Fritesbakker mag blijven maar moet verbeteringen aanbrengen Fabery de Jonge Wie staat er achter 't Anker" Warm applaus volksdansers voor Total-leiding kan waterwingebied van Zeeland omzeilen Speciale geneugten van vakantieprovincie nstuif zeeland Reeds ruime aanvoer van Zeeuwse appelen f)E KROON DEED UITSPRAAK IN NETELIGE KWESTIE TE RILLAND- donderden Goesenaren op geslaagde soiree „Niet tegen Ots Opmerking rs Jongeren, ligt in dienst loek -Namen ensten 11 Zeer warm Ik eer aan zee VOGELWAARDE Plaatsnaambord Vogelwaarde „Zomerslrafeest" in Burgh/Haamstede m k Hotelier wil samenwerking tussen Hulster winkelcentra Biesbosch-project Dingo is weg VAN MENSEN DINGEN EN DADEN OUDE VOORRAAD PRAKTISCH OP Peren Zevibel reünie te Oostburg Verkeerd geparkeerd Onder auspiciën van Katholieke Toeristenzjoi' I dand, te Kloetinge, wordt I end in de toeristenkerk I k om tien uur een dii die "zal worden omliiïl van het Walchers J0Z I nder leiding van Hans! terloo De voetbalver I Nieuw-Namen heeft ge!| maand augustus het vol! I nprogramma opgesteld:!! 3.00 u. Hulsterloo 2-Koe-1 5 00 u. Hulsterloo I-Koe! aug '70:13.00 u. Hulster.! liet 2, 15.00 u. Hulsterlnnl 1. 15 aug. '70: 17.00 uur| •Hulsterloo 1, 16 aug, 7j.| [ulsterloo 2-Vrasene res I ulsterloo 1-Vrasene 1 231 13.00 u. Oostburg 2-Hul. I !uitw.), 15.00 u. Oostburgl 0 1 (uitw.), 30 aug. >7q.1 rlstrloo 2-Graauw 2, is.qq I 00 1-Graauw 1. ATHOLIEKE KERK rrg: OLV Tenhemelop.| terdag 19 zondag 7, 8.30, Gregorius de Grote, tel zaterdag 19 uur. zor n 11 uur. H Maria Onbevl. Ontv, 182. zondag 9 uur. H. Barbara, tel. 01172-1 ■dag 19 uur. zondag 101 Toeristenkerk, zaterdag J ïdag 10 uur. 'arochie H. Henricus, za-fl d om 19 uur, zondag 7, 10 ar.» Koudekerke: Zaterdag 191 8 30 en 10 uur. Recreatieterrein, zater-1 zondag 8.30 en 10 uur. iorpsplein, zaterdag 19, uur. Maria Magd., tel. 01100-I rdag 19 uur, zondag 9,1 it.-K. h.b-s. Kruitlaan: zor.. IUI. H Bavo, tel. 01171-207. 1 uur. zondag 9 uur. lijk: H Martinus, tel. zaterdag 18 30 uur. zon- j 10 30 en 17 uur rt: O.L Vr Onbevl. Ontv, uur, zondag 8 uur en 10| 15 in Kruiningen). at: H Ehgius. zaterdag 191 g 7 30 en 10 uur. Willibrordus, tel. 01140-1 dag 19 uur, zondag 1 17 uur. td: (Molenhoek), zondag| t: H.H. Philippus en Jaco, 1146-360. zaterdag 19 uur, n 10 uur. lijke: Cultureel Centrum, 15 uur kerkdienst voor i. amme: H. Bonifatius, tel! zaterdag 19 uur. zondag 8 ar H Eligius, tel. 01198- lag 19 uur, zondag 8 en rg: Par H Petrus en rterdag 19 uur, uur. H Eligius, tel. 01170- dag 19 uur, zondag 8.30 ir O.L V. Hemelv., tel. zondag 8 en 10 uur. West Souburg: St -Marti' :aterdagavond 19 -iur en n 10.15 uur. Gereformeerde kerk. za* jur en zondag 9 uur. Gent: H Maria Hemelv. 1661. zaterdag 19.15 uur. 9.30 en 11 uur. jke: Dorpsplein, zaterda? 10 uur Hulpkerk, zaterdag iur. -Jan de Doper, tel "U'Jj ag 19 uur, zondag hoek: Sint-Willibrordus, 164, zaterdag 19 uur, zon- 10 en 10 30 uur. zand: H. Blasius. tel n 20.45 uur, (ziekenhui 18 uur avondmis) en 1. Ant. v. Padua, Jd zaterdag 19 uur, 45 uur. q: H Willibrordus, tel Binnenstad" zaïerdag non11 ili; HUT. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 dag 7.30 saterdag en 17 terdag en 11 45 uur. 19 15 uur, zont™ uur Kruipers ,9 uur, zondag! rnag iy uur, „De verrezen Christ ■O 1 „De Zeemeeuw uur- zondag 9, 10 eD n: Oud geref. gemeente. 9 april 19 uur: ds. •g ed Herv. Kerk 17-5—l6* 30 uur. Parochiekerk ib. zaterdagavond 8 30. 10.30. 12 en 19 terk Paauwenburg- ea 9 uur en zondag 8 e .isephziekenhuis: zon0 J t. Mil. Tehuis: zondag polder: Toeristenkerk. 