worden beschuldigd, dat zij zich tussen 1962 en 1970 schuldig zouden hebben ge maakt aan terroristische activiteit en zouden hebben samengezworen om de regering omver te werpen. Direct na de opening werd beslo ten het proces voor drie weken te verdagen. Dit gebeurde op verzoek van de verdediging, die verklaarde niet voldoende tijd te hebben gehad om de zaak voor te bereiden. BRUSSEL/EINDHOVEN (ANP) S.A. Philips, de Belgische dochter maatschappij van n.v. Philips' Gloei lampenfabrieken zal in de Belgische Philipsbedrijven in totaal 2985 mil joen Belgische frank gaan investeren. Dit bedrag zal worden besteed aan uitbreiding en modernisering van zes van de zeven fabrieken in het land, aldus heeft de Vlaamse minister voor economische zaken meegedeeld. WASHINGTON (K.N.P.) „Omdat op het ogenblik in de V.S. zo'n 200.000 vrouwen door kunstmatige inseminatie (meest van eigen echtgenoot) kinderen ter wereld hebben gebracht, willen wij dokters toch wel eens duidelijke uitspraken over de morele geoorloofdheid van ons werk", zo verklaarde de direc teur van de spermabank bij de universiteit van Michigan. „Wij wensen niet een beetje voor God te spelen, maar de meningen van priesters, domi nees en rabbies spreken elkaar nogal tegen. Ze verschillen in ieder geval wèl. Wettelijk heb ben we niet veel problemen, godsdienstig gezien wel". In de V.S. wensen artsen geen medewerking aan kunstmatige inseminatie van katholieke vrouwen te geven, zonder schrif telijke toestemming van de pas toor. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLIS/CAIRO/TEL AVIV De gehele Arabische wereld ziet met spanning uit naar de resultaten van het bezoek van het Libische staats hoofd Gaddafi aan Irak. De bijeen komst in Tripolis van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van vijf Arabische landen, die giste ren zou beginnen, is uitgesteld in de hoop dat Irak over te halen is aan deze conferentie deel te nemen. Voor zijn vertrek naar Bagdad heeft Moammer Kaddafi met presi dent Nasser in Caïro een onderhoud gehad. 'Na die weigering van Irak aan de conferentie deel te nemen, antwoord de Nasser nogal fel dat „het Egypti sche volk niet de luxe had ervaren van de strijd om een spreekgestoelte, maar dat het zijn volle last heeft ge dragen". Ook uitte Nasser openlijk zijn twijfel aan die Iraakse bijdrage tot de strijd. Menachem Begin, leider van de rechts-nationalistische Gachal-partij, heeft gisteren voor een bijzondere vergadering van het centrale partij- comité aangedrongen op uittreding van de Gachal-ministers uit het Is raëlische kabinet. Sommige liberale leden uitten echter de mening, dat de partij in de regering moet blijven ondanks het feit dat het kabinet het plan-Rogers heeft aanvaard voor re geling van de crisis in het Midden- Oosten. De Gachal is wel akkoord gegaan met een wapenstilstand van 90 dagen maar is te-gen een eventuele terug trekking uit de door Israël bezette gebieden. DE ATOOMONDERZEEëR James Madison van Amerikaanse makelij heeft gisteren met succes een Posei- don-raket afgevuurd, die met kern koppen was uitgerust. (ADVERTENTIE) EEN AUTOBUSONGELUK in Paki stan heeft zondag aan zeker 40 men sen het leven gekost. De bus reed in een diepe greppel, die als gevolg van de overstromingen vol water stond. Een Solex Oto is zeker geen super snelle, benzine- verslindende status-brommer. Neen, maar Solex heeft wel andere eigenschappen. Let eens op dat vernuftige motortje. Geen lawaai. En doet maar liefst 60 hele kilometers met één liter brandstof. Elke druppel benzine wordt vrijwel volledig