NWB: per dag twee dodenmel dingen van toeristen in buitenland fouwvalckers zorgen voor seizoenpiek op de wegen LAGERHUISDEBAT GAAT IN ROOK VAN BOMMEN OP Nasser keurt VS-plan goed DEI STEM Inbrekers ilaan slag iidens [stents keut (ruilof ten en begra fenissen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Waarschuwing F ormatiepoging Italië mislukt VERLEDEN KOMT BOVEN IN GOES opstapel koelkastbakjes Leef gemakkelijk metZwan REGEN ft Schaamte werd bejaarde fataal BelfastMerk zelf maar eens wat het is Dreigement editie voor zeeland VAN NELLE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse itomobilistenlegioen dat zich snak- ;nd naar vakantie op de rijkswe- !n, de autobanen, de autoroutes, de a'da's en de bergwegen stort op ig naar uitheemse oorden, wordt irlijks groter. De dood weet even- 1 beangstigend nauwkeurig ge- e tred te houden met deze was- Ide toeristenstroom. „Wij krijgen nu de doden met 'ec tegelijk op het bureau, kenne- t een gevolg van het stijgend aan- toeristen, dat met de auto op kantie gaat. In de maand juli bben wij gemiddeld twee doden- ildingen per dag gehad. En dit deze maand wel zo blijven ook", idus mejuffrouw M. van Lennep, fd alarmcentrale van de ANWB I Den Haag. De dodelijke ongevallen zijn vaak niet de schuld van de Nederlandse toerist en kunnen evenmin worden toegeschreven aan mankementen aan de wagen. Om deze ongevallen te voorkomen heeft mejuffrouw Van Lennep dan ook maar één advies: „Rij minder hard. Hoe minder hard men rijdt, hoe minder de klap. Dat is verreweg het belangrijkste. Ver. der is het raadzaam dat men de auto op de juiste manier laadt, dat men er op toeziet dat de banden van de auto een goed profiel heb ben en dat men zich oriënteert op de weg". Overtuigend bewijs dat het niet de autowrakken zijn die al dan niet dodelijke ongevallen veroorzaken, zijn de schademeldingen. „Daarbij is komen vast te staan dat de meeste schade ontstaan is aan nieuwe auto's, auto's van 1968 en 1969", zo zegt mej. Van Lennep. „Het zijn ook niet de auto's met caravans die de brokken maken. Opvallend is wel dat diverse cara- vanbezitters hun caravan behoed zaam naar de plaats van bestem ming rijden, dan die met de auto tochtjes gaan maken en dan ineens zo zorgeloos zijn en in een stem ming verkeren van nu kan ons niets gebeuren", dat zij brokken maken". Naast de dodelijlfc ongevallen wordt de ANWB alarmcentrale ook weer geconfronteerd met mensen die door ziekte niet meer in staat zijn achter het stuur van hun auto te klimmen. „Het zijn dit jaar weer de overspannenheid, de hartinfarc ten en de nierstenen die de toeris ten parten spelen. Wij hebben ie dere dag wel een melding en soms is het ook een hartinfarct met do delijke afloop. Bij de overspannen mensen is het gewoon een kwestie van niet uitgerust op vakantie gaan. De hartinfarcten vinden, dacht ik, hun oorzaak in de te grote inspan ningen. Meestal gebeuren zij als de tent juist is opgezet en alles klaar is of een paar dagen nadien en dan praktisch altijd tijdens het ontbijt. Men voelt zich dan niet lekker en ineens is het gebeurd, overigens gelukkig lang niet altijd met dode lijke afloop. De nierstenen zijn mogelijk een gevolg van te weinig drinken in hoge temperaturen", aldus mej. Van Lennep. Om dergelijke nare zaken zoveel mogelijk te voorkomen adviseert zij uitgerust op vakantie te gaan en eerst de dokter te raadplegen of een vakantie per auto wel verant woord is. