Okker won zonder moeite NAC VERRASSEND WINNAAR (3-2) Wim de Waal snelste s printer in slotfase r HALFLINIE KRACHT HOLLAND SPORT GEEN GROTE FAVORIET Chelsea bedwongen In Derby voor dravers Krekels gaat naar W illem II Beslissing viel laat /faal W aterpolo j eugd naar Hongarije GROTERE INZET H L Vooral in de eerste he,ft 1 Het lekkere zoetmiddel, zonder bijsmaak. nateia. i GEKKENHUIS ROUTINIERS DONDERDAG 30 JULI 1970 HILVERSUM (ANP) De kwartfinalisten in het heren enkel spel in Hilversum krijgen in ieder geval 150 dollar. Een kleinigheidje voor een prof, die zijn prijzen ge woonlijk berekend in duizenden. Maar zelfs die „fooi" gaat voorbij aan Nicki Pilic, Martin Mulligan en Owen Davidson, de drie geplaatsten die op de derde dag werden wegge slagen door het jongere talent, door respectievelijk John Alexander, Phil pent en Gerald Hattrick. Roger Tay- ler liep langs de rand van de af grond tegen de accuratie Nick Kalo- geropoulos, Bill Bowrey moest een set afstaan aan de oude vos Gulyas en alleen Tom Okker en Bob Maud bereikten de kwartfinales zonder opvallende problemen. Het heren enkelspel was woens dag het ijzersterke kader van een programma dat verder was gevuld met dubbelspelen, die weinig meer dan schiftingswedstrijden waren en 't damesenkelspel, waarin alles vol gens de normale, rechte, lijnen ver liep. Dat betekende dat Marijke Schaar, die al bij de laatste acht was, geen gezelschap kreeg van nog een Nederlandse in de kwartfinales. Ada Bakker sneuvelde tegen de be hoedzaam, maar zeer doeltreffend manoeuvrerende rijzige en ijzige Duitse Helga Niessen. Bij de laatste acht dames zijn verder nog drie Australischen (Court, Melville en Goolagong), een Britse (Wade), een Amerikaanse (Johnson), en een Zuidafrikaanse (Rossouw). De partij van Okker was niet de beste en zeker ook niet de boeiend ste van de acht uit het heren enkel spel. Want al speelde Okker in de eerste set volmaakt tennis, de jonge, sterke Zuidafrikaan Andrew Patti- son is in zijn spel nog te groen om Okker tot werkelijk grote inspan ningen te dwingen. De negentienja rige Pattison mist bovendien de „lef' van David Lloyd, die een dag eerder va-banque speelde tegen Ok ker. In het complete gamma van slagen is er niet één vreemd voor de Zuidafrikaan, die een kogelharde opslag en een moordende forehand binnen zijn mogelijkheden heeft, maar hij mist (nog) de regelmaat, de vastheid, die typerend is voor het spel van Dent, Battrick en Alexan der. Okker incasseede de Incidentele sublieme bal van Pattison met een glimlach en ging daarna weer over tot de orde van de dag, dat was scoren in hoog tempo. De eerst set was in zestien minu ten verleden tijd: 6—2. Een koel kwartiertje in ideaal tennisweer, vergeleken bij het warme gevecht dat Kalogeropulos en Taylor daar voor hadden geserveerd. In de twee de set wilde Ökker de strijd iets aantrekkelijker maken met wat speelse intermezzi tussen de harde roffels, maar daarmee was de nuch tere Pattison niet te verslaan. Hij accepteerde graag de moge lijkheden die Okker hem bood, brak zelfs twee keer' door de opslag van de Haarlemmer heen, verloor trou wens ook twee keer de eigen servi ce en kwam met 54 voor. Dat was het laatste dat Okker hem toestond. Hij maakte gelijk met de eigenser vice, zonder één rallye te verliezen, nam vervolgens ook de volgende game gamakkelijk en maakte de wedstrijd met opnieuw een vlakke- bze game uit. Het eerste doelpunt van NAC, de