BEKE [INE f Bejaarden Goes genoten van volksdansen DOOR-KIEK DOOSJE De Veste" dicht na inval politie AMERIKANEN DE AFDELING TE GAST BIJ AXEL-ZAAMSLAG gratis VwH Camping Kattendijke mikt op duikersschool PPR-P. v. d. A.-fractie wil levensschool Philips •>r> Plattelandsjongeren-Zuid iddelburg TOECUMENE Sleutelhangers van Kasporgo Hava Naguila op vakantiebezoek Dr 'oog en warmer Weer aan zee Geen onrijpe James Grieve AMERIKAANSE MIJNENVEGERS IN VLISSINGEN Botsing op rijksweg 58 Twee auto's zwaar beschadigd bij botsing in Vlissingen Volgend jaar vullen van zuurst of flessen Scouting Vogelwaarde op vakantiekamp Bertus de Harder voetbalde in Nieuwvliel Bromfietser gewond bij aanrijding m BORSELE Reacties Verbetering Vergeten groep Bodemprijzen voor appelen en peren Oudheidkundige kring van Hulst op excursie DONDERDAG 30 JULI 1970 aan Fr. Haverbeke Dortaan „pater" jksmissen, die mij per- jlije momenten bezor- lenten, die je doen Ja, ook daarom ben r geworden. En dan is 3e catechese". Kapelaan i heeft samen met een rfraters een rapport soort studie vervaar- ver de catechese buiten ieke scholen. „De kern ipport is", zegt hij, „dat catechese er is om de helpen bij de geloofs- van hun kinderen. iot misverstand rondom rne schoolcatechese is, vaak veronderstelt dat eet de kinderen de ge- d bijbrengt. Maar dat geval. Wij proberen de 'ocligheid op te wekken. van vandaag de dag is lefenitie ongevoelig voor zegt de nieuwe „Vlam", eeld noemt hij graag het jongerenkoor, dat tij; eucharistieviering bij ïeid zal komen zingen, •euze gelukkig om", al- daan Haverbeke. „Dat erne jongelui, die zich vakanties, ondanks hun ringen inzetten en recht t hart een aandeel ne- le liturgievieringen. En iet ook zijn. Een goede ?ring is naar mijn me- waarvan je na afloop er is iets met ons gebeurd. Samen waren dan de som der delen, heeft dat. Het jongeren- oft in wat het op mo- e en in teksten waar je en kan. zingt". stand van zaken met ene in Middelburg is de vlootaalmoezenier niet it. „Het is nog teveel oecumene en te weinig ische oecumene", ment n Haverbeke heeft in elburgse tijd de nieuwe ,Zuid" praktisch aan de zien ontstaan. „Het ge er een beetje in", zegt at de mensen hem zou- zien als „de pastoor van ils er bij het gemeente- roeger weieens de vrees ;aan dat de geïsoleerd lijk een „eigen bedrijf- orden. allemaal wonderwel en" zegt de heer Ha* ,Zuid is nooit een soort >arochie geweest. Ik ëe.' dit mede te danken is vijkvereniging die daar actief is en waarin ka- van begin af aan een rol hebben gespeeld. ringen in het wijkcen- ben nog altijd iets 1!1" eenvoudigs. Het is ëe~ te zien hoeveel de men- zelf bijdragen aan een bij de liturgievieringen- Zuid" zal ik Middelburg jiissen", besluit hij. vertrek van kapelaan 2 zal de zielzorg °P worden gèreorgank - zal een „eilandelijk am worden geformeerfl, ook pastoraal werkers spelen, „Pater" Haver- er varend op de ën of aan de wal, nog enige weemoed a®" I 'ar t t - am- J- ="8u._ JIT a- (Van een onzer verslaggevers) GOES Enkele honderden Goe- senaren hebben samen met de be jaarden van Huize Randwijk aan de Heernisseweg in Goes gekeken en geluisterd naar de folkloristi sche muziek en dans van de drie buitenlandse groepen, die deze week in het kader van de Goese feestweek verscheidene optredens verzorgen. Terwijl de bejaarden achter hun raam of op een bankje in de zon zittend de verrichtingen van de Turken, Finnen en Zweden (Van onze correspondent) STOPPELDIJK De volksdans- sroep Hava Naguila brengt vanaf zaterdag a.s. tot en met dinsdag een vierdaags vakantiebezoek aan