1 uur, zondag 8.30 u e: H. Maria vö". »elj taterdag 19 uur, zondag He: Toeristenkerk zat. 13 8 30 en 10 uur. O.L. V Tenhemelopljj 01176-284, zaterdag 8 30 en 10 30 uur. H Anna, zaterdag 9 uf O1130-1363 informatie uii' tv t: H Pastoor v. Ars. ur. zondag 18 llur te!. Ie: Toeristenkerk, z zondag 8.30, 10 en (Van onze correspondent) VLISSINGEN Voor de hon derden vakantiegasten op de campings Duinzicht en Dishoek op Walcheren zijn de kiosken en liet clubgebouw van 't Anker be llende pleisterplaatsen. In het clubhuis kun je bij slecht weer je kinderen „droppen" en als ou dere kom je vaak ook nog aan je trekken, hetzij door een goede film, een bingo-avond of een in stuif. Als vakantieganger ben je vaak dolgelukkig met zo'n instel ling als ,,'t Anker". Wat en wie schuilt er nu ach ter zo'n naam, hoe komt men tot een dergelijke aktiviteit? Je bent op vakantie en je hebt eigenlijk geen tijd èn zin om je in de achtergrond te verdiepen, je bent gewoon blij dat het er is en daarmee uit! Achter de activiteiten van 't Anker staan de gezamelijke ker ken uit Koudekerke en Vlissin- gen. Ongeveer acht jaar geleden, werd het initiatief genomen om kinderen en vakantiegangers wat vertier te brengen. Enkele leiders van toen, die later theologie in Apeldoorn gingen studeren, maakten hun medestudenten warm, om zich in de vakantie beschikbaar te stellen als jeugd leider. Er viel zoveel te doen en het sukses was zo groot, dat in die acht jaar een traditie groeide, die niet meer valt weg te den ken. Per zomer opereren twee teams. Elk team bestaat uit acht tot tien leden. Ze werken drie we ken achter elkaar dag in dag uit, praktisch non-stop van 's mor gens kwart over zeven tot een uur 's nachts. „We zouden het ook beslist niet langer dan drie weken vol kunnen houden", ver telt Wim Kruis, theologisch stu dent uit Zwijndrecht. Hij ver vangt de teamleider Jan Compag- ner, die volkomen afgeknapt z'n bed was ingedoken. „Soms wor den we met geestelijke proble men geconfronteerd", vertelt de 17-jarige Adriaan van Langevel- de uit Goes, „waar we zelf eigen lijk geen raad mee weten. De mensen zijn niet alleen blij met het vertier wat we bieden, maar je merkt ook vaak, dat ze be hoefte hebben aan een gesprek of zomaar een praatje. Als er nieu we kampeerders aan de poort ko men, dan vragen ze dikwijls: Is het Anker er ook weer van het jaar?" „Elke ochtend organiseren we voor de kinderen van vier tot twaalf jaar een kinderclub, iede re avond van zeven tot half acht is er volksdansen. Veel ouderen wille ndan ook nog wel eens de beentjes van de vloer lichten", vertelt Wim Kruis. Eenmaal in de week organiseren we een kin derfeest met wedstrijden. De twaalf- tot zestienjarigen kunnen tweemaal in de week in liet An kerclubhuis ('s winters de win terstalling voor vele caravans met een oppervlakte van duizend vierkante meter) naar een in stuif, waar allerlei binnen-aktivi- teiten zijn te beleven. De grote wedstrijd van liet sei zoen, de tweekamp tussen de campings Dishoek en Duinzicht, werd dit jaar een enorm succes. De wisselbeker werd door Duin zicht gewonnen. Ook de weke lijkse Bingo-avonden worden druk bezocht. Als de vakantie gangers een goede film willen zien dan moeten ze zich vrijdag savonds melden bij 't Anker. Zo organiseren deze jongelui, waar onder ook drie meisjesstudenten ongelooflijk veel evenementen, zonder er een cent rijker van te worden. „Kijk" zegt Wim Kruis, „we zien deze aktiviteiten eigen lijk ais een stuk dienstbetoon aan de medemens. Wij vinden, dat we een bepaalde boodschap heb ben te brengen vanuit onze per soonlijke geloofsovertuiging. Wij willen de mensen in woord en daad laten zien. hoe blij je kunt leven met Jezus, daarom werken we belangeloos, gewoon omdat je ziet dat liet in een behoefte voor ziet en dat de mensen je nodig hebben. Je moest eens zien lioe sommige mensen opknappen van zo'n geestelijk opkikkertje. Ei genlijk is liet voor ons