J Prins Charles en vader ontsnappen aan vliegtuigongeluk Protest tegen dood 19-jarige IERSE KAZERNE MIKPUNT VAN STENEN WELTERUSTEN.I. Soos-divan „overleden" DE GREVELINGEN: .W AT SEX EN DRUGS' Roosendaal se kelner morgen voor officier Nieuwe staatsleningen IN 'T KORT Zaak Van der Sangen: Sectie op lijk verdronken prostituée Onderzoek tussen rails COMITÉ VRAAGT OM BALONNENACTIES IN WOENSDRECHT Burgemeester licht zelf beroep toe VOOR BRAND IN HOTEL Tentoonstellingen Hoogwater Zon blijft Canadezen willen kraamverlof OPNIEUW ONRUST IN REGGIO HEVIGE STRIJD IN KOMPONG THOM Eis: 100 mensen vrij in ruil voor diplomaten „Esso Nederland" in Lissabon overgedragen Mosselenfeest wat rommelig MAANDAG 3 AUGUSTUS 1970 van Steen, 15 uur. 3kam dmond Thuye, 15 uur. ddorpe de Cock 15 uur Diversen ieerenhoek ermis met dansen in alle zalen I [ssingen ritannia 20 uur oneeluitvoering van „Wie krijgt I e baby" door „De Zeeuwse Ko. tedie" in De Ruyterzaal. 1 tpg. voor deze rubriek tel. Ollgj. 8 ot Postbus 116 in Middelburg 1GEKERKE oerderij „Anno 1668", Valkenis. I eweg 33- Expositie schilderijen! quarellen en tekeningen van Ed' y Wieienga (t.m. 11 aug. Dag. an 10—21 uur). MBURG iadhotel, Domburgseweg. Exposi-1 ie schilderijen van Ernst Joachim tm. 14 sept.). Dag. van 9—21 uur. f ES luseum voor N.- en Z.-Bevcland, I ingelstraat 13. „Kunst in het lein" (oude tegels). Geopend: sia, I m. vr. 1012 en 13.3017 uur; at. 1417 uur (tot 1 sept.). tRAVENHAGE [et Mauritshuis. Goya-expositie 1 tm. 12 sept.). Werkd. 1017, zon,I 117. Bovendien woe. en vrij. I an 20—22 uur. tLST toekh. Van Geyt: Expositie Jan de I looden, Johnny Rolf, Jan v. 4 I 'aart en V. v. d. Willigen, cera-J riek (t.m. 31 aug.). Werkd. 9—12,1 3—18 uur, zon. 1417 uur. taadhuis: Expositie zeegezichten! an K. C. Bakker uit Den Helder! n. 14 aug.). Dag. van 9—21 uur. DDELBURG tijksarchief, St.-Pieterstraat 38. lomertentoonstelling „A is een apje", het onderwijs op de l.s. inf ieeland in de eerste helft van de orige eeuw (tot 30 aug.). Iiniatuur Walcheren: Dag. t.m. 311 ug. van 922 uur. Van 1 t.m. 21 j ent. van 918 uur. -. Benthem en Jutting, Lange lelft. Expositie van Russische conen Ma. t.m. zat. van 918 uur tm. 31 aug.). fndij: „Spel van klank en licht".] edere woensdag-, donderdag- rijdagavond (t.m. 4 sept.). 'leeshal stadhuis en Zeeuws Mi- eum: Expositie werk hedendaagse sunstenaars „Letterlijk en figuur." ijk" (t.m. 30 aug.). Ma. t.m. za. 17 uur; zon. 13—17 uur. TRANCHEMENT Jalerie „Mauringh", Dorpsstraat Ixpositie beeldhouwwerken, aqua- ellen en hedendaagse kunst (t.m. sept.). Dagelijks van 1121 uur. JTTERDAM tooymans van Beuningen. ixpositie Nicolaas van Beek en 'rans Molenaar, sieraden en kie ling (t.m 16 aug.). Ja. tm. zat. van 10-17, zon. 11-1' iur. Bovendien woe. van 20-22 u. Ixpositie Jacob Zekveld, tekenrn- ;en en David Hockney, schilderij- :n en prenten (t.m. 29 aug.). )e Doelen: Expositie „Muziek op le penning". Collectie van 1™ ïenningen (t.m. 23 aug.). laritiem Museum, Burg. s'Jacohs- ilem 8 Expositie „En de haven .roeide voort, 19451970" (t.m. ;ept Dag. van 1017 uur. Zon. ran 1117 uur. UIS Raadskelder Stadhuis. Schilderijen- entoonstelling van Belgische schil lers. Dag, van 1012 en 14 1» mr (tot 1 sep.). taadhuis: Expositie Béatrice ri- leians-de Morckhoven, schilderij® t.m 14 aug.). Dag. van 11—19 uur. ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentehuis. Tentoon- iteiling schilderijen van Jos But en childerijen en beeldhouwwerk de Meester de Betzenbrouw. Jeopend dag. 10—12 en 141" uur tot 15 sept.). :ere schotse huizen: Expositie Stew drozenski, houtgravures, boekil- ustraties, gelegenheidsgrafiek t.m. 15 sept.). JÏSSINGEN Jritannia: Expositie schilderijen 3iet Bulthuis (t.m. 31 aug.)- stadhuis: Expositie van oude scheepsmodellen en schilderde t.m 13 aug.). Dagelijks, behal» :ondag. ■SSTDORPE Jalerie Troutzaerte Zomertent]» telling van schilders, beeldn vers en pottenbakkers (t-ffl- iug.). Ma. t.m. zat. van 91° u son. van 1418 uur. 3 KIK ZEE vjJ. Jra vensteen: Tentoonstelling erij en scheepvaart „Z.Z - 7Ü tm. 13 aug.). Werkd. van lv— en 1921 uur. Jemeentemuseum: Expositie cheepsmodellen, aardewerk, V elein (t.m. 30 okt.). Ma. t.m- 0-12 en 13.30—16.30 uur. o. Suigerweeshuis: Expositie j louwwerk en klein antiek, P°l n schilderijen (t.m. 22 aug-)- m. zat 10—17 uur. E x- ITWERPEN Het Sterckshof" te Deurne- itie „Fotografie in Belgie i»" 940" (t.m. 12 sept.). v0. leir 50- Tentoonstelling be. inklijk Paleis Bouwer en /oners" (t.m. 6 sept.). »1(.e3t- /an 12- 20 uur. Zat., zon. en w lagen van 1018 uur. lorgen, dinsdag 4 augustus, gen op Zoom: 5.16 en 17.28, nsweert: 4.31 en 16.42, de-Drimmelen: 7.59 en 19° neuzen: 3.53 en 16.05, bsingen: 3 18 en 1533, meldinge: 5.06 en 17.11 PRINS CHARLES niet uitgeweken LONDEN (Reuter) De Britse iroonprins Charles is, naar vrijdag- i vond pas bekend is geworden, don derdag bij een oefenvlucht in een RAF-vliegtuig met zijn vader, prins Philip, aan een ongeluk ontsnapt. Volgens een bekendmaking van het Britse ministerie van defensie was de 21-jarige Charles net opge stegen van de basis Tangmere in Zuid-Engleand, toen een twee- motorig passagiersvliegtuigje zijn baan kruiste. De prins verrichtte geen uitwijk manoeuvre, maar zijn ook in het toestel zittende instructeur meldde de basis onmiddellijk dat er bijna een botsing had plaatsgevonden. Er wordt een onderzoek ingesteld. Met het bewuste passagiersvlieg tuigje werd een gezelschap naar een naburige renbaan vervoerd. Prins Charles haalde in maart jl. zijn vliegbrevet, en volgt nu een aanvullende opleiding bij de RAF. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Vrouwen en kinderen, die zwarte vlaggen met zich meevoerden en „Britse moordenaars" riepen, hebben gisteren een ka zerne in Belfast met stenen bekogeld uit protest tegen de dood van de 19-jarige Daniel O'Hagan, die bij onlusten in de Noordierse hoofd stad door een Britse soldaat werd neergeschoten. De naar schatting 200 vrouwen en kinderen hebben ongeveer een half uur gepost bij de Girdwood Kazerne, waar z(j onder meer een colonne pantserwagens de terugkeer be moeilijkten. Later trokken de demonstranten naar de katholieke wijk New Lodge Road, waar zij een sit-down-betoging hielden. Britse soldaten hebben de gehele dag in de stad gepatrouilleerd, nadat zaterdagavond kort voor midder nacht in drie katholieke wijken on lusten waren uitgebroken. De politie deelde mee, dat het le ger 36 granaten en 328 patronen traangas heeft afgevuurd om'de rel letjes te beteugelen. Zestien burgers moesten in het zie kenhuis worden behandeld. Veertien van hen zijn inmiddels alweer ont slagen. Meer dan 50 arrestaties wer den verricht. Vrijdag werden voor het eerst on geveer 15 cm lange rubber kogels gebruikt bij het verspreiden van de demonstranten. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18.00 uur: Warm en vrij zonnig met kans op een lokale bui. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 7 I 15; min.-temp.: van omstreeks nor maal tot 4 graden boven normaal; aiax-temp.: 2 of meer graden boven normal; kans op een droge periode van minstens 12 uuf: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 7—15; min.-temp.; van omstreeks normaal tot 5 graden boven normaal; max.-temp: 2 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaat: 80 procent. STRAND VERWACHTING Het hogedrukgebied boven Scan dinavië blijft met een oostelijke wind warme lucht aanvoeren. Ook van daag zonnig en een temperatuur van 8 tot 25 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Boven land wordt de kans op een onweersbuitje in de Biddag wèl groter, maar langs de kust nog niet. Soldaten verschansen zicsh achter e enstraathoek in de New Lodge- buurt in Belfast voor de kogels van een scherpschutter, die zaterdag nacht vanaf een dak opereerde. DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte van twee leningen t.w. een 7,75 procent 8-jarige lening en een 8- procent 15-jarige lening. De eerste le ning zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 procent. s v«voerd. VANCOUVER, Canada (AP) De mannelijke arbeiders van de negen papierfabrieken in de Ca nadese provincie British Colum bia eisen, dat in hun c.a.o. een periode van 4 maanden kraam verlof wordt opgenomen. Hoewel onder de 5.000 arbeiders in de Canadese papierindustrie maar weinig vrouwen zijn, wenst de vakbond dit verlof ook voor zijn mannelijke leden. Volgens de bond werd enige ja ren geleden verlof geweigerd aan een vakbondslid, dat thuis op de kinderen wilde passen ter wijl zijn vrouw in een kraam kliniek was opgenomen. DE OUDSTE kardinaal, Giuseppe Pizzardo (93), is zaterdag in zijn wo ning bij het Romeinse St.-Pieters- plein overleden. Paus Paulus is er heen gegaan om te bidden. DE COALITIEREGERING van de Zuidindische deelstaat Keral is za terdag afgetreden. Ze stond onder communistische leiding. Er zullen nu nieuwe verkiezingen komen. IN GAZA is zaterdag een 67-jarige Arabische onderwijzer door onbe kende indringers met schoten uit automatische wapens gedood. EEN DEEL van een flatgebouw van vijf verdiepingen is zaterdag in New York ingestort, toen een auto tegen de benedenverdieping aanreed. Een persoon werd gedood. Er waren acht gewonden. (Van een onzer verslaggeefsters) NIEUW-GINNEKEN Het beroep van het afgewezen raadslid Van der Sangen noopt de gemeenteraad van Nieuw-Ginneken vanavond tot een spoedeisende vergadering. Er moet namelijk een gemachtigde worden aangewezen om de visie van het gemeentebestuur van Nieuw- Ginneken op het omstreden raadslid maatschap van de wachtmeester A. van der Sangen tijdens de hoorzit- ting van Gedeputeerde Staten toe te lichten. Deze openbare behandeling vindt, zoals wij hebben gemeld, woensdag 5 augustus in het provinciehuis te s-Hertogenbosch plaats. B. en w. stellen voor dat burge meester dr. W. de Kort zelf als ge machtigde optreedt, bijgestaan door de gemeentesecretaris, mr. drs. Th. Bossink. Deze aanwijzing gebeurt bij schriftelijke stemming. B. en