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vestigt in een mededeling de aandacht van Nederlanders die reisplannen hebben, op de grote gevaren die aan het bezit van ver dovende middelen in andere lan den zijn verbonden. De laatste tijd zijn de acties van de autoriteiten in sommige landen rond de Mid dellandse Zee aanzienljjk ver- scherpf en wordt een toenemend aantal personen gearresteerd. In enige landen staan strenge tot zeer strenge straffen op het bezit van narcotica. In Turkije zijn ge vangenisstraffen tot dertig jaar op gelegd, in Iran kan de doodstraf worden voltrokken. De autoritei ten maken geen onderscheid tussen „soft" en „hard" drugs en letten niet op de hoeveelheid of op de be stemming voor handel of eigen ge bruik. De straffen in Spanje en Frankrijk worden geleidelijk aan steeds strenger. Is de gearresteer de in Spanje ouder dan achttien jaar, dan kan hem een gevangenis straf wachten van zes jaar (het maximum is twaalf jaar). Een groot risico loopt de reizi ger die ook zonder het te weten verdovende middel in zijn auto vervoert. Wordt dit (of andere smokkelwaar) gevonden, dan wordt het voertuig doorgaans on middellijk in beslag genomen, ook al behoren de middelen (of andere smokkelwaar) aan een toevallige passagier (lifter). Zeer vaak wordt in dergelijke gevallen de auto ver beurd verklaard, waarna de eige naar hem tegen de dagwaarde bij de douane kan terugkopen. Iedere Nederlander die in het buitenland in moeilijkheden komt, wordt aangeraden een beroep te doen op de Nederlandse consulaire vertegenwoordiger ter plaatse, met het verzoek de nodige consulaire bijstand te willen verlenen. Dit geldt met name ook voor de Ne derlanders die in den vreemde wor den gearresteerd. Het is de taak van de consulaire vertegenwoordigers daar waar no dig bijstand te verlenen en er in liet bijzonder nauwkeurig op te let ten, dat de wetten van het land waar de Nederlander in moeilijk heden verkeert, op de juiste wijze worden toegepast. bij bierworst, knakworst, frankfurters en hamburgers. U kiest uit rood, oranje, gen groen. ANDAAG BEGINT TOPDRUKTE (Van een onzer verslaggevers) ItEDA/MIDDELBURG Vanavond begint, op de weg, het drukste lekend van het hele zomerseizoen. De verkeerspolitie heeft zich, pis gebruikelijk bij het begin van de bouwvakvakantie, schrap gezet i dit weekend zonder al te grote vertragingen en kleerscheuren door I komen, De rijkspolitie in Zeeland en West-Brabant heeft extra- jtrouilles en motorsurveillanten ingezet. Sisteren is één rijbaan van de Randweg Oost in Bergen op Zoom voor het jrkeer opengesteld Het verkeer tussen Brabant en Zeeland hoeft nu niet hger door de stad Bergen op Zoom. Een hele verbetering, maar veel auto- fcbilisten hebben haar merkwaardig genoeg nog niet benut. Om zes uur gistermiddag kwamen bij Korteven, op de splitsing Brabant- Antwerpen-Zeeland, uit de richting van Bergen op Zoom meer auto's via de oude parallelweg dan via de nieu we randweg. Het zal nog moeten wennen, aldus de verklaring van de rijkspolitie De politie verwacht door deze ver betering en de reeds eerder in ge bruik genomen nieuwe rijksweg ten zuiden van Goes minder problemen te hebben dam in de afgelopen jaren aan het beigin vain de bouwvak- vakantie. een onzer verslaggevers) BtEDA Zeven familieberichten :'f Be Stem, die op 26 mei j.l. wer- «ii aangetroffen in het colbertje van e 30-jarige VV. L. uit Breda, zijn er ■uiteindelijke oorzaak van geweest, Hf E. deze week tegenover de politie ■■zijn woonplaats moest toegeven, 3 "ij de gevreesde inbreker was, |H "mandenlang tijdens begrafenis- e" bruiloften zijn slag sloeg. ^Aanvankelijk had hij de steun van ,:.v' uit Hoogeveen, later van 35-jarige neef J. L. gij de bekentenissen deze week ro heel wat los. Onder meer, dat A. de geestelijke vader was van [inbraken in huizen waar of ge- Bwd of gefeest werd. Hij knipte de fertenties uit en liet W. L. de in- ken plegen. Hij moest wel de it van de opbrengst hebben. Om- r- nagenoeg alleen geld weghaal- 1 hadden de mannen ook geen plykheden met het verkopen van |tolen goederen. november 1969 ging W. L. op pn houtje werken. In Roosendaal ■Uosterhout had hij met J. v. A. f® e"kele goede kraken ook vaak J gevangen. L. koos Breda tot Puerrein. Trouw keek hij bijna B~ de familieberichten door en s laak op pad. Meestal nam hij 1 neef J. L. mee. •P 29 januari j.l. braken zij in bij J gezin aan de Van Limburg Sti- psuaat waarvan de vader op ster- lag. Alle gezinsleden waren op I moinent in het ziekenhuis. De ren verdwenen met 16.000 gulden. Cremalie ■P --1 maart haalden zij uit een aa" de Havermarkt 7.000 gulden ima u barh°uder, die een vrije r'nad, hadden zij kort tevoren een paar rondjes aangeboden in tarf u de Haagdijk. Op 7 fe- F"n haalden zij uit een ander café L Sdden weg. Op 6 november u net vorig jaar drong J. L. ma n?Ur een won'ng aan de Fr. SgR!laan Binnen. Juist od het dat de hoofdbewonei werd ■a!mee ZBn buit bedroe;. 