Het geluk uit sterren plukken 1 2 2 luke lucky 'en vakantie-adres nvullen) !S JOSEPHINE O X Cl. "O X O m JOSEPHINE Nevelbank Vrede Mooiste week tifSt §3J§Éf Jonge vrouw DE KONING EN DE BOZE FEE PlEïiR- PAUL PÖILQSB rt -LLju prikkel draad oyer de prairie SUSKE en WISKE Bf JmiUM ROEPT TIET R00H5I6- le betekenen..'Juceblonke hinderen en een dobbel $e spierde Meerkost trekken door M Gebied derJroknners twee toffe totems DE STEM VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1970 kamer n van :r- t als 0 k.k. eg 3, 26 Kennel „Tilly Tudelem" heefr te koop, zilvergrijze dwergp0e. deltjes, 8 weken, ontwormd ingeënt. Mevr. Joosen-Herrii. gers, Haagsemarkt 25, Bred» Tel. 35318. s vol- per- irne 2e of Te- zen 6- 2oute- -551. Jongeman, 32 jaar, zoekt ken. nlsmaking met meisje van 30 tot 35 jaar. Brieven met foto welke op erewoord worden re. tour gezonden; onder no. sic 2060. ravan, Zwin- Nog Vloens, e, nog 1365. ;en) s van ns ty- tnaf i avans vanaf ravan t sta- typen All ied rijf haam pers. itigen Cad- Trites- bul- boot- tenlak- ildert- Kul Tel Huwelijken Huwelijk. Ook u kunt tot een oprecht gemeende kennlsxna- king komen via de landelijk samenwerkende afdelingen van het Nederlands Bemiddelings. centrum die sinds 1953 onbe- perkte ccntactbemiddeltag verlenen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen N.B.C. Posthus 6037 Amsterdam of afd. Til burg, Nwe Bosscheweg 92. tel Huwelijksbureau International - Dezenta sinds 1949 met de meeste ervaring op het gebied van huwelijksbemiddeling helpt ook u. Discrete bemidde ling via de I.B.M.-computer waarborgt u de grootste kans van slagen. Eindhoven, Venus, laan 513, tel. 040-441182. Vraag b.g.g. gratis brochure met fiij. alenlijst aan. Hoofdkantoor postbus 18, Hattem (Gld.) of bel: 05206-2526. Gemeenteambtenaar le kl. oud 43 j., met auto zoekt ken nismaking met jonge vrouw of wed. tot 50 j„ kind geen bezw Spoed i.v.m. vakantie. Brieven onder nummer SK 2260. R.K. Weduwnaar, 59 jaar, zoekt kennismaking met R.K. Weduwe 55-60 jaar. Brieven no. TK 34597c bureau v. d. blad. Ev Kl< te met Ivent. oos- Sexverzendleesbibliotheek per post in blanco verpakking te. gen miniprijs. Vraagt vrijbl. inlichtingen. Het Boekenpara. dijs, Postbus 107, Vlisslngen. Roose- Zoom. Roli- v.a. v.a. inruil nshop iterdag 14.00 de- tierei- Ca- 455,-. ringen Co., 2322, ruikte ntrum Oude) inge. sta- goed apka- •avans Kun- Van Ossen- Diversen Sexleesportefeuille per post in blanco verpakking tegen mini- prijs. Vraagt vrijbl. inlichtin. gen. Het Boekenparadijs, Post bus 107, Vlissingen. De beste foto-voorlichtingsboe- ken welke ooit zijn versche nen met echte foto's. Variaties (NVSH-uitg.) deel 1 met 42 foto's f 16,-; idem deel 2 met 42 foto's f 16,-; Erotiek 65 foto's f 20,-; Standen 52 foto's f 15,Alle boeken met Neder landse tekst. Gironr. 1975043 „Het Boekenparadijs", Postbus 107, Vlissingen. Vraag aan! Geheel gratis! On ze uitgebreide catalogus betr. voorbehoedmiddelen, boeken en tijdschriften. „Het Boeken paradijs". Postbus 107, Vlissin gen. Vlaamse kermis, grote schie ting bij P. van Steen te Koe wacht (B) op maandag 3 au gustus en in de meisjesschool 2 x 2500 Bfr. pl. 2 x 500 Bfr. gratis. Begin 3 uur, zeer stipt. Grote schieting op zaterdag 1 augustus bij P. Leeraert-Nijs Hulst, begin 3 uur. hond, deltjes tec- huis- 19. Kermisschieting bij Edmond Thuye te Roskam op zondag 2 en maandag 3 augustus. Aan vang 15.00 uur. Gratis f. 40 voor twee dagen, 's Maandags gratis surprisen. nak en hengst mer- ui 48. gpoe- tten- ïe- Schieting op zondag 2 augustus bij de weduwe Leeraert, Zandberg. Op twee wippen. Inleg 2,75 per wip. Terug 2. Bij slecht weer binnen. Aan vang 15.00 uur. spot- lieuw- sdeltjes