Margaret Court- SPELPEIL GAAT MEE ACHTERUIT' Esso service gaat steeds verder Dit jaar beslist geen Kleine Tour Okker-Maudboeiend, dramatisch, enerverend TRAINER CROON IS VRIJ OPTIMISTISCH gB) Schoner rijden begint bij Esso DUIVEN A. MERRELAAR VLOGEN HET STERKST Nog gel Geor debu „shoi Don Ca „Aan stoppen denk ik nog niet" Bedreiging KEETIE HAGE KAMPIOENE OTTO DIJK Eerste gra „De Blubber' VRIJDAG 31 JULI 1970 (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) HILVERSUM Slechts twee maanden per jaar woont Margaret Court-Smith in haar eigen huis in het Australische Perth. De overige tijd brengt zij elders ter wereld door. Op een tennisbaan ot in een vlieg tuig op weg naar een volgend toer nooi. Zo'n leven leidt de Australische al een jaar of tien en voorlopig zal zij het blijven doen. „Zo lang ik er plezier in heb, blijf ik tennissen", vertelde zij deze week. „Het reizen en trekken is wel vermoeiend, maar het genoegen weegt er voor mij nog ruimschoots tegen op. Je merkt wel dat je een dagje ouder wordt, maar zolang je je nog behoorlijk kunt handhaven denk je er niet aan te stoppen." In het clubhuis van de Hilversum- se Laiwn Tennis Club, bij de inter nationale kampioenschappen van Ne derland, lopen artiesten van het profteniniscircus en „soldaten" uit het grote leger onafhankelijken en amateurs in en uit. Voor zeven dagen hebben zij hun bivak opgeslagen in of vlak buiten de Gooise gemeente. Voor hen is „Hilversum" slechts een datum op de kalender, een tussen station op weg naar een ander toer- nooi. Zo ook voor Margaret Court, die vorige maand een belangrijke stap zette naar de zo begeerde ver overing van het „grand slam" (de titels in Australië, Frankrijk, Wim bledon en Forest Hills) door voor de derde keer de Wimbledontiitel voor zich op te eisen. Indien de rijzige Australische erin slaagt ook in Fo rest Hills te zegevieren heeft zij de Connolly, die in 1953 alle toernooien prestatie van de fameuze Maureen won geëvenaard. „Ik heb een behoor lijke kans op grand slam", meent Margaret Court. „Billy Jean King kan niet spelen vanwege de opera tie, die ze heeft ondergaan en zij zou mijn voornaamste concurrente zijn geweest." Dat Billie Jean King op het moment de grootste bedreiging voor Margaret Court vormt, geeft overigens wel te denken. De Amerikaanse is evenals de Wimbledonwinnares reeds achter in de twintig en opvolgsters hebben zich nog niet aangediend. De laatste jaren is er een tendens dat het peil van het damestennis terugloopt. Hoe wel technisch en tactisch nog uiter mate sterk hebben zowel Billie Jean King als Margaret Court veel aan snelheid ingeboet. Deze tekortkoming wordt echter noig geenszins uitgebuit door de jon gere speelsters. Zonder al te veel moeite slaagden Billie Jean en Mar garet erin de eindstrijd van Wimble don te bereiken, daarmee aantonend dat zij nog op een vrijwel onaan tastbare hoo'gte staan. Met de sierlij ke Braziliaanse Maria Bueno, die in middels, door een arm- en beenibles- sure gedwongen het racket definitief in de hoes heeft gestopt, hebben Court en King bijna een decennium lang de hoofdprijzen van de diverse toernooien gewonnen. Incidenteel slaagde een andere speelster erin zich even tussen dit selecte drietal te dringen, maar van een definitieve doorbraak was nooit sprake. Slechts in de kleinere toernooien konden mindere sterren een geslaagde greep naar de macht doen. Ann Jones reik te het hoogste. Gesteund door haar eigen, chauvinistische Engelse pu bliek greep