Hoe velaken. Zaterdagavond treedt Hava Naguila op te Hoevelaken. Op het vakantieprogramma staan verder een bezoek aan de Hoge Veluwe en het Veluwe meer. Het volksdansen kent in Vogel waarde en omgeving momenteel een grote bloei. Het is nog geen twee jaar geleden dat de dansgroep Hava Naguila haar activiteiten begon met jen achttiental enthousiaste leden, jnans telt de volksdansgroep reeds "3 leden, die onderverdeeld zijn in ees verschillende groepen, waarvan twee jeugdgroepen. De grote stu wende kracht achter dit succes is en dit vanaf de oprichting de heer O. Vosveld, voorzitter en dans- 'eider van Hava Naguila. Een van Je hoogtepunten in het nog maar ™rte bestaan van de volksdansgroep was het grote volksdansfeest, dat v°ng jaar oktober in Stoppeldijk werd gehouden en waaraan diverse bekende binnenlandse en buiten- andse volksdansgroepen deelnamen, ava Naguila heeft ook reeds veel .feces geboekt op diverse optredens n bmnen- en buitenland. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opge steld door het KNMI. Droog, vrij zon nig en geleide lijk wanner. mii?e,rsvooruHzichten in cijfers ge zadeld over Nederland. 12 ftr Aantal uren zon: 4 - Max temP,: omstreeks normaal, tot 4 temp van ongeveer normaal een boven normaal. Kans op uur periode van minstens 12 dm' Procent. Kans op een geheel Vn aa': 9" procent. 5. ,,01' zaterdag: Aantal uren zon: jjaY', temp.: omstreeks normaal, "oirn i van Eraden boven van ^ans °P een droge periode on „Plns^ens 12 uur: 95 procent. Kans tent n droag etmaal: 90 pro- nif?Pverwachting: Vandaag zon- mee_ °°g- In de late middag iets wind T°ge b^olking. Matige zee- den 7 fperatuur ongeveer 20 gra- n graden. I "iet -ui lchten: Hoge drukinvloed 'bondek"16'"6 IPoht. waarbij in de ko- I Weer ®en eindelijk zomers strand- op de grasmat voor het bejaarden tehuis gadesloegen, stonden hon derden andere Goesenaren achter de hekken te kijken. Hoewel de afstanden groöt waren, leverde dit geen probleem op omdat de muziek met versterkers voor ie dereen te beluisteren viel. Een van de leden van d» organiserende ka tholieke Goese volksdans- en sport vereniging Kasporgo mengde zich intussen onder het publiek om voor een gulden per stuk sleutelhangers met een mannelijk en een vrouwe lijk poppetje in Zeeuwse kleder dracht te verkopen. Kasporgo voor zitter Vervest had dit door de mi crofoon al aangekondigd; hij maakte duidelijk dat de verkoop tot doel had de onkosten van de organisatie enigermate te bestrijden, omdat een en ander zonder subsidie ge schiedt. De verkoop bleek slechts een mager resultaat te hebben: zes sleu telhangers. Na een donderspeech van een kennelijk geïrriteerde Kas- porgo-voorzitter werd het opnieuw geprobeerd, met het resultaat dat in totaal voor f 58,- (het merendeel werd door de Randwijck-directrice spontaan gekocht om intern verder te verkopen) werd omgezet. „Als u nu weet. dat wij geen subsidie van de gemeente krijgen en bijvoorbeeld ook de muziektent zouden moeten betalen, en als dan vijf van de Turken in hotels ondergebracht zijn op mijn kosten omdat zij boven de tevoren opgegeven sterkte kwamen opdagen, dan begrijpt u wel, dat wij die sleutelhangers willen verkopen. Bij ons optreden in het winkelcen trum te Bussel in Goes-Zuid zullen wij dit het publiek nog eens duide lijker proberen te maken", aldus de voorzitter van de Goese sportvereni ging, die de laatste jaren een steeds minder florissant bestaan leidt. FOTO BOVEN: De spectaculaire Turkse groep. (ADVERTENTIE) kjvWVLJJ r* Tijdelijk 1 bij 3 Philips Photoflux y. flitsblokjes (Van onze