tro [Duits-Russisch gesprek Berkhouwer (VVD) ontevreden over antwoord Luns Commentaar Ideaal D'66 VREEST ECHEC IN 1971 Vakantiespreiding wekt wrevel Celibaat Studie Kiesraad: op twee dagen stemmen uyter coupon frisdranken ledingen egruyter jen brengen terleidingbedrijven over drrinkwater uit de Rijn: 3ej aardenpartij Amsterdam zet Voorzitter af lastro's rede Teleurstellend Maas Rietsuiker te korrelig voor Van Oordt Nieuwe staking Vuilmakers Altijd even goed! Artikel in Democratenblad Personeel Metro Madrid zwicht voor ultimatum Oproep heetman^ Bij recreatie-ondernemers DE STEM VAN VRIJDAG 31 JULI 1970 11 netrokrarst K oei. i en dienen sn. chnici) en cinderschoen: zwakke ieuw ontwikkelde zachte boven- rsteun. sterkere oor de zich e voorvoet. leren kinder- "stavast", met ïle steun en onver- bare zool. 26 19,75 30 21,75 Ik zou graag nadere inlichtingen ontvangen over Uw opleiding bedieningsman. Naam: Adres Invullen, uitknippen fn,fl envelop zenden aan "De Drie Hoefijzers afdeling Personeelszaken, Ceresstraat 13, Breda. TOESTAND ONHOUDBAAR Kalmer aan, dan breekt het lijntje niet. Copyright De Stem/Het Parool. DEN HAAG. De voorzitter van je Amsterdamse Bejaardenpartij, de lieer J. Mosterd, is door zijn mede bestuursleden afgezet wegens zijn ge- Bdragingen in oorlogstijd. Zij hebben Ide wegens vakantie afwezige voor late een brief gestuurd, waarin zij ■zeggen dat hij dient af te treden. De |heer Mosterd bezit een van de twee in de gemeenteraad, die |debejaardenpartij bij de jongste ver- lezingen in de wacht wist te slepen, rzai aandrang op hem worden uit- i die zetel op te geven. (Van een onzer verslaggevers) HEILO Mr. C. Berkhouwer, lid van de VVD-fraetie in de Tweede Kamer, is niet tevreden over de )E donderrede die Fidel Castro heeft gehouden om zijn land genoten in kennis te stellen van een (voorlopig mislukt economisch pro- Ijramma heeft wereldwijde aandacht ■gekregen. ■Vooral in die kringen waar men |fc>r economische belangen, ideo- vooroordelen of geestelijke |tagheid elk échec in de linkse met een eigendunkelijk zie-je- |»el beantwoordt. Hetgeen te opmer ker is omdat men in Nederland |»ogal prat pleegt te gaan op zijn ïefde voor de underdog. Juist het underdog-zijn is overi gens een van de belangrijkste oor- p'ren van Cuba's moeilijkheden, pet opgedrongen isolement verhin dert uiteraard een economische ont plooiing. Een tweede overweging Iwaartoe Castro's zelfkritiek aanlei- lïing geeft, betreft de moed waar- pee eigen falen wordt erkend. ■Ginds was in elk geval geen man pan het woord voor wie de inflatie I san gevolg was van de wereld- parkt, de liquidatie van hele indus- jtneén van buitenlandse concurren- le' de landbouwoverschotten van pen gemeenschappelijke markt en I de mislukking van de woningbouw l'an het weer. hot Cubaanse staatshoofd had na- JfUrlijk ook andere zondebokken kiezen dan zichzelf en zijn Maar misschien wist hij dat hij dan door zijn eigen par anoten 't hardst zou worden aan- 196vallen. IJLT COMMUNIQUé, waarin de Nederlandse bisschoppen ver- 'a9 hoen van kardinaal Alfrinks Wgste reis naar Rome, stelt onge- twijfeld vele Nederlandse katholie- ,eri' maar zeker ook niet-katholie- en teleur. De kardinaal heeft niets 'eikt, a| wordt officieel gezegd W n'6's concrééts heeft bereikt. a' '5 er in Rome gebeurd Niet meer dan het uitwisselen van verschillende standpunten. Over Sehuwdi veel «iet te e priesters valt met de paus praten. Wel wil hij onder L vee' reserves de mogelijk- °Pen laten om „gehuwde man- ten va; riipere leeftijd tot priester vjden om