zij vorig jaar de Wim- bledontitel. Dat het damestennis achteruitgaat hebben ook de bazen van profgroe- pen gezien. Enige maanden geleden zetten zij onder meer Frangoise Duit Rosemary Casals en Billie Jean King op straat. Het damestennis trok niet voldoende publiek. Margaret Court is nooit lid geweest van een prof- groep. „Ik wilde lieveT onafhanke lijk blijven, zelf bepalen waar ik zou spelen. Bovendien lokte dat leven in een groepje me niet zo aan. Het hele jaar met dezelfde mensen optrekken. Je ziet ze toch al vaak genoeg. Te genwoordig regelt mijn alle reizen en toernooien voor me. Hij sluit de contracten af. De meeste tijd van het jaar is hij bij me." Wat vindt Margaret Court zelf van het huidige peil bij de dames „In 1962 en '63 stond het damestennis op het hoogste niveau. Sindsdien is het echter achteruitgegaan. Er zijn op het ogenblik maar twee speelsters ter wereld, die de internationale top waarschijnlijk halen: mijn landgeno te Evonn Goolagong en de Ameri kaanse Walshe, die dit jaar het jeugdtoernooi van Wimbledon won. In de overige speelsters zie ik niet zo veel. Al jarenlang leunen enkelen tegen de top aan, maar de doorbraak komt niet. Meisjes als Karen Kranitoke, Ker ry Melville, Winnie Shaw, Virginia Wade, Rosemary Casals, Pat Walk- den en nog een aantal komen wel tot incidentele succesjes, maar op de grote toernooien halen ze het niet." Gevraagd naar de Nederlandse da mes, vertelt Margaret Court: „Er zijn een paar meisjes, die kwaliteit heb ben. Een Bettóe Stöve en een Ada Bakker hebben echt wel talent. In januari komen ze naar Australië. Dan kunnen ze meer ervaring op doen op onze grashamen. Ik dacht wel dat zij dan verde# zouden ko men." Nog steeds speelt Margaret Court met een omzwachtelde enkel, gevolg van een blessure, waarvan zij al lan ge tijd last heeft. In de eindstrijd op Wimbledon moesten er pijnstillende middelen aan te pas komen om haar in staat te stellen te spelen. „Ik heb", vertelt zij, „de week na Wim bledon niet gespeeld. Ik heb die blessure eerst wat willen laten ge nezen. Ook volgende week neem ik rust. Daarna volgen er enige toer nooien in Canada. Als afsluiting van het seizoen komt dan Forest Hills." Daar zal blijken of Margaret Court in de nadagen van haar schit terende carrière in staat is tot de prestatie, die voor haar slechts een keer werd geleverd: grand slam. Margaret Court-Smith: „Er zijn te weinig speelsters die de internationale top kunnen halen". PARIJS (ANP) De Franse dagbladen „L'Equipe" en de „Pari- sien Liberé", de organisatoren van de Ronde van de Toekomst hebben officieel toegegeven dat deze ronde dit jaar wegens technische moeilijk heden geen doorgang zal vinden. Beide bladen zullen hun best doen de organisatie van de ronde van volgend jaar veilig te stellen. De ronde, die nu niet doorgaat, zou de negende zijn geweest sinds Jacques Goddet het in 1961 nodig oordeelde naast de gewone Ronde vam Frankrijk ook een wielerevene- ment voor veelbelovende jongere renners in het leven te roepen. De ronde van 1961 werd gewonnen door de Italiaan Guido de Rosso. Die van '62 door de Spanjaard Gomez del Moral. In 1963 won Zimmermann (Fr), in '64 Gimondi (Italië), in '65 Diaz (Spanje), in '66 Denti (It), in '67 Robini (Fr), in '68 Boulard (Fr) en in '69 Zoetemelk (Ned). De laat ste twee jaar reist de Ronde van de Toekomst de grote Ronde van Frankrijk niet meer vooruit. De ron de van 1968 vond voor het grootste gedeelte plaats in West-Frankrijk, die van 1969 in