eesjes f oosen- ioedeI- eltjes. ij zadel aat 7, Gaaibollen op zondag 2 augus- tus bij A. Menheere, Noord straat, Walsoorden. Aanvang 15.00 uur. Schieting op zondag 2 augustus bij A. de Block, Zuiddorpe. Aanvang 15.00 uur. Schieting op zondag 2 augustus bij „café De Oude Molen" te Koewacht. Aanvang 3.00 uur. Goede bijverdienste. Wegens omstandigheden: tabak, siga ren en wijnenzaak met mooie woning, vrij huis ter overname aangeboden f. 4000,- plus in ventaris, papieren of vergun ning niet nodig. Merksefll randstad Antwerpen Molenlei 2a. Tel. 03-452805. Lamswaarde. Schieting zondag 2 aug. bij R. Heyens, sociëteit „De Vrede", op 2 wippen. Be gin 3 uur. u, uiterlijk 14 dagen van bon, aan onze afdeling jche opgaven kunnen niet in Nederland en België bracht. Buiten Nederland in rekening gebracht, girokaart. Wij verzoeken :ept girokaart gebruik te hankelijk van de postbe- in Zuideuropese landen >er maand/per week t* passing is. t/m zending vermelden. tyo uO ■522.2 ©PIB MMMMi» fcë-, Op zo'n warme zomernacht waarin het niet helemaal donker wordt, lag' een jongen op een vlon der aan een meer. Hij keek diep in de hoge sterrehemel en zag uit over het rimpelend water. Dit is nu de wijde, wijde wereld, dacht de jongen verbaasd. Hij was uitgeput want hij had de hele lange dag iri zinderende hitte gelopen. Maar de vermoeid heid gleed van hem af. Hij was boos want hij was de morgen tevoren vol wrok van huis weggelopen om voortaan te kun nen doen en laten wat hij wilde. Maar de wrok trok uit hem weg. De jongen die niet klein meer was, maar ook niet groot, was dwars en nukkig geweest. Moeder zag hem graag schoon en vriendelijk, maar hij haalde zijn schouders op en hleei slordig en nors. Vader had hem graag wat willen laten leren en hem aangespoord, maar hij keek langs vader heen en bleef dom en lui. Zo hadden zij alle drie ongelukkig geleefd en daarom was de jongen zonder afscheid te nemen voor dag en dauw weggelopen. Om voortaan te kunnen doen en laten wat hij wilde. De wijde wereld in, ofschoon hij le jong was om te weten waar de wijde wereld ligt en hoe het daar toegaat. Hij had de hele lange dag gelopen tot de zon onderging en nog langer tot de nacht al was gevallen. Toen stond hij aan dit meer. Het water was zwart met gouden en zilveren glinsteringen en het strekte zich uit zo ver zijn oog reikte. Vlakbij lag een bootje langzaam te wiegen naast een vlonder. eendenrug tussen de vleugels en zij vlogen regelrecht op de sterren af. Hij pulkte haudenvol, armenvol, maar steeds bleven er evenveel over. Zo dicht was de hemel be zaaid. Toen daalde de eend weer, legde de jongen terug op de vlonder en zwom weg over het meer, een breed glanzend spoor achter zich trekkend. De jongen liet de sterren door zijn handen spelen wat zal ik ermee doen ik moest ze aan iemand kun nen geven maar aam wie ik ken niemand meer Toen strooide hij ze over ziin hoofd en hij veranderde in een gouden prins. Hij sloot de ogen voor de stralen van al die sterren. Maar onder die sterren werd de jongen koud. Een gouden schijn stond om hem heen, maar van binnen trok een ijzige kilte door zijn lijf. Or jongen legde zich neer op de pinken, zag uit over het meer en voelde eindelijk vrede in zijn hart. Bel water klotste zachtjes. Er sprong Ccn vis boven dfe waterspie gel uit, druppels spatten en lichte kringen dreven uiteen. Er kwaakten kikkers en er sjirpten krekels, er zwom een eend zonder geluid, maar hij trok een breed glanzend spoor in het water. De jongen keek in de hoge hemel koepel en bedacht dat hij nog nooit de vrede van de nacht had gezien of op de sterren had gelet. Ze staan niet aan de hemel, zag. hij nu. Ze hangen Aan onzichtbare draden hangen