daarmee aan uitzon- men" rSltuat'es tegemoet te ko- at;„' ^'i hie uitzonderlijke situ- ,leS denkt ri„ i wiiden u paus' vol9ens ln9e" ee' "ovendien niet eens op de ie plaats aan Nederland maar aan streken met nog veel minder priesters. Hier wordt bovendien al leen gedacht aan de nood één pries ters, maar niet, zoals de bisschop pen van Nederland in hun commu niqué „de bestaande nood vén veel priesters". Wat heeft kardinaal Alfrink nu (officieel) bereikt Er is op het al lerhoogste niveau een gesprek op gang gekomen over dit al jaren lang door de officiële kerk wegge drukte probleem van het celibaat. Het gesprek tussen Nederland en Rome wordt voortgezet. Het klimaat, kan men zeggen, tussen Nederland en Rome is wat opgehelderd. Maar dat is allemaal conferentietaai. Een snel groeiend aantal priesters en ge lovigen, niet alleen in Nederland, begrijpt nauwelijks meer waarom er niets gebeurt, gelooft er niet meer in. In hun ogen heeft kardinaal Alfrinfk niets bereikt. Er zijn in de eerste helft van dit jaar bijna evenveel dispensatie-aan vragen van priesters binnengeko men als in het hele vorige jaar. En meer priesters zullen nu het wach ten moe zijn. De kloof tussen de „officiële" kerk en hef godsvolk, waaronder zeer vele werkelijk gelo vende christenen, wordt snel gro ter. Wanneer zal ze onoverbrugbaar zijn We zullen de laatste zijn om hier kardinaal Alfrink de schuld van te geven. Ook Paulus VI niet. Waar om Wel begrijpen we uit het bis schoppelijk communiqué dat de paus zich tot zijn houding, in ieder geval mede, gedwongen ziet door de meerderheid van het wereldepis copaat, dat aan het celibaat niet ge tornd wil zien. Maar wil dat episco paat (let weldat zijn alleen maar de bisschoppen in de wereldkerk) dat misschien niet omdat de paus het niet wil Dat is dan een tragi sche vicieuze cirkel, die weer bewijzen dat het helemaal niet gaat om dat celibaat, maar om het gezag van de paus en de nog zo gebrek kig functionerende collegialiteit van de bisschoppen. Tenslotte kunnen wij geen andere conclusie trekken dan dat de Neder landse bisschoppen met dit jongste communiqué hun communiqué van 19 januari in zekere zin hebben moeten herzien. En wel in die zin dat zij erkennen dat wat toen hoop vol en moedig werd gesteld, voor lopig niet haalbaar blijkt. Niet alleen omdat de paus niet wil, maar meer nog omdat hun collega bis schoppen over de hele wereld niet willen. En dat is misschien nog de grootste teleurstelling. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De waterleidingsbedrijven, die van de Rijn afhankelijk zijn, achten de maat vol en de toestand on houdbaar. Dit staat in het jaarverslag van 1969 van de (Nederlandse) commissie waterleidingbedrijven die al bijna 20 jaar bestaat, maar nu voor de eerste maal in de openbaarheid is getreden. De organisatie (een samenwer kingsvorm van de gemeentelijke waterleidingsbedrijven van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Dordrecht en de streekwaterlei- dingsbedrijven van Noord-Hol land en Noord-west-Brabant) heeft met collega-Rijnwaterlei dingbedrijven uit Zwitserland en West-Duitsland een internationa le Arbeitsgemeinschafts der Was- serwerke im Rheinzugsgebiet op gericht om bij de nationale rege ringen maatregelen te bepleiten die tegen de bedreiging van de drinkwatervoorziening zijn ge richt. 