Oost-Frankrijk. Dit jaar zouden de renners volgens de gewoonte verdeeld over de ver schillende landenploegen op 17 september in Albi van start gaan en de 26ste in Saint Etienne finishen. HILVERSUM (ANP) De finale van de internationale tenniskampi oenschappen in Hilversum kan nau welijks beter worden. Tom Okker en Bob Maud hebben in hun kwartfina le voor een hoogtepunt gezorgd. Een dramatisch hoogtepunt, vooral voor de 23-jarige Zuidafrikaan, die vol gens de traditie op Hilversum gewel dige partijen speelt. Maud verloor na een partij met formidabel tennis, na een afmattingsslag, die hem het minst gebroken leek te hebben, na een aan tal scheidsrechterlijke blunders, die in de slotfase van de strijd voor een anti-climax zorgden en Okker bijna de winst schonken. Een dergelijke goed kope triomf verdiende Okker niet, een zo wrange nederlaag Maud zeker niet. De tweeduizend toeschouwers rond die haan voelden het. Zij tilden Bob Maiud uit zijn begrijpelijke depressie, gaven hem de „kick" om uit uitzicht loze positie nog terug te komen na het storende incident dat Maud, bijna had gebroken eoi Okker even duide lijk uit zijn spel haalde. De slag begon nia 88 opnieuw, tot 1111. Toen brak Okker en niet een scheids- of lijnrechter het verzet van Maud definitief. Na twee uur en twin tig minuten tennis: 1311 in de der de set. Bob Maud heeft meer macht, vooral in zijn service, en ook wat meer durf, hij neemt in ieder geval meer risico diain Okker, die met zijn gepolijste tennis, met zijn formidabele reactie vermogen en zijn lichtvoetigheid min der riskant behoeft te spelen. Maud stormde sneller naar het net en ver raste Okker daarmee in de tweede game, waardoor hij een voorsprong van 20 nam, die hij met de eigen opslag uitbouwde tot 30. Okker was gewaarschuwd. Tegen Lloyd en Pat- tisoin had hij nog wat kunnen spelen, tegen Maud was het ernst. Bittere ernst. Tenminste als de gedoodverfde prijswinnaar van Hilversum meer be geerde dan zijn 150 dollar voor het bereiken van de laatste acht in het enkelspel. Okker wilde meer. Hij had zich al teruggetrokken uit het ge mengd dubbelspel met Margaret Court, omdat daar de beloning voor zijn inspanningen niet navenant zou zijn. Hij wilde zich concentreren op het enkelspel em de dubbel met Roger Taylor. Nadat hij voor de tweedie keer aan de opslag kwam tegen Maud speelde hij zuinig, waar het nodig wais en messcherp als de mogelijkheden er lagen. Daarmee ging hij door en na dat hij, zonder een slag prijs te ge ven door de opslag van Maud was gebroken, greep hij ook de volgende game met het minimale aantal van vier opslagen. Er moest vooral geen misverstand bestaan over zijn bedoe lingen. Mauid was niet onder de indruk ge komen vain die explosie. Er waren trouwens aanvankelijk maar heel weinig dingen die Maud uit zijn even wicht brachten. Hij volhardde in zijn spel, ook al was de stand in de game voor hem ongunstig. En hij werd van tijd tot tijd beloond met het geluk van de moedige. In de negende, de elfde en de dertiende game kwam hij steeds bij eigen opslag op slechts een punt van verlies. Twee keer kon hij die nabije schade nog wegwerken. De derde maal niet meer. Okker kwam met 76 voor en nam de kans op de eerste reeks in het volgende spel 86. De tweede set leek Okker minder moeilijkheden te bezorgen. Maud ser veerde nog steeds even hard, de rich ting verdween echter een beetje. Maar waar de een minder produfctief werd met zijn sterkste wapen, bleef de ander niet achter. Okker