correspondent). GOES Tot 31 augustus mag geen James Grieve, kleiner dan 70 mm doorsnede, in ons land worden verhandeld. Dat is vastgesteld In een verordening van het Produkt- schap voor Groeten en Fruit. In dien de ontwikkeling er aanleiding toe geeft, kan de datum worden gewij zigd. Verder bestaat de mogelijkheid op 31 augustus de maat geleidelijk te verlagen. De aanvoerdatum van Jamës Grieve is elk jaar een moei lijk punt in de fruitteelt. Te vroeg geplukte James Grieve wordt nooit zo smakelijk als. de vrucht van natu re is. Vooral in Zeeland, een van de belangrijkste Nederlandse produk- tiegebieden van James Grieve, is altijd sterk de nadruk gelegd op de noodzaak om niet te vroeg aan te voeren. De moeilijkheid was steeds dat het elders in het la>nd wel ge beurde en ook was er al gauw invoer van deze appels uit België. Met het nu afgekondigde verhande lingsverbod hoopt men te bereiken dat meoilijkheden met de afzet van deze zomerappelen worden voorko men en de consument geen teleur stelling krijt wanneer ze James Grieve koopt. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Vier Amerikaan se oceaanmijnenvegers. de USS „Dash", de „Detector", de „Direct" en de „Dominant", worden vanmid dag- tegen drie uur in de Vlissingse buienhaven verwacht. De vier schepen die een routine- bezoek komen brengen, zijn afkom stig uit Bremerhaven. Hun volgende aanloophaven is Oostende, waarheen zij maandag aanstaande zullen ver trekken. De schepen zullen ligplaats kiezen aan de marinesteigèr in de buitenhaven. Er is voor dit vlootbezoek geen officieel programma opgesteld. Wel zijn er bezoeken over en weer van de officieren aan de commandant mijnenbestrijdingsgroep Vlissingen en de waarnemend commandant ma ritieme middelen Schelde te Vlissin gen en van de Nederlandse marine officieren aan de schepen. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op rijksweg 58 heeft nabij de Oostdijk een' kop- staaTtbotsing plaatsgevonden tussen twee personenauto's respectievelijk bestuurd door J. A. H. M. uit Woensdrecht en P. C. J. D. uit Oss. Beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de kruising Koudekerseweg - Rooseveltlaan heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto, bestuurd door H.R. B. uit Willich-Schifbahn (W.Dld) en een personenauto be stuurd door G. C. den B. uit Streef kerk. De Nederlandse bestuurder verleende geen voorraajg aan de Duitse personenauto. Beide voertui gen werden zeer zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Volgend jaar kom» op de camping Kattendijke in het dorp van die naam gelegen aan liet Kapelsewegje aan de voet van de Oosterscheldedijk, een vulsta- tion voor de znurstofflessen van waarvan de Goese Sas en de kust strook van het haventje van Katten dijke tot Wemeldinge het meest ge liefd zijn") een flinke opleving zal doormaken. Vroeger was in deze omgeving nooit accommodatie voor duikers. Maar nu kunnen ze een warme douche nemen, hun spullen spoelen en een opkikkertje gaan ha len in de kantine van de camping. sportduikers. De camping-eige- waar ze hun caravan of tent hebben naar, de heer J. Nijssen, wil bo vendien in de toekomst, als de ontwikkeling van de onderwater sport in het Oosterscheldebekken zich gunstig blijft ontwikkelen, 'n duikersschool op zijn camping vestigen. „Er zijn zo weinig duikersscholen in ons land. dat ik op een kansje loer om hier een duikersschool te stichten. Het Veerse Meer heeft di verse zeilscholen. Dan moet hier, waar tenslotte al tientallen jaren gedoken wordt, maar een duikers school komen", aldus de camping