1969 het jaar van de indosulfaan- vergiftiging gaf gemiddeld nauwe lijks een grotere verontreiniging van het Rijnwater te zien ten opzichte van 1969, maar toen was reeds het „on aanvaardbaar" voor de drinkwater produktie die over het Rijnwater uit gesproken, aldus het jaaroverzicht: „In 1969 is duidelijk aan het licht ge komen dat de grote en de onbekend heid van de huidige verontreiniging een latent gevaar inhoud voor een verantwoorde drinkwaterproduktie". De Rijncommissie die vanaf zijn op richting de overheid o.a. in drie me moranda ernstig heeft gewaarschuwd, houdt zich overigens niet alleen met vader-Rijn, maar ook met moeder- Maas bezig. manier waarop minister J. Luns vragen van hem over de toestand in het voormalige Biafra heeft be antwoord. De heer Berkhouwer overweegt na der op deze zaak terug te komen bij de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken en zal ook de voorzitter van de Tweede Kamer commissie voor buitenlandse zaken verzoeken dit in een vergadering te behandelen. De heer Berithouwer had de minis ter gevraagd of hij kennis had geno men van berichten, afkomstig van deelnemers aan hulpverleningsacties, volgens welke aan stervende Ibo's in het voormalig Biafra systematisch voedsel en medicijnen onthouden worden. In zijn antwoord o-ver het onthouden van voedsel en medicijnen zegt de mimister dat hij een betreffende uit- trokkene (de Ierse frater Kennedy) laat. Hij wijst op een uitlating van een maatschappelijk werker, die eveneens in oostelijk Nigeria werk zaam is geweest, en die voor de Britse tv een veel gunstiger beeld van de toestand schetste. Met name het laatste antwoord vindt de heer Berkhouwer niet ter zake. Gowon legde zijn verklaring af op 9 juli, terwijl het bericht over zijn gevangen zitten pas op 13 juli kwam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM—ODIJK Rietsui ker is te gekleurd voor de grootste suikerzakjesdrukker van ons land, Van Oordt in Rotterdam, om een order van de Sjaloomgroep te aan vaarden. Het draait om de tekst die Sja- loom op het zakje gedrukt wilde hebben: „Door rietsuiker te gebrui ken vergroot men de politieke druk op de regeringen van de rijke lan den om ook de arme landen een plaatsje onder de welvaartszon te gunnen". Een woordvoerder van Van Oordt, de heer Muller, gooit aanvankelijk de weigering van zijn bedrijf om voor Sjaloom te werken op „techni sche problemen". Het is uitermate moeilijk, laat hij weten, om rietsui ker met zijn uitermate korrelige structuur in zakjes te krijgen. Sja loom heeft de order nu bij Musko- pa'k in Wormer weten te plaatsen. (Vervolg van pagina 2) Dit bestaat hieruit dat de priesters met trouwplannen, die in de zielzorg werkzaam willen blijven, hiervoor toestemming krijgen, maar dan met een uitzondering voor de typisch priesterlijke taken (zoals het voor gaan in de eucharistie), en op voor waarde dat de betrokken parochie er in ruime meerderheid mee ak koord gaat. Dit is tot nu toe in twee gevallen gebeurd: zowel in Teterin- gen als in Weesp is een kapelaan die de wens te kennen had gegeven te willen trouwen, in de z.g. gedeelte lijke ambtsuitoefening gehandhaafd. Septuagint, de groep van solidaire, kritische priesters, predikanten en leken, heeft zoals gezegd geweigerd vooralsnog op het communiqu)) van de bisschoppen te reageren. De groep heeft inmiddels deze week wel een brief aan sympathisanten gestuurd, met de oproep na te gaan welke pa rochies en gemeenten bereid zijn een gehuwde priester toe te laten in de volledige ambtsbediening, in clusief dus de bediening van alle sa cramenten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Nu de Britse haven arbeiders voornemens zijn maandag het werk te hervatten dreigen op hun beurt 700.090 vuilnismannen het werk neer te leggen. Zij