I I evensschool is ptimistisch BERGEN OP ZOOM DRAAIPUNT VAN HET „HOEFIJZERPLAN" Goes rzocht u JHR. IR. J. DE RANITZ Hoogwater PECIALE 0UWVAK- AKANTIE- RIJZEN De mogelijkheden liggen voor het grijpen in het Reimersw aalproject Verdubbeling leerlingental 5 ijk goud de Neef Lcapelle Groepen te water 2S Schietingen van St.- Sebastiaan Westdorpe Uitslag wedvlucht ten bate van EHBO in Westdorpe Rectificatie Wat en waar VANDAAG 598ste Staatsloterij Eerste klasse Tentoonstellingen stel in brand burgse keuken I ïsteen WOENSDAG 29 JULI 1970 ie kapel van hout is men houten palen esten zal aantreffen, bnderzoek te kunnen de heer Abelmann. zijn, als de vragen, tukje van Goes op- g onbeantwoord zou- Imoeten na de bouw- nieuwbouwwerk- [de AMRO-bank wor- 1 behulp van rijk, ge- Jiculieren hoopt men fid de noodopgraiving hben. Gisteren heeft fngen schoongemaakt pracht, zodat het tot werk te bezichtigen ■respondent). Oud-raadslid en oud- de Neef van Kapellt '0 jaar en op die dag gouden medaille, ver- e Orde van Oranje d. De uitreiking hier- e door burgemeester i tijdens een bijeen- ize van de heer De woordigheid van vele rekenden. Burgemees- com wees er op dat de 23 jaar raadslid va» weest, eerst voor de iter voor de P.V.D.A, s hij ook wethouder, n sympathieke wijze zijn werk dat veler d. de heer De Neet o.m rslid van de Instelling appelijke Zorg. Uit eze functies had hij in vele verenigingshe- neester Van Suylekom c als een kundig fruit- s de Instelling voor jke Zorg sprak voor- "averhoek die de heet man noemde die be dwong voor de wijze ;ijn bestuurstaak voor ig vervulde. Nament jke Zorg kreeg hij de ding behorende draag| lorts werd nog d (Van een onzer verslaggeefsters) HULST/SLUISKIL In de loop van volgende maand gaat de stichting Uensscliool voor Zeeuwsch-Vlaanderen (met vestigingen in Hulst en kuskil) de werving van nieuwe cursisten ter hand nemen. Verwacht wordt L j,et aantal nieuwe aanmeldingen gelijk zal zijn aan eerder gemaakte ïognoses of deze zelfs zal overtreffen. Die prognoses hielden rekening net een verdubbeling van het huidige leerlingenaantal. grotere bedrijven. Bij de kleinere liiigt het iets moeilijker, omdat die run personeel slechts node een dag per week kunnen missen. Daarvoor lebben we begrip." Op basis van de eerder gemaakte n-ognoses verwacht men in het ko mende schooljaar in Hulst te kunnen verken met drie volle en twee halve daggroepen en vier volle en twee halve daggroepen voor meisjes. Als de uitbreiding van het schoolgebouw klaar is, heeft men ruimte voor vijf tien volledige daggroepen, zodat men voorlopig uitwijkmogelijkheden heeft als het onverhoopt na september storm mocht lopen. Voor Terneuzen zijn de verwachtingen: vier volledige en drie halve daggroepen voor jon gens. I zijn verschillende factoren, die j L 0p wijzen, dat het met ingang van i het nieuwe jaar wel eens storm zal i kannen lopen. Op de eerste plaats a daaraan de nieuwe wettelijke jalingen ten aanzien van vormend jerwijs voor werkende jongeren {het. Daarnaast zijn er veel jonge- die uit eigener beweging contact eken met de school. Bovendien it bij verschillende bedrijven Cc(Is meer waardering voor het le- isschoolwerk. ie toekomstverwachtingen maken wat Hulst betreft een aanzien- :e uitbreiding van de huidige ac- nmodatie