eigenaar, die hierbij aanstipt, dat ook vele buitenlanders, vooral Bel gen. op zijn dit voorjaar geopende camping neerstrijken om de onder watersport te gaan beoefenen. De andere categorie klanten van de heer Nijssen zijn de beoefenaars van de „bovenwatersporten", zoals sportvissen, waterskiën, zeilen en oeverrecreatie. Deze week bestaat ongeveer 20 procent van de bezet ters van de camping Kattendijke uit duikers, leden van een Belgische club en van een club uit Den Bosch. De heer Nijssen verwacht wel, dat de duiksport in zijn omgeving („hier zijn veel mooie plekjes, (Van onze correspondent) STOPPELDIJK De kabouters, welpen, gidsen en verkenners van scouting Vogelwaarde hielden hun jaarlijks zomerkamp in Rucphen. Aan dit kamp namen 125 personen, onder wie 25 leiders en leidsters deel. De kabouters, gidsen en wel pen kampeerden samen op drie boerderijen, terwijl de verkenners hun kamp in een bos hadden opge slagen. Deze week gaan de rowans op zomerkamp naar het Limburgse Brunssum. staan. Vroeger moest het allemaal in de auto's gebeuren, door de duikers en hun gezinnen her en der over de dijk verspreid geparkeerd. Sinds kort is ook in Yerseke een vulstati- on voor persluchtflessen en volgend jaar komt dus ook op de camping Kattendijke een vulplaats, zodat de huidige vlucht van de duiksport in het Oosterschelde gebied grotere vormen aan kan nemen en de basis kan leggen vo.or een mogelijke duik- opleiding in Kattendijke. (Van onze correspondent) NIEUWVLIET —Op het sport veld te Nieuwvliet had een ontmoe ting plaats tussen een veteranenelf- ta! uit Breskens en een internatio naal elftal bestaande uit Belgen, Duitsers, Nederlanders met onder meer de bekende oud-international Bertus de Harder, thans wonende in Frankrijk. Do Bressiaanders keken al gauw tegen een 40 achterstand a'an. Na de pauze begon de leeftijd een rol te spelen. De internationalen maak ten vijf goals, de veteranen scoorden viermaal. (Van onze correspondent) VROUWENPOLDER Op de kruising Provincialeweg - Noorddijk heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen een personenauto en een bromfietser. De bromfietser J. uit Kamperland moest per ambulance overgebracht worden naar het Bergzichtzieken- huis te Goes. Zijn brommer werd geheel vernield. (Van een onzer verslaggeefsters) BORSELE De raadsleden I. A. van Royen en J. de Koster, samen de PvdA en PPR-fractie in de gemeente raad te Borsele, willen meer aan dacht besteden aan de situatie van de werkende jongeren in hun gebied. Zij willen dat door middel van een enquête wordt onderzocht hoe het gesteld is met gevolgde studie en werksituatie van alle jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar in de gemeente Borsele. Aan de hand van de resultaten van onder meer de enquête willen zij, dat vastgesteld wordt, welke jonge ren in aanmerking komen voor het vormend onderwijs van een levens school. Zo spoedig mogelijk, vindeu zij, moet een levensschool gesticht worden; eventueel met een dépen dance in het westen en oosten van de gemeente en in de gemeentebegroting moet rekening worden gehouden met de ten laste van de gemeente komen de uitgaven voor het levensschool onderwijs. (VERVOLG VAN PAG. 1) De underground-groep Provadya is door deze affaire in opspraak ge komen. Dat wordt het meest betreurd door de dienst voor jeugd en sport van de gemeente Breda, die al maan den bezig is een basis van vertrou wen met „deze jeugd" te kweken en dacht al een eind op de goede weg te zijn, „Het vertrouwen is duidelijk be schaamd. Wij hopen echter dat de be trokken instanties