DEZE WEEK m2©0© tip plaat mens van j an kreet grap mix deze week van de week van.de week van de week van de eweek van de week van de week van de week BIJ PAUSELIJK HOE HET KOJt ^TERDAGBIJLAGE VAN met medewerking van Jos Ahlers Jet Bruinsma Jan Koesen Boet Kokke Jan van Teeffeien (foto) Lex van Voorst (illustraties) KAIRO, 1 augustus De honderdtwaalfjarige Ame rikaan Averell Brundage, zojuist herkozen als voor zitter van het Internatio naal Olympisch Comité („Mijn gezondheid is niet meer wat ze geweest is; dit kon wel eens m'n laat ste termijn worden') heeft aan de vooravond van de opening van de spelen in Kairo zijn ge loof beleden in het be houd van de amateursta- tus van de olympische wedijveraars. „Men heeft in de afgelopen jaren wel beweerd dat de tijd geko men zou zijn om te er kennen dat de amateur topsport dood is", zo zei een duidelijk bewogen A. Brundage, „en dat 't tijd zou worden de Olympische Spelen een professionele status te geven. Men wijst er daarbij op dat de at leten die aan de spelen deelnemen in het geheel geen beroep meer uitoe fenen, dat zij wonen in grote en dure huizen en beschikken over privé- vliegtuigen die zij via de sport hebben verdiend. Dit is echter een volstrekt scheve voorstelling van zaken. Het is niet zo dat deze atleten geld krijgen voor hun sportbeoefening, het is zó dat de training van de huidige topsporter optimale condities ver eist. Een riante woonom geving en een vliegtuig behoren daarbij evenzeer als de gelegenheid om 8 uur per dag te trainen. In feite is er niets veran derd sinds de dagen dat ons grote voorbeeld, ba ron De Coubertin, de mo derne spelen invoerde. De atleten krijgen geen cènt voor hun verrichtingen hier in Kairo, maar rr.en kan toch wèl begrijpen, dat ze recht erop hebben gedurende een jaar hier te acclimatiseren, en dat het logisch is, dat ze daar bij de steun van hun fa milie niet kunnen mis sen?" Sport moet, aldus Brundage, sport blijven. „En dat kan, als we ons houden aan de olympi sche idealen." (B.K.) Nog niet op vakantie geweest? Vandaag begint de regenmaand. Sluit daarom eerst een regenverzekering af. Neem vervolgens regenjas, paraplu en lieslaarzen mee en denk bij elke bui: tel uit je winst. Van al dat geld gaat U volgend jaar gewoon in juni. Er is moed voor nodig, de feiten te stellen zoals ze zijn, wanneer die feiten niet in overeenstemming zijn met de tradities. Regis Debray m De onderdrukte, de uitge buite heeft agressie nodig. Zonder dat kan hij zich niet bevrijden. G. ter Schegget, dominee Ik vind de wereld zo ge vaarlijk worden en men gaat de wereld zo gevaar lijk vinden, dat men daar tegen wel in opstand moet komen. B. Röling, polemoloog m Je staat als barones toch aan de goede kant van het leven. Maar een titel is voor mij niet meer dan een mooie japon. Jiswalda van Ittersum barones De liefdesakt is funest voor een mooi gezicht. Denk aan de uren die je arm je make-up besteedde en aan de luttele seconden waarin de hele zaak teniet werd ge daan. Mary Quant Een beroep op Gods wil heeft eeuwenlang wonderen van ongerechtigheid ge daan. Bart van Gelder m Even goed als het 'n mis rekening is omwille van het seksuele te trouwen, is het een vergissing te denken dat communes het middel zijn voor groepsseks. J. van XJssel Zorg dat alle vrouwelijke arbeidskrachten, volgens het beginsel van gelijke a ho ning.' voor gelijk werk, Kun laats aan het arbeidsfront gaan innemen; aan deze eis moet binnen de kortst mo gelijke tijd voldaan wor den. Mao-Tse-Toeng „Mijn man" klinkt ver velend. Bezitterig, parman tig, mevrouwig. „Mijn vrouw" klinkt aardig. Be schermend, monogaam, ver tederd. Maar allejezus, hoe moet je die kerel dan noe men? Renate Rubinstein (J.B.) Inderdaad, professor, een boeiende vondst. Uit de twintigste eeuw zegt U, deze prent? Daar ben ik zeker van collega. Het is natuurlijk duidelijk dat we hier te maken hebben met een primitieve robot, ik denk een