noodzakelijk. Vermoe- ijk zal binnen afzienbare tyd ver ing afkomen voor uitbreiding het schoolgebouw met enkele ialen. Eerder reeds heeft men toe- ming gekregen voor uitbreiding het personeelsbestand met drie ■krachten. at de kanaalzone aangaat bestaan plannen om de Levensschool in iskil over te plaatsen naar Ter- in. Binnen het bestuur is daar- reeds overeenstemming bereikt, it de gemeente Terneuzen is men in onderhandeling over de aan- Eof verhuur van een nieuw lgebouw in de binnenstad, ,n behalve de Levensschool ook hf vormingswerk voor meisjes in tneuzen ondergebracht zal worden. Hulst is dat vormingswerk reeds itegreerd in de Levensschool, wacht wordt dat het vormiingsin- juut voor meisjes zelfstandig zal jven werken. Van een andere sa- iwerkimg dan op het gebied van de huisvesting zou naar verluidt I vijorlopig nog geen sprake zjjn. Wanneer met de werving van nieu we cursisten precies begonnen zal worden is nog niet bekend. Wel zul- Kn nagenoeg alle bedrijven worden benaderd. Waar daaraan behoefte ibestaai zullen de nodige toelichtin- werd nog I ?en worden gegeven op de activitei- door de oud-voorzit I'ten en de doelstelling van het vor- tschappelijke Zorg, de mlngswerk voor werkende jongeren, mende Directeur G. Maas van de Levens school, verwacht daarbij niet voor grote moeilijkheden geplaatst te zul ten worden. jj.De meeste bedrijven zijn bet, put dit werk inmiddels wel gaart in- aldus de heer Maas. „Ze ver ten graag medewerking, vopral de (Van onze correspondent) WESTDORPE Aan de hand- boogschietingen, die werden gehou den door de schuttersmaatschappij St. Sebastiaan te Westdorpe, namen 67 schutters deel. De uitslag luidt: Wip 1: le hoge: C. van de Velde, Zelzate (B.), 2e hoge: G. Sijssen, Wachtebeke Statie, le zijvogel: E. Verhelst, Westdorpe, de tweede zijvogel werd niet afge schoten, le kal: F. van Poecke, Koe wacht, 2e kal: H. v. d. Hemel, Bier vliet. Wip 2: le hoge: P. Goossen, West dorpe, 2e hoge: Fl. van Poecke, Koewacht, le zijvogel: R. Roels, Axel, 2e zijvogel: M. Staelens, Zel zate (B.), le kal: A. de Beleir, Westdorpe, 2e kal: P. Goossen, Westdorpe. Morgen, dond.erdag 30 juli Bergen op Zoom 1.24 en 14.04, Hansweert 0.39 en 13.12, Made-Drimmelen 4.07 en 16.51, Terneuzen 0.09 en 12.40, Vlis- singen 12.11, Wemeldinge ,1.14 en 13.54. (Van onze correspondent) WESTDORPE Aan de jaarlijk se duivenvlucht ten bate van de EHBO te Westdorpe vanuit Beau- metz werd deelgenomen met 201 oude duiven en 191 jonge duiven. Uitslag oude duiven: 1 R. Aude- naerd, 2 G. Dehulsters, 3 Em. Baec- ke, 4 P. Goossens, 5 Arth. van Acker, 6 gebr. Audenaerd, 7 A. de Krijger, 8 Em. Baecke, 9 P. Hey- blom, 10 M. de Smet. Uitslag jonge duiven: 1. Joh. Gij- sel, 2 Pr de Bock, 3 P. van Paemel, 4 P van Paemel, 5 C. van Acker, 6 A. Verhaegen, 7 P. Goossens, 8 P. Goossens, 9 A. Verhaegen, 10 A. v. d. Bilt. In de kop boven het artikel be treffende de bouw van twee fregatten door de Kon. Mij. De Schelde te Vlis- singen in onze editie van gisteren stond te lezen, dat met drze opdracht een kwart miljoen gemoeid was. De lezer zal begrepen hebben, zoals in de tekst zelf stond, dat bedoeld werd een kwart miljard. Films MIDDELBURG City 20 uur Asterix en zijn helden, a.l. ANTWERPEN Odeon: Gelukkig als Ulyssus, a.l. Rex: Heintje, eens zal de zon weer schijnen, a.l. Rubens: Goodbye Mr. Chips, a.l. Ambassades: Butch Cassidy en de Kid, 18 j. Metro: Mash, 18 j. Vendome: De omhelzing, 18 J. GENT Majestic: Matrozenpolka, a.l. Rex: De grillen van Marie, 14 j. Savoy: Bebert en de boemeltrein. 