de sterren, hoog en laag. dichterbij en verder af. De zucht van de wind die rimpelingen op het water maakt, laat de sterren aan hun draden trillen en daarom schit teren ze. Dat hij het nooit eerder had opgemerkt! Oh, hij moest die stprren plukken, handenvol, armen vol De jongen dreef weg in de slaap, maar hoorde nog hoe de eend met klepperende vleugels en gespetter van water opsteeg. Hij zat op de Toen hij rillend de ogen opende zag hij eer. nevelbank aanrollen over het meer. De dikke mist die elk geluid smoorde, omsloot alles zodat de oever achter hem zich op loste en hij alleen het bootje aan zijn voeten zag. „Ik moet bewegen of ik verstijf van kou. ik moet hier weg,,' dacht hij met schrik en stapte in de boot. Hij greep de riemen en roeide de grijze mistwolk in. Het moest intussen al vroeg in de morgen zijn geworden, want het was niet licht en niet donker. Hoe lang de jongen wel roeide merkte hij niet. Hij hoorde in de doodse stilte alleen het knarsen van de riemen, het geplas in het water en zijn eigen hijgende adem, want het was zwaar werk. Maar eindelijk en toch onver wacht stootte de boot aan land. En alsof het niet een stoot tegen de aarde, maar tegen de zon was ge weest, scheurde zonnestralen het mistgordijn uiteen. Vanuit het water steeg een gloeiende bloementuin omhoog en terwijl de jongen zijn hoofd op de armen liet rusten om te bekomen, tuurde- hij in die tuin, vergat zijn angst op het water en dacht opnieuw: dit is de wijde we reld. ren, en het waren de oude vodden waarin hij thuis had gelopen tot verdriet van zijn moeder. Ze waren nat van de mist, en het stof van de lange hete voettocht op de vorige dag droop er als modderstralen van af. Hij wist niet dat zijn gezicht even vuil was. „De sterren..", mompelde hij, „ik denk dat ze door de mist zijn weg gespoeld". Toen vertelde de jongen en ter wijl hij sprak begreep hij dat het een droom was geweest. „Maar jij bent geen droom en jij bent gekleed in bloemen!" zei hij, opkijkend naa»r de mooie vrouw. „Ik ben een weefster en ik be schilder stoffen, met zonnen en ma nen, sterren en wolken, bloemen en blaren, met kleuren van dag en nacht. Als jij zo graag in sterren gekleed gaat, zou je moeten leren ze te maken. Je zou de wijde wereld met je handen kunnen scheppen". „Dat wil ik", riep de jongen. „Ik zal het je leren", zei de vrouw, „ma'ar dan moet je eerst schoon en als herboren worden". De jongen baadde in het meer, kreeg schone kleren die simpel wa ren als de grijze mist en voelde zich herboren. Hij leerde het handwerk van de weefster en werkte er jarenlang, in dagen van geluk als het werk vlotte en in dagen van wanhoop als het mislukte. Maar hij vocht voor de sterren van zijn droom. Toen hij die eindelijk op een stof had vereeuwigd, was hij volleerd. Met dit mooiste werk trok hij de wereld in, die niet zo wijd was als hij in zijn jongenstijd gedacht had. Zijn vader en moeder woonden maar twee dagen ver en op zijn weg bezocht hij ze. Zij waren alle drie verheugd dat de toekomst beter was uitgevallen dan zij gevreesd hadden. De jongen had het geluk uit de sterren geplukt. AN MAC GILLAVRY. DE HOOFDREDACTIE van het protestants-christelijke weekblad PRINSES maakt zich kwaad over de reclame voor vaginaal-spray: „Dezer dagen zag ik een adverten tie voor een deodorant voor het Derde Oksel. Dit begint walgelijk en onsmakelijk te worden (..1 Het zal wei de bedoeling zijn geweest dat ik door deze kop geschokt werd; nou, dat ben ik ook: de rommel komt bij mij de deur niet in, laat staan op de plek waarvoor ze is bedoeld" Over Piet Hendriks, de acteur die zo succesvol „de ingenieur" in Ja zuster, Nee zuster speelde, gaat antwoorden. En om er nog een derde