w. van Nieuw-Ginneken ho pen nu maar dat er niet te veel va- kqntie-absenteïsme is tijdens deze op zo korte termijn uitgeschreven ver gadering. Als het minimum van ze ven raadsleden niet present is, wordt dinsdag een tweede vergadering ge houden. ROME (DPA) In de Zuiditali- aanse havenstad Reggio Calabria is het zaterdagavond weer onrustig ge weest. In de tweede helft van de vorige maand was Reggio bijna da gelijks het toneel van botsingen met de politie. Zaterdagavond wierpen de demon stranten barrikaden op en bekogelde politie, die van traangas gebruik moest maken, met stenen. Aan beide zijden vielen gewonden. De politie heeft zeven mensen ge arresteerd Omstreeks middernacht was de rust teruggekeerd. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zondagmorgen om half elf heeft de Eindhovense politie bij het Havenhoofd het lijk opgehaald van de 42-jarige prosti tuée A. van S. Het stoffelijk overschot van de vrouw, die in deze omgeving haar beroep uitoefende, is ter beschikking gesteld van de officier van justitie voor een sectig. Misdrijf wordt niet uitgesloten. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER De be volking van Nieuw-Vossemeer kan weer rustig gaan slapen. De jeugd van het dorp heeft de divan, oorzaak van al het dorpsgeroddel zaterdag begraven. Nou ja begraven, de enor me met zwart plastic beklede kist werd aan de voet van het bèeldje van Merijntje Gijzen neergezet. De jeugdsoos, waaruit de gewraakte di van op last van de gemeente werd verwijderd ligt enkele meters ach ter het beeldje. De ramen van de soos waren voor deze gelegenheid met zwart piastic geblindeerd. De divan „overleed" volgens de plakkaten in het dorp in de loop van de vorige week. Op die plakkaten stond: „De bevolking is nu tevreden want de divan is overleden". Zaterdagavond stelde de begrafe nisstoet zich op bij de parochiekerk. Daar werd het uitgaan van de avondmis afgewacht. Volgens de jongeren het gunstigste moment om veel publiek te trekken. Onder mo- nooton gebonk op een omfloerste trom kregen de kerkgangers rose papiertjes in de hand gedrukt, waar op de reden van de actie stond ver meld, Twee spandoeken zorgden voor wat meer duidelijkheid. Op het ene stond: „Wij willen alleen maar protesteren, om het geroddel af te leren" en op het tweede: „Op de divan is soms wat gevrejen en niet twee kontjes hoog gerejen" (zie fo to). De kerkgangers pakten wat lacherig de rose papiertjes aan en verdwenen daarna naar huis om op de stoep of achter de ramen van hun woningen de verdere loop van de gebeurtenissen af te wachten. Veel gebeurde er echter niet meer. De kleine stoet veel jongeren za ten thuis omdat ze niet weg moch ten van hun ouders trok onder tromgeroffel het dorp door en werd na het gebeuren bij het beeldje weer ontbonden. Hier stonden zelfs be hoorlijk wat belangstellenden. Nieuw-Vossemeer is hiermee van de divan en wellicht ook van het dorpsgeroddel af. Voor de volledig heid: de „overleden" divan was af komstig van de vorige pastoor van het dorp. pastoor Cammart. PHNOM PENH (Reuter) In de Cambodjaanse stad Kompong Thom wordt hevig gevochten. Ondanks voortdurende luchtaanvallen blijven communistische versterkingen aan vloeien. De drie Cambodjaanse brigades die de stad verdedigen, worden van alle kanten bestookt, o.a. met mortieren. Duizenden