14 J. Capitole: Zij drinkt niet, zij rookt niet, zij perst niet af, maar zij babbelt, 18 j. Century: The Reivers, 18 J. Toneel Muziek - Dans DOMBURG Ncd. Herv. Kerk, 20.30 uur: Orgelconcert door Bram Beekman. GOES Internationale feestweek met volksdansen. 14 uur: Optreden alle (ADVERTENTIE) Prijzen van: 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 83 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 76 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 706 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 447 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 935 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 327 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 3987 Een prijs van: 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer; 2.000 is gevallen op het nummer. 2.000 is gevallen op het nummer: 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van: 5.000 is gevallen op het nummer: 25.000 is gevallen op het nummer: De extra prijs vari 50.000 is gevallen in de serie C op het nummer: en de troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. 058748 047292 092907 047700 010746 069327 000180 089622 089622 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. groepen bij het rusthuis Randwijck. 20.00 uur: Besloten feestavond „Kasporgo" in „Prins van Oranje". GROEDE Ned. Herv. Kerk: Orgelconcert door A. Beekman m.m.v. Mevr. E. van der Gelder-Francke (sopraan). RENESSE Ncd. Herv. Kerk, 20 uur: Int. zang- dienst m.m.v. een Duitse Vokaal- groep uit Wuppertal, een jeugd koor uit Zierikzee en organist. ROTTERDAM Stadhuisplein, 20 uur: Optreden Z.-Amerikaans dansorkest. De Doelen (Grote zaal), 15 uur: Orgelconcert door A. J. Keijzer. Grote Schouwburg, Zuidplein, 20 15 uur: Musical „Hair". Openluchttheater Dijkzigt, 14 uur: Jeugdtoneel. Stadhuiscarillon, 2021 uur: Bespeling Carillon door Raymond Keidermans uit Riverside, Illinois. Schouwburg, 20.15 uur: De Kleine Parade met o.a. Leen Jongewaard en Joost Prinsen. Laurensplaats, 21.30 uur: Klank en lichtspel. SLUIS Stadhuis, 1617 uur: Populair beiaardconcert door de meester-beiaardier prof. E. Del- motte uit Oostende (B.). 20--21 uur: Klassiek concert. VLISSINGEN St.- Jacobskerk, 20 uur: Concert door het Antwerps Phil- harmonisch Orkest. ANTWERPEN Rubenshuis, 20.30 uur: Openlucht- voorstelling „Veel drukte om niets" van Shakespeare, door het Reizend Volkstheater. Schietingen AARDENBURG Terrein Herendreef, 19.30 uur. GRAAUW P. de Caluwé, 15 uur. NOORDSTRAAT A. Menheere, 15 uur. KLOOSTERZANDE Willem Teil, 15 uur. KOEWACHT A. de Kind, 15 uur. Diversen BRAAKMAN Recreatiecentrum De Braakman, 13.30 uur: Verzamelen voor rond leiding door het Braakmangebied. BRUINISSE Wielerronde voor amateurs. GROEDE Kindervakantieweek met o.a. strandspelen, sterritten, sport evenementen. HAAMSTEDE Slot Haemstcde, 10 uur: Rondlei ding door de tuinen van het slot. V V V.