dan ook een beetje teleurstellend, dat te veel mensen ons nog zien als een verlengstukje van de V.V.V.'s, wat helemaal de bedoeling niet is. Misschien is het daardoor, dat sommige mensen moeilijk tot een gesprek kunnen komen". De ploeg van .Tan Coinpagner en Wim Kruis zwaait zaterdag doodmoe maar voldaan af, de an dere, verse ploeg, staat te trappe len om de draad weer op te nemen, optimistisch en belange loos, gewoon omdat ze vinden dat het nodig is. (Van een onzer verslaggevers) GOES De drie buitenlandse f4sdansgroepen die deze week J het kader van de Feestweek JSes in de ganzestad optreden, ebben in het nieuwe winkelcen- 'TOn in Goes-Zuid De Bussel een agde soirée gegeven. Hon- m Goesenaren waren naar eet complex aan de Beukenstraat men voor de koopavond die !erd opgeluisterd door de Turkse, lnse en Zweedse volksdansgroe pen Het gevolg was echter dat er 'nder werd gekocht dan juist de Vooruitzichten voor zondag en maandag, opge steld door het KNMI op vrij dag om 18.69 uur: Droog, zonnig en warm, ««vooruitzichten in cijfers ge teld over Nederland. 1 m» Z»«^ag: Aantal uren zon: 7 tol u temp.: omstreeks nor- «1 Max. temp.: 2 tot 7 graden bo- Hnj. rTnaak Kans op een droge ps- pro- Wet Ne minstens 12 uur: 95 Kans v]90 procent- Aantal uren zom: riorrna-i I'temP.: van ongeveer Max tem ®raci6n boven normaal. t°böaa] v' 03 meer graden boven van mil 118 °P een droge periode Kans nn ns 33 uur: procent, it procP een geheel droog etmaal' Str; '"hele wmI3 ng: Aan het strand Vo,<)P maar daarna twald» ,„nig. met 's middags een Kvecr 2„ ew'bd. Temperatuur om- lien' VnniAra Zeewater 18 gra- volo 1ten 'n komende zomers strandweer. opzet van deze avond was. Door het enthousiasme van de volks dansers liep het programma, dat oorspronkelijk tot kwart voor ne gen zou duren, aanmerkelijk .uit. Alleen de kraam met oliebollen van De Spar en de kraam met warme worst van de slager van het winkelcentrum „liepen" goed. De stand van de slijterij met bier en limonade vond wonderlijk genoeg weinig aftrek. De volksdansgroepen traden ieder drie maal op. Aanvankelijk oogst ten de volksdansers en -danseressen slechts een matig applaus, maar dat veranderde aanmerkelijk na een aanmaning van Kasporgo-voorzitter C. W. Vervest, in de trant van: „Die mensen hebben zoveel kilometers moeten rijden om hier te kunnen optreden, dan mag u ze ook wel meer belonen". De dansgroepen oogstten ook meer lof van het pu bliek, naarmate het optreden vor derde en de dansen gevarieerder en geinspireerder werden. Weer was het de Turkse groep die het meeste applaus kreeg wegens de spectacu laire oriëntaalse dansen en de exoti sche gewaden. Ditmaal droegen de meisjes van de groep hoofdkappen van edelmetaal (goud en zilver). De buitenlandse groepen hebben gistermorgen opgetreden in de Lan ge Vorststraat en Lange Kerkstraat, alvorens in lunchroom Luteyn te verdwijnen voor de ochtendkoffie. De belangstelling op straat was groot, evenals bij het optreden dat de langzamerhand in Goes bijzonder populair geworden Turkse groep gisteravond (vrijdagavond in de muziektent op de Markt verzorgde. Vandaag krijgen degenen die de buitenlandse dansers en danseressen nog niet gezien hebben of nogmaals willen zien, een laatste kans. Van 10 tot 11 uur treedt de Turkse groep op de Westwal bij het busstation op en om elf uur komen alle groepen op de grasmat voor het verpleeghuis Ter Valcke. Van half drie tot vier uur vindt weer een massaal optre den plaats in de muziektent op de Markt en van zeven uur tot half negen 's avonds wordt op de Markt afscheid genomen van het Goese publiek. (Van onze correspondent) RILLAND-BATH De heer J. A. Kamps, arts te Rilland-Bath, is bij de kroon in beroep geko men tegen 'n besluit van b. en