liet wat gemakkelijker kansen onbenut, maak te voor zijn doen zelfs een aantel on gebruikelijke fouten en daardoor bleef het perfecte evenwicht tussen die op deze donderdag even sterke spelers gehandhaafd. Tot 44. Toen kwam een aantal misgrepen van Ok ker te vlug achter elkaar: 64 voor Miaud. Ook in de beslissende reeks mocht Maud weer met de opslag beginnen en al maakte hij niet altijd een even soepel gebruik van dit voorrecht, hij slaagde er wel steeds in zijn service te winnen. Diaarmee dwong hij Okker iedere keer gelijk te maken. Het bleef gelijk 55, waarna Maud weer de gebruikelijke voorsprong nam. De last drukte zwaar op Okker, maar in die heel moeilijke momenten kreeg hij, ongewild zonder twijfel, hulp van de lijnrechters, die zich op het warme Centreoourt ook niet zo fit meer voel den. De beoordeling van Okker's ser vice viel nimmer in zijn nadeel uit. Okker had die steun nodig, want hij kreeg twee wedstrijdpunten tegen op de stand 56. De eerste verdween na een lob van Maud, die enkele centi meters achter de lijn neerplofte, de tweede smashte Okker zelf weg 66. Nadat Maud weer was voorgekomen, ontstond een incident, dat de Zuid- afrikaan uit zijn spel haalde. Okker sloeg een bal precies op de achter lijn, de waarnemer riep „uit". Een fout in het niadeel van Okker, die de scheidsrechter op slag corrigeerde. Onrechtvaardig, omdat Maud eer der een dergelijke behandeling niet had gekregen. Maud was woedend. Begrijpelijk. Maar hij bleef zich als heer gedragen, dat was nauwelijks begrijpelijk. Zijn concentratie was echter aangetast. Maud streed niet meer tegen Okker, hij vocht tegen zichzelf en kon die opgajve niet aan. (Van onze sportredactie) VOLENDAM Trainer Hans Croon is een van de heel weinigen die hardop de verwachting uit spreekt, dat Voiendam dit jaar in de ere-divisie blijft. Spelers, be stuur en supporters luisteren wat scetpisch naar de optimistische woorden van de jonge idealistische trainer. En als zij alleen zijn wij zen zij op drie andere promoties van Voiendam, die na een of twee jaar onverbiddelijk gevolgd wer den door een „afgang" bij de eer ste divisie. Neen, Voiendam is voorzichtig geworden. Het brult niet zo als drie jaar geleden „dat de ploeg erin was en er voorgoed inbleef". Dergelijke kreten zijn dit sei zoen vervangen door voorzichtige Volendam-aanvoerder Klaas Zwarfhoed op de schouders van een enthousiaste supporter na het behalen van het kampioenschap in de eerste divisie en promotie naar de eredivisie. Oefenmeester Hans Croon (links) in actie tijdens de training van de Volendammers. uitspraken. Die wijzen op de jeugd van het Volendam-team, Op de ontbrekende fysieke hardheid en op het vacuüm dat door het ver. trek van Klaas Karregat is ont staan. Luister naar Pe Mühren, perschef en bestuurslid van Volen! dam. „Na die vier keer heen en weer weten wij in Voiendam drommels goed dat de eredivisie heel moeilijk zal zijn. Wij zijn nu eenmaal maar een dorpsclubje dat niet zo met de geldbuidel kan rammelen als Ajax, Feijenoord of PSV. Het is voor ons dan ook geen schande als wij eruit raken. Het zou pas een schande betekenen als wij voor honderduizenden guldens hadden aangekocht en dan degra. deerden. Nu bestaat onze enige aankoop, en aankoop dan nog wel met hele grote aanhalingstekens uit de amateurdoelman Fred Man jn wie wij een heel bruikbare reserve-keeper zien. Voor het overige is ons spelersmateriaal hetzelfde als vorig seizoen. Alleen missen we natuurlijk Klaas Karre gat. De 