-kantoor, 18 uur: Start voor Avondwandeling 15 km) met muzikale ontvangst. KOIJDEKERKE 18 30 uur: Camping-voetbal voor badgasten van de diverse camp ings. OUWERKERK De Vier Bannen, 14 uur: Verzamelen voor rondleiding door het natuurgebied Krekengebied Ouwerkerk. RENESSE Camping voetbaltoernooi. De Ark, 20 uur: Optreden van de oeatgroep „Rob Hoeke". WESTKAPELLE Vadstrand: Volleybaltoernooi. VLISSINGEN Jeugdvakantieweek. WISSEKERKE Dorpshuis 20 uur: Veronica Drive-in-show. ZOUTELANDE 14—21 uur: Toeristenmarkt. Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438' of Postbus 116 in Middelburg. BIGGEKERKE Boerderij „Anno 1668", Valkenis- seweg 33: Expositie schilderijen, aquarellen en tekeningen van Ed dy Wiercnga (t.m. 11 aug. Dag van 1021 uur). DOMBURG Badhotel, Domburgseweg. Exposi tie schilderijen van Ernst Joachim (tm 14 sept.). Dag. van 9—21 uur GOES Museum voor N.- en Z.-Beveland. Singelstraat 13. „Kunst in het klein", (oude tegels) Geopend: ma tm. vr. 10—12 en 13.30—17 uur; zat. 14—17 uur (tot 1 sept.). ■s-GRAVENHAGE Het Mauritshuis. Goya-expositie (t.m. 12 sept.). Werkd. 1017, zon 1117 Bovendien woe. en vrij van 2022 uur. HULST Boekh. Van Geyt: Expositie Jan de Rooden, Johnny Rolf, Jan v. d Vaart en V. v. d. Willigen, cera miek (t.m 31 aug.). Werkd. 9—12. 1318 uur, zon. 1417 uur. KORTGENE Galerie „Les deux chapeaux". Ex positie schilderijen en tekeningen (t m. 31 juli). Raadhuis: Expositie zeegezichten var K. C Bakker uit Den Helder (t.m. 14 aug.). Dag. van 9—21 uur VHDDELiBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38. Zomerten toonstelling „A is een aapje" het onderwijs op de l.s. in Zeeland in de eerste helft van de vorige eeuw (tot 30 aug Miniatuur Walcheren: Dag t.m 31 aug van 9—22 uur. Van 1 tm. 27 sept van 918 uur. v. Benthem en Jutting, Lange Delft. Expositië van Russische Iconen. Ma. t.m, zat. van 918 uur (t.m. 31 aug.). Abdij: „Spel van klank en licht" Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond (t.m 4 sept.). Vleeshal stadhuis en Zeeuws Mu seum: Expositie werk hedendaagse kunstenaars „Letterlijk en figuur lijk" (t.m. 30 aug Ma t.m. za 10—17 uur: zon 1317 uur. RETRANCHEMENT Galerie „Mauringh", Dorpsstraat Expositie beeldhouwwerken, aqua rellen en hedendaagse kunst (t.m 1 sept.). Dagelijks van 1121 uur ROTTERDAM Booymans-van Beuningen. Expositie Nicolaas van Beek en Frans Molenaar, sieraden en kle ding (t.m. 16 aug.). Ma. t.m. zat. van 10-17, zon. 11-17 uur. Bovendien woe. van 20-22 u. Expositie Jacob Zekveld, tekenin gen en David Hockney, schilderij en en prenten (t.m. 29 aug.). De Doelen: Expositie „Muziek op de penning". Collectie van 1500 penningen (t.m. 23 aug.). Rotterd. Hist. Museum: Expositie „Bezeten bezit", collectie mevr. W. G. Elias-Vaes (t.m. 1 aug.). Werkd. 10—17, zon. 11—17 uur. Maritiem Museum, Burg. s'Jacobs- piein 8 Expositie „En de haven groeide voort, 19451970" (t.m. 30 sept. Dag van 10—17 uur. Zon. van 11—17 uur. Rotterd Kunststichting, Kunstzaal Zuid Zuidplein. Expositie Alphons Mineur (t.m. 2 aug.) Werkd. van 1017 uur, zon. van 1217 uur. Rotterdamse Kunststichting, Kruis plein 40 Expositie eindexamen werk leerlingen Rotterdamse Aca demie (t.m. 2 aug.). Werkd. 