w. waarbij aan F. Ots uit Rilland Bath een nieuwe hinderwetver gunning is verleend, tevens voor uitbreiding van zijn frites-voor- bakkerij in de Vinkenissestraat 12. De heer Kamps heeft onder meer aangevoerd dat gebleken is dat de gestelde voorwaarden niet afdoen de zijn om ernstige hinder voor de omwonenden te voorkomen. Het is voor hem onmogelijk zijn huis en praktijkruimte te ventileren. Hij is van oordeel dat zulk een in richting niet thuishoort in het een trum van het dorp in een omgeving van panden waaraan hoge welstands normen zijn gesteld. De appellant meende dat de vergunning alsnog diende te worden geweigerd. Dit lieeft de Kroon niet gedaan, doch zij is wel van mening, dat de voorgeschreven maatregelen ontoe reikend zijn om de bezwaren te on dervangen. Zij heeft deze voorwaar den dan ook verscherpt. Wat betreft het bezwaar dat deze inrichting niet in het dorpscentrum thuishoort, merkt de Kroon op dat dit geen be zwaar is dat de hinderwet beoogt te weren en liet derhalve buiten be schouwing moet blijven. Dokter Kamps en fritesbakker Ots zijn beideiV blij met deze uitspraak van de Kroon. In plaats van een kwart p.k. motor moet de heer Ots nu een 2 p.k. motor op de afzuiginstallatie zetten. Bo vendien mag de heer Ots zijn ramen niet meer openzetten tijdens het bak ken. De eigenaar van de fritesbakke- rij deed dit altijd als het warm weel was, omdat hij het anders in zijn be drijf niet uit kon houden van de hit te. Volgens uitspraak moet de frites bakker nu twee luiken aanbrengen onder de ramen, ter hoogte van de begane grond. Deze mag hij wel ope nen. „De uitspraak vind, ik best. De heer Kamps heeft zijn zaak immers verloren en ik mag hier blijven", al dus een verheugde heer Ots, „en die voorzieningen zijn" maar kleinigheid jes. Gedeeltelijk was ik het toch al van plan, om verbeteringen aan te «•H. HOHTEHïSSE (Van een onzer verslaggevers) VOGELWAARDE De twee af zonderlijke dorpen Stoppeldijk en Boschkapelle zijn samengevoegd tot één groot dorp met als naam de voormalige gemeenteaanduiding „Vogelwaarde". Formeel is het be sluit tot samenvoeging al geruime tijd vóór de gemeentelijke herinde ling gevallen en met ingang van 1 april was de integratie op papier een feit. Deze week pas is een begin gemaakt met de vervanging van de oude plaatsnaamborden door nieuwe. Aan de gemeentegrenzen zullen de inwoners vanaf deze week vergeefs zoeken naar de oude dorpsnamen. In plaats daarvan zijn splinternieuwe, reflecterende, in blauw uitgevoerde borden geplaatst met het opschrift Vogelwaarde, gemeente Hontenisse (foto). (Van een onzer verslaggeefsters). BXIRGH-HAAMSTEDE De Schouwse Manege en Mage Hanse hebben weer samen een „zomerstri- feest" georganiseerd. Wie over een paard beschikt kan hieraan mee doen. Alen moet wel zijn paard ver sieren en zoveel mogelijk zelf ge kostumeerd zijn. De stoet vertrekt zaterdagmiddag 1 augustus om vijf uur bij de Schouwse Manege aan de Adr. v.d. weijdeweg en vandaar gaat men naar het strand. Om zeven uur ver wacht men de stoet in Burgh waar na men naar Haamstede gaat. Om kwart voor acht wordt een stoelen dans met paarden gehouden. brengen, voor mijn eigen gemak en voor een betere werking van mijn bedrijf. Dat van die luiken snap ik alleen niet. Wat maakt het nou voor verschil uit, of ik ramen open zet of luiken. De nieuwe voorzieningen gaan me bijelkaar zon achthonderd gulden kosten, maar dat is wel te doen, hoor". „Ik ben in elk geval erg blij, dat die verbeteringen nu aangebracht worden en ik hoop daar het beste van", is het commentaar van de Ril- iandse arts J. A. Kamps die het pro ces tegen zijn gemeente had aange spannen omdat hij geregeld zijn ra men niet open kon zetten vanwege de stank en bovendien, naar zijn