eisen een loonsverhoging van 30 Procent. Als slechts de helft van de eis wordt ingewilligd, en de werkgevers zijn dit van plan, dan dreigt voor Engeland opnieuw een golf van sta kingen. En er waren er dit jaar reeds heel wat. Tussen januari en juni had de industrie met 2.296 sta kingen te kampen, waarbij 965.000 arbeiders betrokken waren. In totaal gingen zo 5.008.000 werkdagen ver loren. De recente havenarbeiderssta king doet daar nog eens 500.000 verloren werkdagen bovenop. „Het Maaswater is aanzienlijk min der verontreinigd dan het Rijnwater, globaal genomen echter verdubbelt de verontreiniging van de Maas na het passeren van de Nederlandse grens. Aangezien in de naaste toekomst de Maas een belangrijke bron voor de drinkwaterproduktie zal worden moet men voorkomen dat de Maas in de zelfde verontrustende toestand als de Rijn raakt door de bestaande en toe komstige afvalwaterlozingen (waar onder de zink-wit fabriek Eysden, Staatsmijnen) aan strenge voorschrif ten te onderwerpen. Op het ogenblik kent de Rijn acht „vuil-makers": de verzilting, organi sche verontreinigingen, minerale olieën (van zinkende schepen), syn thetische wasmiddelen, giftige stof fen, ziektekiemen, radio-actieve stof fen en de thermische verontreiniging door het koelwater van elektriciteits centrales. „We kunnen de vuilmakers in de Rijn nog wel de baas", volgens de voorzitter van de commissie ir. H. Bosch, directeur van de Haagse duin waterleiding. „Het drinkwater is nog gezond, maar als deze ontwikkeling zo door gaat dan is dat over tien tot 20 jaar niet meer het geval". (ADVERTENTIE) Gézellige uitstapjes, picknicken, kamperen, zwemmen, zeilen en Sinas, bitter-lemon, vruchtenlimonades. Citroen, frambozen, champagnepils, kola, up, tonic (merkThree Castles). Limonade-siropen zes smaken. RECOM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „We weten zeker dat bij voortgang op de huidige weg D '66 bij de Kamerverkiezingen in 1971 een échec te wachten staat". Dit staat in het jongste nummer van het politieke maandblad Peperbek van D '66. Daarin geven verschillende scriben ten blijk van de grote malaisestem- ming die in D '66 heerst. Men geeft uiteenlopende wegen aan oim uit de sfeer van politieke vertwijfeling te geraken. Er is bij D '66 ook een grote administratieve chaos. De heer J. Brand schrijft daarover: „Het partij apparaat moet efficiënter werken. De chaos op het landelijk secretariaat in. Amsterdam is ondanks de inzet van het personeel werkelijk on aanvaardbaar. „Het gaat niet goed met D '66," con stateert de heer Brand. „Dat ging het al niet lang vóór de verkiezingen voor provinciale staten en gemeenteraden. Deze verkiezingen hebben slechts naar buiten gebracht wat we intern reeds lang wisten of al lang hadden kunnen weten. De weg naar de kiezer hebben we niet gevonden, van het elan van 1966 valt weinig meer te bespeuren. De toekomst van de par tij ziet er donker uit en tenzij er een mirakel gebeurt, moet worden ge vreesd dat we het in 1971 niet zullen redden. Een pragmatische partij ge looft echter niet in mirakels. Terecht dat velen onder ons het dan ook niet meer zien". De heer Brand oefent kritiek op het in Leiden genomen besluit zich van de progressieve concentratie te distanciëren. Met de daarover aange nomen resolutie hebben wij de kiezer volledig de mist ingestuurd. In plaats van de koers van de fractie om te buigen naar die van de partij, bogen wij deze om naar die van de fractie. De heer Brand zegt voorts dat behal ve een kleine kring van ingewijden geen mens meer uit