1017 zon, van 1217 uur. SLUIS Rardskelder Stadhuis. Schilderijen tentoonstelling van Belgische schil ders. Dag van 1012 en 1418 uur (tot 1 sept.). Raadhuis: Expositie Béatrice Pa- peians-de Morckhoven, schilderijen (t.m. 14 aug.). Dag. van 11—19 uur. ST. ANNA TER MUIDEN Voormalig gemeentehuis. Tentoon stelling schilderijen van Jos But en schilderijen en beeldhouwwerk v. J. de Meester de Betzenbrouck. Geopend dag. 10—12 en 14—17 uur (tot 15 sept.). VEERE Schotse huizen: Expositie Stefan Mrozenski, houtgravures, boekil lustraties, gelegenheidsgrafiek (tm. 15 sept.). VLISSINGEN Britannia Expositie schilderijen v. Piet Bulthuis (t.m. 31 aug.). Sted Museum: Expositie „Vlissin- gen van Ver en Nabij" (t.m. 31 juli). Ma. t.m. zat. 1012 en 14-— 17 uur, zon. van 1417 uur. Stadhuis: Expositie van oude scheepsmodellen en schilderijen (tm. 13 aug.). Dagelijks, behalve zondag. WESTDORPE Galerie Troutzaerte Zomertentoon- stelling van schilders, beeldhou wers en pottenbakkers (t.m 31 aug Ma t.m zat. van 918 uur, zon. van 1418 uur, ZIERIKZEE Gravensteen: Tentoonstelling Vis serij en scheepvaart „Z.Z.-'70". (tm. 13 aug.). Werkd. van 1017 en 19—21 uur. Gemeentemuseum: Expositie scheepsmodellen, aardewerk, por selein (t.m. 30 okt.) Ma. t.m. zat. 10—12 en 13.30—16.30 uur. Burgerweeshuis: Expositie beeld houwwerk en klein antiek, potterie en schilderijen (t.m. 22 aug.). Ma. t.m. zat. 1017 uur. ANTWERPEN „Het Sterckshof" te Deurne. Ex positie „Fotografie in België 1839— 1940" (t.m. 12 sept.). Meir 50: Tentoonstelling „Het Ko ninklijk Paleis Bouwer en be woners" (t.m. 6 sept.). Elke dag van 1220 uur. Zat., zon. en feest dagen van 1018 uur. nze correspondent) an de Turfkade te G« I mejuffrouw M. van J'l geraakt. De bedoeliT was bij de tandarts bin*! haar auto niet op *1 ;et, met eerder vermtUI bevond zich haar honi I erdrinkingsdood is ger»l iders. De auto is lat"| •aan weer op het droge I mze correspondent) G Dinsdagmoise" iialf acht moest de Oost* idweer uitrukken na telefoontje. Het bleek 1>' nee te vallen. iken van de familie A. df Eerste Hogendijk was een in brand geraakt, doe* st van de brandweer w* p-eeds door omwonende» schade bleef beperkt, De schutterssociëteil oudt op vrijdag 31 J^J een vakantieschieting. en worden op twee staa De schieting begint 1964 850,- 1965 950,- 1964 1250,- 1964 500,- 500,— 350,— Een hoefijzer brengt geluk. Jhr. ir. J. de Ranitz trekt met zijn hand een hoefijzervorm over de kaart. Van Rotterdam via Antwerpen naar Terneuzen. Bergen op Zoom vormt het middelpunt, het draai punt. Zeeland vormt het hart. Het hoefijzer is voorlopig een mooie tekening op een kaart. Het ijzer moet nog gesmeed worden. De smeden hebben verschillende na men Den Haag, Den Bosch, Mid delburg. Er wordt zelfs nog ge twist over de plaats van de smidse. Voor Bergen op Zoom en zijn stedebouwkundige De T.anitz staat die plaats vastReimerswaal een mogelijkheid van 5000 ha haven- en industrieterrein. „Mijn liefje wat wil |e nog meer", zegt De Ranitz er van. Het Rotterdams bureau voor ruim telijke ordening en architectuur Kuiper, De Ranitz. Van der Ree en Van Tol werkt met zo'n zeventig man, van wie een tiental ingenieurs, overal in Nederland, niet het minst in het zuidwesten. Ir. De Ranitz zelf kent dat gebied blijkbaar op z'n duimpje. Als na-oorlogse hoofdinge nieur - directeur van volkshuisves ting en bouwnijverheid in Zeeland heeft hij de provincie helpen weder- opbouwen. Als stedebouwkundige van talrijke gemeenten