zeggen, allerlei vettigheid zich tegen zijn muren en ramen afzette. Wat be treft hel afwijzen van zijn eis, n.l. dat de vestiging van de bakkerij on gedaan zou worden gemaakt, zegt hij: „Ik heb geen moment gedacht dat deze eis ook zou worden inge willigd. Uit esthetisch oogpunt vind ik liet een lelijk geval hier in de buurt, die fritesbakkerij. Vooral vind ik dit vreemd omdat het bedrijf gevestigd is in een buurt waar de welstandsnormen hoog aan gelegd worden. Als er kleine dingen aan je huis moeten gebeuren, mag dit niet en dat niet „maar zo'n fa briekje mag er wel staan. Maar dit heeft niets met de hinderwet te ma ken en er kan dus niets aan worden gedaan". De eiser zegt te hopen, dat met de uitspraak van de Kroon nu verbete ring' komt in de „stanktoestand". „Vandaag nog bijvoorbeeld heb ik bijzonder veel last van de stank ge had. Aan de achterkant van mijn huis kan ik nu niet zitten, maar op zij ruik je niets, hoe dichtbij we er straks ook zaten. De volgende keer, als de wind weer anders waait, kun nen wij weer niet aan de zijkant zitten, maar wel aan de achterkant. Het laatste wat ik met het proces had gewild, was dat de heer Ots brodeloos zou zijn geworden. Dat is nooit de bedoeling geweest. Het was geen proces tegen de heer Ots, maar tegen de gemeente, die in 1968 mijns inziens een foutieve beslissing heeft genomen door toe te staan dat hier een fritesbakkerij mocht worden ge vestigd, in plaats van de heer Ots een ander terrein aan te wijzen".- De heer Ots: „Nee, het was geen proces tegen mij, zegt hij, maai- als Kamps het proces gewonnen had, was ik toch maar mooi de dupe ge worden (ADVERTENTIE) ECHT ZILVER Ook in massief zilver hebben j,;i; wij een uitgebreide kollektie opgebouwd. Of U nu een mooie kandelaar of een prach- tig servies of een klassiek :-;y broodmandje zoekt. U zult - voortreffelijk slagen. Prijzen varieren van f 30.- tot f 3000 Pt ÉS JUWELIERS - HORLOGERS - SINDS 1834 LANGE KERKSTR. 30 TEL. ^006 - GOES (Van een onzer verslaggevers) HULST Een hoteleigenaar uit de Gentsestraat in Hulst heeft in een brief namens de winkeliers uit het winkelcentrum laten weten liet te betreuren, dat in het kader van de komende Hulster braderie niet is ge zocht naar samenwerkingsvormen tussen de verschillende Hulster win kelcentra. De brief is gericht aan de vereniging van winkeliers in de Bierkaaistraat. Vorig jaar is onder auspiciën van de VVV in Hulst een geslaagde Weense week -gehouden, waaraan winkeliers uit de voornaamste win kelstraten deelnemen. In augustus van dit jaar wordt een braderie ge houden, waaraan alleen wordt deel genomen door zakenlieden uit de Bierkaaistraet, die zelf ook hel ini tiatief hebben genomen. De winke liers in deze straat hebben geen aan leiding gezien om voor de organisatie van dit op handen zijnde evenement contact te zoeken met andere mid denstandsverenigingen. Een van de bestuursleden deelde desgevraagd mee het zelfs te betwijfelen of de hoteleigenaar inderdaad wel namens al zijn collega-leden sprak. (Van een onzer verslaggevers) GOES De directie van de n.v Waterleidingmaatschappij Zee land te Goes volgt met aandacht de ontwikkelingen rond de aan leg van een pijpleiding tussen Rot terdam en de olieraffinaderij van Total welke oostelijk van Borsele ■zal worden gebouwd. Ongerust heid dat deze pijpleiding dwars door het waterwingebied van de waterleidingmaatschappij in W. Brabant zal worden gelegd, is er overigens nauwelijks. „Er is tenslotte een alternatief tra cé", zegt de directeur van de WMZ, ir. P stoter. Zoals gemeld kruist dit tracé de Zeeuwse stromen, in plaats van dat het via de Brabantse wal naar Zeeland voert. „Maar ook als er tenslotte toch wordt gekozen voor een tracé via het Brabantse vasteland, dan is