strijd groep bij te doen bezocht Eva ook het actiecomité dat pleit voor ver vroegd pensioen voor ongetrouw de werkende vrouwen. Enkele ti tels uit Eva-pratisch: Zomerbont, Een huis op het water, Haar en huid in de zomer zon... „WANNEER MOET een kind naar school? Welke boeken zijn er no dig? Hoeveel schoolgeld wordt er gegeven? Een beurs voor uw kind, hoe krijgt u die? Hoeveel werk geeft huiswerk?" Deze en honderden andere vragen in verband met de school zijn op dit ogenblik in vele een interview in Prinses. Conclu sie: bij is de klusjesman van de zuilen. Eén ding staat vast: hij is er gelukkig mee en zijn vrouw Mien niet minder Volgens een Amerikaanse hoog leraar die een studie heeft ge maakt van de diëtiek, is de beste manier om te vermageren de vol gende: normaal eten. maar van al les iets of veel minder dan waarin u trek hebt. Enkele tips: op het borreluur droge sherry of droge witte wijn plus wat olijven, ontbijt met grapefruit (in plaats van twee boterhammen), bak biefstuk in een lepel olijfolie in plaats van in de 50 gram boter. Carina van Gageldonk, 9 jaar, Geertruidenberg. Een jonge vrouw kwam door de tuin naar de oever. Zij leek zelf op een bloem en haar kleren leken van bloemen gemaakt te zijn. „Wat kom je hier doen?" vroeg ze. „Ik kom door de mist aangevaren. Ik wist niet waar ik landen zou", antwoord de de jongen. „Waarom ben je uitgevaren?" vroeg ze weer. „Omdat ik de wijde wereld intrek," zei hij wat nors. „Oh, een landloper dus. Dat is ook wel te zien..." zei de jonge vrouw. „Wat!" riep de jongen verontwaar digd. „Ik? Een landloper! Ik die nog wel in sterren gehuld ben" Maar de woorden stokten hem in de keel. Want terwijl hij dit zei liet hij zijn blik glijden over zijn kle- Op een stormachtige en regenachti ge dag zat als gewoonlijk de boze lee l'Aur relda naar tovei stoel. Ze was bezig een drankje klaar te ma ken voor koning Bagdat. Ze mengde gebraden kikkerbillen en slakken door elkaar en daarna deed ze er nog wat salamanders door. Nn moest het nog warm gemaakt worden en dan was het klaar. De koning was in zijn tuin gaan wandelen omdat hij zich binnen verveelde Opeens kwam er van bo ven een zwaan Die zwaan zei: „Ko ning Bagdat. kwaak, de boze fee Esmerelda. kwaak, wil je omtove ren, kwaak, in een kikker, kwaak. Het enige wat je kunt doen, kwaak, is de boze fee, kwaak, gevangen nemen, kwaak". De koning schrok Maar hij zou die boze fee wel eens krijgen. Daarom riep hij zijn kabou- tervriend.ies op. Die kaboutervriendjes waren Snip en Snap Snip was driehonderd iaat en Snap zeshonderd. Dat was nog tamelijk jong, want bij de kabouters is vijftig jaar hetzelfde als één jaar bij de mensen De twee kabouters moesten het drankje gaan stelen. De volgende dag gingen ze vroeg op stap Na een paar uur waren ze bij het huisje van de boze fee De fee zat bij de kachel in haar tover boek te lezen. De twee kaboutertjes kropen door het sleutelgat naar bin nen. Ze stapten dwars door de ka mer naar de drank,jeskast. Ze pak ten ieder een paar flesjes. Pardoes liet Snip alle flesjes val len en alles liep over de boze fee heen. Ze gaf een harde gil en daar liep opeens een klein kikkertje. Zo was de boze fee een kikertje gewor den. En de koning hoefde niet meer bang te zijn voor Esmerelda. Ad van de Boom, 11 jaar. Ouden bosch. TACHTIG JAAR geleden stierf Vincent van Gogh. Ter gelegenheid daarvan publiceert MIMOSA een reeks artikelen van de .hand van Willi Couteau. Op een wat sensati onele wijze past de schrijfster ver schillende brokstukken uit zijn le ven aan elkaar. Deze week onder de titel „Vincent snijdt zijn oor af". Een korte serie is die over be roemde vrouwen met een tragisch lot. Als eerste is de Schotse