verbruikt. Resultaat? Brandschoon rijden. Maar Solex roept daar niet over. Schermt niet met bestrijding van luchtverontreiniging en milieubescherming zo. Solex werkt daar al twintig jaar aan. Stilzwijgend. Ook u kunt dat doen. Voor maar 349,-. Plus 1 cent voor elke kilometer. (Van onze correspondenten) LONDEN/SEATLLE Niet al leen om de bezwaren van katholie ke en andere christelijke godsdien sten tegen de abortus, maar ook om andere ingrijpende redenen, zal binnen niet al te lange tijd de in 1967 aangenomen wet op de legale abortus moeten worden gewijzigd. Aldus heeft mrs. Jill Knight, lid van het Engelse Lagerhuis voor de conservatieven, in de Verenigde Staten verklaard. Zij sprak voor een auditorium van 500 gedelegeer den van een katholieke vrouwen vereniging in Seattle. Mrs. Knight vertelde, dat sinds de wet abortus in een kliniek tot aan de 28e week van zwangerschap toestaat, het aantal ziekenhuisbed den in Engeland ten behoeve van gynaecologische gevallen zo sterk bezet is, dat andere dan abortus- gevallen nauwelijks aan behande ling toekomen. Bovendien is het aantal complicaties, de dood ten gevolge hebbend, in abortusopera ties met 300 procent gestegen. Het aantal legale abortusoperaties be draagt in Engeland momenteel 100.000, maar het aantal stijgt nog steeds. 250 parlementsleden van alle par tijen hebben in een motie de rege ring verzocht een onderzoek te la ten instellen naar de gevolgen van de wet met het oog op de volks gezondheid en naar de wettelijke, sociale en morele gevolgen ervan. Leider van de actie is St. John Stevas, die de anti-abortns-act be weging leidt. In Nederland heeft staatssecreta ris dr. Kruisinga een commissie in gesteld, die hem moet adviseren over het abortusvraagstuk en even tuele wettelijke maatregelen. De Kon. Maatschappij voor ge neeskunde en de gynaecologen in Nederland zijn in het algemeen te gen abortus. In Engeland zijn vele medici tegen en blijven dat. ARNHEM (ANP) De schipper van een plezierjachtje zag gister morgen bij de brug in de spoorlijn Arnhem-Nijmegen te Oosterbeek een lijk drijven. Hij waarschuwde de politie, die het lijk van een jongeman opviste. Aangezien er in zijn zak Duits geld werd gevonden heeft men waarschijnlijk te doen met het stof felijk overschot van de 20-jarige Dieter A.U.Z. uit Dusseldorf, die donderdag j.l. door de politie te Arnhem werd aangehouden, wegens verdenking van inbraken. Z. wist te ontvluchten, dook in de Rijn en verdronk. De Duitse vrouw is verzot op mini en voelt weinig voor de winter- midi en maxi. Dit bleek wel uit een demonstratie in Dortmund (foto). Ruim 6000 demonstranten protesteren tegen de „modedicta tuur" en lieten weten, dat voor hen mini nog steeds „in" is. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen worden door pech achtervolgd. Sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling op 31 mei van dit jaar is het helemaal mis. Niet omdat die nieuwe dienst regeling op zich zo veel problemen geeft, maar omdat elk incident een sneeuwbaleffect heeft op de trei nenloop. Door de geringe speel ruimte in de dienstregeling levert een ontsporing in Groningen bij wijze van spreken in Middelburg een vertraging van een half uur op. Een lange lijst ongevallen heeft zich in die tijd voorgedaan. Vier ontsporingen, drie treinbotsingen, tien ongevallen op overwegen, vijf defecte locomotieven, zeven kabel storingen en verder brand, blik seminslag, storm en wateroverlast zorgden voor een reeks vertragin gen die uniek is in de geschiede nis van de N.S. 1 juni: op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Maartensdijk botst een trein op een auto; vertragingen van een half uur tot drie kwartier op ver bindingen van en naar Utrecht. 