het toch mogelijk om het waterwinge bied van de ZWM te omzeilen", zegt de heer Stoter. „Tenslotte is dat ook gebeurd met de pijpleiding die van Rotterdam naar Antwerpen loopt. Daarvoor is een oostelijk tracé geko men dat het wingebied van onze maatschappij ongemoeid laat". De waterleidingmaatschappij Zee land heeft ook zelf een groot pijp leidingenproject onderhanden, dat bedoeld is om water uit de Bies- bosch na-ar Zeeland te brengen. Het in de Biesbosch gewonnen water wordt via deze pijpleiding eerst naar Huybergen getransporteerd, waar de druk wordt opgevoerd, waarna het verder westwaards wordt gepompt. Deze leiding, waar voor de WMZ een eigen tradé heeft uitgezet, krijgt een aftakking naar Zeeuwsch-Vlaanderen, via de zin kers die jaren geleden op initiatief van onder meer de directie van de Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen, op voordelige voorwaar den in de WessterscheMe zijn gelegd. Over een pijplijnverbinding tussen Europoort en Borsele, via de Zeeuw se stromen, zegt ir. Stoter: „De gevaren die dit zon opleveren voor de toekomstige zoetwater- bekkens, zijn naar mijn mening meer theoretisch dan praktisch. Die gevaren zijn er namelijk nu ih feite ook al. Ei' varen tenslotte legio tankschepen op de Zeeuwse stromen en zelfs over het Veerse Meer. Bij scheepsrampen zijn de gevolgen nog ernstiger dan bij een eventuele breuk in de pijpleiding. Tenslotte zijn pijpleidingen van afsluiters voorzien, waardoor men de hoeveel heid uitstromende vloeistof altijd re latief beperkt kan houden. Bij een tankschip is dat doorgaans onmoge lijk". (Van een onzer verslagge vers) KRUININGEN Dingo is weg. Dingo is een zeer intelli gente en trouwe Australische bastaard-schapenhoud met een roodbruine pels, witte sokjes, witte bef, witte buik en een krulstaart, die uit aanhankelijk heid jegens zijn baas, zijn tijde lijk vakantie-adres met een duik uit een slaapkamerraam op drie meter hoogte in de School straat in Kruiningen eergistera vond om kwart over acht ont vluchtte. Dingo's baas is de heer A. de Vos uit Delft, die met zijn gezin een dagje uit was naar België en zijn middelgrote hond zolang bij zijn schoonvader, de heer H. C. Ma&<t in Kruiningen, ach terliet. De heer De Vos is met vakantie op de camping „Het Veerse Meer" in Wolphaartsdijk en men vermoedt nu, dat de hoiid gisteravond geprobeerd heeft die vakantieverblijfplaats van zijn „baasje" op te zoeken. Met een auto en twee brommers hebben de families Maat en De Vos eergisteravond en gisteren stad en land afgezocht, maar zonder resultaat. Ook de politie is ingeschakeld, evenals de asiels van Zuid-Beveland. „We zijn natuurlijk ook bang dat hij verongelukt is in de vakantie- drukte en dan is de kans klein dat we het ooit nog te weten komen. Daarom zou ik graag alle mensen die ook maar het vermoeden hebben dat zij de hond hebben gezien, dood of levend, willen vragen dit te melden. Het is zo'n trouwe en intelligente hond en hij is erg aan zijn baas gehecht, zoals zijn baas ook erg aan hem is ge hecht", aldus de heer Maat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Leven en werken in een typische vakantie provincie zoals Zeeland betekent dat men geneugten deelachtig wordt waarvan de zwoeg- en werkprovincies in ons land geen flauwe notie hebben. Het bete kent bijvoorbeeld, dat men no tens volens wordt geoefend in liet konvooirijden. Het houdt in, dat men niet meer tien minuten, maar soms volle dertig minuten met de auto bij de Middelburgse Brug der Zuchten kan wachten. Het verschaft je de gelegenheid om ter hoogte van de Braakman, op de Veersedam of op de Zee- landbrug (ja, zelfs daar!) je reac tievermogen tot het peil van dat der ruimtevaarders op te voeren. „Paniekstoppen", zoals men dat