36-jarige veteraan die vo rig jaar reeds gestopt was met voetballen maar tijdens het seizoen door het bestuur gesmeekt was om terug te keren heeft er nu defini tief een punt achter gezet. Klaas Karregat in Voiendam „De Blubber" genoemd zegt zelf: „Die promotie naar de eredivisie was het beste afscheid dat ik me kon wensen. Bovendien had ik aid di recteur van een plastic-fabriek met zestig man personeel trouwens ge- nog werk te doen." Wie zijn plaats in gaat nemen, moet worden uitge maakt in de oefenwedstrijd. Er zijn verschillende kandidaten, zo als Jaap Tol bijgenaamd „Stijn" of Jan Jonk (bijgenaamd „Kip") of Jan Schokker. Feit blijft wel dat de organisatie van de verdediging zeker in de eredivisie problemen zal opleveren. Pe Mühren: „Al ben ik blij dat doelman Jan Ruiter in elk geval/ bij ons is gebleven. Al zouden rt hem wel als hij eventueel verkét zou zijn ons elftal met die ont* gen transfersom voor het eerstin de geschiedenis van Volend» duchtig hebben versterkt. Het is er niet van gekomen. Voor Jan Euitfl werd een te forse transfersom ge vraagd (in de buurt van de 400.011 gulden) terwijl bovendien zijn persoonlijke eisen vrij hoog lag®. Jan Ruiter blijft dus. Hans Croon is er blij mee. Er blijven zonder dat problemen geinoeg met het talent volle Voiendam, dat echter nog moet bewijzen mee te kunnen draaien in de eredivisie. En besluit aanvoerder Klaas Zwarthoed laco niek: „Och, als we degraderen, draaien we toch weer mee in de top van de eerste divisie en als we dan weer promoveren houden wc er nog een feestje aan over ook". (ADVERTENTIE) (Van onze duivesportmedewerker) ZAAMSLAG Ook in de inter nationale wedvlucht vanuit Londen, georganiseerd door het „Derby-ver bond Tussen Dender en Bovenschel de", hebben de Zeeuwsch-VIaamse deelnemers goede resultaten be haald. Zeer succesvol vloog de heer A. Merrelaar uit Nieuwvliet met zijn duiven, en won de Trofee Grote Prijs van Engeland. In concours wa ren 1430 duiven: De uitslag was: 1 J. Weerbrouck, Koksijde, 2 J. Huigh, Cadzand, 3, 4 en 5 A. Merre laar, Nieuwvliet, 6 V. Lanschoot, Bellem, 7 A. Bril, Terneuzen, 8 Le- gein, Oostduinkerke, 9 Cajhoir, Hansbeke, 10 Verstoeten, Eekio, 11 Rooze, Veutne, 12 Willems, Gr. Bij gaarden, 13 De Paepe, Ronse, 14 J. Haak, Hoek, 15 Soens, Lembeke. In de jongste wedvlucht vanuit Clermont van de Concoursbond (ADVERTENTIE) Zuid-Beveland, werd bij de jonge duiven deze vlucht met ruime voor sprong op nummer twee geWonnen door een duif van de heer L. Paau- we te Krabbendijke die een snel heid maakte van 1535,85 meter per minuut, terwijl de tweede prijswin naar de heer Jac. Schier werd, wiens duif een snelheid noteerde van 1405,24 meter per minuut. De winnende duif had over de 258 kilo meter lange vlucht een voorsprong opgebouwd van 16 minuten. In con cours waren 1597 duiven. De verde re uitslag was: 3 J. Balvers, Goes, 4 A. Boone, 5 C. Aerts beiden te Kruiningen, 6 J. Zandstra, Hans- weert, 7 J. en P. Voois, Kruiningen, 8 Ocke, Hansweert, 9 H. Remeijn, Kwadendamme, 10 gebrs. Poelman, 's Heer Arendskerke. Deze Bond vloog eveneens uit Clermont met oude duiven, in totaal 841. Hoogste snelheid 1438,63 meter per minuut. 