gelijkmaker van Stanley Bish. Op de bovenste foto kan Chelsea-back Harris, Bish niet meer beletten te scoren. Foto midden: Bish heeft gescoord en keeper Hughes is een geslagen man (foto onder). (Van onze sportredactie) BREDA Wat NAC zondag tegen Szombierski uit Polen niet leek te kunnen, kon het gisteravond ineens wel. Was het in de oefenwedstrijd te gen de Polen een bijzonder slordig gedoe, tegen de Engelse cupwinnaar Chelsea draaiden de Bredanaars su bliem. Of het kwam door de indruk wekkende naam van de tegenstander is niet duidelijk, maar feit was wel, dat NAC, dat nog maar pas de trai ning hervat heeft, geïnspireerd speel de. Chelsea, zondag tegen Ajax in het eerste duel van de drie te spelen wed strijden in Nederland, nog tot een I1 resultaat komend, werd door NAC onverwacht geklopt. Het werd 32 voor de elf van Canjels en dat was gezien het spelbeeld zeker niet onverdiend. Chelsea beschikte over een betere techniek, het team heeft een gewel dige conditie, maar op een diergelijke uitslag had het toch kenmielijk niet gerekend. De Lonidenairen dachten het uiterst gemakkelijk te krijgen tegen NAC. Dat zag er aanvankelijk wel naar uit, want al na elf minuten nam de ploeg van manager Dave Sexton een 1—0 voorsprong, toen Petier Os good, de Engelse internationaal, van zeker 25 meter afstand kei-hand in- knaldie. NAC bleek er niet door ont- Okker: gemakkelijke overwinning. moedigd. Hat wiat dlat het zich niet behoefde te sahainen van een tegen stander van bet kaliber Chelsea te verliezen. Chelsea behield wel een gering veldoverwicht, het was in de aanval gevaarlijk vooral Houseman en Osgood in die kopduels maar NAC slaagde erin de zaak achiter goed gesloten te houden. De verdediginis speelde stukken beter dan in de eer ste oefenwedstrijd en met miame Ad Bakker vervulde een glansrol in de achterste linie van NAC. Bakker durfde het aan mee niaar voren te ko men als dat nodig was en hij vond daar Pogrzeba en Franckiewicz, die met Brouwers de juiste vorm te pak ken beginnen te krijgen. Chelsea kwam eerst nog twee keer vlak bij een doelpunt, maar Hudlginson en Osgood kopten rakelings naast, ter wijl Van der Merwe de derde keer fraai redde. Na 25 minuten kreeg NAC dan toch waar het recht op had. De gro tere inzet won het op dat moment van de betere conditie, techniek en routine. Pogrzeba trok op links scherp voor en Stanley Bish toonde zich een aanwinst voor NAC, door goed in te lopen en keihard in te schieten. Hu ghes. die de plaats van eerste doel man Peter Bonetti innam, was kans loos. De 10.000 toeschouwers gingen er eens echt voor zitten. Het geloofde in NAC en het kon genieten van een open, in vrij hoog teinpo gespeelde, wedstrijd. Bij die duizenden ook PSV- trainer Kurt Linder PSV is de volgende tegenstander van Chelsea, zondag in Eindhoven die Strik en Van Beveren meegenomen had. en het gehele team van FC Twente, dat in trainingskamp is in Breda en Ed dy Treytel, die gekomen waren voor de Lonidenaren. <Van onze correspondent) BRtlMSSE Wim de Waal is de»'011"' winnaar geworden van Konde van Bruinisse, die een er grote belangstelling trok. De ral bleek in de eindsprint de snel- e van een kopgroep van acht man. .AZlch tien kilometer voor het pas had geformeerd nadat faiü «voren Kas Fiktorie met een i„A «entarrage de beslissing had w™t strijdvuur hoog op. De ie n van Legierse en Göd- stra„j kilometer was net ge- de c„.' toen Remijn, Franken, Van 'Spiegel