lixon blijft regime-Tieu steunen PONTIAC ASSOEAN-DAM ZEGEN VOOR EGYPTENAREN jamera Wjclamaat verboden I-en drinkwaren u ïeel buitenlandse hulp na overstromingen in Roemenië VCKY" WEER TERUG UIT ARTIS mmm lNAF vandaag \oduktie in vwjet-Unie istegen blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f 900,- P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD! 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Vorderingen bij Salt-gesprek i «ii li Pop-festival in Frankrij k verboden Hulptroepen Schade Zuidamerikaans economisch front tegen EEG .Vechten Monumenten najrëna DONDERDAG 23 JULI 1970 iERT -album bij Inbod van [kunt u niet □lie foto's de afdrukken I lijk opbergen. 1 ndig verpakt in l.t laat zich |nen naar fie die u immers lieten! Beter kostelijke foto's lieren streerde boekje vindt u een iment Agfa- kelen. Ifotohandelaar efa N.V., fRijswijk/ZH. Pt (Van onze correspondent) ■WASHINGTON. Het belang- jkste beletsel, voor welke rege- jnS na beëindiging van de Vietna- fcsc oorlog dan ook, bleek duide- L uit de onvoorbereide perscon- |entie die president Nixon gister- Tclit gat. President Thieu van Zuid-Viet- m staat erop, dat er over de poli te toekomst van zijn land alleen besluit genomen kan worden Jor liet volk. Dat zou zijn stem Keten laten horen door middel L algemene verkiezingen. Thieu Ift zichzelf onlangs bijzonder on- koelig betoond voor de rechten ji liet individu (Tijgerkooien-af- |e). Niettemin vindt hij het op weg liggen een dergelijk de mocratisch argument te laten ho ren, om te rechtvaardigen, dat hij aan de macht blijft. Hij heeft ge zegd dat de communisten zullen mogen stemmen bij de Zuid Vietna mese verkiezingen. Zij zullen zich echter niet verkiesbaar kunnen stellen, omdat hun overtuiging in strijd is met de grondwet. President Thieu is ervan over tuigd dat de partijen die hem steu nen bij verkiezingen een meerder heid zouden krijgen. Hij zou dan in staat zijn zijn land verder te re- geven zonder enige directe mede zeggenschap van de oppositiepar tijen. Thieu heeft weinig zin in een coalitie, en hij weigert absoluut deel te nemen aan onderhandelin gen voor de verkiezingen over een te vormen coalitie. Dat echter is precies wat Hanoi en het Nationale Bevrijdingsfront vragen. Zij geloven er niet in, dat ze hoe dan ook via de verkiezingen aan een regering deel zouden mo gen nemen. Voor hen is een coali tie, die vooraf overeengekomen is, de enige weg. Het ziet er niet naar uit, dat ze zullen ophouden met vechten, voordat ze dat bereikt hebben. President Nixon schijnt zich ver plicht te voelen Thieu te steunen. Het compromis echter, dat aan vaardbaar zou moeten zijn voor beide kanten, is, dat er een Zuid- vietnamese regering gevormd zou worden, die het resultaat is van in ternationaal voorbereide en onder internationaal toezicht staande ver kiezingen. Elke politieke partij zou hierbij zijn kandidaten moeten kun nen stellen. Niets wijst er echter op dat pre sident Nixon bereid is druk uit te oefenen op het regiem-Thieu om dit zo'n compromis te laten aan vaarden. Om onbekende redenen schakelde Nixon gisternacht de vredesonderhandelingen in Parijs uit als een aanvaardbare plaats om te praten over een eventueel te vormen coalitieregering. Het lijkt er op dat de nieuwe Amerikaanse ambassadeur bij de onderhandelin gen, Bruce, een langdurige en vruchteloze taak te vervullen heeft, ondanks de „grote vrijheid" die hij volgens Nixon krijgt. (Copyright De Stem/The Guardian) THIEU ERSTEL KOMT OP GANG aagt bij in reis- en biedt - via de Centrale leide Jeugdmigratie - i van een goed gast- tingen (b.v. over het r geen AOW-premie derstaande bon in een