OOK IN BELGIE SNELHEIDSCONTROLE MET RADAR IN GESPREKKEN MET KARDINAAL ALFRINK: Pauliis VI houdt voe stuk \A WITTEYEEN: REM OP BESTEDINGEN NIET UITGESLOTEN Dreigend conflict over tracé T otal-pijpleiding naar Vlissingen Vier Migs neer gehaald Gevolg nieuwe wet: autoverzekering duurder DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND in SS STEM Wan GEBAKKEN ZONNE-EIEREN IN HOE VEN daag Auto op verkeerde baan 11 GEWONDEN IN TERHOLE Duitser vlucht voor politie en verdrinkt uw eigen eretribune met kleuren tv zeeland (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Kardinaal Alfrink heeft bij zijn bezoek aan de paus, drie weken geleden, zo goed als geen resultaat geboekt. Celibaatskwestie op lange baan NIET VERGEEFS BAND Zoon Boliviaanse president gedood GEVAAR Tel Aviv [tv] kleur IlOe jaargang - no. 26491 EDITIE voor Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Vrijdag 31 juli 1970 weerbericht Zomers Droog, warm en zonnig weer. Over het algemeen weinig wind. In de kuststreken matige wind van zee. Normale temperaturen. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, S TEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische rijks wacht gaat geruime tijd na de raeeste andere Europese landen snelheidsduivels op de weg met ra- darapparatuur te lijf. Van begin augustus af zullen op de grote toeris tische wegen twee radareenheden met ingebouwd fototoestel worden inge schakeld. De radarapparatuur, die per stuk bijna een half miljoen frank kosten, meten niet alleen de snelheid van de wagens zij maken tegelijker tijd ook een foto van de zondaar, re gistreren het uur waarop de overtre ding werd begaan én de plaats. Bij de presentatie aan het Belgische publiek dat de apparaten op meer dan gemengde gevoelens onthaalde werd beloofd dat er in de toekomst minder fouten zullen worden gemaakt dan vroegere toestellen: nu rekent men nog op slechts 2,7 procent ver gissingen. En om absoluut zeker te zijn gaat iedereen die slechts tien km te hard rijdt vrijuit. Misschien nog belangrijker is de belofte van de rijkswacht dat de nieu we toestellen niet alleen represensief zullen worden gebruikt: men gaat de radar-apparaten ook aanwenden om gemeente- en provinciebesturen er van te overtuigen dat vele snelheids beperkingen die op dit ogenblijk be staan, in feite nutteloos en zelfs be lachelijk zijn. Tip voor toeristen: de meest voor komende snelheidsbeperking in Bel gië is 60 km per uur. In de grote ag glomeraties, Antwerpen, Brussel, Gent, Luik en Charleroi, bestaat een algemene snelheidsbeperking tot 60 per uur, op de grote stadswegen voor doorgaand verkeer. In de bebouwde kom van alle andere gemeenten geldt dezelfde beperking indien er de nodige borden staan, of als de naam van de gemeente op een blauw, wit omrand bord wordt aangekondigd. Meer dan 16 procent van alle onge vallen op de Belgische wegen worden veroorzaakt door overdreven snel heid. Paulus VI houdt inzake de celibaatskwestie voet bij stuk. In de gesprekken die de kardinaal in Rome met de paus en de belang rijkste curiekardinalen heeft gehad, is hem gebleken dat aan een oplossing van de celibaatsproblematiek voorlopig niet te denken valt. De Nederlandse bisschoppen zijn hier van hun kant tot de conclusie gekomen dat de ontkoppeling van celibaat en priesterschap een zaak „van de lange weg" is geworden. liezende partij" uit het overleg te voorschijn is gekomen. De paus heeft voet bij stuk gehouden, maar kardi naal Alfrink heeft ook onverkort vastgehouden aan het standpunt dat de Nederlandse bisschoppen in janu ari j.l. over de gehuwde priester heb ben geformuleerd. De verwachting is, dat de „binnen landse" problemen voor het episco paat in de komende maanden groter zullen