en Fiktorie na 30 kiiome- seconoSSI),rongen' maar meer dan 10 en kregen zij niet. vnS2at eerst z®s jagers onder aan- tot .v?n Evertse de fusie Van d adde" gebracht, ging ook Hii n-.A'i in Het tegenoffensief, touw ^eIe peloton op sleep- algeh'ei» ?at na 45 kilometer een le hergroepering ontstond. Het achttal Legierse, Stander, Van Hest, Van de Spiegieil, Koop, Gödide, Evert se en Van Laar, dat na 65 kilome ter opnieuw <ie lont in het kruitvat sitak, kreeg 100 mieter voorsprong, maar dit bleek te gering om een beslissing te forceren. Met nog 12 kilometer te rijden maakte Fiktorie een gaatje, dat uiteindelijk de be slissing zou inluiden. Van Haren, Legierse, Moelker, Remeijn, Stan der, Van de Spiegel en De Waal sloten zich een ronde later bij de vluchter aan en deze groep bleef buiten schot. In een fel betwiste eindsprint versloeg De Waal zijn meest geduchte concurrent Legierse met een wiellengte. Het peloton, 30 man groot, kwam onder aanvoering van Rien Brouwers over de streep. De plaatselijke renner Chris de Jon ge moest na 50 kilometer door een valpartij de strijd staken, terwijl in de slotronde Ardoom en Evertse nog ten val kwamen en met geruime achterstand binnenliepen. Uitslag: 1 Wim de Waal uit Axel 85 kilometer in 2.03.15. 2 Peter Le gierse, Den Haag. 3 A. van de Spie gel, Voorburg. 4 P. Remijn, Goes. 5 A. van Haren, 's-Gravendeel. 6 K. Fiktorie, Bergen op Zoom. 7 H. Stander. Oude-Tonge. 8 J. Moelker, Wemeldinge. 9 op 23 sec. R. Brou wers, St.-Willebrord. 10 A. Konings, Sprundel. 11 Theo van Poecke, Koe wacht. 12 P. Maas, Heerle. 13 H. van Laar. Rossum. 14 K. Tolhoek, Yerseke. 15 H. van Hooydonk, Zun- dert. 16 M. van Hest, Tilburg. 17 A. Coppens, Moerstraten. 18 P. Gödde, Zwijndrecht. 19 P. Moree, Simons- haven. 20 B. Kronen, Raamsdonks- Na rust iiaid Sexton Hudlginson vervangen door Cooke, terwijl Can jels Bish uit het elftal gehaald haid. Bish moest plaatsmaken voor Katte- staart. Het bleef aanittt-eikkelijk in die tweedie helft. Het publiek raakte noig enthousiaster toen NAC zelfs een 21 voorsprong nam dioor een tref fer van d'e meer- opgerukte Ad Bak ker. Chelsea vocht goed terug. Vooral door het knappe spel van Webb, de grillige achterspeler, die zijn voor- waartsen constant steunde, de rappe langharige Hudson en rechtsbuiten Weller werd NAC onder druk gezet. Vijf minuten voor het einde slaagde Chelsea erin op gelijke hoogte te ko men met de Bredanaars. Een voorzet van Houseman belandde op het kop- grage hoofd van Osgood, die geen fout maakte. Daarvoor had keeper Huighes het veld moeten ruimen voor Boneitti. Hughes raakte wat ongelukkig in botsing met een der NAC-voorwaatft- sen en moest met een beenblessure met een brancard van het veld wor den geidirage®. Internationaal Bonetti moest twee minuten voor het eind signaal toch de winnenide treffer van NAC toestaan. Brouwers was goed gelanceerd dooi- Kajttestaart, ma-ar hij werd zwaar getackeld door Webb in het strafschopgebied. Penalty beslis te Van Gemieirt. Voor Van Gorp de dankbare taak NAC maar een prach tige overwinning te schieten. Het was dan wel een oefenwedstrijd, de uit slag was toch zeker sensationeel: 3—2. (ADVERTENTIE) calorievrij zoet I Goed zeg... lekker zoetzeg... natuurlijk Natrena! j f Hi li, s»rt$<uiiotics s cutomvtif -W ll.ti.