niet generaliseren en zonder meer heel Provadya ver antwoordelijk stellen. Voor ei- con clusies gelrokken kunnen worden moet er eerst een diepgaand onder zoek worden ingesteld. Het blijkt ech ter wel, dat zelfs wij ons nog veel meer met deze 'jeugd moeten bezig houden", aldus een woordvoerder bij deze dienst. De gemeente Breda beeft De Veste speciaal van de brouwerij Drie Hoefijzers gehuurd ten gunste Van Provadya De aanhoudingen komen voor Pro vadya wel erg ongelegen, omdat AXEL Drieëntwintig Ameri kaanse meisjes en twee jongens zul len vanaf vanmiddag de gasten zijn van de afdeling Axel-Zaamslag van de P.J.Z. (Plattelands Jongeren- Zuid). De Amerikaanse jongens en meisjes blijven tot aanstaande maan dag in Zeeuwsch-Vlaanderen en ver trekken daarna naar Schiphol. Ze arriveren deze morgen op de lucht haven van Brussel en komen naar Nederland in het kader van een in ternationaal uitwisselingsprogramma. De leden van de PJZ, een zuster organisatie van de Katholieke Platfe- landsjeugd, hebben voor hun Ameri kaanse gasten een aantrekkelijk pro gramma samengesteld, dat vanmid dag rond een uur in cultureel cen trum De Halle in Axel begint met een officiële ontvangst door het afde lingsbestuur. Behalve de vijfentwintig buitenlandse gasten zal daarbij ook een aantal eigen leden aanwezig zijn. Hoewei de bezoekers allen kinderen zijn van in de agrarische sector werk zame ouders, zal het accent tijdens het vierdaagse bezoek niet op de landbouw liggen. ..We zien daarvan de noodzaak niet in," vertelt PJZ- secretaris A. van Hoeven uit Zaam- slag. Hij is de afgelopen weken met een aantal medewerkers regelmatig in touw geweest om alles in orde te maken voor de ontvangst. Via de Citizen Ambassador Travel Service zijn ongeveer drie maanden geleden de eerste contacten gelegd, nadat met het provinciaal bestuur de nodige af spraken waren gemaakt. Er bestond bij het organiserende bureau een speciale voorkeur voor Zeeland en dat is de reden waarom de vijfen- tvvintig Amerikanen domicilie kiezen in een van de Zeeuwse PJZ-afdelin- gen. Helemaai over rozen zijn de voor bereidende werkzaamheden overigens niet gegaan. De PJZ-bestuurders heb ben er geen moment aan gedacht dat het wel eens meisjes zouden kunnen zijn in plaats van mannelijke reizi gers, die naar Zeeuwsch-Vlaanderen zouden komen, „We gingen er vanuit dat de meesten jongens zouden zijn. Toen we bericht kregen dat het me rendeel der leden van de groep dames waren hebben we het" programma moeten veranderen. Problemen heeft het niet opgeleverd, maar we zijn wel blij dat we tevoren onze „ver gissing" hebben bemerkt," vertelt de secretaris. De Amerikaanse gasten krijgen ,jn Zeeuwsch-Vlaanderen een onbezorgde vierdaagse vakantie aangeboden, waarin bezoeken aan Middelburg ien een feestje ter versteviging vari de vriendschapsbanden in de Krokodil- bar in Kloosterzande de hoogtepun ten vormen. De groep van vijfentwin tig zal tot maandag worden onder gebracht bij verschillende gezinnen. „Daar kunnen ze kennismaken met de Zeeuwse Landbouw", zegt de heer Van Hoeven, die ingenomen is met het overzeese bezoek. „Het is de eerste keer dat we bui tenlanders te gast hebben," vért'elt hij. „We slaan er .wat onwennig te- genQver. We hebben wel meer mee gedaan aan uitwisselingsprogramma's maar dat was in eigen land. Dit is volkomen nieuw." Overigens zal men de komende da gen wel een paar kleine problemen krijgen te overwinhen, zoals' de taal barrière. Niet iedereen in PJZ-krin- gen spreekt vloeiend Engels. Secre taris Van Hoeven laat er zich niet door uit het veld