1 C. Elenbaas, Yerseke, 2 A. Flens, Schore, 3 J. Wisse, Kruiningen, 4 en 9 Jac. Minnaard, Krabbendijke, 5 J. van Iwaarden, Kruiningen, 6 W. Hundersmarck, Kapelle, 7 C. Ver mast, Yerseke, 8 M. Nelisse, Katten- dijke, 10 E. Mollet, Hansweert. Zeeuwsch-VIaamse Bond, geves tigd te Oostburg, Wedvlucht vanuit Clermont met 142 jonge duiven, hoogste snelheid 1344 meter per mi nuut: 1 en 3 O. Martij», Sluis, 2 A. Merrelaar, Nieuwvliet, 4 L. van de Wege, Groede, 5 J. Wisse, Breskens, 6 J. van de Broecke, Breskens, 7 H. Calon, Sasput, 8 W. Daansen, Bres kens, 9 en 10 J. van Gijs, Breskens. Nederlandse Bond van Zaterdag vliegers. Afdeling Zeeland: Wed vluchten vanuit Arras, van zaterdag 25 juli. „De Voorwaars", Zaamslag-Veer met 220 jonge duiven, hoogste snel heid 1650,1 meter per minuut. 1 combinatie Bakker-Dees, 2 P. J. Willemsen, 3 Bareman Dz., 4, 6 en 9 H. Scheele, 5 en 10 D. de Jonge, 7 H. de Feijter, 8. Joh. van de Voor de, met 16 oude duiven, 1 en 5 C. van Doorn, 2, 3 en 4 H. de Feijter, 6 Bareman Dz. P.V. „De Reisduif", Breskens met 110 Jonge duiven, hoogste snel heid i604 meter per minuut: 1 C, J. Klaasse, 2 R. A. Simpelaar, 3, 7 en 8 J. A. Versprille, 4 D. Quaars, 5 J. de Smidt en Zoon, 6 J. P. van de Lijke, 9 C. Soulimans, 10 F. Scheele, met 16 oude duiven, hoogste snelheid 1497,97 meter per minuut, 1 en 2 J. A. Versprille, 3 en 5 R. A. Simpelaar, 4 en 6 P. A. J. Verploeg, 7 J. Deunink, De duiven in Arras werden pas te 12.30 uur gelost met een krachtige westelijke wind. KEETIE HAGE voor vijfde maal titeL APELDOORN (ANP) r" Zeeuwse wielrenster Keetiei J in Apeldoorn voor de vijfde n> Nederlands kampioene achtervolg® geworden. Op de Apeldoornse lerbaan versloeg zij in de Mj* haar zus Bella Hage zo verpw rend, dat deze reeds na acht ront was ingelopen en uit de bosh gecommandeerd. j Derde werd Truus Smulders Gerwen en vierde de plaatse»! favoriete Hennie Hondeveld. Uitslag: 1. Keetie Hage Maartensdijk) de drie kilometer IS ER eigenlijk behoefte a Nederlandse toneelschrijfj Het antwoord op die vrat kort zijn nee. Dat schrijl Dijk, toneelschrijver en turg bij bet Groot Limbui neel, in de laatste afleveri: het tijdschrift Ons Erf dee jegt deze bewering als vol, die behoefte zou in eerste tie moeten bestaan bij een schrijvers en er zijn slecht nig auteurs die de eigens behoefte gevoelen zich in cl tische vorm uit te drukke aantal zal zich ook niet zo g kelijk uitbreiden, aangezii werken voor een gebied, de behoefte aan toneel sc tanende is. Otto Dijk vervolgt: Het is n maal veel eenvoudiger het k klare produkt uit het buiten! KOEWACHT-„Jij be 1 kind"dat zijn de titels het 22-jarige Koewachts ficiële naam Georgette) werpse studio's van Belg te schijf zal nog voor 101 worden gebracht en mis Voor George de Bock b debuut in de gecomplic* Nooit eerder gezongen, wel gerepeteerd en toch een „snel plaatopname: dat is het „vl der" George de Bock. Of hetj' derdaad een „show-unicum' I zal nog moeten blijken als I nieuwe plaat eenmaal is ui' bracht. De platenbonzen in l werpen hebben er blijkens de latingen van het Koewachtse s geresje alle vertrouwen in. Vorig jaar stelden ze George plaatopname in het vooruitzicht, dat „meneer" Daniëls in België 1 nis met haar had gemaakt. Maan. lang lieten de Belgen niets meer zich noren, totdat in januari van] jaar het verzoek kwam foto's oj sturen in verband met een eventil plaatopname. Meneer Daniëls zor voor een aardige compositie, W Lustenhouwer schreef er teksten en George kreeg de opdracht te g repeteren. „Ideaal was het niet," weet zq (ADVERTENTIE) Een platenbon is altijd raak J 5,-7,50 10,-15,-20,-25,- 4.15.1; 2. Bella Hage (Den Truus Smulders 4.33.4; 4. HeW hondeveld (Apeldoorn) 4.41.0. B°LOGNA n "oor eP„ ve Italiaanse acteur 1 nieuwe Don Camillojiln\

de Stem | 1970 | | pagina 12