-s„il - DEN HAAG (ANP) Een Ne derlandse jeugd-waterpoloploeg maakt van 3 tot en met 16 augustus een tournee door Hongarije. De ploeg bestaat uit: Bouwmeester (DJK). Jan de Boer en Hans Drenth (beiden Zwemlust), A. Buunk en Ronnie Koster (beiden Meeuwen), B. van Esch (TZV), E. Goudena en R. Misdorp (Zian), Rudie Selbeck (DZV), de gebroeders A. en J. Spij ker (De Zijl), B. Stam (DZV), en U. Wiersma (Neptunus, Amers foort). (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het oog op de toekomst, maar de hand op de portemonnaie. Dat is het devies voor de meeste betaalde voetbal clubs. Bijna alle verenigingen wor den in de transferperiode gecon fronteerd met hun beperkte finan ciële mogelijkheden. De penning meesters trekken een zorgelijk ge zicht ais trainers en andere be stuursleden bij hem aankloppen voor een paar ton om een speler te kopen. In het merendeel van de clubkassen is niet voldoende geld aanwezig om deze wensen in te willigen. Het enige, wat een club kan doen, is de zwakke plekken, die in het voorbije seizoen aan het licht zijn gekomen, zo goed, en wat be langrijker is, zo goedkoop mogelijk op te vullen. Men is al blij als enige redelijke spelers van andere be taalde clubs kunnen worden aan getrokken. Als er bovendien beslag gelegd kan worden op talentvolle amateurs, zijn de clubbestuurders al zeer tevreden. Holland Sport maakt geen uit zondering. De Houtrustclub, die in de afgelopen competitie zoals voorzitter Kroesemeijer het uit drukte financieel juist quitte speelde en ondanks beperkte spe- lensfcwaldteait en veel blessures op een zeer redelijke positie eindigde, kwam in de afgelopen transferpe riode vrijwel ajlileen in het nieuws door de verwikkelingen rond de overgang van Bennie Muller van Ajax naar de Haagse club. Er moest bemiddeling van enige KNVB-officials aan te pas komen om Muller difinitief naar Den Haag te krijgen. Er werden wel onderhandelingen gevoerd, met Wieitze Couperus vain Haarlem, Guus Hiddink van De Graafschap en Jotiam Neesikerrs van RCH, maar deze liepen op niets uit, omdat de club of de speler zijn eisen te hoog stelde. „Het is taai Kroesemeijier. wiaa viraa is. lei Feijieraoorid en PSV, moet woekeren met die middelen die zij heibben. Kijk maar eens naar andere clubs. Wat hebben die gekocht? Ze zijn toch allemaal blij als ze een sei zoen kunnen afsluiten zonder al te veel verlies. Ook een vereniging als Ajax heeft geen bijzonder spectaculaire dingen gedaan. Ja, als je, zoals PSV, een hele indus trie achter je hebt staan, is het een koud kunstje om enige sensationele dinigen te doen. Zo'n fabriek, die jaarlijks miljoenen besteedt aan reclame, ziet zo'n elftal als mididel tot stimulering vam die verkoop. Als PSV straks in Europese bekertoer nooien goeidie resultaten behaalt, heeft dat een gunstige invloed op de afzet van de produkten van die fabriek. Het zou leuk zijn als een firma eens de voetbalclubs in Den Haag financieel ging steunen. Dan zijn er meer mogelijkheden. Dan kun je de spelers kopen, die je graag wilt hebben". Toch is Holland Sport ondanks alle beperkingen tevreden met de spellers, die het komende seizoen de Haagse club ga-ain versterken. „We zijn", zegt Kroesemeijer, „zeer content met de a-ainikopen. Er zijn nu elf nieuwe spelers, van wie zes amateurs en vijf semi-profs. Voor al van doelman Van Elleswijk (ex- Tonegido) verwachten we veel. Die knaap heeft aanleg en dat hebben we nodig, want we kam pen nog steeds met een doelverde- diigierispnolbieem. Ondanks het feilt, dat we er twee hebben aangetrok ken. Vooral nu Martin van Viaraen niet