het optreden van de D '66-ftactie in het parlement kan zien, tvat D 66 nu eigenlijk van de an dere partijen onderscheidt. (Van onze redactie buitenland) MADRID De staking bij de me tro in Madrid, die slechts een dag heeft geduurd, is gisteren beëindigd. De stakers zijn gezwicht voor het ultimatum van de regering. In een speciaal door generaal Franco bijeen geroepen kabinetszitting was be slist dat krachtens een militaire noodwet de stakers zouden gemobili seerd worden, als ze niet het werk hervatten. Franco vertrok na de kabinetszit— ting voor een vakantie in Noord-west Spanje. De stakers hervatten gister morgen het werk. Een sit-in demon stratie woensdagavond verliep zon der incidenten. In Pamplona verliep een protestdemonstratie tegen het po- litie-optreden in Granada minder rustig. Vier agenten raakten in bot singen met de betogers gewond. Een aantal demonstranten werd gearres teerd. Septuagint wil op dit ogenblik niets loslaten over de preciese bedoe ling van deze oproep. In gezagheb bende kringen wordt aangenomen dat zeer weinig parochies en ge meenten op dit voorstel van Septua gint zullen ingaan, gezien de moei lijkheden die men ai moet overwin nen om een gehuwde priester in de gedeeltelijke ambtsbediening ge handhaafd te krijgen. Septuagint houdt eind september en begin oktober een groot inter nationaal congres van solidaire pries- tergroepen in Amsterdam, waar ge sproken zal worden over de kerk in de maatschappij. Daar wordt door velen een verharding van de stand punten verwacht na de uitslag van het gesprek tussen de paus en kardi- neal Alfrink. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kiesraad gaat op verzoek van minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) na, of het mogelijk is verkiezingen in de toekomst over twee dagen uit te smeren inplaats van op één dag, zoals thans sinds jaar en dag gebruikelijk is. Tevens wordt onderzocht of het wenselijk is in dunbe volkte gebieden mobiele stembureaus in te zetten. De studie is op-gezet op aandrang van de Tweede Kamer, die naar weigen zoekt om het aantal stemmers, dat opzienbarend is gedaald sinds die op komstplicht is afgeschaft, op te voeren. Gedacht is ook aan het langer open stellen van de stembureaus op die ene stemdag, maar deze gedachte heeft men laten varen, omdat duidelijk is geworden d-at men dan onvoldoende mensen bereid zal vinden de stembureaus te bemannen. Waarde abonnees en lezers, de troost in elke bitterheid laat zelden lang op zich wachten, als de nood- druft eenmaal haar dieptepunt be reikt heeft. Welnu, onze weerkundige medewerker, dat is iemand die er zijn beroep van gemaakt heeft over het weer te praten, heeft goed nieuws. Augustus zal veel goed ma ken van wat u in de maand juli aan stookkosten bent kwijtgeraakt. Slechts been. dit houdt mij nog op de De Partij van de Arbeid begint te lijken op een boos jongetje dat ver ongelijkt wegkruipt in een hoekje en tegen iedereen die hem te na komt, aanschopt. Het PAK kan onderhand barsten, vindt de PvdA, en van de KVP wil men nog steeds niets weten. Waarom probeert de PvdA het niet gewoon eens met Nieuw Links Het feit dat de politiek op een laag pitje staat, belet minister Ne- lissen niet om toe te laten dat de melkprijs ook in onze streken weer een cent per liter duurder wordt. De bewindsman maakt er kennelijk een sport van, welke these slechts ge staafd wordt door het feit dat Tom Okker juist op 't Melkhuysje lauwe ren heet geoogst. Je zou die méér geven. (melk)man een cent Het verzekeren van 't automobiel wordt er trouwens