worden, o.m. door een stijgend aantal dispensatie-aanvragen van priesters. Septuagint, de groep kritische priesters, predikanten en leken, wil op deze ontwikkeling voorlopig geen commentaar geven. Het is zelfs nog zeer de vraag of de celibaatskwestie tijdens de bis schoppensynode in 1971 besproken ai (mogen) worden of dat de paus dit onderwerp opnieuw aan zich zal trekken. De Nederlandse bisschoppen spre ken in hun gisteravond uitgegeven communiqué, wat de synode '71 be treft, alleen maar de hoop uit dat althans het toelaten van „rijpe" ge huwde mannen tot het priesterschap ter sprake zal komen. De mogelijk heid hiertoe heeft de paus eerder dit jaar al onder zeer veel reserves opengehouden, en hield hij ook nu open. Het met het recente bezoek van kardinaal Alfrink aan Rome begon nen overleg tussen het Nederlands episcopaat en H. Sjoel zal in ieder geval worden voortgezet. Dit wordt als een van de belangrijkste winst punten van Alfrinks missie be schouwd: het gesprek over de celi- oaatskwestie is hiermee op het hoog ste niveau op gang gekomen. Een niet te onderschatten tweede Mastpunt wordt in gezaghebbende kerkelijke kringen genoemd het feit ®t al moge er dan voor de voor standers van ontkoppeling niets con nects gewonnen zijn er ook niets I!?oren 's: er zÜn Seen deuren dicht heet dat. Inmiddels is bekend geworden dat het aantal aanvragen van priesters in Nederland om dispensatie van de ce libaatsverplichting over het eerste halfjaar van 1970 reeds 183 bedraagt. Vorig jaar was dat over het hele jaar 205. Van de dispensatie-aanvragen in 1970 komen er 89 van seculiere en 94 van reguliere priesters. Het vooralsnog categorisch neen van Paulus VI op dè wens van de Nederlandse bisschoppen is het neen gebleken van de meerderheid van het wereldepiscopaat. Het is, aldus het communiqué van de bisschoppen, voor de paus „een weloverwogen ge wetensovertuiging waarin hij zich over het algemeen door de bisschop pen (over de hele wereld, red.) ge steund ziet, ook al weet hij dat er bisschoppen zijn die een andere me ning voorstaan." Het wereldepisco paat heeft zich zoals de afgelopen maanden trouwens al duidelijk was geworden tegen de celibaatsopvat- ting van het Nederlands episcopaat gekeerd. Waarnemers menen dan ook dat Alfrinks reis niet alleen niet ver- Rfs is geweest, maar dat het Ne- "ttlands episcopaat ook niet als „ver- H4UB3T J'iekwart-eeuw koperen klan- en in Lamswaarde Pagina 2 Chemie dingt nar mosselbanken Pagina 3 geërgerd over burgemees- 'k'sbenoeming Pagina 5 Maas schoner dan Rijn Pagina 9 ^kruidenierswaren in de koninklijke stallen Pagina 11 ®kker won verdiend, maar niet 0 eerv°l Pagina 12 ?een ^ederlandse toneelschrijf- Unst' «gt Otto Dijk Pagina 13 mTj 3eneraal naar de Sahara T'. «wzend popplaten die hij ei9en land niet mar draaien Pagina 15 In de twee gesprekken (beide on geveer anderhalf uur lang) die kar dinaal Alfrink met de paus heeft ge had, heeft hij, aldus het communi qué, „met volle belangstelling en met welwillendheid en begrip geluisterd naar de uiteenzettingen van de kar dinaal over de Nederlandse situatie en over de zorgen van het episco paat Anderzijds is de kardinaal in die gesprekken opnieuw geconfron teerd met de delicate en uiterst zwa re positie van de paus, die zijn her dersambt over de hele kerk moet uit oefenen." .Vanuit die kerk wordt hij, ook t.av. het celibaat, met tegenoverge stelde wensen en visies benaderd. Te midden daarvan draagt hij als paus zijn eigen verantwoordelijkheid. Dit zal iedere gelovige verstaan." De Nederlandse bisschoppen geven dan het onomwonden antwoord van de pauk weer: „Zonder de proble men, door de kardinaal uiteengezet, te miskennen, is de paus van mening, dat de redenen om de traditionele band