meer wordt opgesteld, omdat hij is benoemd tot hulptrainer en Hoogeveen geen contract meer heeft. We hebben nu in feite maar één doelverdediger voor het eerste elftal: Louwerens. Laten we hopen, dat we dit seizen voor veel blessu res gespaard blijven. Als Louwe rens net als vorig jaar, toen hij enige maanden was uitgeschakeld, gebleseerd raakt, komen we in enorme moeilijkheden. Dan moet een doelman, die net uit de ama teurs komt, in het eerste elftal spelen. We moeten er dan ook voor zorgen, dat alle nieuwe spelers, en vooral de amateurs, zo snel moge lijk rijp worden gemaakt voor het topteam". Kroesemeijer toont zich bijzon der ingenomen met het aantrekken van de routiniers Guus Haak en Bennie Muller. „Ondanks hun leef tijd zijn ze voor ons nog zeer goed bruikbaar. Ze kunnen rust in het elftal brengen. Bovendien kunnen de jongere spelers zich aan hen optrekken. Was inzet het voor naamste wapen, waarmee Holland Sport streed, met Haak en Muller moet het spel ook op een technisch hoger niveau gebracht kunnen worden. Ook de Joegoslaaf Milic is een geduchte versterking. Het middenveld kan nu bijzonder goed bezet worden. Daar ligt nu ook de kracht van ons elftal". „Holland Sport mag dan geen steun van een sponsor hebben, aan publieke belangstelling ontbreekt het op Houtrust zelden. De gewel dige inzet van de ploeg, die ons team maakt tot een moeilijke te genstander voor elke bezoekende club, moet er borg voor staan, dat Holland Sport weer in de bovenste helft van de ranglijst zal eindi gen", meent Kroesemeijer. „On danks het feit dat we niet in staat waren spectaculaire aankopen te doen, heeft het publiek vertrouwen in ons. Dat vertrouwen willen we ons waar tonen". Op Houtrust zal men de markan te figuur van Dirk Nijs het ko mende seizoen niet zien. Nijs, die kort na afloop van de vorige com petitie met verlof werd gestuurd, komt, ondanks zijn tot juli 1971 lopende contract, niet terug. Hol land Sport gaat het zonder mana ger proberen. „Nijs nam een moei lijke positie in. Hij stond aan de ene kant tussen spelers en ander zijds het bestuur en trainer. Dat gaf grote problemen. De enige op lossing hiervoor was het vertrek van Nijs. Ik geloof, dat we het zonder manager ook wel zullen redden. Met spelers als Roode en Tesfce, dliie weer hersteld is vam zijn blessure, die heim bet gehele voiiige seizoen uit het elftal heeft gehou den, erbij, moet toch een behoor lijk team in het veld gebracht kunnen worden". Guus Haak, van wie Holland Sport-voorzitter Kroesemeijer zegt dat hij met Bennie Muller rust in het elftal kan brengen. (Van onze paardesportmedewerker) BREDA Voor zondagmiddag staat op de Wassenaarse renbaan Duindigt de grootste klassieke dra verij voor driejarige op het pro gramma, de Derby. Opnieuw is het prijzenbedrag tot een recordhoogte gestegen. Van het totaal van 47.410 gulden ontvangt de winnaar 23.455 gulden, terwijl de tweede en derde aankomende altijd nog met respec tievelijk 11.482 en 5491 gulden gaan strijken. Van de aanvankelijk 265 inge schreven paarden zullen er zondag zestien aan de start komen. Niet minder dan 249, die in het jaar van de geboorte voor deze klassieke dra verij zijn ingeschreven, hebben de reis niet gehaald en zijn al roemloos getreden uit de' rijen der winnaars van klassiekers. Ze zijn in de trai ning gewogen en te licht bevonden voor het zware Derby-werk, een draverij over 2500 lange meters. Van de zestiem deelnemers