2 juni; twee machinisten stap pen beiden in een verkeerde post trein. De treinen moesten terug naar het station in Utrecht met als gevolg lichte vertragingen. 2 juni: seinstoring op de spoor brug bij Hedel. In heel Midden- Nederland vertragingen van om streeks anderhalf uur. Verschillen de treinen moesten uitvallen. 12 juni: technische storing tus sen Utrecht en Rotterdam. In de Randstad en Midden-Nederland vertragingen van een half uur of meer. 13 juni: vertragingen door berm branden; tussen Amsterdam en Utrecht kwam een trein door een defect aan de remmen tot stilstand. Vertragingen van een half uur. Tussen Rotterdam CS en Blaak is de rails zo uitgezet, dat treinver keer onmogelijk is: geringe vertra ging. 18 juni: grote brand op de Ve- luwe in de buurt van legerplaats 't Harde. Tussen twee uur 's mid dags en zeven uur 's avonds kan geen trein tussen Zwolle en Amersfoort rijden. Dezelfde dag reed de internationale citytrein Zandvoort-Maastricht bij Maars- sen op een zandauto die op een overweg stond te lossen. Grote ravage en aanzienlijke vertragin gen. 19 juni: betrekkelijk geringe technische storingen in het noor den en zuiden van het land ver oorzaken vertragingen van onge veer een kwartier in het hele land. 22 juni: blikseminslag op het traject Zwolle-Amersfoort. Ver traging ongeveer 20 minuten. 25 juni: ontsporing van een goederentrein tussen Gilze-Rijen en Tilburg veroorzaakt een ver traging van drie kwartier. Op de zelfde dag ontspoorde ook een goederentrein bij Blerick. Het baanvak daar was de hele dag versperd. Bij Halfweg trok een dragline een gasbuis kapot. We gens ontploffingsgevaar werd het treinverkeer stilgelegd. 1 juli: op het Haagse station Hollandse Spoor liepen drie goe derenwagons uit de rails. De ver tragingen liepen op tot drie kwar tier. 3 juli: tussen Apeldoorn en Zutphen botsten twee personen treinen frontaal op elkaar. Drie gewonden waren het resultaat. 7 juli: een mankement aan de nieuwe spoorbrug tussen Zwijn- drecht en Dordrecht zorgde voor enorme vertragingen op het druk ke baanvak Rotterdam-Dordrecht. Diezelfde dag brandde onder een spoorwegtunnel in Utrecht een teerauto uit. Een kwartier lang kon geen enkele trein dit drukke punt passeren. 8 juli: veie complexe storingen zorgden door het hele land voor flinke vertragingen. Voornaamste oorzaak was het noodweer in Midden- en Oost-Nederland. 9 juli: de hele dag geen trein verkeer mogelijk tussen Lage- Zwaluwe en Breda ten gevolge van een ontsporing van een goe derentrein. 14 juli: een kabelstoring zorgt voor ongemak in en om Rotter dam-Hofplein. Tussen Meppel en Steenwijk sleurde een neerstor tende straaljager de bovenleiding mee, honderd meter voor een na derende trein. 18 juli: na een botsing op een overweg brandt een posttrein vol ledig uit bij Nunspeet. Twee men sen kwamen hierbij om het leven. 19 juli: een overwegwachter bij Zevenbergschenhoek vergeet de bomen te sluiten. Drie mensen komen om als een auto door een trein wordt gegrepen. Ook hier zijn fikse vertragingen het gevolg. 3 augustus: brand in de centra le verkeersleidingspost bij Arn hem. Treinverkeer in het hele land in de war. 3 augustus: op het Alkmaarse N.S.