in het zo- Juist genoemde hoefijzer bemoeit hij zich dagelijks met dat gebied. Het valt dus niet te verwonderen dat hij, sprekend over de toekomst van Bergen op Zoom, grote lijnen op de kaart van zuidwest Nederland trekt. „Op het hele vasteland van Euro pa vind je nergens anders een der gelijke hoefijzervormige verstedelij king", zegt hij. „Allemaal prachtig overzichtelijke eenheden, gegroe peerd rond dat unieke en gevarieer de recreatiegebied van de Zeeuwse eilanden. En dat ligt daar dan te wachten op z'n ontwikkeling. Dat hoefijzer heeft de kans voor een ontwikkeling op wereldstad-schaal, zonder gevaar te lopen een onover zichtelijke gigant te worden. Om dat te snappen hoef je geen deskundige te zijn, maar moet je wel je gezond verstand gebruiken". Aldus De Ra nitz, die vindt dat het (hoef) ijzer nu heet genoeg is om gesmeed te wor den Op zijn schetsplan „Deltazoom" ligt Bergen op Zoom als een spin in het web (inderdaadwachtend op prooi), ingebouwd tussen een viertal hoofdwegen van Rotterdam naar Antwerpen plus nog een Deltaspoor lijn. Bergen op Zoom zelf: straks een stad van 150.000 tot 200.000 inwoners. Dat betekent een middel grote stad, ondergeschikt aan Rot terdam en Antwerpen. „De hiërar chie der centra is een leidend thema in m'n werk", (De Ranitz). „We zullen hier nooit een Doelen bouwen of een Bijenkorf. We willentwee wegen aan weerszijden vanaf Rot terdam met een spoorweg in het midden, gemoduleerd in het land- schap. En dat landschap: het recrea tiegebied tussen Reimerswaal en Bergen op Zoom is even groot als de Kaag en de Braassem samen. Ten oosten sluit er een prachtig bosge bied op aan. De woonmogelijkheden zijn geweldig verscheiden. Met min der kosten dan op het land kunnen we in de afgedamde Oosterschelde drie woonwijken bouwen zuidweste lijk van het huidige Bergen. Bij Heerle kunnen twee woonwijken komen, één schrijlings op de spoor lijn naar Roosendaal en één schrij lings op oe nieuwe Deltaspoorlijn. Daarbij uitbreidingen van Halsteren en Woensdrecht en de stad van de 200.000 is gebouwd". Maar dat Reimerswaalplan. La chen ze er nog steeds om in Den Bosch en Middelburg? Jhr. De Ra nitz gelooft van niet (en anders zal het lachen ze wel vergaan): „Het Reimerswaalgebied ligt perfect", zegt hij, „en dat weten ze in Zee land ook wel. Dat kanaal van Rei merswaal naar de Westerschelde, dat heeft enig agrarisch bezwaar. Maar de minister heeft alvast beslo ten dat het aanleggen van een kanaal bij Waarde niet zal worden belem merd. We zitten er op te springen dat tegelijk met de aanleg van dit stuk van rijksweg 58 een sluis zal worden gelegd voor dit kanaal. Dan komt het Reimerswaalplan er zelf ook wel. Afgezien van nog twee andere problemen: die enorme in vestering voor de Deltaspoorweg (via Woensdrecht aansluitend op de lijn Roosendaal) moet nog worden gedaan en er is een tweede long- turn probleem: Ossenisse". Ir. De Ranitz gelooft in het Reimerswaal plan en hij herhaalt dat je eigenlijk alleen maar je gezond verstand hebt te gebruiken om het te snappen. „Het Sloegebied heeft nu eenmaal maar beperkte mogelijkheden. Het kan nooit een binnenvaartrelatie krijgen van de nodige betekenis en zonder dat kom je niet verder. An derzijds: er zijn nu zeehaventerrei nen nodig buiten Rotterdam, want