slaan: „De meeste begrippen onder de jongeren zijn in ternationaal," verklaart hij. En: „Ik denk dat alles na het eerste pilsje \\'el wat vlotter zal gaan. We wach ten gewoon af hoe het afloopt. Ik vermoed, dat we elkaar wel ontzet tend veel te vertellen en te vragen hebben." In vier dagen tijd wil het bestuur van de jongerenorganisatie aan zijn gasten een zo goed mogelijke indruk van Zeeland geven en dat is geen gemakkelijke zaak. Er zijn verschil lende dagtochtjes uitgestippeld, waar van het eerste vrijdag zijn beslag zal krijgen. Dan staat er een bezoek aan Middelburg. Veere, de Deltawerken en uiteraard de karakteristieke Zeeuwse bruggen op het programma. Zaterdag is de rustdag, 's Avonds wordt evenwel in Kloosterzande het verbroederingsfuifje gegeven met zondagmorgen als vervolg van het programma een bezoek aan het land van Saeftinglie. Zondagmiddag gaat de groep met goed weer naar Cad- zand en bij minder gunstige weers omstandigheden naar Brugge. Zon dagavond is er een afscheidsfeestje tot besluit. De motieven van de Axelse PJZ-afdeling om de Ameri kanen naar Zeeuwsch-Vlaanderen te halen: „Je hoort- nog eens iets van een ander land en het is gezellig.' juist vorige week vrijdag op verzoek van Provadya door de gemeente slaapplaatsen beschikbaar zijn gesteld voor rondtrekkende jongeren. Deze verzamelen zich in Breda bijna altijd in De Veste. Provadya had in af spraak met de dienst voor jeugd en sport toezicht gekregen in de slaap- barakken aan de Molengraciit te Bre da. De gemeente is niet van plan de ze nieuwe regeling nu direct stop te zetten, aldus werd ons meegedeeld. Wel wordt gezocht naar adequate op lossingen, met name wat betreft het toezicht. „Daar volgt niets anders dan ellen de uit. In Dordrecht is ook in een der gelijke situatie een zaak gesloten en dat was aanleiding tot allerlei onge lukkige situaties. Met uit elkaar slaan bereik je nooit wat". Aldus een eerste reactie van de heer J. A. H, Cremers, secretaris van de Reclassering en één van de mannen achter het Bredase Drugteam op het besluit van de Bredase wethouder Van Bijnen De Veste hangende het onderzoek naar het druggebruik in deze jongerenlokaliteit gesloten is. De heer Cremers zei „verrast" te zijn. „Ik ken de achtergronden van dit gebeuren nog niet, maar ik weet wel dat er in Breda net als elders een heleboel aan de hand is. Dat wisten we twee jaar terug ook al. En dat zal ook nog wel even zo blij ven, we hebben er geen zicht op hoe het worden zal. We proberen wel zicht op de situatie in Breda te krij gen", aldus de heer Cremers. Een eerste vereiste is naar zijn mening „een duidelijk beleid bij justi tie inzake druggebruik". „En dan vooral duidelijk. Nu is er een on waarachtige situatie en na ..Kralin gen" neemt de onduidelijkheid hand over hand toe". O Naar zijn oordeel is de situatie rond het drugprobleem in Breda wel ver beterd, mede door terreinverkennend werk van het drugteam en overleg niet de gemeentelijke overheid. „Ik dacht dat de gemeente Breda echt wel dilligent is. Er wordt momenteel gewerkt aan bepaalde projecten, die duidelijk vei'hetering van de jeugd situatie in Breda toi gevolg kunnen hebben; ook van die van liet drug probleem. De gemeente wil hierbij daadwerkelijk meewerken en ade quate voorzieningen treilen", aldus de heer Cremers. De officier van justitie, die zich met deze zaak bezighoudt is mr. A. Kallhoff. Hij deelde gisteravond mee niet over voldoende gegevens te be schikken om een inzicht in deze zaak té kunnen hebben! Naar hij meedeel de is er vooraf geen overleg geweest tussen