ostzegel naar: ing Personeel oor, Oosterdokskade 5, afspraak kan ook: ook al hebt u het t! ST er weten over de functie JBEN HAAG (ANP) Eet- en drinkwaren, welke ten doel hebben suiker te vervangen en cyclamaat bevatten waaronder zoetstofta ^ten en vloeibare zoetstof vallen zijn vanaf vandaag verboden ar, aldus blijkt uit een Koninklijk Besluit. de zoetstoftabletten, met cy- aten beschikbaar te houden >r suikerzieken en andere patiënt lis een uitzondering gemaakt. Op pd van de wet op de gen»esmid- Invoorziening zijn voorzieningen Toffen om de tabletten aan de pelde patiënten te kunnen ver- Kken, daar deze met de huidige gewoonten en het heersende Ringspatroon anders bedreigd pen kunnen worden door ernsti- pwijkingen. zoetstof dan saccharine mogen be vatten. De aanwezigheid van cycla- maten wordt verboden. Het gaat hier voornamelijk om waren, waar voor een aanduiding mag worden gebezigd dat zij geschikt of bestemd zijn voor diabetici. De vruchtencon- serven voor diabetici vormen daar van een zeer belangrijk deel. Ook sommige andere conserven, zoals uitjes en augurken, bevatten veelal een geringe hoeveelheid cyclamaat. Het betreft hier veelal waren, die man/vf0"' h i mm mm mm wm 7007128 OSKOU (RTR) De fabrieken Ce Sovjet-Unie hebben in tie rete helft van dit jaar 8,5 procent lev geproduceerd dan in het over- hilf?ms.tlge Wdvak van 1969. Dit gkt uit het halfjaarlijkse statisti- rapport dat dinsdag in Moskou B ierschenen. 'l?- aLselopen jaar nam de ■uktie met zeven procent toe. De luktiviteiit was in de eerste helft [dit jaar 7,5 procent groter dan l!LP??ode ianuan-juni 1969. Het gddelde loon van de 89 miljoen TMers in de Sovjet-Unie steeg ^vijf procent tot 120 roebel per „Cocky", de witte naaktoog- kakatoe, die in het begin van deze week uit zijn kooi in Artis werd gestolen, is gisteren in hel Oosterpark in Amsterdam terug gevonden. Op de foto vertelt de vogel („een talenwonder", zeg gen zijn bewonderaars) zijn op passer Van Dijk het verhaal van zijn avontuur. MARSEILLE (AFP) De burge meester van Aix-en-Provence heeft een pop festival, dat op 1, 2 en 3 au gustus van dit jaar in zijn gemeente zou worden gehouden, verboden. Hij meent dat personen en goede-- ren te veel risico lopen bij een der gelijke massa-bijeenkomst. De orga nisatoren had-den al maatregelen ge troffen voor de ontvangst van 100.000 personen. (Van onze correspondent) BOEKAREST Na de overstromingen in Roemenië heeft het buitenland grootscheepse hulpakties op touw gezet. Nu hangt het van de geestdrift van de bevolking af of het land zich weer zal herstellen. De wijzers van de meubelfabriek hier in Satu Mare staan nog steeds op acht minuten voor een. Zo laat was het toen die nacht het water van de rivier de Somes de generator bereikte en de stroom deed uitvallen. Satu Mare werd het ergst van alle gebieden In Roemenië getroffen. On danks de verwoede pogingen die gedaan worden om alles weer te herstellen, is dit nog duidelijk te zien. Bij de overstromingen verloren 61 mensen het leven en bijna de helft van het aantal slachtoffers woonde in of rond Satu Mare. Meer dan 4.000 huizen werden vernietigd. Nu twee maanden later, is men lang zaam bezig de huizen weer op te bouwen. Je rijdt langs rijen ver woeste huizen, weggespoeld door water dat hen drie dagen lang om ringde, dat ruim 2 meter hoog stond en de ouderwetse ongebakken aar den bakstenen oploste. De mensen zitten nu in blauwe Amerikaanse en Engelse tenten, soms precies op de plaats waar hun huis eens stond. Kippen proberen op het afval nog aan wat eten te ko men. Anderen zijn bezig puin te ruimen om zo plaats te maken voor him nieuwe woning. Er staan