Noord-Vietnamese en Vietoongtroepen van op zijn minst twee communistische commando-divi sies hebben zaterdag een van de grootste en krachtigste offensieven in de Cambodjaanse oorlog gelanceerd. MONTEVIDEO (AP) De Uru- guese stadsguerrilla-beweging Tupa- maro heeft gisteren geëist, dat alle gevangen genomen leden van de or ganisatie, meer dan 100 personen, in vrijheid zullen worden gesteld in ruil voor een Amerikaanse en een Brazi liaanse diplomaat, die verleden week ontvoerd werden. Deze eis, die gesteld werd in een communiqué dat de Tupamaros heb ben afgegeven aan het dagblad El Diario, was de hoogste loskoopsom die ooit bij ontvoeringen in Zuid- Amerika is gevraagd. De Tupamaros, de oudste Latijns Amerikaanse stadsguerrilla-beweging heeft geëist dat de bevrijde gevan genen naar Mexico, Peru of Argen tinië worden gestuurd. UTRECHT (ANP) Twe elfjarige meisjes uit Aalsmeer hebben gis termiddag op een gevaarlijke manier tussen Nunspeet en 't Harde en onder zoek ingesteld naar het gedrag van een trein. „Hoe snel rijdt hij en wat merk je ervan", wilden zij weten. Ze gingen op de spoorbaan zitten om het allemaal te controleren. Hun ouders op een nabij gelegen camping wisten niets van het doen en laten van hun „jonge onderzoekers". De kinderen merkten niet, dat een trein veel snel ler rijdt dan een fiets en danken hun leven aan een oplettende machinist van een naderende trein. Hij zag ze op de spoorbaan zitten en bracht de trein op tijd tot stilstand. Een van de meisjes koos tijdig het hazepad, haar vriendinnetje werd meegenomen naar Nunspeet om met de eerstvolgende trein terug te keren om door haar vader te worden afgehaald. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De 27-jarige Roosendaalse kelner J. van de V. zal morgen worden voorgeleid voor de officier van justitie mr. Kooper- berg in Breda. De kelner heeft vrij dagavond bekend het Roosendaalse hotel Van der Put in brand te heb ben gestoken. Bij de brand in het hotel kwam de 51-jarige leraar A. Mollema uit Den Haag om het leven. J. van de V. zal terecht moeten staan wegens brandstichting. Gisteren zijn de laatste gasten van het hotel, het echtpaar Roolvink uit Hengelo, naar huis teruggekeerd. De andere gasten waren zaterdag al naar huis gegaan. Mevrouw Roolvink moest nog een dag ter observatie in het St.-Franciscusziekenhuis in Roosen daal blijven. De heer G. van der Put, eigenaar van het afgebrande hotel, heeft met zijn gezin een tijdelijk onderkomen gevonden op de bovenverdieping van de voormalige Amsterdamse Bank aan de Domineestraat, een pand dat al geruime tijd leeg staat. De heer Van der Put is van plan in Roosen- LISSABON (ANP) Nederlands grootste koopvaardijschip, de mam moettanker ,Esso Nederland' (253.000 d.w.l.) gebouwd door Verolmes Verenigde Scheepswerven is za terdag op de rede van Lissabon overgedragen aan Esso Nederland nv. De Esso Nederland' is het tweede van een serie van drie door Esso aan Verolme in opdracht gegeven sche pen. Het derde schip, de .Esso Euro poort' zal vermoedelijk omstreeks het einde van dit jaar worden op geleverd daal opnieuw een hotel te vestigen. Het is nog niet bekend, of hij het oude hotel zal herbouwen, of dat hij het nieuwe hotel op een andere plaats vestigt. De omvang van de schade is nog steeds niet bekend. Vandaag zullen deskundigen een schatting komen maken. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Het centraal actiecomité „Anti-geluidshinder Woensdrecht" schaart zich achter de vragen die het Roosendaalse staten lid de heer Th. Oostendorp heeft ge steld aan Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant over de eventuele bestemming van vliegveld Woens drecht. In een brief die het comité hier over schrijft, zeggen zij het vreemd te vinden dat, na het verschijnen van het eerste TNO-rapport over de te verwachten geluidshinder, de meest belanghebbenden als KLM en Fok ker (Aviolanda) een ander rapport wensten. In de brief wordt burgemeester J. de Leeuw van Woensdrecht verwe ten het eerste rapport „opzij" te schuiven en het tweede met te gengestelde uitslag aan het eerste „als enig waar rapport" aan te dui den. In de brief stelt het actiecomité de vraag of hier ook in de naaste toe komst balonnenactjes komen, zoals de .lastige Zwanenburgers" thans reeds voeren om van het lawaai af te «omen. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE „De Gre- velingen is er aan. Industrie komt er niet voor in de plaats, maar er komt een beetje recreatie met een beetje sex, een beetje drugs of een beetje pop, verpakt in mini of maxi", aldus voorzitter A. L. S. Lockefeer (voorzitter van de Zevibel) zaterdag bij de opening van het enige mosselfeest dat dit jaar in Zeeland wordt ge houden. Dat feest werd in feite geopend door de mos selkoningin P. Jumelet-de Koning, echtgenote van een mosselschipper, die op een gepavoiseerd schip de ha ven binnenvoer. Tijdens haar kroonrede zei de mosselkoningin: „Wanneer de nieuwe pers pectieven voor het dorp niet spoedig worden gesubsi dieerd en verwezenlijkt, dreigt Bruinisse het slacht offer te worden van onze nationale veiligheid". En daarmee vatte zij on geveer alle sprekers samen die pleitten voor behoud van de mosselcultuur van Bruinisse. De heer Lockefeer zei verder nog, dat het verzet tegen de afsluiting van Oos- terschelde steeds groeit, „Het is jammer dat de „basta-politiek" van rijks waterstaat nog hoogtij viert", aldus de heer Loc kefeer, doelend op de beslis- sing van minister Bakker, dat de Oosterschelde defini tief dichtgaat. „Rekent U er op, dat wij de vinger aan de trekker houden". Bij een ontvangst van Zevibel-reunisten, eerder die dag, had burgemeester G. Hokken aangekondigd, dat op 25 augustus, de dag waarop het wetsontwerp van de Deltaschadewet in de Tweede Kamer behandeld zal worden, vele Bruinisse- naren naar Den Haag zullen trekken. Burgemeester Hok ken noemde zijn gemeente de zwaarst getroffene van alle gedupeerden, want door het afsluiten van het Brouwershavensegat komen op de Grevelingen ongeveer 250 mosselpercelen te ver vallen. Duizenden toeristen heb ben ondanks deze sombere geluiden mee kunnen doen aan het mosselfeest. De or ganisatie was wel een beetje rommelig: 's middags kon den de toeristen meevaren voor een tochtje per mossel schuit naar de Krammer maar een aantal is daar nimmer gearriveerd, omdai hun boot al halverwege te rugkeerde. Eenzelfde beeld gaf bijvoorbeeld de mossel maaltijd, die een kwartier eerder begon en waarvoor veel meer mensen waren uitgenodigd dan er plaats was. Het gevolg was dat er een aantal mensen achter het net viste. De Mosselkoningin mevrouw P. Jumelet-de Koning

de Stem | 1970 | | pagina 3