de Bredase justitie en de po litie. „Ik moet eerst weten hoe ern stig het is om te kunnen zeggen wat ik ga doen", aldus de heer Kalthoi'f. De beide raadsleden verwijzen naar het jaarverslag van de Katholieke Werkende Jongeren, waaruit blijkt dat in Zeeland 5.400 van de 7.000 werkende jongeren geen vormend onderwijs genieten. Volgens de Ar beidswet 1919 artikel 12 hebben wer kende jongeren recht op een dag on derwijs per week en ondanks het feit dat deze wet een halve eeuw oud is moet geconstateerd worden dat zeer veel jongeren geen profijt trekken van deze wet. Zij verwijzen naar „de dag van de werkende jongeren" op 1 november 1969, toen een groot aantal werkende jongeren in een buitenparlementaire actie, hun eisenpakket op tafel legde. Deze actie heeft geleid tot een ver plichtstelling van dit vormende on derwijs voor vijftienjarigen per 1 augustus 1971. met aanvullende maat regelen voor 14- tot 18-jarigen. De gemeente Borsele heeft volgens de PPR - PvdA-fractie, ongeveer 270 tot 300 werkende jongeren, die in de vergeten groep vallen. In hun raads voorstel noemen de heren Van Royen en De Koster liet discriminerend dat een grote groep jongeren studie volgt aan verscheidene takken van onder wijs, in veel gevallen met tegemoet koming van de overheid, terwijl de groep werkende jongeren mee moet helpen de belastinggelden op tafel te leggen, waaruit hun leeftijdgenoten studiebeurzen ontvangen. Dit dan zonder dat zij zelf de mo gelijkheid hebben om vownend on derwijs te genieten, omdat die moge lijkheid niet op Zuid-Beveland be staat, aldus de raadsleden. De vak bonden: NKV, CNV en KW zijn ove rigens ook met deze kwestie bezig en willen samen met de werkgevers komen tot de stichting van een le vensschool voor heel Midden- en Noord-Zeeland. (Van onze correspondent). GOES Dit seizoen gelden er op de Nederlandse veilingen bodem prijzen voor appelen en peren. Deze gaan uit van de EEG en gelden voor alle EEG-landen. Voor peren zijn ze reeds ingegaan en voor appels gaan ze in op 21 augustus. Wanneer de veilingpiijzen van appelen en peren in de kwaliteitsklassen extra, I en II dalen beneden de EEG bodemprij zen wordt het produkt uit de makrt genomen en vernietigd of bestemd voor veevoer. De bodemprijzen voor appelen zijn op dit ogenblik nog niet bekend. Wel zijn ze voor peren in de maand augustus bekend ge maakt. De belangrijkste rassen in deze maand zijn Precoce de Trevoux en Cla-pps Favorite. Voor beiden rassen boven 60 mm doorsnede geldt in augustus een bodemprijs van f 17.90 per 100 kg en voor de maat 45-60 mm is de bodemprijs f 13.60 per 100 kg. Deze bodemprijzen liggen erg laag en ze betekenen in de praktijk voor de teler een veel te geringe vergoeding voor zijn kosten. Er staat tegenover dat er een bodem in de markt ligt en dat kan op zichzelf reeds belangrijk zijn, zo wordt in telerskringen aangenomen. (Van onze correspondent) HULST De oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" houdt zaterdag 8 augustus een excursie naar enige belangrijke historische monumenten en objecten in de Bel gische provincies Brabant en Hene gouwen. In Zinnik (Soignies) woi-dt de St,- Vincentskerk, een der oudste Rijn- lands-romaanse monumenten van België, bekeken en in Le Roeulx het kasteel van de prinsen van Croy met zijn vermaarde interieur, park en tuinen. Ook wordt een kijkje genomen in de waterburcht van Beersel en het hoogtepunt van de dag is het bezoek aan het provinci aal domein van Huizingen. Het ge zelschap wordt omstreeks half tien in Hulst terug verwacht.

de Stem | 1970 | | pagina 3