-station brandt een vierwa- genstel uit. De brand ging ge paard met enorme rookontwikke ling. (Zie foto). (Zie ook commentaar) Kijk, zonaanbidders, gisteren hac ik best aan de run op onze meer o. minder ueruuilde stranden mee wil len doen. Een koele sprong in het zoute nat wil er altijd, wel in, spral onlangs iemand, die juist een _sma kelijk stukje zeebanket naar binne had laten klotsen. Als u begrijpt w< ik bedoel. Maar ik voelde wei enige n-aijve. jegens een sportieve tot zeer spor tieve collega, die gisteravond de bool heeft gepakt naar Huil, om van daar uit Leicester te bereiken, alwaar hij de wereldkampioenschappen wielren nen gaat volgen. Zo'n bootreisje is nooit weg, dacht ik. Tot wij vernamen dat de route rond of over de Doggersbank liep en daar kan het akelig spoken, met alle desastreuze gevolgen voor de passa giers vandien. Zelfs zo erg spoken dat ze de sche pen alleen maar schoon kunnen krij gen door ze regelmatig te laten zin ken! Abba A-bom (uit ESB). Over huwelijksidwaing gesproken, een Italiaan heeft bij zijn vrouw thuis op de keukentafel veertig staven dy namiet neergelegd met de bedreiging dat hij het huis in de lucht zou laten vliegen als zij niet met hem mee zou gaan naar Zwitserland. Buren hoorden echter de angst kreten van de Romeinse vrouw en waarschuwden de politie, die de man opsloot. Hij had de staven dynamiet gestolen bij de Zwitserse fabriek, waar hij werkte. Een dynamisch, huwelijk. „De aantrekkelijkste kant van de hedendaagse jeugd? Dat is ongetwij feld de voorkant van de meisjes" (D. Frenkel Frank, schrijver). Behalve dan de verhoging van de benzineprijs (een volgende prijsstij ging, er zullen er nog vele volgen prijsbewuste Nederlanders), is de steenworp van pater Ed Krekelberg s.j. door de ruit van een Maastrichtse sex-wirikel natuurlijk wel het opmer kelijkste feit van het afgelopen week einde. Het was een steen-des-aanstoots. Rotter-damp. We zullen u heden, waarop wij een tamelijk heuglijke dag vieren, niet te lang uit de zon houden. Daarom groeten wij u zeer en recht hartelijk: Gegroet. MERIJN (Van onze correspondent) LONDEN De Britse havens wa ren gisteren voor het eerst sinds bijna drie weken weer volop in bedrijf. De staking van de havenar beiders heeft een enorme achter stand veroorzaakt, en volgens de Britse scheepvaartkamer zal het wel zes tot acht weken duren voor die geheel is weggewerkt en de havens weer normaal draaien. Op veel plaatsen kampt men nu met perso neelstekort als gevolg van de vakan- tietijd. Er zal eel overwerk moeten worden verricht. Voor het Centraal Bureau van de Tuinbouwveiling is de Engelse ha venstaking eigenlijk 14 dagen te vroeg gevallen. De altijd heel be hoorlijke tomatenuitvoer in de twee de helft van juli is verloren gegaan. Daar de export in de maand au gustus normaal maar heel beperkt is, omdat Engeland dan zelf vanaf de Kanaal-eilanden een grote aan voer van tomaten heeft, betekent het einde van de staking geen ople ving van die export. Hierdoor was er gistermorgen weer een grote doordraai. l'Tïï ECHT (A.N.P.) In een voor het civiele recht zeldzaam emotionele sfeer, is gistermiddag voor de Utrechtse rechtbank, het door zeven wegens wangedrag van school ge stuurde Artibus-studenten aange spannen kort geding tegen het be stuur van deze Utrechtse kunstaca demie behandeld. De rechtbankpresident wilde een poging doen voor een aanvaardbaar compromis. Na druk heen en weer gepraat, waarbij de besehuldigingen en verdachtmakingen niet van de lucht waren, en tenslotte na een kor te bijeenkomst het partijen achter gesloten deuren, bepaalde hij zijn vonnis op vrijdag a.s. PRESIDENT SOEHARTO heeft giste ren opdracht gegeven tot een onder zoek naar de privébezittingen van al le hoge regeringsfunctionarissen en legerofficieren. Dit om de corruptie tegen te gaa*-

de Stem | 1970 | | pagina 9