tussen priesterschap en celibaat in de Latijnse kerk te handhaven ook var.daag nog van kracht zijn, mis schien nog meer dan in andere tij den. De paus ziet het als een zware en gebiedende eis van zijn aposto lisch ambt dit te blijven voorhouden.' Benalve met de paus heeft kardi naal Alfrink tijdens zijn bezoek aan Rome gesproken met de kardinalen Villot, Seper, Willebrands en Wright, en met de bisschoppen Benelli, Casa- roli en Schröffer, die allen belang rijke posten bekleden in de Romeinse curie organen Algemeen wordt aangenomen, dat de Nederlandse bisschoppen naast pogingen om in het verband van de wereldkerk meer begrip voor hun argumenten te kweken, vooral met het oog op de komende bisschoppen synode hun beleid in de eigen kerkprovincie met bterekking tot de priesters die willen huwen, zullen voortzetten. (Zie verder pagina 9) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Witteveen van Financiën houdt het voor mogelijk, dat de regering in de nabije toekomst maatregelen zal moe ten nemen om de oververhitte Nederlandse economie wat af te rem men. In dit verband zou hij het liefst de mogelijkheid hebben om en kele belastingen abrupt te verhogen. Zolang hij echter niet beschikt over dit instrument om de conjunc tuur te beïnvloeden, is het niet on denkbaar dat de regering zou moeten ingrijpen in de loonvorming om aldus de stijging van de bestedingen af te remmen. De minister heeft in een vraagge sprek met Het Parool zijn bezorgd heid tot uitdrukking gebracht over de huidige omvang van de investeringen en de bestedingen. Deze stijgen vol gens hem sterker dan was voorzien. De produktiviteitsstijging kan dit niet blijven opvangen, zodat prijsstijgin gen het gevolg kunnen worden. Deze ontwikkeling heeft eveneens invloed op de betalingsbalans. Minister Witte veen vindt de prijsstijging van dit jaar (4 pet.) al zorgelijk en hij be twijfelt, of de prijsstijging in 1971 tot 4 pet. beperkt zal kunnen blijven. Overigens vindt hij de huidige prijsstij ging nog meevallen als men een loon kostenstijging van 9 pet. en een stij ging van het invoerprijspeil van 5 pet. er tegenover stelt. Juist om de conjunctuur snel te LA PAZ (Rtr.). De oudste zoon van de Boliviaanse president Alfre do Ovando is om het leven gekomen toen het gevechtsvliegtuig waarin hij zat ongeveer 3000 km ten noorden van La Paz neerstortte. Hij werd al sinds woensdagmiddag vermist in een gebied waar guerrillastrijders van het „nationale bevrijdingsleger" opereren. De oorzaak van het onge luk is niet bekend. kunnen beïnvloeden heeft de minister een voorontwerp van wet opgesteld, waarin hij gemachtigd zou worden onder bepaalde omstandigheden de directe en indirecte belastingen te verhogen of te verlagen. De SER moet hierover nog advies uitbren gen, voordat het parlement een be slissing kan nemen. Zolang de minis ter dit „wapen" nog niet heeft, zal hij bij een voortduren van de oververhit ting andere middelen moeten hante ren om de conjunctuur te beïnvloe den. Eén van die middelen is een in greep in de lonen, die de bewindsman dan ook in het interview niet heeft heeft willen uitsluiten. De minister heeft laten blijken, dat de BTW volgend jaar wel eens meer moeten stijgen dan met de 300 mil joen gulden, die nu reeds wettelijk vastligt. Over de mate van verdere stijging heeft hij geen uitspraak ge daan, omdat dit mede afhankelijk is van de vraag of en in hoeverre de opbrengst van de omzetbelasting ach terblijft bij de raming. Grote aantallen bezoekers uit Bra bant, Zeeland, overig Nederland, België en Engeland hebben gisteren weer een bezoek gebracht aan de volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven, waar zoals bekend een zonne-week wordt gehouden. Dank zij de stralende zon konden de zon- ne-experimenten volledig worden uitgevoerd. Het publiek werd bij voorbeeld getrakteerd op in de zon- nespiegei gebakken eieren (foto). Assistenten demonstreerden de toe schouwers hoe dat in zijn werk ging en ook hoe ze met behulp van de grootste parabool-spiegel de stoom machine konden laten lopen. De smak van de zonne-eieren was overi gens best. (Van onze verslaggever) TERHOLE. Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's op de provinciale weg van Perkpolder naar Huist ter hoogte van de drie sprong in Terhole zijn gisteravond elf personen gewond geraakt. Negen inzittenden van de twee auto's moes ten naar het ziekenhuis in Hulst worden overgebracht, twee daarvan zijn ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde in de loop van de avond toen een auto komende uit de richting Hulst, bestuurd door F. de W., drie voorgesorteerde perso nenwagens via de verkeerde rijbaan wilde passeren, juist op het moment, dat vanuit tegenovergestelde rich ting een andere personenauto nader de. Deze werd bestuurd door F. R., veertig jaar, uit Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het lijkt er op dat de pijpleiding van de nieuwe Total-raffinaderij in Vlissingen naar Europoort in de Westbrabantse „leidingstraat" zal komen te liggen. Total zelf geeft nog steeds de voorkeur aan een pijpleiding via de Zeeuwse „armen". Alle overige instanties die bij de aanleg van de pijpleiding zijn betrokken, prefe reren echter de „omweg" via West-Brabant. Toen de plannen voor de Total- vestiging in het Sloe-gebied bekend werden, dacht Total aan een combi natie met de aardgasleiding naar Schouwen, die de Gasunie vain plan was aan te leggen. Deze leiding is nu al in een vergevorderd stadium en er kan niet gewacht worden totdat de plannen van Total voor uitvoering gereed zijn. De directeur van Total-Nederland, de heer Groskamp, vindt nog steeds de leading via de „leidingstraat" doOT West-Brabarut te kostbaar. Hij noem de het zelfs „een onhaalbare kaart". De beste oplossing volgens hem is een doorsteek, „zo rechtstreeks mo gelijk", omdat aldus de heer Gros kamp, de route via Brabant ongeveer anderhalf maai zo lang is. Woordvoerders van het ministerie van Verkeer en Waterstaat en van de planologische diensten van de pro vincies Noord-Brabant en Zeeland, zijn daarentegen van mening dat de ze „omweg" niet veel duurder kan zijn dan de route door de afgesloten zeearmen. Er zullen fikse voorzie ningen nodig zijn om de pijpleiding op de bodem van het Haringvliet, de Greveldngen en de Oosterschelde te plaatsen. Verder zullen er, indien To tal zou willen doorzetten, bijzonder strenge veiligheidseisen gesteld wor den aan de leidingen die onder water moeten komen te liggen. Ir. J. Zuurdeeg, het hoofd van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat, TEL AVIV/CAIRO (Reuter/AFP /AP) Vier Egyptische Mig-21- vliegtuigen zijn donderdag neerge schoten toen zij poogden Israëlische jachtbommenwerpers te onderschep pen die Egyptische stellingen aan het Suezkanaal aanvielen, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv meegedeeld. Volgens de lezing van Cairo werden geen materiële ver liezen geleden. Het aantal Egyptische toestellen dat sedert het einde van de juni- oorlog van 1967 is neergeschoten, be draagt nu 111, aldus Tel Aviv. Twee Palestijnse guerrilla-organi saties hebben zich donderdag aan de zijde van president Nasser van Egypte geschaard en verklaard het Amerikaanse plan voor een rege ling van de crisis in het Midden- Oosten te steunen. Het zijn de „actie organisatie voor de bevrijding van Palestina" en de „Arabisch-Palestijnse organisatie". De verklaring van de twee organi saties is de eerste blijk van een scheuring in de