2.000 n aan geld en sieraden. (Vervolg op pagina 3) Wat het weer betreft: onze weer kundige medewerker adviseert de va kantiegangers toch maar een regen jas mee te nemen. Het huidige weer type is namelijk sterk.wisselvallig. In de komende 24 uur zullen er enkele buien kunnten vallen door een storingsfront dat ons in noordooste lijke richting gaat passeren. Daarna is een verbetering te verwachten door een gebied met wat hogere barome terstanden, dat van de oceaan via de Golf van Biskaje naar West-Europa komt. Ons land blijft een beetje in het grensgebied liggen van de depres sies en de hoge drukgebieden die wel fraai weer brengen in geheel zuid- Europa. Van Spanje tot de Balkan liggen de temperaturen dagelijks in de buurt van 30 graden. Wij blijven voorlopig in een overwegend zuid westelijke luchtstroom, met gematig de temperaturen in de buurt van 18 tot ruim 20 graden. (Van onze redactie buitenland) ROME De Italiaanse kabinets formateur Giulo Andreotti heeft gis teren na twaalf dagen zijn opdracht teruggegeven aan president Saragat. Hij is er niet in geslaagd een coalitieregering te vormen van christen-democraten, sociaal-demo craten, socialisten en republikeinen. De grootste moeilijkheid, waarmee Andreotfi te kampen had, schijnt de ruzie tussen socialisten en sociaal democraten te zijn, over de samen werking met de communisten. Bij graafwerkzaamheden voor de nieuwe Amro-bank in Goes zijn de fundamenten te voor schijn gekomen van het oude slot Ostende, dat uit de dertiende eeuw dateert. Op dezelfde plaats zijn ook de restanten gevonden van de eerste Maria Magdalena- kerk, die in hetzelfde tijdperk of eerder moet hebben ge staan. Hier het gewelf dat deel heeft uitgemaakt van de fundering van het slot Ostende, waar ooit Ja- coba van Beieren in het geheim zou zijn getrouwd met Frank van Borssele. LONDEN (AP) Aaron Fried- land is zonder broek omgekomen en volgens het onderzoek naar de doods oorzaak was dit te wijten aan zijn schaamtegevoel. Friedland, een 69 jaar oude schoenwinkelier in Londen, was een dutje aan het doen in zijn woning op de derde etage toen er in het gebouw brand uitbrak. Volgens oog getuigen had Friedland toen hij zich in veiligheid wilde stellen, er plot seling aan gedacht dat hij geen broek aan had. Hij leunde uit het venster en riep tegen een buurman dat hij nog even naar boven ging om zich aan te kleden. De brandweer vond later zijn ver koolde lichaam in zijn slaapkamer. De nieuwe randweg Oost in Ber gen op Zoom: een uitkomst voor veel toeiisten. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Een man heeft gis termiddag twee rookbommen van af de publieke tribune in het En gelse Lagerhuis naar beneden ge gooid. De leden van het huis werden gedwongen temidden van de langzaam opstijgende irriteren de rook de zaal te verlaten. Met tranende ogen, hoestend, onpasselijk en zelfs brakend, zoch ten zij een goed heenkomen in de gangen langs de vergaderzaal. Ook de publieke tribune en de perstribune moesten worden ont ruimd. De zitting van het Lager huis werd voor onbepaalde tijd geschorst. De man die de rookbommen gooide, zou geroepen hebben: „Belfast! Merk zelf maar eens wal het is". Waarschijnlijk doelde hij op het kwistig gebruik van traan gas door de Britse troepen die in Noord-Ierland de orde handhaven. Het Lagerhuis zou gisteren de zaak van Bernadette