koni- gin Maria Stuart aan de beurt. Op het gebied van de zelfwerkzaam heid presenteert Mimosa nogal wat breipatronen. Verder de gebruike lijke mode, verhalen en strips. De bijlage is gevuld met een span nend detectiveverhaal van Ngaio March. gezinnen legio. Margriet presen teert dan ook een „wegwijzer voor het nieuwe schooljaar". Om de kleintjes werkelijk goed voor te bereiden op de grote dag dat ook zij naar school mogen, vertelt Margriet een verhaal over „De potloden van meneer Schrij ver". Met het verhaal „Kinderen on der elkaar" van dr. Sis Heyster blijven we in de opvoedkundige sfeer. „Ofschoon we ons de opvoe dingssituatie meestal voorstellen als 'n wisselwerking tussen de vol wassen opvoeders aan de ene kant en de kinderen aan de andere kant, wordt er heel wat vormend werk verricht door de kinderen onder elkaar zowel binnen als buiten het gezin". Wie onder de grote en kleine kinderen vorige week de uitnodiging voor de grote diereneonferentie heeft gemist kan deze week nog mee. Het gaat om een grote zaak... „Vrede in de we reld". Is Vandaag tekent Pieter-Paul Pot lood een hele mooie vogel. Een fla mingo heet zo'n dier. Hij gaat hier bij uit van een doodgewoon vraag teken. En zoals jullie wel zien is het echt niet zo moeilijk. Pak dus een potlood en een stuk papier, zet er een vraagteken op en teken met Pieter-Paul mee. V B3o-7o „COMMUNE IS een groep mensen, die trachten in directe wisselwer king met elkaar en op een andere manier dan door de traditionele samenlevingsvormen van de maat schappij, een voor hen zo zinvol en bewust leven te leiden". Zo om schrijft een van de „communards" die EVA bezocht het commune le ven. Onder de kop „Mengen in communes" wil Eva geen mening opdringen, maar alleen laten zien hoe deze toch wel bijzondere groep uit onze samenleving eruit ziet. In Eva-opinie klinkt het wat anders: „De communes hebben de schijn in ieder geval tegen. Het. is niet zo overtuigend en bij wijze van pro test de weg van de minste weer stand te kiezen: je niet medever antwoordelijk te willen voelen en te vluchten naar ijlhoofdigheid". Nel Noordzij kreeg van Eva en kele vragen toegespeeld omtrent de Dolle Mina's Even opzienbarend als haar boek „Het kan me niet schelen" uit 1955 zijn ook nu haar „WERELDHERVORMERS sterven op hun dertigste, het levensjaar waarin ze na een decennium van twijfel zekerheid krijgen dat de we reld zich 'van hun hervorings- plannen geen bal zal aantrekken". Dit stelt Avenue. Eén hervormer geven ze nog een kans namelijk de detailhervormer. Eén van deze hervormers laat Avenue aan het woord. Haar detail, het is een vrouw, milieuverontreiniging. Voor wie een wankel bedrijf overeind moet houden brengt Avenue een verhaal van de Ameri kaan Robert Townsend. „Up the Organisation" heette het boek dat Townsend schreef, en waar elke Amerikaan mee op zak heeft gelo pen. Wellicht noodgedwongen- Voor Avenue je meeneemt voor een „Happy trip naar Afghanis tan", wordt uitvoerig gesproken over „De rand van Nederland". Dat daar de grens mee wordt be doeld, zul je reeds geraden heb ben. „Krom als een hoepel, een doolhof in Baarle, van Poppel tot Reusel, maar vooral in Putte veel café's". Onder de titel: „Het lange ge zicht van Parijs, of: de rtiidi is arrivé brengt Avenue een stuk' mode. Dick Schaap heeft het over het werk van de humanitaire organisa tie Amnesty International. „Wie om politieke redenen gevangen zit zonder dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan geweld, mag er op rekenen dat vroeg of laat de inter nationale, neutrale, particuliere or ganisatie Amnesty International tot onophoudelijke actie zal overgaan om hem te bevrijden...."

de Stem | 1970 | | pagina 27