rangen van de Pa lestijnse verzetsbeweging, die het plan-Rogers heeft verworpen. Alge rije heeft zich gisteren overigens ach ter de guerrilla's gesteld. is ook van mening dait de kosten van de leiding via de „armein" en die via West-Brabant elkaar niet veel zullen ontlopen. Hij vreest dat een leiding door de zeearmen grote gevaren kan opleveren voor die zoetwaterbekkens die zijn gevormd door de indammin gen. Weliswaar worden deze niet ge bruikt voor de drinkwatervoorziening maar een breuk in de pijpleiding zou toch katastrofaile gevolgen kunnen hebben voor de kwaliteit van het Zeeuwse grondwater. (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De politie van Arn hem heeft twee Duitsers aangehou den. Zij worden verdacht van diverse inbraken en diefstal van auto's, even als een derde Duitser in hun gezel schap. Deze onttrok zich echter aan de ar restatie door in de richting van de Rijn te vluchten. De man dook de Rijn in na achtervolging van enkele politiemensen. Door het afvuren van schoten alarmeerde de politie een voorbijvarend plezierjacht, dat bij draaide en de man trachtte te red den. De man verzette zich echter he vig en zwom verder. Hij is door de golfslag van een voorbij varende gro te rijnaak verdronken. Het slachtoffer is vermoedelijk een berucht misdadiger, die in heel Europa wordt gezocht. (ADVERTENTIE) DE MAROKKAAN, die woensdag in Soestduinen met zijn personenwa gen een andere wagen door de over wegbomen tegen een passerende trein drukte, is nog steeds voortvluchtig. Internationale Tenniskampioenschappen van Nederland Rechtstreekse reportage vanuit Hilversum in kleur. Zondag 2 augustus - Nederland II -12.00 uur. Wereldkampioenschappen Wielrennen Rechtstreekse reportage vanuit Leicester (Engeland) donderdag 6 augustus - Nederland I - 22.40 uur vrijdag 7 augustus - NederlandI - 23.00 uur zaterdag 8 augustus - Nederland I - 23.25 uur Alles in kleur. ('t kün nog ais u nu naar uw Aristona-dealer gaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Autoverzekeringen zullen volgend jaar 10 a 15 gulden per jaar duurder worden (gemiddeld) als gevolg van de invoering van de wet op belastingen van rechtsver keer, welke wet de meeste van de bestaande registratie- en zegelrech ten zal vervangen. Minister Witte veen en staatssecretaris Grapperhaus hebben dit bedrag genoemd in hun antwoord op vragen van de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. De bewindslieden vain financiën vinden dit geen spectaculaire lasten verzwaring voor de autobezitters, die zij wel verantwoord vinden, ook al wordt vrijwel gelijktijdig ook nog eens de wegenbelasting verhoogd. Dilt om het rijkswegenfonds aan meer geld te helpen teneinde dit fondls fi nancieel in staat te stellen zijn pro gramma, dat duurder is geworden, uit te voeren. Overigens is het no-g zeer de vraag, of de afschaffing van 13 van de 17 thans geldende registratie- en zegel rechten al op 1 januari gerealiseerd zal kunnen worden. In elk geval zal er zoveel ruimte worden geschapen tussen vaststelling en invoering van die desbetreffende wet. dat het be drijfsleven voldoende gelegenheid krijgt zich erop iin te stellen. De bewindslieden hebben erkend, dat als gevolg van de wijziging de belastingdruk op motorvoertuigen een in verhouding tot het huidige zegel recht belangrijke stijging zal onder gaan, maar, zo zeggen zij, men moet ook weer niet overdrijven. Het gaat hier om een heffing van gemiddeld 10 a 15 gulden per jaar, waarbij in begrepen 2 a 3 gulden voor de w.a.- verzekering. Zoals bekend hebben de verzeke ringsmaatschappijen onlangs aange drongen op een verhoging van de autoverzekeringen met twaalf pro cent. Dit in verband met de kosten stijgingen.

de Stem | 1970 | | pagina 1