vervoersrobot, maar van de andere kant Ik weet wat U zeggen wilt: het is bijzonder opvallend datzo'n primitieve robot een ingebouwd gevoelscircuit heeft gehad. En toch moet dat het geval zijn geweest, anders kan ik het opschrift niet verklaren. Mijn idee, collega. MEVROUW ZANDSTRA Je hoopt altijd weer dat het de volgende dag beter weer zal zijn. Ik zou jokken als ik zei dat ik re gen niet erg vond, maar dan ver maak je je toch op 'n andere ma nier. Ik puzzel graag alleen doorlopers ik brei graag en al 'dat soort dingen heb ik bij me. En als ik daar geen zin in heb dan gaan we naar de kantine om een kaartje te leggen. Mooi weer is louter een kwestie van toeval. Spanje? Ze spelen bij ons allemaal handbal en die vereniging heeft 'n enorme kantine en daar sta ik veel in. Als de clubleden van va kantie terugkomen hoor ik al die verhalen hoe ze hetv. gehad hebben. Nou, óf ze hebben geen adem kunnen halen van de hitte óf ze zijn verregend in een tijd dat het hier mooi weer was. Als je in Spanje al mooi weer hebt, dan is het veel tè mooi, daar kunnen wij Hollanders niet tegen. Wij wonen in Den Haag, maar wij gaan nooit naar het strand. Mijn man heeft een hekel aan die zand hoek We hebben één keer in Wijk aan Zee gekampeerd. Als je zat te eten dan zzzjiepp had je een hele lading zand over je bord. Lek ker. Ik vind kamperen prachtig, maar het eten moet nóg beter zijn. Zeventien jaar geleden was ik hier voor het eerst, met mijn man. Dat is eigenlijk helemaal niet voor pu- blikatie, maar ik kon zogenaamd geen kinderen krijgen. We waren toen vijf jaar getrouwd. We kam peerden hier voor het eerst en pre cies acht en een halve maand daarna werd mijn zoon geboren. Andere lucht. Zestien maand later kwam mijn dochter. En dan heb je geen tijd en geen gelegenheid om te kamperen. Ik vind als je met twee hele kleine kinderen op een kampeerterrein staat dan kun je genieten wat je wilt, maar je bu ren genieten niet. Je kinderen hui len en dat kun je ze toch niet ver bieden? Wij zijn ook nog vijf jaar in Voorthuizen geweest en toen zei ik in een sentimentele bui tegen mijn man: „Hé, joh, laten we nog eens naar Limburg gaan. Weet je nog? Zodoende komen we hier al weer een jaar of drie en we blijven komen. De sfeer is hier zo gemoe delijk, hartelijk, kameraadschap pelijk. De omgeving is mooi. Je kunt eindeloos door de bossen lo pen en als je bij zo'n paaltje dwars over de weg komt trek je je daar geen barst van aan. Je loopt er om heen en achter die grens paal is het nog mooier. Als we hier in het dorp komen is het meteen: hallo, leuk dat jullie er weer zijn en dat vind je in Den Haag niet. Als we boodschappen gaan doen dan herkennen de mensen je en ze laten het ook blijken. Kom daar in een grote stad maar eens om. Ik ben 's morgens om zeven uur op. De mens is een gewoontedier. Het heerlijkste is als alles nog slaapt. De zon schijnt, je pakt je stoel en dan ga je in de deuropening een kop koffie drinken en een siga retje roken. Heerlijk. We blijven hier tot het einde van de bouwvak vakantie en ik zit hier dan zes we ken. Heerlijk, je bent er zo hele maal uit. Thuis blijf je toch wer ken, je gaat je kasten uitpakken of gordijnen wassen, je zoekt werk. Hier was je ook wel en zelfs op de hand, want je hebt hier natuur lijk geen wasmachine, en toch is het allemaal anders. Televisie mis ik ook niet. Het enige programma wat ik graag wil zien dat krijg ik dank zij mevrouw Van Resteren te zien: Peyton Place. En mijn man kan hier heerlijk relaxen. Hij is vertegenwoordiger in deuren en zit de hele dag achter het stuur, 40 duizend per jaar. Hier drinkt hij heerlijk zijn pilsje en meer niet. Die ene zomer in Wijk aan Zee hing hij 's morgens van half vier tot zes aan de nok van de tent, uit angst. Nou, daar gaan we be slist nooit meer naar toe daar waait het altijd. Ik zelf ben een enorme zenuwpatiënt. In begin fe bruari val ik kilo's af en loop ik naar de dokter en