noemt, behoort tot de normale verkeersroutine van iedere auto mobilist in Zeeland-vakantieland. Een bijzonder bekoorlijk amu sement althans voor degeen die zijn boterham in hoofdzaak tussen de vier wielen moet ver dienen vormt het zogeheten „soupertje-volgen". Eén dezer da gen had ik de kans weer eens, ken en nijdige bewegingen ma ken, alsof hij een vlieg in zijn ogen had gekregen. Ze hadden trouwens een gevarieerd voedsel pakket aan boord. Vermoedelijk, had de moeder voor het vertrek voor de jongste spruit een boter hammetje lekker dik met jam gesmeerd. Laat nu de kleine schat tussen Goes en 's-Heer Hendrikskinderen van een boter ham met jam afgezien! Dat komt voor, zoals ik constateerde toen er een forse klodder deeg, ver mengd met rode blubber tegen mijn motorkap in duizend stuk ken sloeg! Overigens: de worst was van daag ook niet je dat in de Belgi sche auto. Waarschijnlijk had de hitte de kwaliteit van dit door gaans zo smakelijke voedsel aan getast. Hoe moet ik anders ver klaren dat er een aangevreten eind worst uit het portiervenster werd geworpen pal tegen één van mijn koplampen? Het eten maakte dorstig. Na de tweede of derde gang (ik kon jammer ge noeg niet zien wat moeder alle maal in haar karbies had zitten) verschenen er weer enkele plas tic koffiebekers in het zwerk. „Nu komt het fruit weer!", I rijdend van Kruiningen naar Middelburg, het „soupertje vol gen" in praktijk te beoefenen. Het verliep allemaal zo. Bij Kruiningen draaide een Belgische auto, verzwaard met een vlezig gezin, de rijksweg op. Omdat het fraaie zomerweer op die dag tot ontspannen rijden noodde, deed ik geen moeite om onze zuider buur in te halen. En wat een gelukkig besluit was dat! De vle zige familie zat namelijk net rijdende voort aan de dis. Ik merkte dat nog voor wij de Vlakebrug waren gepasseerd. Aan de Belgische auto ontstegen namelijk vijf of zes plastic be kertjes waarin limonade had ge zeten. Enkelen raakten mijn voorruit en lieten daar een oranje spoor achter. „Soupertje volgen!" dacht ik meteen. En jawel. Daar arriveerden ter hoogte van de afslag naar Kapelle - Biezelinge enkele bananeschillen op mijn ruitewis- sers. Ik vond het gewenst de tafelprocedure van de Belgische familie wat nader te bestuderen, teneinde te weten uit' welke hoek ik het eventueel volgend afval te verwachten had. Nou, ze hadden het keurig geregeld. Moeder zat naast de bestuur der, het open raam vlak bij de hand. Na elke gang gaven zowel pa-aan-het-stuur als de kinderen op de achterbank hun afgewerkte produkten aan moeder, die een fraai tempo alles wat men haar aanreikte naar buiten wierp. Daar kwamen de boterhampapie ren al aanzetten! Zij hadden blijkbaar iets naar binnen waarin mayonaise of piecalilly verwerkt was. Ik zag tenminste een belen dende bromfietser woedend een vettig papier van zijn gelaat ruk- daeht ik, mij verbazend over de wonderlijke volgorde der gerech ten in de Belgische auto. 's Lands wijs, 's Lands eer... Het bleef echter bij een paar appelschillen. Het zou jammer geweest zijn, nu in te halen, hoewel ik er een moment de kans toe had. Ik zou dan immers de servetten gemist hebben, die ter hoogte van Lewe- dorp uit het portierraam wapper den en waarvan er zich één zo waar op mijn voorruit vastzette. In een opwelling gaf ik mijn voor ligger een signaal met de licht- claxon. De kinderen zagen het schijnsel en keken, met schoon geveegde bekjes, om. Maar moe der begreep de wenk. Zij draaide het venster aan haar kant dicht. Zij vond ongetwijfeld de inkijk, zo direct na de maaltijd, wat storend... (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Op de veerboot tussen Vlissingen en Breskens staande in de herentoiletten haast een fiere borst met een schippers pet