stapels nieuwe bakstenen op straat. De re gering geeft elk gezin 20.000 lei 4.000,-) voor de wederopbouw als ook om de prijs van het bouwmate riaal te drukken, maar het is niet genoeg om een heel huis te kunnen betalen. Driekwart van deze stad met 80.000 inwoners stond onder water. Aan de huizen is nog steeds te zien hoe hoog het water gekomen is, soms hoger dan de ramen. De gehele stad was afgesneden van water, licht en telefoon. Het lioeft geen verbazing te wek ken dat de stad nu samenwerkt om de schade te herstellen. Leerlingen van de hogere klassen vormden hulptroepen en in juni waren alle scholen gesloten. Drie middagen in de week krijgen de mannen die in fabrieken werken vrij. Iedereen heeft erin toegestemd om 100 uur voor niets te werken om de stad te kunnen herbouwen. Ondanks alle pogingen die er ge daan worden, twijfelt men eraan of men erin zal slagen om voor de winter alle huizen te herbouwen. De mensen die wat meer geluk hebben gehad, wonen nu in houten barak ken waar elk gezin een kamer heeft. (ADVERTENTIE) Het Koninklijk Besluit bevat ook slechts eenmaal per jaar worden ge- ^~>epaling, dat alle eet- en drink- produceerd. In verband hiermee is in geen andere kunstmatige de inwerkingtreding van de bepaling gesteld op 1 september a.s. In de door staatssecretaris dr. Kruisinga van Volksgezondheid, mi nister ir. Lardinois van Landbouw en staatssecretaris drs. Van Son van Economische Zaken ondertekende toelichting bij het KB wordt er aan herinnerd, dat ingevolge het op de warenwet steunende jam- en limo- nadebesluit de aanwezigheid van cy clamaat in limonades en „soft- rlrinks" reeds vele jaren verboden is, zulks in tegenstelling tot ver schillende andere landen. Daar vormden dergelijke cyclamaat bevat tende dranken het grootste deel van de cyclamaatconsumptie door de be volking. tn de toelichting wordt opge merkt, dat recente onderzoekingen in de Verenigde Staten naar het effect van chronische toediening van cyclamaat in verschillende doserin gen bij ratten, hebben aangetoond dat cyclamaten bij deze proefdieren blaastumoren kunnen opwekken. Tot dusverre is niet gebleken dat cycla maten soortgelijke gezwellen bij de mens kunnen opwekken, aldus de toelichting. Ook wordt gezegd, dat In de Ver. Staten bepalingen ge maakt zijn om het gehalte aan cy clamaat in eet- en drinkwaren zo veel mogelijk te beperken. Het is niet waarschijnlijk dat alle mensen die in die barakken of in tenten wonen op tijd in nieuwe door de staat gesubsidieerde flats zullen kunnen trekken. De bevolking probeert een niet al te pessimistisch beeld van de toe stand te geven en daar kan men alleen maar bewondering voor heb ben. Maar men zou wel eens te optimistisch kunnen zijn. Men praat er al lang niet meer over, zoals in het begin, dat de economie van Roemenië zware schade zou lijden. De regering hoopt dat ze toch nog de aanvankelijk voor ogen gestelde doelen zal kunnen berei ken. Op de recente plenaire vergade ling van liet Centraal Comité heeft president Ceaucescu gezegd dat de schade die de overstroming berok kend heeft ongeveer 10.000 miljoen lei (ruim anderhalf miljard gulden) bedraagt. Dit is een zevende gedeel te van het nationale inkomen. On danks dit alles voegde de president er aan toe dat er aan alle voorwaar den voldaan was om „het staatsplan voor dit jaar te kunnen realiseren". Over het gehele laind doen de mensen extrawerk. Leden van de nationale assemblé geven een maandsalaris om de opbouw te steu nen. Het optimisme van president Ceausescu is gerechtvaardigd als de mensen nu, na de overstromingen, dezelfde geestdrift op kunnen bren gen waarmee ze daarvoor de dijken