ook niet goed koper op. Enfin, ik heb u gewaar schuwd. En het wordt allemaal nóg duurder. Uit het Politieblad: „Als hoofd van de Afdeling Toezicht Recherche diensten van de Inspectie Uitvoerende Diensten van de Algemene Inspectie van het Korps Rijkspolitie is aange wezen de Dirigerend Officier der Rijkspolitie 3e klasse G. J. F. (hebt u niets mee te maken! M.) ingedeeld bij genoemde Algemene Inspectie." Het zal je baan maar wezen. Uit hetzelfde blad vernemen wij overigens ook het volgende: „De jacht op eekhoorns en vrouwelijke wilde zwijnen is gesloten van 1 fe bruari tot 1 augustus." Dus, weer! vrienden, morgen mag het Het PAK staatin landelijk ver band tenminste, op spring,en. Dat kan vooral hierom vervelend zijn omdat, als het gebeurt, de hele zaak gear resteerd kan worden wegens bloot- oftewel naaktloperij. Een collega van me heeft een nieu we ziekte onder automobilisten gesig naleerd: Abarthus Bang! En na deze denkertjes wens ik u een genoeglijk laatste werkdag-van- de-week. Tot morgen. MERIJN PRESIDENT NIXON heeft een om streden wetsvoorstel ondertekend ter bestrijding van de misdaad in de fe derale hoofdstad Washington. Het voorziet in de bevoegdheid telefoon gesprekken af te luisteren, verdach ten in voorlopige hechtenis te hémen, en zonder waarschuwing particuliere woningen binnen te dringen. (ADVERTENTIE) steen van de maand augustus SARDEROFCARNEOOL De warme, roodbruine kleur geeft, deze chalcedoon een bijzondere bekoring. Als u een apart en smaakvol geschenk zoekt in deze haast klassieke kleur, komt u dan eens kijken naar de mooie exem plaren die onze collectie rijk is. sieraden met sarder van af 45.- edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De organisatie van Nederlandse recreatieonderne mers is slecht te spreken over het advies van het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de vakantiespreiding in de periode 19711976. De indeling van deze vakanties is gebaseerd op de rege ling die ook dit jaar geldt. In het maandblad van de organisa tie Rekreatie stelt men dat het voor de werknemers toch wel erg onbe vredigend moet zijn dat de Stichting van de Arbeid hun vakanties nu al indeelt, zonder er rekening mee te houden dat die wel eens van twee tot drie weken uitgebreid zou kun nen worden De organisatie stelt dat nu ai een groot aantal mensen drie weken vakantie heeft. Dit betekent overlapping van vakanties van werk nemers uit bedrijven die volgens de regeling na elkaar op vakantie zou den gaan. De organisatie stelt verder dat de vakanties veel verder gespreid zou den worden, dus niet over zes weken zoals nu, maar over de maanden juni, juli en augustus. Ook de spreiding van de schoolvakanties zou wel eens beter geregeld kunnen worden. Men stelt voor de scholen in het zuiden twee weken eerder dan op het ogenblik en de scholen in het noorden twee weken later op vakan tie te sturen. Er zou ook overleg over de vakantiespreiding moeten komen met andere bedrijfstakken die niet in de regeling zijn opgenomen en met het buitenland. Volgens de organisatie is de hui dige indeling van de Stichting van de Arbeid bijzonder onevenwichtig wat de bevolkingsaantallen betreft, het geen tot „samenballing" van vakan tiegangers zou leiden die de rust waarvoor ze komen niet kunnen vin den. Het betekent alleen, volgens de organisatie, dat sommigen juist niet in die periodes op vakantie zullen gaan om de drukte te vermijden. Dus toch een kleine spreiding maar dan één die ook door de Stichting van de Arbeid niet gewenst zal worden.

de Stem | 1970 | | pagina 9