op. werd mijn oor getroffen door een geluid dat men zelfs op veerboten (die toch al lawaaierig genoeg zijn) met alle moeite tracht te onderdrukken. Welnu, de schipperspet deed er niet de minste moeite toe. Hij zag mijn wat verbouwereerde blik, want nietwaar het is niet verboden, evenmin als je neus in het openbaar snuiten, maar je doét het gewoon niet en sprak toen: „Ja, man. Als het water zakt begint het ijs te kra ken!" (Van onze correspondent) KAPELLE - Op de Zeeuwse fruitveilingen beginnen de aanvoe ren van appelen op gang te komen en weldra zullen ook de peren weer te koop zijn. Vorige week begon de aanvoer van het vroege appelras Yellow Transparant. In het begin kwamen er nog geen grote hoeveel heden maar geleidelijk aan is het aanbod deze week toegenomen en elke dag opnieuw zijn er thans in Zeeland mooie partijen van dit ras te koop. De kwaliteit van deze groen-gele appel is dit jaar best en er is een levendige vraag, zowel voor de bin nenlandse markt als voor export. De veilingprijs van de meest aangebo den middelmaat heeft zich de laatste dagen goed kunnen handhaven rond 45 cent per kg Dat is geen hoge prijs, maar wanneer deze zich kan handhaven is het voor de teler toch wel lonend. Behalve de Yellow Transparant is ook de rood gekleurde Stark Ear liest op de Zeeuwse veilingen ver schenen. Vooral de gecombineerde veiling Kapelle-Krabbendijke had hiervan een zeer ruim aanbod, dat vlöt werd afgenomen door handela ren uit alle delen van het land. De prij^ van de meest aangeboden mid delmaat van dit ras lag midden deze week tussen 50 en 60 cent per kg. Voorlopig zal de Stark Earliest het belangrijkste appelras zijn dat te koop is op de Zeeuwse veilingen. Het areaal hiervan is de laatste jaren wat uitgebreid. Het areaal Yellow Transparant daarentegen is belangrijk minder geworden, omdat dit een appel is uit de oudere boom gaarden, die veelal zijn gerooid. Wat de peren betreft komen van daag de eersten van dit seizoer aan de veilingen in Zeeland. Het is de Oomskinderpeer, een ras uit de ou dere boomgaarden dat de laatste jaren ook op grote schaal is opge ruimd, zodat nu geen grote hoeveel heden te verwachten zijn. Het eerste belangrijke pereras is de Précoce de Trevoux en aangeno men mag worden dat de aanvoer hiervan in de loop van de volgende week zal gaan beginnen. Van dit ras wordt een grote aanvoer verwacht. Plaatselijk zijn er ook nog steeds appels van de oude oogst uit de koelhuizen te koop. Dat betreft dan het ras Golden Delicious. Voor wat Zeeland betreft heeft enkel de vei ling in Terneuzen hiervan nog een aanbod van enige betekenis. (Van een onze verslaggeefsters) OOSTBURG In Oostburg wordt op zaterdag 15 augustus een Zevi- bel-reunie gehouden. Deze reünie begint met een bijeenkomst in hotel Du Commerce om half tien, waarna om ongeveer half twaalf het ge meentebestuur van Oostburg in de burgerzaal van het gemeentehuis de reünisten ontvangt. In de vismijn in Breskens krijgen zij om half één een koffiemaaltijd aangeboden en na deze maaltijd zal om ongeveer twee uur op het schip, dat in het afgelo pen seizoen het meeste besomd heeft (de hoogste opbrengst van de garnalenvangst) de wimpel worden gehesen. Hierna zal er gelegenheid zijn om deel te nemen aan een vaartocht op de Westerschelde. De EHBO met medewerking van de Noord en Zuid Hollandse Reddings Mij geeft om half vier een demon stratie met de reddingsboot „Java- zee". Nederlandse en Belgische vis sersclubs gaan om half zes voetbal len. Doordat Bakker W. O. zijn auto in de Nieuwstraat te Sluis verkeerd geparkeerd had, raakte een passe rende Belgische autobus het zonne scherm van de winkelier H. C. Het zonnescherm ging door de grote eta lage-spiegelruit.

de Stem | 1970 | | pagina 3