gebouwd hebben. De overstroming zou ernstiger gevolgen gehad heb ben als de dijken niet zo goed waren geween. Bij Galati, waar de geweldig grote staalindustrie gevestigd is, had men een betonnen muur van 9 kilometer om het water van de Donau tegen te houden. In Arad, aan de andere kant van het land aan de Hongaarse grens werkten mensen vijf dagen en nachten over een afstand van kilo meters om het water met zandzak ken tegen te houden. Elke Roemeense ambtenaar heeft niets dan lof voor de internationale hulp die onmiddellijk na de over stroming geboden werd. Grote hoe veelheden zijn, ongeacht ideologieën, naar Roemenië gestuurd. De Chine zen hebben bijna 80 miljoen gulden gegeven. De Amerikanen bijna 40 miljoen gulden. Israël heeft bijge dragen, ook de beide delen van Duitsland. Rampen kennen geen po litiek, maar Roemenië geeft toe, dat hun buitenlandse politiek geholpen heeft de internationale geldbuidels te openen. (Copyright Stem) The Guardian De BUENOS AIRES (RTR) Afge vaardigden van landen in Latijns- Ajmerika en het Caribische-Zeege- bled schijnen het volledig eens te zijn over de noodzaak van een geza menlijk front bij de economische betrekkingen van dit gebied met de EEG. Een zegsman van de Argen tijnse afvaardiging heeft dinsdag ge zegd dat de openingszitting van de zesde conferentie van de CECLA (bijzondere commissie voor Latijns. Amerikaanse samenwerking) werd gekenmerkt door een zeer grote ma te van eensgezindheid. De conferentie houdt zich bezig met de bestudering van de verhou ding met de EEG. De Argentijnse onderminister van Buitenlandse Za ken. in het bijzonder belast met internationale economische betrek kingen, Antonio Estrany y Gendre, was optimistisch over de resultaten van de besprekingen, die twaalf da gen zullen duren. Het initiatief voor deze besprekingen is uitgegaan van Argentinië, dat de handel tussen La- tijns-Amerika en de EEG wil uit breiden. (Van onze redactie buitenland). CAIRO De twaalfde en laat ste turbine van de gigantische Assoean-dam, die zoals gemeld in gebruik is genomen, zal dorpen, die nu nog van electrici- teit zijn verstoken, stroom leve ren. Duizenden hectaren on vruchtbaar land zullen vrucht baar worden. De electriciteit die door de Assoean-dam wordt gele verd, zal de komende jaren aan de behoeften van de Egyptische industrie en landbouw in vol doende mate tegemoet kunnen komen. Tot de laatste werkzaamheden aan de 111 meter hoge dam beho ren de bouw van een haven en de aanleg van een weg over de dam. Aan het project is door 2000 Russische technici en ongeveer 35.000 Egyptische arbeiders ge werkt. De meeste Russen zijn weer vertrokken. Voor de laatste werkzaamheden blijven nog 1500 Egyptische arbeiders achter. De plannen voor de bouw van een nieuwe Assoeandam kwamen gereed in 1954 nadat kolonel Nasser generaal Naguib had ver drongen. Voor de voltooiing van de eerste fase zegden de Vere nigde Staten en Groot-Brittannië aanvankelijk een bedrag van ruim 250 miljoen gulden toe. De wereldbank bood bovendien ec-n bedrag van ruim 700 miljoen gul den. Uit protest tegen de Egypti sche ruil van katoen tegen Russi sche en Oosteuropese wapens trokken de Verenigde Staten, Gr.