die schrijft me dan weer medicijnen voor, maar ik ben gewoon zonziek. Als ik hier kom weeg ik nog maar goed hon derd pond. In die zes weken hier eet ik per dag meer dan thuis in een hele week. En ik heb het wel nodig. Als die zes weken om zijn en ik kom mijn eigen huis weer in, dan zeg ik: toch ben ik blij dat ik weer thuis ben. En zullen we nou mijn lievelingsdrank gaan drinken? Water? Wie drinkt er nou water? Die meerpalen die in de haven staan rotten nog in water en zouden wij er dan wel tegen kunnen? (JA.) Waarde Collega, In het kader van mijn „Environ mental Studies", waarmee ik, ge lijk gij weet, al jaren bezig ben, besloot ik een dezer dagen een wel veel gefrequenteerde, maar min der bestudeerde omgeving aan een nader onderzoek te onderwerpen. Ik refereer hier, geachte collega, aan een onderwerp dat stellig uw aandacht geniet, een onderwerp, populair aangeduid als „in het le ven zijn". Derhalve repte ik mij op een zomerse avond naar de be trokken subjecten, in de zak een twintigtal daalders, waarmee ik de medewerking van twintig meisjes hoopte te verkrijgen. Hier echter ontmoette ik het eerste obstakel: ik bleek per meisje een daalder tekort te hebben zodat ik helaas mijn field-werk moest beperken tot tien subjecten. Wel een verschil met onze studie-tijd, waarde col lega, toen de beurs van pa ampel voldoende was om onze zucht naar kennis te financieren. Dit ter zijde. Aangezien ik weet hoezeer belang gij hecht aan details, ook de schijnbaar onbelangrijke, en zeker in een maagdelijk gebied (weten schappelijk gesproken) als 't on derhavige, wil ik u niet onthouden dat mijn eerste observatie mijn fysieke krachten danig op de proef stelde Het eerste meisje wilde na melijk slechts ingaan op beant woording van mijn zorgvuldig sa mengestelde vragenlijst, als ik eerst mij had gekweten van wat zij met een verrukkelijk taalge bruik noemde „laat maar eens zien dat je een vent bent". Ik wilde dit eerste~vluchtige contact niet bij 't begin bederven en vervulde de mij toegewezen rol, aanvankelijk geholpen door het meisje, later al lengs meer op eigen krachten. Hierna beantwoordde zij mijn vra genlijst en wilde ik gaan naar mijn tweede subject. Wie be schrijft echter mijn verbazing, toen ik collega v. d. W. ontmoette in de gang. „Ook met field-werk bezig?", zo sprak ik hem opge ruimd toe. Hij keek me echter verwilderd aan en rende de straat op: een betreurenswaardig geval van een wetenschapsman die zich te zeer met zijn onderwerp heeft verweven. De verdere details van mijn studie hoop ik u in een twee de brief te verschaffen. O ja, waarde collega, gij moet de groe ten hebben van een der lots- en rolverbonden subjecten. Het is uw vroegere verloofde, waarmee gij niet wenste te trouwen na dat on gelukje. Zij zal me stellig interes sante gegevens verschaffen waar van ik u na evaluatie meer de tails kan doen toekomen. Prof. De H. (J.K.) De PvdA gedraagt zich als een puistige puber die maar niet kan beslissen met wie ze liever in het hooi ligt, met het PAK of met de KVP. Het PAK heet te schriel en de KVP moet eerst wat rimpels laten weghalen. „Ik noem het Pop Art?' (uit „PUNCH"). TIP Voor iedereen die van plan is pornografische blaadjes te stelen en geen zin heeft in straf, de vol gende tip: volg het voor beeld van een 21-jarige in woner van New Orleans. Die voorzag zich van een goede advocaat die op zijn beurt de rechter in de loop van de behandeling de uitspraak ontlokte dat de desbetreffende boekjes „volstrekt waardeloze rommel" waren. Waarop de advocaat stelde dat het stelen van waardeloze rommel niet als een mis drijf kan worden aange merkt, en de beklaagde werd vrijgesproken. BAEZ Twee uitspraken van Joan Baez, de folksingende pa- cifiste, die naar éigen zeg gen liever te boek staat als pacifistische folksing- er, geïnterviewd door Playboy: Ik veracht eke vlag, niet alleen de Amerikaan se vlag. Een vlag is een symbool van een stuk land