Devlin, La gerhuislid voor Noord-Ierland en leidster van de katholieke bewe ging voor gelijke burgerrechten, bespreken. Bernadette zit in de gevangenis wegens haar rol bij de onlusten in Ulster tussen ka tholieken en protestanten. Zij wil naar het Lagerhuis wor den gebracht om te kunnen wor den beëdigd in het nieuwe huis, waarin zij bij de laatste verkie zingen werd herkozen. De eerste rookbom rolde tot bij de eerste bank van de oppositie, de tweede kwam dicht bij de eer ste terecht en beiden verspreid den zij dikke wolken scherp traangas. De 69-jarige voorzitter van het huis, dr. Horace King, moest door bodes uit zijn zetel worden ge holpen en naar buiten gebracht. Mevrouw Barbara Castle, mi nister van arbeid in de labourre- gering van Harold Wilson, sprong op en vloog de zaal uit toen de eerste rookbom onder haar zetel rolde. Op de publieke tribune worstel den bodes met de man die de rookbommen had geworpen. De bommen smeulden intussen op de vloer voort en verspreidden hun verstikkende rook. Een Zweedse dame die tijdens het incident op de publieke tribu ne zat, heeft verklaard: „Een jon geman met blond haar rende naar de balustrade. Hij gooide de bommen naar beneden en riep iets. Daarop werd hij door bodes weggevoerd". Bodes in de zaal doofden intus sen de vlammen die door de bommen in het karpet waren ge sticht met hun jassen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET President Nasser van Egypte heeft gisteren ver klaard dat Egypte de nieuwe Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten goed keurt en aanvaardt, maar „niet verwacht dat deze voorstellen re sultaten zullen opleveren gezien de houding en de dwaasheid van Israël", „In feite is er niets nieuws in de plannen", aldus Nasser in een rede die door radio Cairo werd uitgezon den. „Zij werden een vredesinitia tief genoemd, maar waren in feite slechts procedurevoorstellen. Wij ver wachten er geen resultaten van". President Nasser sprak op een bij eenkomst van de Arabische Socialis tische Unie, de enige politieke partij die in Egypte is toegestaan, op de 18de gedenkdag van de Egyptische revolutie. Nasser verklaarde dat de Russische leiders hem tijdens zijn bezoek aan Moskou hadden toegezegd steun te zullen verlenen met defensieve en of fensieve wapenen opdat „ons land kan worden bevrijd". Hij ontkende dat Russen meevech ten in Egypte. Sovjet experts zijn in ons land en helpen ons bij de op leiding van onze militairen, maar zij vechten niet met ons mee", ver klaarde Nasser. „Zij vechten niet", herhaalde hij. Nasser vertelde verder een waar schuwing en een dreigement van de Ver. Staten te hebben ontvangen, in houdende dat Egypte een staakt-het- vuren zou moeten aanvaarden, aan gezien anders de Israëlische aanval len op doelen ver in Egypte zouden voortduren. Nasser zei niet wanneer deze waarschuwing was ontvangen. Skyriders en Ambonezen broe derlijk bijeen. Pagina 2 Mes in slachterijen. Pagina 7 Een half jaar lang geen optoch ten meer in Noord-Ierland. Pagina 9 De Nederlandse weggebruiker wordt langs een doolhof van borden, lichten en strepen ge voerd; foto's uit Terneuzen en Wagenberg illustreren dat. Pagina 11 Jan Janssen wil toeslaan in prof- koers te Ulvenhout. Pagina 12 Hugues Aufray blijft gelijk op gaan met Bob Dylan: van pro test tot „amour". Pagina 13 Het gezin geeft, behalve oplos singen, ook veel frustraties. Pagina 15 1965 600,— 1965 1000,— 1963 500,— 1959 350,— 500,— 350,— -21 uur ]I0e jaargang no. 26485 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker {Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 3efoon 22341, Postgiro 1114111 ^(NTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 Vrijdag 24 juli 1970 weerbericht Bewolkt Aanvankelijk licht tot half bewolkt, later vrij veel bewolking met nu en dan regen. Dezelfde tempera turen. ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14

de Stem | 1970 | | pagina 1