-Brittanië en de wereldbank in juni 1956 hun toezeggingen in. Een maand later nationaiiseerde Nasser de Eranse Suezkanaal- maatschappij om uit de opbrengst de bouw van de dam te kunnen financieren. Na de Suezcrisis van 1958 bood de Sovjet-Unie in december 1958 leningen aan voor ruim 3 miljard gulden tegen een lage rente. Rus sische technici namen de Man ning voor de bouw van hun reke ning voor de bouw voor hun reke- voor de dam dan de Egyptenaren zelf hadden gekozen, namelijk G kilometer boven de oude Assoe andam. De oude dam was in het begin van deze eeuw door de Britten gebouwd. Op 9 januari 1960 maakte pie- sident Nasser een begin met het werk aan de nieuwe dam door met een druk op de knop een stuk rots m de lucht te laten vliegen. In een toespraak zei Nasser:„Gij hebt de strijd voor de dam gewonnen. Deze dam be wijst dat onze natie het werk van reuzen kan verzetten als zij verenigd is en vecht". De werkzaamheden verliepen in het begin trager dan men had voorzien. De granieten rotsen wa ren harder dan was gedacht. Op 16 mei 1964 kon de eerste fase worden afgesloten. Op die dag werd het afsluitgat gedicht in de dam van de Nijl, die de grondslag vormt voor de aan te leggen stuwdam. Deze afsluiting werd bijgewoond door president Nasser en de toenmalige Russische pre mier Chroesjtsov. Tijdens de bouw van de eerste fase waren 200 arbeiders hij on gevallen om het leven gekomen. Het kleine plaatsje Assoean was uitgegroeid tot een stad van 140.000 inwoners. Door de bouw van de Assoean- dam dreigden een vijftal meer dan 3200 jaar oude Nubische tempels onder water komen te staan. Door ingrijpen van de Unesco konden deze tempels, waaronder die van Aboe Simbel, worden gered door ze steen voor steen af te breken en elders op te bouwen. Met de uitvoering van dit plan tot behoud van de monu menten en kunstschatten van het oude Nubie was een bedrag van ongeveer 75 miljoen gulden ge moeid. In oktober 1963 werd ook een begin gemaakt met de ontruiming van het gebied waar meer dan 50.000 Nubiers van geslacht op geslacht hadden gewoond. Hun lemen hutten werden door het water van de Nijl overspoeld. Nog voordat de eerste fase was voltooid kwamen van Ameri kaanse zijde weer aanbiedingen voor financiële hulp. President Eisenhower verklaarde in januari 1960 dat de Ver. Staten hun steun wilden geven aan de ver dere bouw van de dam. Hoewel hij nadrukkelijk zei, dat deze hulp via de wereldbank zou wor den verleend, schakelde hij de mogelijkheid van een directe Amerikaanse lening niet uit. Voor de tweede fase kwamen ook nog aanbiedingen van andere lan den, onder meer van West-Duits- Iand. Maar Nasser ging alleen in op de Russische financiële hulp. Voor de tweede en derde fase verstrekte de Sovjet-Unie de be nodigde gelden voor het betalen van de Russische bouwplannen en het materieel. Weinig Russische technici zijn bij de Assoean-dam gebleven, wél de machines uit de Sovjet-Unie. (ADVERTENTIE) Het lekkere zoetmiddel, zonder bijsmaak. catonevrij zoet fl Goed zeg... lekker zoet zeg... natuurlijk Natrena! J (T:> Ik c&fört&Wij r<t<y - .f., mÊÈGM V&tl SWiij'Gt- -I WENEN (RTR) Amerika en. Rusland hebben bij het Salt-gesprek in Wenen vooruitgang geboekt in de richting van een principe-overeen komst over het beperken van de wed loop rond de kernbewapening. Wel ingelichte kringen in de Oostenrijkse hoofdstad melden dit na afloop van de 25ste bijeenkomst tussen de on derhandelingsdelegaties die dit keer in de Russische ambassade plaats vond. Volgens waarnemers is het het meest optimistische geluid sinds de beide supermachten deze gespreks ronde half april openden. Er gaan ge ruchten dat de onderhandelingsdele gaties voor zij naar verwachting half augustus met zomerreces gaan een verklaring zullen uitgeven waarin deze optimistische geluiden zijn neer gelegd. Morgen wordt in de Ameri kaanse ambassade de volgende bij eenkomst gehouden. In Wenen wijst men bij het horen van de berichten ook op de bezoeken die de Amerikaanse onderhandelaars aan Brussel hebben gebracht om de mede-Navoleden over de besprekin gen in te lichten.

de Stem | 1970 | | pagina 19