beho ren Illya Kuryakin, Ironie en Ilse Hanover tot de belangrijkste gega digden voor de zege. In tegenstelling tot voorgaande jaren steekt er mo menteel geen deelnemer met kop en schouders boven zijn leeftijdsgeno ten uit. Geen Henry Buitenzorg die vorig jaar, in de meest gedenk waardige Derby, ondanks een ter- reinkostende gallopade van zo'n 80 meter nog de volle winst behaalde. De winnaar van de Sweepstakes hengsten Illya Kuryakin uit het en- trainement van Buddy de Vries zal in de „Betting" wel de meeste aan hang vinden. De winnares vam de Sweepstakes merries, Ilse Hanover met kampioenspikeur Jan van Dooy- eweerd op de sulky is het vraagte ken van deze derby. In de meest onbenullige koersjes faalt de merrie, om prompt in een grote klassieker vriend en vijand te verrassen. Buiten Ike Buitenzorg, Icare Quick en Immer Wieder zal de mer rie Ironie tot eein van de voornaam ste kandidaten moeten worden gere kend. De merrie van trainer Martin Vergay debuteerde pas op driejarige leeftijd, liep tot nog toe slechts zes koersen, maar won viermaal en werd tweemaal tweede. In het spek takelstuk dat Derby heet, wordt in de zo commerciële drafsport voor eenmaal het geld vergeten, want in deze draverij gaat de eer voor. Zo zelfs, dat er heel wat eigenaren te vinden zijn, die dolgraag een derby winnaar zouden willen kopen, voor bedragen die de totale derbyprijs te boven gaat. Na de Derby wordt de draf sportliefhebber getrokken naar een tweede groots evenement en wel het Kampioenschap Nederlandse Paar den, dat dinsdagavond 4 augustus te Hilversum wordt verreden. In de strijd om de titel en de 13.000 gulden aan prijzen komen alle grote cracks van dit moment aan de start. In deze draverij over 2440 meter start het Paard van het Jaar 1969 Henri Buitenzorg voor het eerst. De jonge crack gaat in deze draverij voor het eerst gelijk-af met o.a. de nationale kampioen Felix, de tweede en derde aankomende van de Gr. Pr. der Lage Landen El Hadie en Florissant, en de winnaar van de serie voor Ned. paarden van de Gr. Pr. der Lage Landen en Merevelds Mijlrecord Dave Fez. Daar Cherie Spencer, die de titel driemaal won, wegens het bereiken van de niet meer startgerechtigde leeftijd van negen jaar, niet meer in de baan verschijnt, is deze titel dus vacant, en ondanks zijn nadelig startnummer, zal de benjamin, Henri Buitenzorg voor deze titel als de favoriet van start gaan. (Van onze sportredactie) UI. VENHOUT Naast Leo Duyn- dain, die zoals bekend een aanbod heeft gekregen van het Italiaanse merk Molteni en het Belgische Geens, zal vermoedelijk ook de Limburger Jan Krekels naar een andere firma overgaan. De Limburger, die ondanks rede lijke prestaties gepasseerd werd voor deelname aan de Tour de France, gaat vrijwel zeker over naar Willem II Gazelle. „Duyndam en Krekels mis sen de juiste mentaliteit", aldus Gé Peters, ploegleider van Caballero. Renners, die wel zoveel mogelijk geld willen verdienen, maar zo min mogelijk willen doen. Ze komen steeds bij ons de hand ophouden. Maar daarvoor zijn genoeg renners te krijgen. Ze missen de juiste men taliteit, het karakter. En zonder dat wordt je nooit een goede renner". Willem U-ploegleider Ton Visserg over Jan Krekels: „Ik zie wel wat in die jongen. Het kan een goeie wor den. Mentaliteit is een kwestie van aanpak En elke ploegleider doet dat anders. Ik geloof dat Krekels bij ons een goed renner kan worden".

de Stem | 1970 | | pagina 15