dat belangrijker ,p. acht wordt dan de mensen die erop leven. Het begrip „natie" moet verdwijnen, Als mensen het serieus menen met de revolutie, dan moeten zij een revo lutie ontketenen voor alle verdrukte mensen en daartoe behoren ook poli tiemannen, die tot de meest verdrukten in deze. samenleving behoren. RAAD Ingezonden stukken-ru brieken in de tijdschriften zijn vaak typerender voor die publikaties dan de rest van de inhoud. Het Engelse Woman blinkt uit in typisch Britse brieven. Een mevrouw uit Glouces ter, verzamelaarster van oude prentbriefkaarten, waarschuwt iedereen, die, zoals zij, een pakket an sichtkaarten opstuurde naar een tv-maatschappij voor een bepaald pro gramma, ze góéd te ver pakken. De mevrouw zelf deed het niét; de kaar ten raakten los en wer den door dé Engelse P T T met forse strafport be zorgd bij de mensen die ze tientallen jaren eerder óók al ontvangen hadden. En een dame uit Brad ford heeft geen leven meer sinds ze haar teen brak: iedereen barst in lachen uit als ze waar heidsgetrouw meedeelt, dat een van het aanrecht vallende diepvrieskip de breuk veroorzaakte. NEE Worden carrières van filmsterretjes in bed ge maakt? Het Duitse Stern, deze kwestie onderzoe kend bij de mensen die be trokken zijn bij de bloei ende Duitse (seks) filmin dustrie. komt tevoorschijn met een unaniem néé. Gi la (Engeltje) von Wei- tershausen: „Ik heb nog nooit in bed gelegen met een producent of regis seur. Dat heeft me ook nog nooit iemand ge vraagd". De Nederlandse producent Rob Houwer: „Ik heb een zwarte leao ren sofa in mijn kantoor, maar ik kan u verzekeren dat er nog nooit iemand op heeft gelegen". En ve teraan Rolf (Das Madchen Rosemarie) Thiele: „Geen tijd, geen tijd. Ik maak films om geld te verdie nen en niet om me af te reageren". SHOWBIZ Andrew Duncan in Punch over het Britse konings huis: „Naast de katholie ke kerk is de Britse ko ninklijke familie de meest succesvolle showbusiness- groep ter wereld. De ko ninklijke familie is, na tuurlijk, aangenamer. Zij veroorzaakt geen lijden en vertegenwoordigt wellicht de laatste der onschuldi ge fantasieën. Er is na tuurlijk een stuk schijn heiligheid voor nodig, om de monarchie in leven te houden maar goed, dat is showbiz. Kostuums, drama, muziek, dieren, mystiek, noem maar op: de monarchie-show hééft 't of zal 't spoedig hebben als de vraag van het pu bliek groot genoeg is". A. Duncan vindt, dat de mo narchie maar moet blij ven. Een voortreffelijke show, al gaan de acteurs, zc-ls ..rins Philip, wel 'ns tekenen van verveling vertonen, ./b ar tenslotte hebben ze ook een levt..s- lang contract. De monar chie moet blijven: 't toe risme en de journalisten („die de laats hebben in- •enomen van de nar in vroeger dagen' )'varen er wèl bij. (B.K.) Hoe een door MARCEL BRUYNS „THUIS BIJ de konin gin". Dat zou het motto kunnen zijn waaronder de door regen getergde toe risten in de komende we ken de gelegenheid krijgen net paleis „Huis Ten ■Bosch" in Den Haag te be zoeken. Maar het betreft «er een zaak van de Rijks voorlichtingsdienst en de- ze beslist unieke attractie wordt even kort als zake- yk afgedaan met een "D-mededeling: „Evenals vprige jaren zal het ko ninklijk paleis „Huis Ten osch" te Den Haag voor et publiek ter bezichti- gmg zijn opengesteld van maandag 27 juli tot en met VnJdag 21 augustus a.s." riür Aoe ie dan als toe- °f ie nu voor vijf-dollar- Dik Europa even mee- Wkt vanuit New York of wanneer je uit Zelhem komt tio"en g naar de „residen- in n ga?ï Want het regent dri» eii aa£ en dan kun je krno„ gen doen: naar de naar de bioscoop of En <v„een Van de vele musea. Bo,»?11 museum is Huis Ten meer rtobePaaldelijk. Veel i hehk„ n een huis. Daar naa an zeer grote kunste- borc^,^!1 paar eeuwen lang iestua, „gestaan. De ma- We6rU^u?ran^aal - zit- is z°uden wq zeggen de nS,groot schilderij van de pSLJan de toren tot op grond waar de toeristen

de Stem | 1970 | | pagina 18