anders wordt de druk op die ketel té groot Die mogelijkheden liggen voor het grijpen in het Reimers waalproject". Op de kaart van ir. De Ranitz ligt het project noordelijker dan op de kaarten van het streek plan West-Brabant. Op die manier is namelijk een zuidelijk binnen- seheepvaartkanaal mogelijk met daarbij een breed recreatiegebied, waarin een zoetwatermeer ligt, dat o.a. koelwater kan leveren aan de industrieën. Voor het diep stekende grote schip is er in Nederland maar één plaats: de Maasvlakte. Maar voor schepen tot 60.000 ton is er plaats in de Reimerswaalhavens, van waar binnenschepen efficiënte ver bindingen hebben met het achter land. We noemden net een tweede pro bleem met een lange adem: Ossenis se. Ir. De Ranitz heeft het idee al in 1947 gelanceerd. Toen waren de Deltawerken nog aan geen enkele ingenieurlijke horizon verschenen. Het idee was (en is): graaf een kanaal van Antwerpen dwars door de kop van Walsoorden. Geen Baal- hoekkanaal waar Nederland niets aan heeft en dat nautisch on overkomelijke bezwaren belooft op te leveren. Het Ossenissekanaal heeft én voor Antwerpen én voor Nederland én voor de scheep vaart alleen maar voordelen. En voor Zeeuwsch-Vlaanderen (speciaal voor Terneuzen) is het ideaal. Hier is een veel bredere ontwikkeling mogelijk dan in het Sloegebied, hier ls een achterland, hier liggen ver bindingslijnen. Op die manier kan het Zeeuwse eilandenrijk gespaard blijven. „Wel ke Zeeuw is toch gediend met een industrialisatie van de eilanden?", vraagt de heer De Ranitz zich af. „Verknol toch de recreatie niet", roept hij over ons hoofd de Zeeu wen toe om er dan met een fijn glimlachje aan toe te voegen: „En fin, ik ben blij voor Zeeland dat het toch niet kan. De expansiemogelijk heid van het Sloe is gelukkig be- perkt". Daar ligt het hoefijzer dan. In model gereed. Het ene been stevig verankerd in Zeeuwsch-Vlaamse grond, aangetrokken door de koppi ge magneet Antwerpen, het andere been muurvast in het waterwegge bied. Daartussen Bergen op Zo om of liever: Scheldezoom, zich uitrekkend van de ene magneet naar de andere, van Rotterdam naar Antwerpen. Het ls al lang geen droom meer. Er wordt al volop gedacht en gepraat over de bestuurlijke organisatie. Over milieuhygiëne. Wat dat laatste betreft: Reimerswaal ligt ten westen van Bergen op Zoom. De jongste onderzoekingen in de meldingska mer van Rijnmond hebben aange toond dat klachten over stank op houden op 4 km afstand van de stankverwekker en klachten over geluidshinder bij 5 km. Tussen Ber gen op Zoom en het toekomstige werkgebied van Reimerswaal ligt minimaal 5,5 km. Bovendien is er nog de mogelijkheid om de hinder lijke bedrijven centraal in het Rei merswaalgebied te bouwen. Wat de bestuurlijke mogelijkhe den betreft: het hoefijzerpian laat Zuidwest-Nederland intact; er wor den ge enonherstelbare vernielin gen aangericht, het biedt over zichtelijke bestuurlijke mogelijk heden, de dreiging van Rotterdam miljoenenstad wordt op een men selijke manier bedwongen. En voor wie gelooft dat de natuur behouden moet worden lijkt dit plan het enig aanvaardbare. Het Verdronken land van Saeftinge zal gespaard blijven en West-Brabant krijgt er mét de industrialisatie nog een stuk natuur-recreatiegebied bij.

de Stem | 1970 | | pagina 5